1 Regio rritatie over gebrek aan inspraak sterkste familie van Leiden en verre omgeving koninginnedag open. Pleidooi voor bedrijfsterreinen rond A4 en A44 PROVE STE Van Rij: 'Sloopcijfers huizen te algemeen' In de schijn weipers P-jongeren sluiten adhuis tijdelijk af El De Formatie: 0800 1598 Internet: www.alexandrium.nl rt minkhorst voerders van de SP, onder iet Leidse Eerste-Kamerlid Vugt, hebben vanmorgen ijk het stadhuis in Leiden loten. De actie was een st tegen de afsluiting van nnenstad op Koninginne- len van de jongerenorga- je Rood van de politieke spanden even na acht uur ood-wit bouwlint voor de lingang op het Stadhuis- „Kom mensen, we gaan stadhuis belegeren", had vugt even tevoren tegen ngeveer tien partijgenoten |d. De SP wil de gemeente coekje van eigen deeg ge- motiveerde de SP-senator tie. ibtenaren kregen bij aan- -jt een pamflet en een pasje 3 handen gedrukt. Ze mo ffel het stadhuis in, maar r niet meer uit, kregen boodschap mee. De ge- |te past in de Pieterswijk, |de Koningin morgen haar .ieling maakt, precies de- regeling toe. „Overdre ven veiligheidsmaatregelen ma ken de wijk tot 'Sperrgebiet'. Rood wil dat iedereen van Ko ninginnedag kan genieten. Zonder volk geen volksfeest", schrijft de jongerenorganisatie in het pamflet. Voorlichter Fons Delemarre kreeg van Van Vugt de rode kaart. 'Wegens feestbederf, staat erop. „Nog steeds denken jullie dat wij de binnenstad af sluiten", reageerde die. „Maar iedereen moet de koningin kunnen zien." Zoals in de Bree- straat, die zaterdag een echte boulevard zal zijn, aldus Dele marre. De voorlichter zal de ro de kaart overhandigen aan bur gemeester Postma. Die laat zich verontschuldigen, maakt Dele marre duidelijk. „Hij is druk be zig met de voorbereidingen op de lintjesregen." Van de afsluiting van het stadhuis kwam uiteindelijk niet zo veel terecht. Een beveili gingsbeambte die een schaar had bemachtigd, knipte het bouwlintlint vanmorgen her haaldelijk door. De SP'ers kon digden aan dat ze tot een uur of tien zouden blijven. Een van de actievoerende SP- SP-senator Van Vugt spreekt gemeentewoordvoerder Fons Delemarre toe. SP'ers belegerden vanochtend enige uren het Leidse stadhuis uit protest tegen de afsluiting van de binnenstad op Koninginnedag. foto hielco kuipers jongeren, Chiel Groeneveld, woont in het af te sluiten ge bied, in de Pieterskerkchoor- steeg. „De maatregelen vind ik bar en bar slecht. Ik zou best mensen willen uitnodigen, of even gezellig naar het café gaan, maar ik vind het verve lend dat dat nu niet kan." Ge meentebestuurder Baaijens, die toen hij vanmorgen naar bin nen wilde een discussie aan ging Van Vugt, zei opgewon den: „Je weet dat het voor de veiligheid van de mensen is, dat we dit doen." De SP-actie noemde hij 'populistisch en makkelijk'. Onzin, vond Van Vugt: „Men sen in de stad zijn kwaad. Ze kunnen hun eigen stad niet in. Die is verdeeld in sectoren. Kin deren moeten zich legitimeren. Het gaat erom dat de gemeente ook eens beseft waar ze mee bezig is. Het verhaal van de vei ligheid is om de ware reden te verhullen en die is dat de ge meente bang is voor Eurodus- nie. Deze toestanden zijn het „De Leidenaars worden ge dupeerd door achterlijke acties van de gemeente vanwege nog achterlijkere actievoerders." Kom 29 april vorstelijk woonwinkelen. De Woonmall is op Voonmall Alexandrium, de grootste woonbelevenis van Nederland. Woor» m all ALEXANDRIUM EED Leiden, Den Haag, Delft en Zoetenneer trekken samen op leiden annet van aarsen Leiden gokt op de mogelijkheid om bedrijven te vestigen in het gebied tussen De Vliet en de A4 en in het gebied rond de toe komstige kruising van de A44 en de Rijn Gouwe Lijn. En de stad kan daarbij op steun reke nen van Den Haag, Delft en Zoetermeer. De vier steden trekken samen op in de discussie rond de Vijf de Nota Ruimtelijke Ordening om hun wensen op het gebied van wonen, werken en vervoer kracht bij te zetten. Ze affiche ren zich als de dominante ste den in het westelijk deel van de Randstedelijke 'Deltametro- pool' en hebben zojuist samen de notitie 'Vierstedenland West 2020' geschreven. Leiden wil in de toekomst net als de drie andere steden haar imago als kenniscentrum met de daarbij horende kennisin tensieve bedrijven versterken. De stad noemt de ontwikkeling van hoogwaardige bedrijfster reinen aan de westzijde van de Leidse regio, in het gebied waar de A44 en de toekomstige Rijn Gouwe Lijn elkaar kruisen als belangrijke wens. Ook heeft ze net als Den Haag haar oog laten vallen op het gebied tussen de Vliet en de A4 als plek om bedrijven te ves tigen. De bedrijvigheid in de A4-zone - zo melden de vier steden - moet in elk geval ook bijdragen in de werkgelegen heid voor laaggeschoolden. Behalve de aanleg van de Rijn Gouwe Lijn dringen de vier ste den ook aan op een toekomsti ge wegverbinding tussen de A4 en de A44, de rijksweg 11-West. Ook de verdubbeling van het spoor Leiden-Alphen staat op de wensenlijst. Op het gebied van wonen constateert Leiden dat erin de periode 2000-2010 nog ruimte moet worden gezocht voor 5.500 van de 13.500 nieuw te bouwen woningen in de Leidse regio. En in de periode 2010- 2020 berekent de stad dat er nog eens behoefte is aan 7.000 nieuwe woningen. Voor de ont wikkeling van Vliegkamp Val kenburg is - zo geven de vier in hun notitie aan - de aanleg van de Rijn Gouwe Lijn essentieel. MANNENMODE leiden ruud sep Het idee dat er de komende tien jaar in Leiden 3100 wonin gen moeten worden gesloopt is gebaseerd op landelijke cijfers, waarvan het nog maar zeer de vraag is of die ook op Leiden kunnen worden toegepast. Dat er de komende jaren moet wor den gesloopt, staat buiten kijf, maar over aantallen en tempo zal nog een flinke discussie worden gevoerd. Dat is de kern van de reactie van wethouder volkshuisvesting Van Rij op het voornemen van de corporaties om de komende jaren radicaal te gaan slopen in de moeilijk verhuurbare naoorlogse wo ningvoorraad. „Het probleem wordt nu erg getalsmatig aangepakt", vindt Van Rij. „Terwijl ik vind dat je naar de kwaliteit moet kijken en naar de plaatselijke situatie. De inspectie volkshuisvesting en de corporaties bestempelen portiekflats als op termijn on- verhuurbaar. Maar we maken het nu nog mee dat er op dit soort woningen bijna driehon derd reacties binnenkomen." Dat er de komende jaren veel meer dan in de afgelopen jaren gesloopt zal worden, staat ech ter voor iedereen vast. „Van die 3100 woningen schrik ik ook niet echt, maar het zegt me zo weinig", laat PvdA-fractieleider Hillebrand weten. Anderen schrikken wel degelijk van het genoemde aantal. „Je gaat in een paar wijken toch een grote kaalslag plegen", stelt Ter Harmsel (GroenLinks). „Op het totaal van het aantal woningen in de stad valt het nog wel mee", vindt Geertsema (WD). „Maar op het aantal woningen van de corporaties is het wel erg veel." Henny Kwik, scheidend se cretaris van de stichting Leef baar Zuidwest, heeft begrip voor de plannen, maar voorziet ook grote onrust. „Ik kan me le vendig voorstellen dat mensen ermee zitten. Die wonen al hun hele leven in een wijk, en vra gen zich af: waar moeten we dan heen? Naar een noodwo ning, of naar een huis met een voor hun veel te hoge huur? Dat levert geheid onrust op. Aan de andere kant is het een onver mijdelijke zaak. Veel van die naoorlogse woningen zijn zo pietepeuterig opgezet. Het was de tijd van de echte woning nood en mensen waren blij met een tweekamerflatje. Die wo ningen zijn nu sterk verouderd. En dan kun je ze misschien wel weer renoveren, maar dat kost klauwen met geld." X ra a MORGEN in deze krant uw droombaan? U vindt de baan die bij u past in www.leidschdagblad.nl leiden Het is al jaren een heet hangijzer in Leiden; het verlichten van oude bruggen, historische gebou wen en bomen. Dat het de stad aantrekkelijker maakt en tot feeërieke plaatjes leidt, laat deze foto zien. Er is alvast een voorschot genomen op een deel van de route die koningin Beatrix morgen vaart. De Vlietbrug aan de Boisotkade is spectacu lair verlicht waardoor de Vliet een sprookjesachtig karakter krijgt. Op de achtergrond is de A/lolen- steegbrug te zien. De vorstin vaart morgen vanaf de Witte Singel via de Vliet naar het Rapenburg. foto taco van der eb )AG 28 APRIL 2000 'bazing bij politiek en omwonenden: bouwplannen Saffierstraat blijken vrijwel beklonken ^ek alsof de buurt nog bezwaar kon maken en even- 1 zelfs alternatieven kon aandragen. Maar dat de in- ak rond de bouwplannen voor het voormalige kwe- terrein aan de Saffierstraat toch niet zo veel voor- bleek gisteravond tijdens de vergadering van de missie ruimtelijke ordening. overeenkomst te zijn gesloten met de ondernemer die op het terrein wil gaan bouwen. Dat er iets vreemds aan d? hand is met het bouwplan voor het kwekerij terrein, bleek ei genlijk vorig jaar al tijdens een informatieavond voor de buurt. Terwijl officieel nog allerlei pro cedures moesten worden door lopen, bleek toen dat de bou- ouder Van Rij deelde de lasde insprekers en de keer verbaasde raadsleden jdat de mogelijkheden om ets aan de plannen te wij- minimaal zijn. Hoewel de ek nog middenin de ruim- e-ordeningsprocedures zit, er al een gedetailleerde wer al een kostbare videosimu latie van het bouwproject had laten maken. Gisteravond viel daarnaast nog een mooie artist impression van het meest om streden deel van het project te bewonderen. De omwonenden hebben met name bezwaar tegen de bouw van een lange rij luxe wo ningen op de smalle strook langs de sloot aan de Saffier straat. Om nog een beetje ruim te te maken, wordt de huidige rietkraag vervangen door een hoge betonnen schoeiing en krijgen de bewoners bovendien een vlonder boven het water. De aaneengesloten rij van vijf tien huizen van elk negen me ter breed vormt volgens de buurt straks een lange 'gevan- geniswand'. Daarom had één van de buurtbewoners - zelf steden bouwkundige - drie alternatieve inrichtingen voor het gebied op papier gezet. In al die varianten worden de huizen minder strak op het water gezet. Het gevolg daarvan is dat er minder huizen in het gebied passen. En die consequentie maakt de alterna tieven onaanvaardbaar, liet Van Rij weten. In de exploitatie overeenkomst met de bouwer zijn immers afspraken gemaakt over het aantal te bouwen hui zen. Toen raadsleden geïrri teerd lieten weten dat ze de in druk hadden dat de wethouder hen voor een voldongen feit plaatste, kaatste Van Rij de bal behendig terug. „Nee, de raad plaatst zichzelf voor een vol dongen feit, want de raad heeft de exploitatie-overeenkomst goedgekeurd." Op voorstel van D66-leider Welling besloot de commissie vervolgens om nog geen besluit te nemen over het bouwplan. Eerst moet van de aangedragen alternatieven worden vastge steld of ze misschien toch nog te verenigen zijn met de over eenkomst met de bouwer. En eventueel zal er zelfs opnieuw moeten worden onderhandeld. Lasten gemiddeld negen procent hoger leiden Ondanks de Zalmsnip stijgen in veel gemeenten de woonlasten. Dat blijkt uit onderzoek van de Consumentenbond naar de woonlasten in de 32 grootste gemeenten van ons land. Inwo ners van de duurste gemeente Hilversum zijn bijna zeshon derd gulden meer kwijt dan in woners van Amsterdam, de goedkoopste gemeente in het onderzoek. Leiden behoort tot de middenmoters. De Consumentenbond keek naar de eigenaren- en gebrui kersheffing van de onroerende zaakbelasting (OZB), het riool recht en de afvalstoffenheffing. Inwoners van Hilversum beta len het meest: 1463 gulden. Lei denaars betalen gemiddeld 1197 gulden. Dat is twee pro cent meer dan vorig jaar. is een oersterk geslacht, de Dammen. Oma, alias Kaat- n Dam is de bekendste. Zij Dt in november haar 113de aardag te vieren. De presta- I van haar nazaten liegen er J Ier ook niet om. Kleinzoon I van Dam (43), diens echt- - >te Eugenie (41) en hun zoons Wim junior (18) en Mjley (15) zÜn Nederlands (pioen powerliften danwel ychtheffen en hebben hun en in de krachtsportwereld limschoots) verdiend, ings werden zowel bij de chtheffers als de powerlif- de nationale kampioen- ppen gehouden. De fami- an Dam leverde daar op- iarende prestaties. Euge- verd winnares in de Mas- lasse (plus 35 jaar) en ves tigde daarbij een nieuw Neder lands record op het onderdeel stoten. Dat is het gewicht 'voorslaan' op de borst om het vervolgens uit te stoten boven het hoofd. Wim junior en Wes ley deden niet voor hun moe der onder en pakten eveneens een landstitel waarbij Wesley ook een Nederlands record vestigde. Twee weken terug was het de beurt aan vader Wim die in de wegenbouw zit. Bij het powerliften bleek ook hij Neerlands sterkste in de klasse boven de 40 jaar tot 67 kilo. Daarmee zorgde hij voor het vierde 'goud' in huize Van. Dam. Ze zien er niet uit als de spreek woordelijke kleerkasten maar ze staan hun mannetje. Want ook al komen ze in de lichtere gewichtsklassen uit, gespierd zijn ze wel degelijk. Dat komt door de trainingen bij De Spar taan waar drie tot vier keer in de week hard wordt gewerkt. Niet alleen met de halters maar ook gymnastiek staat dan op het programma. Want gewicht heffen is absoluut niet voor dommekrachten, zo verzekeren Eugenie, Wim junior en Wesley in koor. Dat is de visie van bui tenstaanders en de pers en daarom zit de sport in het ver domhoekje. Ter illustratie: Moeder Eugenie werkt in een bouwmarkt en als een klant een paar zakken cement naar buiten sjouwt, wordt er tegen haai' gezegd dat kan jij toch wel even doen. Jij zit immers op ge wichtheffen. Een compleet ver keerd beeld dus. Daar leent zij zich niet voor. Wat moet een gewichtheffer dan wel kunnen? Je moet een goede techniek hebben en ex plosief zijn. Bovendien moet je goed kunnen rekenen. Uitreke nen watje tegenstanders tillen, goed inschatten wat je zelf om hoog moet werken en vooral goed nadenken hoe je dat gaat doen. De hele beweging al in gedachten doornemen voordat je aan de beurt bent. Want ge wichtheffen is ook concentra tie. Jezelf afsluiten voor de bui tenwereld. Toen Eugenie natio naal kampioene werd, had zij zelfs niet in de gaten dat de ca mera's van de NOS snorden. Een paar maanden geleden werd zij nog uitgezonden naar de wereldkampioenschappen in Athene in de klasse tot 48 ki lo. Omdat dat de lichtste klasse is en er met de vrouwen werd Vader Wim van Dam tilt moeiteloos zijn echtgenote Eugenie en zoon Wesley op. Wim junior zit op de voorgrond. foto mark lamers begonnen, moest zij in Grie- op. Een hele ervaring. Straat- kenland als eerste het plankier maker Wim junior (-69 kilo) en scholier Wesley (-62) staan op de nominatie komend najaar naar het EK-junioren in Kroatië te gaan. Wim senior zou al aan talloze powerliftwedstrijden in het buitenland hebben meege daan ware het niet dat hij maar voor één ding bang is: uitgere kend hij heeft vliegangst. Daar om komt de Dennis Bergkamp van de powerlifters niet verder dan de auto hem kan brengen. Senior is als gewichtheffer be gonnen, maar schakelde op een gegeven moment om naar het powerliften. „Ik kon nog niet trekken met een stang." Waarmee hij maar wil aange ven dat de explosiviteit bij hem ontbrak. Daarom richt hij zich op het statischer bankdrukken (132,5 kilo), kniebuigen (205 ki lo) en deadliften (225 kilo) en traint hij met Cees Damen, de echtgenoot van de bekende Voorschotense gewichthefster Yvonne van der Stoep. Vier gezinsleden, vier kampioe nen die ook ruiterlijk toegeven dat ze wel eens buiten Leiden trainen. Want de hoogtijdagen van De Spartaan uit de tijd van onder anderen Theo Sanders, John ten Brinke, Mat Anneeze, Dirk van 't Riet, Arie Swagers, Niek Faas en wijlen Herman Fi- lippo zijn voorbij. Maar wat niet (meer) is kan nog komen. Want in huize Van Dam lopen namelijk nog twee kinderen rond. Een jongen van acht en een meisje van tien. En als die zich straks met de krachtsport gaan bemoeien is Nederland misschien weer twee kampioe nen rijker. eric-jan berendsen

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13