'Europese legers naar Zimbabwe' Bosnische moslims nu aan de beurt voor tribunaal Buitenland Angolezen op dieet van gras en wormen Grote droogte in India ware straffen voor paanse ETA-jagers Britten woest over levenslang voor zonderlinge boer INDERDAG 27 APRIL 2000 'och geen jodenster Duitse honden rlun» Tegenstanders van een verbod op vechthonden, dat de meente Berlijn wil invoeren, hebben na protesten afgezien n hun plan om hun honden bij een betoging uit te dossen et Davidsterren. De organisatoren van de mars menen dat het rbod neerkomt op 'hondenracisme' en wilden daarom hun mden een jodenster om doen op dezelfde manier als de nazi's it met mensen plachten te doen. >ok tribunaal voor Kosovo istina Er komt in juni een speciale rechtbank in Kosovo voor 1 berechting van oorlogsmisdaden in de Joegoslavische pro- ncie. De rechtbank zal zich concentreren op wreedheden die 1998 en 1999 zijn begaan in de strijd tussen Albanezen en e^rviërs. Dat heeft Rols Welberts, directeur mensenrechten van missie van de Organisatie voor Veiligheid en Samenwerking Europa (OVSE) in Kosovo, gisteren laten weten. ieslag op komst op bezit Soeharto karta Het openbaar ministerie in Jakarta zal binnen enkele igen beslag leggen op tegoeden en bezittingen van voormalig esident Soeharto van Indonesië, zo is gisteren bekendge- aakt. Het beslag houdt verband met het onderzoek naar cor- iptie in de hoogste regionen van het bewind van Soeharto, die mei 1998 aftrad. Zeer veel geld uit de staatskas zouden via fdadigheidsinstellingen van de familie Soeharto zijn verduis- rd. De oud-president weigert tot nu toe mee te werken aan it fraudeonderzoek. znar opnieuw regeringsleider *drid Jose Maria Aznar is gisteren door het Spaanse parie ent herkozen als premier. Van de 350 leden van het Congres Afgevaardigden stemden er 202 voor Aznar. Vandaag be- ligde koning Juan Carlos de 47-jarige Aznar als regeringslei- r. Later maakt hij de namen van de nieuwe kabinetsleden be- ind. Aznars conservatieve Volkspartij (PP) won de verkiezin- in van 12 maart. Nederlandse xtc onderschept in Italië iest De Italiaanse douane heeft bij de noordelijke stad Udine n transport onderschept van 330.000 uit Nederland afkomsti- xtc-tabletten. De pillen zouden zijn bedoeld voor de Ameri- anse markt. Een Brit en een Australiër zijn gearresteerd. De luane spreekt van een van de belangrijkste Europese xtc- ngsten. De pillen zaten verstopt in een personenwagen. Terrorist Bin Laden is in Kosovo' ■cradoDe door de Amerikanen gezochte Saudische terro- t/miljonair Osama bin Laden heeft zijn toevlucht gezocht in >sovo. Dat meldde gisteren het officiële Joegoslavische pers- ireau Tanjug. Volgens Tanjug steunt Bin Laden ook een groep n zo'n 500 gewapende moslims die in Kosovo en in zuidelijk rvië actief zijn. Voor zover bekend hield Bin Laden zich de af lopen jaren op in Afghanistan. De VS houden hem verant- Dordelijk voor aanslagen op Amerikaanse ambassades in Afri- waarbij in 1998 ruim 200 doden vielen. Jeding doordrenkt met cocaïne ramariboDe Surinaamse politie heeft een Nederlander aan houden, in wiens koffer kleding zat die was doordrenkt met caïne. Het was kennelijk de bedoeling het verboden spul na- rhand via een chemisch proces vrij te krijgen. De man werd de luchthaven van Paramaribo gearresteerd, toen hij naar nsterdam wilde vertrekken. ader Elian stapt naar hof in Atlanta ami De vader van het Cubaanse bootvluchtelingetje Elian eft het hof van beroep in de Amerikaanse stad Atlanta ge- aagd hem te erkennen als enige persoon die in de lopende chtsprocedure namens zijn zoon mag spreken. Hij eist boven- ?n dat men hem en zijn zoon met rust laat. Elian en zijn vader bben de luchtmachbasis Andrews bij Washington verruild or het afgelegen conferentieoord Wye River in de staat Mary- ïd. Daar wachten ze de lopende procedures af, in de hoop dat vervolgens de thuisreis naar Cuba kunnen aanvaarden. I :el0na henk van den boom respondent rechtbank in Madrid heeft eren de vijf hoofdpersonen de 'vuile oorlog' tegen de kische terreurorganisatie veroordeeld tot gevange- itraffen van 67 tot 71 jaar. het vonnis tegen de politie- ïsen is een van de zwartste Izijden uit de jonge Spaanse iiocratie afgesloten, aldus imentatoren. p de avond van 15 oktober werden de ETA-leden Jose onio Lasa en Jose Ignacio ala, die naar Frankrijk wa- gevlucht, door een com- ido van de Guardia Civil idnapt en teruggebracht een kazerne op Spaans idgebied. Ze werden vol de officier van justitie „op ende-eeuwse manier ge leld en verhoord". ien ze dreigden te bezwij- werden ze door hun ont- ders overgebracht naar een lerbergzaam gebied aan de ere kant van Spanje, waar luandaap Verenigde Naties luiden noodklok Behalve aan voedsel is er ook behoefte aan zaden en land bouwwerktuigen, opdat ont heemden naar veilige gebieden kunnen trekken en daar hun ei gen voedsel kunnen verbou wen, aldus de VN. De VN hebben donoren dit jaar 258 miljoen dollar (617 mil joen gulden) gevraagd voor An gola, tegen 110 miljoen dollar (263 miljoen gulden) vorig jaar. Hulporganisaties hebben zich door het grote aantal landmij nen en door overvallen ge noodzaakt gezien hulp via de lucht te gaan vervoeren, waar door de aanvoer veel duurder is geworden. De burgeroorlog in Angola brak in 1975 uit, kort nadat An gola onafhankelijk was gewor den van Portugal. De strijd her leefde in december 1998, vier jaar nadat de guerrillabeweging Unita en de regering een vre desakkoord hadden gesloten, dat echter slechts tot een zeer wankele vrede leidde. Vrees voor escalatie van geweld Door de burgeroorlog uit hun huizen verdreven gezinnen in Angola houden Zichzelf in leven door wormen en gras te eten. Dat hebben de Verenigde Na ties gisteren laten weten. Vol gens de VN is de situatie in An gola alarmerend en moeten er dringend maatregelen worden genomen om een ramp te voor komen. Naar schatting van de Ango lese regering heeft de burger oorlog zo'n 3,8 miljoen men sen, ofwel eenderde van de be volking, uit hun huizen verdre ven. Een groot deel van hen woont in provisorische kampen en is om te overleven vrijwel volledig afhankelijk van hulp. Het VN-kantoor in de hoofd stad Luanda meldt dat er snel meer hulp moet worden aange voerd en dat de ontheemden weg moeten uit de 'slecht be heerde' tijdelijke opvangkam pen, waar de sanitaire omstan digheden 'verschrikkelijk' zijn. Groot-Brittannië, Duitsland en Portugal treffen militaire voorbereidingen om blanken te kunnen helpen vluchten uit Zimbabwe, mocht de situatie daar verder uit de hand lopen. Dat meldde vanochtend de Duitse krant Frank furter Allgeineine. kaart hebben gebracht, die mi litair beveiligd kunnen worden ten behoeve van eventuele vluchtelingen, aldus de Frank furter Allgemeine. Het Duitse ministerie van buitenlandse za ken wilde geen commentaar geven op het bericht. In Zimbabwe worden sinds februari zo'n duizend boerde rijen van blanken bezet door zwarte activisten die worden aangevuurd door president Mugabe. Twee boeren die ban den hadden met de oppositio nele Beweging voor Democrati sche Verandering (MDC) zijn vermoord, evenals vijf zwarte FRANKFURT-HARARE AP-AFP-Rtr Volgens de krant wil Groot-Brit tannië een snelle-reactiemacht naar het buurland Mozambi que sturen, om de 25.000 Brit ten onder de 270.000 blanken in Zimbabwe zo nodig te kun nen beschermen. Een woord voerder van het Britse ministe rie van buitenlandse zaken ont kende het bericht en een woordvoerder van het ministe rie van defensie noemde het bericht 'onzin'. Ook het Duitse en het Portu gese leger zouden routes in buurlanden van Zimbabwe in MDC-aanhangers. MDC-leider Morgan Tsvan- girai verklaarde gisteren dat zijn beweging niet van zins is nog langer het willoze slachtoffer te zijn van de aanhang van presi dent Mugabe. „De MDC zal niet langer achterover leunen en toekijken hoe onze aanhan gers worden vermoord. We zul len een strategie ontwikkelen om onszelf te beschermen en we zullen het geweld naar hun voordeur brengen." Waarne mers vrezen voor escalatie van het geweld. De economie van het land heeft inmiddels ernstig te lijden van de crisis. Het aanbod van tabak, het voornaamste land bouwproduct, bedraagt op vei lingen nog maar 30 procent van de normale hoeveelheid. Overbevolking van bedreigde diersoorten edmonton anp gadota De Indiase deelstaten Rajastan en Gujarat lijden onder de ernstigste droogte sinds honderd jaar. Vrouwen moeten lange afstanden afleggen om het weinige water dat er nog is in kruiken naar hun dorpen te dragen. foto epa arko datta Het gaat zo goed met de natuurbescherming in het Canadese Elk Island Natio nal Park dat er voedselte kort dreigt voor de dieren. De beheerders overwegen roofdieren los te laten om de wildstand in toom te houden. Elk Island National Park is ongeveer 194 vierkante kilometer groot, ruwweg 3,5 keer zo groot als de Ho ge Veluwe. Het is het enige omheinde nationale na tuurgebied in Canada. De federale overheid voert er een stringent beheer om het leefgebied voor de 1.600 wapitiherten, 850 bi zons en 300 elanden zo op timaal mogelijk te houden. Het park is in 1906 ge opend ter bescherming van het met uitsterven bedreig de wapitihert. Het dierenle ven heeft zich echter zo goed ontwikkeld dat nu overbevolking dreigt. De aantallen herten, elanden en bizons zijn nu zo groot dat ze meer van de vegeta tie opeten dan er aangroeit. Het park wordt dus kaalge vreten en daardoor dreigt op termijn de hongerdood voor dieren. Vragen over rol Nederlander in wereldoorlog tel aviv ad bloemendaal correspondent De Israëlische justitie heeft in 1960 het officiële verslag van de verhoren van oorlogsmisdadi ger Adolf Eichmann gecensu reerd. Ze wilde daarmee infor matie tegenhouden over de rol van de Nederlands-joodse za kenman Jaac van Harten in het Derde Rijk. Van Harten is in 1973 in Isra el overleden. „Was hij een held, die een groot aantal Hongaarse joden van de ondergang heeft gered, of een nazi-collaborateur die in zijn biografie zijn helden dom heeft verzonnen?", vraagt vandaag het Israëlische dagblad Ha'aretz in een kort artikel op de voorpagina. De krant zal morgen uitvoeriger op de zaak ingaan. Volgens Ha'aretz blijkt uit onlangs boven water ge bracht materiaal dat Van Har ten onder bescherming stond van Kurt Becher, een SS-officier die optrad als een van de voor naamste adviseurs in het Derde Rijk. De Nederlander zou een sleutelrol hebben gespeeld in het plan van de nazi's om grote hoeveelheden vals Brits geld in omloop te brengen. Hij zou daarmee zichzelf aanzienlijk hebben verrijkt. ze door het hoofd werden ge schoten en in een kuil met on gebluste kalk begraven om de sporen uit te wissen. Pas veel later zijn hun lijken gevonden op aanwijzing van een andere politieman. De moord op Lasa en Zabala is slechts een hoofdstuk uit de 'vuile oorlog' die de Guardia Ci vil in de jaren tachtig met me deweten van de socialistische regering-Gonzalez voerde. Daarbij werden achttien ETA- leden vermoord. Er waren spe ciale geldpotjes om de illegale strijd tegen de ETA te bekosti gen. Al eerder werd oud-staats secretaris Rafael Vera veroor deeld wegens zijn bestuurlijke aandeel in de GAL, zoals de ge heime commando's werden ge noemd. Ex-premier Felipe Gon zalez is buiten schot gebleven. De hoofdpersoon in het pro ces, die gisteren tot 71 jaar ge vangenisstraf werd veroordeeld, is het voormalige hoofd van de Guardia Civil, generaal Enrique Galindo. Hij was verantwoorde lijk voor de jacht op de ETA. grabovica harald doornbos correspondent Het gonst van de geruchten onder de moslims in Bosnië. Wie is de volgende die een enkeltje Nederland krijgt? Het Joegoslavië-tribunaal in Den Haag en de NAVO-troepen in Bosnië zijn zeer actief. Gemiddeld wordt één verdachte per maand gearresteerd en naar de ge vangenis in Scheveningen overge bracht. Tot nu toe waren dat Serviërs, maar dat lijkt te gaan veranderen. Het tribunaal onderzoekt de door moslims begane massamoord in het dorpje Grabovica. Daar werden in september 1993 zeker 32 Kroaten in koelen bloe de vermoord. Omdat niet duidelijk is wie de ware schuldige is aan de slachtpartij in Grabovica, probeert iedereen elkaar via de media de schuld in de schoenen te schuiven. Volgens sommigen was het de eerste generaal van het door moslims gedomineerde Bosnische re geringsleger, Sefer Halilovic, die bevel gaf tot de 'zuivering' van Grabovica. Dit omdat Grabovica het enige overge bleven Kroatische dorpje was langs de voor de moslims uiterst belangrijke hoofdweg Sarajevo-Mostar. Het dorp werd te meer een doorn in het oog van de moslims, omdat de dertig Kroatische soldaten van het HVO (het leger van de Bosnische Kroa ten) er veelvuldig konvooien van het Bosnische leger tegenhielden of be roofden. Zeker nadat twee Bosnische soldaten door de HVO-eenheid waren doodgeschoten en van een brug waren gegooid, leek de maat vol. Sefer Halilo vic ontkent echter in alle toonaarden dat hij iets met Grabovica van doen heeft gehad. Anderen menen dat niet Halilovic het bevel tot de moorden gaf, maar Zulfi- kar Alispago, bijgenaamd Zuka. Maar ook Zuka, die tijdens de oorlog com mandant was van het Bosnische leger in de nabijgelegen stad Jablanica, ont kent alles. Hij verwijst voor de schuld naar een beruchte crimineel uit Sara jevo: Ramiz Delalic, bijgenaamd Celo (de Kale). Celo zou met een groep sol daten uit Sarajevo zijn gekomen om de Kroaten een lesje te leren. Bewijzen zijn er echter nog tegen nie mand. Wel hebben alle drie de man nen in de media toegeven dat ze bang zijn voor het tribunaal in Den Haag en onrustig slapen. Hoe het ook zij, er liggen voor de mos lims enkele lastige vragen. Wie gaf van hogerhand de opdracht om de Kroa ten in Grabovica uit de weg te ruimen? Wellicht de huidige commandant van het Bosnische leger, Delic? Of mis schien zelfs de Bosnische president Izetbegovic? En dan is er ook nog de zaak van twaalf Joegoslavische militai ren, allen Serviërs, die in 1992 zonder enige vorm van proces zijn geëxecu teerd in Sarajevo. Ook hiervan weet plotseling niemand meer wie de ver antwoordelijkheid droeg. „Izetbegovic naar Den Haag", over weegt de 58-jarige moslim Hajrudin Rudic. „Als hij ervan wist, is hij schul dig en dan moet hij worden gearres teerd." Andere moslims zien dat an ders. „Blijf van mijn president af zegt de 29-jarige winkelier Haso. „Izetbego vic heeft niets fout gedaan, zeker niet als je het afzet tegen wat de Serviërs en Kroaten op hun geweten hebben." In Grabovica zelf, bijna honderd kilo meter ten westen van Sarajevo, weten de huidige inwoners dat hun dorp de laatste tijd nogal negatief in het nieuws staat. Het kapotte en groten deels platgebrande gehucht is de smet op het blazoen van Bosnië's moslims, zeggen ze allemaal. De massamoord toont aan dat ook de moslims, de gro te slachtoffers van de Bosnische oor log, zelf niet vrijuit gaan. Toegegeven, Grabovica is van een an dere orde dan bijvoorbeeld Srebreni ca, waar 7.000 moslims werden ver moord door Serviërs; of Mostar, waar Kroaten ongeveer 3.000 moslims ver moordden. Maar de 32 doden van Grabovica blijven er 32 te veel. „I let is een schande wat hier is gebeurd", zegt de eigenaar van Grabovica's enige ca fé, zelf een moslim. „De Kroatische bevolking was absoluut niet schuldig. Ze zijn vermoord door een groep los geslagen gekken uit Sarajevo. Ik hoop dat degene die hier de opdracht toe heeft gegeven, naar Den Haag gaat." De mensen die nu in de provisorisch gerepareerde Kroatische huizen wo nen, zijn allen moslims die door de Kroaten zijn verdreven uit de stad Stolac. Daar richtten Kroaten indertijd een bloedbad aan onder de meerder heid van moslims. „Ik woon nu in een Kroatisch huis in Grabovica, Kroaten wonen nu in mijn huis in Stolac", zegt de moslim Mujo, die zijn tuin staat te schoffelen. Een 49-jarige vrouw, Jadranka, overkwam hetzelfde. „Ik werd verdreven uit Stolac en kwam in augustus 1993 hier terecht. )nze men sen zijn dood of vluchteling, en bij de vijand zijn ze dood of vluchteling. Dat is alles." Wie echt op z'n telefoonrekening wil besparen, kiest voor het allerlaagste tarief in het gebied waarbinnen u het meeste belt. Met VoordcelNummers belt u name lijk binnen de eigen regio gedurende het hele weekend en iedere nacht van 24.00 tot 8.00 uur voor slechts 1,8 ct/min. Bel de ZelfServiceLijn voor het instellen van uw eigen VoordeelNummers: 0800-0429. Tarieven gebaseerd op VoordeelNummers binnen VoordeelNummers f 10,-). Iedere nacht van 24.00 tot ct/min Doordeweeks van 8.00 tot 20.00 uur 5 ct/min 24.00 uur 2,7 ct/min. Starttarief met VoordeelNumme eigen regio (eenmalige administ 8.00 uur en gedurende het gehele 's Avonds van 20.00 t s: 9 cent per gesprek. Het gegeven is klassiek. Bij een inbraak in een woning schiet de bewoner de inbreker dood. De bewoner krijgt levenslang we gens moord. Het vonnis leidt tot grote beroering. Mag een mens zich tegenwoordig in zijn eigen huis niet eens meer ver dedigen tegen indringers? De veroordeelde in kwestie is de 55-jarige alleenstaande boer Tony Martin uit Emneth» in het Engelse graafschap Norfolk. In de nacht van 20 augustus vorig jaar werd hij wakker van gelui den beneden. Met een geweer ging hij kijken wat er er loos was. Hij stuitte op drie inbre kers en schoot onmiddellijk. Twee wisten te ontkomen, van wie eentje in zijn been werd ge raakt. Nummer drie, de 16-jari- ge Fred Barras, was minder ge lukkig. Hij was dood. Toen Tony Martin werd gear resteerd, wist hij zich moreel gesteund door zeer veel Britten. Zijn populariteit kreeg een extra impuls toen in januari de twee nog levende inbrekers voor de rechtbank moesten verschij nen. Ze bleken in hun leven een spoor van vernielingen en in braken te hebben getrokken, en hadden al tientallen veroorde lingen achter de rug. Enkele weken geleden begon het proces tegen Martin en toen bleek dat zijn slachtoffer, Fred Barras, ook niet zo n lieve jon gen was geweest. Ondanks zijn slechts 16 jaren was Fred zeer bekend bij de politie. Al op zijn 12de kwam hij in aanraking met de politie; hij bracht het tot 29 veroordelingen wegens in braak, geweldpleging en fraude. Ook kwam naar buiten dat de politie vreesde voor het leven van Martin. In het woonwagen kamp van Barras en door de twee nog levende inbrekers zou dodelijke wraak zijn gezworen. De arme Tony Martin was nu de martelaarsstatus nabij. Gaandeweg het proces ech ter, bleek dat ook Martin niet helemaal jofel is. De boer is op z'n minst zonderling. Zijn boer derij is een smerige, afgeleefde bende. Bovendien was Martin, na enige eerdere diefstallen waarvan hij het slachtoffer was, min of meer geobsedeerd ge raakt door het fenomeen in braak. Tegen buurtgenoten had hij gezegd, dat hij geen enkel vertrouwen had in de politie en dat hij het recht voortaan in ei gen hand zou nemen. Om goed voorbereid te zijn, sliep Martin altijd met zijn laarzen en kleren aan. Een vergunning voor het geweer had hij niet. Tijdens het proces zei Martin dat hij doodsbenauwd was ge weest en geschoten had uit zelfverdediging. Maar de jury hechtte meer waarde aan het feit dat Barras in zijn rug was geschoten, en achtte moord be wezen. De rechter gaf Martin levenslange gevangenisstraf. Dat was vorige week, maar het rumoer is bepaald niet ver stomd. Vrijwel alle grote sensa tiekranten zijn begonnen met een actie voor de veroordeelde en voor het recht om indringers in je eigen huis van jetje te ge ven. Dinsdag bijvoorbeeld opende er een met een foto van het bebloede hoofd van de 84- jarige weduwe Mary Gill, die in haar woning in elkaar was ge slagen door een inbreker. De kop: 'Dit is waarom Martin de trekker overhaalde'. In haar zie kenhuisbed kon de onfortuinlij ke vrouw nog net uitbrengen „Tony Martin had helemaal ge lijk toen hij de mannen neer schoot die bij hem inbraken. Ik wou dat ik de kans had gehad hetzelfde te doen." Chocolademagnaat Sir Heter Cadbury heeft onthuld dat zijn geweer, dat 40 jaar lang 's nachts geladen naast zijn bed stond, vorig jaar is gestolen, sa men met de familiejuwelen. Sindsdien staat er een kruis boog bij het nachtkastje. „Ik zal niet aarzelen die te gebruiken als ik bezocht word door een inbreker", aldus Sir Peter. De kwestie zal de Britse ge moederen nog geruime tijd be zighouden, al was het maar omdat Tony Martin beroep heeft aangetekend tegen zijn veroordeling.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7