Jeugdwerker permanent op straat oeverloos 'In belang Ter Aar veel ingeslikt' Rijn Veenstreek hi Ikemade bedenkt andere am voor site op internet ai 5ENSDAG 26 APRIL 2000 erdachte Kruidvat-roof aangehouden De politie heeft gisteren een achttienjarige man uit Ter r in zijn huis aangehouden in verband met een overval op n Kruidvat-winkel in Alphen aan den Rijn. Bij die overval op 6 iril drong een dief via de achterdeur de winkel in De Ridder- if binnen. Hij bedreigde het personeel met een mes en nam kluis mee. Van de buit ontbreekt nog elk spoor. De verdachte eft nog geen bekentenis afgelegd. elstraf voor steken met mes raniN haag/ter aar» De Haagse rechtbank heeft gisteren een twin- De jarige man uit Ter Aar veroordeeld tot tien maanden cel. Daar ivenop krijgt hij een voorwaardelijke celstraf van vijf maan- in, die hij moet uitzitten als hij binnen twee jaar opnieuw in i fout gaat. De rechtbank volgt met dit oordeel de eis van de icier van justitie. De veroordeelde man stak tijdens de rstnacht vorig jaar een vriend neer met een vleesmes. Hij ver- erde onder invloed van drank en drugs en kon daarom naar 3I*(;en zeggen niet logisch denken. Toen zijn vrienden bij hem ïgskwamen, herrie schopten in de buurt en één van de vrien- n een zakmes liet zien, haalde de man ter verdediging het lesmes uit zijn huis. Een vriend die hem probeerde tegen te 1 luden stak hij diverse keren in zijn rug. De man liep steek- mden en een ingeklapte long op. Alphen wil permanent jongerenwerkers inzetten om problemen van en met jongeren op te lossen. De twee jongerenwerkers die de afgelopen drie jaar door Alphen zwierven en jongeren opzochten, hebben goed werk ver richt, vindt wethouder Dales. Hij wil daarom dat de tij delijke proef een definitief karakter krijgt. blijven zitten, maar de straat op "-•' pneente maakt na zomer keuze leeld. iade marieta kroft made is een van de mini- d zestien gemeenten in Ne- and die hebben verzuimd gemeentenaam te claimen domeinnaam voor een (toe- istige) internetsite. Dat t uit een onderzoek van het Binnenlands Bestuur. Ie- id die nu via het internet in- aatie over deze gemeente kt, krijgt bij het intikken van n fï' imade.nl alles te weten over ^^jckerij Alkemade Printing BV Lisse. Op de sites met de m Alkemade.com en Al- onc iade.net staat weliswaar in- latie over de gemeente, ir ook deze zijn van com- ciële bedrijven, emeentesecretaris Kerkhof Alkemade bevestigt het ver til om de naam te reserveren P°r eigen gebruik. ,,De druk- in Lisse heeft al een jaar of een site op internet. Zij was voor. In die tijd was het ;en van een internetsite gemeenten met de om- g als de onze nog niet in d. De burgemeester heeft Ameland, Beemster, Bergeijk, :n woordvoerster van de de. Q( lan a het tijdelijke bewind Lyklema zal het lachen ,eeffeemeenteraad van Ter snel vergaan. Alkema- feakt op alle fronten loof weg. ei Ste i\ drukkerij zegt, dat een naams verandering te veel consequen ties zou hebben voor het inter nationaal opererende Alkema de Printing. Volgens Kerkhof kon de ge meente toen nog twee dingen doen: of via een rechtszitting de domeinnaam afdwingen of een andere naam kiezen. „Van een rechtszitting zien wij af. Dat duurt jaren. Wij kiezen dus voor een andere naam. Het wordt dan wellicht gemeente.Alkema- de.nl of zoals het Binnenlands Bestuur suggereert: Alkema- de.overheid.nl." De gemeente maakt na de zo mer een keuze en komt daarna met een site. Wat er allemaal opkomt, weet de gemeente nog niet. Kerkhof: „Dat moeten we nog bekijken. Gelukkig verkeren wij in het goede gezelschap van tweederde van de gemeenten in Nederland die noggeen site hebben." Andere gemeenten in Neder land waarvan de naam inmid dels in gebruik is door bedrij ven of andere organisaties zijn: bedrijf vorig jaar nog ge- gd de naam te wijzigen. i daartoe was het niet be- Bemheze, Bernisse, Best, Deur- ne, Doorn, Edam-Volendam, Heino, Hulst, Langedijk, Nij- kerk, Noordenveld en Zeewol- alphen aan den run» saskia buitelaar De jongerenwerkers hebben zich vorig jaar beziggehouden met de plaatsing van shelters (ontmoetingsplekken) in onder meer het Weteringpark en Kerk en Zanen. Daarnaast bemiddel den zij bij ernstige overlastpro blemen in het Groene Dorp. Daar wordt inmiddels aan een oplossing gewerkt. Twee groe pen jongeren maken er herrie en troep onder de carports van de Kleiwerf intimideren bewo ners. De jongerenwerkers stel len voor om activiteiten te orga niseren in de nabijgelegen buurtcentra Westerhaven en Halfje Wit. De hangcontainer die na een brandje niet meer in gebruik is, kan na een opknap beurt voor één van beide groe pen als onderkomen dienen. De gesprekken daarover tussen de gemeente, de jongerenwer kers, de buurtcentra en de poli tie zijn nog gaande. De komende tijd willen de jongerenwerkers ook de coffee shops, de jongerencentra en de winkelgebieden bezoeken. In totaal zijn in Alphen ongeveer vijftig plekken waar jongeren zich ophouden. De wethouder vindt dat het zogenoemde am bulant jongerenwerk zich heeft bewezen. „Het nut en de nood zaak ervan is aangetoond. Hun werkwijze slaat aan. Zowel poli tie en omwonenden als de jon geren weet de jongerenwerkers te vinden." Nu deze tijdelijke projecten drie keer zijn ver lengd, wil Dales dat het ambu lant jongerenwerk definitief maken. Later deze week pre senteert hij plannen met het jongerenwerk, waar dit een deel van uitmaakt. Uitgangspunt van de ambu lante jongerenwerkers is dat zij niet in een jongerencentrum gaan. Ze organiseren activitei ten waaraan jongeren behoefte hebben en die uitgaan van hun leefomgeving. In een rapporta ge beschrijven ze dat hun aan pak aanslaat. „Zo wordt het contact met jongeren en hun omgeving mogelijk gemaakt evenals met andere organisa ties. Het ambulant jongeren werk creëert zo de mogelijkheid om jongeren beter en volwaar diger te laten participeren bin nen de maatschappij." Dat is nodig, volgens de jon gerenwerkers, omdat jongeren zowel daders als slachtoffers zijn van geweld, agressie en ge voelens van onveiligheid in de samenleving. Hun ontmoe tingsplekken worden gezien als probleemplekken waar overlast heerst. Volgens de jongeren werkers zijn ze bereid om te zoeken naar oplossingen om die overlast te verminderen, maar hebben zij daarbij hulp nodig van de jongerenwerkers en de contacten die zij hebben met politie, gemeente, burgers en maatschappelijke organisa ties. Dat werkt alleen als er een intensieve relatie met de jonge ren is en een vertrouwensband, gebaseerd op informele contac- In de toekomst is het nodig om gestructureerder te overleg gen met de netwerkpartners. Daarvoor zijn een permanente werkplek en financiering nodig en vier fulltime jongerenwer kers, staat in de rapportage. Verder vragen de jongerenwer kers aandacht voor de specifie ke problemen van allochtone jongeren. „Problemen in be paalde wijken komen steeds te rug en het ambulant jongeren werk is niet de aangewezen or ganisatie om daaraan structu reel te werken. FOTO MARK LAMERS Zijn werk op de Haagse Hogeschool slokt Aad Otto steeds meer op. „Mijn werk hier lijkt op het wethouderschap." Raadslid Otto maakt na veertien jaar plaats voor nieuwe lichting den haag tim brouwer de koning Na veertien jaar zet Aad Otto morgenavond een punt achter zijn loopbaan als gemeente raadslid. De 44-jarige fractie voorzitter van het CDA in Ter Aar heeft het te druk met zijn baan als opleidingsmanager Management, Economie en Recht (MER) aan de Haagse Hogeschool. In het imposante gebouw tegenover Hollands Spoor beschikt hij in zijn werk kamer over een computer en bedient secretaresse Ciska hem op zijn wenken. Otto geeft er leiding aan zo'n 35 mensen en heeft 650 scholieren onder zijn Bijdragen van Tim Brouwer de Koning en Saskia Buitelaar Humor wil hij zich niet bemoeien de keuze van zijn opvolger, hij. Maar het is frappant het profiel van de nieuwe ;emeester van Ter Aar als i druppels water lijkt op dat Louis Lyklema, de tijdelijke ïruimer. Ook de ïwkomer hoeft niet tot zijn ste snik in Ter Aar te blijven, bijbanen aanhouden en rz°l :t gevoel voor humor ben. .yklema lookalike moet stens zo leuk zijn als Louis, af zijn entree in Ter Aar siert de Friese rbijganger in grappen. Lukt de lolbroek uit Kollum niet et Hollands, dan debiteert ijn grappen desnoods in moerstaal. Het gelach is .van de lucht in het wvallige gemeentehuis aan lardamseweg, al valt het op oppositiepartijen en oneel met ruggengraat de an Louis maar zelden nen waarderen. Maar de dopers, en daarvan telt Ter er genoeg, gieren het al uit ij Louis' kale hoofd en osante oren, waarmee hij raag koketteert, ontwaren, tij vervolgens de draak kt met oppositieleidster na Kraak, hebben zij fus maal dikke pret. lvefrerAarse rouwenscommissie rekent elemaal op dat de opvolgers commissaris van de ingin Leemhuis (Franssen) an minister Peper (De s) de gemeente haar ewijk de Tweede gunnen, ir in Ter Aar weten ze nog ook bij de hogere omes oei voor humor tot de :tie-eisen behoort. Zo zal de leente nog raar opkijken het definitieve profiel van ierste burger. De nieuwe ;emeester komt niet uit sland maar uit Ter Aar, ft geen kaal hoofd maar lang hoede. De gemeentepolitiek van Ter Aar, waar hij gedurende twee periodes wethouder was, raakt langzaam maar zeker op het tweede plan. Waarom stopt u halverwege de rit met je raadswerk? „Laat ik vooropstellen dat ik niet graag tussentijds aftreed. Maar na veertien jaar acht ik het tijdstip om drie redenen ge schikt. Allereerst heb ik er ge noeg van om 's avonds om ze ven uur thuis te komen en een half uur later weer te vertrek ken. Ik zie genoeg leeftijdsgeno ten die problemen krijgen met hun gezondheid. Bovendien merk ik dat mij thuis dingen ontgaan. Zo ga ik er nog steeds vanuit dat mijn kinderen net als vroeger rond half negen naar bed moeten. Maar inmiddels zijn zij een stuk ouder. Verder denk ik dat de gemeente in rus tiger vaarwater terecht is geko men. Toen ik per 1 september 1998 deze baan kreeg, kon ik onmogelijk opstappen. Volgens de provincie was Ter Aar toen rijp voor opheffing. Nu kan een nieuwe burgemeester een frisse start maken. Ten derde is Els Kelder er klaar voor om mij op te volgen." Wat gaat er voor u verande ren na uw laatste raadsvergade ring? „Ik kan nog niet goed omgaan met vrije avonden. Als ik thuis ben, zit ik de kinderen soms in de weg omdat ik een ander tele visieprogramma wil zien. Ook moet ik wennen aan het idee dat ik niet meer meebepaal wat er in de gemeentepolitiek ge beurt. Een uitzondering maak ik voor de algemene beschou wingen, waaraan ik als CDA-lid mijn bijdrage blijf leveren. Ver der wordt het voor mij een sab batical year." Wat gaat de gemeenteraad van Ter Aar missen als u weg bent? „Mede door mijn werk heb ik meer dan gemiddeld inzicht in financiële zaken. Andere raads leden moeten dat nu oppakken en een financieel deskundige als interim-burgemeester Lyklema tegenspel bieden. An deren moeten ook meer het woord gaan voeren. Ik vond het leuk om dingen uit te dragen. Misschien zijn anderen daar door te weinig aan bod geko men. Bent u niet bang dat met uw kennis en ervaring het laatste beetje debat in de raadzaal doodbloedt? „Nee, dat denk ik niet. Ik hoop zelfs op nog meer nieuw bloed in de gemeenteraad. Oudge dienden zoals ik dragen toch het roerige politieke verleden van Ter Aar met zich mee. Het kan verfrissend zijn als nieuwe lingen het voortouw nemen." Moet ook de oppositie een nieuw geluid laten horen? „Ik vind van wel. De manier waarop fractievoorzitter Emma Kraak van het Progressief Ak koord te werk gaat, stoort me. Bij Emma overheerst het wan trouwen. Haar opstelling doet haar partij geen goed. Het is geen toeval dat zij en ik de afge lopen jaren nooit tegelijkertijd wethouder zijn geweest. Dat zal ook nooit gebeuren." Acht u een terugkeer als wet houder dan nog mogelijk? Op het ogenblik heb ik er geen tijd voor. Zo ben ik door mijn werk verzeild geraakt in het landelijk overleg MER. Mijn baan vertoont gelijkenissen met het wethouderschap. Ook hier benut ik mijn netwerken en houd ik contact met alle gele dingen, ook met de secretaresse en de man van de administra tie. Het is geven en nemen in het leven. Als ik hen waardeer, lopen zij een stap harder voor mij." Is het ambt van burgemeester wat voor u? „Nee, dat vermoed ik niet. Ik hecht er grote waarde aan om met mijn maten ongestoord in de kantine van voetbalvereni ging Altior een biertje te drin ken. Als burgemeester zou ik dat zo gauw niet meer doen. Ik heb dan ook niet gesolliciteerd naar het ambt van burgemees ter van Ter Aar. Mijn ambities liggen eerder op provinciaal ni veau." Hoe moeilijk is het om in de dorpspolitiek recht door zee te gaan' „Van liegen houd ik niet. Maar als bepaalde vragen niet wor den gesteld, zwijg ik. Ik heb de afgelopen jaren veel ingeslikt in het belang van Ter Aar. Ik kan mijzelf voor de spiegel nog al tijd recht in de ogen kijken. En als ik te lang voor de spiegel blijf staan, houdt mijn omge ving me wel kort. Ik hoop dat ik nog steeds de dorpsjongen van vroeger ben. Als ik tijdens een vakantie aan vreemden vertel dat ik wethouder ben geweest, kunnen ze dat nauwelijks gelo ven." sluik haar, heeft geen betaalde bijbanen maar adviseert slechts pro Deo, is geen man maar juist een vrouw en kan het tot overmaat van ramp prima vinden met oppositiepartij PAK. Slap In het veen ziet men niet op een turfje. Oftewel, wie veel heeft, kan veel uitgeven. Vreemd genoeg geldt dat niet voor veengemeente-bij-uitstek, Alkemade. Terwijl de dorpen dreigen weg te zakken in de slappe veengrond, houdt Arie Meerburg, burgemeester van het drijfzand, de centen in zijn zak. Want, zo weet hij natuurlijk, je kunt het zo gek niet bedenken of er is een potje met geld voor. En inderdaad zwaaide een provinciebobo vorige week alweer met een nieuw potje slappe-veengrond om de wegzinkende gemeenten de helpende hand te bieden. Niet dat Arie nu rustig verder kan schriepen (pardon, 'voorzichtig begroten', noemt hij dat), één potje is lang niet Bovendien moet hij op zoek naar geld om de vergissingen van door veendamp verslapte ambtenaren recht te breien. Want in hun potjesdrift heeft geen van de veenbonken op het gemeentehuis in Roelofarendsveen eraan gedacht om even op internet te kijken. De A4 mag wegzakkend Alkemade doorsnijden; op de elektronische snelweg is de gemeente niet vooruit te branden. Wie de gemeentenaam op het World Wide Web zoekt komt niet verder dan een aantal commerciële bedrijven die de naam jaren geleden al claimden om er hun organisatie op internet mee te promoten. Tsja, in andermans veen is het goed graven. TEKENING MAARTEN WOLTERINK 'We zijn niet de enige gemeente in Nederland die nog geen eigen site heeft', zeggen de ambtenaren terwijl ze de stoel nog eens naar achter rollen en de voeten op het bureau leggen. (Excuus, 'de kwestie nog nader bekijken', heet dat op gemeentehuizen.) Maar ook voor Alkemade online moet Arie snel een pot geld opentrekken. Want als de verteertijd van een gemiddelde composthoop een paar maanden is, zijn de jaren voor de drassige polder geteld. De veenkolonie is dan alleen nog te vinden als Alkemade.inmemoriam.nl Fanta orange, Fanta orange light of Fanta lemon fles 1,5 liter 2,19, 3 flessen naar keuze met Oranje hoed OP=OP ic™, ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE Geldig t/m 29 april 2000

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 19