Werknemers kunnen rookvrije plek eisen Leidsch Dagblad Bewaking Netelenbos opgeheven 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD a? Onderzoek moord in Stevenshof heropend Woning op transport in Leiderdorp Bonnen bewindslieden in principe openbaar Spanje draaischijf voor drugshandel in Europa Afscheid zonder schijnwerpers ENSDAG 26 APRIL 2000 951 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 42295 LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 HET WOORD IS AAN Kenneth Sawyer Goodman Als de mensen maar eens genoeg wisten om hun mond te houden. WEERSVERWACHTING 2 0 VOOR DONDERDAG Ill kans op r een hui a r 1722° 107170 «719° neerslag 60% 50% 20% te® 30% 30% 50% hoofddorp anp-gpd De permanente bewaking van minister Netelenbos van ver keer en waterstaat is vanmor gen opgeheven. Gisteren bleek dat de minister sinds vrijdag morgen 24 uur per dag onder politiebewaking stond nadat er dreigementen waren geuit. Netelenbos zei gisteravond nog geen idee te hebben wie haar bedreigt en waarom. Waarom de bewaking is opge heven, werd vanmorgen niet bekendgemaakt. De minister noemde het 'erg vervelend' dat de politiebewa king in de publiciteit is geko men. Voor haar huis in Hoofd dorp stond permanent een po litiewagen en de omgeving werd met politiehelikopters in de gaten gehouden. Netelenbos heeft zich de laat ste tijd de woede op de hals ge haald van diverse belangen groeperingen. De invoering van de nieuwe Taxiwet deed de ge moederen in de taxiwereld hoog oplopen. De bouwwerk zaamheden aan de Betuwelijn zorgden voor acties van Groen Front. Suggesties dat één van beide groepen verantwoordelijk zou zijn, wees de minister van de hand. Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Postcode: Plaats: Telefoonnummer: (l.v.m. controle bezorging) Na do eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ34,80) Per kwartaal automatisch 99,90) Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071-5128 030 of abonneren vla: www.leldschdagblad.nl 8 712141 400114 •gemeester zaterdag nog meest in over oranjezonnetje een tol voor file rekeningrijden' straks ondanks het reke- [rijden toch in de file staat, :t in ruil die dag geen sheffing hoeven te betalen, die regeling wil verkeers- ialist Van der Ham tege- t komen aan de veelge- rde klacht dat het reke- ijden niet meer zal blij- dan 'betaald in de file m eistijd trein iet veel korter' einritten tussen Amster- Rotterdam, Den Haag en cht moeten in 2010 niet [er duren dan drie kwar- Volgens de verkeerswet- ders van de vier grote ste- moet daartoe voor onge- tien miljard gulden aan i rails worden aangelegd, rover treinen met meer 200 kilometer per uur nen rijden, aa 3 :ht autotunnels slechte staat belangrijke Europese au- jnnels verkeren in slechte j; eer slechte staat. De orga- tie van Europese automo- lubs concludeert dat na irzoek van 25 tunnels. De lijkste passages liggen ië, Oostenrijk, Zwitser- Frankrijk en Engeland. jasnapolsky in laanse handen Spaanse hotelketen NH eles neemt voor ruim een ard gulden het Nederland- lotelconcern Krasnapolsky els Restaurants over. De ïwe hotelketen gaat zich r richten op het midden- nent. Barbizon, Golden p en Tulip maken deel uit de nieuwe hotelreus. na 7 [erbrew gaat ar de beurs Belgische bierbrouwer In- rew, bekend van Stella Ar en in Nederland eigenaar Oranjeboom, Dommelsch Hertog Jan, wil via een rsgang verdere uitbreiding ncieren. De 'grote jongens' (erven steeds meer markt- leel en Interbrew wil niet rblijven. a 7 ieuwe raket )ord-Korea' ■brd-Korea zou een ballisti- raket op Noord-Amerika w" nen afvuren voordat de VS jj^rtegen een afweersysteem .|g ben opgebouwd. Noord- ea lanceerde in 1998 de U-0 k trapsraket Taepondong een bereik van meer dan 5*12; 0 kilometer en is nu 'zeer i t bij' een verbeterde ver- abinet Wahid ft verder intact' Indonesische president J-^/iid zal na de vervanging de ministers voor handel ndustrie en voor investe- en verdere wijzigingen in kabinet achterwege laten, heeft een naaste mede- kers, minister van buiten- J Ise zaken Alwi Shihab, INDAAG 24 PAGINA'S uur en Kunst20,21 lomie6,7 lof en Samenleving14 )rek van de Dag2 atu ra/Strips8 lingen18 g'| D13,15,16,17,19 22,23 Postbesteller PTT wint proefproces Iedere werknemer kan voortaan een rookvrije werkplek afdwingen bij de rechter. Dat blijkt uit een proefproces in Breda, waar de rechter oordeelde dat PTT Post binnen veertien dagen een rookvrije werkplek moet creëren voor werkneemster Nanny Nooijen. De postbesteller besloot een rechtszaak tegen haar werkge ver aan te spannen, nadat zij meerdere malen had gepro beerd een rookvrije werkplek af te dwingen. Zij had jarenlang last van haar luchtwegen en na aanvaringen met haar (roken de) collega's, besloot ze dat de maat vol was. Samen met het Astmafonds spande ze een proefproces aan. De rechter oordeelde gisteren dat de werkgever verantwoor delijk is voor de gezondheid van de werknemers op de werk vloer. Sigarettenrook omschreef hij als 'toxisch' (giftig) en 'kan kerverwekkend'. De werkgever moet zodanige maatregelen treffen, dat het personeel geen gezondheidsrisico's loopt. In dit geval moet de PTT een ruimte voor rokers inrichten. Het Astmafonds ziet de uit spraak als een grote overwin ning. „Nu is het recht op een gezonde en rookvrije werkplek erkend", zegt hoofd patiënten- service T. Rolle. „Deze uit spraak kan als basis dienen voor andere processen in de toekomst." Ook de Stichting Volksgezondheid en Roken (Sti- voro) is blij met de uitspraak, maar vindt deze nog niet ver genoeg gaan. „Werknemers kunnen nu een rookvrije werk plek eisen, maar wij zien liever dat het initiatief van de werkge ver uitgaat", zegt directeur T. Prins. Prins verwacht dat het recht op een rookvrije werkplek binnenkort bij wet wordt gere geld. „Het is idioot als iedereen straks apart een proces moet voeren", zegt Prins. Werkgeversorganisatie VNO- NCW ziet weinig in dat plan. „Het kan beter onderling in het bedrijf worden geregeld", zegt voorlichter R. van der Kooij. Pagina 2: Commentaar Pagina 3: Niemeijer moet ge tuigen over gevolgen roken Het onderzoek naar de moord op een 42-jarige Leidse is her opend. De vrouw werd op vrij dag 13 februari 1998 levenloos in haar woning in de Beppy Nooijstraat in de Stevenshof aangetroffen. De vermoedelijke doodsoorzaak was verstikking, een zedenmisdrijf werd niet uitgesloten evenmin als roof moord. De politie zegt dat er geen nieuwe aanwijzingen zijn in de moordzaak. Toch zijn er vier rechercheurs op de zaak gezet. Gisteren werd een buurt onderzoek gehouden. Een aan tal agenten is de huizen langs- gegaan met vragen. De moord op de Leidse deed destijds veel stof opwaaien. Er werd meteen een recherche team van 35 man opgezet. Na drie weken werd het onder zoeksteam gehalveerd. Eind maart 1998 kwam de kwestie in het tv-programma Opsporing Verzocht. Niet minder dan zes tig tips kwamen er toen binnen, de 'gouden' zat er echter niet bij. De politie zegt dat het onder zoek nooit is afgesloten, maar 'op de plank' is terechtgeko men. „De zaak is weer opge pakt omdat er momenteel wat meer ruimte is in de personele sfeer", aldus een voorlichter. „Het was destijds een ernstige zaak. Het slachtoffer is enige tijd gegijzeld geweest en uitein delijk vermoord. Dat heeft in de wijk een behoorlijke impact ge had. Uiteindelijk waren er toen geen aanknopingspunten meer om intensief te onderzoeken en is de zaak op een laag pitje ge zet. Sindsdien sluimert het on derzoek." Toch zijn er in de af gelopen twee jaar tips blijven binnenkomen bij de politie. „We zetten nu de puntjes op de i", aldus de voorlichter. leiderdorp eric went Een dag werk. Meer kost het niet om het woonhuis en de bijbehorende garage van de Leiderdorpse boer Cor Koetsier (63) in z'n geheel op te tillen en 65 meter verderop weer neer te zetten. „Een routineklus", oor deelt H. Bresser, directeur van Bresser en Van 't Wout Funde- rings- en Vijzeltechnieken uit Waddinxveen. Het 350 ton zware, vrijstaan de woonhuis aan de Achthove- nerweg staat te dicht op de toe komstige HSL-tunnel. Om scheuren en verzakking te voor komen, wordt het bouwwerk aan het begin van de zomer versleept. Binnenkort beginnen de voorbereidingen. Eerst wordt de grond onder het 140 vier kante meter grote bouwwerk af gegraven, daarna wordt er een betonnen voorspanvloer onder het fundament gestort. Twee diepladers met los van elkaar bewegende wielen zorgen voor het transport. Voor Bresser is het de zeven de keer dat hij onroerend goed op sleeptouw neemt. In decem ber was dat nog het geval bij een woonhuis in Lent en vier jaar terug zelfs bij een Rotter damse flat van vier hoog. Hij verwacht geen moeilijkheden: „Er is nog nooit iets fout ge gaan. Maar eens moet het na tuurlijk de eerste keer zijn." Pagina 17: Koetsier verhuist met woning en al ABN Amro: Prospectus WOL helder genoeg amsterdam anp ABN Amro is zich van geen kwaad bewust bij de introduc tie van World Online op de Am sterdamse beurs. Samen met medebeursbegeleider Goldman Sachs deelde de bank vanoch tend mee dat het prospectus op accurate wijze aÜe benodigde informatie bevat en dat het in overeenstemming is met de re glementen van de AEX. ABN Amro gaat in de verkla ring amper in op de ontstane commotie over de World Onli- ne-flop. Verwijzend naar de ju ridische strijd die er aan staat te komen stelt de bank 'vol ver trouwen te zijn in de uitkomst van deze procedures'. De AEX zei gisteren met te genzin akkoord te zijn gegaan met de beursgang van de inter- netprovider. Het bestuur van de AEX wilde de beursgang blok keren als WOL niet meer infor matie in het prospectus publi ceerde over de aandelenver- koop van topvrouw Nina Brink. Toen ABN Amro dreigde de beurs voor de rechter te slepen ging het bestuur overstag. Het bestuur wilde dat Baystar de aandelen van Brink een half jaar in bezit zou houden, maar de investeerder weigerde dat. 15 Leiden swingt en Leiden zingt tijdens viering Koninginnedag 16 Eigenaar van tattoostudio stapt naar rechter als hij moet sluiten 17 19 23 Gemeentesecretaris Alkemade moet Hasselbaink wil afrekenen met andere naam mag het tegen 1 het duffe imago \rc\t~\ rl c c\ ttt Kfona bedenken voor Schotland weer I van de ambtenaar I internetsite eens laten zien AFSLUITING UTRECHTSEBAAN [A12] [VAN EN NAAR DEN HAAG] Zie advertentie op pagina 22 Bonnetjes en rekeningen van bewindslieden bij hun declara ties vallen ook onder de Wet openbaarheid van bestuur (WOB). Dat heeft de Raad van State beslist. In een tussenvon nis bepaalde de Raad in februa ri nog dat minister Peper van binnenlandse zaken wél be kend moest maken hoeveel hij had gedeclareerd bij welke ge legenheid, maar dat hij de origi nele bonnen niet hoefde te overleggen. Journalist Berts had de zaak aangekaart bij de Raad van Sta te. Peper kwam in opspraak vanwege zijn declaratiegedrag als burgemeester van Rotter dam en moest uiteindelijk af treden. Berts wilde to$n ook al le bonnen van Peper tijdens zijn ministerschap zien. Bij de Raad van State stelde het ministerie dat alleen de de claratieformulieren onder de WOB vallen. De Raad stelt nu echter dat ook de bonnetjes en rekeningen onder de WOB val len, omdat hiernaar op de de claratieformulieren wordt ver- Organisatie relativeert positie Nederland Spanje is het voornaamste dis tributiecentrum voor drugs in Europa geworden. Dat staat in een gisteren gepubliceerd rap port van het Observatoire Géo- politique des Drogues (OGD), een in Parijs gevestigde organi satie die de internationale drugshandel volgt. Daarmee re lativeert het instituut de positie van Nederland in de Europese drugshandel. Het OGD zegt dat Spanje zich heeft ontwikkeld tot een 'enor me drugsmarkt', waar criminele organisaties drugs en diensten leveren. Corrupte politici, agen ten, medewerkers van justitie en zelfs hoogleraren scheikun de zouden zich met de handel inlaten. Zo werken volgens het rapport agenten en medewer kers van justitie in de noordelij ke regio Galicië als informan ten. Smokkelaars in Galicië die samenwerken met Colombi aanse producenten zouden vo rig jaar recordwinsten hebben gemaakt. „De aandacht van de wereld was altijd gericht op Nederland. Rotterdam zou de toegangs poort tot Europa zijn vanwege de liberale drugswetten. De waarheid is echter dat de vang sten van cocaïne, heroïne en hasj in Spanje vorig jaar alle re cords hebben gebroken", aldus ÖGD-directeur Alain Labrous- se. Er werd 400 ton hasj, 17 ton cocaïne en een ton heroïne in beslag genomen. Na de dood van acht Colom- bianen, vorig jaar in Spanje, hebben Spanjaarden volgens het OGD de Colombiaanse co- caïnenetwerken in Europa overgenomen. Het gaat daarbij vooral om het witwassen van drugsgeld. De geografische lig ging en de omvangrijke toeris tenindustrie maakten Spanje aantrekkelijk als toegangspoort tot Europa voor Noord-Afri kaanse, Latijns-Amerikaanse- en Turkse drughandelaars, aldus Labrousse. Het OGD, dat onder meer subsidie krijgt van de Europese Unie en een Frans farmaceu tisch bedrijf, beweert „het enige echt onafhankelijke rapport over de drugshandel in de we reld" te hebben geschreven. Geen voorrang Euro 2000-bobo's in ziekenhuizen De bobo's hoeven tijdens Euro 2000 niet op een voorkeursbe handeling te rekenen in de zie kenhuizen. „Er wordt behan deld op basis van letsel en niet op het lidmaatschap van de UEFA", reageerde de Rotter dams GGD gisteren op de sug gestie van de organisatie van het voetbalkampioenschap om bobo's en spelers met voorrang te behandelen. Later deze week volgt overleg tussen de ziekenhuizen en de organisatie over onder meer de vergoedingen die ziekenhuizen en andere geneeskundige dien sten krijgen voor de extra kos ten die zij maken tijdens Euro 2000. „We hebben al eerder om steun gevraagd, maar dat is nooit gehonoreerd", aldus een woordvoerster van de zieken huizen, „daarom trekken we nu harder aan de bel. Want naast Euro 2000 gaat het normale werk door." Minister Borst van volksge zondheid heeft gisteren in ant woord op Kamervragen laten weten te wachten met toezeg gingen over vergoeding van de extra kosten, totdat vaststaat hoeveel die zullen bedragen. sittard Toon Her mans, de man die decennia lang in de schijnwerpers stond, is gisteren in betrekkelijke stilte begraven in Sittard. De cabaretier stierf zaterdag aan de ge volgen van een hartaanval in het ziekenhuis in Nieu- wegein. Het toege stroomde publiek werd gisteren bij de begrafenis door de politie op afstand gehouden. Toon Hermans was de laatste van de Grote Drie: het drietal dat hij vooral in de ja ren zestig vormde met de politieke conferencier Wim Kan (1911-1983) en dichter/cabaretier Wim Sonneveld (1917-1974). Her mans was de laatste tijd bezig met repe teren voor zijn nieu we theaterproduc tie. Het bureau dat zijn tournees plan de, hield er reke ning mee dat de ca baretier dit jaar weer op de planken zou staan, ook al moest hij het de laatste jaren om ge zondheidsredenen een aantal keren la ten afweten. Vandaag is pagi na 20 geheel ge wijd aan Toon Her mans. FOTO ANP

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1