'Je kunt zonder, maar het is leuker mét' Meningen Help, prinses Juliana is ziek en Maxima komt! Ontoerekeningsvatbaarheid wegens dronkenschap bestaat n| Veense pastorie verdient alle steun Klankbord Koninginnedag draai alleen om Leidenproiru .51 f SfflEHgs Bus 45 naar Voorscho is altijd tien minuten te WOENSDAG 26 APRIL 2000 De pagina 'Meningen' staat open voor alle lezers. Bij uw brief gaarne vermelding van onderwerp en publicatiedatum van het artikel waarop u reageert. De redactie kan brieven bewerken, bekorten of weigeren. Alleen brit met een volledige adressering komen voor plaatsing in aanmerking. Bijdragen sturen naar: Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden, of faxen naar: 071 - 5321921, of e-mailen naar: redactie.ld@damiate.hdc.nl UITGELICHT Tot de onverwachte folklore rond de komst van de konink lijke familie naar Katwijk en Leiden hoort een met de dag aanzwellende stroom geruch ten. Je hebt dat wel vaker bij gebeurtenissen die de status aannemen van 'het gesprek van de dag'. Al naar gelang het onderwerp worden de feiten steeds fraaier of steeds somber der voorgesteld. Hoogtepunt is het moment waarop de krant door boze lezers wordt gebeld met de vraag waar wij eigen lijk mee bezig zijn. Zeker niet met de verslag geving van het nieuws van de dag. Hoe kan het anders dat wij nog niets hebben geschreven over... Van alle geruchten die de af gelopen weken de ronde heb ben gedaan, zijn er twee ta melijk hardnekkig. De een in de categorie somber, de ander vrolijk van aard. Het eerste ge rucht heeft in sommige krin gen de vorm van een vast staand feit aangenomen; het hele feest gaat zaterdag niet door, want prinses Juliana ligt in coma en kan elk moment overlijden. Vanzelfsprekend hebben we vrij snel na de aankondiging van de koninklijke komst met de Rijksvoorlichtingsdienst een waslijst van wagen door genomen. Wie komen er pre cies van de familie, wie verge zellen de familie, wie ontvangt ze, hoe reist het gezelschap, hoe staat het met de beveili ging, wat zijn de mogelijkhe den voor verslaggeving, maar ook: zijn er voorzienbare om standigheden waaronder het feest niet doorgaat? De RVD drukte ons op het hart dat daarover niets vast staat en dat in geval van cala miteiten naar bevind van za ken wordt gehandeld. En dat prinses Juliana weliswaar geen 20 meer is, maar dat er geen reden is tot zorgen over haar gezondheid. Conclusie: ooit zal ook prinses Juliana overlijden. Als dat in de week van Koninginnedag is, ligt het voor de hand dat het feest niet doorgaat, maar officieel zijn er geen redenen om aan te nemen dat haar einde nabij is. Nee, dank je de koekoek, zegt de boze lezer, dat gaat de RVD jullie vertellen zeker! Ja zeggen wij dan, want je kunt veel klagen over de RVD, dat doen wij ook voortdurend, maar over de ge zondheidstoestand van de le den van de koninlijke familie is de dienst op zijn minst me dedeelzaam. Dan het tweede gerucht: Mdxima komt mee naar Lei den, misschien niet in het offi ciële gezelschap, maar op zijn minst informeel. Ze zal ergens vanachter een raam aan het Rapenburg de feestelijkheden bekijken. Ook dit gerucht be vestigt de RVD niet. Toegege ven: het zou een stunt zijn als de Argentijnse vriendin van de kroonprins zaterdag onaange kondigd in Katwijk en Leiden verschijnt, maar ik zie het niet gebeuren. Zelfs de kans dat ze stiekem van achter een raam het feestje gadeslaat, lijkt me klein. Een televisiescherm biedt immers meer uitzicht. Nee, vooralsnog is het interes santste van deze twee geruch ten, de tegenstelling die er uit spreekt. Er kan er immers hoogstens één werkelijkheid worden. TON VAN BRUSSEL HOOFDREDACTIE In het Leidsch Dagblad van 17 april trof ik een verslag van de open dag van de politie in Noordwijk. Ik wil daar op reageren. Ter geruststelling van de lezers: er is geen sprake van dat politie of justitie machteloos staan als een bestuurder, door te veel drank, niet toerekenings vatbaar zou zijn toen deze toestem ming gaf voor bloedonderzoek. Op zich is het juist dat ontoereke ningsvatbaarheid een zogenaamde strafuitsluitingsgrond oplevert: het feit is wel bewezen maar de dader krijgt geen straf omdat het feit hem niet kan worden toegerekend. Maar als je jezelf vrijwillig in een roestoestand brengt, bijvoorbeeld door te drinken of drugs te gebruiken, wordt een beroep op een strafuitsluitingsgrond door de rechter beslist niet geaccepteerd. Je weet im mers - of hoort te weten - wat drank of drugs kunnen uitrichten en daarom kan je naderhand niet zeggen: ik was zuipen te zetten en vervolgen kit onder invloed dus ik wist niet meer wat ik deed. Dat wordt in de rechtszaal wel eens geroepen, maar leidt niet tot succes. Gelukkig maar, want anders zou een dader zijn eigen straffeloosheid kun nen creëren door het eerst flink op een voorbeeld - iemand in elkaar En dat is niet de bedoeling strafrecht. Mr. M.T. Ref' (officier van De jari ver In de afgelopen weken luidde de noodklok in de Veen op an dere tijden dat we gewend zijn. Deze keer was het de noodklok die we hoorden. En de dag- en weekbladen maakten er zelfs melding van. Het was dus geen aankondiging van een kerk dienst, want die haalt immers nauwelijks nog de pers. Nee, het kerkbestuur maakte mel ding van de deplorabele toe stand waarin de pastorie van de Sint Petrus Banden-parochie zich bevindt. Menig (oud-)parochiaan of andere Veender plaatst bij het horen van een dergelijk geluid al een verzuchting: is alweer een mooi pand gedoemd te ver dwijnen. omdat het uit econo misch oogpunt onverantwoord zou zijn om tot restauratie over te gaan? Maar zo'n uniek ge bouw laat je toch niet zomaar verdwijnen! De Stichting Oud Alkemade deelt de mening, dat de pasto rie om meer dan één reden be houden moet blijven, immers het gebouw is het laatste aan toonbare bewijs van het rijke roomse leven van de parochie. Aan het Noordeinde stond een veelheid aan gebouwen, eigen dom van de rooms-katholieke kerk: de parochieschool, de voormalige pastorie, de derde kerk staat er nu, een bejaarden tehuis. Alleen de kerk en de pastorie zijn overgebleven. Als de pastorie verdwijnt, zou dat een dolksteek zijn in de rug van Leiden Stad vluchtelinge^ verkeersbord? ngsl 'Leiden Stad van vluchti Het staat op twee bon vestigd aan een mast, op het lieve pleintje mooie Morspoort. Vorij ;eplaatst door de gemee - Aan de andere kant Morspoort staan vier Met negen borden, v" borden. Leiden Stad van vei s. Leiden Stad van Voor ieder politiek s voor iedere regel een bo Leiden Stad van zonder gevoel voor schoon, zonder verbeef ind m YiAC Reinout vai Concert Slaj'; van Kampen beslist niet vd <jcke: id jco onze voorouders, die in tijden van heuse armoede in staat zijn geweest dit gebouw met archi tectonische waarde te bouwen. Wij herinneren aan de jaren zestig toen het toenmalige kerk bestuur besloot het kerkge bouw uit 1845-1856 te vervan gen door een meer functioneel gebouw. Menigeen vindt nog steeds dat dit een verkeerd be sluit is geweest. Gedane zaken nemen echter geen keer, maar nu weer een dergelijk besluit genomen moet worden, moet niet dezelfde fout worden ge maakt. Een stukje historie. Jacobus Cornelis van 't Rood, tussen 1872 en 1891 pastoor in Roelof- arendsveen, heeft zich ervoor ingespannen een nieuwe pasto rie te laten bouwen, omdat de toenmalige pastorie te klein werd. In een tijd, dat lonen werden uitbetaald van vijftien gulden per uur, wist hij zijn pa rochianen enthousiast te ma ken en zich door middel van 'inteekenbiljet' drie jaar lang te verplichten een toegezegd be drag te voldoen. De bewaard gebleven intekenlijst vermeldt dat al in het eerste jaar 5622 gulden door de parochianen is bijgedragen. Na drie jaar be sloot het kerkbestuur een be waar-, leer- en naaischool en de nieuwe pastorie te laten bou wen. De verdere geschiedenis van de pastorie zullen we dit jaar uitgebreid in ons kwartaal blad De Alkmadders opnemen. Als het kerkbestuur met ac ties komt om geld te verwerven, verdient dat steun. Na het hoogstandje dat Oud Ade heeft geleverd voor het behoud van de Vennemolen en na de pres tatie van Rijpwetering voor het behoud van de kerk, is het nu de beurt aan Roelofarendsveen. In dit geval gaat het slechts om vijfhonderdduizend gulden, een bedrag dat ver ligt onder de bedragen waarvoor Oud Ade en Rijpwetering zich geplaatst za gen. Wij hebben er alle vertrou wen in dat de inwoners van Roelofarendsveen het kerkbe stuur niet in de kou laten staan, maar spontaan bijdragen en meehelpen een monumentaal pand voor dit dorp te behou den. Hetgeen op de eerste steen van de pastorie afgekort staat vermeld, namelijk Q.D.B.V. is opnieuw van toepassing: 'Moge God het laten gelukken'. G. van der Meer, (Stichting Oud Alkemade), Roelofarendsveen. In haar recensie van h<inl den van Slagerij van K< c in het Leidsch Dagblad terdag 8 april - stelt Lammers dat het conc^* en gelikt' was. Maar reageerde het publiek ii na ieder nummer dan s cig met goedkeurend hanemi geroep en gefluit? Tijdens het concert mand verzocht het po^gi betreden. Daar werd tane wijze op Waarom werd dit niet in het artikel? Als het;c< dan werkelijk zo geliklr overkwam, waren wij bliek dan zo dom om deze manier onze wa te uiten? J.H. vantj Wereldwijd breekt de compu terverkoop records. In Neder land heeft inmiddels tweeder de van de mensen thuis een pc staan. Sinds de opkomst van de gratis aanbieders komt de helft van de bevolking weieens op het internet. Het woord tweedeling is al gevallen. Maar is het zó erg? Of kunnen we nog prima zonder? P. Zwartewalsloot, winkelma nager van Discovery Compu ters in Alphen aan den Rijn: Door de pc-privé-projecten ver kopen wij meer computers. Toch zeker één pc per dag. Dat komt doordat het nu voor velen betaalbaar is. Het zijn voorna melijk gezinnen met kinderen die een computer kopen. Pappa kan dan via de zaak een com puter aanschaffen en doet daar gelijk een hoop spelletjes voor de kinderen bij. De verkoop is dus wel ietsje gestegen, maar je merkt vooral dat het goed gaat met de economie, omdat men sen duurdere computers aan schaffen. Dat kan natuurlijk ook komen doordat het door de baas wordt betaald. De compu ter is zeker niet meer weg te denken uit deze tijd. Omdat in ternet heel belangrijk begint te worden en de toepassingen steeds uitgebreider en gekker worden. We hebben bijvoor beeld een enorme stijgende verkoop van cd-branders." F. Stolk, directeur van katho lieke basisschool De Rhynen- burg in Hazerswoude-Rijndijk: „De maatschappij is zo gericht op het gebruik van computers dat je er niet meer omheen kunt. Drie jaar geleden had zo'n vijftig procent van de kinderen thuis een pc. Nu is dat al ruim vijfenzeventig procent. Bij ons op school zitten de kleinsten uit de kleuterklassen al achter de computer voor educatieve spel letjes. In groep acht krijgen de leerlingen ook één keer in de week internetles. Er zijn maar een paar kinderen die thuis geen computer hebben. Maar zij krijgen op school voldoende mogelijkheden om geen achter stand te op te lopen. De kinde ren doen het heel graag en erg makkelijk. Wij als ouderen heb- V- ■*_- W»-:. - -* „De maatschappij is zo gericht op het gebruik van computers dat je er niet meer omheen kunt", zegt schooldirecteur Stolk. FOTO EPA ben er vaak veel meer moeite mee. Toch denk ik dat er op den duur ook veel nadelen aan zitten. Mensen kijken straks al leen nog maar naar zo'n schermpje. En je kunt je sociale contacten niet meer onderhou den. Ja, via internet, maar je kunt iemand geen kusje geven via e-mail." S. Roggeveen, geeft computer cursussen (Word, Excel, Windows) bij bedrijven, uit Sassenheim: „Tuurlijk, je kunt heel goed leven zonder compu ter. Net zoals je zonder auto kunt leven. Maar het is leuker mét. Je kunt veel met een com puter, en je komt verder met een auto. Studenten kunnen niet zonder. Je bent anders veel te veel tijd kwijt met schrijven en herschrijven en met opzoe ken van informatie. Als middel bare scholier ben je achterlijk als je die uittreksels niet van in ternet haalt. Tekstverwerken en internet noem ik omdat dat voor de doorsnee gebruikers de belangrijkste toepassingen zijn. Ik ben freelance docent, dat heb ik tien jaar gedaan, maar het is nu bijna 'op', ledereen heeft leren werken met compu ters. Het is al net als met analfa betisme, dat mensen haast niet meer durven te zeggen dat ze het niet kunnen. Een enkele keer kom ik nog wel eens ie mand tegen die zelfs nog nooit een toetsenbord heeft gezien. Die vraagt dan: hoe krijg ik een gat tussen twee woorden? En de héle belangrijke mensen, die hoeven het niet te kunnen, die hebben er een secretaresse voor. Bovendien: als ik die op cursus heb, komen ze om te be ginnen een uur te laat en ver volgens gaat om de vijf minuten de mobiele telefoon. Dus dan valt er weinig uit te leggen." Manon, studente psychologie aan de Universiteit Leiden: „Ik heb thuis geen computer. Om dat ik het niet kan betalen, maar ook omdat ik er geen inte resse in heb om constant achter zo'n scherm te zitten. Het is wel lastig af en toe. Ik moet meer bellen in plaats van e-mailen. En ik doe gemiddeld veel langer over een werkstuk dan mijn mede-studenten met een com puter thuis. Maar opdrachten moeten allemaal getikt worden ingeleverd. Dus ik zit heel veel op de universiteit, want daar hebben we computers mét in ternetaansluiting. Ik ben trou wens niet de enige, hoor. Bij ons in het studentenhuis heb ben vier van de acht geen com puter." D. van Delft, medewerkster van copyshop The Printer in Leiden: „We merken hier nog niet dat het rustiger wordt. Veel mensen hebben thuis wel een pc, maar geen printer, of een rotprintertje. Die komen hier om een laserprint te maken. We hebben vijf computers staan, waarvan één met een kleuren printer. Ze zitten hier trouwens ook nog wel hele scripties te schrijven. Het computergebruik is gratis, je betaalt per print, dus je mag in principe de hele dag blijven zitten. Maar als ie mand komt om alleen te prin ten, gaat die voor." René (14), tweedeklasser op het Scala College in Alphen aan den Rijn: „Wij hebben geen internet of e-mail, dus daar kan ik niet over meepra ten. Maar ik speel wel veel spel letjes. Ik heb zelfs een compu terverbod gekregen van mijn ouders. Of dat helpt? Best wel. Nu doe ik het hoofdzakelijk in het weekeinde, twee uur ofzo. Maar ik schrijf ook stukken voor school. Ik was nu net een werkstuk over Venezuela aan het schrijven. Zonder internet, ja. Maar we hebben Encarta, een cd-rom, daar staat ook veel op." R. van Maaren van Arbo Unie West in Leiden: „Ik heb de in druk dat de klachten toenemen naarmate er meer computers worden verkocht. Tien jaar ge leden werd er nauwelijks met een computer gewerkt en nu is het beeldscherm met toetsen bord bijna niet meer weg te denken. Je bouwt de klachten ook op naarmate je er meer en langer achter zit. Vooral in schouder, nek en polsen. Om deze klachten te voorkomen, moet je het werk voldoende on derbreken en een goede hou ding aannemen. Het pc-gebruik groeit omdat alles in de samen leving veel efficiënter moet. Je kunt tegenwoordig ook faxen vanuit de computer. Hartstikke handig natuurlijk, maar dat is nou net even dat ontspannen wandelingetje." M. Klein, medewerkster van Wolfslag kantoorartikelen in Leiden: „De typmachine is nog niet uitgestorven, hoor. Al thans, de elektrische. De goed koopste is 220 gulden. Maar we verkopen ze heel sporadisch, hooguit één per maand. En bij na alleen maar aan oudere mensen." P. C. Broekhof uit Noordwijk: „Nee hoor, wij hebben geen computer. Wij zijn zowat tach tig jaar en hebben daar geen behoefte meer aan. Ik heb er zelfs nog nooit achter gezeten, dus ik weet niet wat ik mis. Mijn kleinkinderen hebben er allemaal veel meer verstand van." NATASJA AUGUSTINUS JOB DE KRUIFF Juristen denken (meer dan stadsbestuurders) wel eens na over basisprincipes. De grond gedachte van de Koninginne dagviering in een plaats waar de koningin te gast is, typeer ik met 'gezamenlijkheid': de ko ninklijke familie houdt zich eni ge tijd op mét de bevolking. Blijkens de circulaire van de gemeente is door haar als uit gangspunt gekozen dat de be woners van de Pieterswijk het feest ongestoord moeten kun nen bijwonen. Dit is niet alleen een onjuist uitgangspunt, het is zelfs niet haar uitgangspunt. Men heeft primair gekozen voor een locatie, en wel de om geving van de Pieterskerk, waar de koningin al talloze malen is geweest. Daar is echter (althans in de optiek van het stadsbestuur) te weinig ruimte, met als gevolg uitsluiting van de bevolking van buiten de wijk. Voor afwijking van een zo belangrijk principe als dat van de gezamenlijke vie ring van Koninginnedag dooi de vorstin mét de bevolking is echter een bijzonder goede re den vereist. Die ontbreekt. Men had wel kunnen kiezen voor een andere plek. Bijvoorbeeld de omgeving van de Hoogstraat (het oudste deel van Leiden!) waar op het water ruimte had kunnen worden gecreëerd. Het zal ruimtegebrek zou dan pender geweest zijn dj dere steden waar de heeft vertoefd. De gemeente heef ?er vastgehouden aan eei die het voordeel heeft, den er optimaal dooi moot' wordt. Dit is gangspunt. Dat levert val op naar de publicit voor de reeds genoemc gedachte van de geza Koninginnedagviering wijken. De NOS durft hardop te zeggen ook: vooral 'schone' beeldei Ik krijg hier dezeli; smaak van in de mond neer ter gelegenheid bijeenkomst van reg ders, de straten ontd; den van krotten, zwen hetgeen de aanblik zoi storen. Schending van principes van de vierin zich thans in repressie stadsbestuur. Daar wo tivisten door in staal hun morele gelijk naai^ te trekken. Dat mag u, betreft, een voordeel in de zin dat de bes van toekomstige g krijgen ingeprent dat Leidse manier niet moi Mr. E.E. Ku Naar aanleiding van de bericht geving over vertraging bij trei nen, wilde ik even op een knel punt dichter bij huis wijzen. Sinds een half jaar woon ik in de Merenwijk. Elke donderdag neem ik bus 45 richting Voor schoten en ik ben nog nooit zonder tien minuten vertraging aangekomen. Als ik opstap, vlakbij het be ginpunt, is de bus al vier minu ten te laat. De chauffeur vertel de me dat het reisschema niet klopt, de bus heeft te weinig tijd om zijn route te rijden. „Gaat u er maar vanuit dat bus 45 altijd te laat is", zei hij. En de overige zes minuten? minuut te laat arrivetper hij vijf minuten extra voor hij weer verder e|ei vraagt je af: werken ze strafminuten of zo? ^g Eén ding is zeker, ei woordde de chauffeur ev de heren die dit systee jj Centraal Station uit{ 0Qj hebben, zitten zelf no)ej bus. Maar wellicht is h ,tie om deze brief bij wijz jee] ternatieve dienstregeli bliceren. A. van Ste 'j. be di de 1 ijn 'lwv; hei

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 18