Fractieleidei CDA vertrel De winnaars van de stoelendans 'Huilen zonder tranen doet pijn, heel veel pijn' Duin Bollenstreek Gratis pendeldiens Katwijkse koopavoi j Nieuw oud hek Noordwijkerhout verrekent zie bij verkoop grond in De Zilk 7ni Neem een proefabonnement, BEL 071-5128030 WEKEN VOOR/41,00 VRIJDAG 28 APRIL 2000 Twee dronken chauffeurs gepakt NOORDwuKERHOuT/LissEEen 25-jarige Lissenaar werd vannacht op de Kanaalstraat in zijn woonplaats aangehouden omdat hij tegen de rijrichting in reed. Bij een blaastest bleek dat hij meer dan twee keer zoveel drank op had als is toegestaan. De man kreeg een proces-verbaal en moet voor de rechter verschijnen. Op de Victoriberg in Noordwijkerhout werd een 30-jarige Noordwijker aangehouden die onder invloed was. Hij had bijna drie keer de toegestane hoeveelheid gedronken en moest zijn rijbewijs inleveren. Man krijgt schoppen van tegenligger katwuk Omdat ze elkaar niet konden passeren kregen gisteren op de Te Brittenstraat in Katwijk twee automoblisten ruzie. Een 27-jarige Katwijker kwam vanaf de Boulevard de straat in en stuitte daar op een tegenligger. Hij verwachtte dat deze achter uit zou rijden om hem erlangs te laten, maar in plaats daarvan stapte de bestuurder uit, opende het portier van de Katwijker en gaf hem een paar schoppen tegen het been. Daarna ging hij als nog achteruit. De Katwijker deed aangifte van mishandeling. Via het kenteken van zijn auto gaat de politie achter de schop pende bestuurder aan. D66 Lisse boos over te duur Blokhuis lisse D66 in Lisse voelt er niets voor om mee te betalen een luxe bestrating, verlichting en bankjes in het winkelcentrum Blokhuis. Dat lieten de Democraten gisteravond tijdens de raad onomwonden weten. Aan de orde was een extra budget van twee ton voor het opknappen van Blokhuis. Met dat geld wordt de oprit naar het parkeerdek verbeterd en de bestrating aange pakt. Daarnaast is er nog drie ton nodig omdat de opknapbeurt duurder uitvalt dan de 1,6 miljoen gulden die inmiddels is uit gegeven. Met name over die laatste drie ton spraken ook de an dere politieke partijen gisteravond hun ongenoegen uit. Wet houder Van Zijl gaf aan dat er in het verleden wellicht hier en daar wat licht is geraamd, maar dat in de loop van de jaren an dere inzichten en andere prijzen aan de orde zijn gekomen. Lisse geeft inzage in declaraties lisse De gemeenteraad van Lisse krijgt jaarlijks een overzicht van de door collegeleden ingediende declaraties. Dat werd gis teravond door burgemeester van Zon bekendgemaakt bij de be handeling van de jaarrekening over 1999. Om die inzage was ge vraagd door onder meer de raadsleden Verburg en Loos (D66 en VVD). Het college gaat niet in op de wens van beide raadsle den om voortaan de gemeentesecretaris de declaraties te laten tekenen. Nu tekent de burgemeester de declaraties van de wet houders en de loco de declaraties van de burgemeester. Dat wil het college handhaven. Van Zon wees er gisteravond op dat zij en haar wethouders door de raad ter verantwoording geroepen kunnen worden en de gemeentesecretaris niet. Geen geld voor Excelsior in Lisse lisse De christelijk gemengde zangvereniging Excelsior krijgt geen tien mille van de gemeente voor de aanschaf van nieuwe koorkleding. Dat bleek gisteravond tijdens de gemeenteraads vergadering. De massaal aanwezige koorleden verlieten na de afwijzing teleurgesteld de raadszaal. Daarbij moesten vooral de CDA-raadsleden het ontgelden die 'CDA bedankt' te horen kre gen. Het koor wilde graag wat geld uit de pot waarin de op brengst van de verkoop van kabelgelden was gestort. Volgens het college voldeed de aanvraag niet aan de gestelde criteria. Een motie van SGP/RPF/GPV om de subsidie te verlenen, kreeg alleen steun van WD en D66. De collegepartijen, CDA, PvdA en Nieuw Lisse volgden de afwijzing van het college. Belangrijkste argument was de vrees dat straks allerlei andere verenigingen ook geld willen hebben terwijl ze er niet echt voor in aanmer king komen. Boetnaalden voor zeven raadsleden katwuk Zeven leden van de Katwijkse gemeenteraad zijn gis teravond onderscheiden met een zilveren reversspeld met boet- naald ter ere van hun ruim 12,5-jarig lidmaatschap. Van Dijk- Wassenaar (CDA), wethouder Van Paridon-Van Tol (WD), A. van der Plas (CDA), T. van der Plas (CDA), Van Rooijen (SGP GPV), Ten Hove (RPF) en Zwaan (Lijst 8) kregen het versiersel uit handen van burgemeester Van Wouwe. „Dat u zo lang in de raad zit heeft te maken met zeer veel vertrouwen van de kiezers. U hebt daarbij veel aandacht geschonken aan zowel het indivi duele als het gemeenschappelijke belang", oordeelde Van Wou- Het stof van hun met tumult omgeven benoeming is opgetrokken. De portefeuilles zijn verdeeld, het werk roept. Gerard Mostert en Lenie den Heijer, de twee nieuwe wethouders in Rijnsburg, mogen tot de verkiezingen in 2002 op het pluche aan het Burgemeester Koomansplein zitten. Wie zijn die nieuwe bestuurders? Een dubbelportret. door Peter van Egmond Zwaargewicht met een vingertje Gerard Mostert (54) staat voor de Rijnsburgse versie van de Staphorster variant. Als enige vertegenwoordiger van de kleinste partij in de ge meenteraad, het GPV, heeft hij toch een wethouderszetel ver overd. Hoe hij in het centrum van de macht terechtkwam? Door handig fuseren en on derhandelen. Eerst ging zijn eenmansfractie samen met RPF/SGP, waarna de drie ze tels rijke fractie in de coalitie stapte met het CDA. Dat iemand met zo'n kleine achterban toch wethouder mag worden, zorgt hier en daar voor gefronste wenk brauwen. Toch zien vriend en vijand Mostert als een capabel man - zelfs voor hij ook maar iets heeft kunnen doen met zijn portefeuille openbare werken, milieu en welzijn - vanwege zijn dossierkennis en bestuurlijke ervaring. Mostert heeft er tien jaren op zitten als raadslid. Als eenza me GPV'er heeft hij bijna alle commissievergaderingen moeten aflopen en daardoor is hij met alle dossiers bekend. Hij loopt langer mee dan al zijn collega's in collegekrin gen, Chris van der Graaf uitge zonderd. Ook in het college van B en W is hij de ervaren ouwe rot, naast relatieve nieu welingen als Van der Lee, Den Heijer en De Mooij. Bestuurlijk verdiende hij zijn sporen bij het ministerie van buitenlandse zaken. Daar geeft hij leiding aan de afde ling die zich bezighoudt met 'in moeilijkheden geraakte Nederlanders in het buiten land'. Hij bemoeide zich met Gerard Mostert. FOTO ARCHIEF de dossiers van de in Singapo re terechtgestelde Johannes van Damme en au pair Anna Corina Peeze. Als raadslid wierp hij zich graag op als het geweten van het gemeentebestuur, met morele beschouwingen en ethische kanttekeningen waar anderen vooral oog hebben voor praktische zaken. Onlangs, tijdens de behande ling van de nieuwe gedragsco de voor bestuurders en amb tenaren in de gemeenteraad, struikelde Mostert over een klein zinnetje. De nota ver wees naar de veranderende normen in de maatschappij. Fout uitgangspunt, vond Mos tert. „Want normen en waar den vervagen met de dag." Typerende uitspraak: „Volgt de meerderheid in het kwade niet." Een passie voor jeugd en sport Zoals Gerard Mostert de all- rounder is in het college, zo is Lenie den Heijer-Ravens- bergen (49) de specialiste. Sport en jeugd- en jongeren werk, dat zijn haar passies. Als raadslid stortte ze zich erop, als wethouder is het vanzelf sprekend haai- portefeuille ge worden. Den Heijer, de twee de wethouder van het CDA, behoeft niet ingewerkt te wor den. Sinds 1994 zit Den Heijer in de gemeenteraad, en daarmee is ze de meest ervaren kracht bij het CDA. Ze huldigt het standpunt dat raadslidmaatschap niet inte ressant is als het enkel draait om vergaderingen. Den Heijer wil actief raadslid zijn. Dus tilde ze met de werkgroep Kinderopvang Rijnsburg de naschoolse opvang Plexat van de grond. Schreef ze de nota Wie de jeugd heeft, voert beleid - een afstudeerproject bij de Kaderschool van het CDA. Nam ze als voorzitter plaats in het platform Onderwijs- en Jeugdbeleid. Werd ze ook voorzitter van de commissie sport. Wierp ze zich op de herinrichting van sportpark Middelmors. Wat deze terreinen betreft, heeft de nieuwe wethouder al jaren meegedraaid als bijna- wethouder. Leiding geven leerde Den Heijer tussen de bloemen, in de boekettenmakerij die ze met haar man runde. Vijfjaar lang zwaaide ze daar de scep ter over 25 man personeel. Maatschappelijk actief is ze tot en met deze week als be stuurslid van gymnastiekver eniging DWS. Lenie den Heijer is het type van de inhoud, niet van scher pe debatten. Ze is ook geen groot spreekster. Vaak als ze naar de microfoon greep, kwam er een hakkelend ver haal uit. Het schort haar soms, beseft ze ook zelf, aan het ver mogen duidelijk te formule ren. In het debat is dat een groot nadeel. Nu is bijvoorbeeld de rol van televisie, en daarmee het be lang voor politici klare taal te spreken, in de dorpspolitiek beperkt. Het zou anders zijn geweest als Den Heijer de Haagse are- na binnenstapte. Hoewel, één keer is ze al op televisie ge weest. Bij het regionale station Kanaal 7. Juist dat eerste op treden was tot veler verrassing overtuigend. Van der Spijk door als raadslid Krijn van der Spijk legt zijn functie als fractievoc van het CDA in Rijnsburg neer. Als belangrijkste voor zijn vertrek noemt hij de drukte op zijn we harde verwijten die het CDA onlangs kreeg over li eisen van een derde wethouderspost hebben zijn versneld. Van der Spijk blijft wel aan als raadslid. runsburc peter van egmond De CDA'er maakte zijn vertrek als fractievoorzitter gisteravond tijdens de raadsvergadering be kend. Daan Binnendijk, die pas twee jaar geleden voor het CDA in de gemeenteraad kwam, volgt hem op. Van der Spijk ziet in zijn opvolger 'een jonge am bitieuze meesterpoliticus'. De scheidende fractieleider, die op een accountantskantoor werkt, zegt zich vergist te heb ben in de zwaarte van zijn functie. „Aanvankelijk dacht ik dat ik het voorzitterschap van het CDA nog wel naast mijn werk kon doen. Maar de functie bracht meer werk met zich mee dan ik had voorzien, zeker als fractievoorzitter van de grootste politieke partij." Volgens Van der Spijk hangt zijn vertrek niet direct samen met de vergadering van vorige maand, waarbij alle op| raadsleden boos weglieL— de raadszaal. Zij hadi geen goed woord voor o het CDA een derde wet ,j wilde benoemen en dl ook naar zichzelf tot „Woorden als 'dicta 'vals spel' en 'machtsv hebben mij persoonlijk fen", blikt Van der SpijlR „Maar dit is niet de ree". mijn terugtreden, heP"^ hooguit het proces w ve sneld." Overigens benadrukt |w0< Spijk dat hij nog steeds !.00.r achter het wethoudeifn 1 van een maand geledelmo De oppositie nam de r1^0 wisseling binnen het Ge e„ teravond voor kenni",W£ aan. „Het CDA weet to keer weer te verrassen ",^e teerde WD-fractievc udd Rost. De winkeliersvereniging PAC in Katwijk zet tijdens de extra koopavond vanavond pendel busjes in. Vanaf het parkeerter rein Noordduinen rijden busjes naar het centrum van Katwijk, dat vanaf drie uur is afgesloten voor het reguliere verkeer. De pendeldienst, die gratis is, rijdt vanaf half drie. Ondanks de drukte van Ko ninginnedag verwachten de winkeliers veel drukte op de thet koopavond. „We hebbeVon matie ingewonnen bij ne p liers uit Houten, waar dt>r m gin vorig jaar op bezoek,rho kwamen daar veel dagjbee sen in de winkels", ze|stac secretaris M. Bartelings^e h ninginnedag zelf zullenpale alle winkels in Katwijk g of I zijn. Bartelings verwafe dei grote toeloop. „Als 75.000 bezoekers die verwacht een aantal in lq blijft hangen, dan komt^Tn Atletiekclub Rijnsoever kan vloeren renoveren katwuk wim van wanrooy De atletiekvereniging Rijnsoever krijgt een subsi die van 18.000 gulden om de noodzakelijke reno vatie van de kleedkamervloeren van de accom modatie aan De Krom uit te voeren. Hoewel de opknapbeurt eigenlijk de verantwoordelijkheid van de club zelf is, besloot de gemeenteraad gis teravond unaniem bij te springen omdat de pro blemen zich sneller voordoen dan verwacht mocht worden. Griep (PvdA) en Zwaan (Lijst 8) plaatsten wel kanttekeningen bij het besluit. De eerste vroeg zich af hoe het zit met een eventuele verplaatsing van Rijnsoever naar een andere locatie. „Hoewel de subsidie geen groot bedrag behelst, is het toch goed om te weten of de club straks vei huist." Zwaan merkte op dat renovatie noodzakelijk is gezien de slechte staat van de vloer. „Maar ook wij willen weten hoe het met de nieuwe plek zit. Bovendien vragen we ons af of er geen samen werking mogelijk is met Valkenburg en Rijns burg." Wethouder Van Paridon (WD) kon geen van beide vragen beantwoorden. „We kunnen niet zeggen waar Rijnsoever naartoe gaat. En het is niet onze taak om naar een regionale samenwer king te kijken. Dat moet de vereniging zelf doen." De atletiekclub, die aan De Krom een tijdelijke huisvesting heeft, moet medio 2003 wijken voor woningbouw. De nieuwe baan moet volgens de plannen komen in nieuwbouwwijk De Zanderij. Oud-journalist uit Sarajevo schrijft dagboek sassenheim irene nieuwenhuuse Ondanks. Het woordje dat het leven van Izet Kalkan beheerst. Want ondanks dat hij omringd wordt door alleraardigste men sen, voelt hij zich de ongeluk kigste mens op aarde. En on danks het verlaten van de oor- logshel is hij opnieuw aange land in een hel. Ditmaal in een psychische, waarin hij de bijna onmogelijke strijd is aangegaan om weer een nieuw bestaan op te bouwen. De in Sassenheim wonende Izet Kalkan (50 jaar) heeft een boek geschreven. Niet alleen over de hel van de oorlog in Sa rajevo, maar ook over de on draaglijke leegheid van het vluchtelingenbestaan in Neder land. 'Uit de hel, in de hel', dag boek van een vluchteling, is de titel van het boek dat niets aan duidelijkheid overlaat. Gisteren bood Kalkan de twee eerste exemplaren van zijn boek aan. Eén aan W. Maris-Dikker, de oud-voorzitter van voorheen de Stichting Vluchtelingenwerk Sassenheim en één aan burge meester Buddenberg van Sas senheim. De Bosnische vluch teling dankte Maris voor haar inzet, maar ook haar medewer kers werden door Kalkan de he mel in geprezen. „Nederland is zo goed voor mij en mijn gezin geweest. Het zijn de liefste mensen die er zijn. Iedereen helpt ons, iedereen toont be grip, iedereen is aardig", zei hij. Ook burgemeester Budden berg kreeg allerlei loftuitingen van de ex-Joegoslaviër. Want, Izet Kalkan uit Sarajevo: „De hel zit me nog steeds op de hielen..." benadrukte Kalkan, Sassen heim had hem en zijn gezin warm opgenomen. En hem een eigen huis, meubels en een startsubsidie voor zijn drukkerij gegeven. Het boek heeft hij daarom opgedragen aan 'Ne derland en zijn geweldige be woners als een teken van eeu wige en onmetelijke dankbaar heid'. Voorafgaand aan deze korte plechtigheid in het gemeente huis begroet Kalkan zijn bezoek met een kushand. Met het voortdurend opsteken van 'een nieuwe sigaret verbergt hij het trillen van zijn hand. „Ik huil nog dagelijks. Zonder tranen. Huilen zonder tranen doet pijn, heel veel pijn", zijn zijn eerste woorden. FOTO HIELCO KUIPERS Kalkan vertelt over zijn verle den, het leven van voor de oor log, het bestaan van voor 4 april 1992. Toen het leven nog mooi was en hij als journalist de hele wereld aankon. Tijdens de oor log werd hij benoemd tot secre taris van het Oorlogspresidium in Sarajevo. De leden van dit bestuursorgaan gingen in juli 1993 in hongerstaking om de aandacht van de internationale gemeenschap op de belegerde stad te vestigen. Tegelijkertijd probeerden de Bosnische-Ser- viërs zoveel mogelijk bewoners van Sarajevo te doden. Uiteindelijk, na achttien maanden oorlog, ontvluchtte hij samen met zijn gezin de stad. Zijn moeder en twee zus ters achterlatend. Daarna be landde hij, na vele omzwervin gen, met grote vaart in de psy chische hel. Nachtmerries, sla peloze nachten en angsten zijn vanaf dat moirjent zijn vaste metgezellen. Daarnaast probeert hij samen met zijn vrouw Biserka een be staan in Sassenheim op te bou wen. Zo op het oog lukt dat goed. Kalkan is begonnen een uitgeverij op te zetten. Zijn vrouw werkt als bejaardenver zorgster in een verzorgingste huis, zoon Damir volgt in Am sterdam een HBO-opleiding en dochter Darija zit in 4 VWO. Maar de angst dat het - weer- niet gaat lukken, is groot. Hij hoopt drie boeken per jaar uit te kunnen geven, want hij wil zelfstandig worden. En de start subsidie van 80.000 gulden moet wel worden terugver diend. „Maar niemand kent me nog, mijn Nederlands is be hoorlijk, maar niet denderend en om te schrijven heb ik nog steeds een vertaler nodig. De hel zit me nog steeds op de hie len..." Het boek 'Uit de Hel, In de Hel' is te koop bij Uitgeverij Saik in Sassen heim, telefoon 0252-218760. sassenheim De Pan- cratiuskerk in Sas senheim heeft giste ren haar oude, beeldbepalende hekwerk teruggekre gen. Gezandstraald, gerestaureerd en op nieuw gespoten. Het uit de beginperiode van de kerk stam mende sierhek (rond 1870) was dringend aan restauratie toe. Om dat te helpen bekostigen zette de gemeente de omhei ning vorig jaar op de monumentenlijst. Ook haalde de kerk zelf met acties geld binnen voor de res tauratie. Het stenen gedeelte van het hek is op sommige plaatsen afgebroken, weer opgemetseld en opnieuw ge voegd. Het opknap pen valt, niet geheel toevallig, samen met de viering van 'der tien eeuwen christe lijk erfgoed' op 14 en 15 mei. Tijdens de feestelijkheden is het de bedoeling vier lantaarns, in so- ber-nostalgische stijl, neer te zetten als geschenk aan de parochianen. Hier voor zoekt de kerk nog geldschieters. FOTO DICK HOCEWONINC u dc noordwukerhout monique witteman Een foute meting van een stuk je grond dreigt Noordwijker hout een paar duizend gulden te kosten. Dat bleek gisteravond tijdens de gemeenteraadsverga dering waar de verkoop van de bewuste 22 vierkante meter grond in De Zilk aan de orde kwam. Uiteindelijk kwamen de politici er niet uit en verwezen zij de hele kwestie naar de com missie ruimtelijke ordening voor nader onderzoek. Grondeigenaar Noordwijker hout en koper E. van Maris on derhandelen al vijf jaar over een reep grond van 22 vierkante meter. Daarvoor moest Van Maris 1870 gulden betalen. Nu blijkt dat de reep grond 68 vier kante meter groot is. Het colle ge stelde gisteravond voor de oorspronkelijke prijs te hand haven. Wethouder Rusman van ordeningszaken wees op de al vergevorderde onderhandelin gen en het feit dat in een eerder geval ook de foute, te lage prijs was berekend. En dat ging nota bene om de buurman ^ran Maris. Jove De politieke partijenlevi gisteravond echter huFlar^ vol. Met name PvdA'eienhi zich niet overtuigen. |taat best de grond verkoping' of het wordt 22 vierkarflori voor 1.870 gulden, of hh Ni 68 vierkante meter voüs zi gulden." Op aandrinjolgc CDA'er Van Ruiten weijaar delijk besloten de kwfoor nieuw te bespreken tijjjn vergadering voor orda^hris ken. tudi and

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 16