Abdallah: Jeruzalem dubbele hoofdstad over 'bevrijding' Gemengde gevoelens Elian nnan waarschuwt gen raketschild VS eweld in Zimbabwe gen zwarte arbeiders Buitenland Kinderen neergeschoten bij dierentuin Washington Massagraf in bos Srebrenica IAG 25 APRIL 2000 ■viër Nikolic naar Scheveningen iaag De Bosnische Serviër Dragan Nikolic is door SFOR- ien in Noord-Bosnië gearresteerd en zaterdag overgebracht het cellenblok van het Joegoslavië-Tribunaal in Schevenin- Nikolic werd, als eerste, op 4 november 1994 door het tri- lal aangeklaagd, onder meer wegens oorlogsmisdaden. Hij commandant van het detentiekamp Susica in de buurt van ost-Bosnische stad Vlasenica en kan levenslang krijgen. issen in Tsjetsjeense hinderlaag [OU Het Russische leger heeft gisteren bevestigd dat een NNI ajn eenheden in Tsjetsjenië in een hinderlaag is gelopen. r daarbij zijn niet zoveel slachtoffers gevallen als de Tsje- en len beweren, zo meldt het Russische persbureau Interfax. DE\ isjeense opstandelingen zeiden zondag tachtig Russische [airen te hebben gedood toen ze 23 pantserwagens over- sterden. Volgens de Russische minister van defensie, Serge- Ki ajn vijftien Russen gedood. Ook sneuvelden volgens hem Tsjetsjenen. ERger Sri Lanka verlaat Olifantspas Het leger van Sri Lanka Srila heeft zich zondag terug- jkken uit de strategisch belangrijke Olifantspas. Die ver- t het schiereiland Jaffna met de rest van Sri Lanka. Het mi- opperbevel in Colombo spreekt van een tactische zet, be- cl om Jaffna beter te beschermen. De opstandige Tamil-Tij- zeggen echter dat de regeringssoldaten zich na zeer felle ichten in paniek hebben teruggetrokken. weid tegen indianen Brazilië oseguroEr komt een onderzoek naar het geweld waar de Braziliaanse politie zaterdag optrad tegen indianen. Dat G 'urde tijdens de herdenking van de ontdekking van Brazilië 1 Portugese zeevaarders, nu 500 jaar geleden. Ordetroepen emonstrerende indianen raakten zaterdag in de havenstad Seguro slaags. De indianen protesteerden tegen de her- dng van wat ze beschouwen als 'de Portugese invasie'. :r doden bij geweld op Seram ita Gevechten tussen moslims en christenen in Masohi, stad op het Molukse eiland Seram, hebben zondagavond mensen het leven gekost. Zestien anderen raakten gewond ree huizen en een bus gingen in vlammen op, zo meldde mjolitie. Het zijn de eerste slachtoffers die deze maand op de ikken zijn gevallen. De Indonesische vice-president Mega- Soekarnoputri bezoekt de provincie deze week. nslag synagoge werk van rechts !Lï De aanslag op een synagoge in de Duitse stad Erfurt, af- pen week, was zeer waarschijnlijk het werk van rechts-ex- listen. Dat hebben het openbaar ministerie en het ministe- an binnenlandse zaken meegedeeld. Zondag is een 18-jari- irdachte uit Gotha aangehouden. Hij is eerder veroordeeld :ns mishandeling en neonazistische propaganda. RK^laria kost Afrika vele miljarden JTE Malaria berokkent landen in Afrika een jaarlijkse econo- he schadepost van minimaal 6,9 en mogelijk zelfs 27,6 mil- gulden. Dat blijkt uit een vandaag verschenen rapport van Weldgezondheidsorganisatie WHO, de Amerikaanse Har- Universiteit en het Londense Instituut voor Tropische ten. Jaarlijks sterft in Afrika een miljoen mensen aan mala- inder wie 700.000 kinderen. chter breidelt pers in Iran iANin iran zijn zondag tien grote hervormingsgezinde iladen en vier tijdschriften gesloten. Dat gebeurde op last ndeieen rechtbank in Teheran. Slechts twee hervormingsgezin- cr< laden ontsnapten aan het verbod. Het Iraanse staatsp^rs- Cini iau IRNA heeft dat gisteren bericht. De media werden geslo- jmdat ze artikelen hebben gepubliceerd „tegen de verhe- islamitische principes en verordeningen", aldus IRNA. Het isterie van justitie heeft vanochtend het verschijningsver- van een van de kranten opgeheven. Waarom is onbekend. zwaaiende raket verwoest huizen Het ministerie van defensie in Oekraïne heeft gisteren toe- iven dat de ontploffing in een huizencomplex die vorige drie mensen het leven kostte, is veroorzaakt door een af daalde oefenraket van het leger. Het appartementencom- in de stad Brovari werd afgelopen donderdag getroffen een explosie. de verspreiding van kernwa pens, het zogeheten non-proli- ïcretaris-generaal van de feratie verdrag. De Amerikaanse igde Naties, Kofi Annan, minister van buitenlandse za- gisteren gewaarschuwd ken, Madeleine Albright, verde- het Amerikaanse plan om digde de plannen voor een ra- aketafweersysteem te ont- ketschild. „Het ABM-verdrag is len. Hij wees erop dat eerder gewijzigd en er is geen stap het ABM-verdrag te- reden dat het niet opnieuw kan n ernraketten voor de lange worden gewijzigd om de nieu- r< ld ondermijnt en kan lei- we dreiging van bepaalde lan- ot een nieuwe wapenwed- den het hoofd te bieden." Ze Annan zei dat op een con- doelde vooral op gevaar van de de over het verdag tegen kant van Noord-Korea en Iran. Rtr-DPAboerderijen vooral zijn ingege ven door politieke motieven, ibabwe hadden aanhan- De afgelopen twee maanden ran president Mugabe het werden meer dan duizend is de paasdagen opnieuw boerderijen van blanke boeren ien op blanke boeren en bezet door de oorlogsvetera- warte werknemers. Vooral nen, naar eigen zeggen voor varte landarbeiders had- een eerlijke herverdeling van de iet zwaar te verduren. In vruchtbare grond. Waarnemers listrict Wedze werd een achten het echter aannemelij- lerij in lichterlaaie gezet, ker dat 'Mugabe de aanhang werd een zwarte arbeider van de oppositie op het platte- kerosine overgoten en in land monddood wil maken. 1 gestoken. Het parlement van Zimbab- bewapende oorlogsvete- we is deze maand ontbonden richtten zich steeds meer nadat de wettelijke zittingster- zwarte medewerkers van mijn was verstreken. De rege- e boeren. Tijdens de aan- ring hult zich echter in een p de boerderij in Wedze hardnekkig stilzwijgen over een e landeigenaar niet eens datum voor verkiezingen, ezig toen zijn boerderij in Leden van de oppositionele Bc nen opging en zijn mede- Beweging voor Democratische irs werden gemolesteerd. Verandering (MDC) klaagden achtoffers zeiden later dat zondag dat hun verkiezings- 50 oorlogsveteranen die campagne wordt ontwricht lanvielen, hen te verstaan door de intimidatie van rege- en gegeven de oppositie ringspartij ZANU-PF. Zo ont- iger te steunen, anders plofte zaterdagavond een bom zij worden vermoord. bij het kantoor van het onaf incident was een nieuwe hankelijke dagblad Daily News ijzing voor de groeiende in Harare. Hoofdredacteur Ge- niging van vooral opposi- off Nyarota is een verklaard te len dat de bezettingen van genstander van Mugabe. Jordaanse koning bezoekt Israël Koning Abdallah II van Jordanië wil dat Jeruzalem hoofdstad wordt van zowel Israël als van een toekomsti ge Palestijnse staat. Het moet een 'open stad' zijn voor de aanhangers van islam, jodendom en christendom. Hij zei dat in een interview tijdens zijn eerste bezoek aan Is raël sinds zijn troonsbestijging in februari 1999. TEL AVIV AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT Het is veelbetekend dat het sinds zijn aantreden veertien maanden heeft geduurd voor Abdallah naar Israël kwam, en ook dat zijn reisdoel Eilat was en niet Tel Aviv. Jordaanse ko ningen weigeren principieel naar het omstreden Jeruzalem te gaan, waarvan het oostelijke deel tot 1967 in Jordaanse han den was. De enige uitzondering deed zich voor in 1995 toen Abdallahs vader, koning Hus sein, de begrafenis bijwoonde van de vermoorde Israëlische premier Rabin. Koning Abdallah heeft drie maal een bezoek aan Israël aangekondigd en daarna weer afgelast omdat hij het politieke klimaat in het Midden-Oosten niet geschikt achtte. In Amman bestond de indruk dat hij niet naar de joodse staat wilde voor hij zeker wist dat hij zijn gezag in eigen land had gevestigd. Zondagochtend bestuurde de koning zelf zijn motorjacht voor de korte vaart van de Jordaanse Rode-Zeehaven Akaba naar een aanlegplaats van de Israëlische marine in Eilat. In een hotel voerde hij daarna besprekingen met premier Ehud Barak, ter wijl een aantal van zijn minis ters sprak met Israëlische colle ga's. Komende zondag wordt in Eilat het Israëlisch-Palestijnse overleg hervat. Volgens het nu geldende tijdschema moeten de partijen het volgende maand eens zijn over een raamover eenkomst, waarna in septem ber een volledig akkoord zou kunnen worden ondertekend. Maar niemand gelooft dat die streeftijden worden gehaald. Kort voor zijn bezoek was ko ning Abdallah geïnterviewd door de Israëlische televisie. Het gesprek mocht pas zondag na zijn vertrek worden uitge- zonden. In antwoord op een vraag over het vastgelopen vre- i desproces met Syrië zei de ko- ning dat er nog altijd een kans is. „De deur staat nog open, aan beide kanten", zei hij. „We moeten optimistisch zijn. We staan op het punt een nieuw tijdperk in het Midden-Oosten binnen te gaan." Zes kinderen, in leeftijd varië rend van 11 tot 16 jaar, zijn gis teren gewond geraakt bij een schietpartij bij de dierentuin van de Amerikaanse hoofdstad Washington. Volgens getuigen was de schietpartij de climax van confrontaties tussen twee grote groepen jongeren. Een 11-jarige jongen is vol gens een politiewoordvoerder hersendood verklaard. Artsen houden hem kunstmatig in le ven zodat zijn organen voor transplantaties kunnen worden gebruikt. Een meisje van 12 en twee jongens van 14 en 16 jaar raak ten volgens een woordvoerster van het kinderziekenhuis van Washington levensgevaarlijk gewond. Andere jongeren lie pen schotwonden in de benen °P Twee volwassenen, onder wie een zwangere vrouw, werden eveneens naar een ziekenhuis gebracht, maar ze hebben geen schotwonden. Volgens een plaatselijk tv-station zou de schok van het incident ervoor hebben gezorgd dat de beval ling van de vrouw begon. Een getuige vertelde dat voorafgaande aan de schietpar tij zeker veertig tieners ruzie maakten bij de ingang van de dierentuin. Verscheidene jon geren zouden met wapens heb ben gezwaaid. Een ander zag een groep jongens een andere jongen in elkaar slaan vlak voordat de schoten klonken. De daders zijn nog niet gearres teerd. Srebrenica afp-Rtr van vluchtelingen naar de stad, die vijf jaar geleden niet door Nederlandse militairen kon worden beschermd tegen Servi sche troepen. Srebrenica wordt nu bevolkt door Servische vluchtelingen uit andere delen van het Bal- kanland. De meerderheid van het stadsbestuur bestaat wel uit moslims, maar zij wonen niet in Srebrenica. Enkele van hen kregen daarom gisteren herstel de woningen aangeboden bin nen de stadsgrenzen. Bosnische experts hebben het afgelopen weekeinde in een bos bij Srebrenica de stoffelijke res ten aangetroffen van 47 perso nen. Het gaat vrijwel zeker om moslims die na de val van de enclave in 1995 door Serviërs zijn vermoord. Er worden nog ruim zevenduizend moslims uit Srebrenica vermist. Gisteren was de NAVO-op- perbevelhebber in Europa, We sley Clark, in Srebrenica. Hij brak een lans voor de terugkeer Russen laten stukje schedel van Hitier zien Op een tentoonstelling in Moskou over het ein de van de Tweede We reldoorlog zal ook een fragment te zien zijn van de schedel van Adolf Hitler. Dat is gisteren in de Russische hoofdstad bekendgemaakt. Het stukje bot is tientallen jaren in een geheim ar chief bewaard. Het stuk van de sche del, waarin een kogelgat zit, wordt tentoonge steld in het hoofdkan toor van de Federale Ar chieven. De expositie wordt georganiseerd om te herdenken dat het 55 jaar geleden is dat de oorlog werd beëindigd. Hoofdarchivaris Vladi mir Kozlov zei dat zijn instituut ook een stukje kaakbeen van Hitier heeft, maar dat dit te kwetsbaar is *om ten toon te stellen. Rusland maakte al in 1993 bekend dat het in bezit is van het schedel fragment. Expositiedi recteur Alija Borkovets benadrukte gisteren dat het gaat om authentiek materiaal. Er zullen ook bezittingen van Hitier en voorwerpen te zien zijn uit de bunker waarin hij op 30 april 1945 zelf moord pleegde. MIAMI JOHN WANDERS Diaz van Associated Press. Diaz, die nauwe banden onder hield met Elians familie in Mia mi, legde in het huis het mo ment vast waarop een federale agent oog in oog komt te staan met Elian. Diaz' foto zette de toon voor de discussie achteraf. Tegenstan ders van de regering-Clinton. onder wie de Republikeinse lei ders Trent Lott en Tom DeLay, spraken over „de methoden van een politiestaat". Ze kon digden een onderzoek aan door het Congres. Ook de Republi keinse presidentskandidaat Ge orge W. Bush noemde de over val „in strijd met de fundamen tele Amerikaanse waarden". De verantwoordelijke minister, Janet Reno (justitie), wees erop dat er volgens haar informatie mogelijk vuurwapens in de wo ning waren. Ook zouden zich onder de betogers gewapende fanatiekelingen hebben bevon den. Om de veiligheid van Elian en die van de betrokken agen ten te waarborgen, moest er volgens haar daarom wel met groot machtsvertoon worden opgetreden. Haar critici brach ten daartegen in dat de telefo nische onderhandelingen met de familie over een vreedzame overdracht van Elian nog in volle gang waren, toen de agen ten het huis binnenstormden. De met militaire precisie uitge voerde operatie had het ken merk van een bevrijdingsactie op vijandelijk grondgebied. De burgemeesters van Miami en Miami-Dade County, die in het voogdijdrama partij kozen voor Elians familie in Miami, werden pas op de hoogte gesteld van de bliksemactie toen Elian al on derweg was naar zijn vader in Washington. Het jongetje werd in een kon vooi van personenbusjes ra zendsnel overgebracht naar de haven van Miami, waar een he likopter gereed stond. Per hef- schroefvliegtuig ging het naar een luchtmachtbasis ten zuiden van de stad. Van daaruit werd de reis met een gewoon vlieg tuig vervolgd naar de lucht machtbasis Andrews bij Was hington, waar Elian bij aan komst werd opgevangen door zijn vader. Kort nadat het nieuws bekend was geworden, braken er in Little Havana, de Cubaanse wijk van Miami, rellen uit die de hele dag voortduurden. De oproerpolitie verrichte zo'n 300 arrestaties. CORRESPONDENT In de Verenigde Staten is met gemengde gevoelens gerea geerd op de met machinegewe ren afgedwongen hereniging van Elian Gonzalez met zijn va der. Het Cubaanse vluchtelin- getje, dat al bijna vijf maanden in het brandpunt van het nieuws staat, werd zaterdag ochtend vroeg door zwaar be wapende federale agenten uit het huis van zijn oudoom in Miami gehaald. Een ruime meerderheid van de Amerikanen vindt dat Elian thuishoort bij zijn vader, ook al liet deze er geen misverstand over bestaan dat hij zijn zoontje mee terug wil nemen naar het communistische Cuba van Fi del Castro. De beelden van de bestorming van het huis, waar Elian sinds eind november ver bleef, riepen bij velen echter vraagtekens op. Was zoveel machtsvertoon echt nodig? En hoe traumatiserend was de overval voor het kind? De beelden laten er geen twijfel over bestaan dat Elian bang was. Het jochie huilde, schreeuwde om hulp en riep herhaaldelijk: Wat gebeurt er? Wat gebeurt er? De overval nam minder dan drie minuten in be slag. Onder dekking van de duisternis arriveerden om tien over vijf in de ochtend ruim 130 leden van de Grenspolitie en van de Immigratie- en Naturali satiedienst bij de woning van Elians oudoom. Op dat mo ment bevonden zich niet meer dan yijftig demonstranten bij het huis, dat de afgelopen we ken dag en nacht werd 'be waakt' door sympathisanten van Elians familie. Acht in gevechtstenue gestoken manschappen van de Grenspo litie drongen zowel aan de voor- als aan de achterzijde met geweld het kleine huis binnen. De overige federale agenten hielden met peperspray, traan gas, wapenstokken en geweren de opgeschrikte betogers op af stand. Een kleine groep beto gers vormde een menselijke ke ten voor de deur van het huis. De groep werd ruw opzij ge gooid en geslagen. Actieleider Ramon Saul Sanchez liep daar bij een hoofdwond op. Kort daarna kwam een vrouwelijke agent van de Immigratie- en Naturalisatiedienst naar buiten hollen, met de huilende Elian tegen zich aangeklemd. Elian, oog in oog met de gewa pende macht dié hem komt be- vrijden. foto ap alan diaz De door de advocaat van Elians vader vrijgegeven foto: Elian op schoot bij vader Juan Miguel, ge flankeerd door zijn halfzusje Hi- anny en stiefmoeder Nersy. Later op de dag verspreidde de advocaat van Elians vader fo to's waarop te zien is hoe Elian in een huis op de luchtmacht basis Andrews bij Washington gelukzalig naar de camera lacht, terwijl hij zijn eveneens dolgelukkige vader omarmt. De foto die echter voor altijd aan dit voogdijdrama verbonden zal blijven, is die van fotograaf Alan pokémon T-shirt Diverse prints en kleuren 122-164

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5