Chocola: lekker en gezond Gezond broodsmeersel dankzij olie uit houtpulp Smaak Opmerkelijke dessertwijn 'Binnen twee weken resultaat' DONDERDAG 27 APRIL 2000 REDACTIE MARGOT KLOMPMAKER 023-5 Banyuls behoort met enkele an dere eveneens uitgesproken zoete wijnen tot de meest op merkelijke dranken die in Rous- sillon aan de voet van de Pyre neeën dichtbij de Middellandse Zee in Frankrijk worden voort gebracht. Banyuls werd in de jaren zeventig door de in 1998 overleden wijnhandelaar en cu linair scribent Pieter Taselaar in ons land geïntroduceerd. Taselaar, die een groot aanhan ger was van de Franse keuken, wees direct al op de bijzondere eigenschappen van Banyuls die zowel met chocolade als met koffie graag samengaat. Hij be nadrukte daarbij ook de rol die Banyuls in de keuken zou kun nen vervullen. Inmiddels hebben Banyuls en de meeste andere zoete wijnen uit Roussillon een vaste plaats in de professionele keukens in ons land verworven. Met hun opmerkelijke smaken kunnen ze aan tal van gerechten een bijzonder accent verlenen. Daar is het niet bij gebleven, want ook steeds meer hobbykoks ge bruiken met groot enthousias me Banyuls, Muscat de Rivesal- tes en de Vin Doux Naturel de Rivesaltes. De zoete wijnen van de Rivesaltes (vernoemd het ge bied in Roussillon waar ze wor den geproduceerd) lenen zich bij uitstek om bij desserts te schenken. Daarnaast kunnen ze ook koel (8 graden) als aperitief worden aangeboden en smaken ze heel goed bij een terrine de foie gras of andere koude ge rechten met ganzen- of een denlever. Hoewel die laatste combinaties eigenlijk voor de peperdure wijnen van Chateau d'Yquem zijn voorbehouden bieden de wijnen van de Rive saltes een uitstekend alterna tief. Ook bij allerlei Franse kaassoor ten laten die wijnen zich heel goed smaken en het is dan ook geen wonder dat ze zich graag laten combineren met onze Ne derlandse Kernhemmer kaas. Wie met een heel bijzonder na gerecht voor de dag te komen moet bij de wijnhandelaar een (of meer) flessen Banyuls of an dere zoete wijnen van de Rive saltes inslaan. Verder is bittere chocolade, eieren, een vanille stokje, suiker, melk en boter nodig. Het recept volgt hieron der. HANS BELTERMAN Rivesaltes sur Grains Chateau De Caladroy' (Hrf! rs// r/z* Benecol-producten bevat ten plantaardige stanoles- ter. Het spul blokkeert de opname van cholesterol in het lichaam. Het wordt vrij wel niet opgenomen uit de darm en komt dus niet in de bloedsomloop, waar door de kans op nevenef fecten miniem is, stelt de fabrikant. In Nederland zijn twee Be necol producten verkrijg baar: een smeer-, bak- en braadproduct met 70 pro cent plantaardig vet en een halvarine met 40 procent plantaardig vet. Om het LDL-cholesterolgehalte tot 14 procent te laten dalen, zou iemand dagelijks zo'n 25 gram Benecol moeten gebruiken. Dit komt over een met twee tot drie por ties per dag. Bij de meeste mensen verlaagt dit het cholesterolniveau binnen twee weken. Het cholesterolgehalte kan worden gemeten in het bloed. Daarbij is vooral de verhouding tussen het 'goede' (HDL) cholesterol en het 'slechte' (LDL) van belang. Sommige mensen ontdekken dat ze een te hoog cholesterol hebben bij een bedrijfskeuring of een keuring voor de verze kering. Het kan ook zijn dat in de familie hypercholes- terolemie en hart- en vaat ziekten voorkomt als gevolg van erfelijke belasting. Mensen kunnen naar de huisarts gaan en vragen om een cholesterol-test. Een huisarts zal zelf het initia tief nemen voor een cho lesterol-test wanneer er sprake is van meer risico factoren voor hart- en vaat ziekten, zoals hoge bloed druk, weinig lichaamsbe weging, roken en suiker ziekte. Zwaarlijvigheid gaat soms gepaard met een verhoogd cholesterol. Benecol helpt mee aan het verlagen van cholesterol, maar van mar garine word je toch juist weer dik? Hoe zit dat? Overgewicht wordt veroor zaakt door diverse factoren, waaronder bijvoorbeeld een te vette en te koolhy- draatrijke voeding, en te weinig beweging. Soms kan ook sprake zijn van een verstoorde stofwisseling of erfelijke afwijkingen. Een gezond voedingspatroon is meer dan vet alleen. Het is van belang om verzadigd vet uit de weg te gaan. Daarentegen zou men veel vers fruit en groente moe ten eten en bijvoorbeeld el ke week 2 tot 3 porties vette vis. Benecol bevat het stanoles- ter dat het 'slechte' (LDL) cholesterol verlaagt. Verder zijn de vetten die in de Be necol margarines worden gebruikt voornamelijk meervoudig onverzadigde vetten. Wanneer iemand op zijn vetinname wil let ten, kan het beste halvarine worden gebruikt op brood en in sauzen. Benecol is geen vervanging van een cholesterolverla gend middel, maar een aanvulling. Iemand die der- geljke middelen gebruikt doet er verstandig aan eerst zijn arts raad te plegen. Cake met Banyuls Breek 100 gram bittere chocolade in kleine stukjes of rasp de choco lade grof. Leg de chocolade samen met 100 gram boter en 75 gram poedersuiker in een hittebestendi ge kom. Plaats de kom in een pan waarin water tegen de kook aan wordt gehouden. Blijf zolang roe ren tot de chocolade is gesmolten en een gladde homogene massa is verkregen. Splits 3 eieren. Roer de dooiers sa men met 3 eetlepels Banyuls door het chocolademengsel. Laat de massa iets afkoelen. Klop de eiwitten stijf op. Strooi door een fijne zeef 25 gram poe dersuiker en 15 gram maïzena er over. Klop alles nog even flink op. Spatel het chocolademengsel zo luchtig mogelijk door het eiwit. Doe alles over in een reeds bebo terde ovenvaste kom (soufflépot). Strijk het oppervlak met de bolle kant van een lepel glad af. Plaats de kom op het rooster dat in het midden van de tot 175 graden voorverwarmde oven is geplaatst. Reken op een oventijd van ca. 25 minuten. Laat de cake iets afkoe len. Snijd de cake daarna in 4 of 6 punten. Leg ze op voorverwarmde borden. Schep warme vanillesaus over de cake en schik er rode vruchtjes (aardbeien, frambozen, rode bessen) bij. Maak de vanille saus door eerst 4 1/2 deciliter melk samen met een overlangs openge sneden vanillestokje heel langzaam tot aan het kookpunt te brengen. Houd daarna de melk 20 tot 30 mi nuten tegen de kook aan. Roer in een kommetje 10 gram maïzena, 1 eierdooier en 25 gram suiker en 3 eetlepels melk tot een glad meng sel. Voeg er enkele eetlepels hete melk aan toe. Roer alles opnieuw door en schenk het mengsel daarna bij de hete melk. Neem het vanille stokje uit de pan. Schraap het merg uit de beide helften en roer het door de saus. Laat alles dan nog 2 minuten zachtjes doorkoken. Houd de saus daarna warm. Chocola is niet alleen lekker, maar ook gezond. De indianen wisten dat al lang en gebruiken sinds eeuwen cacao als medi cijn. Onderzoek aan de univer siteit van Californië bevestigt die wetenschap: cacao is goed voor hart en bloedvaten. Dat komt doordat chocola flavonoï- den bevat, stoffen die de vor ming van bloedstolsels vermin deren. Dat bleek bij proefperso nen die warme chocolademelk te drinken hadden gekregen. Al eerder was ontdekt dat con sumptie van pure chocola be paalde receptoren in de herse nen prikkelen die plezierige ge voelens opwekken. „Chocola heeft alles in zich om te veranderen van een genot middel in een medicijn", zegt Louis Grivetti, onderzoeker aan de universiteit van Californië in Davis. Maar dat is niets nieuws, aldus de voedingskundige. „De cacaoplant wordt om zijn ge neeskracht al sinds het jaar nul verbouwd door indianen in Midden -en Zuid-Amerika. De cacaobonen werden door hen gezien als een goddelijk voed sel. Het werd zelfs zo hoog ge waardeerd, dat het eeuwenlang dezelfde ruilwaarde kende als goud." Grivetti dook in de medische historie van chocolade. De eer ste beschreven therapieën date ren uit 1522 en zijn opgeschre ven door Europeanen die voor het eerst voet zetten in de Nieu we Wereld. Hun verslagen wa ren zo overtuigend, dat spoedig hierna enorme hoeveelheden cacaobonen werden ingevoerd voor de groeiende markt van therapeutische chocola. De oudste teksten beschrijven chocola als hulpmiddel om vie ze medicijnen makkelijker in te nemen. Later werd het be schouwd als zelfstandig ingre diënt om een breed scala aan ziekten te behandelen. De cacaobonen werden verma len en verdund te drinken gege ven aan mensen met koorts en De 'chocoholics' van tegenwoordig hebben nu een geweldig excuus: chocola is lekker en zelfs gezond, vooral voor het hart. foto anp aan hen die leden aan lever- en nierziekten. Cacaodrab, ge mengd met rozijnen, was een remedie tegen dysenterie. Ca caodrank was, gemengd met maïsgraan, een paardenmiddel om de nodige kilo's aan te ko men. Warme chocolademelk was voorgeschreven als laxeer middel en om de spijsvertering te bevorderen. Begin 17e eeuw rapporteerden Europese onderzoekers al dat chocola de stemming kon beïn vloeden. Grivetti vond een ver handeling van de Spaanse arts Antonio de Ledesma uit 1631. Hierin stond dat chocola men sen aardiger maakt en de ge bruikers aanzet tot vrijen. Van wege de vermeende bedwel mende werking werd chocola tot de veertiende eeuw echter niet geschikt geacht voor vrou wen en kinderen. Maar in de tijd van Ledesma was de drank niet langer voorbehouden aan mannen. De liefdesdrank hielp vrouwen bij de conceptie. En regelmatig gedronken tijdens de zwanger schap zorgde het voor een makkelijke bevalling. In Enge land werd een mix aangeraden van cacao en vanille om de baarmoeder te sterken. Ge mengd met peper bevorderde het de menstruatie. En met ro zijnen schoot de melkproductie van de moeder omhoog. Olie van cacaobonen hielp zelfs te gen tepelkloven van zogende vrouwen. Er zijn maar weinig aandoenin gen die niet verbeteren door chocola, aldus de bevindingen uit de literatuur. De plant werd gebruikt om tuberculose te be handelen, evenals tandpijn en zweren. Het was goed tegen jeuk en voor een gezonde nachtrust. In de 18e eeuw werd het gezien als een opkikkertje na een dag hard werken en als hartversterker. Nog later werd het een beproefde remedie te gen katers na te veel drankge bruik. Gecombineerd met be paalde kruiden werd het een middel tegen geslachtsziekten zoals syfilis en schaamluis. Opvallend is dat bij toepassing van chocoladedrank als genees middel er door de indianen nooit enige zoetstof aan toe werd gevoegd. De inheemse dranken, vaak op smaak ge bracht met kaneel of oregano, werden door de Europeanen bespot en walgelijk gevonden. Toch brachten ze de receptuur mee vanwege de therapeuti sche werking. Toen eenmaal suiker aan de chocodrank werd toegevoegd, pas in de laat 19e eeuw, was de lust van de Europese zoetekau wen niet meer te stuiten. De beste chocolademakers ter we reld zitten in België. De 'choco holics' van tegenwoordig heb ben nu een geweldig excuus voor hun gebruik: lekker en zelfs gezond, vooral voor het hart. „Daarom moeten mensen zich niet meer schuldig voelen als zij chocola eten", meent Grivetti. PETER DE JAEGER» Dieet helpt impotente m| Maandag: sinaasappels, cf en kiwi's. Dinsdag: knofloc en groene pepers. Woensd volkorenrijst en lever. Hetr maar een greep uit een vet lovend dieet dat speciaal v impotente mannen is sam gesteld door Italiaanse arts Volgens hen wordt het pn bleem vaak veroorzaakt di stress en roken, maar zijn gewoontes van mannen m stens zo bepalend. De urologen zijn tot de coi sie gekomen dat een goedf maaltijd zonder al te veel wonderen doet. Ze hebbel 'potentiedieet' vol trots senteerd op een conferent Brussel. Een medisch tea Zweden heeft ermee geë: menteerd en de resultaten veelbelovend. Volgens de onderzoekers nen met vet bereide maalt een goede vrijpartij behoo in de weg staan. Het eten spek, geroosterd varkensvl Q en worst kan funest zijn. denkt dat een snel gebakki maaltijd goed is voor de si zit er flink naast", aldus ei van de artsen in de Britse 1 The Times. Impotente mannen die va hun probleem af willen, zi zich dus moeten inhoud* Voor een goed 'reproduci systeem' kunnen ze het b* hun toevlucht zoeken tot ducten als champignons, nijn, walnoten en kalfsvlei* Aan het eind van de weekp gen ze zondigen met een je witte wijn. De Italianen wachten dat de resulaten hun onderzoek vooral in i land met belangstelling w bekeken. Ondanks de myU van de 'latin lover' is impi tie in Italië een 'nationale sessie'. Eenvijfde van de II aanse mannen tussen de 60 jaar zoekt wegens imp( tie regelmatig een arts op. de erectiepil Viagra twee geleden op markt, waren als de kippen bij. Sterolen zijn vetachtige stoffen, die in alle cellen van planten, mensen en dieren voorkomen. Klinkt niet erg spannend, maar het is het onvermijdelijke begin van het verhaal over Benecol. Dat is een betrekkelijk nieuwe halvarine en margarine, ook bruikbaar als bakvet. Het spul wordt aanbevolen als choleste rolverlagend. Cholesterol is een van de stero len. Komt alleen in dierlijke (en dus menselijke) cellen voor. Een onmisbaar onderdeel. Maar mensen hebben er een probleem mee. Cholesterol wordt via het bloed naar de cel len getransporteerd. In bloed zit het dus altijd, maar het mag niet te veel worden. Te veel ver oorzaakt aderverkalking, en dat kan leiden tot hart- en vaatziek ten. Door het overdadige eetpa troon van de moderne westerse mens is het heel moeilijk om het cholesterolniveau laag te houden. Al begin vorige eeuw vermoed de de Russische onderzoeker Anitschkow een relatie tussen voeding, cholesterol en hart- en vaatziekten. Toen al! Hij con stateerde dat de gegoede burge rij van Sint-Petersburg vaker door een hartinfarct werd ge troffen dan werkende mensen, en volgens hem kwam dat doordat de rijken te veel vlees en vet aten. Hij experimenteer de met konijnen, die choleste- rolrijk voer kregen en aderver kalking ontwikkelden. Een eeuw later (jaren twintig) deed een Nederlander iets dergelijks in het toenmalige Nederlands- Indië. Hij gaf Javanen westers voedsel en stelde vast dat het cholesterol in hun bloed toe nam. In de jaren vijftig werd duidelijk dat plantensterolen choleste rolverlagend werken. Toch heeft het nog lang geduurd, voordat men daar iets mee kon doen. Het was moeilijk die plantensterolen bruikbaar te maken. Bij Benecol is dat gelukt en de In wetenschappelijke kringen bestaat geen twijfel over de werking van stanolester, het hoofdbestanddeel van Benecol. foto gpd producten worden sinds een jaar ook in Nederland verkocht. Met een stanolester, om het ge lijk maar even moeilijk te ma ken. Een stanolester is een be werkt plantensterol, bruikbaar gemaakt voor toepassing. Opnieuw is het een margarine die een probleem moet oplos sen. Jaren geleden kwam Becel (van Unilever) als cholesterol verlager op de markt. In Becel was het de soort vet (meervou dig onverzadigd) die de klus moest klaren. Bij Benecol is het iets heel anders: de stanolester, die letterlijk de opname van cholesterol in het bloed verhin dert. Unilever komt nog met een vergelijkbaar broodsmeer sel, waarin sterolen uit sojaolie zullen worden gebruikt. Producent McNeil Consumer Nutritionals Europe (dochter van farmaciegigant Johnson Johnson) moet nu de consu menten overtuigen van het nut van zijn braadvet en broodsmeersel. Dat valt niet mee. Ruim de helft van de Ne derlanders heeft (meestal onge merkt) te veel cholesterol in zijn bloed. Dat is wel tot iedereen doorgedrongen. Uit markton derzoek in opdracht van McNeil blijkt dat 95 procent van de Nederlanders weet wat de gevaren van te veel choleste rol zijn. Maar slechts elf pro cent van de ondervraagden ver onderstelt dat hij zelf te veel cholesterol heeft. De neiging om de dure Benecol-smeersels te kopen zal dus niet zo groot zijn. En veel mensen zullen zich afvragen: werkt dat nou eigen lijk wel? Het blijkt dat daar in de weten schappelijke wereld niet veel twijfel over bestaat. Op uitnodi ging van producent McNeil gaf prof. dr. ir. Ronald Mensink, van de vakgroep humane biolo gie aan de Universiteit Maas tricht, daar tijdens een persbij eenkomst een toelichting bij. Hij heeft vele studies naar de effectiviteit van stanolester be keken. Het eerste grote onder zoek naar de effecten van dat typische stofje werd nog maar vijfjaar geleden gepubliceerd, in 1995, in de New England Journal of Medicine. Als 'proefpersonen' deden een heleboel Finnen mee, die een jaar lang stanolester via hun voeding consumeerden. Bij die groep daalde het totaal choles terolgehalte met gemiddeld tien procent. Het LDL-cholesterol, dat verantwoordelijk is voor verkalking van de vaatwanden, daalde zelfs gemiddeld met veertien procent, terwijl het goede HDL (dat niet zo plakke rig is, maar kan worden afge voerd) op peil bleef. Dat juist Finnen werden bestudeerd, was niet zo'n wonder: stanolester is een Finse uitvinding. Finnen hebben in het verleden grote problemen gehad met uitzon derlijk hoge cholesterolniveaus. Sinds '95 is er nog veel meer onderzoek gedaan. Mensink zelfheeft, samen met J. Plat, het effect van stanolester vergele ken met de cholesterolverla gende werking van plantaardige olie. Een recente publicatie is af komstig van Malcolm Law, te lezen in het maartnummer van de British Medical Journal. Law is zeer positief over stanolen en sterolen. Hij ziet ze als baan brekend, als een belangrijke vernieuwing van de aanpak om hart- en vaatziekten te voorko men. Het risico op hartziekten kan volgens hem 25 procent kleiner worden. Dat is een veel groter effect dan ooit kan wor den bereikt met het huidige voedingsadvies om vooral min der verzadigd vet te eten. Hij tekent overigens wel aan dat ze cholesterolverlagende medi cijnen niet kunnen vervangen, maar het nieuwe product ér bij gebruiken lijkt hem geen pro bleem. Law vermeldt dat er tegenwoor dig veertig plantensterolen be kend zijn, Niet alleen dierlijke (of menselijke) cellen hebben sterolen nodig, in de vorm van zoals gezegd cholesterol. Het zelfde geldt voor plantaardige cellen. Plantencellen gebruiken vergelijkbare stoffen, bijvoor beeld stigmasterol, sitosterol of campesterol. Die laatste twee zijn plantaardige stanolen, bij na hetzelfde als stigmasterol, maar uitgebeeld in een chemi sche figuur net een beetje an ders. Stanolen kunnen ook uit stero len worden gemaakt. Door ve- restering, zoals dat heet, een klein beetje veranderen. Er zijn maar weinig stanolen in de na tuur aanwezig. Ze zijn op kleine schaal te vinden in tarwe, rogge en ander graan. De Finse stano len worden uit onder meer dennenbomen gehaald. Uit olie, die wordt gewonnen uit de houtpulp voor de papierfabri cage. De Finnen ontdekten ook wat je moet doen om ze in voe dingsmiddelen te kunnen ge bruiken: ze plakten er een vet- zuurmolecuul aan. Dan wordt het gemakkelijker bruikbaar (oplosbaar) in vet. Zo ontstaat dan de stanolester, een nieuwe chemische verbinding. En een naam, die nu zijn intrede in de wereld van het grote publiek heeft gedaan. Benecol heeft hem aan al zijn pakjes margarine gehangen. Voor de meeste margarinege bruikers zal dat nog even wen nen zijn. Plantaardige stanolen en stero len remmen zowel de opname van cholesterol uit voeding als de cholesterol die afkomstig is van de gal. Beiden komen in de darm, en zouden daar naar de bloedbaan 'verhuizen'. Dank zij de plantaardige stanolen rolen gebeurt dat op een kleinere schaal. Wat het lipt chaam tekort meent te kc maakt het dan overigens weer aan, maar het netto^sl taat is toch minder vetaclf— stof in het bloed. Het gewenste effect word reikt met een dagelijkse c sumptie van twee tot drie stanol. De natuur zelf lev< het dagelijks eten tien ke< minder stanolen en stero Wie wil, kan van de Finse kunstgrepen profiteren. taald naar margarine of b moet je twee of drie porti j dag gebruiken. Eén porti* t j twee boterhammen met nieuwe margarine of een pel bakproduct. Blijft de vraag of je bij me kunt meten of stanolen d werkelijk de kans op een farct of op andere vaatpr* men (in hersenen of in b< kunnen verkleinen. Dat i: moeilijk, zegt Mensink. 0 zoek bij dieren komt eige niet in aanmerking, omd; ren vaak ongevoelig zijn aderverkalking. Daarom TNO-PG in Leiden een pi gedaan met transgene mi Dieren dus die andere erl eigenschappen hebben n kregen dan hun oorspror soortgenoten. Bij die mui bleek dat er minder vettij in de bloedbaan circuleei dat de kans op aderverka vervolgens kleiner werd. De conclusie van Mensin overigens dat consumpti margarine zoals Benecol vrijbrief is. Het betekent dat je dan verder maar ra kunt eten. Voor hem blijf oude advies recht overeiij eerst kijken of het choles omlaag gaat met verstanij eten. Vooral heel zuinig met verzadigd vet. Liever olie bijvoorbeeld. En als niet werkt, dan kun je aa iets als Benecol gaan denj WÊÊÊÊË Kruiswoordraadsel HORIZONTAAL: 1Fluweelachtig weefsel; 4. voormalige Perzische koning; 8. buurt; 10. papegaai; 11. zijrivier van de Rijn; 13. boom; 15. Noach; 16. diskjockey; 17. oefenmeester; 20. voordeel; 21. onbesliste wedstrijd; 22. branden zonder vlammen; 24. persoonlijk vnw.; 25. vreemde munt; 26. persoonlijk vnw.; 28_ Russisch voor vrede; 29. begerig, 32. droog (van wijn); 34. meer in Kazachstan; 35. gewicht. VERTICAAL: 1Cijfer; 2. file; 3. keurmerk; 5. bevestiging; 6 soort slee; 7. softdrug; 9. uitroep van zeelui; 11 ontleedkundige; 12. hertachtig dier; 14 oefentijd; 16. neiging; 18. loopvogel; 19. roem; 23. bijwoord; 24. Griekse letter; 27. ijsje; 30. bijbelse stad; 31. bazige vrouw; 32. muzieknoot, 33. oude lengtemaat. Oplossing van woensdag: Horizontaal: 1. Topsport; 5. linkerdij; 6. kant; 8. niks; 10. torso; 12. toets. Verticaal: 1. Tellen; 2. pijnlijk; 3. preek; 4. raden; 7. aarde, 9 stut; 11. ons.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 10