Geen bezieling bij Oranj e-invallers iltingh voelt wel voor omeback op Spelen Bij FC Lisse is het collectieve belang niet zo groot Frank Rijkaard: Makaay en Hasselbaink vielen mij tegen I lilI Sport Belgisch geloof in eigen kunnen blijft toenemen rcelona Richard Krajicek, die op de foto terugdeinst voor n backhand-volley, heeft de derde ronde bereikt in het gravel- ernooi van Barcelona. Hij versloeg in de tweede ronde de Bra- iaan Fernando Meligeni in twee sets, 7-5 6-1. In de derde ron- speelt hij tegen de als tweede geplaatste Zweed Magnus Nor- an. Krajicek is aan zijn tweede toernooi bezig na de operatie n zijn linker knie. De Spanjaard Carlos Moya zorgde voor de ootste verrassing in de tweede ronde. Hij versloeg de nummer a geplaatste Rus Jevgeni Kafelnikov in twee sets: 6-2 7-6. FOTO EPA wamborn directeur opleidingen Ajax [da Kees Zwamborn wordt directeur opleidingen bij Ajax. huidige trainer van NAC kwam met de Amsterdamse club n contract voor onbepaalde tijd overeen. Kees Zwamborn, die voetbalcarrière begon bij FC Vlaardingen, speelde tussen 1 en 1982 vier seizoenen als verdediger bij Ajax. In maart 99 volgde de trainer Ronald Spelbos op bij NAC, dat op weg is ar het kampioenschap in de Toto Divisie. Ondanks dat succes NAC niet verder met Zwamborn. avoldelli wint derde etappe Trentino lcesine De Italiaan Paolo Savoldelli (Saeco) heeft de derde ippe in de Ronde van Trentino op zijn naam gebracht. Hij is de snelste na de 161 kilometer tussen Smarano en Malcesi- De Duitser Uwe Peschel brak bij een val beide handen. De jarige Berlijner, rijdend voor Team Gerolsteiner, is zeker een tand uitgeschakeld. Peschel was niet het enige slachtoffer van n valpartij. De Spanjaard Francisco Mancebo werd na een val het ziekenhuis opgenomen met een hersenschudding, een broken neus en jukbeen. De Fransman Laurent Roux werd ngereden door een ziekenwagen en liep daarbij een kneuzing de linkerknie op. spanyol naar bekerfinale icelonaEspanyol heeft de Finale bereikt van de strijd om de aanse beker. De tweede club vah Barcelona versloeg op eigen d Real Madrid met 1-0 dank zij een doelpunt van Posse. Het rste duel tussen beide clubs was geëindigd in 0-0. Tegenstan- van Espanyol is normaal gesproken Atletico Madrid, dat andag tevergeefs het veld van Nou Camp betrad. Tegenstan- Barcelona weigerde in actie te komen omdat de club van uis van Gaal twaalf spelers miste wegens blessures en inter- dverplichtingen. De Spaanse voetbalbond zal waarschijnlijk etico, dat het eerste duel met 3-0 had gewonnen, als winnaar ïwijzen. Z dreigt met vertrek uit Alkmaar maar AZ kan geen nieuw stadion bouwen op de lokatie oimeer. „Financieel onhaalbaar", zei voorzitter Dirk Scherin- gisteren. De Stichting AZ zal zestig miljoen gulden moeten esteren om de plannen voor een nieuw stadion ten uitvoer te inen brengen. Dat zijn de kosten voor de aankoop van de nd, de kosten voor aanleg infrastructuur en de bouw van het dion. Dat is niet op te brengen, volgens Scheringa. Ook om- Provinciale Staten het terrein rond Kooimeer heeft bestem- d als een C-lokatie, hetgeen inhoudt dat het nieuwe stadion :n verkeer mag aantrekken. Scheringa ziet een paar alterna- ren. ,,We kunnen wel op onze huidige plek blijven, maar dan in we gewoon top eerste divisie spelen. Meer rek zit er niet Of we gaan helemaal weg uit Alkmaar, naar een plek bij een lere gemeente. We zijn al benaderd door een stad, waarbij gebruik kunnen maken van de jpestaande infrastructuur en grond gratis krijgen." rol en Blind op trainerscursus Ruud Krol en Danny Blind zijn op basis van hun staat dienst als speler toegevoegd aan de deelnemerslijst van de sus coach betaald voetbal. Ze moeten volgende maand nog slagen voor de examens van de leergang trainer/coach 1 jr ze volgend jaar met veertien andere cursisten mogen be- - nen. Krol loopt momenteel stage bij het tweede elftal van x. Blind vertrok begin februari als directeur spelersbeleid bij Amsterdamse club. Mario Been, assistentrtrainer bij Feyen- d, gaat de cursus ook volgen. Tot de overige cursisten beho- onder andere: Peter Bosz, Erwin Koeman, Jurrie Koolhof, vard Sturing, Ton Lokhoff en Edward Metgod. Vorig jaar is ;ursus Coach betaald voetbal niet gehouden, omdat onvol- nde kandidaten voldeden aan de toelatingscriteria. lisse» janet van duk In de presentatiegids van FC Lisse staat een in terview met Wim Schaap. Daarin zegt de nieuwe trainer: „Het collectieve belang gaat altijd boven het individuele belang. Op het moment dat wij als selectie dit beseffen en accepteren en goed toe weten te passen, kunnen wij er een mooi en goed seizoen van maken." Nu deze presentatiegids al bijna kan worden vervangen door een nieuwe, is duidelijk dat de selectie van FC Lisse er geen mooi en goed sei zoen van heeft gemaakt. De kans is zeer wel aan wezig dat de Lissenaren in een promotie/degra datiewedstrijd het vege lijf moeten zien te red den in de hoofdklasse. Dat komt vooral omdat het individuele belang boven het collectieve be lang is gesteld. Dat heeft de trainer in elk geval goed gezien. Bij de kersverse kampioen Katwijk spelen vol gens trainer Wim van Zwam jongens die willen sterven voor hun club. Bij Lisse, dat zaterdag met 5-0 verloor van Katwijk, stonden jongens in het veld die niet eens voor de club leven. De laatste, belangrijke, wedstrijden is Lisse steeds een ploeg geweest die op z'n sloffen de competi tie der ziellozen zou winnen. Voor veel voetballers in de hoofdklasse is het individuele belang veel groter dan het collectie ve belang. Als FC Lisse degradeert, dan gaan ze gewoon naar een andere club. Daar strijken zij hun onkostenvergoedingen en wedstrijdpremies op, daar staat ook een goede trainer aan het roer, daar zijn de medespelers ook aardig, daar leeft het publiek ook mee en daar is het ook ge zellig. Trainer Wim Schaap stelt discipline boven ge zelligheid. Dat is wel goed voor de organisatie in het veld, maar het zal de liefde voor de club niet vergroten. De harde hand van Schaap leidde zelfs tot het vertrek van Said Elmahdadi, die ze ven seizoenen bij FC Lisse speelde. Clubliefde'' is bij FC Lisse een broos begrip.De trainer heeft zijn hand overspeeld. Hij 'haalde' veertien nieu we spelers en hij introduceerde een nieuw sys teem op Ter Specke. Zaterdagmiddag speelde Lisse met slechts twee nieuwkomers. En met twee A-junioren. Nu de nood hoog is, vertrouwt de technische leiding meer op hun bezieling en hun liefde voor de club, dan op de ervaring van anderen. Onder Schaap speelt FC Lisse niet met drie, maar met twee spitsen. Drie jaar geleden werd Lisse kampioen met een super-voorhoede en Jerrel Linger werd Voetballer van het jaar. Het is treurig om te zien hoe hopeloos uit vorm de spits nu is. Het bestuur heeft het laten gebeuren. Door het kampioenschap van drie jaar geleden vond de bollenclub ziéhzelf een topclub geworden. FC Lisse vergat dat het kampioenschap vrij on verwacht kwam en dat alleen een goede struc tuur de basis is voor verdere successen. Die structuur was er niet in de selectie - van het kampioenselftal van drie jaar geleden zijn nog maar enkele spelers over - en ook niet erom heen - een technisch coördinator met een lan- ge-termijnvisie ontbreekt. Elke ploeg krijgt te maken met pech en blessu res, dus die excuses gelden niet. Een goede se lectie is in staat die tegenvallers op te vangen. De enige echte pech voor FC Lisse is dat de meest ervaren aanwinsten Gaston Taument en Arne van den Berg tijdens het seizoen vertrok ken. Maar als FC Lisse degradeert, dan zal dat niet de hoofdoorzaak zijn. Laagvlieger Schotland houdt eenvoudig stand: 0-0 Het Nederlands elftal staat bij bookmakers in Europa hoog aangeschreven voor de Europese titel. De vraag rijst of dat nog wel reëel is voor een voetbalnatie, die voor de dertiende keer in vijftien interlands niet tot winst kwam. Schotland, geen hoogvlieger in het internationale voetbal, hield Nederland gisteravond in het Gelredome zonder al te veel problemen op 0-0. arnhem marcel van der kraan Frank Rijkaard is in de eindfase beland van twee jaar piekeren, uitproberen en oefenen. Zijn strijdplan en zijn speelwijze staan vast, zijn selectie nog niet. De bondscoach hoopt in de laatste zes weken voor het EK de laatste vraagtekens weg te nemen, maar dat valt allesbe halve mee. Voor zestien man, zo liet hij de afgelopen dagen doorschemeren, staat het EK- feest vast. Voor de laatste zes plaatsgn moet hij een keuze maken uit ongeveer tien tot twaalf kandidaten. Probleem is alleen dat van de potentiële EK-gangers er slechts weinigen hard op de deur van Oranje kloppen. Neem het geval Jerrel Hassel baink. In de eerste helft schoot hij als spits niet een keer op doel. Zelfs bij een vrije trap, door Edgar Davids opzij gelegd, ging het hopeloos mis. De sa menwerking met Bergkamp verliep ook niet al te soepel. Na dik een uur mocht hij naar de kleedkamer en werd hij vervangen door Pierre van Hooijdonk. Na twee jaar en acht interlands heeft Hassel baink voor Nederland nu twee goals gemaakt. Als Ruud van Nistelrooy erin slaagt om fit te worden voor het EK, moet Has selbaink nog maar afwachten of hij mee mag naar EURO 2000. Dezelfde bange voorgevoelens zal Roy Makaay na zijn vijfde interland hebben. Makaay werd te weinig in het spel betrokken en zag geen kans Hasselbaink van ook maar één bruikbare voorzet te voorzien. Na een uur mocht ook hij naar de kant. Jef frey Talan was zijn vervanger, al zette die wissel weinig zoden aan de dijk. Aan de andere kant had Mare Overmars niet veel meer te ver tellen. Een enkele rush, daar bleef het bij. Boudewijn Zenden heeft al eerder aangetoond dat hij een serieuze concurrent voor de rappe vleugelspits van Arsenal is geworden en dat hij Overmars langzamerhand gaat overtreffen. In het tweede be drijf, toen Zenden Overmars verving, kwam daar min of meer de bevestiging van. Zenden was zijn bewakers keer op keer te snel af, verdien de tien minuten voor het einde zelfs een strafschop toen hij binnen de zestien meter werd gehaakt. Maar de Duitse arbiter Hartmut Strampe meende dat Zenden zich liet vallen. Van de zes spelers die knok ten om een plaats in de defini tieve selectie - Hasselbaink, Ooijer, Konterman, Bosvelt, Makaay en Numan - was er niet een die boven de middelmaat uitstak. Paul Bosvelt begon uit stekend, evenals Bert Konter man, maar halverwege zakte de middenvelder van Feyenoord een beetje weg. Konterman staat als mandek ker zijn mannetje, doet zijn werk en levert de ballen in zoals van een robuuste centrumver dediger wordt verwacht. Arthur Numan en André Ooijer hadden, vooral tegen Schotland, als vleugelverdedi gers meer gelegenheid om zich te mengen in het aanvalsspel van Oranje. Maar het gebeurde mondjesmaat. In totaal gebruikte Rijkaard vijftien spelers tegen de Schot ten. Daarnaast had hij nog eens acht man op de bank zitten. Wie zich bedenkt dat daarbij in elk geval nog een derde keeper komt, dat Ruud van Nistelrooy en Ronald de Boer nog in de lappenmand vertoeven en in een later stadium zullen aanha ken, weet dat er van de 26 kan didaten dus vier moeten afval len. Op basis van wat er gister avond werd geboden, moeten Hasselbaink, Talan, Makaay en Ooijer het ergste vrezen. Nederland: Van der Sar; Ooijer, Kon terman, Frank de Boer en Numan: Makaay (60. Talan), Bosvelt, Davids en Overmars (46. Zenden); Bergkamp (46. Kluivert) en Hasselbaink (67, Van Hooijdonk). Schotland: Sullivan; Dailly (65. O'Neil) F.lüot, Weir en Ritchie; McNamara (67. Burchill), Burley (46. Durrant), Lambert en McCann; Hutchison en Dodds. arnhem marcel van der kraan Frank Rijkaard zal pas op het allerlaat ste moment zijn selectie voor het EK bekend maken. Op 1 juni moet de lijst met 22 namen bij de UEFA in de bus vallen. Voor die tijd speelt het Neder lands elftal nog een interland, op 27 mei in de Arena tegen Roemenie. Alle pogingen om de bondscoach na af loop van de teleurstellende interland tegen de Schotten namen te ontlok ken, waren gedoemd te mislukken. Rijkaard weet min of meer met wel ke spelers hij aan de slag wil gaan, maar de komende vier weken staan er nog zoveel topwedstrijden op het pro gramma dat hij zijn hart vasthoudt waar het om blessures gaat. „Na deze interland ben ik echt wel wijzer ge worden. Voor sommige spelers is het oordeel heel positief, voor anderen negatief." Rijkaard gaf toe dat het optreden van Jerrel Hasselbaink en Roy Makaay hem niet was meegevallen. „Over Makaay ben ik niet tevreden. Ik beoor deel de kandidaten voor het EK op ba sis van wat ze in het Nederlands elftal laten zien, niet wat ze bij hun club presteren. Als Oranje-international moet je het in de nationale ploeg echt afdwingen. Daar is wil, geldingsdrang en mentaliteit voor nodig. Die was er niet bij iedereen. Ik vond Hasselbaink vandaag ook tegenvallen. Maar nog maals, daarmee is iémand niet direct uit beeld." Rijkaard had begrip voor de om standigheden. Spelers die zich moeten waarmaken in een ploeg die met zich zelf worstelt, hebben het moeilijk. Hij zag met eigen ogen dat het bij Neder land op veel fronten niet goed zat. „Er was geen agressiviteit, geen emotie en geen tempo. Daardoor werd het een heel vervelende wedstrijd voor het pu bliek. Noem het gerust saai. Voor mij was het heel teleurstellend." Rijkaard had zich een beetje geër gerd aan de Schotten. Die kwamen met slechts een doel: niet verliezen van de favoriet voor het EK. „Ze kwa men in elk geval niet voor een vakan tiewedstrijd. Vreselijk verdedigend, heel negatief eigenlijk. Als je klasse en snelheid hebt, krijg je zo'n ploeg klein." Dat Dennis Bergkamp en Mare Overmars halverwege al in de kleedka mer achterbleven, had daar weinig mee te maken. Dat waren wissels die vooraf doorgesproken waren. „Over mars is nog altijd niet topfit. Berg kamp speelde een helft mee. Om de simpele reden dat ik tussen de spelers die ik wilde testen ook 'vaste' spelers wilde hebben. Bergkamp hoort tot de vaste kern. Hetzelfde geldt voor Klui vert, die het van hem overnam." arhuis maakt ex-dubbelpartner watvi voor Sydney aac edwin alblas begon als een grap, krijgt uze aandacht: Jacco El- wil graag met Paul Haar- naar de Olympische Spe- n Sydney. Van een lolletje inmiddels 'vijftien pro- En dat percentage gaat zeker stijgen. Er is alleen probleem: hoe in Australië raken. De makkelijkste weg middels afgesloten. NOC broedt op een sluiproute, en de 29-jarige Eltingh 1998 stopte met tennis en door het succesvolle dub- net Paul Haarhuis ophield istaan, kwam er van alles zijn weg. Beursadviezen, isclinics en tv-commen- Eltingh was er druk mee. n hoedanigheid als tennis- undige interviewde Eltingh e week in Monaco zijn je Haarhuis, die het na dit ook voor gezien houdt, huis daagde zijn voormali- irtner min of meer uit om racket weer op te pakken, it geval was hij nog wel te in voor een olympisch tuur. Lacherig biechtte El tingh op dat Haarhuis 'een ge voelige snaar had geraakt'. En na een paar nachtjes sla pen geeft de ex-speler volmon dig toe dat het niet langer een geintje is. „Mijn invalshoek was om een beetje te stangen. Het heeft tot een storm aan reacties geleid en ik moet zeggen dat ik er niet ongevoelig voor ben. Laat ik het zo zeggen: de kans dat we er voor gaan is nu vijf tien procent. Meer kan ik er nog niet over zeggen. Je moet het ook zeker niet als een come back zien. Als het gebeurt, let wel als, dan pak ik het racket al leen uit de kast voor de Olympi sche Spelen." Eltingh heeft zich nog niet verdiept in de materie. Wat moet je doen om voor een olympische ticket in aanmer king te komen? „Er is geloof ik ook iets als een olympisch kwa lificatietoernooi", denkt hij zich te kunnen herinneren. Helaas, dat is- er niet. Als de staat van dienst enig gewicht in de schaal legt, dan zwaaien de deuren in Sydney wagenwijd open. Maar Joop Al- berda, technisch directeur van NOC*NSF, is bang dat de twee op basis van hun historie niet een vrijgeleide naar Australië krijgen. Duidelijk is dat niet ie dereen op de hoogte is van de kwalificatienormen. Volgens Al- berda hadden wildcards voor 15 maart moeten worden aan gevraagd, maar de Internatio nale Tennis Federatie (ITF), verantwoordelijk voor het olympische deelnemersveld, laat die mogelijkheid alleen open in het enkeltoernooi. In het dubbeltoernooi is plaats voor 32 koppels, waarvan er 24 strikt volgens de wereldranglijst worden geselecteerd. Op die ranglijst komt Eltingh niet meer voor, waardoor het Nederland se duo slechts kan hopen dat de ITF en beetje sjoemelt met de regels voor de resterende acht deelnemers. Officieel wordt er ook bij toewijzing van die tic kets gekeken naar de wereld ranglijst, maar dat hoeft niet per definitie een optelsom te zijn van de posities waar de twee helften van een duo zich bevinden. De hoge positie van Haarhuis op die ranking zou de ITF kunnen ertoe verleiden om Jacco Eltingh (links) en Paul Haarhuis. zijn wens om deel te nemen te honoreren en ten aanzien van diens partner geen eisen te stel len. Tenslotte won die niet-ge- klasseerde partner net zo goed meer dan veertig dubbeltitels, waaronder vijf Grand Slams en de wereldtitel in 1998. En werd het tweetal vierde bij de Spelen in Atlanta. Maar dan is er nog het eerder genoemde NOC*NSF. Dat heeft zelf ook een eisenpakket: twee kwartfinales bij Grand Prix- toernooien. Daar begint Eltingh zeker niet aan. „Ik wil niet een serie toernooien moeten spelen om me te kunnen kwalificeren. Daarom kun je er eigenlijk nog niets van zeggen. Op dit mo ment eerder nee dan ja." En 'last but not least' moet bondscoach Michiel Schapers de voordracht steunen. En hij neemt vóorlopig nog niets seri eus. „Ik heb er nog niets over gehoord. Het kan net zo goed een grap zijn, want die twee jongens hebben wel gevoel voor humor." België blijft goede resultaten boeken onder leiding van bondscoach Robert Waseige. Na het 2-2 gelijkspel tegen Ne derland versloegen de Rode Duivels, ditmaal gehuld in zwarte tenues, gisteren Noor wegen in Oslo met 2-0. Gert Verheyen was de maker van beide doelpunten. Luc Nilis, voor het eerst opgenomen in de ploeg sinds het WK van 1998, speelde de hele wedstrijd' en deed dat naar behoren. De Belgische doelman Gas- percic moest al na een half uur met een blessure naar de kant nadat hij in botsing was geko men met Rosenborg-spits Ca- rew. Zijn vervanger was Willem Il-doelman De Vlieger. Roda- verdediger Valgaeren maakte een uitstekende indruk. Onder Waseige hebben de Belgen nu drie van de zeven interlands ge wonnen, pas eenmaal werd verloren. Duitsland blameerde zich door thuis niet verder te komen dan een 1-1 gelijkspel tegen Zwitserland. Doelman Leh- mann ging opzichtig in de fout bij de openingstreffer van Ha- kan Yakin. Ulf Kirsten voor kwam vijf minuten voor tijd een Duitse nederlaag. Aan dat doel punt ging een overtreding van Ballack op de Zwitserse doel man Zuberbühler vooraf. Denemarken, tegenstander van Nederland op 16 juni, ver loor op eigen bodem met 1-0 van Zweden. De enige treffer kwam op naam van Pettersson en viel in de 37ste minuut. Twee andere tegenstanders van Oranje wonnen hun oefen duel. Tsjechië deed dat overtui gend met 4-1 van Israël. Frank rijk had meer moeite met EK- debutant Slovenië, dat na tien minuten in Parijs brutaal met 2-0 leidde. Treffers na rust van Trezeguet (2) en Blanc brachten de zege alsnog bij de Fransen. Roemenië oefende in Con stanta tegen Cyprus. Het werd een magere 2-0 overwinning voor de thuisploeg. Doelman Lobont, sinds begin maart on der contract bij Ajax, viel het laatste kwartier in bij Roeme nië. Zijn ploeggenoot Chivu speelde één helft. Rusland, niet gekwalificeerd voor EURO 2000, versloeg in Moskou de Verenigde Staten met 2-0. Het was de eerste keer dat beide ploegen elkaar op Russische bodem troffen. Titov en Karpin waren de doelpun tenmakers, beide treffers vielen na rust. Bij de Amerikanen speelde Cambuur-verdediger Greg Berhalter de hele wed strijd mee. Het moment waarop Boudewijn Zenden, in duel met Christian Dailly, dacht recht te hebben op een straf schop. FOTO

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 23