Smit mag blijve Astronoom der astronomen Duin Bollenstreek Voorhout voert anti-speculatiebeding in bij verkoop sociale koopwoningen Eigenaar tattoo-studio stapt desnoods naar rechter Uitgebreid prograrr Oort-herdenking Neem een proefabonnement BEL 071-5128030 WEKEN VOOR/41,00 n j WOENSDAG 26 APRIL 2000 MONIQUE WITTEMAN Voorhout voert een anti-specu latiebeding in om te voorko men dat koopwoningen uit de sociale sector op korte termijn niet meer tegen hogere prijzen verkocht worden. De eerste ze ven jaar na aankoop moet de eigenaar als die wil gaan verko pen zijn woning eerst aan de gemeente aanbieden. De gemeente wil zo het aan tal sociale koopwoningen op peil houden. Volgens wethou der Van Riet zal de gemeente binnen de zeven jaar altijd tot aankoop van de woning over gaan, tenzij er dwingende fi nanciële redenen zijn om dat niet te doen. Dat zei hij gister avond tijdens de vergadering van commissie financiën. Wie een woning uit de socia le koopsector heeft verworven, kan er in korte tijd veel winst op behalen bij snelle verkoop. Dat wil Voorhout niet meer. Het anti-speculatiebeding wordt voortaan in de koopakte opgenomen. De gemeente krijgt hiermee het recht om een woning terug te kopen, zodat deze weer doorverkocht kan worden - tegen een prijs onder de vrije marktwaarde - aan ie mand die in aanmerking komt voor een sociale koopwoning. Na de zeven jaar mag de wo ning wel op de vrije markt ver kocht worden. Voorhout is in Nederland de eerste gemeente die het specu leren met sociale koopwonin gen op deze manier tegengaat. Voor De Graaf van Voorhouts Belang was dit echter niet 'de weg'. Hij meldde er moeite mee te hebben, omdat voor de vrije marktsector dergelijke re gels ook niet gelden. „Reëel zou het zijn als je in dit soort gevallen alleen de subsidie die gegeven is op de sociale wo ningen terughaalt." Hij kreeg voor dat standpunt geen bijval, hoewel het meren deel nog wel twijfels had bij de hanteerbaarheid van de rege ling. Van Riet zag daarin geen probleem. „Juridisch is dit be ding houdbaar en ook de Ver eniging van Nederlandse Ge meenten (VNG) is het ermee eens als middel om het snelle verkopen met winst van de so ciale koopwoningen tegen te gaan. Wethouder belooft beterschap na affaire-Duinpiepei >g; jen Noordwijks onderwijswethouder Smit heeft de affaire- Duinpieper overleefd. Daar ging gisteravond in de ge meenteraad wel het nodige duw- en trekwerk aan voor af. Een door De Noordwijker ingediende motie van wan trouwen tegen hem kreeg alleen steun van De Combina tie. De meerderheid van de raad nam er genoegen mee dat Smit uiteindelijk zijn fouten toegaf en beterschap be loofde. lei Familie Van der Meij ligt in de clinch met gemeente Katwijk KATWIJK ROB ONDERWATER Niemand weerhoudt Maart van der Meij ervan om op 2 juni in Katwijk naast zijn kunstatelier een tattoo-studio te openen. De gemeente maakt geen bezwaar tegen de opening van het ate lier aan de Willy Sluiterstraat, maar de tattoo-studio mag er niet komen. Die zou volgens de gemeente 'publieksgericht' zijn en dat mag niet in een woon wijk. Daar gaat Van der Meij niet mee akkoord. „Kunstenaar is immers een vrij beroep en ik mag overal waar ik wil een atelier begin nen. Maar ik wil ook tatoeër en", zegt de Katwijker, die be reid is om zijn gelijk desnoods bij de rechter te halen. De relatie met de gemeente is inmiddels danig bekoeld. Van der Meij beticht de gemeente van willekeur. Hij vermoedt dat hij zijn vak niet volledig mag uitoefenen vanwege de heer sende morele bezwaren. „De gemeente laat haar oor hangen naar de omwonenden, die bang zijn dat het hier een komen en gaan wordt van klanten. Maar op die manier gaan we straks niet werken. Bij ons zal het heel wat rustiger zijn dan bijvoor beeld bij de kapper om de hoek. Maar daar hoor je nie mand over klagen." In een brief aan de gemeente stelt Van der Meij dat het atelier Maart van der Meij aan het werk in zijn oude tattoo-studio. en de studio 'niet toegankelijk zijn voor iedereen, maar alleen voor een door ons geselecteerd publiek. Wij oefenen een kunst zinnig beroep uit, waarbij spra ke is van kleinschalige beroeps matige activiteiten'. „Daarbij", verzucht Emily van der Meij, „hebben we de gemeente nooit om een ver gunning geviaagd, gewoon om dat er volgens ons geen vergun ning nodig is. Mijn man oefent een vrij beroep uit. Hij is kun- ARCHIEFFOTO HENK BOUWMAN stenaar, die schildert en tekent en daarnaast ook tattoos aan brengt. En dat is ook kunst, ook al wil niemand dat geloven. Maar laat iemand mij het ver schil uitleggen tussen het aan brengen van kunst op een doek of op een lichaamsdeel." Van der Meij en zijn wouw woonden tot februari van dit jaar in de Prins Bernhardlaan. Na klachten van omwonenden oordeelde de gemeente dat Van der Meij moest stoppen met zijn studio in huis. Na overleg met zijn advocaat weigerde Van der Meij dat, omdat hij vond dat hij in zijn recht stond. Nu woont Van der Meij in een gro ter huis in de Willy Sluiterstaat in Katwijk. De garage onder het pand wordt momenteel ver bouwd tot kunstatelier annex tattoo-studio. Nog voordat er een tatoeage is aangebracht, hebben omwo nenden al geklaagd. De vereni ging van huiseigenaren in de flat aan de overkant onderzoekt de mogelijkheden om Van der Meij te dwarsbomen. Hij wordt moedeloos van de vooroorde len die rond het tatoeëren heer sen. „De mensen hier denken gelijk aan drugs en seks. Bela chelijk, de helft van Katwijk loopt met een tatoeage. De ge meente zou juist blij moeten zijn. Wij doen niets verkeerd, noch op sociaal noch op juri disch gebied." De gemeente gaat na 2 juni bekijken wat zich allemaal gaai afspelen in het atelier en de stu dio. Een ambtenaar gaat controle ren of de activiteiten 'publieks gericht' zijn. NOORDWUK JOB DE KRUIFF Smit kreeg gisteren opnieuw veel kritiek te slikken en de ex-' cuses moesten met vereende krachten uit hem getrokken worden. De andere drie colle gepartijen waren nog niet ver geten hoe Smits partij Verenigd Noordwijk in de raadsvergade ring van maart het evaluatie rapport over de kwestie-Duin pieper attaqueerde. In dat rap port staat dat Smit in de onder handelingen over het extra lo kaal voor die school procedure fouten maakte en de raad on juist informeerde. Daardoor zou de relatie tussen Smit en de raadscommissie voor onderwijs nu door irritatie, aangetast ver trouwen en een geloofwaardig heidsprobleem worden geken merkt. Verenigd Noordwijk vocht vorige maand de conclusies, de samenstelling en de werkwijze van de evaluatiecommissie aan. Smit onderschreef die kritiek, herhaalde zijn standpunt, maakte wat verkapte excuses en vroeg zich af of de zware evalu atieprocedure wel nodig was geweest. Gisteren draaide eerst zijn partij bij. VN'er Hazenoot sprak van een 'proces waar nie mand vrolijk van geworden is: geen leerling, geen docent, geen schoolbestuur en ook ze ker het gemeentebestuur niet'. Hij liet weten met de hoofdlij nen van het rapport te kunnen instemmen en waardering voor de commissie te hebben. Voor CDA, WD en Noord wijks Belang was dat nog niet genoeg. Of het kwartje bij Smit wel echt gevallen was, wilde Van Duin (NB) weten. „Hoe gaat u het oplossen?", vroeg WD'er Van der Jagt. En ook Salman (CDA) had wat meer re flectie van de wethouder ver wacht. ,,U zegt dat u de zaak al tijd rationeel en zakelijk hebt behandeld. Maai' u mag zich best wat meer openstellen voor emotie en wat inlevingsvermo- gen tonen. Zegt u nou eens ge woon in vijf zinnen: ik heb het inderdaad niet goed gedaan." Smit ging ten slotte door de knieën. Hij zei te willen gaan praten met de betrokken schoolbesturen en zijn raads commissie. „Ik stem in met het eindrapport. En of het kwartje gevallen is? Ja." Oppositiepartij De Combina tie had de hoop op dat moment al opgegeven. Fles verwi rel dat hij onvoldoende d' had voor de evaluatiecf1 b( sie en dat hij geen toonde. „Als iemand stuurd moet worden, ki eP1 dan wel uit zijn hart of tenen?", vroeg ze. Ook collegepartijen had 4 goed woord over. „Ik dat iedereen zo goed i trouwen is. De omslag Vou enigd Noordwijk is oioer waardig. En wat het CIe ^L lijkt meer op het poline' schadigen en laten bisc{] van de wethouder." De Combinatie steumen- om ook de motie van ('we betreuren hoe he gaan') van CDA, WD niet, evenmin als hun d houdérs. Een derde '1 kwam zelfs niet verder i eyn stem. Van Bockhov n Noordwijker) diende ee n in 'voor verruiming oee stuurlijke vrijheid'. In zien: was uit het besluit varjv meenteraad namelijk g 'dat wethouders in Ndn voortaan ongestraft mejaa: gen en de vakcommis hoeven te informe kv n Handtekeningenactie Houwa^ Een motie van wantrouwen wel ondertekenen, maar deze niet steunen. Daarmee wekte RPF/GPV-raadslid Houwaart gisteren de verbazing van raadsvoorzitter Van der Sluijs. Volgens Houwaart hebben hij en collega-raads lid Van Bockhove (De Noord wijker) echter een afspraak lopen dat ze eikaars moties mede-ondertekenen. .An ders kunnen wij als een mansfracties geen moti dienen", aldus Houwaa ri Onder een motie m altijd twee namen van leden staan. Van Boclldi had daarvoor ook een b si op De Combinatie kiv< doen. Die partij stemdf zijn motie van wantroich Dat gold niet voor de door hem ingediende ad voor verruiming van bes lijke vrijheid'. Die moe doen met twee handtekjs gen en één stem. Leiden herdenkt Jan Oort 1900-1992) Hulshorst, Gelderland, 1944. Jan Oort, bijzonder hoogleraar sterrenkunde aan de Leidse Universi teit, heeft zijn woning in de sleutelstad uit angst voor Duitse repercussies verruild voor zijn vakantiehuisje 'De Potbrummel'. Met zijn vrouw en drie kinderen verblijft hij drie jaar lang in het huisje, zonder salaris van de universiteit te ontvangen. Via een speciale te legramservice, die hem tijdens de oorlog vanuit Zü- rich bereikt, blijft hij op de hoogte van de ontwikke lingen binnen de astronomie. In zo'n Zwitsers tele gram leest Oort dat een Amerikaanse onderzoeker, Grote Reber, radiogolven uit ons melkwegstelsel heeft opgevangen. Oort realiseert zich dat het wel licht mogelijk is om via die verschijnselen de struc tuur van ons melkwegstelsel nader te bepalen - op dat moment een volstrekt ongebruikelijk idee. Na de oorlog, als Oort zijn werk als hoogleraar en als adjunct-directeur van de Sterrewacht weer heeft hervat, maakt hij zich sterk voor het gebruik van ra diogolven voor sterrenkunde. Langzaam overtuigt hij zijn vakgenoten ervan, dat de structuur van het melkwegstel via dergelijke technieken goed te bepa len is. Kort na de oorlog is voor het instellen van een radiotelescoop nog geen geld, maar twaalf jaar na Oorts eerste gedachtenspinsels hierover opent ko ningin Juliana, met Oort aan haai' zijde, de telescoop in Dwingeloo - dan de grootste radiotelescoop ter wereld. De wijse waarop een Amerikaanse ontdekking de basis legde voor Oorts inzet voor radioastronomie is veelzeggend. Jan Oort, geboren in Friesland maar opgegroeid in Oegstgeest, was niet de man van nieu we waarnemingen. Observaties liet hij aan anderen over. „Oort wist fantastisch om te gaan met waarne mingen van anderen", zegt Vincent Icke, hoogleraar sterrenkunde en mede-organisator van de tentoon stelling Jan Oort. Astronomer in de Leidse Universi teitsbibliotheek. „Hij voelde precies aan welke on derzoeken en resultaten van belang konden zijn voor de sterrenkunde. Daar ging hij mee aan de slag. Achter de telescoop trof je hem zelden." Op die wij ze schaarde Oort zich bij de groten. Eén van Oorts belangrijkste ontdekkingen, die van melkwegrotatie, kwam op een soortgelijke manier tot stand. In 1927 publiceerde de Zweedse astronoom Lindblad zijn bevindingen omtrent de wentelende bewegingen van melkwegstelsels: de zon bevindt zich op een for se afstand van het centrum van het stelsel, terwijl miljarden sterren en stofwolken in een spiraal rond om dat centrum bewegen. Oort, die toen al enkele jaren werkzaam was voor de Leidse Sterrewacht, zag de waarde van Lindblads publicatie en ging ermee aan de slag. Het werd de basis voor Oorts beschrij ving van het melkwegstelsel. Zo beschreef Oort de zogenaamde differentiële rotatie: de sterren in de spiraal die zich dichter bij het centrum bevinden be wegen sneller en de verder weg zwevende sterren trager. Oorts interpretaties van andermans observaties be zorgden hem grote bekendheid. In 1932 kreeg de jonge Oort al het aanbod om directeur van de vak groep astronomie te worden aan de vermaarde uni versiteit van Columbia, VS. Hij sloeg het aanbod trouwens af omdat hij bang was het Nederlandse landschap en, meer in het bijzonder, de Leidse Ster rewacht te zeer te gaan missen. Maar niet alleen on- Op 28 april is het honderd jaar geleden dat Jan Hendrik Oort werd geboren. Oort, die wordt gezien als één van de grootste sterrenkundigen van de twintigste eeuw, bracht het grootste deel van zijn werkende leven door als directeur van de Leidse Sterrewacht. Leiden herdenkt de sterrenkundige met een driedaags symposium, een tentoonstelling in de Universiteitsbibliotheek en een biografie. i iet nomen die door Oort op overtuigende wijze bewezen. Tot op hoge leeftijd bleef Oort in dienst van tenschap. Na zijn afscheid als directeur van rewacht en als hoogleraar, in 1970, was hij n wel elke dag op de Sterrewacht te vinden. Hi zich bezighouden met verschillende aspecte astronomie, zoals de oorsprong van kometei structuur van het melkwegstelsel. Vincent Ic contact houden met de 'astronoom der astri men': „Ik hield hem op de hoogte van de on lingen binnen het vakgebied. Hij kon zich tij laatste jaren van zijn leven steeds moeilijker treren op artikelen. Wij ontwikkelden een Dat laatste mag verrassend heten, Oort stom kend als een afstandelijk man. Veel meer da£et getrouwd was, drie kinderen had en een 1 schaatser was, wisten de meeste van zijn col niet. Icke wil Oort echter beslist niet afstandi noemen. „H^t was een uiterst sociaal en eer mens. Hij maakte geen enkel onderscheid tu jonge onderzoekers en wetenschappers die 1 ren ruimschoots verdiend hadden. Hij koest een oprechte belangstelling voor medewerk) Toch kwam Icke ook in de laatste jaren van ven weinig te weten over diens privé-leven. hadden we het domweg niet over. Hij was betreft inderdaad gesloten. Maar onze gespt over sterrenkunde waren óók gesprekken leven. Wetenschap maakte daar nu eenmaal1 langrijk deel van uit." s wt)l PETER GROENENDIJK nis Jan Oort, hier aan het werk, was niet de man van nieuwe waarnemingen. Observaties liet hij aan anderen over. der vakgenoten genoot hij bekendheid en ontzag. In 1955 werd hij opgenomen in een lijst met de hon derd beroemdste aardbewoners, opgesteld door het Amerikaanse blad LIFE. Oort stond tussen Winston Churchill en Igor Strawinsky. Ondanks die bekendheid bleef Oort een bescheiden' man. Vincent Icke, die door Oort naaf Leiden werd gehaald en die een hechte omgang met Oort onder hield tot diens dood in 1992, beschrijft die beschei denheid als 'bedrieglijk'. „Oort kwam over als een schuchter, bijna onzeker man. Maar hij was zich er wel degelijk van bewust dat hij tot de grootste we tenschappers van zijn tijd behoorde. Oort was altijd uiterst zeker van zijn zaak, maar had geen uiterlijk machtsvertoon nodig om die zekerheid over te bren gen." Een belangrijk onderzoeksobject van Oort vormde de zogenaamde krabnevel. Toen Oort geïnteresseerd raakte in dit verschijnsel was er nog bijna niets over bekend. In samenwerking met Duyvendak, Leids hoogleraar in het Chinees, ontdekte Oort de oor sprong van de nevel: het bleek het restant van een explosie van een ster in het jaar 1054. Deze recon structie was mogelijk doordat de explosie werd vast gelegd in verschillende Chinese kronieken uit de elf de eeuw. Maar Oort ontdekte meer. De steeds veran derende vorm van de nevel bleek te maken te heb ben met krachtige radiogolven die de resten van de explosie uitzenden. Ook dit was niet Oorts eigen ontdekking, maar een suggestie van Russische astro- Op de tentoonstelling Jan Oort. Astrónon gratis te bezoeken is in de hal van de Leid versiteitsbibliotheek, zijn manuscripten, fc andere voorwerpen te bezichtigen die sam beeld schetsen van het wetenschappelijl van de sterrenkundige. Speciaal voor de te stelling vervaardigde Vincent Icke een kun dat bedoeld is als eerbetoon aan zijn ovt leermeester. De tentoonstelling loopt tot 2. Gelijktijdig met de opening van de tento ling verscheen een gelijknamig boekje, wa ven en werken van Jan Oort worden bescl Het werkje, dat voor vijftien gulden te koog de balie van de UB, vormt een aanvulling tentoonstelling. Het bevat ook beschrijving de tentoongestelde objecten. Deze week wordt in natuur-historisch Naturalis het symposium Looking ahead der gehouden. Het symposium dient als toon aan Jan Oort; er zullen 35 internation kende sterrenkundigen spreken over hei toekomst van de sterrenkunde.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 16