Leidsch Dagblad Ziekteverzuim neemt weer toe SieMatic SieMatic Lintjesregen naar nieuw record Bollenstreek tuigt zich op voor 'Feest' Oud-premier Lubbers ziet mediaslijtage bij koningin Spelers Oranje willen crèche en vrijkaarten een SieMatic keuken werkt u altijd op niveau Edah geeft opties aan caissières 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD DAG 28 APRIL 2000 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 42297 LOSSE NUMMERS 2Q0 ZATERDAG 2,i0 t'an Dammen: iterkste familie Leiden en e omgeving :xx voorlopig t naar beurs Imodeconcern Mexx uit ichoten heeft de voor het kwartaal geplande •gang uitgesteld vanwege hommelende koers en de ge interesse voor nieuw- trs. Het concern hoopt nu dit jaar of begin 2001 een ing aan te vragen. Dijkstra van >S naar AVRO F naal-presentatrice Pia tra verruilt de NOS voor vRO. Ze stapt in septem- ver om bij de omroep on- jieer Vinger aan de pols te nteren, als opvolger van remer. ers euro naar uw dieptepunt iers van de euro heeft gis- een nieuw dieptepunt kt. Het aanbod op de va- tarkten was zo groot, dat gjiarde gerekend in dollars e naar 0,9066 dollarcent. ierder in het bestaan van unt was de waarde van de zo laag. Vanmorgen steeg vaarde weer iets naar 9 (11.00 uur), a 8 15 Havenkantoor De Kaag heeft scheepsdek als terras 16 Mostert staat voor Rijnsburgse vefsie van de Staphorster variant Katwijk pronkt 19 Alphen ziet op Koninginnedag af van extra met roemrucht meldpunt voor visserijverleden onveilige plekken NaDoeMaar klimt nu ook VGfKOpGll Kayak weer op de bühne :n Groen/Strips isieprogramma s_ ^overzicht en Wiel yctch, I gen, zaterdag 29 april, is de Konmar in Katwijk open van 8.00 - 13.00 uur! atwijk: Wijk 't Heen Zeilmakerstraat REGIO WIM KOEVOET Ook 'klokkenluider' Van Buitenen onderscheiden door de Europese Commissie geschorst, overge plaatst en vervolgens berispt, nadat hij eind 1998 vertrouwelijke informatie over wanbeheer naar buiten had gebracht, waardoor vooral de toen malige Franse commissaris Cresson onder vuur kwam te liggen. Nederlandse europarlementari ërs hebben met instemming gereageerd. „Helden krijgen een lintje, hij is er één", aldus GroenLink- ser J.Lagendijk. De lintjesregen in deze regio daalde neer op nogal wat mensen die actief zijn als vrijwilliger. Onder hen mevrouw G. van den Berg uit Noord- wijk, mevrouw P. Broer uit Warmond, mevrouw J. Kooistra uit Alphen aan den Rijn en P. Turk uit Lisse. Zij werden Lid in de orde van Oranje Nas- Zo'n tachtig personen uit de Leidse regio krijgen vandaag een koninklijke onderscheiding. Onder hen bevinden zich K. Noordzij uit Warmond, voorzitter bij Transport en Logistiek Nederland in Zoetermeer (Officier in de orde van Oranje Nassau), de directeur van de Stadsbank in Lei den, J. Siebols (Ridder) en K. Chadha uit Wasse naar, president van de Mexx Group bv. in Voor schoten (ook Ridder). Het aantal lintjes dat dit jaar wordt uitgereikt, 2221 stuks, is een record. Het zijn er 324 meer dan in 1999 en ook sinds de invoering van het nieuwe decoratiestelsel in 1996 zijn er nog niet zo veel personen koninklijk onderscheiden. De meest besproken onderscheiding is die van Europees ambtenaar P. Van Buitenen, bijge naamd de klokkenluider van Brussel. Hij werd Pagina 2: commentaar Pagina 5: Lintjes in land en regio CBS: Stijging is structureel De daling van het ziekteverzuim lijkt definitief omgesla gen in een stijging. Vorig jaar steeg het ziekteverzuim voor het tweede achtereenvolgende jaar. Dat wijst er vol gens CBS-onderzoeker Van den Elshout op dat er sprake is van een trend. ,,Dit is geen incident meer, het gaat duidelijk om een structurele ontwikkeling." Naar de oor zaken van de stijging heeft het CBS overigens geen on derzoek gedaan. LISSE WIM VAN WANROOY Eén van de praalwagens van het Bloemencorso van de Bollenstreek wordt door een vrijwilligster voorzien van hyacinten. foto dick hooewoninc zigheid. En als jouw wagen zaterdag voorbijrijdt, ben je best wel trots." De meeste wagens worden door leden van verenigingen 'gestoken', die op die manier een centje voor hun club verdienen. Zelfs leerlingen van een school uit Heerlen zijn daar vier dagen voor naar Lisse getogen. En ook de Japanse scholieren uit Tonami hielpen mee met het steken. Het aanleveren van de bloemen is elk jaar een bron van zorg. „De teelttechniek van de hyacintenkwekers vereist niet langer dat de bloemen 'gekopt' worden. We hebben daar om extra vrijwilligers nodig om dat voor het cor so juist wel te doen. Dit jaar gebruiken we mede daardoor ook tulpen. Daarmee halen we extra kleuren in huis. Dat maakt het nu extra feeste lijk", vertelt coördinator Riny van Roon. Vanmiddag worden de wagens door een jury beoordeeld. De makers van de winnende praal wagen. krijgen een wisselprijs, die dit jaar voor het eerst bestaat uit een door de Lissese kunste naars Frans en Truus van der Veld gemaakt 'hya cintenbeeldje'. RU$WUK SJAAK SMAKMAN In 1998 steeg voor het eerst sinds 1993 het ziekteverzuim weer. In 1993 jaar moesten be drijven het loon bij ziekte gedu rende een aantal weken zelf gaan doorbetalen. Dat leidde in een jaar tijd tot een daling van het verzuim van 6,7 procent naar 5,5 procent. Het verzuim daalde verder tot 5,1 procent nadat bedrijven in 1996 het he le ziektewetjaar voor eigen re kening moesten nemen. Twee jaar geleden steeg het verzuim weer, tot 5,6 procent. Vorig jaar was het verzuim 6 {Drocent. Omdat er in beide jaren geen zware griep- of andere ziekte- golven waren, gaat het volgens Van den Elshout om een struc turele ontwikkeling. De verschillen tussen de be drijfstakken bleven ook vorig jaar groot. De zorg schoot met 9 procent verzuim boven alles uit, terwijl horeca en landbouw Honderden vrijwilligers werken in de Lissese Ho- bahohallen al dagen koortsachtig aan het opste ken van de praalwagens van het 53ste Bloemen corso van de Bollenstreek. De bloemenstoet, die morgen door de streek trekt, krijgt deze keer het thema 'Feest' mee. Zeventien praalwagens moe ten elk van honderd vierkante meter bloembe- dekking worden voorzien. Daar zijn 6.000 kratten bloemen, 25.000 meter betondraad en 2,5 mil joen naalden voor nodig. „Dat bloemensteken is vaak stressen", vertelt bloemensteekster Joke Beijk, die namens de scoutinggroep Graaf van Lynden voor de tiende keer een wagen, nu die van de Keukenhof, op tuigt. „Zijn alle bloemen die je nodig hebt er wel bijtijds? Vorig jaar ging dat bijvoorbeeld mis. En je moet steeds afwachten of je voldoende vrijwil ligers voor het steken hebt. Maar als de nood aan de man komt, helpt iedereen elkaar. Voor het groepsgevoel is dit daarom een uitstekende be- DEN HAAG ANP Koninginnedag gesloten Succes met het ringsteken! Morgen, 29 april is IKEA gesloten. Maandag 1 mei gaan we om 10.00 uur weer open. IKEA iformatielijn 0900 - 235 45 32 (22ct/min.) Kloonkoe blijft jong; mogelijk kans voor mens LONDEN ANP Nu blijkt dat gekloonde koeien langer jong blijven, laten des kundigen al hun oog vallen op de mogelijkheden die dat mis schien voor de menselijke soort biedt. Gekloonde koeien in de Verenigde Staten blijken tot stomme verbazing van genetici langer jong te blijven. Dit gaat lijnrecht in tegen bevindingen met het beroemde schaap Dol ly, dat juist sneller veroudert. De wetenschappers hebben nog geen verklaring voor de be vindingen. Ook kunnen ze niet voorspellen of het jong blijven van de cellen van de koeien ook leidt tot een langer leven. Wel verwachten ze dat de re sultaten bruikbaar zijn voor medische toepassingen. In eer ste instantie wordt gedacht aan het klonen van stukken weefsel om ouderdomsziekten te be strijden, zoals hartziekten en Alzheimer. Verder vooruiüopend op de zaken noemt een onderzoeker de mogelijkheid het principe op hele organismen toe te passen. „Mensen zouden dan 200 kun nen worden." Voorlopig is zo'n toepassing nog ver weg. zijn en dat daarom niet ont spannen naar de troonopvol ging wordt toegeleefd. Dat het een prestigekwestie wordt. Dat lijkt me afschuwelijk voor Wil- lem-Alexander", aldus Lubbers. Lubbers zegt een gelijkenis te zien met de wijze waarop zijn eigen glorietijd als CDA-leider en langstzittende premier tot nu toe in 1994 eindigde in een politieke ondergang. „Dat maximaal beschikbaar, hard werken. Dat werkt op een gege ven moment tegen je. Dat heeft dan een te zware impact." De christen-democraat heeft de vermeende mediaslijtage ook met de koningin bespro ken. ,,Ik zei: Die politici gaan weg, maar u moet blijven! U moet een generatie lang mee! U moet heel voorzichtig zijn met uw exposure naar de media." Alle aandacht zou tot 'iets kregeligs' leiden in Den Haag en in de media. „Het is niet omdat zij te klein of te bedille rig is. Het komt omdat ze te groot is", aldus Lubbers. Oud-premier Lubbers is bang dat de positie van koningin Beatrix en de troonopvolging door Willem-Alexander schade oploopt door mediaslijtage van de koningin. Lubbers zegt dat in een vraaggesprek met het Volkskrant Magazine dat mor gen verschijnt. Volgens de voormalige CDA- leider komt Beatrix teveel in aanraking met de media. „Ik ben een beetje bang dat een ontspannen opvolging in de weg wordt gestaan door de ge dachte dat er een probleem zou met minder dan 4 procent ver zuim de gezondste bedrijfstak ken waren. Bij grote bedrijven lag het verzuim opnieuw ge middeld hoger dan bij kleine. Het CBS doet geen onderzoek naar de oorzaken van het stij gende verzuim. Werkdruk wordt vaak als de grote boos doener aangewezen, maar de stijging van het verzuim begon vóór de krapte op de arbeids markt. Uit onderzoek van het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid blijkt dat een stijgend verzuim als regel sa men gaat met een florerende economie. Onderzoekers van het ministerie houden het er op dat mensen zich in een hoog conjunctuur gemakkelijker ziek melden omdat de kans op sancties, zoals ontslag bij een reorganisatie, dan kleiner is. Nederlanders verongelukt in Turkije ALANYA ANP-GPD Een verkeersongeval in de buurt van de Turkse bad plaats Alanya heeft gisteren het leven gekost aan drie Ne derlanders. Een vierde Ne derlander is zwaar gewond geraakt en ligt op de afdelihg intensieve zorg van een zie kenhuis. De slachtoffers zijn een echtpaar van 56 en 53 jaar uit Nijmegen en een 27-jari- ge man uit Waalwijk. Het vierder slachtoffer, de 25-ja- rige vriendin van de Waal- wijker uit Den Bosch, brak bij het ongeluk haar heup. De Nederlanders maakten een toeristisch uitstapje in een jeep. De bestuurster, de 53-jarige Nijmeegse, raakte in het heuvelachtige gebied de macht over het stuur kwijt, waardoor de jeep een ravijn in reed. DEN HAAG GPD De selectiespelers van het Ne derlands elftal willen tijdens Euro 2000 een crèche in alle stadions waar Oranje speelt. De kinderen van de internationals moeten daar voor, tijdens en na de wedstrijd ongestoord kun nen verblijven. Ook vragen de spelers voor elke wedstrijd tien kaartjes ten behoeve van fami lieleden. Daarnaast eisen zij van de bond dat ze beter wor den verzekerd. Volgende week bespreekt mr. H. Knijff, advi seur van de Oranjeraad, de wensen van de spelersgroep met directeur betaald voetbal van de KNVB, Van Eijden. „Misschien dat buitenstaanders er om moeten lachen, maar voor de spelers zijn dat belang rijke zaken. Kleine dingen die veel aandacht vragen." Een te laag of te hoog keukenwerkblad kan leiden tot snelle vermoeidheid en rugklachten. SieMatic biedt u de voordelen van Individueel Design zoals een exact op uw lichaamslengte afgestemde werkhoogte en indeling. Zo heeft u méér en langer plezier van uw SieMatic keuken. Kom naar onze showroom! Uw SieMatic keukenideeën- boek ligt klaar. Gratis. 'I Liefst een SieMatic Keukencenter Leiderdorp Meubelplein 9 Leiderdorp (onder dak bij Mijnders Meubelen) tel. 071 541 2615 HET WOORD IS AAN Nicolaas Beets Een slimme streek helpt slechts éénmaal; wat spring stok was, wordt hinderpaal. geregejd r zcrn .J1 107220 117220 12721° 30% 40% 30% 40% 40% 40% DEN BOSCH ANP Laurus, moederbedrijf van Edah, Super de Boer, Konmar en de Basismarkt, gaat alle werknemers die twee jaar in dienst zijn, opties geven. Ook caissières en vakkenvullers ko men in aanmerking voor een regeling die doorgaans alleen voor de directie geldt. De regeling kost de 15.000 medewerkers niets. De belas ting die normaal over deze op tierechten moet worden be taald, neemt Laurus voor z'n rekening in het kader van de kerst- en oudejaarsgeschen- ken. De werknemers kunnen voor 1.562 gulden aan stukken Laurus kopen. Hoeveel aande len dat precies oplevert, hangt af van de slotkoers van van avond. Waarschijnlijk ruim zestig aandelen. In de eerste drie jaar moet een werknemer nog wel in komstenbelasting betalen over de aankoopprijs, daarna is die belastingvrij. De koerswinst is belastingvrij. De aandelen die nodig zijn, worden ingekocht door de Rabobank, die hier voor een overeenkomst sloot met Laurus. Er komen geen nieuwe stukken op de markt. Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. n betaal Ik Voorletters: Postcode: Plaats: Telefoonnummer: (Um. controle bezorgt Na de eerste twee mijn abonnement: Per maand automatisch 34,80) Per kwartaal automatisch (ƒ99,90) Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abormee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. Bellen kan ook: 071- 5128 030 of abonneren vla: www.leidschdagblad.nl 8 712141 400114

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1