Stadions bouwen in Duitsland Amerikaan verdient het meest bij Aegon 'Handel op internet eidt tot vervoersexplosie' Geen books maar bits Economie oed idee is genoeg voor steun van Twinning °'flj [uurder Don Shepard van 5 ekeraar Aegon heeft vorig ~'i! ruim 5,5 miljoen aan salaris ndere beloningen ontvan- 16^ Shepard heeft ook nog 6.7! r60 miljoen aan aandelen ities op de plank liggen. Miinierikaan is daarmee dé ;>5'otverdiener in de raad van o'j tuur. Dat blijkt uit het jaar- ui Jag van de verzekeraar. Dn splitst voor het eerst be- |oi liging, optierechten en aan- o,5! nbezit per bestuurder. „De iom openheid op dit ter- 2is: klinkt de laatste jaren 2 ij ds luider", licht een woord- [der van het concern toe. '6j[ ar hopen we nu aan tege- 2 ;t te komen." ois pard, in 1997 meegekomen o,5i de overname van de Ame- 22 anse verzekeraar Providian, 13^5 fing vorig jaar ruim twee n o oen gulden aan salaris van Bestuurder sleept bij verzekeraar ruim 5,5 miljoen binnen Aegon. Daarbovenop kwamen 'prestatie-gebonden bijdragen' ter waarde van 2,3 miljoen plus 1,2 miljoen voor de pensioen opbouw. Vergeleken met de Amerikaan vallen de beloningen voor de andere bestuurders in het niet. Bestuursvoorzitter Kees Storm ontving vorig jaar 2,8 miljoen gulden. Zijn Nederlandse colle ga's Paul van de Geijn en Henk van Wijk ieder twee miljoen en de Amerikaan Frank Herringer, die niet in het hele jaar in dienst was van Aegon, iets meer dan één miljoen gulden. „De salarissen van managers in de VS liggen over het algemeen hoger dan in Nederland", ver klaart de woordvoerder. „Bo vendien worden bonussen in de VS zwaarder belast. Om net to ongeveer gelijk uit te komen, krijgen de Amerikaanse be stuurders bruto meer." Opvallend is dat geen van de bestuurders vorig jaar opties heeft uitgeoefend. In 1998 le verde het verzilveren van koop rechten op aandelen de topma nagers samen nog zo'n 100 mil joen gulden op. Uit het overzicht van Aegon blijkt dat Shepard de meeste opties bezit van de bestuurders: 400.000. Inclusief zijn 126.000 aandelen beschikt de Ameri kaan daarmee over een vermo gen van ongeveer zestig miljoen gulden. Enkele weken werd bekend dat de bestuurders ook dit jaar 100.000 opties per persoon ont vangen. Die zijn nu echter nog niets waard: de uitoefenprijs van 93,50 euro ligt enkele eu ro's boven de koers van het aandeel Aegon. Bestuurders moeten overigens minimaal drie jaar wachten voordat zij hun opties mogen verzilveren. Na vijfjaar komen de kooprechten te vervallen. Luchtfoto van het nieuwe stadion van Schalke 04 dat wordt gebouwd door HBG. 2,8 HAAG PEET VOGELS 1™ i',4 erkoop van goederen via met zal leiden tot een ver sexplosie, verwachten de 2j3 sportondernemers. In ts van één grote vrachtwa- naar de supermarkt, zullen 1.1 raks tien bestelwagens met chillende boodschappen- 3.2 idjes naar verschillende 2,o «sen rijden. De politiek t met plannen voor de in- 3 j iructuur al rekening houden deze ontwikkeling, want de van de internetverkopen razendsnel gaan. Nieuwe Economie is heie niet virtueel, er komt een ds grotere behoefte aan fy- g'jj transport. Als we daar geen ning mee houden, zal het ^derenvervoer vastlopen", 2j) is K. Noordzij, voorzitter Transport en Logistiek Ne- ;>j and (TLN), de onderne- isorganisatie voor het goe- 6,0 nvervoer. komt een heel ander distri- £3 epatrocn. Er komen steeds H r individuele zendingen bij riduele adressen, thuis, op werk of bij de benzinepomp en werk en huis. Nu gaat nog bijna alleen maar om ken en cd's, maar steeds r winkels en supermarkten i nnen met e-commerce." het patroon bijna omge- d. Goederen gaan met één htwagen naar de super- kt en worden daar door de iten gekocht en met hon- len privé-auto's naar hun K. Noordzij, voortitter van Trans port en Logistiek Nederland. foto cpd roland de bruin huishoudens gebracht. Door e- commerce zouden al die indivi duele ritjes dus tot het verleden gaan behoren, wat tot veel meer rust op de wegen zou lei den. Dat is echter niet waar. „De twee vervoersstromen zullen namelijk naast elkaar blijven bestaan. Voor de vergeten boodschappen moet je toch naar de supermarkt. De winkels zullen zich bovendien meer gaan richten op het funshop- pen, zo.dat de mensen toch naar de winkel blijven gaan." De concurrentie tussen de e- commercebedrijven, zoals de verkoop via internet genoemd wordt, zal een strijd worden om de beste distributie. „Het be drijf dat het snelst en het meest stipt de goederen bij de klanten Logistiek wordt dus de sleutel tot succes in de Nieuwe Econo mie. Tot nu toe is omvang van e-commerce erg bescheiden. De verwachtingen over de groei zijn echter hooggespannen. „De politiek zal dus moeten in vesteren in deze nieuwe ont wikkeling. Er is hoe dan ook nieuwe infrastructuur nodig om al dat extra vervoer moge lijk te maken. Het besef dat we aan de vooravond staan van een vervoersexplosie is nog niet doorgedrongen tot de politiek in Den Haag", meent Noordzij. Om de transporteurs ook een graantje te laten meepikken van de nieuwe economie denkt Noordzij aan een heel scala van maatregelen. „We willen aparte stroken voor het vrachtvervoer. We pleiten niet voor nieuwe wegen, maar uitbreiding van de bestaande. Meer wegen is ook beter voor het milieu, want dan komen er minder files. Het be leid van de overheid: laat de wegen maar dichtslibben dan zoeken de vervoerders wel een alternatief, is slecht voor de economie en voor het milieu." De aanleg of uitbreiding van wegen moet zich niet beperken tot de grote snelwegen. „De distributie gaat tot in de straten van de woonwijken. Daarom moet er ook aandacht komen voor de haarvaten van het we gennet, niet alleen de hoofd slagaders." Hollandse aannemers hopen dat WK voetbal in 2006 door oosterburen wordt georganiseerd Als het aan bouwer HBG ligt, moet Duitsland het WK voetbal in 2006 maar organiseren. De Duitsers moeten dan miljoenen investeren in de bouw van nieuwe stadi ons en de renovatie van oude. En een deel van die mar ken wil HBG wel hebben. De bouwer heeft een mooi sta- dionontwerp in de aanbieding. Een voorbeeld wordt al gebouwd in Gelsenkirchen. DEN HAAG GPD Voetbalstadions zijn hip. Waar een club vroeger zijn 'gasten' ontving op tochtige, natte (hou ten) tribunes, wil het bestuur nu een multifunctioneel evene mentenpaleis. Dat betekent op z'n minst voor de goed betalen de bedrijven een 'skybox' waar ze zaken kunnen doen, een res taurant en een plek waar ze de spelers kunnen ontmoeten. Sinds de opening van de ArenA in Amsterdam dromen de be stuurders ook steeds vaker van een dak en een veld dat naar believen in en uit het stadion te schuiven is; dat is makkelijk voor popconcerten van 'we reldsterren' en andere 'culture le topbijeenkomsten'. In het Duitse Gelsenkirchen, midden tussen de mijnschach ten in het Ruhrgebied, bouwt HBG voor de plaatselijke club Schalke 04 zo'n nieuw stadion. Eerder bouwde HBG het Philips Stadion in Eindhoven, het Gel- redome in Arnhem en reno veerde De Kuip in Rotterdam. Het nieuwe stadion, Arena Auf Schalke, lijkt op het Gelredome in Arnhem en de Amsterdam ArenA. Het krijgt een dak dat bij slecht weer dicht kan. En net zoals in het Gelredome krijgen de Duitsers een veld dat in vier tot zes uur het stadion uit te schuiven is. Ondanks de kosten van het geschuif, 20.000 gulden per keer, moet het voor iedere wedstrijd. In het stadion zelf kan het veld niet herstellen van het gedraaf van de spelers, er moet daglicht bij komen, een gebrek dat de Amsterdamse ArenA miljoenen kost aan nieu we grasmatten. Een noviteit voor Gelsenkirchen is een in schuifbare tribune waardoor een groter veld ontstaat voor bijvoorbeeld popconcerten. Het stadion is in alles groot. Het krijgt 52.000 zitplaatsen, waar van er 9.000 zijn te veranderen in 15.000 staanplaatsen. De dakgoot is één kilometer lang en heeft een breedte van 1,2 meter. Bij een verstopping kun nen er kano's doorheen. Het dak, een tentdoek van 154.000 vierkante meter, weegt 560 ton en kan in een half uur open of dicht. Het geheel moet zo'n 400 miljoen gulden kosten. Voor de toeschouwers die in de pauze in een kwartier tijd alle maal wat te eten of te drinken willen, komen 35 'kiosken'. Die zijn enigszins aangepast aan de landsaard en toegerust op mas sale braadworstconsumptie. Volgens HBG is de 'Bratwurst' in de Duitse stadions goed voor 60 procent van de horeca-om- zet. Zonder de bouw van het kleine re Gelredome in Arnhem had HBG de klus waarschijnlijk niet gekregen. De contacten met Schalke zijn tot stand gekomen via Vitesse in Arnhem. Het be stuur had in 1991 al plannen voor een nieuw stadion en voerde vijf jaar vruchteloos ge sprekken met de Duitse bouwer Philip Holzmann. „We hebben begrepen dat Philip Holzmann te duur was", zegt HBG-direc- teur Jan Veraart. Na gesprekken van Schalke met HBG in 1997 was de zaak snel beklonken en toen de club in 1998 de finan ciering rond had, kon HBG in oktober gaan bouwen. Naar verwachting zal het nieu we stadion snel rendabel zijn. Gelsenkirchen ligt in een dicht bevolkte omgeving, het Ruhrge bied. Binnen een straal van vijf tig kilometer wonen 6,4 miljoen mensen. Daarbij komen de Duitsers, behalve op nieuwe ar tiesten, bij concerten ook mas saal af op toppers uit de oude doos zoals de rockbands AC- /DC en Iron Maiden, waarmee in Duitsland nog steeds stadi ons te vullen zijn. Schalke heeft bovendien een trouwe aanhang. Bij thuiswed strijden komen minimaal 40.000 toeschouwers. De staan plaats is overigens populair bij de supporters. Gelsenkirchen wil ook een paar wedstrijden van het wereld kampioenschap voetbal in 2006. Als de Duitsers het toer nooi krijgen, komen zeker extra financiële middelen vrij voor de bouw van andere stadions. De stadsbesturen hebben waar schijnlijk wel wat geld over voor een paar wedstrijden van het toernooi in de stad. Alleen al voor de naamsbekendheid en het toerisme. De beslissing over de toeken ning neemt de Wereldvoetbal bond in juli. HBG heeft zich dan mooi in de kijker gespeeld met het Schalke-stadion. Mo menteel voert de bouwer met tien clubs gesprekken. De club uit Keulen is de meest concrete kandidaat. Daar willen ze in 2003 aan verbeteringen begin nen. In Rostock is HBG al be gonnen met de bouw van een nieuw stadion. Een stadion als Arena Auf Schalke is geen kaskraker voor HBG. Op jaarbasis levert het project één procent van de om zet op. Maar positieve ontwik kelingen in Duitsland kan HBG wel gebruiken. Drie jaar gele den deed het bedrijf daar een flinke aankoop, Ways Freytag, waar achteraf wat financiële lij ken in de kast bleken te han gen, die de winst twee jaar ach ter elkaar hebben opgeslurpt. ICT-initiatief voor startende ondernemers slaat aan Internetuitgever predikt nieuwe toekomst 107, LEM LÉON KLEIN SCHIPHORST 103 leiding voor het gesprek Michiel Westermann is het :es van de BV Twinning, vooruitstrevend initiatief economische zaken om op bedrijfsmatige manier jon- 97! CT-ondernemers in het za- le helpen. Maar de gedre- directeur wil eerst z'n er- lis ventileren over alle aan- it in de media voor de rsavonturen van onderne gen die de nieuwe econo- vertegenwoordigen. Wat ml 1 mateloos stoort, is dat de f j lieke discussie zich toe- it op het grote geld verdie- Het snel rijk worden. „Ik L j2 iever een hype ontstaan 3,2 i het fenomeen werk. Rond 37 0 verlangen een succesvolle onderneming te begin - it het gaat snel en er ge- 113 rt veel, weet Westermann. 122 is meer dan zakkenvullen. J' nternet is meer dan zoek- i,o hines, webwinkeltjes en te- ij mmunicatie. „Geloof me, veel veranderen. Het gaat verder dan we ons vandaag oen voorstellen." ressant bij de ontwikkelin- in de informatietechnolo- aan-iijn vooral de toepassingen rbij de doelmatigheid van aande bedrijven spectacu- ivordt opgevoerd. Waarbij n uit de oude procesindu- kunnen worden overgesla- Klinkt nogal abstract, maar iënter werken betekent ge il minder kosten en een ho- lendement. „Dat zou de aging moeten zijn", bena- Westermann. „Teveel lg 1 isen zijn bezig met de waar- ng, te weinig met de toege- gde waarde van het bedrijfs- en zelf." we technologie is ook soft- schrijven die een com pleet nieuwe manier van wer ken introduceert. Een voor beeld? Westermann noemt het bedrijf Motek. „Die laten ie mand op een band lopen, ma ken daar digitale opnames van en zetten zo de bewegingen van mensen op schijf. Normaal doet een arts een beoordeling met z'n ogen. Nu vergelijkt de computer de beelden van de patiënt met een normaal func tionerende motoriek en de pro grammatuur geeft feilloos aan wat er aan mankeert. Wanneer deze techniek preventief wordt toegepast, kunnen vijftig pro cent van de sportblessures wor den voorkomen. Reken maar eens uit wat dat betekent voor wachtlijsten, medische kosten en verzuim in bedrijven." Westermann kan nog wel hon derd voorbeelden geven. Sinds in oktober 1998 door minister Jorritsma het eerste Twinning- centré werd geopend, hebben meer dan vijfhonderd startende ICT-ondernemers er een busi nessplan ingediend. Het aantal loopt spektaculair op en over stijgt inmiddels de vijftig per week. Tien procent heeft ge noeg potentie voor hulp en uit voering. Een mooie score, want via de traditionele weg komt niet meer dan een op de negen tig beginners aan de bak, vertelt Westermann. Twinning is een initiatief van oud-minister Hans Wijers en ICT-hoogleraar en ondernemer Roel Pieper. Economische Za ken heeft er inmiddels meer dan negentig miljoen gulden ingestoken. Er zijn naast Am sterdam ook vestigingen in En schedé en Eindhoven. Wanneer ?en idee kansrijk is, wordt het bedrijfsplan volgens een klas siek model getoetst op onder meer organisatie, marketing en kwaliteit van de ondernemer. Originaliteit en kansen van het Michiel Westermann, directeur Twinning Holding. foto pr product zijn belangrijker dan een indrukwekkende cv van de initiatiefnemer. Die moet wel 'slim' zijn en open staan voor adviezen van derden, want voor actieve ondersteuning is een netwerk met gerenommeerde coaches uit het bedrijfsleven op afroep beschikbaar. Deze 'an gels' brengen kennis en geld in. Ze krijgen er een aandeel in het bedrijf en veel voldoening voor terug. Voor de financiering is er een Seed Fund, bedoeld om een ini tiatief van de grond te laten ko men. Het Growth Fund ver schaft de middelen voor de lan gere termijn. Niet alleen de overheid ook de private sector investeert graag in veelbeloven de informatietechnologie-pro jecten. Bij de doorstart van 'het zaaien naar het groeien' wordt eerst een financiële partner in de markt gezocht en haakt Twinning aan co-financier, tot een maximum van twee mil joen gulden. Is het plaatje goed, dan kost het geen moeite geld te vinden. Ook de ING doet mee. Ze inves teren zonder de initiatiefnemer hoofdelijk aansprakelijk te stel len. Bij andere banken moet je met huis en haard garant staan. ING heeft al 25 miljoen be schikbaar gesteld. Ook de Euro pese Investeringsbank droeg 25 miljoen bij. „Dat noem ik ver trouwen, goed inspelen op zo'n veelbelovend initiatief', zegt Westermann. Twinning biedt ook onderdak aan de ondernemers in spe. In Amsterdam zijn de bedrijfjes ondergebracht in drie doelma tige kantoorblokken op het ter rein van de vrije universiteit. Westermann hoopt op enige wervende werking, zo dicht bij de studenten in opleiding. Want het imago van onderne mersland kan wel wat opwaar dering gebruiken. Van de stu denten in Nederland denkt ze ventien procent er wel eens aan voor zichzelf te beginnen, weet Westermann. In Amerika is dat zeventig procent. Dat zegt iets over het verschil aan mentali teit. De ICT vraagt om lef, snelheid en dynamiek. Jonge mensen moeten die keuze durven ma ken. Twinning zal ze daarin sti muleren. Ook Oscar Gebski en Rebecca Russell begonnen hun bedrijf The Big Picture via Twinning. Hun business is boo ming. Ze verkopen internetstra- tegie ('hoe ga ik als onderne ming het net op') en adviseren inmiddels louter grote bedrij ven. Geven inmiddels zelf stu diedagen op Nijenrode. Het was een gouden idee, maar ze beschikten niet over geld. In middels is de jonge onderne ming uitgegroeid van twee naar 23 werknemers. Russell: „Twin ning op je businesskaartje is een begrip. Het opent deuren die anders gesloten blijven." GRONINGEN HAROLD DE HAAN Hans Offringa geeft zijn ogen en oren de kost. De mede-ei genaar van internetuitgeverij Gopher Publishers bezoekt se minars en beurzen, praat met oude en nieuwe uitgeverijen, met auteurs, musici en kun stenaars. Al met al met ieder een met wie zijn miljoenenbe drijf een band heeft of kan krijgen. Gesprek met een 'fu turoloog en schrijver'. „Voor een bedrijf betekent 'geen In ternet' op den duur de nek slag", zegt hij. Zijn kantoor in Groningen is in gericht als een oude Engelse bi bliotheek, de computerruimte van Gopher Publishers lijkt op een ruimteschip. Zilverkleurig; een strak en modern interieur. Toch is deze tegenstrijdigheid van oud versus nieuw slechts schijn, meent Hans Offringa. Sterker nog, volgens de mede eigenaar van Internetuitgeverij Gopher Publishers is er juist een overeenkomst. „Verleden ontmoet heden en toekomst. Alles is tijd." In deze continue golf van koestering en vernieu wing heeft Offringa zijn plaats gevonden. In de virtuele we reld. „Internet heeft zo veel mogelijkheden. We staan nu nog maar aan het begin." Futuroloog. Zo wordt de Zwolse zakenman vaak betiteld. „Om dat ik predik over een nieuwe toekomst, waarin internet en technologie een nog grotere in vloed krijgen. En die toekomst is dichterbij dan menigeen denkt." Offringa, die mede aan de basis stond van Teletekst, voorziet een vergaande integratie van tv, internet, radio en kranten. „Op een relatief korte termijn. Kijk maar eens om je heen. Uitgeve rijen, omroepen; iedereen stort zich op de digitale snelweg. De komst van web-tv is slechts een kwestie van tijd. Een mobiele computer in zakformaat, waar op je de krant kunt lezen en tv kunt kijken evenzo. Ondanks dat het tijd en plaatsgebonden is. Internet bewijst dat alles mo gelijk is en speelt daarin een heel belangrijke rol. Maar ook deze toekomst is zo dichtbij als je zelf wilt. Je kunt je ervoor af sluiten." Offringa's internetuitgeverij is Gopher Publishers. Het geeft onder meer het kookboek van Big Brother Willem uit en heeft muzikant Jan Vayne onder con tract. „Joost ten Zijthoff en ik zijn 2,5 jaar geleden begonnen. Eerst kleinschalig. Het boek Het Huis, dat ik geschreven heb en dat zich voor een groot deel in Zwolle afspeelt, gebruikten we als proef. En het bleek te lopen. Niet verschrikkelijk hard, maar het liep. Van het hele assorti ment, dus ook van andere wer ken, verkochten we in het begin zo'n drie stuks per week." Dat gemiddelde is op dit mo ment uitgegroeid naar tweedui zend stuks per week. Daarnaast heeft Gopher inmiddels kunst en muziek (lees: cd's) in zijn as sortiment. Alles is alleen on-li ne te bestellen. „Wanneer we een nieuw boek of een nieuwe cd uitbrengen, introduceren we die in nieuwsgroepen. Daar naast krijgt iedere auteur of muzikant van ons zijn eigen 'community', zijn eigen websi te. Ook daar kan de consument het werk bestellen." Het bedrijf van Offringa han teert de slogan bestelling-op maat. „Dan kunnen we veel van de persoonlijke wensen van de klant in het product verwerken. Zo is het mogelijk om het voor woord van een boek te veran deren, zodat het werk een per soonlijk tintje krijgt. Die snel heid en eenvoud van het per soonlijk maken van produkten zorgt voor een meerwaarde. Ook is het een voordeel dat de produktlijn veel korter is. Bij ons is het niet 'auteur, uitgever, drukker, centraal boekhuis, boekwinkel, klant', maar 'au teur, Gopher, klant'. Daardoor is contact tussen bijvoorbeeld een muzikant en zijn fan mak kelijker." De stelling dat het boek in de toekomst verdwijnt en mensen alleen nog achter de computer iets lezen, vindt hij onzin. 'E- books en 'flexible books' van Sony zullen nooit het gedrukte schrift vervangen. Ik denk dat mensen altijd een boek willen voelen, ruiken en het in de kast zetten. Een computerbestand leeft niet, terwijl een boek dat wel doet. Dat neemt niet weg dat er ook op dit gebied veel staat te veranderen. Boekhan dels zullen bijvoorbeeld meer servicegericht moeten zijn, met een internetterminal in de zaak. Anders komt de klant er straks alleen om te snuffelen, maar wordt het boek pas thuis via de computer gekocht." Volgens Offringa zullen uitgeve rijen op den duur anders moe ten werken. „Er moet een om slag komen. Uitgeverijen zijn te behoudend en willen niet te veel met hun werk schuiven. Omdat ze niet weten wat er daarna gebeurt. Maar wanneer zij proberen hun onderneming 'van buiten' te bekijken, dan zullen ze me gelijk geven. Dan zullen ze meer werken met in ternet en bestelling-op-maat. Er zijn legio voordelen. Zo kan de uitgever, maar ook de auteur of muzikant bijhouden wie zijn werk koopt en hoeveel er is ver kocht." Offringa raadt mensen met een idee voor een eigen internetbe drijf aan dat snel in de praktijk te brengen. „Binnen nu en een jaar kan het nog. De rek is er niet uit. Je moet gewoon in je zelf kunnen geloven. Nu heerst de piranha-economie. I Iet is toch fantastisch dat kleine be drijfjes - zo één van twee vrien den in de garage - grote onder nemingen als IBM van de markt kunnen drukken. Niemand heeft dat ooit zien aankomen." Gopher is gegroeid. „Een paar weken terug is een tweede ves tiging geopend in Schotland. En over paar weken openen wij er één in Los Angeles en ander halve maand later volgt New York. Wanneer iemand in één van die landen een boek be stelt, sturen wij de tekst naar het daar gevestigde kantoor. Die drukken het. We versche pen dus geen werk, sturen geen books, maar bits."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 9