Hotelketen Krasnapolsky komt in Spaanse handen Economie Renault-Volvo na truckfusie tweede achter Mercedes teC'U&ïv. Actie personeel Philips Drachten Belgische brouwer Interbrew naar beurs Ontslag voor omstreden adviseur Rabobank-filiaal Kadaster: Prijs koophuis met 3,5 procent gestegen Personeel v&D, Hema en Bijenkorf dreigt met acties Ford zou nog eens 3.000 Britse banen schrappen lENSDAG 26 APRIL 2000 intal startende ondernemers groeit rden Het aantal startende ondernemingen bedroeg vorig 53.200, een groei van 3.100 ten opzichte van 1998. De toe- ie kwam vooral op het conto van bedrijven in de zakelijke 331*5 lstverlening met name de informatie- en telecommunicatie- 3730 inologie. Dit blijkt uit statistieken van de Vereniging van Ka- 5290 s van Koophandel. Het aantal starters in de zakelijke dienst- P95q° ening klom met 2.250 naar 18.000. In de bouw begonnen 1,67410 ondernemers. Andere duidelijke groeibranches waren 6780 khouding, schoonheidsverzorging en kapsalons. werk in een commerciële, administratieve of secretariële itie? De Start Kantoorbanendag op 27 april is dé gelegenheid om Joed te oriënteren op diverse banen in de omgeving. Bovendien je een opleidingscheque ter waarde van f 500,- verdienen als je )p deze dag bij ons inschrijft. Kijk voor de voorwaarden en de iging bij jou in de buurt op www.start.nl. Of bel gratis 0800-1201. Start 4 Uitzendbureau parus cees van zweeden correspondent De versmelting van Renaults vrachtwagendivisie RVI met die van Volvo, die gisteren werd bekendgemaakt, is jaarlijks goed voor 165.000 vrachtwagens van meer dan vijf ton. De grootste is Daim- lerChrysler (Mercedes). De nieuwe vrachtwagencombinatie, waar in ook het Amerikaanse Mack Trucks zit, kan hopen op een jaar omzet van bijna 32 miljard gulden. De fusie werd tegelijkertijd door Louis Schweitzer en Leif Johansson, de topmannen van Re nault en Volvo, bekendgemaakt. Ze moet nog worden goedge keurd door de Europese Commissie. Vorige maand dwarsboomde de Commissie een fusie tussen Volvo en Scania. Eurocommissaris Monti verklaarde de fusie ongeldig omdat het nieuwe concern te veel macht zou krijgen. Daarbij doelde hij echter vooral op de Zweedse markt, waar Volvo en Scania samen 93 procent van alle vrachtwagens leveren. Renault en Volvo schurkten tien jaar geleden ook tegen elkaar aan. Een fusiepoging mislukte toen echter, onder meer omdat Renault nog een staatsbedrijf was. Inmiddels is Renault geprivatiseerd en wil zich meer richten op de markt voor personenauto's. Volvo heeft zijn divisie personenauto's aan het Amerikaanse Ford ver kocht, en wil voor zijn vrachtwagens een partner. RVI-Volvo kan veel geld besparen door de twee netwerken van dealers ineen te schuiven en door voor beide merken dezelfde onderdelen te ge bruiken. Nieuwe combinatie gaat zich meer richten op het middensegment De Spaanse hotelketen NH Hoteles neemt het Neder landse hotelconcern Kras napolsky Hotels Restau rants over. De Spanjaarden trekken ruim één miljard gulden in aandelen uit voor de overname. Beide ketens spreken van een fu sie hoewel in de nieuwe combinatie NH Hoteles 69 procent en Krasnapolsky 31 procent van de aande len in bezit krijgt. madrid/amsterdam anp De nieuwe hotelketen gaat zich meer richten op het midden segment. De grootste groei is uit de topklasse-hotels en de markt voor budgethotels laat het nieuwe hotelconcern links liggen. „Daar hebben wij geen verstand van", aldus Kras-top- man W. Van den Dijssel. Wie met wie is gaan praten, laat hij in het midden. „In deze indu strie praat iedereen met ieder een. De sector is versnipperd. Het is kopen of gekocht wor den." De twee hotelketens voeren merken als NH, NH Express, Barbizon, Golden Tulip en Tu- Mtihni I™ r'V- .«te Het Grand Hotel Krasnapolsky aan de Dam in Amsterdam houdt on danks de overname zijn huidige naam. archieffoto anp lip en zijn marktleider in Spanje en de Benelux. „Het merkbeeld is sterk regionaal", aldus Van den Dijssel. „Er is niet echt één pan-Europese 'brand' die de consument herkent. Dat willen wij zijn." Of dat betekent of de Nederlandse merknamen ver dwijnen, weet hij nog niet. Een merkenstudie is in volle gang. „Het hotel op de Dam blijft ge woon Krasnapolsky heten, zo als het al tachtig jaar heet", sust Van den Dijssel. Bestuursvoorzitter G. Burgio van NH prijst het resultaat van de overname als een 'combina tie van twee, sterke, goedgelei- de en dynamische onderme ningen tot een echte Europese hotelgroep'. NH Hoteles en Krasnapolsky zijn samen goed voor 154 ho tels met meer dan 20.000 ka- drachten Ongeveer 400 Philips-werknemers in Drachten hebben gisteren in hun lunchpauze bij de fabriekspoort actie gevoerd. Zij protes teerden tegen het prestatieloon dat het elektronicaconcern wil doorvoeren. Het betrof de eerste in een reeks waarschuwingsacties die de bon den deze en komende week bij meer vestigingen gaan voeren. Philips heeft half april de CAO-gesprekken afgebroken. „We laten de basis- CAO niet los", verklaarde vakbondsbestuurder P. Fortuin van de-CNV Bedrijvenbond. Dit jaar krijgen alle Philips-werknemers nog een loons verhoging van 3,25 procent. Het bedrijf wil in 2002 een streep halen door de collectieve loonsverhoging, aldus de vakbonden. foto gpd jan de vries Geen belangstelling meer voor Grolsch Interbrew gaat nog dit jaar naar de beurs. De Belgische bierbrouwer, bekend van Stella Artois, Jupiler en in Nederland eige naar van Oranjeboom, Dommelsch en Her tog Jan, wil met de opbrengst van de beurs gang verdere uitbreiding financieren. Veel details wilde de concernleiding gisteren niet kwijt, behalve dat ze is uitgekeken op Grolsch. Grolsch was een tijdlang in beeld, maar wees de avances voor een vriendelijke overname af. Een onvriendelijke inlijving is niet de stijl van Interbrew. Meer dan een verdere groei op eigen kracht op de markt van concurrent Heineken zit er niet in. „In Nederland willen we organisch groeien, met wat er al is. We willen niet met andere bedrijven uitbreiden," zei topman Powell. De beursgang heeft alles te maken met de consolidatie, volgens Powell het sleutel woord op de biermarkt. De 'grote jongens' krijgen het steeds meer voor het zeggen en Interbrew wil niet meegroeien. „In 1998 hadden de tien grootste brouwers wereld wijd een marktaandeel van 42 procent. In 1990 was dat 35 procent. In de meeste lan den hebben de drie grootste 75 procent van de markt in handen." Over overname- of fusiekandidaten deed Powell, ooit begonhen bij Unilever en af komstig van de in 1995 overgenomen Ca nadese brouwer Labatt, het zwijgen ertoe. Hij signaleerde alleen dat de top-10 van brouwers snel verandert en er veel partijen zijn met ambities. Bass en Whitbread in Engeland trekken zich terug uit de brouwe rijwereld en het Deense Carlsberg wordt onder analisten als een overnamedoelwit gezien. „Maar voorspellen kan ik niets." De Belgische bierproducent ziet vooral brood in Oost-Europa, Azië en Amerika, en met name landen als Mexico, VS en Cana da. Interbrew is daar al actief en kan bogen op een tweede plaats met acht brouwerijen op de Russische markt en de eerste plaats met drie brouwerijen in Oekraïne. Ook in Bulgarije, Roemenië, Bosnië en Kroatië laat Interbrew zich gelden. Het bedrijf, goed voor 24.000 werkne mers, kan terugkijken op een uitstekend jaar. De omzet nam met 19 procent toe tot 7,1 miljard gulden, terwijl de winst met 21 procent steeg tot 508 miljoen. Het verkoopvolume (exclusief de min- derheidsparticipaties) bereikte 49 miljoen hectoliter, een toename van 27 procent ten opzichte van 1998. Bestuursvoorzitter De Keersmaeker ging er prat op dat Interbrew daarmee niet alleen internationaal num mer vijf is, maar zelfs de snelst groeiende brouwer uit de wereldtop-10. Na het afstoten van zijn vrachtwagendivisie kan Renault zich ver der richten op personenauto's. Sinds de fusie met het Japanse Nis san vorig jaar was Renault al de zesde grootste autofabrikant ter wereld, na General Motors, Ford, DaimlerChrysler, Volkswagen en Toyota. De overname van Samsung die gisteren ook werd beves tigd schraagt de positie van Renault verder. Renault heeft nu 36,7 procent van Nissan, 51 procent van het Roe meense Dacia en 70 procent van Samsung. Met een jaarlijkse pro ductie van 42.000 auto's voegt Samsung Motors op papier weinig toe aan Renault-Nissan-Dacia, dat goed is voor vijf miljoen auto's per jaar. Maar met Samsung krijgt Renault een tweede voet tussen de deur in de lucratieve Oost-Aziatische markt. zutphen anp mers in 15 landen. De combi natie had in 1999 een omzet van ruim 1,1 miljard en een nettowinst voor buitengewone baten en lasten van 167 mil joen. Het hoofdkantoor van de combinatie komt in Madrid en het management wordt samen gevoegd NH krijgt een note ring aan de Amsterdamse beurs. NH Hoteles biedt voor elk aandeel Krasnapolsky 6,5 ei gen nieuwe aandelen. De Spaanse keten legt voor elk aandeel 87,36 euro neer, 20,5 procent meer dan de slotkoers van Krasnapolsky donderdag. NH Hoteles keek al enige tijd rond naar een overnamekandi daat. Zo hadden de Spanjaar den ook het Italiaanse Jolly Ho tels op het oog, waarin NH al een minderheidsbelang heeft. Krasnapolsky zelf was ook al enkele jaren bezig met een om vangrijk expansieprogramma. Zo nam het Golden Tulip over en bouwde het in Maastricht, Schiphol, Groningen, Israël, Malta en Tunesië nieuwe vesti gingen. Krasnapolsky voerde vorig jaar de nettowinst met ruim 50 procent op tot ruim 57 miljoen. De omzet steeg met meer dan 200 miljoen tot 513 miljoen gulden. Beleggingsadviseur A. Bazel- mans van de Rabobank in Doe- tinchem is per 1 mei zijn baan kwijt. De kantonrechter oor deelde gisteren dat de arbeids overeenkomst kan worden ont bonden op grond van een ver stoorde arbeidsrelatie. Bazel- mans, die pas sinds 1998 in dienst was bij de bank, ont vangt een vergoeding van 150.000 gulden. Hij zit sinds 1999 ziek thuis. De bank verdacht hem begin vorig jaar van betrokkenheid bij het beleggingsdrama van de Achterhoekse beleggingssocië teit D'Anwas. De 150 leden van de beleggingsclub verloren mil joenen guldens door riskante speculaties die werden uitge voerd door de Rabobank Doe- tinchem. De bank heeft de be leggers inmiddels bijna 18 mil joen gulden terugbetaald. Bazelmans voelt zich het slachtoffer van dit drama. Hij werd aangesteld nadat de mal versaties in Doetinchem intern al bekend waren. Rabobank Doetinchem en de Rabobank Nederland rehabiliteerden hem in september vorig jaar open lijk, maar lieten hem niet meer aan het werk. De bank vond dat de arbeids verhoudingen tussen haar en de adviseur te veel waren ver stoord. Bazelmans zou allerlei beschuldigingen tegen superi euren hebben geuit en infor matie waarover hij niet behoort te beschikken tegen de bank ge bruiken. Bazelmans besloot daarop via de rechter zijn baan terug te eisen. Een fraudeteam onderzoekt inmiddels drie aangiften die te gen het bankfiliaal zijn inge diend door de Nederlandsche Bank en de beleggingsclub. den haag gpd ment werd 31 procent duurder tot 218.806 gulden. Opvallend was ook de prijs daling van appartementen in drie provincies ten opzichte van het eerste kwartaal 1999. In Friesland werden de apparte menten 22 procent goedkoper, in Overijssel 4 procent en in Zeeland 8 procent. In deze pro vincies stegen de prijzen van woonhuizen wel. De duurste provincie om een woonhuis te kopen is nog steeds Noord-Holland met 431.073 gulden. Tweede blijft Utrecht (414.345 gulden) en derde blijft Gelderland (390.776). Zuid-Holland pluste met 19 procent naar 323.611 gulden. De goedkoopste huizen zijn te koop in Groningen voor gemiddeld 231.952 gulden. Al leen in Friesland en Drenthe blijft de prijs van de gemiddel de koopwoning ook onder de drie ton. De gemiddelde prijs van een woonhuis is in de eerste drie maanden van 2000 met 3,5 pro cent gestegen. Appartementen stegen 3,4 procent in prijs. Vol gens deze cijfers van het Kadas ter lijken prijsstijgingen met dubbele cijfers van de afgelo pen jaren voorbij. In vergelijking met het eerste kwartaal van 1999 zijn de prij zen nog wel fors gestegen. Res pectievelijk met 24 en 18 pro cent. De gemiddelde prijs van een koopwoning steeg daarmee 23 procent tot 351.194 gulden. Uit de cijfers blijkt verder dat het aantal verkochte woningen met 8,3 procent is gedaald tot 39.644 woningen. Opmerkelijk was de stijging van de prijzen in Flevoland op jaarbasis. Gemid deld werd een huis daar 38 pro cent duurder. De prijs van een woonhuis steeg 37 procent tot 324.842 gulden. Een apparte- amsterdam anp FNV Bondgenoten, CNV Dienstenbond en De Unie zijn het niet eens met het loonbod van de directie. Ook steggelen zij over de vervanging van toe slagen voor werken in de avond en zondag door een nieuwe te gemoetkoming. „De afkoop is veel te laag. Gezien de winkel tijdenwet moeten mensen straks voor een fooi 's avonds werken", zegt N. Broers van FNV Bondgenoten. Bij Vendex/KBB (50.000 werknemers) wordt voor het eerst per werkmaatschappij een CAO afgesloten, maar in alle ge vallen is het probleem het loon bod. Acties dreigen bij de winkels van Vendex/KBB (onder andere Hema, Bijenkorf, Praxis en V &D) nu het overleg tussen bon den en werkgever over een nieuwe CAO muurvast blijkt te zitten. De vakbonden overleg gen vandaag of zij de directie een ultimatum stellen of dat zij nog een laatste keer om tafel willen. Vorige maand kwam de di rectie met een eindbod, dat de bonden als 'te mager' beoor deelden. Zij legden het bod ne gatief voor aan de leden, die het bod nu massaal lijken te ver werpen. londen harm harkema productie van onderdelen, zo als chassis en motoren waar mee 2.900 mensen hun brood verdienen, zou blijven bestaan. De onheilstijdingen over Ford komen bovenop het be sluit van BMW, een maand ge leden, om de Rover-fabrieken in Longbridge bij Birmingham, van de hand te doen. Beoogd koper Alchemy is van plan een deel van de productie in stand te houden, maar zegt niet te kunnen voorkomen dat duizen den banen verdwijnen. Ook de moeilijkheden met Rover heb ben deels te maken met de duurte van het pond en de zwakte van de euro. Volgens de Financial Times hebben niet alleen Rover en Ford, maar ook Honda en Toy ota vorig jaar tientallen miljoe nen guldens verlies geleden op de assemblage van wagens in Groot-Brittannië. Peugeot, Vauxhall (de Britse naam voor Opel), Jaguar (eigendom van Ford) en Nissan maakten wel flinke winst. correspondent De geruchten dat Ford zijn pro ductie in Groot-Brittannië fors wil inkrimpen, worden met de dag sterker. In februari werd al bekend dat 1.350 banen zouden verdwijnen bij de assemblage lijnen in Dagenham bij Londen, waar de Ford Fiesta in elkaar wordt gezet. Maar in het kader van reorganisatieplannen die heel Ford-Europa raken en die binnen enkele weken bekend zullen worden gemaakt, zou de volledige assemblage uit Da genham verdwijnen. Dat zou nog eens zo'n 3.000 banen kos ten. De Ford-directie - die deze berichten in met name de Fi nancial Times afdoet als specu latie - zou tot de inkrimping be sluiten wegens overcapaciteit en de hoge koers van het pond sterling. De Britse Ford-tak zou vorig jaar meer dan 200 miljoen gulden verlies hebben geleden. In de Ford-vestiging in Dagen ham werken 7.700 mensen. De ieuwe tunnel Amsterdam CS vordert foto dijkstra fred steenman 3 sterdam Op het Amsterdamse Centraal Station wordt de a Itste hand gelegd aan een nieuwe Westtunnel. Deze tunnel 3 akt het station beter toegankelijk en is drie maal zo breed als [huidige. In verband met de aanleg van de Noord-Zuidlijn n de metro wordt de huidige Middentunnel voor langere tijd bruikbaar. De Westtunnel loopt op dit project vooruit. estaurants halen koks uit China Icrden Koks uit China moeten het personeelsprobleem bij hese restaurants in Nederland opvangen. Een Chinees ptsuitzendbureau gaat op zoek naar Chinezen die tijdelijk a pen werken in Nederland. De koks krijgen een voorlopige a ik- en verblijfsvergunning. De overeenkomst geldt voor drie i, waarbinnen de werkgevers zich verplichten om koks in Ne land te werven en op te leiden voor de Chinese keuken. Zij langen vervolgens de tijdelijke Chinese koks, die na maxi- b al 2,5 jaar moeten terugkeren naar het moederland. Bijna 50 bkwart van de Chinese restaurants heeft moeite nieuw perso- 30 tl aan te werven, blijkt uit een onderzoek van Koninklijke Ho gg p Nederland. I pnieuw gasveld ontdekt in Noordzee so helder» TransCanada Pipelines Limited heeft weer een gas- 52 bp ontdekt in de Nederlandse sector van de Noordzee. Na is bleek de bron zowat 800.000 kubieke meter gas per dag te inen leveren. Dit is de tweede dergelijke vondst van de Cana- e firma in 2000. Energie Beheer Nederland heeft een belang 140 procent in de boorput. Het gasveld ligt circa 65 kilometer noordwesten van Den Helder. De ontdekte gasvoorraad is ;en 4 en 10 miljard kubieke meter groot. leen belemmeringen ouder personeel' rlem De overheid'moet alle belemmeringen opheffen die lere werknemers verbieden te werken tot hun 65ste of die werken financieel onaantrekkelijk maken. Zo kan deze on bare groep aan de slag blijven. Voorzitter B. Wientjes van de kgeversvereniging AWVN zei dit vandaag in zijn jaarrede. Als rbeeld noemt hij de VUT-regeling die het verrichten van be- d werk verbiedt. „Mensen die in het arbeidsproces actief en en kunnen zijn, moeten we niet tegenhouden omdat we :ger dachten dit soort afspraken nodig te hebben","aldus ntjes. Volgens hem willen veel werknemers boven de vijftig een stap terug doen houdt gezichtsverlies en pensioenge- ;en hen tegen. ijwilligers Startpagina eisen geld terdam Vrijwilligers die Startpagina.nl, de populaire Neder- Ise websites, onderhouden gaan mogelijk naar de rechter, iisen dat VNU met 15 mille per man over de brug komt. De ever nam Startpagina onlangs over maar zegde de vrijwilli- elk slechts 1.000 gulden toe. Zij zoeken interessante web- ina's bij elkaar zodat een surfer snel kan doorklikken naar onderwerp. De oprichter van de pagina ontving naar ver- 130 miljoen. Volgens H. van Dam, die een groep ontevreden beheerders vertegenwoordigt, wordt onderhandeld met Ve- ica en uitgever IDG over een overstap. Vandaag zijn de eer- jesprekken. Of de overstap doorgaat of niet, de eis bij VNU staan, aldus Van Dam. iell beboet voor koop Iraakse olie hingtonDe Koninklijke/Shell Groeprgaat een boete van miljoen gulden betalen voor de aankoop van olie uit een sische tanker, die voor een deel illegale olie uit Irak bevatte. ;ens het Amerikaanse ministerie van defensie worden in de comst alle olieladingen in de Golf in beslag genomen als die Is illegaal uit Irak afkomstig is. De olie die Shell kocht be id voor 20 procent uit Iraakse olie. Shell kon niet bewijzen het legale olie was. Tegen Irak is een VN-embargo van :ht. Shell mag de olie, die nu in Oman gelost wordt, wel iden omdat het geen weet had van de illegale praktijken. JV'er Etty alsnog in Indonesië 'Rta FJNV'er Tom Etty is gisteren toch nog in Jakarta aanko- i en heeft het woord gevoerd op het congres van SBSI, de id van de vakbondsleider Pakpahan. Maandag werd de bui- andspecialist bij aankomst door de douane uit de rij gepikt ip het vliegtuig naar Singapore gezet. Volgens een woord- rder van het ministerie van buitenlandse zaken in Jakarta is en fout gemaakt omdat er op het vliegveld nog gewerkt werd een zwarte lijst uit 1995, die inmiddels volkomen verouderd itty staat daar op vanwege zijn contacten met Pakpahan en is vakbond, die beschouwd werden als anti-Soeharto.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7