'Containertrein kan op snelweg' Economie Philips Drachten eerste doelwit van vakbonden 'Supermarkten doen niks tegen overvallers' Microsoft kan markt wil opleggen ÉNSDAG 25 APRIL 2000 'Vanaf 20021-litermotor Mitsubishi' Technische Universiteit Delft pleit voor efficiënter gebruik wegennet in de nacht FNV'er mag Indonesië niet binnen Kleinere 'containertreinen op banden' rijden nu al rond op de terminals van ECT. van Rotterdam naar de Duitse grens worden vervoerd. Op snelwegen zou de linker rijstrook moeten worden afge sloten. Het overige verkeer kan dan zonder problemen gebruik blijven maken van op- en afrit ten. Speciale rijstroken voor vrachtverkeer vergroten de mo gelijkheden voor deze wijze van containertransport. Bij ECT ge looft men dat van het overige verkeer gescheiden rijstroken ook gebruik van computerge- De Philipsfabriek in Drachten is het eerste doelwit van de bon den om het concern alsnog te dwingen een CAO af te sluiten. Vanmiddag informeerden de vakorganisaties de werknemers tijdens een poortactie over het mislukte CAO-overleg. In de dagen daarna vinden soortgelij ke acties plaats bij andere vesti gingen van Philips. Philips wil voor ongeveer 38.000 werknemers toe naar een vorm van prestatiebelo ning. Daarbij is op termijn geen ruimte meer voor een collectie ve loonsverhoging die voor alle werknemers gelijk is. Met name tegen dat laatste hebben FNV Bondgenoten, CNV Bedrijven- bond en de Vereniging van Ho- Supermarkten zijn zelf schuldig aan de sterke toename van het aantal overvallen. De meeste doen helemaal niks om overval lers en dieven weg te houden. „De beveiliging is pudding", zegt H. van der Wal, coördina tor van het Bedrijvenplatform tegen overvallen in het vakblad Distrifood, een onafhankelijke krant voor de supermarkten. Het aantal overvallen op su permarkten neemt sinds een paar jaar rap toe. Vorig jaar wa ren kruidenierswinkels 173 keer stuurde tractoren, zoals het CombiRoad-systeem, mogelijk maken. In ECT's bedrijfsblad zegt prof. J. Rijsenbrij van de TU Delft een groot voorstander te zijn van nachtelijke konvooien van containertreinen op de snelwegen. Hij noemt het de meest realistische wijze van het vergroten van mogelijkheden en effectiviteit van grootschalig containertransport. Gelet op de te verwachten groei van contai- ger Philips Personeel (VHPP) ernstige bezwaren. Toen het overleg daardoor in een patstelling terecht was ge komen, besloot Philips er een punt achter te zetten. Het be drijf zegde de werknemers op 1 juli een loonsverhoging toe van 3,25 procent. Bovendien blijven de afspraken uit de op 1 april afgelopen CAO van kracht. Aan de poortacties doet De Unie vooralsnog niet mee. Deze vakbond heeft niet veel zin in acties omdat De Unie nog aan knopingspunten in de voorstel len van Philips ziet. De drie an dere bonden hebben al aange kondigd dat ze in de eerste week van mei hun leden raad plegen. Die moeten het licht op groen zetten om echte acties te gaan voeren. doelwit van overvallers, een stijging van bijna 25 procent ten opzichte van 1998. Super markten trekken overvallers aan als een magneet. „Want de toename zet dit jaar onvermin derd door", zegt Van der Wal. Het Centraal Bureau Levens middelen (CBL) is ook onge rust. „Professionele overvallers verschuiven hun aandacht steeds meer van banken naar supermarkten", verzucht ad junct directeur R. Roorda. Het CBL gaat daarom het probleem onder de aandacht van de on dernemers brengen. nertransport is het voor Rijsen brij zeker dat niet kan worden doorgegaan met het vervoeren van slechts twee containers per vrachtwagen, zoals nu gebeurt. Concentratie van grote aan tallen containers in een 'trein' vermindert bovendien de uit stoot van schadelijke gassen en de geluidhinder. Volgens Rij senbrij wordt het Nederlandse snelwegennet nu in de nacht onvoldoende gebruikt en kan de rijstrooksignalering eenvou- Edah verliest marktaandeel; AH wint iets ruswuk anp De supermarktketen Edah heeft in de vijfde tot en met achtste week van dit jaar marktaandeel verloren. Volgens vakblad Dis trifood is de omzet van Edah met slechts 0,3 procent ge groeid, terwijl de supermarkt verkopen van alle ketens samen veel harder omhoog zijn ge gaan: 3,2 procent. Albert Heijn krabbelt juist weer op. In de onderzochte pe riode boekte de marktleider 3,7 procent meer omzet. AH moest begin vorig jaar nog marktaan deel inleveren. In de onder zochte periode is de keten be gonnen met prijsverlagingen van vele artikelen om zo meer klanten te lokken. Vorig jaar verloor Edah, on derdeel van Laurus, ook al marktaandeel. Toch is de keten volgens Laurus nog steeds 'zéér winstgevend'. Wel wordt de winkel opnieuw aangekleed. De waren moeten aanlokkelijker worden uitgestald en de pan den moeten gezelliger worden verlicht. Ook moet het aanbod worden verruimd. Daarnaast gelooft Edah heilig in de vasteklantenkaart. De su permarkt heeft onlangs 690.000 klanten een brief gestuurd met persoonlijke aanbiedingen, ge baseerd op aankopen die ze in het verleden hebben gedaan. De keten haalt die informatie uit het speciale Edah-pasje. In middels hebben 2,3 miljoen mensen zo'n pasje, dat recht geeft op bepaalde kortingen. FOTO CPD dig worden gebruikt voor het afsluiten van de linker rijstrook. Rijsenbrij wil een snelle prak tijktest van de containertrein- op-banden op de route tussen Rotterdam en Moerdijk. Binnenkort start een experi ment waarbij vrachtwagens drie containers met een totale lengte van bijna 25 meter ver voeren. Vijftien transportbedrij ven doen aan deze proef mee. Pas in het najaar van 2002 zal de test worden geëvalueerd. Buitenlandspecialist T. Etty van de vakbond FNV is zondag de toegang tot In donesië geweigerd. Etty zou gisteren spreken op een congres van de Indo nesische vakbond SBSI van vakbondsleider M. Pakpa han. Volgens FBV-woordvoer- ster E. Tieman werd Etty door militairen uit de rij voor de paspoortcontrole van het vliegveld van Jakar ta gehaald. Hem zou te ver staan zijn gegeven dat hij ongewenst was. Hij werd direct op het vliegtuig ge zet. Etty is in Singapore van boord gegaan, om te bezien welke actie nu kan worden ondernomen. Etty was namens de FNV en de Internationale Ver eniging van Vrije Vakbon den (IVW) naar Indonesië afgevaardigd. Hij zou daar het belang van een vrije vakbeweging naar voren brengen. „Op het congres komt ook president Wahid van Indonesië. Je zou ver moeden dat hij niets van deze weigering afweet", al dus Tieman. Volgens de FNV heeft Et ty het in het verleden vaker aan de stok gehad met het Indonesische leger, maar hem is nooit de toegang ge weigerd. Etty heeft de afge lopen jaren openlijk kritiek geuit op de rol van het le ger. Ook steunde hij vak bondsleider Pakpahan, die in de cel belandde wegens zijn rol in de Indonesische vakbeweging. Volgens Tieman was de actie tegen Etty persoonlijk gericht: een CNV-afgevaar- digde kon zonder proble men de paspoortcontrole passeren. De FNV zal een formeel protest aantekenen tegen de weigering. Een trailercombinatie met tien containers en voortge trokken door een soort su pertractor kan heel goed 's nachts over Nederlandse snelwegen rijden. Als hier voor een rijstrook enkele uren wordt afgesloten, kunnen zulke konvooien in korte tijd grote aantallen containers vervoeren. De Technische Universiteit Delft gelooft heilig in deze nieuwe vorm van contai nertransport. rotterdam alexander bakker De containertrein-op-banden is al jaren een vertrouwd beeld op de terminals van Rotterdams grootste containeroverslagbe drijf ECT. Recente tests op de Delta-terminal op de Maasvlak te hebben uitgewezen dat zo'n combinatie een snelheid van meer dan vijftig kilometer per uur kan halen. Op de ECT-ter- minals rijdt zo'n combinatie meestal niet harder dan dertig kilometer per uur. Op de Delta Multi User-ter- minal halen combinaties van vijf 45-voets containers een lengte van bijna honderd me ter. Op de Home-terminal wordt gewerkt met trailers met tien 20-voets containers met een lengte van ongeveer tachtig meter. ECT heeft met de trailerleve rancier onderzocht of de com binaties ook geschikt zijn voor grootschalig vervoer over de weg. Daarbij wordt gedacht aan afstanden tot honderd kilome ter, bijvoorbeeld tot een over slagcentrum bij de Duitse grens. Als elke nacht een rij baan twee uur voor deze con tainertreinen wordt afgesloten kunnen jaarlijks 740.000 20- voets containers over de weg Voorgesneden groente steeds vaker op tafel zoetermeer anp Nederlanders kopen steeds meer voorgesneden groenten. De bestedingen per huishou den groeiden in drie jaar met een kwart. De kant-en-klare ge mengde sla, soepgroenten en rauwkost wordt voor 90 procent in supermarkten gekocht, zo blijkt uit onderzoek van het Productschap Tuinbouw. De gegevens zijn dit weekeinde ge publiceerd in het vakblad AGF voor de handel in aardappelen, groenten en fruit. Vorig jaar haalde een huis houden gemiddeld 5,6 kilo van dit gemaksvoedsel in huis. In 1996 was dat nog 4,7 kilo. De bestedingen kwamen vorig jaar uit op 44 gulden, tegen 35 gul den drie jaar eerder. Gezinnen met een man of vrouw tussen de dertig en vijftig jaar zijn de grootste kopers van de pakjes voorgesneden groenten. Vijfen zestigplussers halen de groente half zo vaak in huis als het Ne derlands gemiddelde. Populair zijn vooral de zakjes met gemengde sla. De soep groenten zijn een goede twee de. Daarna volgen de bami- groenten. Sterk in opmars zijn de roerbakgroenten. Overigens concludeerde de Consumentenbond vorig jaar dat de kwaliteit van de voorge sneden groenten vaak te wen sen overlaat. Slechts weinig merken kregen het predikaat 'goed'. De groente bleek vaak verlept voor de houdbaarheids datum was verstreken. Verkoop pc 's vertoont nog steeds stijgende lijn KAREL DE ROOIJ Leeftijd: 53 jaar Beroep: artiest Burgerlijke staat: ge huwd Kinderen: twee dochters, 23 en 25 jaar Auto: Mitsubishi Space Wagon Als we Karei de Rooij spreken, heeft hij net een dikke 5.000 gulden uitgegeven. Niet aan wat leuks, maar aan een moet je: „Een nieuwe combiketel", vertelt de kleine helft van ko miekenduo Mini&Maxi. „Ik wist dat de oude al vervangen had moeten worden, die staat er al zeventien jaar. Maar het moest dus eerst fout gaan. We zaten ineens in de kou." Het tekent de houding van De Rooij tegenover geld: „Ik leef absoluut niet volgens een huis houdboekje. Het hangt er maar net van af hoe slordig ik heb ge leefd of ik het geld voor zo'n ke tel ergens moet lenen of niet". Hij is blij dat hij de financiële beslommeringen van Mini &Maxi aan anderen'kan overla ten. De Rooij is met Peter de Jong (Maxi) bezig aan het laatste sei zoen van Split, hun derde grote theatervoorstelling. Dat bete kent vijf avonden per week op treden, met zondag en maan dag als vrije dagen. Daarnaast is het tweetal bezig met een show voor de opening van het nieu we Luxor Theater in Rotterdam in 2001. Als rustverschaffer was de aan koop van een woonboot daar om volgens De Rooij zijn beste deal. Naar die boot, gelegen aan een plas in het Groene Hart, mag hij graag ontsnap pen. „Het gaat me niet zozeer om die boot als wel om de om geving. De plas is prachtig, het is er rustig en ruim. Het is een plek om me lekker terug te trek ken. En ik kan zelf bepalen wel ke mensen ik daar wel en niet toelaat. In het dagelijks leven is dat veel moeilijker. Ik zeg vaak 'ja' als collega's of andere men sen me om hulp vragen. Voor een belangrijk deel doe je druk te toch ook jezelf aan. Maar op die boot kan ik beter nadenken over wat ik wel en niet zal aan pakken." Gevraagd naar zijn slechtste aanschaf, moet De Rooij lang nadenken, maar beslist uitein delijk dat het een koop van een jaar of vijftien geleden betreft. „Peter de Jong en ik reden altijd in dezelfde auto's. Tot mijn schoonvader me een keer gek maakte: 'Joh, ik weet in Rotter dam een man die een Malibu Classic Chevrolet Station Wa gon verkoopt'. Zo'n auto met vijf meter neus voor je. Ik hem hem gekocht. Nu had ik geluk kig nog geluisterd naar iemand die zei dat ik er gas moest laten inbouwen, want die bak reed 1 op 3. Maar ik heb er kort inge reden. Qua verbruik was het een misser en hij was ook niet echt praktisch. Ach, ik wilde een keer eigenwijs zijn." Heeft hij een financiële tip? „Nou, als ze verstandig zijn luisteren ze niet naar mij, want dat kost te veel geld", lacht De Rooij. „Maar ik zou mensen die wat verder komen, iets meer geld krijgen, adviseren om een goed accountantskantoor in de arm te nemen. Wij hebben daar erg veel plezier van. Peter en ik hoeven ons in elk geval geen zorgen te maken over ons pen sioen." den haag simone van priel FOTO EPA TORU YAMANAKA Itokyo Mitsubishi en DaimlerChrysler gaan vanaf 2002 samen [ónder de merknaam Mitsubishi kleine auto's maken. De pro ductie begint in het Japanse Mizushima en in een later stadium n het Nederlandse Bom, waar NedCar is gevestigd. Dat meldt (althans de Japanse krant Yomiuri Shimbun. De kleine auto, die leen 1-litermotor krijgt, wordt het eerste product van Mitsubishi [en DaimlerChrysler samen. Het Duits-Amerikaanse concern jnam eind maart een belang van 34 procent in Mitsubishi, waar mee het feitelijk controle kreeg over de Japanse onderneming, bok werden beide bedrijven gezamenlijk eigenaar van NedCar [door Volvo/Ford uit te kopen. Op de foto de lopende band van [de Mitsubishivestiging in Kawasaki bij Tokyo. Vastgoedbedrijf C&A zelfstandig tmsterdam Modeconcern C&A verzelfstandigt haar vastgoed- iedrijf Redevco. Het gevolg is een van de grootste winkelfond- len ter wereld met een omvang van 8,8 miljard. De aandelen ian Redevco zijn eigendom van de familie Brenninkmeijer, de 'igenaars van C&A. Los van het moederbedrijf gaat Redevco :ich sterker richten op kantoren en bedrijfsruimten. De familie il dat deze nieuwe vastgoedtypen binnen vijfjaar een kwart litmaken van de portefeuille. Nu bestaat het vastgoedpakket van Redevco voor negentig procent uit winkels. Patronen naaimachine via internet londen Ook de naaimachine ontdekt internet. De Japanse fir- ia Jaguar International brengt begin volgend jaar een apparaat op de markt dat naaipatronen van 't wereldwijde web haalt en die automatisch aanbrengt op T-shirts en andere kledingstuk ken. Vooral stripfiguurtjes en helden uit computerspelletjes worden verspreid via de eigen webpagina van Jaguar, aldus de Britse krant The Times. Het bedrijf werkt onder meer samen met Nintendo's Game Boy. De nieuwe naaimachine gaat een kleine 1.000 gulden kosten. Perenbranche wil nieuwe markten den haag Nederlandse perenkwekers willen vraag forceren in Duitsland, Polen en andere Oostbloklanden. In Duitsland en Polen worden nog relatief weinig Nederlandse peren gegeten. Door exporteurs te ondersteunen met kennis en geld kan wel licht een crisis in de Nederlandse perenteelt worden afgewend. De kwekers, die nu nog goed verkopen, verwachten over enkele jaren problemen door overproductie. Er zijn të veel bomen ge plant. Promotie is dringend nodig, aldus secretaris J. Westerla- ken van de branche-organisatie. Greenery-oprichter onderschatte fusie breda De man die vijfjaar geleden negen groenteveilingen liet fuseren tot het nog steeds moeizaam draaiende groentenbedrijf Greenery, erkent dat hij de problemen heeft onderschat. De klus bleek ingewikkelder dan hij dacht, gaf prof. C. Veerman dit weekeinde toe in het tuindersvakblad Groenten en Fruit. Vooral omdat marktaandeel moest worden prijsgegeven aan Spaanse combinaties en aan nieuwe Nederlandse concurrenten. Aanle verende tuinders verloren daardoor nogal eens hun solidari teitsgevoel, zegt Veerman. Wel meent hij dat het bedrijf nu door het diepste dal heen is. Hij vindt overigens dat The Greenery met minder gebouwen en terreinen toe kan. Flink meer winst voor Merck new york-haarlem Het Amerikaanse farmacieconcern Merck, 's werelds grootste fabrikant van medicijnen, heeft in het eerste kwartaal van 2000 een omzet geboekt van 8,85 miljard dollar (20,76 miljard gulden), zeventien procent meer dan in dezelfde periode het jaar ervoor. De omzetgroei was vooral te danken an de grote vraag naar het medicijn Vioxx tegen gewrichtsont- iteking. De nettowinst steeg met vijftien procent tot 1,5 miljard dollar (3,52 miljard gulden). Merck is de moeder van MSD (Merck, Sharp and Dohme) in Haarlem, dat voor het Europese asteland geneesmiddelen produceert en exporteert. —Mensen Startpagina.nl naar Veronica Hilversum Honderden vrijwilligers van Startpagina.nl gaan mo gelijk voor Veronica werken. Daarmee zou de grote kracht van Startpagina verdwijnen. Vrijwilligers zoeken immers gratis en j voor niets over 't hele web interessante webpagina's bij elkaar, waardoor andere internetgebruikers sneller kunnen 'doorlin- J j ken'. Startpagina is onlangs overgenomen door uitgever VNU. Een groep van vierhonderd van de zeshonderd vrijwilligers mokt. Juist omdat VNU mogelijk tientallen miljoenen guldens voor Startpagina.nl betaalt en de vrijwilligers als drijvende kracht achter de Startpagina niets krijgen. Bronnen binnen Ve ronica bevestigen dat er wordt gesproken over een overstap. Russische groei moet verdubbelen' moskou In tien jaar moet er economisch gezien 'een nieuw Rusland' worden gebouwd. Het Bruto Nationaal Produkt moet in die periode verdubbelen en het gemiddelde inkomen moet met factor 2,5 stijgen. Dit heeft een van de opstellers van Poet- ins economische programma, de econoom A. Oeljoekajev, gis teravond op de Russsiche televisie bekendgemaakt. De koop kracht moet van de huidige 100 dollar per maand per gezin stij gen naar 250 tot 300 dollar, aldus de econoom. Justitie wilde niet reageren. Overigens gaat het met de pc-verkoop wereld wijd nog steeds uistekend. In het eerste kwartaal van dit jaar zijn er 29,9 miljoen verkocht. Dat be tekent een stijging van 15 procent ten opzichte van de 26 miljoen stuks begin 1999, zo blijkt uit cijfers van het Amerikaanse onderzoeksbureau Dataquest. De groei is te danken aan het economische her stel in Azië en Latijns-Amerika. Daardoor steeg de vraag naar computers ook, met name in Zuid- Korea en Japan. Marktleider bleef het Ameri kaanse Compaq, al zag het zijn voorsprong op het eveneens Amerikaanse Dell verder slinken. Compaq heeft met 3,750 miljoen verscheepte exemplaren (desktops, laptops en notebooks) 12,5 procent van de markt in handen. Dell is we reldwijd de nummer twee met 10 procent (was 8,9 procent), maar behield zijn fel bevochten lei derschap op de Amerikaanse markt. De hardste groeier was de nummer drie op de ranglijst Hewlett-Packard dat een marktaandeel bereikte van 8 procent (1999: 5,7 procent). Het passeerde daarmee IBM dat fors zakte, van 8,1 tot 5,9 procent. Nummer vijf en zes zijn het Ja panse NEC en het Amerikaanse Gateway. Wie echt op z'n telefoonrekening wil besparen, kiest voor het allerlaagste tarief in het gebied waarbinnen u het meeste belt. Met VoordeelNummers belt u name lijk binnen de eigen regio gedurende het hele weekend en iedere nacht van 24.00 tot 8.00 uur voor slechts 1,8 ct/min. Bel de ZelfServiceLijn voor het instellen van uw eigen VoordeelNummers: 0800-0429. Tarieven gebaseerd op VoordeelNummers binnen eigen regio (eenmalige administratiekosten VoordeelNummers f 10,0. Iedere nacht van 24.00 tot 8.00 uur cn gedurende het gehele weekend 1,8 ct/min. Doordeweeks van 8.00 tot 20.00 uur 5 ct/min. 's Avonds van 20.00 t 24.00 uur 2,7 ct/min. Starttarief met VoordeelNummers: 9 cent per gesprek. Eerder dit jaar circuleerden ook al voorstellen om Microsoft op te breken. De positie van de soft- waremaker is nu zo sterk dat hij de markt zijn wil kan opleggen. Zo'n 95 procent van alle pe's draait op Windows. Vorig jaar lukte het Microsoft nog om het internetprogramma Navigator van Netscape met de eigen Explorer uit de markt te drukken. De Amerikaanse autoriteiten begonnen in 1991 al hun eerste onderzoek naar de praktijken van Mi crosoft. Die mondden eind 1998 uit in een rechtszaak, aangespannen door het ministerie van justitie en negentien staten. Begin april dit jaar kwam het definitieve oordeel van rechter Jackson. Microsoft kan nog tegen de sancties in beroep gaan, waardoor de kans bestaat dat de rechtszaak nog jaren voortduurt. Volgens Microsoft ligt een voorstel tot opsplitsing buiten het bereik van de huidige rechtsgang. Dat zou de juridische strijd verder verlengen, waar schuwde een woordvoerder. „Het is bijna een nieuw proces. Ze zullen hun oplossingen moeten rechtvaardigen." Het Amerikaanse ministerie van

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7