De Alleman fuseert met school in Lisse >r Koetsier verhuist met woning en al Rechter dwingt Rijnlands leerlinge weer toe te laten Regio 'Jullie zijn komende week mijn ogenorenhanden en voeten' Dief had geld nodig voor babyspullen g SB- /f/f Molkenboer boos op GroenLinks ISDAG 26 APRIL 2000 '£?ïgatie uit Samorin in Leiderdorp iQRP* Vanavond komt in Leiderdorp een delegatie aan uit 1 waakse plaats Samorin. De groep, onder aanvoering van intesecretaris Bérdos, is uitgenodigd door de Stichting iband Leiderdorp-Samorin. Gedurende het zesdaagse be- irengt het Slowaakse gezelschap een bezoekje aan de Juli- hool, aan het Stedelijk Gymnasium in Leiden, aan de bol den en aan het strand. Vrijdag is de groep aanwezig bij de regen op het gemeentehuis van Leiderdorp en zaterdag de delegatie de aubade en de braderie bij. Hoogtepunt tiec bezoek is het plaatsen van een stedenbandbord, op 1 p de Persant Snoepweg. Daarbij is ook de ambassadeur owakije aanwezig. Op de morgen van dinsdag 2 mei gaat k(|eP weer terug. Jerdorp subsidieert Kunstroute ioRP Leiderdorp geeft 7500 gulden subsidie voor de Jroute van de Vereniging Wijk en Wouden. In dit deel van )|oene Hart worden in de periode van mei tot oktober door e kunstenaars kunstwerken in het landschap geplaatst, inei verschijnt er een fietsroutekaart die recreanten langs Jschillende objecten moet voeren. De Leiderdorpse Acht- Jerpolder maakt onderdeel uit van het land van Wijk en n bezwaar tegen nieuwe school VD rde ehotenNiets staat de bouw meer in de weg van de Ge ler Jeynootschool aan de Koninklijke Marinelaan in Voor hoven. Gisteren liep de termijn af waarbinnen bezwaar kon 2 eejn gemaakt, maar niemand heeft zich met een protest bij ieente gemeld. Er is alleen een schriftelijke vraag binnen- ïen: kunnen op het terrein naast de school ook in de toe- weer kermissen worden gehouden? Het antwoord is ja. jk gthuizing van de Gevers Deynootschool van de School- Nqnaar de Koninklijke Marinelaan staat gepland voor het mof jaar 2001/2002. Wethouder Kolman start jeugdproject leiderdorp «ane pieter wisse Waar ze het meest van balen zijn de gabbers die steeds de skatebaan komen mollen. Verder zou den een eigen discotheek of een kleine bioscoop zeer welkom zijn. Óf natuurlijk een busje dat tot 's avonds laat de wat jongere jongeren naar het centrum van Leiden begeleidt. Er moet in ieder geval iets gebeuren in Leiderdorp, daar zijn alle acht deelnemers van het project 'Wil je weten wat ik wil?' het over eens. Het project ging giste ren in de raadzaal van het Leiderdorpse gemeen tehuis van start. „Als je je mening niet geeft, blijf je ermee zitten en verandert er ook niets", motiveert Edwin vein 14 zijn deelname. Enige tijd geleden werden alle Leiderdorpers tussen 13 en 18 jaar benaderd met het verzoek om mee te denken over Leiderdorp in 2015. Zij konden kiezen tussen de rol van in terviewer of geïnterviewde. Gisteren werden de interviewers geinstalleerd: acht kinderen van rond de 14 jaar. Ilse koos voor de rol van intervie wer met het oog op haar eigen toekomst. „Ik wil later journalist worden. Zo doe ik alvast wat erva ring op." Naar een idee van PJ Partners, een bedrijfje dat gemeenten adviseert bij jongerenbeleid, gaan jongeren elkaar vragen stellen over hun wensen. den haag/warmond cerberus De beroving van een 16-jarig meisje in War mond en een mislukte scooterroof in Alphen aan den Rijn moet volgens de officier van justi tie een 19-jarige man uit Tilburg op zestien maanden cel komen te staan. Tegen een 21-ja rige Leidenaar die alleen aan de scooterroof in Warmond zou hebben meegedaan, werd een jaar en tien maanden cel geëist. Hij had ook voor tienduizenden guldens aan valse cheques uitgegeven in Leiden en Amsterdam. Op 17 januari, 's middags om half vijf, werd in de buurt van Dekker Hout in Warmond een 16- jarig meisje op haar scooter tegengehouden door drie mannen, van wie er één een bivak muts op had. Ze werd bedreigd met een pistool en moest haar scooter afstaan. Inmiddels heeft zij die weer terug. De Tilburger gaf toe dat hij de roof had gepleegd. Hij wees de Leidenaar als mededader aan, maar die ontkende. De Tilburger bekende ook dat hij, een dag na de overval in Warmond, twee vrouwen in Al phen had geprobeerd te beroven. Dat was op de hoek van de Raadhuisstraat met de Meijer- laan. De slachtoffers werden met een plastic pistool bedreigd, maar hiplden het hoofd koel en gingen er vandoor. De Tilburger verklaarde dat hij de berovingen had gepleegd, omdat hij geld nodig had voor 'babyspullen'. Hij is kort geleden vader gewor den. Hoe het met moeder en kind gaat wist hij niet. „Mijn telefoonkaart is op", vertelde hij. De rechtbank doet op 9 mei uitspraak. kwartiertje rijden, meer is het niet' vaaiRP eric went mjvAN voorpagina an n doelde boom moet je niet n bitsen, want dan gaat hij kulVoorden die Cor Koet- ndeh uit het hart gegrepen itroifch had het weinig ge- of de Leiderdorpse ad zijn geboortegrond be: verlaten. Berekeningen noeuit dat de HSL-tunnel itekjis aan de Achthovener- beschadigen. Door het kilo zware huis in z'n ■65 meter naar achteren blijft dat leed hem be- En huisraad inpakken is eetje onderuitgezakt op el in de bijkeuken paft het ene shaggie na het weg. Bedachtzaam in- d kijkt hij uit over de lijn, die van links naar langs zijn voortuin Hier heeft hij zijn hele ewoond. Tussen bloei- loesembomen en oude iwwerktuigen. Eerst in wvallige boerderij van Iers. De laatste 22 jaar in jstaande huis dat hij ten bouwen nadat zijn moeder overleden wa- dat lapje grond, waar jicht reikt tot de kerkto- Koudekerk, dacht hij de zijn leven te slijten, t koeien en een reeks herinneringen. Maar gesnelheidslijn gooide iet eten. iet nog goed hoe ze zes leden voor zijn deur de brengers van het nieuws. Zijn huis lag te i de buurt van de tun- van de HSL. Het risico leuren of verzakkingen ;root. Of hij maar wilde :n. Want zijn woning Onherroepelijk tegen de „Dan schrik je wel blikt hij terug. „Ik heb heel degelijk laten bou- it metselwerk is nog op rwetse manier gevoegd. !2 jaar heb ik er nooit gehad. Dan is het toch als het gesloopt moet Los daarvan heeft de oor hem ook een emo- waarde. „Op deze plek lies meegemaakt. Ik ben ren en mijn ouders zijn rven. Dit huis heeft me tonnen gekost, maar de ntele waarde van dit rond is niet in geld uit te zegt Koetsier. De Waddinxveense firma Bresser en Van 't Woud gaat het woonhuis van Cor Koetsier verplaatsen. Zo'n ver plaatsing heeft dit bedrijf al zes keer eerder verzorgd, zoals hier in Zeewolde. foto's pr Toch was Koetsier er de man niet naar om meteen in de pen te klimmen en met brieven en ingewikkelde bezwaarprocedu res tegen deze jobstijding te protesteren. „Verzet heeft geen zin. Dat had ik meteen al door." Totdat hij op een avond, na een dag hard werken de televisie aanzette. Het waren beelden uit het NOS-Journaal, en ze trokken direct zijn aandacht. Een Rot terdams flatgebouw van vier verdiepingen hoog werd door de firma Bresser en Van 't Wout uit Waddinxveen hydraulisch opgetild, op diepladers ge plaatst en honderden meters verderop weer neergezet. Koet sier: „Toen ik dat zag dacht ik meteen aan mijn eigen huis: Als ik dat 65 meter verplaats kan ik hier rustig blijven zitten en is sloop overbodig." Nog diezelfde avond werden de bouwtekeningen van zolder gehaald. Een telefoontje naar de Waddinxveense firma volgde en een jurist en een architect kregen opdracht om de opmer kelijke plannen van de Leider dorpse boer op haalbaarheid te toetsen. Vergunningen werden aangevraagd, het huis op tech nische en bouwkundige staat onderzocht. En al snel bleek dat het niet bij wilde plannen al leen zou blijven: bouwtech nisch is verplaatsing mogelijk, luidde de conclusie. Juridisch zijn alle hobbels met succes genomen. De ge meente Leiderdorp gaat met de verhuizing akkoord en zelfs de HSL-projectorganisatie werkt mee. Zij neemt de kosten van de verplaatsing van de woning, naar schatting ettelijke tonnen, volledig voor haar rekening. „Dat is niet meer dan nor maal", vindt Koetsier. „Zij doen mij deze narigheid aan. Dan vind ik dat ze de consequenties daarvan moeten dragen." Deze zomer gaat het gebeu ren. Het stenen gebouw wordt uitgegraven, en onder de fun dering wordt een betonnen voorspanvloer gestort. De lei dingen worden losgekoppeld, de palen onder het huis afge zaagd en daarna wordt het complete bouwwerk, met een totale oppervlakte van 140 vier kante meter, hydraulisch opge vijzeld. Twee vrachtwagens met 24 wiellijnen rijden het gevaarte vervolgens 65 meter naar achte ren, in de richting van de kerk toren van Koudekerk. Een kwartiertje rijden, meer is het niet. Daar wordt het huis water pas op 31 nieuwe heipalen ge plaatst. De grazende koeien aan de achterzijde verhuizen naar de voorkant, en klaar is de ope ratie. Koetsier is zielsblij met deze oplossing: „Ik zit een zomer in de rotzooi, dat is waar. Maar ik moet er niet aan denken dat ik in een rijtjeshuis in Leiderdorp terecht was gekomen. Met bu ren die constant ruzie maken, en zo weinig ruimte dat je ner gens je kont kan keren. Voor mij is dit een mooie oplossing. Ik kan hier blijven zitten. Die tunnelbuis komt er. En zo is ie dereen tevreden." De verhuizing 'landinwaarts' zal vermoedelijk nog even spannend worden. Kan dat zo maar, een compleet huis over een afstand van 65 meter ver plaatsen, zonder schade? H. Bresser, directeur van het Wad dinxveense bedrijf dat de ver plaatsing coördineert, denkt van wel: „Wij hebben dit al ze ven keer eerder gedaan, en er is nog nooit wat fout gegaan. Een routineklus is het nog net niet, maar we zijn ervaren genoeg om dit karwei zonder proble men te klaren." Voor Koetsier is die toezegging genoeg. De Lei derdorper, nuchter: ,,Als je in een vliegtuig stapt, kan je ook naar beneden sodemieteren. Je krijgt van tevoren nooit hon derd procent zekerheid dat je levend aankomt." Wat scheelt, is dat hij zijn huisraad niet hoeft in te pak ken. Zelfs de glazen in de keu kenkastjes zullen de overtocht zonder schade overleven, is hem beloofd. Maar gek blijft het wel. Op de plek in de bijkeuken waar hij zijn zoveelste shaggie rolt, staat over een half jaar misschien wel één van zijn koeien te grazen. CIjl }C) ïnAwxdL, Olifant jonge graanjenever |P|Rffi| Gemaakt van korenwijn, gestookt in een authentieke Hollandse H Él jeneverketel. y/> y- DEN HAAG/OEGSTGEEST CERBERUS Het Rijnlands Lyceum in Oegst- geest moet een wegens drugs gebruik geschorste 13-jarige leerlinge uit Sassenheim met onmiddellijke ingang weer op school toelaten. De Haagse kort gedingrechter Robbers heeft die eis van de ouders gisteren toe gewezen. Als de school blijft weigeren moet zij een dwang som van duizend gulden per dag betalen. Rechter Robbers constateert een impasse in het overleg tus sen de schoolleiding en de ou ders van het meisje. De leiding houdt vast aan haar standpunt dat de leerlinge moet vertrek ken. Zij kan terecht op de Inter nationale School in Den Haag. De ouders willen dat niet. Hun dochter wil graag op het Rijn lands blijven. De impasse kan volgens de rechter tot gevolg hebben dat de schorsing einde loos gaat voortduren. Dat is on verenigbaar met het tijdelijke karakter van de schorsing. Rob bers schrijft, dat een uitspraak van het Curatorium van het Rijnlands Lyceum nuttig kan zijn. Hoewel de leerlinge weer tot de lessen moet worden toegela ten, heeft de rechter geen goed woord over voor haar drugsge bruik. Het meisje gebruikte be gin dit jaar een maand lang ma rihuana en paddo's. „De school hanteert daarvoor, geheel be- De resultaten van de interviews worden vervol gens door PJ Partners in de vorm van concrete plannen aan de gemeente doorgespeeld. „Jullie zijn de komende week mijn ogen, oren, handen en voeten op het gebied van het jeugdbeleid.", zo drukte wethouder Kolman het uit. Kolman overhandigde de acht aanwezige kin deren een persmap van leer, met pen en papier. Verder kregen zij een perskaart. „Zo gaan alle deuren voor je open", zei Kolman. Elk kind gaat drie andere kinderen interviewen. Willem Bijl van PJ Partners heeft in andere gemeenten goede ervaringen met het uitdelen van perskaarten en - mappen. „De kinderen worden serieuzer en ob jectiever als zij zich pers mogen noemen." Qm het interviewen te oefenen moesten alle aanwezigen om beurten plaatsnemen in het midden van de raadzaal. In driekwart minuut kregen de kinderen gelegenheid de persoon in het midden het hemd van het lijf te vragen. „Hoe heet je? Zat jij vroeger niet op die en die school? Wat vindt je dat er moet veranderen? Waarom doe je mee?" Wethouder Kolman ging er als eerste voor zit ten. Edwin van 14 vroeg zich af hoe Kolman het 'zo lang volhoudt in de politiek' „Omdat ik het met zo veel plezier doe en er bijna elke dag weer dingen bij leer", aldus Kolman. warmond judy nihof De Jenaplanscholen De Alleman in Warmond en De Wa terval in Lisse gaan per 1 augustus fuseren. De Alleman is al langere tijd op zoek naar een partner omdat het leerlingenaantal elk jaar weer schommelt rond de ophef fingsnorm. nen bieden aan de ouders en het personeel. In de dagelijkse praktijk ver andert er weinig. De fusie houdt in dat de twee schoolbe sturen opgaan in één bestuur. Wel behouden beide scholen aparte bestuurscommissies, die zich bezighouden met de puur lokale zaken. De scholen hou den hun eigen gebouwen, na men en directeuren. De leerkrachten komen in dienst van de nieuwe 'Stichting Jenaplanscholen Lisse'. Binnen die stichting wordt onderscheid Dit jaar zit de basisschool De Alleman met 104 kinderen net boven de opheffingsnor: n. Door samen te gaan met de Lis- sese school, die zo'n 200 leer lingen telt, is het voortbestaan van De Alleman gewaarborgd. „We zijn een kleine school in een kleine gemeente", zegt voorzitter C. Beers van de War- mondse school. „Elk jaar is het: halen we het wel of halen we het niet? Dat kan niet zo door gaan. Je moet zekerheid kun- gemaakt tussen een algemeen directeur en een adjunct-direc teur. Beers: „Qua rechtspositie wordt Leonoor Sleijser van De Waterval in Lisse algemeen di recteur en Lia Castelein van De Alleman adjunct-directeur. Maar zij blijven ieder het 'ge zicht' van hun eigen lokatie. De Alleman krijgt dankzij de fusie ook in financieel opzicht meer armslag. „Hoe meer leer lingen, hoe meer geld je van het ministerie krijgt. En dankzij de schaalvergroting kun je ook meubilair en boeken goedkoper inkopen. Het scheelt nogal of je voor honderd of voor driehon derd leerlingen spullen be stelt", aldus Beers. Vanmorgen ondertekenden de beide schoolbesturen de ak te waarin de fusie is vastgelegd. leiderdorp* eric went „Een kwalijke verdraaiing van de feiten." Zo pareert wethou der V. Molkenboer de kritiek van GroenLinks, dat het Leider dorpse gemeentebestuur plan nen steeds vaker in besloten vergaderingen en workshops voorbereidt. „Dit college is juist zo open als de pest", stelt de PvdA-wethouder boos. Hij be schuldigt op zijn beurt fractie leider R. Manshanden van GroenLinks van demagogie: „Door zoiets te beweren speel je in op onderbuikgevoelens." Zaterdag beklaagde Mans handen zich erover dat het Lei derdorpse college te veel plan nen te laat in de openbaarheid brengt. Dat komt omdat het college blijkbaar bang is voor onrust bij de burgers, stelde Manshanden. „Een bewering die volstrekt in strijd is met de feiten", rea geert Molkenboer boos. „Wij kiezen er juist voor om zoveel mogelijk in samenspraak met de burger te doen. Kijk maar naar het integrale verkeersplan, de plannen voor het Van Al- phenplein en die voor de Bui tenhoflaan. Die zijn allemaal keurig via inspraakavonden tot stand gekomen." De wethouder kan maar één reden bedenken waarom GroenLinks de gewraakte uit spraken heeft gedaan: „Deze partij heeft blijkbaar erg veel moeite om zelf een duidelijke visie op problemen te ontwik kelen. Als je ergens iets van vindt kun je er ook op afgere kend worden. Liever heb ik dan, dat deze partij duidelijk maakt waar ze echt voor staat." Bang voor emoties is het Lei derdorpse college al helemaal niet, stelt Molkenboer tot slot. „En we hebben ook niets te ver bergen." grijpelijk, strenge regels en het meisje had deze kunnen ken nen en had zich daarnaar moe ten gedragen", schrijft de rech ter. „En aan de schoolleiding komt een grote mate van vrij heid toe bij de toepassing van deze regels." Volgens de rechter zouden de ouders 'de niet ge heel onverstandige optie van overgang naar een andere school' moeten overwegen. Volgens rector A. Vaessen is de leerlinge inmiddels weer tot de lessen toegelaten. „Maar dat is hangende de uitspraak van de curatoren. Uitgangspunt voor ons blijft definitieve ver wijdering." De uitspraak van het Curatorium wordt in de loop van deze week verwacht. tdeLeidsch Dagblad ANNO 1900 Donderdag 26 April LEIDEN - Het verslag van den toestand van Handel en Nijverheid in de gemeente Leiden over 1899, door de Kamer van Koophandel en Fabrieken aan den gemeenteraad uitgebracht, bevat belangrijke en veelal gunstige mededee- lingen. Nadat na de inleiding de wensch naar reor ganisatie der Kamers van Kooph. en Fabr., in welke richting dan ook, is uitgesproken, omdat de tegenwoordige toestand onhoudbaar is, wor den de verschillende industrieën nagegaan. De Leidsche Katoenmaatschappij werkt ge regeld door; de sajetspinnerijen hadden gere geld werk; waren de prijzen begin 1899 20 cents lager, in December had er een verhoo ging plaats van 10 en 20 cents voor de grovere garens, welke prijs nog niet geëvenredigd is met dien der grondstof; de machinale breierij- en breidden zich belangrijk uit, de wollen-de ken-industrie ondervond den gunstigen invloed van den vroeg ingetreden winter. Voor den wolhandehwas het een bijzonder merkwaardig jaar; de vlaggendoekindustrie sta dig; de resultaten der Leidsche Katoenvlechte- rij en Nettenfabriek bevredigend evenals in de Koninkl. Ned. Grofsmederij en van de scheeps timmerwerf van Gebr. Boot. ANNO 1975 LEIDERDORP - Zelden ipvg zal het college van B en W zo'n sportieve avond jÜiap! hebben gehad als gis- „HL teravond. Zij speelden §pëiï|^Klil een complete badmin- iïïsfóiliiÉ tonwedstrijd in de nieuwe sportzaal 'Op Dreef' in het Binnenhof. Burgemeester Van der Have met mevrouw de wethouder Tichler in actie in een partij tegen de wethouders Drenth en Reugebrink. Het was de laatste avond in het kader van de festivitei ten in verband met de opening van de nieuwe sportzaal. foto ar chief leidsch dagblad Zaterdag 26 april LEIDEN - De bewoners van de ruim veertig woonboten in de Trekvaart (ruim honderd) heb ben de beschikking over drie kranen. Alleen koud water. Zomer en winter moeten ze vijf tot zes keer per dag met emmertjes naar die kraan lopen. Een oude vrouw van 72 jaar, die aan rheumatiek lijdt, kan nog juist de lege emmer dragen; de volle moet door anderen worden ge dragen. De beschoeiing bij de boten is allererbarme- lijkst. De bewoners zelf hebben die moeten maken. Onnodig te zeggen dat dat niet op een professionele manier is gedaan. De vaargeul van de Haarlemmertrekvaart wordt uitgebag gerd, maar alleen voor de jachten die in de zo mer druk gebruik maken van het water. Bewo ners klagen over de jachten. ,,We zijn een toe ristische attractie geworden; ze zien ons als de Leidse zigeuners. En dan natuurlijk lekker met vol gas langs komen varen. Alle bagger komt dan naar boven." Frans van Hellemont, cultureel werker van het woonwagencentrum: ,,Dit is geografisch gezien een verloren gebied. Het is Leiden- noord, hè? Dat is imagebepalend. De bewoners hebben vorig jaar aan burgemeester en wet houders al een brief hierover geschreven. En daar is nog steeds geen antwoord op binnenge komen. Een paar weken terug hebben ze maar weer eens geschreven. Maar nu aan de minis ter van CRM, Van Doorn. Een afschrift daarvan is gestuurd aan het college." KATWIJK - De voetbalvereniging Katwijk is in opmars. De oranjehemden van trainer Hans Verkuylen, die vorig jaar het kampioenschap van de vierde klasse zaterdag veroverden, na men ook dit seizoen weer ruim afstand van alle belagers. Met als resultaat dat Katwijk zich nu tweedeklasser kan noemen. Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een Ingevulde cheque (geen overschrljvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 bi zwart wit) op te sturen naar het lx-ldsch Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Roosevcltstroul 82. U ontvangt de foto binnen drie weken.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 17