Geestelijk verzorger Bijlmerbajes ziet niets in celstr Kinderen van één Vader Geloof Samenleving 'Medische ethiek is vaak slag in de lucht' ZORGELOZE VAKANTIE? Jezus er. God kregen een kindje. Toen moesten ze van iemand alle mensen waarschuwen zodat die konden komen kijken. Een vriendinnetje uit mijn klas heeft dat tegen mij gezegd. God die heeft eerst een wieg gemaakt voor dat babietje. Daar kon het babietje in. Maar eigenlijk weet ik niet precies wie Jezus en God zijn. Ik weet er allemaal niet zo veel van. Jezus had een doekje om zijn hoofd. Had ik maar een pop van Jezus en God, dan kon ik laten zien hoe ze eruit zagen. Ik geloof soms wel. Geloven is dat je iemand gelooft als ze wat vertellen. Soms zeggen ze 'ik heb een Pikachu gekregen van Po- kémon.' en dan geloof ik dat dat waar is. Op school bidden we elke dag. Er hoort een versje bij, maar ik weet niet waar het voor is. Toch doe ik mee. want het is wel leuk om te doen. Van bidden kun je een hoop leren. Het liedje gaat van: Lieve Vader/help ons gehoorzamen!voor groot en klein/en ik zou allemaal vrienden zijn/voor onze tijd/Vader, Zoon, Heilige Geest Amen. Je gaat er beter van gehoorzamen. Gehoor zamen moet van juf. Mijn ene juf is ziek, maar we hebben er nog twee over. Ik weet ook het verhaal van Jezus die aan het kruis heeft gehangen. Hij moest doodgemaakt worden. Iedereen ging zo wat kijken. Sommige mensen waren zelfs blij dat Jezus dood was. Ik vond het wel een beetje zielig. Ik weet nog één ding. Eerst zaten alle mensen aan tafel en Jezus ging eten en drinken. Toen hadden ze niet genoeg drinken en moesten ze water uit de sloot halen. Dit zijn misschien belangrijke verhalen, maar mijn lievelingsverhaal is Pokémon. Pokémon is ook mijn lievelingstelevisie. Iedereen vindt het leuk, de hele klas. Maar als juf Pokémonkaar- ten in de klas ziet, gooit ze ze gelijk weg. Waar woont Jezus eigenlijk? Dat wil ik wel graag weten! Gioya Koning (6 jaar, afkomstig uit Hoofddorp) vertelt over haar geloof VANDAAG Vandaag 32 jaar geleden, op 26 april 1968 was pater Adolfs, prior van het Augustijner klooster bij Eindhoven, voorpaginanieuws. Hij trad na melijk op 46-jarige leeftijd uit het klooster, waarin hij 23 jaar had gewerkt. Adolfs werd redacteur bij de protestantse uitgeverij Bosch en Keuning in Baarn. Als katholiek pater kreeg hij vanuit Rome een weken durend schrijfverbod opgelegd. Omdat dit zijn zoveelste aanvaring met de katholieke autoriteiten was, besloot hij op te stap pen. Adolfs verwoordde het zelf aldus: ..Ik ben teleurge steld over de altijd weer remmende invloed die vanuit Ro me op allerlei vernieuwingen in ons land wordt uitgeo- fend." Op 26 april 1309 overleed in de heilige Alida van Siena in haar geboortestad. Ze leefde een huwelijk van onthouding en trad na de dood van haar man in bij de Benedictines. Pauselijke ridderorde voor Leidenaar WOENSDAG 26 APRIL 2000 lisse afke van der toolen „Leuke gasten overigens hoor, die Antilliaanse jongens. Maar ja, hebben ze iemand een prikkie gegeven. Dood. Tja." Twintig paar wenkbrauwen schieten omhoog. De uitspraak is van Wichert Hoekert, geestelijk verzorger in de Bijlmerbajes. De wenkbrauwen zijn van leden van de Gerefor meerde Kerk in Lisse. Het is wijkavond, en Hoekert is uitgenodigd om te komen praten over het thema 'Schuld, boete en strafrecht'. De gast opent zijn praatje met: „Lisse is in de Bijlmerbajes een begrip." Elke kerst verscheept de plaatselijke kerk honderden bloembollen naar de Amsterdamse gevangenis. „En Piet komt dat dan brengen." Piet is dominee Piet van Midden, die Hoekert heeft uitgenodigd. Met de bloemenzending van vorig jaar ging het bijna mis. Hoekert: „Ineens was er iemand die zei: al die bollen moeten weer weg uit die cellen. Want er zou eens iets in kunnen zitten. Drugs. Ik zei: die bollen blijven. Je denkt toch niet dat ik drugs invoer zeg!" Hij verbaast zich nog steeds over dit voorval. „Je zou denken dat het gevange niswezen wat plooibaarder werd. Maar er kan juist steeds minder." Nou, nou, reageert een van de aanwezigen. Zo gek is het toch niet, dat aan drugssmokkel wordt gedacht. „Ik vind dat eigenlijk wel snugger van die man." En een ander: „In een hyacinthenbol kan dat goed hoor, een pilletje extacy." Het is een ontmoeting tussen twee verschillen de werelden vanavond, zoveel is duidelijk. Hoekert haalt er een oud begrip bij om uit te leg gen hoe hij er tegenaan kijkt: het boeten, oftewel herstellen van visnetten. „Een net dat gebruikt wordt gaat kapot. En ook in het leven krijg je vui le handen, anders leef je niet. Maar wat verkeerd gaat kan worden hersteld." Maar dat gebeurt niet zolang veroordeelden passief in een cel moeten zitten. „Wat zijn die gasten dan aan het herstellen? We moeten daar vanaf. Nu laat je mensen in een cel zitten die dat juist niet goed kunnen. Die niet zomaar een ro man gaan zitten lezen. Die worden helemaal al leen gelaten. Dat is psychologisch heel zwaar." Sommige mensen werken zelfs dubbele tijden, vertelt de gevangenispredikant. Om maar niet in die cel te hoeven zitten. Dat maakt de luisteraars nieuwsgierig: hoe lang moeten zij dan eigenlijk werken op 'n dag? „Eén dagdeel", zegt Hoekert. Aha. Dat is de oplossing, begrijpt iemai mensen niet in die hokken opsluiten. Wér Helemaal het idee van Hoekert. Alter straffen, die kant moet het uit. „De mense verantwoordelijkheid over hun leven geve tact laten leggen met het slachtoffer. He wat kapot is gemaakt." En alleen mensen ten als ze dit weigeren. Of als ze gevaarl j natuurlijk. Al gaat het steeds meer die celstraf is nog veel te veel de nom Hoekert. Dus voorlopig wacht niet alle j nissen hetzelfde lot als de Bijlmerbajes, een tijdje wordt opgedoekt en verkocht projectontwikkelaar. Maar de geestelijk ve houdt goede hoop. „Misschien zeggen 2010: hé, kwamen ze er toen pas achter d{ met de mens zelf moet doen?" BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Ameide-Tienhoven, H.L. Versluis te Kamperveen CHRISTELIJK GEREFORMEERDE KERKEN Aangenomen: naar Bunschoten, H. Peet te Spijkenisse. leiden Het is een eer die maar weinig mensen te beurt valt: door de paus onderscheiden worden met de Ridderorde van Sint Sylvester. „Ik ben 49 jaar priester en ik heb hem nu drie keer uitgereikt", zegt pastoor Vreeburg van de Lodewijkparo- chie, die de onderscheiding gisteravond aan Leidenaar H.M.W. Heeman overhandigde. Heeman kreeg de onderscheiding om dat hij zich als voorzitter van de stichting Roomburgh negen tien jaar lang inzette voor de katholieke identiteit van het gelijk namige verzorgingscentrum. foto mark lamers Sing-in op Koninginnedag lisse 'Mijn schilde ende betrouwen' is heel toepasselijk de titel van de Sing-in, die op de avond van zaterdag 29 april wordt ge houden in de Pauluskerk aan de Ruishornlaan 33 in Lisse. On der begeleiding van piano, orgel en trompel worden deze avond christelijke en vaderlandse liederen gezongen. Hervormd predi kant E. Klein Kranenburg verzorgt de presentatie. De Sing-in, georganiseerd door de hervormde en gereformeerde kerken in Lisse, begint om half acht. Eendaagse bedevaart naar Smakt regio Op bedevaart naar Smakt: op maandag 8 mei houdt Haagse Bedevaarten een eendaagse reis naar het Limburgse Jo zefheiligdom. 's Morgens is er in Smakt een gezongen heilige mis en een gebedsdienst in de Jozefkapel. Daarna vertrekt men naar de Mariabedevaartsplaats Handel. De bedevaart wordt be geleid door pastoor Vreeburg uit Leiden. In de regio zijn er op stapplaatsen in Leiden, Alphen aan den Rijn en Leidschendam. Informatie en aanmelding bij W. van Houdt van Haagse Bede vaarten: 070-3204723. Hodjatoleslam onder vuur teheran De speciale rechtbank voor geestelijken in Iran heeft een arrestatiebevel uitgevaardigd tegen hodjatoleslam Hassan Yusefi Echkevari. De hoge geestelijke is aanhanger van de her vormingsgezinde president Khatami. Echkevari wordt verweten dat hij eerder deze maand in Berlijn heeft deelgenomen aan de conferentie 'Iran na de verkiezingen'. Voor deze bijeenkomst van de Heinrich Böll Stichting waren vooral geestverwanten van de Iraanse president uitgenodigd. De Iraanse televisie, die in handen is van de conservatieve tegenstanders van de president, heeft beelden van de conferentie getoond waarop een jonge vrouw te zien was die met de armen bloot danste. Verder was vaag iets te zien van een man die zijn kleren uittrok. De medische ethiek oordeelt vaak zonder kennis van zaken over dilemma's in de genees kunde. „Ethiek is een slag in de lucht als je niet weet waar het over gaat. Dus heeft de medi sche ethiek vaak slagen in de lucht gedaan", vindt gerefor meerde theoloog en ethicus H. Kuitert. Vooral op het gebied van celbiologie en genetica schiet de kennis van medisch- ethici volgens Kuitert nogal eens tekort. „Vaak weet men eenvoudigweg niet waarover men praat', zegt hij in het jong ste nummer van het Tijdschrift voor Geneeskunde en Ethiek. „Er worden allerlei schrikbeel den opgeroepen, of het nu gaat over het inplanten van een menselijk gen in een varken of in een schaap, of over wat dan ook. Laat de medisch-ethici thuisblijven zolang ze niet in staat zijn de dilemma's op een bepaald terrein te begrijpen", luidt het advies van de emeritus hoogleraar ethiek aan de Vrije Universiteit in Amsterdam. Kuitert heeft een hekel aan 'schijterigheid' in het medisch- ethisch debat. Over bijvoor beeld het overbrengen van an dere genen in planten en dieren moeten ethici volgens hem geen 'gehuil' aanheffen. „Als je bang bent, doe dan langzaam en voorzichtig. Houd je aan de regel dat de gevolgen van een handeling altijd gecorrigeerd moeten kunnen worden. Maar dan denk ik dat je genoeg hebt gezegd als ethicus." Over ingrijpen in de menselij ke genen moeten volgens Kui tert vooral de juiste vragen wor den gesteld. „Stel je voor dat je een combinatie van genen zou kunnen aanwijzen waardoor mensen minder agressief wor den. Dat soort vragen. Het is om te huilen met hoe weinig kennis van zaken ook die dis cussie vaak wordt gevoerd." Kuitert gelooft niet dat we tenschappelijke ontwikkelingen tegen te houden zijn. „Die keer je niet en die moet je ook niet willen keren. Je kunt met beleid af en toe een grens stellen en zeggen: hier maar even stop pen. Maar echt gestopt wordt er niet. Daar is de natuurweten schap een te zelfstandig gege ven voor." WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met donderdag. Noorwegen: Meest bewolkt vooral in het zuiden enige tijd regen, eerst vooral langs de zuidwest en later ook landinwaarts. In het noorden winterse buien en maxima iets boven het vriespunt. In het zuiden 's middags rond 12 graden. Zweden: In het noorden meest bewolkt en kans op een winterse bui. In het zuiden eerst nog zonnige perioden, maar later meer be wolking en een toenemende kans op re gen. Maxima van een graad of 4 in het noorden tot lokaal 17 in het zuiden. Finland: In het zuiden geregeld zon en overwe gend droog. In het noorden meer bewol king en kans op een (winterse) bui Maxi ma uiteenlopend van een graad of 3 in het noorden tot rond 15 in het zuiden. Oenemarken: Afwisselend zon en wolkenvelden en vooral later in het westen kans op regen. Maxima oplopend tot ongeveer 17 gra- Engeland, Schotland, Wales, Ierland: Onbestendig en soms veel wind. Verder meest bewolkt en buiig. In Engeland la ter ook wat zon. Middagtemperatuur van 8 graden in het noorden van Schotland tot 16 graden in de omgeving van Lon- België en Luxemburg: Zonnige perioden en droog. In het wes ten wat meer wolken en kans op lichte regen. Maxima stijgend naar ongeveer 23 graden, in het westen lager. Noord- en Midden-Frankrijk: In de westelijke helft bewolking en re gen. In het oosten zonnige perioden en droog Maxima van 12 graden in Bretag- ne tot 23 graden in het oosten. Zuid-Frankrijk: In het westen wolkenvelden en enkele (pittige) regen- of onweersbuien. Elders eerst flink wat zon en droog. Later ook in het oosten toenemende regenkansen. Maxima ongeveer 21 graden, aan de voet van de Pyreneen nog wat warmer. Spanje: Naar het oosten toe trekkende bewolking en (onweers)buien. Langs de Costa's eerst nog droog met zon. Maxima uiteen lopend van 15 graden in het noordwes ten tot ongeveer 22 in het oosten, don derdag minder warm. Portugal: Geleidelijk nu en dan zon, afgewisseld door enkele stapelwolken en een enkele regen- of onweersbui. Maxima tussen 15 en 20 graden, donderdag kouder Mallorca, Ibiza, Menorca: Zonnig en droog. Geleidelijk vanuit het westen meer wolken en later kans op een bui Middagtemperatuur ongeveer 23 graden Tunesië: Zonnig en warm. Later op donderdag meer wolken. Middagtemperatuur rond de 30 graden. Canarische Eilanden: Perioden met zon. vooral in het noorden ook wolken en een kleine kans op een bui. Maxima 20 tot 25 graden. Duitsland: Perioden met zon en droog. Warmer met middagtemperatuur uiteenlopend van 20 graden in het noorden tot 25 in het zuiden. Oostenrijk: In het oosten eerst nog wolkenvelden. Verder flinke zonnige perioden en war mer. Maxima ongeveer 25 graden. Zwitserland: Droog en flink veel zon. Later op donder dag vanuit het westen meer wolken en een toenemende buienkans. Maxima rond 24 graden. Polen: Eerst nog enkele wolkenvelden en in het oosten kans op wat regen. Verder perio den met zon en droog. Warmer met maxima tussen de 20 en 25 graden. Tsjechië en Slowakije: Eerst wolkenvelden en in Slowakije kans op wat regen Verder vanuit het westen zonnige perioden en droog. Middagtem peratuur eerst ongeveer 21 graden, don derdag enkele graden hoger. Italië: Eerst flink wat zon en droog. Later op donderdag toenemende kans op bewol king. maar op de meeste plaatsen nog droog. Warmer met maxima tussen de 20 en 25 graden. Corsica en Sardinië: Perioden met zon en droog. Donderdag later op de dag vanuit het westen meer bewolking, maar nog meest droog. Maxi ma rond 25 graden Griekenland en Kreta: Op de meeste stranden zonnig en droog. Landinwaarts, voornamelijk in het noor den eerst nog kans op een onweersbui. Middagtemperatuur 20 tot 25 graden. Malta: Flinke perioden met zon en droog. Maxi ma rond 24 graden. Turkije en Cyprus: Wolkenvelden, kans op een regen- of on weersbui. maar en ook hier en daar zon. Maxima ongeveer 20 graden DONDERDAG 27 APRIL 2000 Zon- en maanstanden Zon op 06.18 Zon onder 20.57 Maan op 03.53 Maan onder 12.48 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 10.34 23.06 10.07 22.39 Laag 05 40» 18.15 05.21 17.56 Hervorm- appèl tei voorkomi: verdeeldht „Wij begeren gewoon lii; vormd te blijven" sch E: 25 hervormden, onde n( dertien predikanten, ii appèl aan alle hervorn Daarin uiten zij hun over de vorming vaier nieuwe Samen-op-Wej die „onherroepelijk z; "J den tot verdere ver<e-' heid in de gemeenten in gezinnen." De Kawijki '8 minees P. Stam en P1"*1 maat behoren tot de tekenaars. da De huidige verw; 'u mede ontstaan dooi11 pragmatische kerkpi ds en ontoereikende vo<:n ting, zal alleen nog 01 groter worden, denkt1Vl 25. Nu het er meer en oc op aan gaat komen, r r- de ondertekenaars d<et vormden op te biddeier| 'onze Nederlandse d vormde Kerk, die wi ie' als een planting Gods P land'. t>r Velen hebben bij I e1 leggen van de openba at loofsbelijdenis beloof11 in de gemeenschap vorj Nederlandse Hente' Kerk en onder haar o e getrouw te zijn onder ('0( diening van het Woo;d de sacramenten. „Wij m ren dan ook niets a d dan lidmaat te blijveiJt( de Nederlandse Hervtez' Kerk. Wij kunnen zo lidmaat worden va nieuwe SoW-kerk." Die nieuwe kerk i01 mers een plurale kei de banden met de h verbreekt, de bijbelse selen met betrekking ambten, de kinderdoi openbare geloofsbeli en het huwelijk ont en de eenduidige gt meerde grondslag mijnt. - De ondertekenaars de hier en daar geo| gedachte, dat zij get zouden worden dot scheidings- of dolt denken, van de har'n hopen dat hun appèln in de Nederlandse n 1 vormde Kerk de og'0i openen. „Het is de h 01 tijd dat wij allen vds worden." Ie' iu k; LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) REDACTIE A Maandag, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie kunst W Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071- 5323 Familieberichten: 023- 5317 3|hr 023- 5320 216 Redactie: 071- 5321 921 Hoofdredactie: 071- 5315 921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tojk 071- 5356 230 i RUBRIEKSADVERTEN' 071-5128 030 Maandag t/m vrijdag 071- 5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per halfjaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging ve het automatisch afschrijven van het abonnements- geld, ontvangen 1, betaling. VERZENDING PER POSTferi Voor abonnementen die per post (bi >p worden verzonden geldt een toeslag-- aan portokosten per verschijndag. ri LEIDSCH DAGBLAD OP CASSEjOV Voor mensen die moeilijk lezen, s ;r< hebben of blind zijn (of een ande er leeshandicap hebben), is een sam i het regionale nieuws uit het l Dagblad op geluidscassette besch informatie (Centrum voor Gesproken Lectuu ijj ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezondei t feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111. Weerrapporten 260408 u> Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Maastricht Aberdeen Athene Barcelona Boedapest Cyprus Dublin Frankfurt Genève Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca bewolkt 'T777> tegen '~v<^ï opklaringen zonnig lagedruk windrichting hogedruk luchtdruk in 1 9 temperatuur -.1000— hecto pasca| 11 8 0.0 24 12 0.0 20 13 0.0 Regel nü de unieke Internationale Reis- en Kredietbrief PLUS. Als uw auto afhaakt, rijdt gewoon verder in een vervangende auto. Uw garantie voor een zorgeloze vakantie. Kom langs, bel gratis 0800 - 0503 of kijk op www.anwb.nl ANWB

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 14