'Station is een hoop schroot' luiselijk leed om de Mary Bey-bokaal Cultuur Kunst Onderzoek naar geroofde goudstaaf in impasse an der Ploeg wil advies over breder draagvlak kunst Klashorst blijft in cel Contact met de natuur als creatieve energie Bollenschuur maakt 'Pens' statisch en monotoon Iiew york De Amerikaanse théaterproducer David Merrick is linsdag in Londen overleden. Hij is 88 jaar geworden. Merrick iracht tal van succesvolle Broadway-shows op de planken, zo- Js 'Irma La Douce', 'Hello, Dolly!' en 'Stop the world -1 want to ;et off. Zijn hoogtijdagen waren in de jaren '50 en '60. Merrick ias een geboren verkoper. Ook als een voorstelling slechte kri- va ieken kreeg, wist hij de aandacht erop te vestigen. Hij haalde opxtravagante stunts uit om het publiek ertoe te bewegen een aartje te kopen. Zo liet hij eens een Londense taxi door New et 'ork rijden die werd bestuurd door een aap. Zijn laatste pro- was 'State Fair' uit 1996. 'tc banger Mosuse bezwijkt aan tumor :r< ntwerpen Robert Mosuse, zanger van de Belgische popgroep ^roadway-producer Merrick overleden Architectendiscussie Stationsplein laait op Zet een aantal architecten en stedenbouwkundigen met het onderwerp 'Stationsplein Leiden' bij elkaar en de ge moederen lopen hoog op. Groen en gezellig of staalgrijs en dynamisch? Ruimtelijke eenheid of los zand? Gister avond in de tuinzaal van de Burcht kwam het architec tencafé van het Rijnlands Architectuur Platform (RAP) bij elkaar om over het gewraakte plein van gedachten te wisselen. he Radios, is in een ziekenhuis in Antwerpen overleden. Mo use, die samen met bandlid Bart Peeters de hit 'She goes nana' jk chreef, is 30 jaar geworden. Hij leed al zo'n tien jaar aan een ersentumor, die hem uiteindelijk fataal is geworden. Ondanks Vijn ziekte was Robert Mosuse het vrolijke gezicht van The Ra- iji ios. Samen met de ook van de tv bekende Peeters had hij de roep opgericht, waarin ook zijn broer Ronny speelde. Na het etipheffen van The Radios ging Robert Mosuse alleen verder. Hij naakte een solo-cd onder de naam Robbie Crown en speelde e hoofdrol in de musical Jesus Christ Superstar. iden rody van der pols et politieonderzoek naar de OC-goudstaaf die vorig week foensdag op klaarlichte dag it het Koninklijk Penningka- inet aan het Rapenburg werd estolen, heeft vooralsnog ojiets opgeleverd. De dief, die ich met pruik en opplaksnor nherkenbaar had gemaakt, rbrijzelde de vitrine en ont- vam met de staaf door pep erspray in de ogen van de er aanwezige suppoosten te luiten. De auto die de dader zijn vlucht gebruikte, is te- lliggevonden en bleek gesto te zijn. Op dinsdagavond 2 mei ijdt het televisieprogramma l )psporing verzocht' een afle- iring aan de roof, waarin be- alve de teruggevonden uchtauto ook een composi- j etekening van de dader ge- "ond wordt. „We hopen naar inleiding van het program- ids Festival van het Levenslied beleeft zijn tweede editie ma reacties te krijgen die het onderzoek nieuwe impulsen geven", laat een politiewoord voerder weten. „Gebeurt dat niet, dan zien we de toekomst van het onderzoek somber in, want onze aanknopingspun ten zijn bijna uitgeput" Het Leidse museum, dat na de roof enkele dagen gesloten was, heeft inmiddels zijn deu ren weer voor het publiek ge opend. Op de plek waar tot voor kort de vitrine stond met daarin de vijf kilo zware goud staaf, herinnert nu nog slechts een lijst met daarin een paar foto's en krantenartikelen aan het unieke voorwerp. Bij zowel het museum als de politie wordt gevreesd dat de goudstaaf, die omgerekend naar zijn gewicht 75.000 gul den waard is, inmiddels is omgesmolten. Daarmee zou een cultuurvoorwerp met een grote historische waarde ver loren zijn gegaan. leiden silvan schoonhoven Remco Slavenburg, steden bouwkundige bij de gemeente Leiden, stond voor de opdracht de architecten ervan te overtui gen dat er wel degelijk een plan achter zit. „Het plein nü is het meest afschuwelijke wat een stad zich kan wensen." In plaats daarvan schetste hij een Stationsplein als kloppend hart, ondergronds doorboord met een 'boulevard' van de Ples- manlaan naar de Schipholweg. Een verkeersstroom, afgepaald door herkenbare gebouwen die de reiziger moeten helpen zich te oriënteren. „Hoogbouw langs de boule vard moet bijdragenaan de leesbaarheid van de stad", stel de Slavenburg. „Maar Leiden is geen Manhattan." Alle torens die rond het station moeten verrijzen zullen daarom volgens de stedenbouwkundige onge veer even hoog zijn. Een belangrijke genodigde was Arjen Hoogeveen. Binnen het RAP had zijn grijze SVB (So ciale Verzekeringsbank)-toren veel stof doen opwaaien. RAP- voorzitter Hans Bik stak eerder in deze krant zijn afschuw voor deze reus niet onder stoelen of banken. Nu kreeg Hoogeveen de kans zijn plannen voor het architectencafé toe te lichten. Met veel overtuigingskracht wist hij de gemaakte keuzes te verdedigen. Hij ontvouwde zijn schetsjes uit de ontwerpfase en liet zien hoe hij zijn plannen voor een kleurig, a-symme trisch gebouw gaandeweg liet varen voor een strakke, techni sche toren die de omgeving niet domineert. „De kostbaarheid mocht er niet vanaf spetteren. Bovendien moest het station het belang rijkste gebouw op het plein blij ven." Minder respect voor het station had architect Mik Becka. Aan de overkant, waar nu de krakersflat verdieping voor verdieping in de grond zakt, werkt deze Hagenaar met collega Martin van Wilsum aan een rood appartementencom plex. „Het station? Een hoop schroot. Je weet niet of je tegen een paal aanloopt of niet. Veel poeha, weinig inhoud. We von den het niet van dusdanig be lang om ons met ons eigen ge bouw in te houden. Wij willen een stévig gebouw maken." De puntige flat gaat in de volksmond nu al door het leven als 'de Drie Tieten'. De apparte menten moeten een tegenwicht bieden aan de zakelijke gebou wen. Ook na kantooruren moet er leven zijn op het plein, vindt Becka. En op zijn gebouw komt geen plastic, want dat wordt zo en ropy van der pols den is in de greep van smart, weemoed rode rozen. Grote inspirator is wijlen ry Bey, de geboren en getogen Leidse ïingin van het levenslied. Behalve een m tentoonstelling in de Leidse Laken- zagen binnen korte tijd maar liefst ie Leidse levensliederenfestivals het licht nagedachtenis aan deze moeder van de lère. Waar de Lakenhal met zijn inter- tureel festival de muzikale smart uit ver vreemde landen op het podium brengt, :kt het Leids Festival van het Levenslied dichter bij huis: zo'n veertig Nederland- artiesten schallen op woensdag 3 en 10 hun huiselijk leed in verscheidene kroegen uit. De twaalf deelnemers tijdens deze voorrondes het meeste kip- hiivel teweeg brengen, dingen in septem- tijdens de finale in de Leidse Schouw- g mee naar de felbegeerd Mary Bey-bo- heze bokaal wordt dan voor de tweede r uitgedeeld. Vorig jaar beleefde het fes- zijn première. „Het was een groot suc- dus het moest er dit jaar maar weer komen", vertelt Ingrid Versteegh, een de organisatoren van het festival en kzaam bij Leiden Promotie. „En wat betreft wordt het een jaarlijks evene nt." Iver een gebrek aan belangstelling heb- de organisatoren in ieder geval niet te ;en. Zo'n veertig aanmeldingen uit het land stroomden binnen. Tot de Leidse [nemers behoort onder meer Willem de neef van de legendarische Mary, vorig jaar de tweede prijs in de wacht ipte. En ook de Leidse band De Drie en, die vorig jaar op de derde plaats ein- le, is weer van de partij, evenals de ze- tienjarige Jessica de Does, wier stem al op cd werd vastgelegd. |et muzikale evement speelt zich af in t Leidse kroegen. „Zowel bruine café's studentenkroegen doen mee. Daardoor leik je natuurlijk meteen een breed pu- k", vertelt Versteegh. De deelnemers §ngen ieder twee verschillende smartlap ten gehore, die worden beoordeeld een jury met een deskundig oor voor genre. „Onder de juryleden bevindt in elk geval Leidse Kees", belooft Ver- ?h. e twaalf winnaars van de voorrondes in september hun tranentrekkers gehore op het podium van de Leidse ouwburg. Een opvallende lokatie voor een muzikaal genre dat voor de meesten synoniem is met bruine kroegen en desola te havencafé's. ,;Maar juist door de finale in de Schouwburg te houden, hopen we het genre naar een hoger plan te tillen. We ge ven deze muziek zo een beter imago en maken het aantrekkelijk voor een grotere groep mensen." Want het is absoluut de bedoeling dat de muziek serieus genomen wordt, verzekert ze. „Er mag natuurlijk wel gelachen worden. Het is het genre van de lach en de traan, hè. Daar gaat het om. Maar het is niet de bedoeling dat het genre belachelijk gemaakt wordt, dat het gepersi fleerd wordt." Behalve voor de felbegeerde Mary Bey- bokaal komen de finalisten in aanmerking voor diverse geldprijzen. En de winnaar kan eeuwige roem verwerven door het win nende lied op cd-singel te vereeuwigen voor het nageslacht. De voorrondes van het Leids Festival van het Levenslied worden op 3 en 10 mei vanaf 20.00 uur gehouden in Beavers (Pieterskerk-Choorsteeg 13), Café Bac chus (Breestraat 49), De Grote Beer (Rem- brandtstraat 18), De Beurs (Oude Singel 128), 't Vossie (Oude Vest 97), De Vier Jaargetijden (Korevaarstraat 57), Sus An- tigoon (Oude Vest 81) en De Tregter (He renstraat 1). De finale is op 23 september in de Leid se Schouwburg, Oude Vest 43 te Leiden. Meer informatie is te vinden op de inter net-site: www.levenslied.nl van de kunstverzamelingen in Nederland. Eerder werd al bekend dat Van der Ploeg werken uit de pots wil halen en exposeren op andere plaatsen zoals de Twee de Kamer en Schiphol. Verder is hij voorstander van meer gastconservatoren die exposi ties inrichten. Volgens de staatssecretaris is het publieksbereik van heden daagse kunst beperkt, ondanks de 'uitgebreide infrastructuur' en aandacht in de media. Als oorzaak ziet Van der Ploeg dat de betrokken instellingen hun activiteiten nauwelijks od el kaar afstemmen. „Het komt zelfs voor dat activiteiten van de een ten koste gaan van die van de ander", meent Van der Ploeg. „Bij voorbeeld wanneer een gesubsidieerde instelling de armslag van een ongesubsidi eerde instelling, zoals een gale rie, beknot." De bewindsman vindt dat musea, centra voor beeldende kunst en galeries meer contact met elkaar moe ten zoeken. Een idee van Van der Ploeg is de bestaande aankoopregeling (van de Mondriaanstichting), waarbij particulieren subsidie krijgen om kunst te koDen. be ter toe te snijden op verzame laars. De werken zouden daar na via bruiklenen voor het pu bliek te zien moeten zijn. Ver der oppert hij de regelingen die er zijn bij de Mondriaanstich ting en het Fonds vqor de beel dende kunsten, vormgeving en bouwkunst te bundelen of aan te passsen om beter in te spelen op de wensen van het publiek. De commissie moet kijken of zijn ideeën levensvatbaar zijn. De samenstelling wordt be paald in overleg met de Raad voor Cultuur en de fondsen. De bewindsman wil in oktober het advies binnen hebben amsterdam Architect Hoogeveen over zijn Sociale Verzekeringsbank: „Het station moest het belangrijkste gebouw op het plein blijven." archieffoto dick hocewoning smerig na verloop van jaren, een te overtuigen. „Ik vóel die echt sterker vanavond." En ge- Zijn gebouw in terracotta-kleu- samenhang van het Stations- meenteraadslid van LWG/De rige baksteen moet verweren plein niet", viel een vraagsteller Groenen Harry Schoch: „Ik mis zoals oude mensen: karaktervol uit het publiek de stedenbouw- het hart. Het is te grootschalig, en niet shabby. kundige aan. „De indruk dat er Ik mis warme kleuren. Ik mis De sprekers wisten niet ieder- een plan achter zit wordt niet groen." De Nederlandse kunstschilder Peter Klashorst die sinds zater dag vast zit in Senegal, blijft voorlopig in zijn cel in Dakar. Volgens het ministerie van Bui tenlandse Zaken kan zijn de tentie nog lang duren. Klashorst zou gisteren wor den voorgeleid voor de procu reur-generaal, maar dat is weer niet gebeurd. Wel heeft de pro cureur-generaal naar zijn dos sier gekeken en geconstateerd dat de kunstenaar bij zijn aan houding niet is verhoord. De PG heeft de zaak daarom door verwezen naar de rechter-com- missaris voor een diepgaand onderzoek. Dat betekent dat Klashorst waarschijnlijk nog enkele we ken en misschien zelfs maan den blijft vastzitten. De Neder landse ambassade levert Klashorst consulaire bijstand en zal alle mogelijke wegen be wandelen om hem vrij te krij gen. Mocht het lukken om de scilder op borgtocht vrij te krij gen, dan is het niet waarschijn lijk dat hij het land mag verla ten, aldus de woordvoerder. Klashorst werd opgepakt om dat hij naakte modellen ge bruikte voor zijn schilderijen. De schilder wordt er van ver dacht de 'seksuele moraal' in het land te hebben overtreden en kunstwerken te hebben ge maakt die hij exporteerde. Collega's van Klashorst hiel den woensdagavond in Gallery Donkersloot een kunstveiling van eigen werk. De veiling heeft ruim 50.000 gulden opgebracht. Dat is twee keer zoveel als ver wacht. Met de opbrengst ervan hopen ze een deel van de borg som te bekostigen. Er waren ongeveer 150 belangstellenden. Onder anderen de kunstenaars Herman Brood en Jan Cremer hebben werk ter beschikking gesteld. muziek recensie maarten baanders Voorstelling: 'A Letter from Nature', Marimbaconcert döor Keiko Abe. Gehoord: 26/4 Pieterskerk Leiden, „Mijn muziek komt voort uit het contact dat ik heb met de natuur. De natuur geeft mij creatieve energie." Zo omschrijft de marimbaspeelster/componiste Keiko Abe uit Japan de kern van haar muziek. Van wege de viering van 400 jaar betrekkingen tussen Japan en Nederland, trad deze in Japan zeer vooraanstaande musicienne in Leiden op, samen met de blokfluitist Wal ter van Hauwe en diverse slagwerkers uit Europa. Het was een concert zoals we hier niet vaak te horen krijgen. Japan is hét land als het om slagwerk gaat. Abes composities hebben titels als 'Dialoog in het bos' en 'Wind in de bergen'. Deze zijn duidelijk in haar muziek te horen. 'Dialoog in het bos' bijvoorbeeld, opent met geritsel, geruis en geratel door het slagwerk en vogelklanken van de fluit. De marimba antwoordt hier op door vogelmotieven over te nemen en er een stroom van klanken uit te ontwik kelen, helder en met een groot ruimtelijk effect. Energiek en puntig tikt Abe de klank blokken aan, om er even later donkere, zachte, mysterieuze tonen uit te laten ko men. De rijkdom aan nuances die ze uit haar instrument haalt, is enorm. Gecon centreerd, zorgvuldig, bijna mediterend gaat ze in het spel op, terwijl ze op andere momenten energiek achter de marimba heen en weer springt om een stortvloed aan snelle nootjes en ingewikkelde muzi kale figuren te spelen. Opvallend goed is het samenspel met de andere musici, vooral in het suggestieve 'Wind in het bamboebos', met de Franse marimbaspeler Jean Geoffroy. Meesterlijk, zoals het ijle spel van de wind en later de donkere dreiging van slecht weer op de twee marimba's hoorbaar gemaakt wordt! Ook de Nieuwe Slagwerkgroep Amster dam en de Zwitser Fritz Hauser voelen de subtiliteit en het temperament van deze composities uitstekend aan. 'De Golf, dat hier in Leiden zijn wereld première beleefde, is een gezamenlijke compositie van Keiko Abe en Kaoru Wada. „Ik maak muziek voor veel mensen, geen moeilijke avant-garde muziek", zegt Wa da. 'De Golf dringt inderdaad meteen tot je door. Toegankelijke muziek dus, maar niet simpel, want er valt veel in te ontdekken: een grote afwisseling van ritmes en motie ven, die soms als echo's tussen de begelei dende trommels worden uitgewisseld en door de marimba worden uitgewerkt tot virtuoze melodielijnen. Deze compositie, vol ruige trommelpas sages en een marimba die opklimt van kabbelende nootjes naar krachtige, gede cideerde flarden, was een indrukwekken de afsluiting van een indrukwekkend con cert. Locatie regeert toneelvoorstelling theater recensie wunand zeilstra 'Pens', door Judith de Rijke. Gezien: 26 april, bollenschuur Teylingerlaan 70, Sas- senheim. Aldaar nog te zien: tot 27/5 (woe. t/mza.) Cultuur in de bollenschuur, of tewel toneel op locatie. Zo'n twintig jaar geleden waagden theatermakers zich graag aan locatieprojecten. Veelal was die keuze ideologisch onderbouwd. Overal diende immers theater te worden gemaakt, behalve in de theaters. Ware kunst ont stond nu eenmaal niet in bur gerlijke schouwburgen, de the aterkunst zocht doelbewust naar andere wegen. Wie echter vandaag de dag voor zo'n aan pak kiest, laat zich meestal door de theatrale mogelijkheden van een bepaalde locatie inspireren. De vervallen bollenschuur in Sassenheim beschikt inderdaad over de esthetiek van de verga ne glorie. Er moest zelfs eerst het nodige opgeknapt worden alvorens ook maar aan een pro ductie te kunnen beginnen. 'Pens' heet de voorstelling die speciaal op deze ruimte is ge projecteerd. Deze directe samenhang brengt het risico met zich mee, dat de locatie zich tot een doel op zichzelf dreigt te ontwikke len. En dat is hier helaas ge beurd. De inhoud lijkt onderge schikt te zijn geraakt aan de buitenissige sfeer van deze ver vallen plek. Die sfeer is er en die blijft er, hetgeen het geheel een statisch karakter verleent. Het spel heeft daardoor ook iets van monotonie gekregen; Men for muleert gejaagd, vrijwel con stant kijken de spelers met een vprsrhriktf hlik naar Hp tnp- De actrices spelen met inlevingsvermogen in gevoelsarme 'Pens'. schouwers. Vader, moeder en dochter hollen met grote regel maat heen en weer over de ba lustrades en verdwijnen evenzo vaak achter één van de vele deuren. Vaak schreeuwen ze daarbij wrede verwensingen uit. Het verhaal is snel verteld. Centraal staat de vraag, waar om dit gezin hier blijft wonen, want de aarde van dit ooit zo bloeiende bollenbedrijf is in middels onvruchtbaar gewor den. Bovendien is de vraag welk geweldsmisdrijf zich rond de heeft afgespeeld. Wie zijn de schuldigen, of zijn er uitslui tend slachtoffers? Deze vragen blijven onbeantwoord, mogelij ke antwoorden moet je zelf uit het nogal bezwerend klinkend taalgebruik halen. Acteurs als Jacques Com mandeur en Annelies van der Bie kunnen zoiets met veel inle vingsvermogen uitspelen. Maar ook het spel van Gusta Geleijn- se en Inge Paulussen is inten sief. Alleen Peter Bischoff moet er als personage slechts zijn. Voor hem is er geen tekst. Maar nieuw rondzingen, zonder dui delijk begin- of eindpunt. De gevoelsarmoede in deze - letterlijk en figuurlijk - kille am biance onderstrepen de acteurs voortdurend, wat past bij de verlatenheid van deze vergane bollenschuur. Het één past dus wel bij het ander, en omgekeerd - alleen verre van perfect. De inspiratie die de schrijf ster bij deze locatie heeft erva ren, blijkt niet zo maar over draagbaar, terwijl dat in haar regie helaas erg nadrukkelijk

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 19