Waterlelie: de koningin van de vijver )k Populier steeds minder populair Pompoen Bloemendagen Rijp en Groen Kikkerconcert Dagje tuinieren W*. ishfcJIL VRIJDAG 28 APRIL 2000 DA( Duizenden jaren geleden wisten de indianen al weg met de pompoen, een nau we bloedverwant van onze komkommer. Die overigens ook niet inheems is, maar al veel langer ingeburgerd dan de pompoen met zijn vele vormen en kleuren. Het aardige van het kweken van pompoenen is dat je er niet naar om hoeft te kijken en ondanks de ze onoplet tendheid in de herfst de meest mooie gigan tisch grote vruchten kunt oogsten. Zo gaat het mij al sedert jaar en dag. Elk jaar zet ik na 20 mei twee kleine plantjes op mijn compost- hoop-in-wor- ding die nota bene in de halfschaduw staat. Ik kijk er nauwelijks naar om. De ranken zoe ken er zelf hun weg door en over de haag die de com- posthoop beschermt. In de herfst hangen dan hier en daar onwaarschijnlijk grote oranje bollen in de heg, waarschijnlijk van het soort Vif d'Etampes waarmee ik jaren geleden ben begon nen. Ik kweek ze van eigen zaad dat in dit geval kenne lijk soortvast is, al is dat geen wet van Meden en Perzen. Zo rond eind april stop ik telkens twee zaadjes in pot jes gevuld met een luchtig mengsel en zet die bij de verwarming. Meestal is er binnen een week al leven in de brouwerij. Dan hebben de planten vooral veel licht nodig om mooi compact te groeien. Na 20 mei gaan ze op de compost. Wie geen compost heeft zoekt een plaatsje in de zon, spit het om, doet er goede compost bij en legt dan een stuk zwart plastic op. Dan warmt de aarde op en dat komt de jonge planten ten goede. Hoewel je pompoen ook over de grond kunt laten kruipen, is laten klauteren 3002 pa haarlem veel beter en het kost voor al minder ruimte. Extra voeding en voldoende vocht komen de groei ten goede evenals wat hulp bij het klauteren. De vruchten worden pas geoogst als het steeltje begint uit te dro gen. Er zijn onnoemelijk veel re cepten voor het gebruik van pompoen in de keuken in omloop, al moet ik toege ven dat de smaak vrij on benullig is. Ik kook en pureer veel om het dan in bakjes in de diepvries te bewaren. In tomatensoep en -saus is het een vondst en uiterst gezond vanwege het hoge gehalte aan kali, een GREET BUCHNER mineraal waar- geert antwoord op van we niet al uw tuinvragen snel te Veel Bneven naar hebben in onze postbus 507 voeding. De pitten worden in onze streken niet vaak gebruikt maar staan in zui delijk Europa hoog geno teerd. Vooral mannen lo pen er op te knabbelen omdat ze de naam hebben de prostaat te beschermen tegen degeneratie. In de olieindustrie staan ze ook hoog genoteerd in ver band met het hoge gehalte aan olie dat op kan lopen tot 35 procent. Er is in die landen dan ook pompoen olie in de handel.In Ameri ka speelt de pompoen, die pas sedert de zeventiende eeuw in Europa bekend is en nu uiterst populair in onze streken, een grote rol bij de Halloweenfeesten op 31 oktober. Uitgeholde en verlichte pompoenen, de zogenaamde pompoenlan taarns in en rond huis ge plaatst, zouden de bewo ners beschermen tegen bo ze geesten. Het valt me op dat een toe nemend aantal mensen dit gebruik vereenvoudigd heeft tot het plaatsen van een rijpe grote pompoen naast de voordeur. Wellicht hebben boze geesten daar ook geen boodschap aan. REDACTIE MARGOT KLOMPMAKER 023-01 Nederland is vijvergek. Op de golven van de hausse dobbert de waterlelie, de koningin van de vijver, vrolijk mee. Veel le lies komen uit Vinkeveen. De kwekerij Aquaflora zet meer dan zestig soorten af aan tuin centra in binnen- en buiten land. Vorig jaar steeg de lelie- omzet tot boven de miljoen stuks. Daarmee gaat de water lelie de tulp achterna, dat an dere oer-Nederlandse export- produkt. Directeur Frank Riechelman laat zijn vrouw voortaan thuis als hij naar de jaarlijkse bijeen komst van de Internationale Waterleliesociëteit gaat, of die nou in de VS of het Verre Oos ten wordt gehouden. „Na vijf dagen niets anders dan waterle lies bekijken, werd ze er hele maal gek van", zegt Riechel man. Als een van de grootste waterle liekwekers van de wereld is hij bijna automatisch lid. Doel van de sociëteit is tweeledig: meer variëteiten en het bewaken van de kwaliteit en soortechtheid. Daarnaast spant de club zich in voor het behoud van de wilde waterlelie. Dat is nodig, want de planten worden bedreigd door plunderaars, milieuvervuiling en muskusratten. „Het genetisch moedermateri aal van de meeste rode soorten komt uit twee meertjes in Zwe den. Die planten gaan sterk achteruit. In het verleden is daar door plunderaars flink ge hakt in de wortels. Uit onder zoek blijkt nu dat ze daarbij een aardappelziekte op de lelies hebben overgebracht. Blijkbaar zaten die ziektekiemen op de schop." Wie denkt dat in de kassen aan de Vinkeveense Uit weg een serene rust heerst, heeft het mis. Zelfs op deze za terdagmorgen is het een af- en aanrijden van vrachtauto's, te lefoons piepen onophoudelijk en een computerstoring vraagt alle aandacht van het perso neel. „Het voorjaar is voor ons de drukste tijd, want dan gaan de mensen met de vijver aan de slag", zegt werknemer Bert Klinkhamer. Van de waterlelies is nauwelijks wat te zien. In kweekbakken staan duizenden potten onder een laag water. Alleen aan het kleurige fotootje op het etiket kan de klant zien wat hij in zijn vijver laat zakken. Aquaflora is een groothandel en levert aan tuincentra: particulieren kun nen er niet terecht. Naast de waterlelies handelt het bedrijf ook in andere vijverplanten en vijvervissen. Van de eenvoudige goudvis tot de prijzige koikar- per. Het bedrijf begon zo'n dertig jaar geleden in een kas in Vin keveen. Aanvankelijk ging het om de verkoop van tropische vissen en aquariumplanten. Toen zo'n twintig jaar geleden de vijverhausse in Nederland begon, haakte Aquaflora daar op in. Het bedrijf begon met een eigen kwekerij met waterle lies. „Het is de koningin van de vij ver. Of je nu een grote of een kleine vijver hebt, voor iedereen is er een waterlelie. Zelfs voor een kuipje op het balkon", zegt Bert Klinlchamer. „Daarnaast bloeit de lelie het hele vijversei zoen door. Sommige soorten van mei tot oktober. Je hebt dus Of je nu een grote of een kleine vijver hebt, voor iedereen is er een waterlelie. Zelfs voor een kuipje op het altijd iets levendigs in de vij ver." De lelie bleek een gat in de markt. Steeds meer tuincentra richtten aparte afdelingen in voor vijvers en vijverbenodig- heden. De omzet van Aquaflora steeg spectaculair. Nu telt het bedrijf vijf kwekerijen in Vinke veen en omgeving. Daarnaast beschikt het bedrijf over eigen kweekvijvers in Zuidoost-Azië. Het assortiment telt zo'n zestig verschillende soorten in de kleuren wit, geel, oranje, roze en rood. Het bedrijf houdt nauwkeurig de nieuwste trends bij in vijverland. Maar voor een deel is dit onvoorspelbaar. Klinkhamer: „Vorig jaar werden we ineens verrast door een enorme vraag naar een blauwe lelie. De King of the Blues, een tropische soort, die je in de R( i De winter naar binnen moet hi H( In de Libelle had een artikel Gé over die plant gestaan en di re wil iedereen 'm meteen ko{l All De laatste jaren zijn de trop Ge sche soorten sowieso in op> ne komst." j 1/ Een steeds groter deel van Dl Vinkeveense waterlelies ga^ To naar het buitenland. Het be Mi ligt daarom niet toevallig in se Vinkeveen; vlak bij de veilir 7tl Aalsmeer en bij Schiphol. Ar Het eind van de vijvergekte Er Nederland zelf is nog niet ij aa zicht, meent Klinkhamer. IS de de exotische trend, is de ecj sti ver sterk in opkomst; zond m< chemicaliën en met inheeij an plantensoorten. „Als men M« jaar geleden last had van al Nf groei, gooide men een chej oo misch middel in de vijver.Ge genwoordig doen vijverbez Ke ters er alles aan om een nai Pa lijk evenwicht te krijgen, zd NC ze ook libelles, kikkers en sj Ne manders in hun vijver krijg Ac Het assortiment van Aquafi He kent daarom ook veel inhe| Nc soorten voor een natuurlij! gr; oeverbegroeiing, zoals riet] Mi lis, lisdodde en kattestaart. An ze planten gaan niet alleen 12 de particulier via de tuince pu ook gemeenten, Staatsbosl ni< heer en waterschappen bei ca len grote partijen van deze m< planten. „Deze markt wor< (3 steeds belangrijker. Het ga sie zowel om de aanleg van ni To natuur in opdracht van Sta Mi bosbeheer, als om de aank Ba ding van sloten in nieuwb< Ne wijken." An Sii hans-paul andriessen ad Van zaterdag 29 april tot en met donderdag 4 mei worden in Lim- men (aan de N203 tussen Uitgeest en Alkmaar) de Bloe mendagen gehou den. Er zijn ruim 100 mozaieken en werk stukken van hyacin ten aangelegd, ver spreid door het hele dorp. Er zijn twee wandelroutes door het dorp langs alle versierde tuinen en straten. Alles is gratis te bezichtigen. Meer info: org.nhkanaal.nl- /bloemendagen. Het gaat niet goed met de po pulier. De ooit zo geliefde windvanger dreigt uit het landschap te verdwijnen. Om dat het hout te weinig op brengt en veel gemeenten de snel groeiende boom vervan gen door eik of es, is de aan plant op een dieptepunt geko men. Hoogste tijd voor een reddingsplan. Stichting Hout en Bos, bedrijfsleven en het ministerie van economische zaken beginnen een campagne om de populariteit op te krik ken. Simpel, saai en strak. Zo oogt een doorsnee populierenbos- „Jammer dat recreanten dit eenzijdige en negatieve beeld hebben", verzucht Leen Kuiper van Stichting Hout en Bos. „Deze boom is een ontzettend nuttige pionier. Hij groeit snel en biedt beschutting aan rassen die langzamer tot ontwikkeling komen. Eigenlijk onmisbaar bij de aanplant van een gevarieerd bos." De landelijke stichting, geves tigd aan de Bosrandweg op de Wageningse Berg, maakt zich grote zorgen over de teloor gang. Over twintig jaar zal er in Nederland nog slechts 63.000 kubieke meter productiehout van de populier beschikbaar zijn. Nu is dat nog meer dan het viervoudige. Steeds minder kwekers richten zich echter op de teelt. Slechts elf Nederlandse kwekers leveren stekjes. Ook het sortiment is ingekrompen. „Veel gemeenten en wegbe- heerders hebben de populier in de ban gedaan", zegt Kuiper. „De boom werd veel gebruikt als laanbeplanting, maar groeit nu eenmaal hard. Dat betekent veel snoeiwerk, vroegtijdig om hakken en gevaar voor het op drukken en beschadigen van het asfalt. Om die reden kiest men tegenwoordig liever voor een eik of es." Vooral in de Randstad is de oudgediende In de tuinen van Ada Hofman beginnen binnenkort weer de jaarlijkse kikkerayicerten. In de maand mei beginnen duizen den kikkers aan hun voortplan- tingsritueel en dit gaat gepaard met luid gekwaak. Dankzij de warme winter belooft het een goed kikkerjaar te worden. Tij dens zonnige dagen komen ze al aan de kant van de vijver om zich op te warmen. In de vijver- tuinen van Ada Hofman leeft waarschijnlijk de grootste ne kikkerpopulatie van on: land: naar schatting 3000 s in 50 vijvers. De botanisch vertuinen van Ada Hofmai te vinden aan de Westeind dijk 3 in Loozen (gemeent Gramsbergen). Geopend v april tot 1 november dinscj t/m zondag van 10.00 tot uur. Op feestdagen ook op maandag open. Minimum tijd: 12 jaar. MÊÊÊjgKmv-M Leuk hoor, dat tuinieren, maar het moet ook weer niet al te veel tijd vergen. Uitgevers spe len daarop in. Er verschijnen de laatste tijd de nodige boeken met tips om snel en handig re sultaten te bereiken. 'Originele Tuinprojecten in één dag te maken' bij voorbeeld. De schrijver heeft nog rekening ge houden met een portie onhan digheid, want sommige van de besproken klussen is ook in een middag af te ronden. Op de ruim honderd pagina's komen twaalf karweien langs. Zoals het aanleggen van een vij ver, het maken van een nest kasje, het timmeren en schilde ren van een bloemenbak, de aanleg van een oplopend f paadje en het maken van hangmat. Stapje-voor-stat ge aan de hand van vele duicL^ demonstratiefoto's wordeij handelingen uitgelegd. Ba, dien staan bij elk karwei d^ t( nodigde materialen en ge^OQ schappen vermeld. Kortoij™ een handig boekje voor tiL^, die zichzelf niet als doorgyjer terde doe-het-zelver besc(n wen. ;agj. ('Originele Tuinprojecten |gn één dag te maken', uitg. T' r. ISBN 90-6255-897-6, 39,91^ e zich den) alex van hoof Leen Kuiper (rechts) en Patrick Jansen van de Stichting Bos en Hout over het plan 'Red de populier': „Deze boom is eigenlijk onmisbaar bij de aanplant van een gevarieerd bos." foto gp hard op zijn retour. „Hoe groter de steden, hoe geringer het aantal populieren. Verreweg de minst 'populaire' provincie is Zuid-Holland." Zeeland kent als een van de weinige streken nog altijd een bijzonder goede populatie. De wind bestendige boom staat er langs menige dijk. In de houtverwerkende indu strie gebruiken emballage (56 procent), karton (32 procent) en klompen (12 procent) de po pulier als belangrijkste hout soort. „Als de aanplant op het huidige niveau blijft, zullen er in de industrie grote structurele grondstoftekorten ontstaan", waarschuwt Kuiper. Inkopers moeten nu al voor goed kwali tatief materiaal naar het buiten land. Maar ook in Duitsland en België neemt de aanplant sterk het voorjaar 2000 is in al haar hevigheid losgebarsten! maak er gerust een feest van, met: bloemendaal bv rijksstraatweg wassenaar af. Op korte termijn levert dat geen problemen op, aangezien de tussen 1952 en 1998 gestekte 13,7 miljoen populieren nog voor voldoende opbrengst zor gen. Omdat het bedrijfsleven belang heeft,bij een goede aanvoer van rondhout werken 34 bedrijven mee aan het Actieplan Populier. Het scenario voorziet in acties die de aanplant van diverse ras sen moet stimuleren. „Hopelijk blijft zo het kenmerkende land schap in Nederland behouden en kunnen we jaarlijks meer dan een miljoen klompen blij ven produceren van inlands hout", besluit Kuiper. Naast het ministerie van economische za ken dragen ook tien bedrijven financieel bij aan het reddings plan. DOLF RUESINK PUZZEL Cryptogram Horizontaal: 1Magisch dansfeest in verschillende kleuren (8); 5. Groenteschip (8); 6. Familieleden in een militair vaartuig (4); 8. Het soort van de metselaar (4); 10. Het is hard werken in de prostitutie (5); 12. Danst een feeks voor niets? (5). Verticaal: 1. Dat gebrek is niet lang genoeg (6); 2. De Baskische beweging gaat onderuit door deze dans (6); 3. Bij deze muziek gaat het om niets (5); 4. Die waarschuwing veroorzaakt opschudding (5); 7. Geen trek in die lariekoek? (5); 9. Bij ijspret ontbreekt er dit gevoel (4); 11Het wordt nieuw als die stommeling zich omdraait (3). Oplossing van donderdag: HORIZONTAAL: 1. Trijp, 4. Sjah; 8. wijk; 10. ara; 11. Ahr; 13. es; 15. Noe; 16. dj; 17. trainer; 20. baat; 21. draw; 22. gloeien; 24. je; 25. ore; 26. gij; 28. mir; 29. tuk; 32. sec; 34. Aral; 35. kilo. VERTICAAL: 1. Twee; 2. rij; 3. ijk; 5. ja; 6. ar; 7. hasj; 9. ahoi; 11. anatoom; 12. rendier; 14. stage; 16. drang; 18. ral; 19. ere; 23. erin; 24. jota; 27. ijsco; 30. Ur; 31. ka; 32. si; 33. el

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 10