Telefoneren nog dit jaar goedkoper Steeds meer verzekeringen tegen afpersen en ontvoeren Economie nsioenpremie in 2001 aarschijnlijk niet hoger rsoneel stelt V&D en e Bijenkorf ultimatum Bekijks bij bouw bank Enquête: Mensen worden moe van bel-enquêtes Greenpeace mag niet massaal naar jaarvergadering van Shell 'Overname Enschedé-SDU was nodig voor duidelijkheid' NDERDAC 27 APRIL 2000 CT'Iassa-ontslag beveiliging Slochteren ichteren Ruim honderd mensen van het beveiligingsbedrijf riE!> ing Beveiliging Nederland uit Slochteren staan op straat, is een gevolg van het faillissement, dat gisteren is uitgespro- door de rechtbank in Groningen. Het bedrijf kan zijn schul- niet meer betalen. Volgens districtsbestuurder G. lónithof de vakbond De Unie is het bedrijf in de problemen geko- n door mismanagement. Hij denkt dat veel medewerkers er aan de slag kunnen, omdat het bedrijf Proguard uit Leus- heeft gezegd Gelling over te willen nemen. nterbrew wil brouwerij Whitbread' ven De Belgische brouwer Interbrew onderhandelt over de rname van de bieractiviteiten van het Britse hotel- en brou- rijconcern Whitbread. Dit heeft het internationale persbu- u Bloomberg gisteren gemeld. Het bureau baseert zich op innen die bij de onderhandelingen betrokken zouden zijn. beide partijen zouden zakenbanken hebben ingeschakeld i de gesprekken te coördineren. De geciteerde bronnen ver- chten binnen enkele weken een akkoord. Dinsdag maakte erbrew bekend naar de beurs te gaan. Analisten schatten de arde van het concern op zo'n 16,5 miljard gulden. indelijk winst Franse spoorwegen ius_t De Franse spoorwegmaatschappij SNCF heeft voor het ;st sinds 1990 een positief bedrijfsresultaat geboekt, althans nneer de bijzondere lasten voor een eerder aangekondigde irganisatie niet worden meegeteld. De SNCF boekte een net- vinst van 264 miljoen franc (90 miljoen gulden), waar in 1998 542 miljoen franc in het rood werd geschreven. Wanneer de rganisatiekosten van ruim 800 miljoen franc wel worden egerekend, ontstaat een netto-verlies van 568 miljoen. erba verkoopt kippen Storteboom inhornStorteboom, de grootste kippenslachter van Neder- d, gaat de verkoop in Nederland uitbesteden aan de Verba iep om meer klanten te trekken. Door de strategische allian- gaat Storteboom zich helemaal richten op het slachten en pakken van kip. Storteboom slacht met duizend werknemers miljoen vogels per week en zet 1 miljard gulden om. Daar- gaat 30 procent naar Nederlandse supermarkten. 'hilips ten onrechte koninklijk' ihoven FNV-bestuurder J. Cuperus wil Philips het predikaat linklijk afnemen. „Een bedrijf dat zo met zijn werknemers verdient allerminst zo'n eervolle titel", aldus de vak- ïdsman. Hij zei dat gisteren tijdens een poortactie bij een de Philipsfabrieken in Eindhoven. De onderhandelingen r een nieuwe CAO voor ongeveer 38.000 werknemers van elektronicaconcern zijn eenzijdig door Philips beëindigd, bedrijf wil toe naar een vorm van prestatiebeloning, gekop- d aan een bonusregeling. De bonden vinden dit te ver gaan. ;nzineprijs weer een cent omhoog terdam De benzine wordt vanaf morgen een cent per liter irder. De dieselprijs blijft ongewijzigd. Dit heeft marktleider •11 gisteren bekendgemaakt. De adviesprijs voor een liter euro dvrij komt uit op 2,51 gulden. Voor super plus ongelood et de automobilist 2,57 neertellen, voor super met loodver-* iger 2,63 en voor Shell Pura 2,60. eer samenwerking in luchtvracht enhagenDe luchtvaartmaatschappijen Scandinavian Airli- System (SAS), Lufthansa en Singapore Airlines gaan inten- samenwerken in het vrachtvervoer. Dit hebben de partners eren bekendgemaakt. De drie zaten al samen in de Star Al ice, een alliantie van luchtvaartmaatschappijen over de hele eld. De vrachtvervoeractiviteiten van de luchtvaartmaat- appijen worden ondergebracht in New Global Cargo, dat ciaal voor dit doel is opgericht. Volgens de partners is New bal Cargo een eerste stap in de richting van een wereldwijd ïsportnetwerk. Zij willen ook samenwerken op het gebied informatietechnologie. anciële positie PGGM ijzer sterk :iet er naar uit dat de pen- ipremies in de gezond- izorg in 2001 voor het eerst jaren niet omhoog gaan. s tot 80 procent kans dat iet nodig is", aldus direc- orzitter D. de Beus van ioenfonds PGGM gisteren presentatie van het jaar- financiële positie van vl is ijzersterk. Het fonds, ootte het tweede van Ne- nd, slaagt er op dit mo- in een goed pensioen de mensen in de zorg te ideren voor de helft van de irijs. Vooral het succesvolle [gingsbeleid maakt dat lijk. fonds is begonnen met rdere beleggingen in fond zonder beursnotering en zich begeven op de ter- narkten voor grondstoffen energie, landbouwpro- n en metalen. Daarnaast el personeel bij V&D en De korf gaat actie voeren als ór 5 mei geen beter CAO- ;omt. Op een gezamenlijke ïkomst van FNV Bondge- CNV Dienstenbond en nie in Bussum werd gister- d besloten de directies een atum te stellen. „Wij pik- t iet niet, dat de aandeel- rs hun zakken vullen en een fooi het bos wor- ingestuurd", verwoordde oze chauffeur van V&D de ilens van het personeel, verontwaardiging over het tod van de warenhuisdi- s onder de 1.000 aanwezi- cas groot. De bonden eisen Donsverhoging van 4 pro- in handhaving van de toe- i voor werk op koopavon- n zaterdagen. V&D wil de i per 1 augustus met 3,5 ;nt verhogen en De Bijen- liedt 2 procent per 1 juni 5 procent per 1 oktober. Ook willen beide ketens af van de toeslagen. Die moeten worden afge kocht met een compensatie van 3,5 procent. Voor de bonden is dat onbespreekbaar. Niet alleen dekt die compensatie niet de bedragen die het personeel nu voor de onaangename uren vangt, ook de inzetbaarheid op de koopavond en de zaterdag zal volgens de bonden aanzien lijk worden vergroot. „Geen heitje voor een karweitje", klonk het. Beide warenhuizen willen voor de 69 V&D-winkels (15.000 personeelsleden) en de acht Bijenkorf-vestigingen (5.000 werknemers) een eenjarige CAO afsluiten. Voor Hema en M&S Mode, worden aparte CAO's afgesloten. De drie bon den verwachten dat ook de on derhandelingen bij de Hema binnenkort zullen stuklopen. „Ook daar wil men tornen aan de toeslagen", zei FNV-be stuurder Nico Broers. Brussel wil af van laatste stukje 'KPN-monopolie' Telefoneren wordt goedkoper en de serviceverlening via internet zal fors toenemen. Dat voorspelt de Europese Commissie als de landen van de Europese Unie eind dit jaar de toegang tot het laatste stukje telefoonkabel - tus sen de straat en het toestel in huis - vrijgeven voor de concurrentie. Negeren de lidstaten deze oproep, dan komt de commissie met dwingende wetgeving per de cember 2001. concurrentie al dit jaar tot lage re prijzen voor de consument. Monti benadrukt dat eerdere stappen in het afbreken van de oude (staats)telefoonmonopo lies tot prijsverlagingen met soms 50 procent hebben geleid. Niet alleen wordt bellen goedkoper, ook de hoeveelheid aangeboden diensten via inter net (verkoop goederen, verze keringen, informatie) zal enorm toenemen. Daarnaast zullen in- ternetproviders elkaar scherper beconcurreren op snelheid bij de toegang tot het net. De com missarissen verklaren de voor sprong die de VS hebben bij elektronische verkoop, uit de grotere concurrentie tussen te- brussel marc peeperkorn correspondent De laatste meters koper- of glasvezelkabel zijn nu meren deels in handen van één onder neming, in Nederland KPN. Dat betekent een extra last voor nieuwe telecom-bedrijven. De Europese Commissie, het dage lijks bestuur van de Europese Unie, presenteerde daarom gis teren de aanbeveling om deze zogeheten 'lokale verbindingen' tegen redelijke tarieven toegan kelijk te maken voor nieuwko mers. Volgens de Eurocommissaris sen Liikanen (informatie) en Monti (concurrentie) leidt meer lefoonmaatschappijen daar en de lagere lokale telefoontarie ven. De EU wil die achterstand inlopen. KPN in Nederland experi menteert momenteel met meer concurrentie op de laatste me ters telefoonverbinding. Het ministerie van verkeer en wa terstaat laat weten dat als Brus sel dat wil, de experimenten eind dit jaar worden omgezet in definitieve wetgeving. Monti en Liikanen hebben een stok ach ter de deur: blijven de lidstaten dit jaar in gebreke, dan wordt de ongehinderde toegang tot het gebruik van de lokale ver bindingen per EU-wet een jaar later verplicht. De EU-regeringsleiders om helsden eind maart in Lissabon al eendrachtig de 'digitalisering' van Europa als de basis voor verdere economische groei. De premiers bepleitten onder meer lagere lokale telefoontarieven en internetaansluitingen op ie dere school. is besloten het valutarisico van beleggingen geheel af te dekken via contracten. Dat gebeurde tot nu toe in ongeveer de helft van de gevallen. De veranderingen in de sa menstelling van de beleggings portefeuille gaan vooral ten koste van de aandelen, die eind vorig jaar nog 62 procent van het totaal uitmaakten. Het hui dige beleggingsbeleid heeft PGGM de afgelopen jaren geen windeieren gelegd. Vorig jaar behaalde het fonds voor de vijf de maal in successie een rende ment dat met dubbele cijfers werd geschreven. Het kwam op 22,7 procent, het hoogste in de geschiedenis. Eind 1999 was het belegde vermogen van PGGM gegroeid tot 111 miljard. De beleggings opbrengsten liepen vorig jaar op van 12,1 naar 20,5 miljard. Een reusachtig bedrag, gezien de krappe 2,2 miljard die aan premies binnenkwam. Amsterdam Onder belangstellende blikken aan boord van een juist arriverend cruiseschip bij de terminal aan de Oosterdokskade in Amsterdam, zijn bouwvakkers bezig aan het nieuwe hoofdkantoor van de beleg- gersbank Labouchere vlak naast de terminal. De kantoorkolos wordt twintig verdiepingen hoog en opent volgend jaar haar deuren. Er komen ongeveer 1.000 mensen aan het U te werken. Het kantoor wordt ge bouwd door de Hollandse Beton Groep. foto pvw ronald bakker Aantal schades door brand verdubbeld DEN HAAG ANP De schade door grote branden is in het eerste kwartaal van 2000 ruim verdubbeld ten op zichte van dezelfde periode vo rig jaar. Het vuur veroorzaakte voor ruim 240 miljoen gulden schade. Steeds vaker zijn het schoolgebouwen die in vlam men opgaan. Dit blijkt uit gegevens van het Verbond van Verzekeraars. „Er zijn buiten schooltijd weinig activiteiten in dit soort gebou wen", geeft een woordvoerder van het verbond als mogelijke reden voor het grote aantal schoolbranden. „In een bedrijf heb je nog bewaking 's nachts en in het weekend, maar op scholen is veel minder toe zicht." Het Verbond van Verzeke raars registreert per kwartaal al le brandschade vanaf twee mil joen gulden. „Wat daaronder gebeurt weten wij niet." In het eerste deel van het millennium deden zich 35 van deze grote branden voor met een schade oplopend tot 25 miljoen. „De brand in een Groningse tim merfabriek veroorzaakte de grootste schade. Er stond ook een jacht in de loods. Dat hakt er fors in", verklaart de woord voerder. rotterdam anp Uit een telefonische enquête blijkt dat bijna 30 procent van de benaderden 'altijd geïrri teerd' is door dit soort onder zoeken. De overgrote meer derheid is niet van plan in de toekomst aan bel-enquêtes mee te doen. En 36 procent weigerde sowieso mee te doen. De toenemende belmoe- heid inspireerde een weten schapper van de Technische Universiteit Delft en een colle ga van de Erasmus Universi teit in Rotterdam een telefo nisch onderzoek hiernaar te verrichten. Wat blijkt: zij kre gen het, door te veel nee-zeg- gers, niet voor elkaar een a-se lecte steekproef te krijgen. Wel hebben zij ontdekt dat weige raars veelal ouder zijn, hoger opgeleid en een hoger inko men hebben. Daardoor komt de representativiteit van on derzoeken in de knel, vrezen de onderzoekers. Voor geld zouden ze niet eerder meedoen, antwoordt 64 procent van de gebelden. Hangt ervan af hoeveel, zegt de rest. Paniek bij het Centraal Bureau van de Statistiek? „Nee. Wij hebben een hele andere benadering dan Aegon die je weer eens iets wil verko pen", aldus een woordvoer der. Geld biedt het bureau niet aan: „Wij kosten alleen geld". De meeste weigeraars van de enquête over de enquête doen niet mee omdat zij geen interesse hebben (41 procent) of geen tijd (26 procent). Wat volgens de onderzoekers op hetzelfde neerkomt. Het 'schiet er zelf niets mee op' van 12 procent van de nee- zeggers vertalen de onderzoe kers ook als een 'ik wil niet ge stoord worden'. Slechts 13 procent van de gebelden weigert op inhoude lijke gronden. Privacy-aspec- ten, geeft 7 procent als reden het onderzoek te boycotten. „Tegen mijn principes", knort 6 procent. Toen 18 procent hoorde wat het doel was, be sloot zij alsnog mee te doen om 'irritatie te spuien' of 'aan dacht te vragen voor dit feno meen'. Van de mensen die wel meededen, vindt slechts een derde van de respondenten 'het niet zo erg' te worden ge beld. 40 procent vindt het soms wel, soms niet verve lend. Marktleider Cassidy Davis Insurance Group: amsterdam gpd Steeds meer Nederlandse bedrijven verzekeren zich tegen afpersing, sabotage van producten en ontvoering van personeel. Tien jaar geleden ver zekerde marktleider Cassidy Davis Insurance Group maar een paar bedrijven. Nu dekken tien tallen ondernemingen zich in tegen praktijken van criminelen, actiegroepen en ontevreden (ex) werknemers. Uit een recent onderzoek blijkt dat twee pro cent van de 30.000 middelgrote bedrijven te ma ken heeft met afpersing. Drie procent is wel eens het slachtoffer geworden van sabotage. Daarmee gaat het in deze categorie alleen al om 1.500 be drijven op jaarbasis. Wereldwijd heeft Cassidy Davis naar eigen zeg gen duizenden klanten, die jaarlijks tussen an derhalf en twee miljoen gulden premie betalen. De tientallen keren dat de verzekeraar jaarlijks uitkeert betreft het bedragen van 50.000 tot 30 miljoen. Bij ontvoeringen en afpersingen met geweld gaat het vooral om landen in Oost-Europa en La tijns- en Zuid-Amerika. Een meerderheid van de ruim 1.700 wereldwijd geregistreerde ontvoerin gen had plaats in risicovolle landen als Rusland en Colombia. Vertegenwoordigers van grote bedrijven krij gen daar geregeld te maken met zware crimine len. „Twee weken na aankomst krijg je dan te ho ren dat je hun bescherming nodig hebt. Betaal je niet, dan laten ze je weten waarom je bescher ming nodig hebt," zegt Theo van der Mark, Euro pees marketingmanager van Cassidy Davis. Ontvoeringen in Nederland zelf en verzekerin gen daartegen zijn 'uit'. „Het risico op grote kid nappingen, zoals die van Gerrit Jan Heijn en Freddy Heineken, is hier nu uitermate laag." In plaats daarvan signaleert Cassidy Davis in Neder land een groeiend aantal gevallen van afpersing via producten. De afperser vergiftigt een product of dreigt het anderszins in opspraak te brengen, om zo grote schade aan het bedrijf toe te brengen. Het gaat meestal om producten die relatief makkelijk te manipuleren zijn, zoals voedingsmiddelen, drank, medicijnen en cosmetica. Cassidy Davis weigert exacte cijfers en namen te noemen. Van der Mark: „Duitsland is de absolute kampioen, Nederland een goede derde of vierde". rotterdam anp Greenpeace mag slechts twee personen afvaardigen naar de aandeelhoudersvergadering van Shell. De milieugroepering wilde zo veel mogelijk mensen sturen om een stevige discussie over zonne-energie te voeren met de Shell-top. Vorige week verklaarde Greenpeace al 136 mensen te hebben aangemeld voor de vergadering. Tevergeefs, blijkt uit een re actie van Shell-bankier ABN Amro. Eén rekening betekent hooguit twee personen op de algemene aandeelhoudersver gadering. Dit zijn overigens re gels die Shell zelf bepaalt, laat ABN Amro weten. Greenpeace is teleurgesteld. De milieu-or ganisatie wilde per 1.000 aan delen een afgezant sturen. Zelf heeft de club er 4.400, daarbij telt Greenpeace de 160.000 aan delen van 600 Shell-aandeel- houders die hun steun aan Greenpeace hebben betuigd. Een woordvoerder van Greenpeace vindt het flauw dat Shell ineens met een onge schreven regel op de proppen komt, om de aanwezigheid van zoveel mensen tegen te gaan. Onzin, meent een woordvoer der van Shell. „Dit zijn gewoon de regels van het spel, zoals die voor alle bedrijven gelden." Hij benadrukt dat iedereen die ge registreerd staat en zich voor 2 mei aanmeldt bij de bank wel kom is op de vergadering van 9 mei. „Maar het is geen familie uitje. Je kan niet zomaar 100 of 200 mensen meenemen." Greenpeace laat zich niet uit het veld slaan. Zij gaat vragen of de aandeelhouders die steun hebben betuigd zelf naar de vergadering willen komen. De milieuorganisatie kocht half maart via de Amsterdamse beurs voor ruim een half mil joen gulden aandelen Konink lijke Olie. Onderzoeksbureau KPMG berekende dat zonne- stroom kan concurreren met olie en gas mits er een mega zonnefabriek komt die 5 mil joen panelen per jaar maakt. De benodigde investering voor de ze fabriek is een half miljard. Koers Haarlemse partner volgens SDU-topman Jongsma niet helder haarlem pieter van hove Tuurlijk, hij kan zich alle ontstane commotie in het Haarlemse voorstel len. SDU-topman L. Jongsma beseft goed dat de vorige week aangekondig de overname van paspoortenprodu cent Enschedé-SDU voor velen als een totale verrassing kwam. Maar het was nodig, beweert de bestuursvoorzitter van de voormalige staatsdrukkerij. „Wij als SDU moesten wel. We wilden veel meer dan Enschedé de kant op van een bedrijf met een ICT-karakter, dus bij voorbeeld de beveiliging van databases of informatie via internet. Veilig zaken doen met behulp van de nieuwste technologie. Een logische ontwikkeling: van papier naar plastic en nu de virtuele wereld. Aan de uit voering van zo'n strategie kan er maar één de leiding geven. Of dat nu En schedé was of SDU maakte ons in principe niets uit. Als er maar duide lijkheid zou ontstaan over het beleid." En de te volgen koers van Enschedé, zo laat hij weten, liet nog wel eens aan duidelijkheid te wensen over. Bijvoor beeld het besluit vorig jaar van de Haarlemse partner om voor het druk ken van geld samen te gaan werken met het Franse bedrijf Franois Charles Oberthur. In de nieuwe firma krijgen de Fransen met een meerderheidsbe lang het voor het zeggen. „Het maken van papiergeld is toch één van de kernactiviteiten van Joh. Enschedé", meent Jongsma. „Als je als buiten staander naar het bedrijf kijkt, wil je toch weten wat de strategie is die de firma heeft voor de toekomst." Maar eigenlijk wil hij niet te veel met het beschuldigende vingertje richting Enschedé wijzen. „Die afspraak heb ik gemaakt met de algemeen-directeur van Enschedé. Dus wil ik ook niet rea geren op uitspraken in de krant over de overname. Jammer dat anderen zich daar niet aan hebben gehouden." Ingewijden hadden namelijk beweerd dat er geen sprake was van een me ningsverschil en dat de SDU de joint venture zag als een goede springplank naar nieuwe technologische ontwikke lingen. Vooral nadat Enschedé-SDU vorig jaar de order voor het maken van het nieuwe Nederlandse paspoort had binnengesleept. Dat de overname een prima opstap vormt, daar kan Jongsma wel mee in stemmen, zo laat hij zich later tijdens het interview ontvallen. Hij is het evenwel oneens met de suggestie van een betrokkene dat SDU veel zal ver dienen met het nieuwe paspoort waar internationaal veel belangstelling voor bestaat. „Laten we eerst maar een goed paspoort maken", klinkt het rela tiverend. „Daarna zien we wel verder." Aan de kant van Enschedé ontstond SDU-bestuursvoorzitter L. Jongsma (links) en directeur S. van Oostrom van de voor malige Staatsdrukkerij poseren voor het gebouw van Enschedé-SDU in Haarlem. Tus sen hen in een standbeeld van Lourens Janszoon Coster, uitvinder van de boekdruk kunst. De familie Enschedé kocht het beeld in 1730. foto united photos de boer poppe de boer vorig week enige beroering na de be kendmaking van de voorgenomen overname van de aandelen, die over enkele weken moet zijn afgerond. 'Een vijandige handelwijze', noemde J. Rath, directeur algemene zaken van Enschedé het besluit van SDU. Jongsma in een reactie: „In de contac ten met Enschedé, zowel mondeling als schriftelijk, is een aantal malen aangedrongen op een eenduidige koers waarbij één partij de leiding zou hebben. Toen dat niet mogelijk bleek, zijn wij volgens de regels uit het sa menwerkingscontract uit '94 een bie dingsproces begonnen." Over de hoogte van het bod laat Jongs ma zich niet uit. Wel wil hij kwijt dat het bod enkele miljoenen guldens ho ger lag dan het tegenbod van Ensche dé. De SDU-bestuursvoorzitter kan het zich bijna niet voorstellen dat Ensche dé verrast werd door het bod. „Een dergelijk scenario moet je altijd in je gedachten hebben. En dis Joh. Ensche dé de joint-venture zo strategisch be langrijk hadden gevonden, dan had den ze wel meer dan ons geboden. Het bedrijf kon aan de hand van beschik bare informatie afleiden wat voor waarde de aandelen hadden. Inmiddels heeft SDU het gebouw op het Enschedé-complex in de Haarlem se Waarderpolder gehuurd voor een periode van tien jaar. Volgens Jongsma is de ontstane wrevel bij personeelsle den 'van korte duur'. „Binnenkort wil ik iedereen in groepjes inlichten over de strategie die we uitstippelen en de uitbreiding die nodig is tijdens de pro ductie van het paspoort. Ik kan me niet voorstellen dat er dan nog onbe grip heerst."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 9