Eindpunt dreigt voor stoomtrein Rookverbod op het werk Ijspaleis WOENSDAG 26 APRIL 2000 COMMENTAAR Wassenaarse advocaat probeert oud materieel op NS-spoor te houden MENSELIJK M Juryleden in het Amerikaan Louisville hebben een mun geworpen om te bepalen of verdachte PHILIP J. GIVEN ,n( moord of doodslag schuldij [h De jury verklaarde hem set jr aan moord. De rechter heel ag nieuw proces gelast toen h< be gang van zaken ter kennis i gekomen. De juryleden ha< ,tf al negen uur vergaderd, toe hC vrijdag besloten met een m nSl hun oordeel te bepalen. Vo juryvoorzitter David Melton ,r ten zij dat dat geoorloofd w omdat ze er allen mee had< rER ingestemd. De advocaat va vens noemde het 'alarmere dat de juryleden dat dachti j ,,lk denk dat zij aan verstai j j, verbijstering leden." Dagboeken die de per soonlijke zorgen van Beatles manager BRIAN EPSTEIN onthullen, gaan mor gen bij Christie's in Londen onder de hamer. De dagboeken latei nu hoe Epstein van 15-jarige ete schooljongen uitgroeide tolir dekker en manager van de e o cesvolste Britse popgroep, dagboeken worden verkoel Epsteins voormalige chauf en bodyguard Bryan Barret [er bestrijkende jaren 1949tiva 1963, en vertellen over Br edi ongelukkige schooltijd, zijibe strijd om in het reine te ko igh met zijn homoseksualiteit ele aanvallen van depressie. Emii gaf de papieren enkele ma op voordat hij in 1967 aan ee esl overdosis stierf in bewarin ;el< Barret. ier dl is i Popartiesten zijn in de wei r komen tegen de voorgenot aanleg van een vuilstort bij van de bekendste national ken in de VS. Op twee kiloiHO van het JOSHUA TREE Na^ Park in California moet de ste stortplaats van het lam te men, waar dagelijks 20.00 |ar afval kan worden gedumpt der de artiesten is de popg £U U2, die zich ooit in het par lnt fotograferen voor de hoesv jat album The Joshua Tree. 0( ,n Burdon, oud-voorman van or Animals, is tegen de komsljet de vuilnisbelt. Hij woont in Springs, niet ver van het pi ;jiti Bijna 45 procent van de N «ari landers viert zaterdag KOI reen GINNEDAG, terwijl 42 pr( «h. van de bevolking zegt dat doen en 13 procent het no weet. Dat blijkt een markt w*c zoek dat InterviewNSS he<1521 gevoerd voor de Staatslote ilisc Van de feestvierders is 10 rs,b cent actief in een verenigt ™c zijn wijk. Bijna de helft va jT ondervraagden viert Konir land dag met het gezin. Vriendi js va staan op de tweede plaats ieiaa 30 procent van de ondervr ten den hangt de vlag uit, en o veer evenveel mensen heb-en een staatslot voor de trekki n m. van zaterdag. De hoofdprij dei miljoen gulden. >29 Kogel doorb( vliegtuigbo Een tas met luiers was giflj de redding van een AmerT se vliegtuigpassagier. Alsf" niet onder zijn stoel hadi staan, was hij geraakt dol kogel uit een pistool i ruim, die de bodem van I bine doorboorde. Het pil zat in de bagage van eenf passagier. Volgens de luchtvaartma schappij Alaska Airlines i het toestel op het punt te trekken van de luchthavt Portland (Oregon). De pj giers konden met aanziei vertraging met een ander stel naar hun bestemmin Het pistool zat in de bag. een 66-jarige vrouw. Die strijd met alle regels het 1 geladen en ongezekerd ii bagage gestopt en bove niet aan het personeel g dat zij een wapen in ha had. De vrouw is aange De roker komt in Nederland steeds meer in de verdrukking. Terwijl postbeambte Nanny Nooijen voor de rechtbank in Breda een klin kende overwinning op haar rokende collega's behaalde, werd be kend d^t functionarissen van tabaksfabrikant Niemeyer voor de rechter commissaris in Assen onder ede moeten vertellen wat zij weten van de schadelijke gevolgen van roken. Een miljoenenclaim van zieke rokers hangt in de lucht. Het Nederlands Astmafonds stelt deze week zelfs een telefoon nummer open waar mensen hun beklag mogen doen over tabaks rook op het werk. Met het vonnis van de rechtbank in de hand kunnen werknemers in heel het land een rookvrije plek afdwingen. Nederland lijkt dus in rap tempo de Verenigde Staten achterna te gaan waar rokers vogelvrij zijn verklaard. De zaak van Nanny Nooijen toont in elk geval het onvermogen van rokers en niet-rokers aan om er samen uit te komen. Deze slogan kan na de uitspraak van gisteren .in de prullenmand. Rokers en niet-rokers hebben dusdanig tegengestelde belangen dat de oplos sing blijkbaar van hogerhand moet komen. Dat de rechter gevoelig is voor de argumenten van de niet-roker, is logisch. Het zijn de rokers die overlast veroorzaken. Nooijen wist voor de rechtbank aannemelijk te maken dat ze wegens haar ge zondheid gevoelig is voor tabaksrook. Maar het opzienbarende van de uitspraak is wel dat zij volgens de rechtbankpresident ook zonder gezondheidsklachten gelijk had gekregen. PTT Post had het belang van de niet-rokers voorop moeten stellen. De jacht op de roker is geopend. Werkgevers doen er daarom ver standig aan creatieve oplossingen te bedenken waar beide partijen mee kunnen leven. Het alternatief is een gang naar de rechter, on der druk van ernstig verstoorde werkverhoudingen. In de praktijk betekent een en ander een rookvrije werkplek, met een speciale en fatsoenlijk ingerichte ruimte voor rokers. Binnenkort is het voorbij. Dan rijdt er geen historisch treinmaterieel meer over NS-spoor. Minister Netelenbos van verkeer en waterstaat liet onlangs weten dat alleen treinen met ATB-systeem (Auto matische Treinbeïnvloeding) nog op de baan mogen verschijnen. De historische treinen zijn echter niet in het bezit van deze installaties, die al gauw een half miljoen gulden per stuk kosten. Tros plugt Jan Keizer Hij heeft een stem waarvan er dertien in een dozijn gaan. Hij zingt liedjes zonder enige emotie. En als hij al zingend zijn handen laat spreken, dan wijst hij voortdurend aan hoe groot de vis was die hij gevangen heeft. Maar ja, wat wil je ook bij een Volendammer? Jan Keizer, zanger van BZN. De Tros is gek op Jan Keizer. Dus vertoonden ze een half uur film van de zanger die Franse chansons zong, met Parijs als decor. Kei zer had de mooiste plekjes mogèn uitkiezen, naar verluid. Dus za gen we twaalf keer de Eiffeltoren, zeven keer de Nötre Dame, drie keer de Sacre Coeur en achttien keer de Seine. De Are de Triomphe kwam maar één keer in beeld: daar houdt Jan niet zo van. De ene keer zat Jan op een rondvaartboot en zwaaiden de mensen op de oever naar hem, de volgende keer zat Jan op de kade en zwaaide hij naar de mensen in de rondvaartboot. jan Keizer op z'n Frans heette het. (De grootste familie van Neder land is niet vies van een dubbelzinnigheidje.) De liedjes die hij zong waren allemaal al eens beter gezongen door anderen. Le métèque, Musica, Si j'étais président, (Je n'est rien: Jan had er niets aan toe te voegen, behalve misschien dat rare accent waardoor het allemaal net geen Frans was. Guitig mannetje trouwens, die Jan. Kijk, daar zit hij ondereen brug, verkleed als clochard, met een fles wijn aan de mond. En daar komt hij grijnzend achter een boom vandaan. En dan laat hij zich weer portretteren door zo'n kladschilder aan de Seine, aan wie hij zich voorstelt als Jean Empereur. Grapje. En terivijl hij model zit zingt hij. ..Lalalalala la la la, lalalalala lala." Het was Jan z'n droom om een keer een solo-cd te maken, had de omroepster verteld. En als je een reputatie hebt, een paar centen en een platenmaatschappij, dan komt zo'n droom wel uit. Blijkbaar was de Tros er veel aan gelegen om Jan te helpen zijn droom te gelde te maken. Om te beginnen mocht Jan gisteravond in het spelprogramma Match Win aantreden. En daarna kregen we dat halfuurtje film van Jan in Parijs. Gemaakt door de productie maatschappij van Ivo Niehe. In opdracht van de Tros? Niks hoor. Gewoon in opdracht van de platenmaatschappij. Die de filmpjes van Parijs ook handig gebruikte in de Sterblokjes rond Jan Keizer op z'n Frans. Een klusje voor het Commissariaat voor de Media, lijkt mij. Hoe wel... Dit kun je niet eens sluikreclame meer noemen. April eindigt warm Het is de laatste tijd opmerke lijk warm op het Europese vas teland. Op paaszondag steeg de temperatuur in Berlijn tot 29,6 graden. Zo'n hoog paasmaxi- mum was daar in 170 jaar niet voorgekomen. Nog iets warmer werd het in Potsdam met 30 graden precies. Gisteren nam de warmte tijdelijk af, maar de verwachting is dat het kwik nog voor het einde van de week op nieuw boven de 25 graden staat. In ons land zijn de ther mometers eveneens op dreef. Gistermiddag werd op Schiphol 20 graden en in Bloemendaal 20,2 graden gemeten. De ver schillen met het doorgaans warmere zuiden waren gering, want 's lands hoogste maxima kwamen uit op omstreeks 21 graden. Vandaag wordt de 20 graden opnieuw bereikt en overschreden, en ook voor de komende tijd ziet het er ther misch goed uit. We blijven ech ter kwetsbaar voor énkele bui en. daar het overgangsgebied tussen warme en koele lucht- massa's zich de buurt van of boven ons land weet te hand haven. Morgen is de buienkans tot laat in de middag klein. Het weerbeeld wordt gekenmerkt door enkele wolkenvelden, af gewisseld door zonneschijn. De temperatuur stijgt tot om streeks 22 graden, en er waait een zwakke tot matige wind, eerst uit het oosten, later aan zee uit het noorden tot noord oosten. Door tijdelijke drukstij- gingen boven de Duitse Bocht kan het aan de kust enige tijd wat harder gaan waaien. In het binnenland stijgt de tempera tuur morgen tot plaatselijk 25 a 26 graden. Op vrijdag worden opnieuw middagtemperaturen tot 22, 23 graden verwacht, en in het binnenland zelfs een paar graden meer. Het zuid westen, vooral Zeeland en een deel van Zuid-Holland, is het meest kwetsbaar voor buien. Op zaterdag, Koninginnedag, ligt er een zwakke storing bo ven onze Het gevolg buienkansen toene men, maar als de zon meewerkt wordt het waar schijnlijk wel weer meer dan 20 graden. Kort om een warm slot van de maand april. Als advocaat van de belangen vereniging Historisch Railver- voer Nederland probeert de Wassenaarse advocaat Laurens Jan Pit nog te redden wat er te redden valt. Hij is het volstrekt niet eens met de wetswijziging, die het railmusea onmogelijk maakt om na 1 januari 2001 over het spoorwegnet van de NS te rijden. Inmiddels heeft hij in de wandelgangen gehoord dat er wellicht nog een tijdje een uitzondering voor het oude materieel zal worden gemaakt. Maar uiteindelijk zal het doek toch vallen, vreest hij. Daarom is Pit een bezwaarprocedure begonnen tegen de Rijksver keersinspectie, de instantie die de beschikking over de ATB fei telijk heeft uitgevaardigd. „Ik heb goede hoop dat ik deze zaak zal winnen. Het punt is namelijk dat je het historisch karakter aantast als je wordt verplicht om deze grote instal laties in te bouwen. Bij een stoomlocomotief moet je bij voorbeeld het gehele remsys- teem vervangen. Dat is een enorme technische ingreep. Een ander aspect is dat er geen moderne, compacte ATB-in stallaties voorhanden zijn. In het oude materieel is meestal geen ruimte voor deze vorm van beveiliging. En ik denk ook niet dat de in dustrie zo'n relaiskast voor zo weinig opdrachtgevers wil ont wikkelen. Je praat immers over een bedrag van minimaal een half miljoen gulden per stuk. En ook al heb je deze apparatuur, dan nog kun je er niks mee, want stoomlocs hebben bij voorbeeld geen 'boordspan- ning'. En elektriciteit is nu een maal nodig om de apparatuur van stroom te voorzien, anders werkt die niet." Netelenbos helpt met haar oe kaze het historisch railvervoer in ons land om zeep, zegt Pit. „Met name de Stoom Stichting Nederland is dan gedoemd om Ook het gerestaureerde pronkstuk van de Nederlandse Spoorwegen, de befaamde 'Jumbo' 3737, zou voor zijn incidentele ritjes buiten het Spoor wegmuseum niet meer welkom zijn op het gewone spoorwegnet, als de automatische beveiliging op de stoomlocomotief verplicht zou worden. foto anp alle activiteiten te stoppen. De ze club van stoomliefhebbers heeft als enige railmuseum geen eigen baanvak, en rijdt daarom een paar keer per jaar met grote locs over het hoofd- net van de NS," zegt Pit. De advocaat vindt het op zich te prijzen dat ATB verplicht moet worden ingevoerd. „Per slot van rekening is het meren deel van alle spoorwegongeluk ken de laatste decennia ge beurd op lijnen waar geen au tomatische treinbeïnvloeding was geïnstalleerd. Anderzijds houden ritten met historisch railmaterieel nauwelijks risico's in. Het gaat immers maar om een paar goed georganiseerde extra treinen per jaar." Mocht Pit de bezwaarprocedu re verliezen, dan spant hij een rechtszaak aan. Nederland zou anders het eerste land in Euro pa zijn waai- een minister op deze manier spoorwegclubs te genwerkt. Volgens Pit mag in Engeland en Frankrijk histo risch treinmaterieel probleem loos zonder automatische be- veiligingssystemen rondrijden. Mocht het ministerie toch aan het langste eind trekken, dan rijden straks alleen nog maar oude machines op de museum- lijnen tussen onder meer Apel doorn en Dieren (VSM), Schin op Geul en Simpelveld (ZLSM), Goes-Borsele (SGB), Veendam en Musselkanaal (STAR) en Haaksbergen en Boekelo (MBS) Zelfs de videocamera dampt in een ruimte waar het continu twaalf graden onder nul is, maar die winterse condities in Madurodam zijn no dig om de succesvolle expositie van ijssculpturen in het miniatuurstadje in goede staat te houden. De tentoonstelling is al de meest succes volle in de geschiedenis van Madurodam. Sinds de deuren op 1 maart open gingen, hebben bijna 200.000 mensen de ijspaleizen gezien. Ei genlijk zou de expositie op 7 mei worden gesloten, maar Madurodam overweegt een verlenging. foto dijkstra Maar dat gebeurt dan wel met het wettelijk voorgeschreven slakken gangetje van 40 kilome ter per uur. Voor een roetuit- brakende, luid sissende, en met honderd kilometer per uur voorbijdenderende stoomloco motief moeten de liefhebbers dan naar het buitenland. Website helpt gegeneerde Brit met kwaaltjes Mensen die niet met een 'gê nant' kwaaltje naar de huisarts durven, kunnen nu terecht op internet. Een dokter uit Oxford heeft een site opgezet, waarop tientallen kwalen en problemen kunnen worden opgezocht die veel mensen te beschamend vinden om ermee naar de dok ter te gaan. De site heet toepasselijk embar rassing problems en is te vinden op www.embarrassingproblem- s.co.uk. De pagina's bieden uit leg en advies over zaken varië rend van snurken en winderig heid tot een gebogen penis en een jeukende anus. Daarnaast wordt ook geadviseerd over de beste manier om de problemen toch aan de huisarts voor te leggen. De site volgt op een boek met dezelfde titel, waarin de Britse arts 'genante' kwalen uit de doeken doet. Veel mensen lo pen onnodig lang rond met klachten, omdat zij het onge makkelijk vinden om deze met een arts te bespreken. Volgens de arts kan dit niet alleen leiden tot lichamelijk ongemak, maar ook tot gevaarlijke situaties om dat ernstige ziektes soms niet op tijd worden ontdekt. Im Mantilla Vrouwen in Sevilla dragen op Witte Donderdag de mantilla. Dat is die prachtige sluier van zwarte kant die, bevestigd aan een fraai bewerkte kam, fier bo ven het hoofd begint en over de schouders eindigt. Ze zijn van alle leeftijden, de senoras van de mantilla, maar ze zien er allemaal als herbo ren uit, als ze statig door de smalle straten van de oude stad wandelen. Vaak aan de arm van een man die voor de gelegenheid van de heilige week, de Semana Santa, even eens in het zwart gaat. „Ze schrijden voort als een bruid", zegt mijn vrouw over haar seksegenoten. Zo is het. In het diepe zuiden van Spanje ligt de verbeelding een week vol uit op straat. Alle winkels zijn potdicht, maar de deuren van de kerken wijd open. Daarbinnen staan praalbaren opgesteld. Een smartelijke Jezus aan het kruis, of gegeseld door Romeinse legionairs in een oerwoud van kaarsen en overdadig zilverbeslag. Die kaar sen worden ontstoken als tegen de avond tel kens weer de processie begint. Eindeloze stoe ten van broederschappen trekken door de buurten met monotoon tromgeroffel, zwarte kruisen en zwijgende massa's, vele rijen dik. HAN MULDER Soms klinkt snerpend melancholiek trompetgeschal van een fanfare. De melodieën zijn steeds hetzelfde. Wie die week in Sevilla of in Granada in de bus zit, hoort ze via de luidspreker. Andalusië dompelt zich in het jaarlijkse bad van extase en blij gestemde droefenis. Spanje heeft aan lijden op zijn tijd nooit te veel broertjes dood. Klein en groot steken zich en masse in witte, purperen en zwarte pijen. Met daar boven een hoge kap die in een punt eindigt als een kegel. Die kap bedekt het hele gezicht, behalve twee gaatjes voor de ogen. Aan de voeten identieke san dalen. Ze lijken in dat gewaad allemaal op elkaar, maar iedere trotse moeder herkent zonder aarzelen haar eigen kind. Ze komt met snoep naar de optocht en licht ten behoeve van de lekkernij behendig de kap van zón wezentje in pij op. En ja hoor, het is al tijd haar José of haar Carmencita en niemand an ders. Een Spaanse moeder kan niet missen in de Passieiveek. Mijn bewondering voor de madre espa- nola grenst aan die voor de pinguinmoeder. Die herkent op een ijsschots aan de zuidpool vol tien duizenden nogal identieke soortgenoten zonder mankeren het eigen nageslacht. Sevilla is vol zwart, paars, wit of rood gepunte pinguïns. Maar over de mantilla raak ik niet uitgepraat. Zij verzinnebeeldt een ijdel spel van schoonheid en verbeelding. Iedere vrouw is mooier mét dan zonder, misschien wel om dat ze nog ongenaakbaarder wordt voor ons bleek- gezichten uit het noorden, trots op onze roodver brande neus, trofee van de eerste mediterrane lente zon. Van de mantilla is het één stap naar Maria zelf, want het gaat eigenlijk om haar en niemand an ders. De pracht en praal om de Heilige Maagd is al tijd het mooiste, omdat de Spaanse mannen dat zo willen. Onder de baar, door zware kleden aan het oog onttrokken dragen zij haar door Sevilla, de ge kroonde Maria, moeder aller moeders. Ook in Span je staan de kerken tamelijk leeg, gaat nog maar één Spanjaard op de drie geregeld naar binnen. Maar één week per jaar is Spanje devoot en prettig be zwaard, want niets beurt meer op dan collectief lij den. Daarna mag de mantilla iveer een jaar in de kast. samen met de zwarte japon en het zwarte pak van el senor. Ik zag op een terras een jonge vrouw met mantilla op het hoofd en tevens een telefoon aan het oor gedrukt. Dat was even schrikken, maar de mantilla zal dat winnen. Eén keer per jaar de ge lukkigste dag herbeleven, al doe je maar alsof, dar gaat niet met een mobieltje. Dat doe je met een mantilla.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 2