Grootte vuilnisbak bepaalt straks prijs Leiderdorp kiest voor Delfts verkeersadviesbureau Regio jïl geëist na Feyenoordrellen Roest wil Leiderdorpse ondernemersprijs instellen 'Ik wil afrekenen met het duffe imago van de ambtenaar Oegstgeestenaar ontdekt walvis in de Noordzee JWZJL CtotcljL wubirijuv 119 1DERDAG 27 APRIL 2000 cht maanden cel voor bedreiging haag/voorschoten Een 42-jarige Voorschotenaar moet acht tanden achter de tralies, omdat hij een buurtbewoner met i keukenmes bedreigd heeft. De Haagse rechtbank veroor- 1de de man tot zes maanden cel. Hij moet nog eens twee anden in de gevangenis blijven, omdat hij in de proeftijd van eerdere veroordeling opnieuw in de fout ging. De Voor- iotenaar kwam op oudejaarsdag vorig jaar met een keuken- iaj s zijn huis uit en bedreigde een buurman. De officier van 'til titie had een celstraf van negen maanden geëist, v gister over broer moet stoppen fe ihaag/voorschoten Een Voorschotenaar kreeg gisteren in sti t geding bij de Haagse rechtbank te horen, dat hij moet stop- i met het versturen van lasterlijke brieven over zijn broer, et kan best zijn dat u gekwetst bent, maar hou dat dan voor zei rechter Paris. De afkeer van de man voor zijn broer gaat ver, dat hij brieven aan diens buren schrijft en aan leden van stijinisvereniging Forescate, waar zijn broer bestuurslid is. „Ik anderen waarschuwen voor mensen zoals mijn broer en zijn uw", aldus de man, die vindt dat het echtpaar asociaal is. slachtoffer spande een kort geding aan om een einde te ma- aan de brievenstroom. Uitspraak volgt over een week. «lookrijders op de bon s rerwoude-dorpIn een uur tijd zijn gisterochtend op de utstraat in Zoeterwoude-dorp veertig 'spookrijders' bekeurd, merendeel Zoeterwoudenaars. Vanwege werkzaamheden de Schenkelweg wordt het verkeer omgeleid. Veel bestuur- negeren de omleiding en rijden tegen het verkeer in door Eloutstraat, een eenrichtingsweg. a. efstal uit fotozaak stgeest Uit een fotozaak op de Irislaan in Oegstgeest zijn de 0 dopen nacht vier compactcamera's gestolen. De etalageruit d ingeslagen. Vlak daarop werden in de directe omgeving ieiide winkel twee jongens gezien die op de fiets richting park ;en. Een speurtocht in de buurt leverde niets op. Het Delftse verkeersadviesbureau Die pens en Okkema gaat het grote Leider- dorpse verkeers- en vervoerplan ma ken. Dat heeft hebben burgemeester en wethouders besloten. Het bureau krijgt acht maanden de tijd. Met de opdracht is een bedrag van 85.000 gul den gemoeid. Voor uitvoering van ver keersmaatregelen ligt drie miljoen gul den klaar. De eerste opdracht voor Diepens en Okkema is een keuze maken uit twee scenario's voor de doorgaande ver- keersroute door het dorp: de H-vari- ant, met de N445, de Engelendaal en de Persant Snoepweg als belangrijkste ontsluitingswegen, of de U-variant waarin de Engelendaal vervalt ten gunste van de N446. Die keuze wordt direct na de zomer verwacht. Daarna wordt van het bureau een reeks con crete maatregelen verwacht. 'Oplos singsvarianten', zoals wethouder V. Molkenboer ze noemt. Waar zijn snel heidsremmers of vrijliggende fietspa den nodig, wannneer worden de klus sen uitgevoerd en hoeveel gaan ze kos ten? Eind 2000 moet dat duidelijk zijn. Twee keer krijgen burgers van Lei derdorp via bijeenkomsten de kans om tussentijds op de plannen van het verkeersadviesbureau te reageren. Di rect na de zomer, als de keuze voor de doorgaande route gemaakt wordt, en medio oktober als het maatregelen pakket ter discussie staat. Deze bijeen komsten worden gehouden vooraf gaande aan de commissievergaderin gen, waarin de politieke partijen zich over de voorstellen buigen. Wethouder Molkenboer is erg te spreken over de gekozen opzet: „We willen niet met een eindproduct ko men en zeggen dat dit het dan maar is. Dat is de Voorschotense methode, en daarmee loop je het risico dat het complete plan afgeschoten wordt. Daarom knippen we hef proces in twee delen." De 'Delftse methode' komt volgens de verkeerswethouder het dichtst bij de uitgangspunten, zo als die het afgelopen jaar na gesprek ken met burgers geformuleerd zijn: „Centraal staan de woon- en leefbaar heidsaspecten. Het is dus niet zo dat bekeken wordt waar we nu eens het best zoveel mogelijk auto's kunnen la ten rijden. In plaats daarvan wordt van onderaf begonnen: wat is van belang voor de leefbaarheid? Pas daarna wordt bekeken hoe het auto- en vrachtwagenverkeer daarin passen." Met de keuze van het verkeersbu reau wordt een lang voortraject afge sloten. Vorig jaar werd dat in gang ge zet toen inwoners van Leiderdorp in meerdere sessies konden aangeven waar de belangrijkste verkeersknel punten liggen. Op basis daarvan is een opdracht geformuleerd. Als het Delftse bureau zijn werk goed doet, en de ge meenteraad akkoord gaat, kan het in tegrale verkeers- en vervoersplan aan het einde van dit jaar definitief worden vastgesteld. Daarna volgt de inspraak, waarna met de uitvoering van de maatregelen gestart kan worden. Roest: het is hoog tijd voor een ondernemersprijs. FOTO MARK LAMERS aag/voorschoten 23-jarige Voorschotenaar n het dagelijks leven post- Q<is, speelt een bescheiden een videofilm van de poli- ie gisteren bij het Haagse :htshof werd getoond. Be iden, want het fragment nog geen twee minuten, an wordt verweten dat hij jaar tijdens de uit de hand ien viering van het lands- lioenschap van Feyenoord ie Rotterdamse Coolsingel /an de raddraaiers was. u| politierechter in Rotter- veroordeelde hem tot vier leiden cel waarvan twee ijlden voorwaardelijk. De Jschotenaar ging in beroep Jat hij de straf te hoog vond. [ajian zag zichzelf niet als een jJraaier. Ik heb zelfs nog ;en proberen over te halen et de politie te vechten." _iar dat was dan wel nadat [jliet een dranghek naar de politie had gesmeten. Op de vi deo was die actie goed te zien. Rechters, verdachte, advocaten, de aanklager en andere nieuws gierigen kropen bij elkaar rond de piepkleine beeldbuis. Een politieman gaf tekst en uitleg. Volgens de verdachte had hij het hek gegooid om een politie hond van zich af te houden, ,,'t Zal me een worst wezen of daar nou een hond stond of een po litieman met een knuppel", was de reactie van aanklager Kui pers. „Meneer was daar nog steeds terwijl de rellen al gerui me tijd aan de gang waren en hij al lang weg had kunnen we zen. Hij heeft ook .nog met spullen gegooid, dus wat mij betreft houdt het vonnis van de politierechter stand." Als het hof met de eis van de aanklager meegaat moet de Voorschotenaar alsnog de cel in én 2000 gulden boete in een al gemeen slachtofferfonds stor ten. Het gerechtshof doet op 10 mei uitspraak. In Leiderdorp moet jaarlijks een ondernemer van het jaar wor den gekozen. Dat vindt wet houder Roest van economische zaken. „In dit dorp is zo enorm veel bedrijvigheid, dat moet je stimuleren", vindt hij. De de tails van het plan gaat hij bin nenkort met de Leiderdorpse Ondernemers Vereniging (LOV) bespreken. Roest heeft het idee afgeke ken van andere plaaisen. „Naast de sporter van het jaar wordt in steeds meer plaatsen ook een ondernemer van het jaar gekozen. In Alkemade heb ben ze al zo'n prijs. Leiderdorp is met 60.000 vierkante meter aan winkeloppervlakte na Lei den en Alphen het derde koop centrum in de regio. Hoog tijd dus dat hier ook snel zo'n jaar lijkse onderscheiding komt." Wel is het van belang om vantevoren in goed overleg met de ondernemersvereniging cri teria op te stellen. „Ik denk dan aan zaken als de winkelinrich ting en de financieel-economi- sche resultaten. Ook zou beke ken kunnen worden in hoever re een bedrijf aan de milieu-ei sen voldoet", geeft Roest een schot voor de boeg. Ondernemers reageren en thousiast op het plan. „Een goed idee", vindt ondernemer W. Regeer, eigenaar van een deel van bedrijventerrein De Baanderij. „Maar het opstellen van die criteria lijkt me geen eenvoudige klus. Vaak blijft zo'n verkiezing toch een ge voelskwestie." Oegstgeest stopt met gratis grofvuilservice Oegstgeest stopt met in gang van volgend jaar met het gratis ophalen van grof vuil. Bewoners gaan naar schatting tussen de vijftien en vijfentwintig gulden be talen voor het ophalen van hun grofvuil, met een maxi mum van één kubieke me ter. Omdat ouderen en ge handicapten vaak geen ei gen vervoer hebben om hun grofvuil in te leveren, overweegt Van Eisen een strippenkaart in te voeren waarmee ze vier of vijf keer gratis van de ophaaldienst gebruik kunnen maken. Bruikbare goederen zoals bankstellen worden ook na januari nog gratis opge haald door het kringloop- bedrijf in Leiden. 'Dit doet meer recht aan het principe 'de vervuiler betaalt' Trouwringen blieft Inwoners van Oegstgeest gaan met ingang van volgend jaar verschillende tarieven betalen voor het ophalen van afval. De hoogte van de jaarlijkse rekening wordt in eer ste instantie afhankelijk van de grootte van de afvalbak. Over twee jaar betaalt de Oegstgeestenaar ook nog eens voor het aantal keren dat hij zijn afvalbak aanbiedt. Een code registreert de frequentie. Flatbewoners merken niets van de verandering, omdat zij gebruik blijven ma ken van gezamenlijke containers. vloeden om zich bewuster te gedragen. Dat kan met een fi nanciële prikkel. In het nieuwe systeem kunnen mensen kiezen tussen de kleine bak van 130, of een grote van 240 liter. Wie be hoefte heeft aan nog meer, kiest daar zelf voor. Dit doet meer recht aan het principe 'de ver vuiler betaalt'." De tarieven voor de verschillende bakken zijn nog niet bekend. „Dat is nog niet precies berekend". De wethouder erkent dat het wegen van afval, zoals Zoeter- woude doet, het meest recht vaardige systeem is. Toch ziet het er voorlopig niet naar uit dat de Oegstgeestenaar per kilo afval gaat betalen. Van Eisen: „Wat Zoeterwoude doet is het eerlijkst. Ik denk dat we daar op den duur ook naartoe gaan, al is het een behoorlijke investe- suzanne barbier Of hij nou eens in de veertien dagen een emmertje keukenaf val aan de straat zet of drie keer in de maand zijn tuin grondig snoeit, in zijn portemonnee merkt de Oegstgeestenaar nu nog niets van dat verschil. Dat is niet eerlijk, vindt wethouder milieuzaken Van Eisen. Het hanteren van een standaardta rief stimuleert bovendien niet dat bewoners bewust omgaan met wat ze kopen en weer weg gooien. Van Eisen: „Een gemiddeld ge zin is 550 gulden per jaar kwijt aan reinigingskosten. Weinig mensen hebben door, dat het wekelijks tien gulden kost om die bak aan te bieden. Ik vind dat je inwoners best mag be'in- ring. Op dit moment kiest de gemeente niet voor het wegen van afval, omdat de apparatuur behoorlijk storingsgevoelig is. Zoeterwoude moet daardoor nog vaak een gewone rekening sturen. Zoeterwoude heeft de ondankbare taak om de tech niek te verbeteren. Daar kun nen wij en andere gemeenten dan op een later tijdstip weer van profiteren." Van Eisen is niet bang voor afvaltoerisme, als Oegstgeest de tarieven afstemt op de grootte van de afvalbak. „Er zijn wat onderzoekjes gedaan hoe groot dat probleem eigenlijk is, en het valt mee. Het gaat dan om in woners die hun vuilniszak mee naar hun werk nemen om wat minder te hoeven betalen. Een gênante situatie, dus als men sen dat doen, ebt het na een paar keer weg." Ook de kans dat Oegstgeestenaren naar Lei den of een van de regioge meenten rijden om hun vuil te dumpen, lijkt hem gering. „Al kun je dat natuurlijk niet uit sluiten. De cirkel zou wat dat betreft mooi rond worden als de rest ook meegaat in dit sys teem. Ik heb echter geen con crete aanwijzingen dat in de re gio iets gaat veranderen." Gemeentesecretaris Mauer van Zoeterwoude naar Oegstgeest rwoude suzanne barbier ptgeest krijgt met de 46-jari- anald Mauer een gemeen- retaris én een conferen- In Zoeterwoude, waar hij liddag afscheid neemt, c I lineerde de Amsterdam- beide functies wel eens. Ier dat hij van het cabaret werk maakte. „Een van de re sollicitanten in Oegst- zei: ik ben geen ambte- hoor. Die was kennelijk om duf over te komen, ik kom er rond voor uit: ik vél ambtenaar. Maar ik wil irengen dat zo iemand ook en gezellig kan zijn. Na- ijk zou ik graag het cabaret illen. Als ik directeur van Cleine Komedie kon wor- zou ik dat meteen doen. dat zit er niet in." dus beschouwt Mauer het lentehuis van Oegstgeest 37 f 1 mei maar als een thea- Niet dat de vorig jaar ver en Jan Keman een 'feest- mer' als opvolger krijgt, er niet. Ik zit daar niet om olbroek uit te hangen." ;r is met zijn one- ihows vooral actief achter :hermen van de raadzaal, leterwoude trad hij op tij de kerstborrel of als ie- afscheid nam. En van- ag geeft hij een voorstel- ip zijn eigen receptie, elk geval laat hij dan enke- deronsjes met burgemees- my Koopmanschap de re- in lasseren. Regelmatig fluis- hij haar tijdens raadsver- ringen wat in het oor. m ital waren het droge, zake- opmerkingen. Maar soms Dt ze in de lach. jdens een vergadering kt n honderden gedachten je hoofd. De meeste houd or mezelf, maar soms kan ld( t niet laten om de burge- •ter er een te vertellen. Ver- loud ik mijn mond en pro- ik zo neutraal mogelijk te en te kijken. Als secretaris je steeds een gezicht trek- n de trant van het zij zo. Je niet laten merken of je het een standpunt wel of niet bent." i rol is hem op het lijf ge- iven. In die mate zelfs dat "manschap hem onlangs ihreef als iemand die opvallend en de rust zelve. En dat terwijl hij zichzelf juist be schouwt als een 'rusteloos ty pe'. Hij is immers niet alleen gemeentesecretaris en cabare tier/conferencier, maar hij is ook actief in de organisatie van D66 ('niet in het raadswerk') in Amsterdam en in de subsidie commissie van de Stichting Amsterdamse Lokale Televisie Omroep. En verder heeft hij nog tal van hobby's: fotografie, reizen en sport. Helemaal bo venaan dat lijstje staan 'uiter aard' zijn vriendin en pasgebo ren dochter. Zelf bevestigt hij het beeld van ambtenaar zonder zitvlees nog eens tijdens het afscheids- interview. Hij heeft het druk met opruimen, met telefoon tjes, met het nakomen van toe zeggingen. „De organisatie zuigt je op. Dat kan ik ook een beetje mezelf verwijten. Ik heb gezegd nog allerlei dingen te doen. Dat wreekt zich in deze dagen. Normale mensen heb ben twee of drie weken vrij als ze een kind hebben gekregen of als ze aan een nieuwe baan be ginnen, maar daar heb ik geen tijd voor." Mauer had zichzelf een hoop drukte kunnen besparen als hij 'gewoon' in Zoeterwoude was gebleven. Hij hoefde immers niet weg. Iedereen was tevre den. Ook Koopmanschap, die tijdens de laatste raadsvergade ring hardop giste naar de reden van het vertrek: „Is het omdat je zekerheid wil dat je in de vol gende eeuw nog bij een zelf standige gemeente werkt? Is het vanwege de verhuisplicht? Of heb je gewoon geen zitvlees?" Met positieverbetering hield ze kennelijk geen rekening. „Daar gaat het wel om. Als je op mijn leeftijd nog hogerop wil, moet je het elders zoeken, ook al is Zoeterwoude een kleine maar heel boeiende gemeente. Oegstgeest mag dan driemaal zoveel inwoners hebben, wij zijn wel drie keer zo groot." Dat de eerste de beste sollici tatie meteen 'raak' zou zijn, verraste hem. „Voor hetzelfde geld solliciteer je een tijdje voor niets. Of word je niet eens op geroepen. Of ik me schuldig voel dat ik zo vlug vertrek? Dat is zo'n groot woord. Ik heb geen misdaad begaan. Ik voel me wel moreel bezwaard. In een periode, waarin Zoeter woude moet tonen dat het zelf standig kan blijven, stap ik op. Ik was toch degene die stukken moest maken voor en na de rondetafelgesprekken over eventuele herindeling. Degene ook die de startnotitie moest opstellen voor de provincie over de toekomst: hoe moet Zoeterwoude er in 2015 uitzien? Na drie jaar en één maand weg gaan, is ook vlug. Zeker als je niet uit onvrede vertrekt. Ster ker nog, ik heb het hier in Zoe terwoude uitstekend naar mijn zin." Zoeterwoude en Mauer zijn volledig met elkaar vertrouwd geraakt. Toen hij in 1997 stopte als hoofd van de afdeling mid delen in Zandvoort liet hij we ten 'geen diepgaande emotio nele relatie' met het dorp te hebben. „Maar die heb ik nu wél. Dat realiseer ik me nu ik wegga en een aantal zaken nog niet heb afgerond. Het kwali teitsplan bijvoorbeeld over de interne organisatie." Zijn opvolger krijgt wel over zichtelijker werk, verwacht Mauer. De dubbelfunctie van gemeentesecretaris en 'hoofd middelen' is straks van de baan. „Die combinatie heb ik altijd heel lastig gevonden. Je maakt mij niet gek, maar het is wel moeilijk om alles op tijd te doen. Ik hoop dat degene die na mij komt wat meer tijd heeft voor de organisatie en project matige zaken." Op zijn beurt treft Mauer in Oegstgeest een podium aan dat behoorlijk is veranderd: minder afdelingen, minder chefs. Jan Keman kon zich daarin niet vinden. Mauer wel. „Voor Ke man ging het allemaal niet ver genoeg. Het belangrijkste is dat notabene ik als onrustig figuur, de rust moet terugbrengen in het gemeentehuis. Ze verwach ten van mij dat ik met iedereen praat, een antenne ontwikkel voor wat er leeft. Ik zorg als het ware voor balans tussen college en ambtenaren. Dat betekent dat ik tegen het college zal zeg gen om niets te beloven wat niet haalbaar is. Aan de andere kant vraag je aan de ambtena ren er een schepje bovenop te doen. Daarom heb ik na mijn aanstelling op 24 januari ook meteen gezegd dat ik vanaf dat moment ook bij alle sollicitatie gesprekken wilde zijn. Ik moet immers met die nieuwe men sen werken. Liefst mensen met een vaste aanstelling." „Er is nu te veel interim-per soneel. Bovendien hebben ve len in het kader van de reorga nisatie ander werk gekregen. In een aantal gevallen niet de functie die zij wilden. Dat ver eist de nodige begeleiding. Er gebeurt op dit moment dus heel wat. Voor mij is ook dat een van de redenen waarom ik naar Oegstgeest ga en niet bij voorbeeld het bedrijfsleven ben ingegaan. Dat geleuter over één product. Trouwens, ik ben ook geen verkoper." Hoogstens van grappen. Bij voorbeeld op 27 mei, als hij nog met de personeelsvereniging van Zoeterwoude uitgaat. „Ik wil contact met de mensen en het dorp blijven houden. Zo heb ik in Zoeterwoude steeds gewerkt. Ik was geen Zoeter- woudenaar, maar wilde wel bij zoveel mogelijk evenementen zijn om voeling met iedereen te krijgen en te houden. Zo wil ik ook in Oegstgeest aan de slag. Er zijn toch wel genoeg evene menten?" oegstgeest ane pieter wisse Niemand geloofde hem. „Vis serslatijn", kreeg Ben Weze naar uit Den Haag te horen toen hij maandag badend in het zweet in Scheveningen aan wal kwam. Hij was op een walvis gevaren. De achterkant van zijn boot werd uit het wa ter getild. Alle spullen rolden naar het vooronder. Even dacht hij dat het met hem boot gedaan was. „Echt, het was een hele grote vis. Ik dacht dat ik zou zinken", zuchtte Wezenaar. Maar be wijzen had hij niet. Geen fo to's, geen getuigen. Alleen een beschadigde schroef. Collega-visser Cees Juffer mans uit Oegstgeest lachte de aangeslagen 'amateur' recht in het gezicht uit. Dat krijg je als een taxichauffeur de zee opgaat op zoek naar een alter natief vrachtje. „Een walvis, haha, zeker teveel gedronken Ben." Omdat Juffermans als handelaar in watersportartike len ook wel zag dat de schade aan het roer er niet om loog, besloot hij met zijn vaste vis- maat Cees de Ridder toch maar even te gaan kijken. Ongeveer vijf kilometer uit de kust van Scheveningen bleek dat het verhaal van We zenaar geen visserslatijn was. Juffermans en de Ridder ont waarden op 25 meter van hun schip de contouren van een walvis. „Zeker acht of tien me ter lang. Uit dat gat op zijn rug kwam water", vertelt Juffer mans. Een half uur lang volg den ze de vis. De Ridder: „We moesten behoorlijk doorvaren om hem bij te benen. Zo'n vijf knopen, dus zeg maar tien ki lometer per uur." Een deskundige van het Sea Life Centre in Scheveningen vindt het een aannemelijk ver haal. Volgens haar zijn walvis sen in ae Noordzee niet zo ongebruikelijk. „Het spuiten uit zijn rug bewijst dat het om een walvis gaat. De Noordzee is natuurlijk niet hun territori um. Ze zijn daar vrij zeldzaam. We zien vaker verdwaalde reuzenhaaien." Dat de schrik er bij de vis goed in zat, blijkt uit de af stand die hij bewaarde tot de boot van Juffermans. „Dich terbij dan 25 meter konden we niet komen. Nadat ik ooit een haai zag en niemand mij ge loofde, heb ik altijd een came ra aan boord." Juffermans heeft een paar foto's. Op zee is een donkere vlek te zien met daarboven iets dat op een fon tein lijkt. „Je ziet die walvis duidelijk spuiten." Nou ja, duidelijk... v-dot tJUn Fanta orange jk Regular of light. Bii aankoop var^fa^. -*gF' fikj 4 flessen Fanta Fun Hat cadeau. s 1,5 liter -I, j cLc cbx/j,.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 15