Acht grote tunnels in Europa onveilig Vietnam draagt resten van Amerikaanse soldaten over mr erzilver nü Air Miles i uw bestek is gratis. Buitenland Honden met jodenster tegen fokverbod Nog geen datum voor sluiting Tsjemobyl hekelen Rusland om treden in Tsjetsjenië Vier vriendjes mogen Elian in VS bezoeken Aanklager vraagt uitstel van proces Lockerbie Turkije krijgt mogelijk smetteloze president Italiaanse kabinet kan morgen al struikelen NSDAG 26 APRIL 2000 [Jfj n tij >er opposanten Zimbabwe gedood RE2 Politiek geweld in Zimbabwe heeft nog eens twee aan- ^ers van de oppositionele Beweging voor Democratische Kndering (MDC) het leven gekost. Dat heeft partijwoord der Sibanda gisteren gezegd. Het ene slachtoffer werd ndag met een bijl doodgeslagen, omdat hij niet kon bewij- iat hij lid was van regeringspartij ZANU-PF. Het tweede itoffer overleed aan schotwonden. otest tegen persbreidei Iran Het verschijningsverbod van een aantal liberale kran- n tijdschriften in Iran heeft gisteren in en buiten dat land irotesten geleid. In Teheran gingen zo'n tweeduizend stu- en de straat op. Buitenlandse persorganisaties namen eens stelling tegen de beknotting van de persvrijheid. De ise onderminister van buitenlandse zaken Sarmadi zei dat I ervormingen doorgaan, ondanks het optreden van de con- ïtieve justitie tegen de pers. iwan vreest weer intimidatie China China heeft het aantal luchtmachtoefeningen bij de it van Taiwan de afgelopen weken opgevoerd, mogelijk als i van grote militaire oefeningen om Taiwan te intimideren, leeft een Taiwanese legerwoordvoerder gisteren gezegd. Chinese leger houdt van tijd tot tijd oefeningen rond de it van Taiwan om het eiland eraan te herinneren dat het naar officiële onafhankelijkheid moet streven. China be- uwt Taiwan als afvallige provincie. e« eds minder ontwikkelingshulp VS 3NGTON De Amerikaanse overheid heeft steeds minder voor ontwikkelingshulp. In de begroting voor 2001 is 11,1 ird dollar (zo'n 25 miljard gulden) opgenomen, een diepte- Dat is slechts 0,1 procent van het bruto nationaal pro- Nederland behoort met 0,8 procent tot de vier landen die leeste geld geven aan de Derde Wereld. [Vermont mogen homo's trouwen fPELiER Vermont is de eerste Amerikaanse staat waar men- fan hetzelfde geslacht met elkaar in het huwelijk kunnen 1 in. Het parlement van de staat keurde die mogelijkheid gis- i goed. Gouverneur Dean tekent de wet waarschijnlijk deze l De eerste homohuwelijken kunnen dan vanaf 1 juli wor- aangegaan. likking in kabelbaanzaak ;h» De nabestaanden van de twintig slachtoffers van het Ibaanongeluk in Italië in 1998 hebben ingestemd met een kingsvoorstel van de Amerikaanse marine. De families krij- ilk twee miljoen dollar (4,8 miljoen gulden) als compensa- lor hun verlies. Het ongeluk werd veroorzaakt door een rikaanse marinier die tijdens een oefenvlucht te laag vloog kabels van een kabelbaan doorkliefde. jentijnse oud-officieren vast 3s aires Vijf Argentijnse oud-legerofficieren zijn in hechte- inomen. Ze zouden verantwoordelijk zijn voor de dood of lissing van dertig politieke gevangenen ten tijde van de mi- e junta, tussen 1976 en 1982. De vijf kunnen vanwege een 390 stammende amnestieregeling niet meer worden ver- maar ze kunnen wel worden gedwongen opheldering te over de gebeurtenissen van destijds. T-directeur in Belgrado gedood »do« De directeur van de Joegoslavische luchtvaartmaat- opij JAT, Zivorad Petrovic, is gisteravond in Belgrado door kenden doodgeschoten. Het is de zoveelste keer dat een nde Serviër in het openbaar wordt gedood. In februari de Joegoslavische minsiter Bulatovic (defensie) vermoord, Ie weken daarvoor de beruchte Servische militieleider Ar- De nu gedode Petrovic was een trouwe aanhanger van de islavische president Milosevic. g geen eisen ontvoerders Maleisië 'RADe Filipijnse ontvoerders van 22 toeristen en horeca- nemers van het Maleisische eiland Sipadem hebben tot nu een eisen gesteld. Een politiecommandant zei vandaag dat iders tot nu toe geen contact hebben opgenomen met de riteiten. De gijzelaars zijn door hun ontvoerders naar het flijke Filipijnse eiland Sulu gebracht. De ontvoerders beho- Dt de radicaal-islamitische Abu Sayyaf-groep, die in het in van de Filipijnen vecht voor een islamitische staat. igen vast na schietpartij dierentuin iNGTONDe politie van de Amerikaanse hoofdstad Was- on heeft gisteren een 16-jarige jongen gearresteerd. Hij t verdacht van betrokkenheid bij de schietpartij bij de die- lin, waarbij maandag zeven kinderen gewond raakten. Vol de politie hield de schietpartij vrijwel zeker verband met teit tussen jeugdbendes. veler verwachting in de Commissie voor de nrechten van de Verenig- iies met een ruime meer- d Rusland lik op stuk ge- vanwege „grove schen- ivan de mensenrechten" tsjenië. Een resolutie van opese Unie werd gisteren nève aangenomen. On- fel verzet van Rusland We hebben een leuke cadeautip voor moederdag. Onze bestekken! En die kunt u tijdelijk hélemaal met Air Miles betalen. Een paar voorbeelden. Verzilverd dinercouvert Versailles of Orléans j Nu 150 Air Miles zonder bijbetaling Roestvrijstalen taartschep Nice of Cannes 11 Nu 90 Air Miles zonder bijbetaling Ook bij verzilvering van Bonus punten krijgt u flink wat extra korting op al ons bestek. Alle informatie vindt u in uw winkel. -Ofte Duitse politici en joodse orga nisaties hebben gisteren felle kritiek geuit op de organisato ren van een demonstratie te gen een fokverbod voor be paalde hondenrassen, zoals pitbulls. De organisatoren wil len hun honden volgende maand tijdens een 'protest mars door Berlijn een joden ster te laten dragen. Ze vinden dat het fokverbod neerkomt op racisme. Paul Spiegel, de voorzitter van de Centrale Raad van Jo den in Duitsland, sprak van „walgelijk slechte smaak" en kondigde juridische stappen aan. Een afgevaardigde van de Groenen in het Berlijnse stadsbestuur, Claudia Haem- merling. heeft hondeneige naars opgeroepen zich van het plan te distantiëren. Autoclubs komen met testrapport De kisten met resten van Amerikaanse militairen werden gisteren bij de overdracht in Vietnam bedekt met Amerikaanse vlaggen. foto reuters jason reed VIETNAM ANP-Rtr De Vietnamese autoriteiten hebben gisteren de stoffelijke resten van zes Amerikanen overgedragen aan vertegen woordigers van de Amerikaanse overheid in Hanoi. De overblijf selen zijn van soldaten die tij dens de Vietnamoorlog het le ven lieten. Nader onderzoek moet uitwijzen of de identiteit van de zes kan worden achter haald, zo meldt het Japanse persbureau Kyodo. Sinds de jaren zeventig zijn stoffelijke resten van 554 in Vietnam vermiste Amerikanen gevonden en geïdentificeerd. Nog altijd worden 1.519 Ameri kaanse militairen in Vietnam vermist. Een team Amerikaanse en Vietnamese experts zoekt naar hun overblijfselen. Overi gens zijn ook nog steeds 300.000 Vietnamezen zoek, al dus Hanoi. Op 30 april is het 25 jaar geleden dat de laatste Ame rikanen Vietnam verlieten na de val van Saigon. De overdracht van de stoffe lijke resten had gisteren plaats ia het bijzijn van de Ameri kaanse senator en oorlogsvete raan John McCain. Hij zat tij dens de Vietnamoorlog vast in het 'Hanoi Hilton', de toenma lige gevangenis in de huidige hoofdstad van het verenigde Vietnam. McCain en zijn vrouw bezochten later het meer in het centrum van Hanoi. Daar land de hij in 1967 met een parachu te nadat zijn vliegtuig was neer geschoten. Nguyen Ba Hung, directeur van het officiële Vietnamese bureau voor oorlogsvermisten, verwierp aantijgingen van een groep Amerikaanse veteranen die vindt dat Vietnam te weinig meehelpt om de vermiste Ame rikanen te vinden. Hij zei om gekeerd juist te rekenen op meer Amerikaanse hulp om de Vietnamese vermisten te ach terhalen. Bovendien zou er meer hulp moeten komen voor mensen die nog altijd lijden on der de gevolgen van het massa le gebruik van het ontblade- ringsmiddel Agent Orange, vindt hij. De veiligheid van verkeerstunnels in Europa laat sterk te wensen over. Onderzoek van de Europese tak van de AIT/FIA, de internationale koepel van automobielclubs, geeft aan acht van de 25 belangrijke tunnels het predi kaat 'slecht' of 'zeer slecht'. brussel anp ende Crapteig (Oost-Zwitser land), de tunnel onder de Tyne bij Newcastle (Engeland) en de Fourvière (bij het Franse Lyon). Opmerkelijk is dat vijf van de acht tunnels maar één tunnel buis hebben, waardoor mensen bij een brand nauwelijks kans hebben te ontsnappen. Met name de rampen in de Mont Blanc- en de Tauerntun- nel hebben de aandacht voor veiligheid versterkt. Bij de twee tunnelbranden kwamen vorig jaar 53 mensen om het leven. Ook twee Belgische tunnels komen op de lijst van onder zochte passages voor: de Brus selse Leopold Il-tunnel en de Craeybeckx-tunnel bij Antwer- De onderzoekers beoordeelden de tunnels op onderhoud, ver keersleiding, vluchtmogelijkhe- den, brandgevaar, ventilatiesys temen en rampenplan. De ver keerstunnels maken alle deel uit van belangrijke doorgaande routes. De Alfonso XIII (westelijk van Andorra) komt als slechtste uit de bus, met als tweede de Fornaci-tunnel aan de Italiaan se Rivièra. Beide waren volgens de inspecteurs zeer slecht. Ge woon slecht scoorden zes tun nels: de San Salvatore (Zwitser land, ten zuiden van Lugano), de Perjen (Tirol), de Isla Bella pen. Beide zijn volgens de AIT- /FIA van aanvaardbaar niveau. De Gubrist-tunnel bij het Zwit serse Zürich kwam als veiligste uit de bus, gevolgd door de En gelberg-tunnel tussen de Duitse steden Karlsruhe en Stuttgart. De Nederlandse auto- en toe ristenorganisatie ANWB spreekt van een bedenkelijke situatie. De bond vindt dat de Europese Commissie moet zorgen dat re gelmatig onafhankelijke veilig heidsinspecties worden gehou den. De ANWB bekijkt nog of leden zullen worden gewezen op alternatieve routes. Met het oog op de veiligheid vindt de bond het onaanvaard baar dat vijf tunnelbeheerders weigerden aan het onderzoek mee te werken. Zo bleven de Britse Dartford-tunnel, de Ban- zole, San Domenico, Gran Sas- so en Ceis-tunnel (alle Italië) buiten de inspectie. washington ap Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken staat toe dat vier Cubaanse speelka meraadjes het 6-jarige boot- vluchtelingetje Elian in de Ver enigde Staten komen opzoeken. De kinderen mogen twee we ken blijven, zo zei gisteren woordvoerder James Rubin van het ministerie. De vader van Elian, Juan Mi guel Gonzalez, had de Ameri kaanse autoriteiten gevraagd de vriendjes van zijn zoon te laten overkomen. Gonzalez wil Elian mee terug nemen naar Cuba, maar moet in de VS blijven zo lang de zaak onder de rechter is. Rubin merkte op dat het mi nisterie bijna drie weken gele den al visa heeft verstrekt aan een Cubaanse kinderarts, een kleuterjuf en een neefje van Elian. Ze hebben dat visum nog niet gebruikt, maar mogen dat alsnog doen, wanneer ze maar willen. Het Amerikaanse leger maak te gisteren bekend dat Elian en zijn vader niet langer op de luchtmachtbasis Andrews bij Washington verblijven. Het is echter onduidelijk waar ze naar toe zijn gebracht. Uit protest tegen het hardhan dige weghalen van Elian bij zijn oudoom in Miami staakten gis teren Cubaanse Amerikanen in Little Havana, de Cubaanse wijk van de stad. Winkels ble ven gesloten, zakenmensen en scholieren van Cubaanse komaf bleven thuis. Elders in Miami viel van de staking overigens niets te merken. Verdediging komt met 119 nieuwe getuigen waren er 25 stemmen voor de resolutie. Zeven landen stem den tegen en negentien ont hielden zich van stemming. Volgens westerse diplomaten heeft de Commissie voor de Mensenrechten daarmee een deel van haar geloofwaardig heid herwonnen. China ont sprong de dans vorige week nog. Het slaagde er toen met een procedurele manoeuvre in een kritische Amerikaanse reso lutie te blokkeren. tsjernobyl Bij de herdenking van de kernramp in Tsjernobyl heeft premier Joesjtsjenko van Oekraïne nog steeds geen datum genoemd voor de sluiting van de kerncentrale. „Tsjernobyl zal wor den gesloten", zei hij gisteravond alleen maar. De ramp met de cen trale voltrok zich op 26 april 1986. Door het ongeluk ver spreidde zich straling over een groot deel van Europa. Volgens officiële cijfers zijn meer dan 4.000 mensen die bij de opui- mingsoperatie waren betrokken overleden en zijn meer dan 70.000 inwoners van Oekraïne door de ramp invalide geraakt. Veel anderen lijden nog onder de sluipende gevolgen van de stra lingsramp. Op de foto steekt een meisje een kaars aan bij het ge denkteken voor de omgekomen brandweerlieden. Milieuorganisatie Greenpeace concludeert in een gisteren in Amsterdam gepresenteerd rap port dat Rusland al zijn kerncen trales kan sluiten. Als het land de talloze lekken in z'n gas- en olie leidingen zou dichten, scheelt dat anderhalf keer zo veel energie als de kerncentrales produceren. Het Westen geeft Rusland geld om zijn 29 kerncentrales op te knap pen. Volgens Greenpeace kan dat geld beter worden gebruikt om de lekkende pijpleidingen te repare ren. foto reuters gleb garanich istanbul jessica lutz correspondent Met Ahmet Necdet Sezer krijgen de Turken een president van vlekkeloze reputatie. Met niet eerder vertoonde eensgezindheid steunden zelfs de oppositieleiders gisteren de kandidaat van de regering. Met Sezer kiest het parlement morgen voor het eerst een president die geen banden onderhoudt met de politiek en bovenal wordt gezien als een eerlijk man. Maar An kara is een wespennest en critici waarschu wen dan ook tegen al te veel optimisme. Tot ieders verrassing suggereerde premier Ecevit afgelopen maandag om de voorzitter van het Constitutionele Hof, Ahmet Necdet Sezer, te kandideren voor het president schap. Tijdens een toen al negen uur du rend beraad hadden de drie partijen van de regeringscoalitie niet anders gedaan dan weigeren eikaars kandidaten te steunen. Niemand had aan de 59-jarige Sezer ge dacht. 's Lands hoogste rechter oogste een jaar ge leden alom waardering met zijn kritiek op de buitengewoon machtige positie van het leger en het ondemocratische gehalte van de grondwet. Dat verklaart waarom de grootste oppositiepartij, de ultra-islamiti sche Partij van de Deugd, zijn kandidatuur steunt, ook al was hij de man die de Wel vaartspartij, de voorganger van de Partij van de Deugd, verbood. Sezer is, gezien zijn huidige functie en zijn vlekkeloze reputatie, een man tegen wie ook het leger niets kan inbrengen. Eerder deze maand zei de chef van de generale staf, generaal Kivrikoglu, dat hij de keuze van een president nauwgezet zou volgen. Kemal Köprülü, de algemeen coördinator van de liberale denktank Ari Hareketi, noemt Sezer een superkandidaat. „Sezer is een man met principes, moraal en ethiek, die bovendien opgeleid is binnen de staat. Hij is een man van de wet. Wie weet wor den we onder hem in de komende jaren een echte rechtsstaat." De huidige president, Suleyman Demirel, treedt op 16 mei af. Voor die tijd moet er, in maximaal vier ronden, een nieuw staats hoofd worden gekozen. In 1980 kwam het tot een militaire staatsgreep doordat het parlement er toen na vijf maanden en 115 stemronden nog niet uit was. De toenmali ge grondwet stelde geen limiet aan het aan tal stemmingen. Nog gisteren hekelde de president in spe de bevoegdheden die de grondwet aan het staatshoofd toekent. Volgens Sezer over schrijden die bevoegdheden de grenzen van de parlementaire democratie. De presi dent kan wetgeving blokkeren, hij kan mensen benoemen op sleutelposten in de bureaucratie en hij is voorzitter van de Na tionale Veiligheidsraad, het 'overlegorgaan' van regering en leger, waarin de nationale politiek grotendeels wordt bepaald. De laatste twee sterke, politieke presiden ten, wijlen Turgut Ozal en Suleyman Demi- rel, hebben van het presidentschap boven dien een instituut gemaakt dat zich ook in de buitenlandse politiek mengt. Een presi dent die zoveel mag, moet kunnen worden berecht, vindt Sezer. Maar op landverraad na kan de Turkse president van niets wor den beschuldigd. Zijn immuniteit strekt zich in de praktijk ook uit tot zijn vrienden, hoe corrupt die ook zijn. Dit soort kritiek is precies de reden waarom rechter Sezer niet zonder slag of stoot tot president zal worden gekozen, meent Er- han Göksel, directeur van het opinie-on derzoeksbureau Verso. „De deur van een ex-politicus als Demirel staat altijd open voor politici. Met hem kunnen ze hun zaakjes regelen. Maar bij een rechter zullen ze niet snel binnenstappen, nog los van het feit dat hij niets zal willen ritselen." Geen wonder dus dat verscheidene leden vah de regeringspartijen zich gisteren alsnog kan didaat stelden, ondanks de steun van hun partijleiding aan Sezer. Bij de eerste stemming moet Sezer het op nemen tegen zes mededingers uit het par lement. De meningen zijn verdeeld over wat er gebeurt, als hij niet de benodigde tweederde van de stemmen haalt. Premier Ecevit ging daar gisteravond niet vanuit, maar hij zou het, gezien de toegezegde steun van alle vijf partijen in het parlement, als een motie van wantrouwen kunnen op vatten. Ecevit zou dan kunnen kiezen: öf zelf aftreden öf Sezer terugtrekken als kan didaat om een regeririgscrisis te voorko men. Het is ook mogelijk dat Ecevit voet bij stuk houdt en wacht tot de derde of vierde stemronde, waarin slechts een gewone meerderheid nodig is. De tweede ronde is gepland voor 1 mei, de derde voor 5 en de laatste voor 9 mei. den haag marjolun de cocq De Schotse hoofdaanklager Co lin Boyd heeft gisteren gevraagd om uitstel van het Lockerbie- proces. Volgende week zou de zaak beginnen tegen twee Li- biërs die worden verdacht van de bomaanslag in 1988 op een Amerikaanse Boeing 747 boven het Schotse Lockerbie. Het Schotse openbaar ministerie heeft enkele weken extra voor bereidingstijd gevraagd, omdat de verdediging een lijst met 119 nieuwe getuigen en nieuw be wijsmateriaal op tafel heeft ge- legd. Boyds verzoek wordt mor genmiddag behandeld tijdens een openbare hoorzitting in Kamp van Zeist bij Soesterberg. De luchtmachtbasis is speciaal voor het Lockerbieproces tot Schots gerechtshof omge bouwd. Het proces was op ver zoek van de verdediging al twee maal uitgesteld en lijkt een zaak van extreem lange adem te worden. De aanklagers zijn van plan meer dan duizend getui gen op te roepen. Volgens bronnen bij de verdediging overstijgt het aantal getuigen voor de Libiërs eveneens de duizend. Britse nabestaanden reageer den gisteren nuchter. „We heb ben natuurlijk liever geen nieu we uitstel", zei woordvoerder Jim Swire. „Maar als de reden is dat het OM pas nu de volledige getuigenlijst heeft gekregen, hebben we er vrede mee. Dan is het in het belang van het recht en de bewijsvoering." rome* hans geleunse correspondent In Italië is vanmiddag een nieu we centrum-linkse regering be ëdigd. Maar de kans is groot dat die onmiddellijk weer valt. Verscheidene leden van rege ringspartijen hebben aange kondigd dat ze morgen bij de vertrouwensstemming in het parlement zullen tegen de nieu we regeerploeg van premier Amato zullen stemmen of hele maal niet naar 's lands verga derzaal zullen komen. Volgens peilingen tijdens het afgelopen paasweekeinde on der de 630 parlementsleden kon premier Amato op dat mo ment op een meerderheid van slechts vijf zetels rekenen. Maar tijdens zijn formatiepoging ont stond er enorme ruzie in het re geringskamp. Enkele van de kleine coalitiepartijen voelden zich tekortgedaan bij de minis terskeuze. In een poging toch iedereen te vriend te houden, moest Amato zijn voornemen laten varen om een afgeslankte rege ring te presenteren. Zijn kabi net telt nu met 24 bewindslie den slechts één minister min der dan dat van zijn voorgan ger, de vorige week afgetreden Massimo D' Alema. Waarnemers voorspellen het einde van de huidige centrum linkse coalitie - die vanaf de verkiezingen van 1996 vier ka binetten heeft geleverd - als Amato's regering morgen niet de goedkeuring van het parle ment kan wegdragen.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5