jeiden Regio ^WO mag uurthuis fstoten 'Een taart gooien kan ook in de Breestraat' Wil de echte Leidenaar nu eindelijk eens opstaan? L_ Actievoerders: geen confrontatie Zicht vanaf de Burcht NSDAG 26 APRIL 2000 -eidse Welzijnsorganisatie (LWO) mag van burge- iter en wethouders buurthuis Cornelis Joppensz in. De sluiting levert een besparing op van bijna '00 gulden. Verder kort de instelling op het aantal agers. In totaal moet de LWO dit jaar vier ton bezui- i, zo blijkt uit de uitvoeringsovereenkomst tussen meente en de welzijnsinstelling. iuct /ro rtbt inkondiging van de LWO )g/5j overweegt een of meer- f /Q buurthuizen af te stoten, ie politieke partijen des- ichrik aan. Er was sprake 4 uiting van de Pancrat, het nnest en Cornelis Jop- De eerste viel al gauw af. raadslid beschouwt een huis als onmisbaar voor nlijk welzijnswerk in de 1. Wethouder Baaijens, et de portefeuille welzijn isir overge- i smi n van jetreden ,us beloof- S/iiat de geen buurt- al afsto- )lang de ente er ïeer instemt. 0 ;en memo aan de leden le commissie onderwijs, n, zorg en emancipatie t de wethouder het op de welzijnsorganisatie. het structurele tekort op r /O-begroting zullen ener- maatregelen getroffen Lin door het aantal mana- itfuncties terug te bren- inderzijds heeft dit onver- lijk gevolgen voor de ex- tie van het aantal buurt- kiden voorzieningen." Te- i is de bestuurder over in april een akkoord is :t met de LWO hoe zij subsidie besteedt. Vorig ïkte dat pas in september, t keert dit jaar hoogstens I egen miljoen gulden uit. ^ens Baaijens heeft het af- van Cornelis Joppensz ernstige gevolgen voor tale aanbod van de LWO'. buurthuis in de Professo- Organisatie moet vier ton bezuinigen klas: renwijk worden voornamelijk cursussen gegeven. Die kunnen ook elders plaatsvinden, zegt Baaijens, zoals in Matilo of in Vogelvlucht. De LWO wil het buurthuis overdragen aan de Centrale Organisatie Kinderop vang Leiden (COKL), die zit te springen om meer crèches en naschoolse opvang. Voor 'ty pisch buurtgerichte activitei ten', zoals bijeenkomsten van de wijkvereniging of een vereni ging van eigenaren, blijft Cor nelis Joppensz beschikbaar, be looft de wet houder. Het tekort van 407.000 gulden bij de LWO is ontstaan door de loonkosten stijging, als gevolg van de nieuwe arbeids overeenkomst voor welzijns werkers, en de eerste verande ringen in de organisatie. Daar mee was in de begrotingen van de laatste twee jaar geen reke ning gehouden. Hoe de LWO trouwens het aantal manage mentfuncties wil inperken, is niet duidelijk. Vorig jaar bleek uit een rapportage van Twijn- stra Gudde dat de instelling hard toe was aan een ingrijpen de reorganisatie. Die rapporta ge leidde tot het vertrek van di recteur Flapper. Hoewel de LWO moet bezui nigen, verwachten burgemees ter en wethouders beter werk van de instelling. Jongerenwerk behoort tot de prioriteiten, eist de gemeente onder meer. Tege lijkertijd dienen de activiteiten voor ouderen dit jaar minimaal gelijk te blijven en moeten zij 'waar mogelijk worden geïnten siveerd'. leiden Al te veel informatie over de stad is er niet voor toeristen. En de informatie die beschikbaar is, is summier, of zelfs onvolledig. De Burcht, toch de belangrijkste toeristische trekpleister van de stad, komt er wat dat betreft helemaal bekaaid van af. Dat vond George W. Gussenhoven, Leidenaar in hart en nieren, tenminste. Dus besloot hij zelf maar een boekwerkje samen te stellen over dit monu ment in het hartje van de stad. De informatie verza melde hij met de hulp van het gemeentearchief. Voor de begeleidende foto's tekende deze verwoed amateur-fotograaf zelf. Belangrijkste onderdeel van het boekje, 'Panorama Leiden', is een uitklapbaar panorama van zo'n 2,5 meter. Een foto van alles wat er vanaf de Burcht is te zien. De tekst van het boekje bevat informatie over de veertig meest mar kante punten uit het panorama, van de toren van de Hooglandse kerk en de schoorsteen van de voorma lige zeepfabriek Sanders aan het Levendaal tot het dak van voormalig modemagazijn De Faam in de Hoogstraat. Gussenhoven geeft verder tekst en uit leg over de Burcht zelf. De maker overhandigde gis termiddag het eerste exemplaar aan burgemeester Postma. 'Panorama Leiden' is, ook in een Engelse en een Duitse versie, voor 19,95 gulden te koop bij de Kooyker Ginsberg aan de Breestraat, Leiden Pro motie VW aan de Stationsweg en museum de La kenhal. foto george gussenhoven Burgemeester Postma neemt maatregelen om zoveel mogelijk Leidenaars de koningin te laten zien onno havermans Eigenlijk zit de burgemeester nog het meest in over het oran jezonnetje. „Het belangrijkste risico is het weer", zegt Postma. Zo kort voor de komst van ko ningin Beatrix naar Leiden zou je andere zorgen verwachten. In stad en land zwelt de kritiek aan op de Leidse vesting, waar in het volksfeest Koninginne dag bij voorbaat wordt ge smoord. Maar Postma blijft standvastig. „Alles is erop ge richt om een maximaal aantal mensen de koningin van dicht bij te laten zien. Als we die maatregelen niet nemen en er worden kleuters 'of bejaarden onder de voet gelopen, dan zal de kritiek pas hard zijn." In feite, zegt de burgemees ter, krijgt Leiden al een toegift in de vorm van de vaartocht die de koninklijke familie zal ma ken over de Witte Singel, de Vliet en het Rapenburg. „Een wandeling van ongeveer acht honderd meter is gebruikelijk. Die vaarroute is extra, juist om zoveel mogelijk mensen de kans te geven erbij te zijn. Er Voor Maxima zijn er geen bloemen De burgemeester trekt een on gelovig gezicht bij de geruch ten dat de Argentijnse Maxima Zorreguita als aanstaande van de kroonprins haar opwach ting zal maken. Een halve se conde speelt een vage glim lach om zijn lippen. „Ik kan het me niet voorstellen", zegt hij dan. Voorzitter Langezaal van de Vereniging Koninginnedag Leiden voorziet een klein pro bleem wanneer Maxima haar opwachting zou maken. „Het zou heel mooi zijn", zegt hij en zijn ogen glimmen. „Maar we hebben slechts vier boe ketten voor de vier dames in het gezelschap." Behalve koningin Beatrix zijn dat prinses Margriet en haar schoondochters prinses Marilène en Annette Sekrève, de aanstaande van prins Ber nard jr. staan ook allerlei koren langs de weg, die hier in het stadhuis al de koninginneroute heet." Die koren staan op de brug gen en vormen zo meteen een barricade zodat niemand over de reling kan gaan hangen, zo als enkele weken geleden in Den Bosch waar koningin Bea trix met de Belgische koning Al- bert en koningin Paola over de Dieze voer. „Dat was zo niet af gesproken", bezweert Postma. „Er hoeft maar iets te gebeu ren... Nee, geen mars op de Oran jes. De angst voor anti-monar chistische acties heeft niet mee gespeeld, verzekert de burge meester. Ook de pasjesregeling voor de Pieterswijk heeft daar niets mee te maken. „Een taart gooien kun je in de Breestraat ook, al zou het bedroevend zijn als zelfs maar een poging daar toe zou worden ondernomen. Maar nee, de maatregelen zijn daar niet op gericht." Puur om de veiligheid gaat de wijk met z'n smalle steegjes za terdagmorgen om acht uur op slot, al vindt Postma dat geen fijne omschrijving. „Het idee van een lege, afgezette wijk is niet aan de orde. Ik verwacht dat er zaterdag zo'n tiendui- De anarchistische actievoerders die op Konin ginnedag in Leiden demonstreren tegen het ko ningshuis, zullen niet aansturen op een con frontatie met het koninklijk bezoek. Het comité 'Mars op de Oranjes' (Comodo) laat in een persbericht weten niet op te willen trekken naar koningin Beatrix en haar gevolg. De actie be staat uit een rijdend volkstribunaal 'waarin Beatrix zich voor een aantal rechters moet ver antwoorden voor allerlei misstanden waaraan zij (mede) schuldig is. Het tribunaal gaat verge zeld van de oranje guillotine die sinds enkele weken staat opgesteld bij actiecentrum Euro- dusnie aan de Boerhaavelaan. De Mars op de Oranjes vertrekt aanstaande zaterdag om elf uur 's ochtends van de Hoog landse Kerkgracht. Vervolgens geeft het 'volks tribunaal' op verschillende plekken in de stad voorstellingen. De optocht maakt een rondje door de stad en komt uiteindelijk weer terug waar hij begonnen is. De actievoerders kondi gen aan niet op een confrontatie met de autori teiten aan te sturen, maar houden daarbij wel een slag om de arm. 'Zolang de politie ons recht op vrije meningsuiting respecteert en zich dus afzijdig houdt, blijft het gezellig', meldt het persbericht enigszins dreigend. De politie heeft zich in de aanloop naar de actie in ieder geval niet afzijdig gehouden. Een sympathisant die bij het station Leiden Cen traal nep-treinkaartjes uitdeelde waarop de de monstratie wordt aangekondigd, werd vorige week door de politie gearresteerd en anderhal ve dag vastgehouden. De manier waarop de veiligheidsdiensten de actievoerders nauwlettend in de gaten houdt, leidde vorige week zelfs tot Kamervragen van GroenLinks. zend mensen in de Pieterswijk zijn: bewoners en hun gasten, tijdelijke bewoners en mensen die er werken. Dan is het echt overvol." Bewoners mogen per huis houden twee gasten uitnodigen die ook een pasje krijgen. Daar voor hoeft niet te worden be- hoor, zo'n wedstrijd Leids en. De Leidse liedjeswed- l? Ook een prima initiatief, atzelfde geldt voor de se gedichtenwedstrijd. Aan nat 'ge ideeën geen gebrek bij .eidse Volkshuis en Leiden notie VW. Alleen, zonder 5( lemers zijn er natuurlijk oj, i wedstrijden. Dus of geïn- "^tseerden zich maar even n opgeven bij Leiden Pro- e VW, of hun liedjes dan k tedichten willen insturen f ngsbrengen. Dat kan nog mei. Telefonisch (071- 607 of 5665608), in leven- lijve (Korevaarstraat 2a) of i-mail (frankvanleeuwen@ inpromotie.nl). nog even voor alle duide- eid: in het kader van het lerdjarig bestaan van het shuis hebben datzelfde shuis en Leiden promotie voor zaterdag 13 mei een rarnma in elkaar- gedraaid in het Leids dialect cen- staat. Op het podium in het water van de Apothekers- dijk, een dik uur lang. Begon nen wordt met het Leids ABC waarna een wedstrijd Leids praten wordt gehouden. Tijdens dit evenement strijden drie finalisten om de titel beste Leidse prater. Daarbij gaat het niet zozeer om het taalgebruik als wel om de uitspraak. Voor die tijd moet een voorronde uitmaken welke drie kandida ten naar de finale gaan. De re gels voor de gedichtenwedstrijd zijn duidelijk: stuur een gedicht in dat over Leiden gaat. Over het leven in de stad, een Leidse straat of een Leidse familie. De Leidse liedjeswedstrijd steekt precies hetzelfde in el kaar: stuur een bandje of een cd in met een liedje dat over Leiden gaat. De winnaars mo gen htm gedicht voordragen en hun liedje ten gehore brengen op het waterpodium. En om het geheel compleet te maken is er ook nog een Leidse les, waarin de nadruk wordt gelegd Bas van Dijk en Joke van Jobo maken mevrouw Oostdam van de Stichting St. Lucia gelukkig met een che que van een kwart ton. Bestemd voor de blinden. foto dick hogewoning De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. op de uitspraak, maar waarin ook typisch Leidse uitdrukkin gen, spreekwoorden en gezeg den aan bod komen. De presentatie van dit hele spektakel is in handen van Thai Jonas. Aan de deelname zijn geen kosten verbonden en er zijn ludieke prijzen te winnen. Maar in eerste instantie gaat het natuurlijk om de Leidse Volkshuis Het Leidse Volkshuis verhuist op 1 mei weer terug van de Ga- renmarkt lb naar het gerestau reerde pand aan de Apothe- kersdijk 33a. Da's geen nieuws want daar is al uitgebreid aan dacht aan besteed. Immers, de renovatie van het Volkshuis kostte de gemeente uiteindelijk bijna 3,5 miljoen gulden. Be groot was 2,6 miljoen. Dat be drag is exclusief de kosten voor de inrichting van het gebouw.' De Leidse Welzijnsorganisatie (LWO) telt daarvoor nog eens anderhalf miljoen gulden neer. In het opgeknapte onderko men is een deel van de inrich ting geheel vernieuwd dankzij fondsen en gulle gevers. Spul len die geen plek meer krijgen in het Volkshuis worden op donderdag 27 april voor weinig geld verkocht: meubilair, bu reaus, prikborden, servies, lam pen, decoratiemateriaal, kort om te veel om op te noemen. De opbrengst van de verkoop wordt gebruikt voor een nieu we piano en toneelverlichting in het 'herboren' Volkshuis. Er kan dus wel degelijk op de kleintjes worden gelet als het moet. De spullen die ter verkoop wor den aangeboden zijn donder dag 27 april te bekijken op de Garenmarkt lb van 10.00-11.00 uur. De verkoop vindt plaats dezelfde dag tussen 15.00 en 19.00 uur. Postzegels Bijna 36 jaar spaarde mevrouw Oostdam uit Alphen samen met haar man Wim postzegels. Nou en, zult u denken, dat doen er wel meer. Ja, alleen met dit verschil dat de vorig jaar overleden Oostdam (90) na zijn pensionering de zegels niet verzamelde voor zijn eigen ple zier, maar vooral voor het nut van anderen. Het echtpaar maakte de oude zegels name lijk per kilo te gelde en schonk de opbrengst via hun Stichting St. Lucia aan de blinden. Eerst in Nederland, later ook in India en Gabon. Joke, secretaresse bij aanne mersbedrijf Jobo, bewaarde ook altijd de zegels op de brie ven voor de oude heer Oost dam als hij zijn ronde deed. Ze hoefde dan ook niet lang te denken toen directeur Boy van Dijk haar bij het 25-jarig be staan van de zaak vroeg of zij soms nog een goed doel wist voor een schenking. Op de re ceptie vorig maand stond een ton waarin de giften gedepo neerd konden worden. De op brengst: 20.000 gulden. Door Van Dijk aangevuld tot het mooie en ronde bedrag van 25.000 gulden. Mevrouw Oostdam (88) was er uiteraard verguld mee. Nog kwiek en fit is zij vastbesloten de St. Lucia Stichting en het goede doel in ere te houden. Nu haar man is overleden, helpt haar schoondochter haar een handje. Het goede werk gaat door. eric-jan berendsen herman joustra ad van kaam taald, zegt de burgemeester. „We willen dat die mensen een goed zicht hebben op de konin gin en dat niemand onder de voet wordt gelopen. Daarvoor is een juiste dosering nodig. De Pieterswijk is voor de bewoners. Mensen die eerst langs de vaar route staan en de koningin nog een keer willen zien, kunnen naar de Breestraat, daar is ge noeg ruimte." Voorzitter Chris Langezaal van de Vereniging Koninginne dag Leiden beaamt dat de maatregelen juist bedoeld zijn om een echt volksfeest mogelijk te maken. „Leiden heeft een van de mooiste binnensteden van Nederland, maar helaas is- ie wat nauw. Wij hoopten altijd dat de koningin naar Leiden zou komen, maar liever niet op een zaterdag. De markt voor dit bezoek ontruimen kost kapita len en trouwens, dat wil het hof ook niet. Men heeft ons ge vraagd om een Koninginnedag zoals altijd, met zoveel mogelijk Leidse mensen. Daarom heb ben we bijvoorbeeld die pompongirls gevraagd, die af gelopen weekeinde wereldkam pioen zijn geworden." Wie mocht denken dat het er bij de bezoeken van de presi denten Bush en Mandela onge- dwonger toeging, vergist zich deerlijk. „Bij Mandela heb ik zelf de maatregelen genomen", aldus Postma. „Hij kwam in de auto naar de Pieterskerk en daar heeft hij een meter of drie buiten gelopen. Dat is niet te vergelijken met een wandeling van achthonderd meter. En Bush heeft ook nauwelijks gelo pen." Langezaal werkte destijds op de ambassade van de VS. ,,U heeft geen idee van de veilig heidsmaatregelen. Dacht u dat de president van Amerika zo maar door de stad ging lopen? Dat de koningin dat wel kan, is toch prachtig!" Postma vervult in wandeling de rol van regisseur. „We heb ben gekeken naar de draaiboe ken van alle steden waar de ko ningin eerder is geweest, zijn zelf gaan kijken en hebben hun ervaringen van de mensen daar meegenomen naar de Leidse si tuatie. De gemeenteraad is overtuigd van het nut van onze maatregelen en heeft daarom vorige week geen steun gegeven aan de motie van de SP. Ik ver wacht nog steeds een heel on gedwongen feest, ondanks een precies draaiboek." Wethouder Baaijens gaat de wijk in Baaijens verklaart dat hij, als politiek bestuurder en mede verantwoordelijke, in de wijk zijn oor te luister wil leggen en zijn ogen de kost wil geven. Het eerste spreekuur, mor gen, begint om 19.00 uur in het Denksportcentrum aan de Ro bijnstraat. Latere sessies zijn gepland voor 25 mei, 29 juni, 31 augustus, 28 september, 19 ok tober en 30 november. PvdA-wethouder Baaijens (on derwijs, welzijn, zorg en eman cipatie) trekt de wijk in. Vanaf morgen houdt hij maandelijks een spreekuur in het Stadsdeel West. De wethouder nodigt bewo ners uit om met hem van ge dachten te wisselen over 'zaken die in hun omgeving spelen'. K0ELEMEIJER HOVENIERS v Dc hot' van heden Verkoop bijzondere snoeivormen uit eigen kwekerij Purmerenderweg 43, 1461 DD Z.O.Beemster Tel. 0299-684010. Fax 0299-684042 'ten Cornelis Joppensz levert ton op

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13