SoW-kerken zien geen heil in boetedoening jegens jode Bisschop Eijk heft Diocesaan Pastoraal Centrum (L Geloof Samenleving 'Sommigen gaan van verlichting naast hun schoenen lopet" P ZORGELOZE VAKANTIE? VRIJDAG 28 APRIL 2000 979 VANDAAG nn Vandaag 262 jaar geleden, op 28 april 1738, 4LO vaardigde paus Clemens XII de eerste bul uit tegen de vrijmetselaars. Latere pausen vaar digden bij elkaar nog zes bullen tegen hen uit. De vrijmetselarij bestaat desondanks nog steeds. De orde ontstond in Londen in 1717 en is vandaag de dag over de hele wereld verspreid. Sommige auteurs zoeken de wortels van de vrijmetselarij ver terug, bijvoorbeeld bij bouw meesters uit de Egyptische oudheid. Maar daarover is niets met zekerheid te zeggen. De kern van hun levensbe schouwing is 'wereld en leven te zien als een te voltooien bouwwerk'. In zogeheten werkplaatsen of loges proberen de vrijmetselaar aan zichzelf te werken, aan 'hun ruwe steen, teneinde deze geschikt te maken om te worden in gepast in het bouwwerk, dat dan gezien kan worden als een tempel van levende bouwstenen, waarin een ieder de eigen plaats dient in te nemen' (citaat uit het ma^onnieke wetboek Constituties van James Anderson, London 1723). Op 28 april 1841 stierf de heilige missionaris Petrus Cha nel. Hij werd gedood door een inheems opperhoofd op de Fiji-eilanden omdat hij diens zoon tot het christendom had bekeerd. Zegel Ohio in strijd met grondwet i Columbus Het tekst op het zegel van de staat Ohio - hier te zien op het plein voor het gouvernementsgebouw - is in strijd met de Amerikaanse grondwet. De tekst luidt: With God, all things are possible (met Gods hulp is alles mogelijk). In een land waar staat en kerk gescheiden zijn past zo'n tekst niet, oordeelde een federale rechtbank deze week. foto ap Priester Zimbabwe met dood bedreigd harare De tweede man van de Anglicaanse Kerk in Zimbabwe is met de dood bedreigd, nadat hij een debat over de politieke crisis in het land had georganiseerd. De priester, Tim Neill, zei dat hij zijn strijd voor democratische vernieuwing in het land zal voortzetten. In de dreigbrief staat dat Neill, als hij kritiek blijft leveren op regering en president, „beter zijn bijbel kan weggooien en twee geweren kan nemen om zich te bescher men. Als u zich niet bekeert, vraagt u daarmee een paspoort voor de hel." Aanhanger Falun Gong krijgt asiel newark De Amerikaanse immigratiedienst INS heeft politiek asiel verleend aan een Chinees, die zei dat hij in eigen land ver volgd werd omdat hij aanhanger is van de meditatiebeweging Falun Gong. Het is de eerste keer dat de INS bepaalt dat een Chinees staatsburger om die reden in de VS mag blijven. De 77- jarige M. Zeng zei tijdens een hoorzitting van de INS, dat hij vreesde de gevangenis in te moeten als hij terug zou keren naar China. Zeng kwam vorig jaar naar Amerika om zijn dochter te bezoeken en bleef nadat hij had gehoord, dat in China harder werd opgetreden tegen leden van Falun Gong. Zeng zat begin jaren zeventig AL twee jaar in de cel als politiek gevangene. An drew Bayne, de advocaat van Zeng, sprak van een 'mijlpaal'. Hij zei dat de INS duidelijk heeft gemaakt dat de Verenigde Staten niet onverschillig blijven „terwijl onschuldigen in het buiten land worden onderdrukt." BEROEPINGSWERK Aangenomen: naar Gendt (partti me). J.R.J van Gelderop. kandi daat uit Nijmegen; naar Kerkdriel (parttime), mw. 0 A van Eek te Rilland-Bath. Beroepbaar: G A. Trouwborst, Croesestraat 88 bis A. 3522 AH Utrecht, tel. 030-2880338of 030-2711758. CHRISTELIJK GEREFORMEERDE KERKEN Bedankt: voor Baarn, A. Wage naar te Aalten; voor Rozenburg, H. de Bruijne te 's-Gravenhage- West. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Leiderdorp, J.S. var der Net te Apeldoorn. Bedankt: voor Randburg (Zuid- Afrika), F. Mulder te Scherpen- utrecht anp De Samen-op-Wegkerken zien geen heil in een eenmalige schuldbelijdenis tegenover het joodse volk. De Hervormde, Gereformeerde en Lutherse Kerken blijven ondanks verzoeken om zo'n spe ciale boeteviering bij hun beleid om te werken aan een 'radicale omkeer' in hun relatie met het jodendom. Vorig jaar hielden christelijke organisaties op de drempel van het nieuwe millennium enkele boetevieringen, waarin schuld werd beleden voor eeuwen van christelijke jodenhaat. De SoW-ker ken waren daar niet bij betrokken omdat ze zo'n gebaar te eenmalig vinden. „Iets wat zo diep ge worteld is in onze geschiedenis vraagt om meer dan een eenmalig belijden of akte van schuld", aldus een gisteren gepubliceerde verklaring. De kerken doen wel een beroep op hun predi kanten om dit jaar op de jaarlijkse Israëlzondag extra aandacht te besteden aan de begrippen schuldbesef en inkeer. De Israëlzondag valt dit jaar op 1 oktober. Om de verhouding met het jodendom te ver beteren, gaan de SoW-kerken uit van het bijbelse begrip 'tesjoeva' (omkeer). „Tesjoeva bestaat al lereerst uit het inzicht dat men verkeerd deed, ten tweede uit de bereidheid te corrigeren en tenslotte uit de concrete daden die men stelt te genover wat gebeurd is, waaruit blijkt dat men ervoor waakt dat het niet opnieuw gebeurt" zo citeert de verklaring rabbijn Y. Ashkenasy. De drie kerken werken sinds het einde van de Tweede Wereldoorlog aan een andere relatie met het joodse volk, benadrukt de verklaring. „Joden- zending werd ingeruild voor dialoog met verte genwoordigers van het jodendom, en christenen gingen zich bezinnen op de joodse wortels van hun geloof." ar< De kerken voelen zich aangesproken dotiNG recente onderzoeken naar de tegoeden varthte logsslachtoffers. „Christenen hebben veelafl. F gekeken wanneer Joden uit hun midden win V weggevoerd. En toen een klein deel terugl. O) uit de hel, hebben veel christenen opnieu^prc andere kant opgekeken." I en De houding van de kerken komt aan de ojnhi het onderzoek dat de Stichting Onderzoek 1 keer en Opvang in opdracht van het kabinqéoi richt naar de ervaringen van oorlogsslacht' na terugkeer in Nederland. De SoW-kerkeriRwc ven de resultaten uiterst serieus te nemen. Taai idei was „Wie wil er niet volmaakt gelukkig zijn?" Spiritueel leraar Andrew Cohen uit de Verenigde Staten valt met de deur in huis. Hij weet namelijk precies hoe we het ultieme geluk kunnen bereiken. De meer dan honderd bezoekers bij zijn lezing in een sjiek hotel in Huizen hebben vijftig gulden per persoon over voor deze wetenschap. Vervolgens stelt Cohen de rethorische vragen: wat is verlichting? En wat is ego? Het antwoord moet 'totale bevrijding van de slavernij van onwetendheid, bijgeloof en egoïsme' brengen. huizen onno van 't klooster Voordat je kunt begrijpen waar Cohen het over heeft, moet je wel al een moment van vol maakt geluk achter de rug heb ben. Althans, dat maakt het vol gens hem een stuk eenvoudi ger. „Volmaakt geluk ervaar je namelijk als je - al is het maar een paar seconden - je ego op zij zet", zegt Cohen. Heb je ooit zo'n verlicht moment meege maakt dan weet en voel je waarnaar je streeft. Je voelt je één met alles in de kosmos. Je maakt geen onderscheid meer tussen mijn en dijn, jij en ik. Het cruciale moment is echter niet het gelukzalige gevoel zelf, maar de confrontatie met het ego achteraf. Dat komt name lijk terug. Het voelt zich be dreigd en vecht voor z'n be staan. Pas dan zie je voor het eerst je eigen ego." Hij drukt een boek tegen z'n neus: „Zo dichtbij is het." Andrew Cohen zegt zelf veel momenten van verlichting te hebben gekend in zijn leven. Hij is nu 44. Na een moeilijke jeugd in Italië en de VS, kreeg hij op z'n zestiende zijn eerste 'verlichtingservaring'. Een stem zei hem: „wanneer je je leven aan mij geeft, aan mij alleen, dan hoefje nooit meer bang te zijn." Daarmee begon een vijf tien jaar lange spirituele zoek tocht die eindigde in wat hij 'zelfrealisatie' noemt. „Een paar dagen nadat ik mijn laatste spi rituele leraar had verlaten, werd ik wakker en hoorde mijzelf zeggen: „mijn leven is het uwe, doe met mij u wat wilt." Cohen werd één van de jongste spirituele leraren aan het 'new age firmament'. Achter hem staan inmiddels een paarhon- derd volgelingen en een tame lijk professionele organisatie (FACE) die z'n PR verzorgt en bijeenkomsten organiseert. Ze geven een magazine uit met in terviews van en door Cohen. En natuurlijk is er een website: an- drewcohen.org. Een van de FACE medewerksters vertelt dat Andrew jaarlijks minstens twee keer naar Nederland komt. Hij geeft workshops en lezingen. Bekend is dat hij van zijn leer lingen soms waagt zich kaal te scheren. Een middel in de strijd tegen het ego. In de loop van zijn lezing valt het woord ego erg vaak. Hij praat erover alsof het de duivel is. Ter verduidelijking onder scheidt hij 'zijn ego' van het ego waar een psychiater over praat. „Die heeft het over een ego als een zelforganiserend principe, dat alle aspecten van een per soon verbindt. Is er iets mis mee, dan functioneert die per soon niet goed. He's crazy", zegt Cohen en er volgt een weemd lachje: kort en schel; hi, hè, hè. In één seconde verstrakt zijn gezicht weer. De hele avond laat hij om de zoveel minuten dat lachje ho ren. Het is niemand in de zaal duidelijk waarom hij lacht. Soms zegt hij iets als: 'er gebeu ren rampen, aardbevingen, wervelstormen, vulkaanuitbar stingen', en dan komt plots het lachje weer: hi, hè, hè. Bij een kwinkslag waar de zaal wel om moet lachen, blijft zijn blik seri eus. Dat is eigenlijk het enige wat opvalt aan Cohen. Voor de rest ziet hij er doorsnee uit. Geen lange witte jurk os kettin gen. Gewoon een zwart, groen en grijs pak. In de zaal zitten behalve nieuwsgierigen en leerlingen van Cohen (te herkennen aan een gelukzalige glimlach om de mond en het begripvol knikken als hun meester ergens de na druk op legt) ook veel Neder landse trainers, mensen die zelf workshops en lezingen geven. Er worden driftig notities ge- jnaakt. Cohen is interessant, want zijn ster stijgt en hij mag zich inmiddels tot één van de meer ervaren en bekende spiri tuele leraren rekenen. Maar na enkele minuten alle schrijvers te hebben aangezien vraagt hij of iedereen met het maken van notities wil stoppen. „Mijn woorden kunnen in ge schreven vorm zeer krachtig zijn. Ik weet niet of iedereen daar goed mee om kan gaan", luidt zijn verklaring. Die krachtige werking blijkt mee te vallen. Cohens bood schap is al vele malen door vele leraren verteld. Kort door de bocht luidt hij: laat het ego los en bereik zodoende de verlich ting. Het is een oud boeddhis tisch adagium. Cohen voegt er de laatste jaren aan toe, dat we niet per se onze ziel en zalig heid moeten ophangen aan die verlichting. Dat is weliswaar en mooie ervaring, maar garan deert niet dat je daarna egoloos door het leven zal gaan. Sterker: sommige mensen gaan na zo'n ervaring trots naast hun schoe nen lopen. Hun ego groeit er juist door, vertelt Cohen. „Belangrijker", zegt hij in het wagenuurtje na zijn lezing, „is een zuivere intentie te hebben in het leven. Een schoon gewe ten. Je moet dingen doen van uit een gezuiverde motivatie. Vanzelf gaat dat niet. Het waagt een permanente ontwikkeling van je bewustzijn. Eerlijk zijn tegenover jezelf, is daarbij we zenlijk. Alleen met zuivere in tenties creëer je de juiste condi ties om zo met een moment van verlichting om te gaan dat je er ook waarlijk een gelukkig mens van wordt. Maar nog maals, dat gebeurt pas als je je zelfzuchtigheid, je ego los laat. Het doel daarbij is niet verlich ting. Want dat komt of komt niet. Het doel is geen schaduw te hebben." Waarom de mens begiftigd is UI met een ego dat al zijn gel de weg staat, maakt Cohei duidelijk. „Daar is eigenlijl geen antwoord op. Missel heeft het iets te maken m< feit dat we in onze evolutil re ontwikkeling die kracht het ego nodig hadden om\l overleven. Een andere ge(\F is dat er eigenlijk geen ego staat." Hier leunt hij op de boedtKG sche leerstelling: alles is ej lusie. Veel mensen in de zjiige krabben nu vertwijfeld acl n het oor. Na een hele avono m hebben geageerd tegen he Wc derfelijke ego, zegt hij nu ng dat het niet bestaat. Hij pin E seert. Misschien wil hij heracl uitleggen,-maar is het te ldoo de avond. Volgende waagle het leven één grote les is \llen iedereen", roept een damling tijdje zegt hij niets. „VoorWas mensen in het Westen helrg de neiging het leven zo teze In derde wereldlanden kijJchi men er wellicht anders tej wc aan." Langzaam voegt hij oo toe: „Dus ik geloof niet dajn e leven een les is." Er valt et de een gespannen stilte. "Aclnor weet het niet," klinkt het t slotte. e volgende wagensteller c Cohen ook na deze woorc nog steeds bovennatuurli I wijsheid toe, want hij wil Lnt. hem weten of er leven is i dood. Cohen: „Ook dat w niet zeker. Maar ik denk h wel. Waarschijnlijk moetc net zo vaak terugkomen c de tot we verlicht zijn. hè. derland. Hij geeft de eersl twee dagen lezingen in d(/(,tVJ stelkerk in Amsterdam. !4 leidt hij een dagretraite ir goge Uilenberg. Informat verkrijgbaar bij het Impejt'set Enlightenment Fellowshi 020-4221516. O groningen anp Bisschop Eijk van Groningen heft het Diocesaan Pastoraal Centrum (DPC) van het bisdom op. De reorganisatie moet een einde maken aan de 'pijnlij ke problemen' die zich de afgelopen jaren in het centrum hebben voorge daan, aldus vicaris L. van Ulden, voor zitter van het DPC. Volgens hem was er sprake van een ruzie tussen bepaalde personen die sa menhing met het slechte functioneren van de DPC-structuur. Twee externe deskundigen hebben in 1997 en 1999 onderzoek gedaan naar de problemen. Op basis van de resultaten heeft de bisdomstaf besloten het DPC komend najaar om te vormen tot een afdeling pastorale dienstverlening. Daarmee verliest het pastoraal cen trum zijn onafhankelijkheid, aldus Van Ulden. De werkgroepen van het DPC worden opgedeeld in secties, die als onderdeel van het bisdom ten dienste zullen sta^n van de parochies. Een van de DPC-medewerksters mag niet op de nieuwe afdeling terugkeren. De an dere werknemers en de locatie van het DPC in Assen blijver gehandhaafd, benadrukte de vicaris. Tijdens de moeilijkheden hebben veel medewerkers afscheid genomen van het DPC. De bisscnop hoopt hun vacatures, die nog oper. staan, binnen kort op te vullen, aldus Van Ulden. De sluiting van het DPC in Groningen staat volgens hem los van de reorgani saties in de bisdommen Roermond, Den Bosch en Haarlem, waar de DPC's inmiddels ook zijn verdwenen. De oud-directeur van het DPC in Den Bosch, J. Versantvoort, zei vorig jaar dat de opheffing van de pastorale centra het einde van de vernieuwings beweging in de Rooms-Katholieke Kerk in Nederland inluidt. Het lijkt er volgens hem op dat de bisschoppen stevig in eigen hand willen houc De problemen in het Diocesau. toraal Centrum in Groningen sp-Jj al toen Eijk in juli vorig jaar wi noemd tot opvolger van de in 412 dat jaar overleden bisschop Het kleinste bisdom van NedND' dat de provincies Groningen, Fr en Drenthe en de Noordooson<J omvat, telt ongeveer 125.000 >or 1 katholieken. G. 'arrr WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: Langs de westkust meest bewolkt en af eo toe regen. Landinwaarts droger en af en toe zon. Maxima in het noorden een graad of 6, bij Oslo ruim 20 graden. Perioden met zon en meest droog. Vrij dag in het midden van het land wolken en regenachtig. Maxima van 5 graden in het noorden tot ongeveer 21 graden ten zuiden van de grote meren. Finland: Wolkenvelden en vooral zaterdag af en toe regen. In het zuiden en uiterste noorden meer zon en veelal droog. Maxi ma van 5 graden in het noorden tot 18 graden in het zuiden. Denemarken: Vrijdag nog kans op een bui. Zaterdag droog en geregeld zon Maxima ongeveer 21 graden, bij wind van zee een stuk Engeland, Schotland, Wales, Ierland- Af en toe zon en op veel plaatsen droog. Zaterdag m Engeland en Wales wolken en regen. Middagtemperatuur van onge veer 11 graden in het noorden tof 17 graden in de omgeving van Londen. België en Luxemburg; Vrijdag nog kans op een bui. maar steeds droger en zonniger Zaterdag zo mers met zon en maxima van bijna 25 Noord- en Midden-Frankrijk: Onbestendig met enkele buien, soms met onweer. Ook wel zon tussendoor Maxima van 13 graden in Bretagne tot 23 in het oosten. Zuid-Frankrijk: Vooral vrijdag erg buiig met talrijke re gen- of onweersbuien. Zaterdag iets dro ger en ook nu en dan wat zon. Maxima ongeveer 17 graden. Spanje: Wisselvallig met van tijd tot tijd buien, soms met onweer. Zaterdag iets beter met aan de Costa's zonnige perioden en1 meest droog. Maxima ongeveer 15 gra den, in het zuiden rond 20 graden. Portugal: Wisselend bewolkt en enkele buien. Vrijdag eerst nog redelijk droog en wat zon. Maxima rond 16 graden. Mallorca, Ibiza, Menorca: Af en toe zon en enkele buien, mogelijk met onweer. Middagtemperatuur onge veer 18 graden. Marokko: Westkust wisselend bewolkt en'een en kele bui. Maxima rond 18 graden, zater dag enkele graden hoger Tunesië: Geregeld zon en vooral in het noorden kans op een regen- of onweersbui. Maxi ma van 22 graden aan de noordkust tot ruim 30 graden in het zuiden. Madeira: Perioden met zon en kans op een bui. Maxima rond 19graden Canarische Eilanden: Zonnig, aan de noordkant van de eilan den ook wolken en vooral zaterdag kans op een bui. Maxima tussen 18 en 22 graden. Duitsland: Veel zon, maar in het zuidwesten en westen ook kans op een regen- of on weersbui. Warm met een middagtempe ratuur van 23 tot 28 graden. Oostenrijk: Zonnig, maar in het westen meer bewol king en kans op regen of onweer. Maxi ma rond 26 graden, in het westen min der warm. Zwitserland: Wolkenvelden en enkele enkele regen- of onweersbuien. Ook wat zon tussen door. Maxima aan de noordkant van het Alpenmassief rond 26 graden, in het zuiden en westen minder warm. Polen: Zonnig en warm zomerweer met maxima van ongeveer 25 graden. Tsjechië en Slowakije: Tamelijk zonnig en warm zomerweer met maxima van ongeveer 25 graden Hongarije: Vrij zonnig en warm zomerweer met maxima van ongeveer 25 graden. Italië: Af en toe zon en enkele regen- en on weersbuien Maxima dalend tot onge veer 20 graden. Corsica en Sardinië: Af en toe zon en vooral vrijdag een re gen- of onweersbui. Maxima rond 20 Griekenland en Kreta: Zonnige perioden, maar vrijdag in het noordoosten en zaterdag in het noord westen ook kans op een regen- of on weersbui. Middagtemperatuur oplopend naar 20 tot 25 graden. Turkije en Cyprus: Zonnige perioden maar vooral vrijdag ook kans op een regen- of onweersbui. Maxima ongeveer 22 graden. ZATERDAG 29 APRIL 20(10 Zon- en maanstanden Zon op 06.14 Zon onder 21.00 Maan op 04.49 Maan onder 15 04 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 00.36 13.14 00 09 12.47 Laag 07.44 20.45 07.25 20.26 Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Vlissingen Maastricht Aberdeen Barcelona Boedapest Bordeaux Klagenfurt Kopenhagen LasPatmas Luxemburg Madrid Malaga Mallorca L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) jerii teer O >en bewolkt onweer -m- warmtefront regen sneeuw -T- koufront opklaringen hagel L lagedruk -- mist windrichting H hogedruk zonnig 19 temperatuur -1000- luchtdruk in hecto pascal KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE A. Maandag, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J Rijsdam, chef redactie kunst W Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W F. Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX ZO. Advertenties: 071- 5323 508 Jemi Familieberichten: 023- 5317 33b ee 023- 5320 216 Redactie: 071- 5321 921 !u 8' Hoofdredactie: 071- 5315 921 pet ADVERTENTIES vel Maandag t/m vrijdag van 8.30 totbrcrli 071-5356 230 P RUBRIEKSADVERTENTIE^ Maandag t/m vrijdag van 8.30 totP 'a' 071- 5143 545 feriT ABONNEMENTEN jcie bij vooruitbetaling: j per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) era< per half jaar (acceptgiro) )rne per jaar (acceptgiro) |-ra« Abonnees die ons een machtiging verj zjc| het automatisch afschrijven van het L abonnements- geld, ontvangen 1.- r betaling. D P< VERZENDING PER POST gee Voor abonnementen die per post (binppe worden verzonden geldt een toeslag Fy aan portokosten per verschijndag. «8 i LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETl pai Voor mensen die moeilijk lezen, slqJt hebben of blind zijn (of een andertp7: leeshandicap hebben), is een same? van het regionale nieuws uit het Levas) Dagblad op geluidscassette beschiinmi informatie 0486-486486 i (Centrum voor Gesproken Lectuur,] aulïf! ni<m Bangkok 2 Buenos Aires 2 Casablanca f Los Angeles I 20 12 0.0 NewOrlea 24 13 0.0 New York 21 10 0.0 Tel Aviv 34 26 00 Tokyo 20 18 5.0 Toronto 19 8 00 Vancouver ZIEKENHUIZ i kar ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd^™ feestdagen) Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. rv7i Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111. Regel nü de unieke Internationale Reis- en Kredietbrief PLUS. Als uw auto afhaakt, rijdt gewoon verder in een vervangende auto. Uw garantie voor een zorgeloze vakantie. Kom langs, bel gratis 0800 - 0503 of kijk op www.anwb.nl ANWB

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 14