Raad van State negeert verzoek Alphei! Meer middelen voor veerpont naar Kaag Alphense bruggen langen maar minder vaak open Zingen in de hooiberg en trommelen achter koeien Vijftienjarige tiener ontwerpt schooltas 'Ruiters uit wijde omtrek kunnen hier altijd terecht' DONDERDAG 27 APRIL 2000 Boete voor Belgisch 'speelgoedpistool' den haac/alphen aan den run Het uitlenen van zijn professioneel uitziende alarmpistool kost een 34-jarige Alphenaar een lieve duit. De politierechter in Den Haag legde hem gisteren een boe te van 400 gulden op voor verboden wapenbezit. De man leen de het pistool uit aan zijn veertienjarige zoon, die het toonde tij dens een spreekbeurt op school over wapens. Na afloop gaf de zoon het wapen aan een vriendje mee. De politie, die het ver haal ter ore was gekomen, hield het vriendje echter op 14 mei 1999 aan en nam het alarmpistool in beslag. De vader zei de boete hoog te vinden voor een 'speelgoedwapen', dat hij in Bel gië heeft gekocht. De boete is gelijk aan de eis van de officier van justitie. Directie Hooge Burch trakteert op ijs regio De directie van de Hooge Burch deelt bloemetjes en ijs jes uit onder het personeel van de instelling voor verstandelijk gehandicapten in Zwammerdam. Zij doet dat op vrijdag 12 mei, de dag van de verpleging. Op die dag is het 180 jaar geleden dat de legendarische verpleegster Florence Nightingale in Florence werd geboren. Ook elders in de regio staan zorginstellingen stil bij de geboortedag van Nightingale, die in 1910 in Florence stierf. In Warmond (Liduina), Voorhout (Agnes) en Sassenheim (De Schutsel is er koffie met wat lekkers voor bewoners en per soneel. De verpleeghuizen van de Stichting Elisabeth van Wijc- kerslooth in Oegstgeest (verpleeghuis Van Wijckerslooth) en Leiden (Elisabeth Gasthuishof) zetten 's middags jubilarissen en personeelsleden die een diploma behaalden in het zonnetje, 's Avonds is er voor het personeel een barbecue. Oranjeduik in Koudekerks zwembad koudekerk aan den rijn Middenin het feestgedruis op Koningin nedag gaat het Prins Willem Alexanderbad in Koudekerk aan den Rijn open. Het seizoen in het openluchtzwembad aan de Kerklaan, dat drijft op vrijwilligers, begint zaterdagochtend om 11 uur. Jongen met geweld beroofd alphen aan den run» Een 15-jarige Nieuwkoper is gistermiddag in Alphen aan den Rijn op gewelddadige wijze van zijn portemon nee beroofd. De jongen liep rond 17 uur op het Carmenplein, bij de parkeergarage onder het winkelcentrum De Ridderhof. Twee jongens van zijn eigen leeftijd grepen hem bij de keel en gingen er met de portemonnee vandoor. Tentoonstelling 1940-1945 hazerswoude-dorp Oorlog en bevrijding in Hazerswoude staan centraal bij een tentoonstelling die zaterdag 29 april begint in de oudheidkamer in Hazerswoude-Dorp. De tentoonstelling van de Stichting Historisch Museum over de jaren 1940-1945 duurt tot 26 augustus. Het museum aan de Dorpsstraat 66 is el ke zaterdag van 11-17 uur open. kaag* De veerpont tussen Kaageiland en Buitenkaag tuft onvermoei baar voort. Maar er hoeft maar even wat mis mee te zijn en er kunnen maar half zo weinig auto's over met het reserveveer. Daarom bouwt de firma Ponto aan een grotere reservepont. De gemeente Alkemade steunt het veerbedrijf bij die aanschaf en bij de overbrugging van het stukje ontbrekende weg. Gisteravond besloot de gemeenteraad voortaan jaarlijks niet meer 150.000 maar 175.000 gulden aan Ponto over te maken. Bovendien verwerkt de gemeente voortaan steeds de inflatiecorrectie in haar subsidie. Het oude bedrag was al sinds 1982 onveranderd en daardoor achterhaald. foto dick hogewoning alphen aan den run* annette lameuer Brugwachters krijgen een grote re verantwoordelijkheid bij de bediening van bruggen. Tot die conclusie komt de provinciale projectgroep die de vorig jaar gehouden proef met de Al phense bruggen heeft geëvalu eerd. Met name de Koningin Julianabrug moet minder vaak open. ,,De brugwachter krijgt meer de functie van een verkeersto renleider", zegt een woordvoer der van de provincie Zuid-Hol land. „Hij moet de pleziervaart in konvooi door de binnenstad loodsen. Dat vergt inzicht, maar dat is niet onverantwoord. Op die manier kun je voorkomen dat autoverkeer en pleziervaart vaak moeten wachten. De boot jes moeten wachten tot er ge noeg zijn om in één keer te la ten doorgaan. De automobilist moet iets langer wachten om dat er meer bootjes doorgaan. Daartegenover staat dat de bruggen minder vaak open gaan." De projectgroep stelt een flexibeler brugbediening voor. Dat betekent een minder rigide toepassing van de halfuursrege ling tijdens de spits in de zo mermaanden. Brugwachters moeten kunnen reageren op de actuele verkeerssituatie, zowel in het water als op de weg, zo adviseert de projectgroep. Vorig jaar gingen de vijf phense bruggen gedurende r; drie zomermaanden op va iel tijden eens per half uur oj xti voor de plezierbootjes. Zo i aa dervond het wegverkeer niet or veel oponthoud door de wal ut recreanten. Deze openstell wordt uitgebreid. „De reac f* van de winkeliers zijn positi zegt de provinciewoordvoeri ni Een definitief besluit ove veranderde openstelling van us bruggen volgt vermoedelijk ch mei. Ier De winkeliersvereniging V) ijn kelstad Alphen aan den Rij i blij met een herhaling van r< proef. „Je kunt dan de meipf in een breder perspectief pli ia, sen", zegt de scheidende vc e zitter G. Brussen. Ten tijde de proef was er minder roepsscheepsvaart. Volgens van Ruiten van de schipper eniging Schuttevaer heeft di maken met een afname van kerosineschepen en beroi F( vaart. E. van der Hoeven van Koninklijke Nederlandse tersport Verbond (KNWV) is vreden met het voorstel var projectgroep. „Wel willen pleiten voor wachtvoorziei gen voor de pleziervaart. Hiin< geen pretje om te dobberen ?s; het waait." De provinciewol voerder verwacht niet dat creatieschippers hoeven vechten tegen de elementen eii Culturele uitspattingen bij de boer hazerswoude-dorp Zingen in de hooiberg, dansen in de kwekerij of trommelen achter de koeien. Deelnemers aan een fietstocht door Rijn- woude en Boskoop komen op 21 mei voor de grootste verras singen te staan. Een clubje agrariërs is druk bezig met de organisatie van de tocht die dient om het platteland te pro moten. Tijdens die fietstocht kunnen de mensen zo'n zeven boerderijen en kwekerijen be zoeken. Behalve een kijkje op het leven op het platteland bie den de agrariërs een of andere culturele activiteit aan op hun bedrijf. Het idee hebben ze afgekeken van het Oeral-festival op Ter schelling. De organisatie heeft al een majorettekorps en een speksteensnijdster bereid ge vonden. Wie een optreden wil alphen aan den run verzorgen op een agrarisch be- saskia buitelaar drijf kan zich nog melden bij Dick Sol uit Hazerswoude-Dorp (0172-588537). De Raad van State is niet van plan om bezwaren van omwonenden en een winkelbedrijf tegen de Alphense centrumplannen versneld te behandelen. De gemeente verzocht daar om, omdat een vertraagde bestemmings planprocedure directe gevolgen heeft voor de planning van het Masterplan Stadshart. Zo kan de gemeente pas overgaan tot onteigening van panden, als het bestem mingsplan onherroepelijk is. Daarvoor moeten eerst alle bezwaren zijn afgehandeld. Naar verwachting doet de Raad van State daarover pas eind dit jaar een uitspraak. dat in een versneld tempo te doen ondanks een brandbrief van Alphen. Het gemeentebe- De raad verwierp het dringende stuur schreef daarin over de verzoek van de gemeente om strakke planning van het mas terplan en de contractuele ver plichtingen aan projectontwik kelaar MAB. „Vertraging is dus voor de gemeente zeer proble matisch", staat in de brief. Maar de Raad van State wil het geschil tussen de gemeente en de bezwaarmakers grondig onderzoeken. Hij heeft de onaf hankelijke Stichting Advisering Bestuursrechtspraak gevraagd te adviseren over het geschil. Er ligt een beroepschrift van He- ma Vastgoed, dat de etage bo ven de winkel wil reserveren voor uitbreiding en niet voor huizen zoals de gemeente voor stelt. Verder hebben bewoners van het appartementencom plex in de Julianastraat waar het theater-bioscoopcomplex naast komt, bewoners van de Stevinstraat die straks uitkijken op het stadhuis en bewoners van de Thorbeckestraat beroe pen ingediend. Zij vieren deze week het vijfjarig jubileum van hun bewonerscommissie die strijdt tegen doortrekking van de Thorbeckestraat naar de Oranje Nassausingel. Goedgekeurd Wethouder Van der Veen Meer- stadt laat via een woordvoerder weten niet te willen reageren op de afwijzing van de Raad van State. „Het is niet zo dat er nu dingen stil komen te liggen. Er zijn genoeg onderdelen om mee verder te gaan. Ik heb hier niemand horen zeggen dat ze zich zorgen maken over de planning", zegt de woordvoer der. „En laten we niet vergeten dat de provincie het bestem mingsplan vorig jaar heeft goedgekeurd en de bezwaren verworpen." Van onteigening is op dit mo ment volgens hem nog geen sprake. De gemeente is nog met verschillende partijen in ge sprek over verkoop van pan den, onder meer met witgoed handel Van der Spek in de Juli anastraat. Hij geeft toe dat de ilv ml onderhandelingen met de 1\ 'P! geholpen zouden zijn met onherroepelijk bestemmi plan. Maar ook daar zijn gens de woordvoerder nog et€ problemen gerezen. Projectmanager I. de van de MAB heeft niet de druk dat de planning in ge komt. Als het oude stadsl toor is gesloopt wil de proj ontwikkelaar op die plek 1 2002 het winkelhart gaan „Dan moet het bestemmi plan klaar zijn. Van de gem te hoor ik nog geen veront tende geluiden." De initiatiefnemers haken in op de Grote Poldertocht die jaarlijks in Zoeterwoude wordt gehouden. Sol hoopt dat de tocht door Boskoop en Rijn- woude net als de Grote Polder tocht een jaarlijks terugkerende activiteit wordt. „Of we ermee doorgaan hangt een beetje af van hoe de reacties op 21 mei zijn." Welke bedrijven te be zichtigen zijn en hoe laat de fietstocht begint, maakt de or ganisatie binnen enkele weken bekend. rijnsaterwoude plek voor een mobiele telefoon", zegt de ont werpster. „Door de combinatie van een heup- en een schoudertas wordt het lichaam op twee plaatsen belast." De hoofdprijs van deze voor middelbare scholieren uitgeschreven ontwerp wedstrijd is dat de tas ook wordt gemaakt. Op 20 mei hoort Wendy de Boer in het Vorm- gevingsinstituut in Amsterdam bij de presentatie van haar ontwerp of zij in de prijzen valt. Het ontwerp voor een nieuwe schooltas door de vijftienjarige Wendy de Boer uit Rijnsaterwoude is met acht andere ontwerpen genomineerd voor de Kipling ontwerpwedstrijd. De tas, volgens Wendy een kruising tussen een heup- en een schoudertas, werd met de andere nominaties uit 550 inzendingen geselecteerd. „Het is een soort grote postbodetas met een Manege Hoogenboom breidt uit De rubriek De Boer Op belicht opvallende kenmerken van het leven op het platteland. In deze aflevering vertelt manegehouder Leo Hoogenboom over de uitbreiding van zijn manege. „Ik ben groot. Met mijn tien hectare trek ik mensen uit Leiden en Leiderdorp, maar ook uit Aalsmeer en Haarlem. In Brabant vind je zulke grote maneges wel, maar hier in de omgeving niet." Leo Hoogenboom (72) zegt het zelfverzekerd. Vierhonderd ruiters bestijgen wekelijks een paard op de manege aan de Achterweg in Nieuwe Wetering. En vermoedelijk worden dat er meer: manege Hoogenboom wil uitbreiden. Het gebeurt allemaal op het braakliggende perceel naast de manege. Daar moeten 32 paardenstallen, een opslagplaats, een buitenmanege en een woonhuis komen. Nu is Hoogenboom al in het bezit van veertig stallen, twee binnenmaneges, twee- buitenmaneges, een kantine en een terras. Eigenlijk had hij ook nog twee recreatiewoningen willen neerzetten, maar daarvoor kreeg hij geen toestemming. „Ze zeggen dat dat er niets mee te maken heeft. Nou, als alles er straks staat, dien ik opnieuw een verzoek in. En als het dan nog niet mag, noem ik het een theorielokaal." Burgemeester en wethouders van Alkemade hebben het bouwplan, afgezien van de recreatiewoningen, goedgekeurd. Het wachten is nu op reacties van omwonenden en provincie. Hoogenboom verwacht in september te beginnen met de bouw, zodat hij een gedeelte voor de winter in gebruik kan nemen. De liefde voor het paard gaat bij Hoogenboom niet zo diep. Eigenlijk is het meer de uit de hand gelopen hobby van zijn zoon die hem de manege 'bezorgde'. „Ik had destijds een klein jochie rondlopen die naar me toe kwam en zei: 'pa, ik wil een paard'. Ik zei hem dat hij daar dan maar voor moest gaan werken. En warempel, hij ging als een gek karweitjes uitvoeren. Toen zat ik." Pa Hoogenboom kwam er niet onderuit: er moest een paard komen. Het paard kreeg een stal en van lieverlee kwam Leo Hoogenboom: „Met mijn tien hectare trek ik mensen uit Leiden en Leiderdorp, maar ook uit Aals meer en Haarlem." foto dick hogewoning daar het één en ander bij, zoals negen jaar heb ik de zaak hij het zelf zegt. „We hebben overgekocht en uitgebreid." 25 jaar geleden als stichting Hoogenboom komt maar af en een manege gebouwd. Na toe naar de Achterweg. Dat blijkt ook als hij op de foto moet en de paarden wat schuchter reageren. „Ze zijn me niet gewend", mompelt hij. Drie fulltimers en zeven parttimers runnen de manege. Zij houden de stallen schoon en geven de lessen. De manege is aangesloten bij de Federatie van Nederlandse Rijscholen, die staan voor 'veilig en verantwoord paardrijden'. Maar dat is volgens Hoogenboom niet de enige reden dat zijn manege zo veel mensen trekt. „De paardensport groeit als de hel. Alle mensen zijn tegenwoordig tweeverdieners, ze hebben meer geld en meer vrije tijd. Bovendien kunnen ze hier altijd terecht, want er is ruimte zat." janneke de jonge* Leidsch Dagblad ANNO 1900 Vrijdag 27 April INGEZONDEN - Met belangstelling namen wij ken nis van Uw verslag over 1899 van den toestand van Handel en Nijverheid in Leiden. Onze aandacht viel speciaal op hetgeen U over de Sajet-industrie zegt. Wij kunnen, wat onze firma betreft, die toch zeker de belangrijkste te Leiden is, hiertegenover stellen, dat onze verkoop in de laatste jaren - en vooral niet het minst in 1899 - beduidend is toegenomen en kt dat de financiëele resultaten zeer bevredigend zij geweest. P. Clos Leembruggen. ALGEMEEN - Sedert den 14den dezer zijn er op ^S( kust benoorden het eiland Batz, Bretagne, zoovee fij' doode reuzenpoliepen aangespoeld, dat de overhnve uit vrees voor een epidemie de bevolking opgeroe tij pen heeft om het gedierte te helpen begraven. Er waren 120 karrevrachten van deze monsters, wiei vangarmen gemiddeld ruim een meter lang warer [ez ANNO 1975 Zaterdag 26 april BOLLENSTREEK - 'Europa in Bloemen', het acht entwintigste Bloemencorso van de Bollenstreek, is vanmorgen om even voor tien uur van de Nassaulaan vertrokken voor de vijfendertig kilometer lange tocht door de Bollenstreek naar Noordwijk aan Zee. In de Haarlemse binnenstad stonden duizenden langs de route om deze 'zilveren bloemenstoet' voorbij te zien rijden. Op dat moment hadden zich ook al velen aan weerszijden van de weg naar Bennebroek geschaard, onder wie zich veel buitenlanders bevonden. Toen we gistermiddag in de Hobaho- en H.B.G.-hal len in Lisse de 23 praalwagens en 8 luxe wagens be keken stond het bij ons al bij voorbaat vast, dat 'Keukenhof-Bloemenpracht' het grootste aantal van de prijzen in ontvangst zou mogen nemen en tevens bekroond zou worden met het predicaat 'mooiste praalwagen van het corso'. Deze schepping van Keukenhof-architect Henk Kos ter en arrangeur Wim Hazelaar muntte uit door ei0^ ongekend fraaie compositie en kleurencombinati "1 Een echte bloementuin in het klein met een veef heid aan bolbloemen. De artistiek gevormde toev deden het bijzonder goed op de uit alle kleuren hyacintentrossen bestaande ondergrond. Zeer g waagd was het veelvuldig gebruik van mos. Op de treden van de trap naar de hoge zitplaats van Jac van Beieren en in de tuin met azalea's onder haa De bloemsierkunstenaars hebben hun taak heel serieus opgevat en daarmee ontwerper Jos van D het mooiste geschenk gegeven bij zijn zilveren ju nS} leum als vormgever van het Bollenstreekcorso. Een leuk idee was het om de leerlingen van de ti bouwscholen uit Rijnsburg, Overveen en Amster dam, die de laatste jaren steeds een groot deel v< het hyacinten-steekwerk voor hun rekening nam< nu ook ieder een wagen geheel te laten afwerken Zeven muziekcorpsen zorgen tijdens elke etappe ig voor vrolijke muziek. Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geel overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) op te sturen naar het Lei Dagblad, La.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie van 1 Dagblad aan de Rooscveltstraat 82. U ontvangt de foto binnen drie weken.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 18