OZB Oegstgeest nog niet omhoog Ie Regio 'Heel veel leden willen nu wel havenmeester worden toppings herdacht übven Leidse regio boyker Ginsberg O Computerroof ramp voor Alleman Stelling Sint vormt gelegenheidsduo met Groene Hein ard trapt vrouw dood (injtiNGBRUCEen 37-jarige vrouw uit Roelofarendsveen is gis- vaijhtend overleden nadat ze was getrapt door haar eigen veelal Het ongeval gebeurde op een manege aan de Wetering- win Weteringbrug, waar de vrouw haar paard in de wei wilde Op het moment dat ze het hek opende, maakte het dier Daarbij raakte het paard met de achterbenen de I en en het hoofd van de vrouw. Het slachtoffer is naar het de ojnhuis gebracht, waar ze aan haar verwondingen overleed. .^™tser botst op bromfiets erkenjRwouDEEen 44-jarige Zoeterwoudenaar is gisteren met nen. I aan het gezicht overgebracht naar het Rijnland Ziekenhuis iderdorp, nadat hij op de Burgemeester Smeetsweg in bot- was gekomen met een 17-jarige bromfietser uit Boskoop, ivee kwamen elkaar op het fietspad tegen. Omdat de fietser yoldoende rechts reed, probeerde de Boskoper hem aan de leerde kant te passeren om een aanrijding te voorkomen. In |s daarvan botsten zij op elkaar, waardoor de bromfietser jnd raakte aan zijn been. Nieuw havenkantoor De Kaag heeft scheepsdek als terras mj pn o de zjiigen van de luchtmacht ld acl marineluchtvaartdienst avoni morgen een rondvlucht ;en he West-Nederland ter her- ij nu ng aan de voedselvluch- Hij pin Britse en Amerikaanse bij herachten in de Tweede :t te Moorlog. Op hun route vraagde Randstad komen de es is illen, die starten boven damlingen, rond half twee ook VoorlA/assenaar, Leiden, Val- ïnhelrg en Katwijk. Daarna zo teze over de Bollenstreek en kifichiphol en Amsterdam, te| weg terug vliegt de for- gt hij ook boven Alphen aan iet dajn en omgeving. et de formatievlucht wordt "Acjnomen door een C-130 het t Hercules en twee Fokker-60 transportvliegtuigen van de Ko ninklijke Luchtmacht, drie Ori- ons van de marineluchtvaart dienst uit Valkenburg, en ver der machines uit de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Po len. Daarnaast vliegt ook een aantal historische vliegtuigen mee, waaronder de Britse Lan caster-bommenwerper. Met de vlucht wordt de Britse 'operatie Manna' van 29 april 1945 herdacht, toen Lancasters met toestemming van de Duitse bezetter boven verschillende plaatsen in de hongerende Randstad brood afwierpen. Twee dagen later namen ook Amerikaanse B-17 bommen werpers aan de hulpvluchten deel. De sloop van het oude haven kantoor annex havenmeesters woning viel aanvankelijk niet bij alle 1800 leden van de Ko ninklijke Watersportvereniging De Kaag in Warmond even goed. Maar nu dat onderkomen heeft plaatsgemaakt voor een eigentijds gebouw hoort haven manager Joost Janssens heel andere geluiden. ,,Nu zeggen diezelfde mensen: het is toch wel een verrijking. Heel veel le den willen nu wel havenmees ter worden. Totdat ze horen wat het werk precies inhoudt." Watersportvereniging De Kaag kan met het nieuwe on derkomen weer jaren vooruit. Janssens: „Het gebouw dat hier stond was uit de tijd. Het kan toor deed ook dienst als be stuurskamer en ontmoetings plek. Dit gebouw is veel beter ingedeeld. Nu hebben we af zonderlijke werkruimten en een aparte ontmoetingsruimte. Ook het huis van de havenmeester is mooier en ruimer." Het Leidse architectenbureau Reijzen en Verbeek maakte het ontwerp voor het pand, dat tal van verwijzingen kent naar de watersport. Zo heeft het riante terras bij de koffiekamer op de eerste etage de vorm van een plassen op een zomerse dag, scheepsdek en is de achterkant maar ook de verenigingskleur van het pand felblauw geschil- van De Kaag. derd: de kleur van de Kager- Sinds het vertrek in april 1998 Frits Wester enkl INTERVIEWT noetc - rien c n Hedmar Kooistra 2000| Stephan Koole :naaij 1 eersl over hun boek: Beatrix ir mpeleserveren is gewenst: tel. 071-5160510 30 april Aanvang: 14.30 uur Etage, Breestraat 93, Leiden In Jenaplanschool De Alleman in Warmond is voor tienduizenden guldens aan computerap paratuur gestolen. Dat is gebeurd in de nacht van woensdag op donderdag. Hoe de daders zich toegang tot het schoolgebouw hebben ver schaft is onduidelijk. Een zes man sterk recher cheteam heeft geen sporen van braak kunnen vinden. Bestuurslid C. Beers spreekt van een regel rechte ramp. „We hadden net zeven splinter nieuwe multimedia-computers aangeschaft en een grootbeeldscherm met video-apparatuur. Die zijn allemaal weg. Ook de audio-apparatuur is verdwenen." De lessen van de muziekjuf moesten vanmor gen al worden afgelast. „En daarbij zal het niet blijven. Want er wordt in onze lessen heel veel gebruik gemaakt van deze spullen", aldus een sombere Beers. Beers vermoedt dat de daders precies wisten waar ze moesten zoeken: „De kamer van de di recteur en van de remedial teacher zijn volledig overhoop gehaald. Alles van waarde is meege nomen. En ze hebben verstand van computer apparatuur. Want de oudere modellen, een paar 486's, hebben ze laten staan." Vandaag komen er nieuwe sloten op het ge bouw en wordt een nieuwe alarminstallatie ge ïnstalleerd. Beers: „Dat geeft veel overlast, maar we willen niet nog een keer verrast worden." 'Herindeling is als gedwongen huwelijk' Warmond kan heel goed zijn ei gen broek ophouden. Dat is in het kort de boodschap van de gemeenteraad aan de provincie Zuid-Holland. Die inventari seert momenteel of kleine ge meenten zichzelf de komende 15 tot 20 jaar kunnen redden, of dat ze beter af zijn als ze op gaan in een groter geheel. De gemeenteraad wil de pro vincie in een brief laten weten geen heil te verwachten van herindeling. „Herindeling klinkt en voelt als een gedwon gen huwelijk en dat kan nooit iets goeds opleveren", zei PW- raadslid H. Goudsmit gister avond. De raadsleden willen in de brief benadrukken dat juist een klein dorp een 'krachtige' gemeente kan. zijn en dat War mond openstaat voor samen werking met andere gemeen ten. „Wij hebben onze eigen waarde", aldus burgemeester Van der Wel. „En die waarde willen we delen." Morgen, Koninginnedag zijn wij GESLOTEN Maar we doen, denken wij, veel mensen een plezier door MAANDAG 1 MEI de gehele-dag wel OPEN te zijn. Tot ziens bij: Zaanweg 15-17 - Wormerveei Tel. 075-6281836 rzet tegen lop van iize Liduina le kei| hout icesaj en s] ar w( in aj aop NecfNR! :n, Fr doosond moet zich sterk ma- 000 >or behoud van Huize Li- G. Slingerland (Progres- armond) riep de politiek ivond tijdens een raads- jering op zich niet zonder *ieer te leggen bij de voor- Jen sloop van het verzor- uis uit de jaren dertig fe Herenweg. Het gebouw ^plaats maken voor een j 'zorgcentrum' en (koop) 508 ementen voor ouderen. 31733> een karakteristiek pand. u goed zijn als we ons als 5 921 izetten om in elk geval de ies vel te behouden." .30 tot jerland pleitte ervoor de rENTiE vel van Liduina onder- 30tot' laten uitmaken van het lermd dorpsgezicht'. De TEN icie wil Warmond dit pre- geven. De voltallige ge- jeraad is verheugd over irnemen. l-raadslid L. van Kempen 'njjver! zich bezorgd af wat de j8, _jen zijn voor de bewoners p portemonnee. Er is im- post geen subsidie voor het (bintapen van panden. Burge- ^an ^er ^e' k°n daar- og geen uitsluitsel geven. wel en welk pand slepjt onder het beschermd komt aan de orde heurstelling van het nieuwe beschiljimingsplan." Ronald Mauer is het volledig eens met Sinterklaas en Groene Hein. zoeterwoude iR VOOR DE ZOMER? m vandaag nog naar de lowroom van Lieftink en grander de mooiste serres die u ooit zag. kan uw zomer niet worden! jan preenen Zwarte knechten had hij niet meer kunnen krijgen. Wie haalt het ook in zijn gekke hoofd om Sinterklaas eind april bij een temperatuur van bijna 25 gra den uit Spanje te halen? Jan van der Geest gaf in roodwitte man tel en met de mijter schuin op het hoofd zelf het antwoord: „Degene die dit op zijn geweten heeft, moet wel erg hoog zijn." Als Sint was Van der Geest gistermiddag de belangrijkste gast op de afscheidsreceptie van gemeentesecretaris Ronald Mauer in Zoeterwoude. Samen traden zij de afgelopen jaren op tijdens kerstvieringen voor het gemeentepersoneel. „Ik ben een keer .kerstman geweest en eenmaal kerstengel. Ronald Mauer was altijd in voor een gekkigheidje. Daarom wilde ik bij deze gelegenheid ook wat doen. Kerstman spelen vond ik wat afgezaagd. Daarom heb ik me maar verkleed als Sinter klaas. Dat leek me een aardige verrassing", zo lichtte de oud eigenaar van café De Meester zijn optreden toe. Omdat hij op dit ongebruike lijke tijdstip geen zwart perso neel meer had kunnen krijgen, had hij 'Groene Hein' (boer Hein Versteegen uit de Wei poort) maar meegenomen. Met een duidelijke verwijzing naar het Groene Hart. Van der Geest had het ook over Jaap Stront, Klaas Kip, Willem Bierbuik en Koos Kissie.'Bijnamen van be kende Zoeterwoudenaars. „Vo rig jaar was er een brunch. Mauer moest toen een paar quizvragen beantwoorden, maar die namen zeiden hem helemaal niets. Hij kende ook niet de prijs van een paspoort. Daarom is het ook niet erg dat hij nu vertrekt. Het is gewoon een saaie man." Tegelijkertijd solliciteerde Van der Geest naar een volgend optreden. Samen met Mauer in Oegstgeest, de nieuwe gemeen te van de Amsterdammer, die het na drie jaar en een maand voor gezien houdt in Zoeter woude. „Want eigenlijk vind ik het best jammer dat hij weg gaat. Als er iets was, kon je bij hem terecht en hij kwam steeds zijn toezeggingen na." Mauer gaf daarvan gistermid dag een voorbeeld. Hij maakte, van havenmeester Jan van Veen en zijn echtgenote, die admini stratrice was, is er veel veran derd bij De Kaag. Het echtpaar Bestuurslid Jan Bakker (staand) en havenmanager JoostJanssens zijn trots op het nieuwe havenkantoor van water- sportvereni- ging De Kaag. FOTO DICK HOGEWONING ging genieten van zijn oude dag en er kwam een nieuwe haven meester, Frans Bakker. Er is nu een nieuw havenkantoor en met Joost Janssens kreeg de vereniging er een haven manager bij. De watersportvereniging gaat steeds meer op een bedrijf lij ken. „Met een havenmeester en zijn vrouw kom je er tegen woordig niet meer", legt be stuurslid Jan Bakker uit. „De Kaag heeft inmiddels 1800 le den, drie havens en een Kaag sociëteit. Vroeger gebeurde heel veel werk door vrijwilligers. Er is nog steeds een harde kern van vrijwilligers - die mensen moet je inlijsten vind ik - maar de meesten zijn lid vanwege de faciliteiten. Bovendien krijgen we te maken met steeds stren gere wetgeving op milieuge bied. Dat dwingt je ook om pro fessioneler te worden." Dat De Kaag inmiddels de grootste bij het Koninklijk Ne derlands Watersport Verbond aangesloten vereniging is, heeft zo zijn voordelen. „Dit pand had niet gebouwd kunnen wor den als we een kleine vereni ging waren. Ja, als je de contri butie drie, vier keer over de kop laat gaan." Vanmiddag verrichtten erelid D. van Eek en burgemeester Van der Wel de officiële ope ning van het nieuwe havenkan toor. De verhoging van de onroerendzaakbelasting (OZB) met elf procent in Oegstgeest is voorlopig van de baan. De gemeenteraad dwong burgemeester en wethouders gis teravond met een nieuw voorstel te komen. Ook een al ternatief om met een stijging van 5,5 procent te volstaan en de verhoging deels weg te strepen tegen een meeval ler uit het gemeentefonds (Oegstgeest krijgt structureel 500.000 gulden méér vanaf 2004) werd afgeserveerd. „Dan maak je van de raad een lachertje", vond fractie voorzitter Noort van Progressief Oegstgeest. oegstgeest om uit te geven? Daar zitten ta ken aan vast." De opwinding bij PrO'er Noort was zo moge lijk nog groter: „Dit is zo on doordacht. Op deze manier maak je van de raad een lacher tje." Wethouder Smitsloo reageer de als door een wesp gestoken. Zo onverwacht als het college voorstel te elfer ure op tafel was gekomen, zo snel liet hij het ook weer verdwijnen: „We proeven dat u dit verkeerd op pakt en willen niet de indruk wekken dat we ons huiswerk suzanne barbier Evenals Noort was D66'er Ko ningsveld stomverbaasd over het voorstel om op deze manier extra geld uit het gemeente fonds te gebruiken. „Ad hocbe- leid", vond Koningsveld. „Ik heb er geen vertrouwen in hoe het verder moet met dit college. Binnenlandse Zaken komt met een meevaller en dan gaat met een het hele beleid om. Ik jsta perplex. U denkt toch niet clat de gemeente zomaar geld krijgt niet hebben gemaakt. Daarom trekken we het voorstel in tot de volgende raadsvergadering." Een goede zaak, oordeelde fractievoorzitter Haafkens van de WD. „Als het college nu de meevaller gebruikt, gaat het de discussie uit de weg. En wan neer de OZB volgend jaar om hoog moet om een gat in de be groting te vullen, kost het de burger veel meer. Als de OZB moet stijgen, dan maar dit jaar." De collegepartijen CDA en Leefbaar Oegstgeest hadden geen moeite met het college voorstel. „Als je kunt omgaan met internet, is deze informatie bekende kost", vonden de christen-democraten. Ook Ee- gdeman van LO voelde zich niet overvallen. Het was wél rommelig gegaan, gaf hij toe, maar hij was blij dat het college de bedragen uit Den Haag niet had verzwegen. „Dan hadden we een oneigenlijke discussie gevoerd", aldus Eegdeman. zoals beloofd, een conference vanzijn afscheidsspeech. Zo noemde hij Zoeterwoude een unieke gemeente: „Want ner gens anders wordt een wethou der (Stuijt, red.) van de fiets ge reden door een zwaan. Een ge meente ook met 0-aanbieders van afval, terwijl in Amsterdam 15.000 daklozen uit de vuilnis bak eten. Dat zijn pas 0-aanbie- ders." Natuurlijk kwam ook de Leidse wethouder Tjeerd van Rij voor in de onemanshow: „Praten met die man lijkt op vrijen met een slang: glibberig en zinloos." Voor zijn optreden gistermid dag en de 37 maanden ervoor kreeg Mauer uit handen van burgemeester Koopmanschap een zilveren dasspeld met het wapen van Zoeterwoude. Leidsch Dagblad ANNO 1900 Zaterdag 28 April LEIDEN - Het stond reeds ge drukt op de invitatiekaarten, rondgezonden door de Leid- sche Athletiek-vereeniging 'De Sportman', dat zij een ge- zelligen avond wenschte te or- ganiseeren in de Leidsche Rij- vvielschool der Gebr. Straats burg. En dat het er gezellig was, zullen zij u wel vertellen, die zoo gelukkig waren, dat zij een invitatie-kaart bemach tigd hadden. Het hoofddoel was een onderlinge polowed strijd te spelen door de leden, die zich gedurende de winter maanden hierin geoefend hadden. Rijwiel-polo is nog niet zoo lang in Holland ingevoerd; het is een balspel, waarvan èn spel èn regels veel met het voetbal overeenstemmen. Maar ontegenzeglijk biedt het polo veel interessante oo- genblikken aan. Twee of meer wielrijders in race-vaart toerij dend op den bal; de vlugheid en tactiek van sommige spe lers doen de toeschouwers menigmaal tot bewonderend applaus overgaan. In de compositie-wedstrij den, te rijden door toegetre den vereenigingen van dezen Bond, hoopt 'Sportman' de zen zomer zijn naam even hoog te houden, als zij het gis teravond gedaan heeft met wat betreft het organiseeren van eenige sportfeesten. ANNO 1975 Maandag 28 april RIJNSBURG - Het bejaarden tehuis 'Avondzon' in Rijns burg mag niet uitbreiden met een afdeling voor groepsver- zorging en ziekenverpleging en verpleegtehuis voor de mente bejaarden. Dit advi seert de Provinciale Raad voor Volksgezondheid aan Gedepu teerde Staten. In zijn pre-advies stelt de raad: 'Zowel het college voor ziekenhuisvoorzieningen als onze raad hebben in het verle den al gewezen op de aanzien lijke overbebedding wat be treft verpleeghuisbedden voor. somatisch zieken en voor geestelijk gestoorde bejaarden in het rayon noordelijk Zuid- Holland. Hieronder valt ook de gemeente Rijnsburg'. In het advies wordt ook mel ding gemaakt van de reeds verleende goedkeuring voor de bouw van een verpleegtehuis in Alphen aan den Rijn waar door de reeds bestaande over bebedding in het betrokken gebied nog vergroot wordt. 'Mede daarom", aldus de pro vinciale raad yoor de Volksge zondheid "geef ik in overwe ging in negatieve zin over de ZOETERWOUDE - José Hertman en haar koor hebben zaterdagavond de dienst in de Meerburgkerk een bijzonder tintje gegeven. In zijn voorwoord zei pastoor Schlatmann: „Wij zijn erg blij met het herleven van dit jongerenkoor." In het bijzonder heette hij kapelaan Vet wel kom die het koor heeft opgericht. adviesaanvraag aan de staats secretaris van Volksgezond heid en Milieuhygiëne te be richten". In het verzoek om uitbrei ding schrijft 'Avondzon', dat de praktijk uitwijst, dat be jaarden, die in het tehuis wo nen en eigenlijk zouden moe ten worden opgenomen in een verpleegtehuis voor demente bejaarden of in een tehuis voor groepsverzorging en ver pleging, daartoe niet bereid zijn. "Ook bij de naaste fami lieleden wekt een dergelijke maatregel grote weerstanden op. De autochtone bevolking van Rijnsburg is zeer sterk woonplaats-gebonden." [AG 28 APRIL 2000

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 15