Luteijn tempert wensen Ter Aar Lekke banden turven tussen Virginia en Oregon Rijn Veenstreek Ichot in bouw van luizen Groenendijk 'Vliegende patatkraam' landt in Woubrugge Jacobswoude zet vaart achter aanleg fietspad 'Meer goedkope huizen' ^3mete,"»s |JDAG 28 APRIL 2000 ds Jtto koninklijk onderscheiden jt aar Met een koninklijke onderscheiding heeft CDA-fractie- iorzitter Aad Otto afscheid genomen van de gemeenteraad vlus^n Ter Aar. De oud-wethouder kreeg gisteravond tijdens zijn &tste raadsvergadering uit handen van waarnemend-burge- eester Lyklema de versierselen van lid van de orde van Oranje assau. Het afscheid viel Otto na veertien jaar raadslidmaat- acfaap zwaarder dan hij had verwacht. Lyklema noemde Otto vjJn voorbeeldige volksvertegenwoordiger. Zijn opvolgster is Els ïlder. De nieuwe fractievoorzitter van het CDA wordt vermoe- ilijk Jan de Jong. Euc im»'on schade aan verkeersregelkast phen aan den rijn De politie is op zoek naar een automobilist b gisternacht in Alphen aan den Rijn een verkeersregelkast breed en daarmee enorme schade (meer dan 100.000 gulden) nrichtte. Het incident gebeurde op de kruising Herenweg met 20 Eisenhowerlaan. Bij de totaal vernielde kast werden wel au- honderdelen aangetroffen. Na onderzoek blijkt dat deze on- irdelen afkomstig moeten zijn van een witte Ford Escort RS of ds J31 van het model 86-90. De schade moet, volgens de politie, In de rechterachterzijde zijn. Ter logelijkheid McDonald's blijft open phen aan den run Of er nu een McDonald's bij de Alphense dderbuurt komt of niet, in het nieuwe bestemmingsplan be aat die mogelijkheid. De politiek stemde tijdens de raadsver gadering gisteravond in met het bestemmingsplan buitenge- ed, inclusief een zogenoemd 'wijzigingsbesluit'. Daarmee kan de toekomst de bestemming, veelal agrarisch, veranderen in in bestemming die een wegrestaurant op het kruispunt van de ^07 met de Ridderbuurt aan de noordkant van Alphen moge- iensN maakt. Vier partijen (en tien bewoners op de tribune) had- in die mogelijkheid er liever niet in willen hebben. D66 (exclu- wethouder Dales) diende daartoe een voorstel in, dat RPF/GPV en de Alphense Stadspartij steunden. Iet 13 van de 33 stemmen haalde dat voorstel het niet. Wet- |uder Van der Veen Meerstadt herhaalde nog eens dat er nog feeds geen plannen zijn voor een fastfoodrestaurant op die ek of in het centrum. 1Vwaarschrift bij Raad van State ingetrokken woubrugge Lief hebbers van een Woubrugs patatje moeten nog even geduld hebben. De inrichting van de mobiele patatkraam die gisteren na een lange rit uit Mont- foort op het Bate hofplein aankwam, kost exploitant Al- bert Reumerman nog een week. In vergelijking met vo rige onderkomens doet de patattent luxe aan. Reumer man had hem zelfs nog een slagje gro ter willen hebben. „Maar de gemeente Jacobswoude vond 7 bij 4 meter het maxi mum", aldus Reu merman, die hoopt dat het gemeentebe stuur in de toekomst wat ruimhartiger is. Hoe fraai de kraam er ook uitziet, het is toch weer een tijde lijk onderkomen. Reumerman wil uit eindelijk een defini tieve plaats als het winkelcentrum Bate hof uitbreidt. Maar voor het zo ver is wil de exploitant deze tijdelijke investering terugverdienen. Op 5 mei gaan de deu ren van de nieuwe patatkraam open. FOTO TACO VAN DER EB a/oude marieta kroft conflict tussen de gemeen- lijnwoude en sierteeltbedrijf ZoWit BV over de bouw van 25 jen in de kern Groenendijk iazerswoude-Rijndijk is ten 30 (ie. De gemeente Rijnwoude ft toezeggingen gedaan, ar- irdoor De Wit niet bang "Ift te zijn voor belemmerin- in zijn bedrijfsvoering. De lernemer is daardoor bereid bezwaarschrift bij de Raad State in te trekken. Daar- b is de bouw van de wonin een stuk dichterbij geko- r ie overeenstemming tussen Je partijen maakten burge>- bster en wethouders gister- uchnd in de raadsvergadering end. Het agendapunt was -o 9plast omdat de zaak op 9 al zou dienen bij de Raad ing^ State. De raad moest daar- nog snel zijn toestemming en over het bereikte com- toekomstige buren over ge- ds jsoverlast als gevolg van de 5 vijerking van zijn land en over het gebruik van gewasbescher mingsmiddelen. Om die vrees weg te nemen hebben burge meester en wethouders De Wit toegezegd dat de strook direct grenzend aan het sierteeltbe drijf onbebouwd blijft. Er komt openbaar groen. Elders scheidt een 1,80 meter hoge muur een ander stukje bouwgrond van het bedrijf van De Wit. Rijn woude neemt bovendien de proceskosten, 1800 gulden, voor haar rekening. Raadslid Haarman (D66) vroeg zich af waarom de ge meente de uitspraak bij de Raad van State niet afwacht. ,,We betalen de proceskosten, i we hebben toch niets te verlie zen?" Volgens wethouder Uljee loopt de gemeente dan tegelij kertijd het risico dat de Raad van State verdergaande maatre gelen van de gemeente eist. Bo vendien duurt het dan nog wel één tot anderhalf jaar voordat de uitspraak er is. Uljee merkte bovendien op dat het aantal so ciale woningen niet in gevaar komt, nu de totale kosten hoger uitvallen omdat er één woning minder kan worden gebouwd. toen een auto met aanhangwa- ger van de aannemer zijn doch ter op 3 april aanreed. ,,Ze liep slechts een schrammetje op. maar het scheelde maar een haar of haar hele been lag eraf. De gemeente Jacobswoude was aanvankelijk van plan om het voetpad pas na de bouw werkzaamheden in het najaar aan te leggen. Tegelijkertijd met de aanleg van het nieuwe voet pad zou de rijbaan worden op geknapt. Wethouder Vink vond het zinloos om de rijbaan nu op te knappen, omdat het bouw- verkeer die zo weer kapot zou rijden. Bovendien achtte hij de veiligheid voldoende gewaar borgd omdat er afspraken zijn gemaakt met de aannemer: bouwverkeer zou er niet zijn op de momenten dat de school be gint en uitgaat. Hij voelde zich gesterkt door de mening van de directeur die tevreden zou zijn. Vorige week kwam de ge meente Duvekot tegemoet door toe te zeggen dat het voetpad in de zomervakantie die 8 juli be gint, zou worden aangelegd. Een eerder tijdstip leek de ge meente niet geschikt omdat de aanleg van een voetpad de situ atie voor de kinderen nog on overzichtelijker zou maken. Rechter Willink gaf de ge meente gelijk dat het praktisch onuitvoerbaar is om volgende week al een voetpad aan te leg gen. „Maar stel dat er wat ge beurt, dan is de wereld te klein. Het moet toch mogelijk zijn dat er wat concretere afspraken te maken zijn dhr de acht weken tot de zomervakantie te over bruggen?" den haag/runsaterwoude marieta kroft De gemeente Jacobswoude legt vóór 25 mei een twee meter breed voetfjad aan tussen de Herenweg en basisschool De Kinderarcke, peuterspeelzaal Torentje Bussekruit en kinder dagverblijf Baloe in Rijnsater- woude. Het pad wordt met een hek van de rijbaan afgeschei den. Die toezegging deed wet houder Vink gisteren tijdens een kort geding bij de recht bank in Den Haag. Rijnsaterwoudenaar J. Duve kot had het kort geding aange spannen. Hij maakt zich grote zorgen over de veiligheid van de kinderen en eiste dat de ge meente volgende week al, tij dens de meivakantie, het voet- pad aanlegt. Maar volgens wet houder Vink is dat praktisch niet haalbaar. Nadat rechter Willink beide partijen twintig minuten uit de rechtzaal had gestuurd om nog eens met el kaar te overleggen, kwamen ze de uiterste datum van 25 mei overeen. Volgens Duvekot is de situa tie rond de school onhoudbaar geworden sinds schoenenfa briek UFA BV 7 maart begon met de verbouwing van de voormalige school De Hoek steen tot kantoor en opslag ruimte. Kinderen moeten van hetzelfde pad gebruik maken als het bouwverkeer. Duvekot zegt namens vele ouders te pra ten, al woonde geen van deze ouders de rechtszitting gisteren bij. De 'druppel' die voor hem de emmer deed overlopen was Commissaris van de koningin noemt profiel nieuwe burgemeester 'ambitieus' Ter Aar moet extra zijn best doen om een krachtige bur gemeester te krijgen. Die boodschap verkondigde com missaris van de koningin Luteijn gisteravond in het ge meentehuis. De tijdelijke provinciebaas adviseerde de gemeenteraad de nieuwe eerste burger bijbanen toe te staan en passende woonruimte te garanderen. Ook raad de hij de vertrouwenscommissie aan zich niet blind te staren op een schaap met vijf poten. de burgemeesterspost sugge reerde Luteijn lokkertjes. Zijn suggestie om de nieuwe burge meester een passende woning aan te bieden viel bij de raad in goede aarde. Ook benadrukte de commissaris het belang van betaalde nevenfuncties voor de nieuwe eerste burger om het relatief bescheiden burgemees terssalaris mee aan te vullen. tim brouwer de koning Luteijn noemde de pro fielschets van de meerderheid van de gemeenteraad ambiti eus. „Een grotere gemeente als Alphen aan den Rijn of Leiden zou ook met zo'n wensenpak ket kunnen komen", zei hij. Om kandidaten te interesseren voor Volgens Luteijn stellen pro vincie en de minister van bin nenlandse zaken ook speciale eisen aan de nieuwe burge meester van Ter Aar dan bij een vergelijkbare gemeente vanwe ge de voorgeschiedenis. Tot tweemaal toe ontsnapte Ter Aar in het afgelopen decennium aan herindeling. Luteijn raadde de raadsleden desondanks af hun gemeente als anders dan andere gemeenten af te schil deren. „Zo bijzonder bent u nu ook weer niet. En als ik aan de bijzondere kanten van Ter Aar denk, roept dat bij mij geen gunstige associaties op. Volgens de commissaris moet de gemeente niet op een al te ruime keuze rekenen. In de af gelopen maanden viel het aan tal kandidaten voor vijf Zuid- Hollandse burgemeesterspos ten hem tegen. Luteijn: „Dat heeft onder meer te maken met de financiële kant van de zaak. Voor de functie van dijkgraaf krijg je meer kandidaten. Wel reken ik er op dat het aantal sollicitanten voor Ter Aar groter is dan in de vijf gemeenten waarmee ik tot nu toe te maken heb gehad. Ik raad u aan om keuzes te maken in uw pro fielschets. Wilt u een ambitieu ze dertiger die na een periode in uw gemeente doorstroomt of wilt u een ervaren vijftiger voor wie Ter Aar het eindstation is?" Luteijn betrok in zijn betoog niet alleen de officiële pro fielschets die de drie college partijen hadden ingediend, maar ook de alternatieve schets van de twee oppositiepartijen. De tijdelijke provinciebaas, die volgende maand plaats maakt voor commissaris Franssen, wees de oppositie op de beper king die een kandidaat uit het Groene Hart met zich mee brengt. „Ik weet niet of dat ge bied voldoende capabele kan didaten oplevert", aldus Lu teijn. Als alles volgens plan ver loopt, heeft Ter Aar volgens Lu teijn eind oktober zijn vurig ge wenste nieuwe burgemeester. Vandaag staat de vacature in de Staatscourant. Belangstellen den hebben drie weken de tijd om te solliciteren. In juni voert de nieuwe commissaris van de koningin gesprekken met solli citanten, waarvan er volgens Luteijn vijf, zes of zeven over blijven. Met die kandidaten kan de vertrouwenscomissie na een korte zomervakantie spreken. Hun voordracht gaat half sep tember via de commissaris van de koningin naar de minister van binnenlandse zaken. Afwijkingen van de voor dracht van de vertrouwens commissie sluit Luteijn niet uit. Hij herhaalde dat de commissa ris van de koningin als gevolg van de voorgeschiedenis van Ter Aar een extra zwaar stempel op de benoeming drukt. Ook pleit het tegen de gemeente dat zij niet unaniem achter de pro fielschets staat. Alphenaren fietsen ruim 7000 kilometer voor het orgel van de Oudhoonise kerk 1q)en aan den run» |ia stoelinga is Wardenaar las het reisver- yde| van Donna Lynn Kenberry. jwas onmiddellijk verkocht, [sen van Virginia naar Ore- 1uisvan Oost naar West van t naar kust, dat wilde hij De tocht was er. Enige tijd jr had hij een goede fiets- .str^t (Piet van Zaal) gevonden, in de kerk ontstond het idee jgeld bijeen te sparen voor 07 lorgel. hervormde Oudhoornse r in Alphen aan den Rijn [ft een prachtig orgel dat aan oonbt onderhoud toe is. Daar- t is veel geld nodig. Regis- moeten worden vervangen 'de prachtige klank en kleur r terug te krijgen. In het derjshuis kwamen de mooie ge- jfiten: fietsen voor een orgel- üs. De kerkvoogdij omarm- teifet pl311 onmiddellijk. Spon- kunnen per gefietste kilo- jer geld inzetten. Het VSB- ys werd zo enthousiast door [verhaal van Wardenaar dat opgebrachte bedrag straks verdubbelt. culikon het gebeuren dat afgelo- jg|J zondag dominee Baudet D93tweetal vanaf de kansel een jde reis toewenste. Of ze de |e banden wilde turven? Van tlvjt katholiek, was ook uitge- jrarjigd. „Het is goed als je van ar weet waar je staat. We reelpn komende drie maanden irlijk en figuurlijk op eikaars Ik vond het leuk te horen de dominee onze reis om- reef als tweemaal de Tour ;rance. Dat had ik me nog eens gerealiseerd." gs na Koninginnedag ver- ken ze naar het beginpunt: na|tinia (USA). De twee stevige pen, een kruising tussen een en een hybride, staan er al. De grootste angst van le mannen is het transport rek deze speciaal voor de tocht (eruste stalen rossen. Ze ben (nog) niet veel vertrou- Piet van Zaal (links) en Hans Wardenaar zijn enkele dagen voor hun grote reis nog volop in training. wen in het fietsvervoer van de luchtvaartmaatschappij. „Het is afwachten of ze geen koffers op je versnellingen zetten." De somberste scenario's trekken aan de fietsers voorbij. Wardenaar (60) en Van Zaal (53), beide Alphenaren, zijn el kaar gaan waarderen tijdens de pelgrimstocht naar Santiago de Compostella. Wardenaar, luchtverkeersleider in ruste, maakte deze barre fietstocht met zijn vrouw. „Pas na de Py reneeën verscheen de zon." Van Zaal (eigen bedrijf verkocht en nu oproepbaar om reorgani saties te leiden), zat in hun slip stream. „Ik was alleen dit keer. Voor de gezelligheid spraken we op bepaalde punten met el kaar af. Dat verliep uitstekend." Dat was het moment voor War denaar om Van Zaal te vragen als maatje voor de tocht der tochten. De beide partners za gen immers niets in het plan, maar gunden de mannen hun verzetje. „Zo is het dus gekomen." De mannen zitten er ontspannen bij. De voorbereidihgen zijn na genoeg rond. Ze hebben ge noeg kilometers in de benen zitten. De conditie lijkt perfect. De fietstassen zijn nauwgezet gepakt. Tent, matje, brandertje, T-shirts, zeemleren broeken, toiletgerei en extra fietsonder delen zitten er in. Compacte maar vooral gedetailleerde routemapjes liggen gereed. De FOTO DICK HOGEWONINC weg is uitgestippeld. Voorna melijk autoluw. Er komt een kleurige kaart op tafel, waarop alles is aangegeven. Voor het thuisfront, voor de fietsclub Avanti, voor het zwembad De Hoorn en,voor de kerk. Dat ze berichten versturen, liefst per e- mail, is zeker, maar waar en wanneer staat niet gepland. „We moeten dat allemaal nog ontdekken." Ze hebben er zin in. „Voor ruim 7000 kilometer hebben we tot 12 augustus de tijd. We maken er geen race van en beginnen rustig om spieren, gewrichten en vooral slijmbeurzen lang zaam te laten wennen. We wil len genieten, cultuur beleven en veel zien. Op de fiets beleef je alles intensief. Je ruikt, je kijkt, je hoort. Je ervaart het al lemaal zo veel meer. We den ken dat we gemiddeld zo'n 80 tot 100 kilometer per dag op de fiets zitten. Klimatologisch ge zien kunnen we van alles bele ven: hitte, regen, zelfs sneeuw o: voortdurend tegenwind. Na veertien dagen duiken we de Appalachian Mountains in om daar na zo'n dag of twintig weer uitkomen. Een heel zwaar ge deelte. Luik - Bastenaken - Luik vele keren achter elkaar. Wilde dieren, beren, slangen zullen ook ons pad kruisen. We gaan door dorpjes met een handvol inwoners, het gebied van goud delvers en indianen." Ze verheugen zich op de con tacten met de bevolking. War denaar pakt zijn fietsbijbel „In het boek van Kenberry wordt daar smakelijk over geschreven. De dame die speciale koekjes bakt en je te slapen legt in de logeerkamer. Inspirerende ver halen. Kamperen in achtertui nen, contacten met andere fiet sers in kroegen die je moet zoe ken in de middle of nowhere." De voorpret is groot. „Of we veel fietsers tegenkomen is de vraag. De fietscultuur in Ameri ka is lang niet zo extreem als hier. In Europa lopen wij eigen lijk wel voorop. Uit reisversla gen, die we natuurlijk ook gaan maken, vernamen we dat er in nige ontmoetingen zijn met an dere crazy bikers. Je leert na tuurlijk van eikaars ervaringen. Er zijn ook fietsers die van de apdere kant komen." En hoe zit het nu met die lekke banden? „Die turven we, reken maar. Voor elke band gaat tien gulden naar het orgel, zullen we dat afspreken dominee?" God straft onmiddellijk. alphen aan den run scheef komt te liggen, moet de wethouder elders sociale wo ningbouw plegen, vond de raad. Hoewel de wethouder na Burggooi nauwelijks huizen meer mag bouwen, deed hij die toezegging. Binnenkort presen teert hij de plannen met het voormalige waterwingebied naast Avifauna. Ook bij Nieuwe Sloot ziet de wethouder moge lijkheden daarvoor. Bijna kwam hij opieuw in aanvaring met Van Arkel (RPF/GPVJ, die vond dat de wethouder er méér uit had moeten slepen dan de dertig ta melijk goedkope huizen (drie ton) die APO bouwt. 'Laf, 'on der de gordel' en 'achterbaks' begon Van der Veen Meerstadt. Burgemeester Schoof voor kwam dat het getier van drie weken geleden zich herhaalde. saskia buitelaar Wethouder Van der Veen Meer stadt moet zijn best doen voor de sociale woningbouw in Al phen. Met die aantekening ging de Alphense raad gisteravond akkoord met het contract om 750 dure huizen te bouwen op het terrein Burggooi. De RPF/GPV stemde tegen. De partijen hadden niet veel te kiezen. Alphen kan niet onder het 'wurgcontract' uit met de provincie en projectontwikke laar APO (ABN-Amro). Die wil snel huizen bouwen op de grond waar Archeon stond voor het faillissement en de daarop volgende inkrimping. Nu de verhouding tussen du re koophuizen en goedkope woningen door dit bouwplan Maxima doet haar best, nu wij nogl Maak op Koninginnedag (zaterdag 29 april) kennis met Maxima en Argentinië, Beleef het mee met Radio ér TV West in de Waag in Leiden! Kom gezellig kijken... Zaterdag 29 april tussen 8.00 en 18.00 uur in de Waag aan de Aalmarkt 21 in Leiden. Of kijk naar de liveTV-uitzending tussen 18.00 en 19.00 uur. U kunt natuurlijk ook uw radio lussen 8.C 18.00 uur afstemmen op Radio West (88.4 FM). Of vanaf 18.00 uur naar TV West kijken. RADIO TV WEST

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 19