Politiek looft uitlatingen kroonprins Binnenland Wereldrecord Defensie voor spoedige aanschaf omstreden heli Chinese asielzoekster doodt vrouw en pleegt zelfmoord Nederlanders stranden in Faro Onderzoek naar opslag regenwater PUK helpt zwervers aan 'vervelend' werk Races aen Tijdens de verhuizing van een stacaravan naar een onwagenkamp in Emmen ging er iets mis met het takelen, vvijl een grote kraan de caravan over die van de buurman ta- de, brak de kabel en stortte het hele gevaarte naar beneden, raakte niemand gewond, maar beide caravans zijn onbe- bg's onbaar geworden. foto anp jan sibon euter komt om onder tractor van opa 5ü Een 2-jarige peuter uit Vasse in Twente is zaterdag in zijn p onplaats door een ongeval om het leven gekomen. De peuter s op het boerenerf van zijn opa aan het spelen toen hij door verklaarbare reden onder de wielen van de tractor terecht- am. Het landbouwvoertuig werd door zijn opa bestuurd. Het d is ter plaatse aan zijn verwondingen overleden. J stma Fonds opent meldpunt 'ouw }den Het Astma Fonds stelt een tijdelijk telefonisch meld- leeft ut in waar mensen misstanden over roken op de werkplek nfuii men melden. Volgens T. Rolle, hoofd patiëntenservice Astma )ete ids blijkt een meldpunt dringend nodig. „Het aantal tele- De; intjes dat wij binnen krijgen over het ontbreken van een niet- Ban enbeleid is enorm toegenomen. De verzamelde klachten ters len we krachtig neerleggen bij de landelijke politici." Het angs Idpunt is op 26, 27 en 28 april tussen 09.00 en 21.00 uur be- tbaar onder nummer 0900 - 9390 (22 cent per minuut). anhoudingen bij NEC-Vitesse 1EGEN Rond de streekderby NEC-Vitesse in het Goffertstadi- in Nijmegen zijn zondagmiddag negentien NEC-aanhangers één Vitessefan aangehouden. In een supportersvak van NEC ste Ie politie korte tijd slaags geraakt met hooligans. Een politië le dl nte is gewond geraakt aan haar voet. De aangehouden sup- ters gooiden met stenen en bierblikjes en probeerden de po- te hinderen. Anderen brachten de Hitlergroet. irkens omgekomen in vlammenzee tecoven Bij een grote uitslaande brand in een varkensstal iet Limburgse Guttecoven zijn gistermiddag 350 varkens om- ;omen. De brandweer wist 450 varkens te redden. De oor- ik van de brand is niet bekend. Volgens de brandweer loopt schade in de tonnen. "iichtverkeersleider verslaapt zich i± Passagiersvliegtuigen van Transavia hebben gistermorgen ;e adgedwongen boven Maastricht gecirkeld, omdat een lucht- keersleider zich had verslapen. De twee volle toestellen ichten niet landen, todat de verkeersleider zich had gemeld. incident deed zich in de vroege uurtjes voor. De toestellen :en op weg naar Zakhyntos (Griekenland) en Tenerife (Span en zouden even na zes uur passagiers oppikken op Maas- :ht Aachen Airport. Toen bleek dat er geen verkeersleider s, zagen de beide piloten zich gedwongen tien minuten bo- K i het vliegveld te cirkelen. Nadat delangslaper zich alsnog II1 gemeld, mochten de beide toestellen landen. uitl gent vervolgd voor mishandeling n |e ielo-enschede Het openbaar ministerie (OM) in Almelo wil vii 54-jarige brigadier van de Enschedese politie strafrechtelijk volgen wegens mishandeling van een geboeide arrestant. il ee collega's en een andere getuige hebben gezien hoe de po- eman op 3 september een geboeide 18-jarige Enschedeër 'li ppen gaf. De brigadier verleende met anderen assistentie aan :e collega's die in Enschede-zuid door een groep jongeren in f nauw waren gedreven. Ze voelden zich daarbij zo bedreigd zij hun dienstwapen trokken en waarschuwingsschoten los- Bij het wegvoeren van de broers zou de brigadier over de iglreef zijn Gr?bi node bij schietpartij in Amsterdam sterdam Een 38-jarige Amsterdammer is zaterdagavond om leven gekomen na een schietpartij in een snackbar in Am- rdam-west. De politie heeft de vermoedelijke dader, een 17- ge Amsterdammer, en de snackbarhouder aangehouden, üeiding voor de schietpartij was een ruzie. Een vriend van de jarige Amsterdammer sloeg de vitrine kapot omdat hij te g moest wachten op zijn bestelling. Het duo verliet daarop snackbar. De snackbarhouder en een 17-jarige vriend zetten olgens de achtervolging in. De vriend van de snackbareige- ir trok daarbij een wapen en schoot de 38-jarige man meer- e keren in het lichaam. Het slachtoffer overleed in het zie- 'P ïhuis. s ickactie na valse melding ontvoering lendam De politie heeft bij Stellendam een deel van het af- open weekend tevergeefs gespeurd naar een vrouw, die zou ontvoerd en verkracht. Zondagavond belde ze met haar •iele telefoon meermalen in paniek het alarmnummer van politie. De vrouw zou in een auto zijn meegenomen, ver- icht en daarna achtergelaten. De politie nam de melding aan- ikelijk serieus en liet tien auto's en een helikopter naar de luw zoeken bij het Haringvliet. Omdat de vrouw niet is ge lden en ook nog eens een niet bestaand huisadres heeft op- jeven, houdt de politie het er nu op dat de melding het werk eweest van een grappenmaker. De politie probeert nu de >e melder te traceren. ANP Algemeen Nederlands Persbur 'Goed signaal' voor discussie over koningshuis Kroonprins Willem-Alexander heeft volgens de vier grote politieke partijen „een goed signaal afgegeven" met zijn opmerking dat hij voorstander is van een discussie over de inhoud van de monarchie. De prins zei gisteren tij dens zijn bezoek aan Japan tegen journalisten 'dat het koninklijk huis meegroeit met zijn tijd'. „Dat is de kracht van het model. Anders was het allang afgeschaft." den haag/tokyo gpd met 'oneliners' mag worden af gedaan. De prins wilde overigens verder D66-fractieleider De Graaf geen uitspraken doen over de ziet in deze uitlatingen „een be- kwestie die volgens hem niet vestiging van de noodzaak van de discussie over de monar chie". De Graaf zwengelde twee weken geleden zelf dit debat aan door te stellen dat de op volger van koningin Beatrix geen politieke macht meer zou moeten hebben. PvdA'er Rehwinkel vindt het een goed teken dat ook binnen het koninklijk huis bereidheid bestaat om over de positie van de monarchie te praten. „Ik hoop dat er de mogelijkheid is een discussie open en zonder amsterdam anp Ruim tweehonderd Nederland se passagiers van Martinair zijn gisteren gestrand op het vlieg veld in het Portugese Faro. We gens een staking van de brand weer op de luchthaven konden zij pas vandaag terugkeren naar Nederland. Dat heeft een woordvoerder van Martinair bevestigd. In totaal kwamen duizend passagiers van de luchtvaart maatschappij in de problemen. Door de staking moesten reizi- taboes te voeren. En wat onze fractie betreft zonder conclu sies vooraf." Leden van het ko ninklijk huis daadwerkelijk la ten meepraten over de positie van de monarchie zit er niet in, vindt Rehwinkel. Dat botst vol gens hem met de ministeriële verantwoordelijkheid. Volgens WD'er Te Veldhuis heeft de prins niets anders ge zegd dan premier Kok eerder zei in reactie op het voorstel van De Graaf. „De minister president ze» immers dat hij wel wilde praten over modernise ring, maar dat hij niet aan de bevoegdheden wenst te komen. Ik kan me herinneren dat Wil lem-Alexander in een eerder te levisie-interview zei dat hij meer wilde zijn dan alleen een ceremoniële koning." Het heeft Te Veldhuis wel verbaasd dat de kroonprins zich er over heeft uitgelaten. „Het is niet gebrui kelijk dat het koninklijk huis meediscussieert." Oppositiepartij CDA vindt dat Willem-Alexander verstandig heeft gesproken. „Hij reageert precies goed, geeft aan de tijd goed aan te voelen", zegt CDA- Kamerlid Hillen. Het CDA gaat een discussie over de toekomst van de monarchie niet uit de weg, zegt Hillen. Hij vindt een debat echter niet zo zinvol om dat de uitkomst voorspelbaar is. „Grote groepen mensen vinden het goed zoals het is." den haag anp Staatssecretaris Van Hoof van defensie wil nog dit voorjaar een contract tekenen voor twintig nieuwe marinehelikop ters van het omstreden type NH-90. Hij vraagt de Tweede Kamer zijn voorstel zo snel mo gelijk goed te keuren. Van Hoof wil zijn handtekening tijdens de Berlijnse luchtvaartshow van 6 tot 12 juni zetten. De NH-90 is een eigen ontwerp van Neder land, Italië, Frankrijk en Duits land. Het toestel moet de huidi ge Lynx-helikopters van de ma rine gaan vervangen. Met de aanschaf is ongeveer 1,7 miljard gulden gemoeid. De twintig toestellen die Van Hoof wil kopen zijn veertien comple te exemplaren en zes 'kale' re serve-toestellen. De heli's ko men te staan op de fregatten en troepentransportschepen van de marine. De NH-90 raakte in 1998 in de Tweede Kamer omstreden, onder meer omdat werd ver wacht dat het toestel zeer duur zou uitvallen. Dat was een ge volg van het Duitse besluit min der toestellen af te nemen. Volgens Van Hoof blijken an dere aanbiedingen echter niet beter dan het eigen ontwerp. De Tweede Kamer toont zich desondanks nog argwanend over de kostenvergelijking en wil snel meer informatie. Onder meer Kamerlid Van 't Riet (D66) wil de gegevens vergelijken voordat Van Hoof verder gaat met de aanschafprocedure: „Anders ben ik echt niet in staat een oordeel te vellen." Balemans (WD) belooft een 'pittig debat': „De eenvoudige constatering van de staatssecre taris dat de andere aanbieders niet beter zijn, vind ik niet vol doende voor een uitgave van 1,7 miljard." Groenlinks ver klaarde zich vorig jaar al tegen de aanschaf. groningen anp harfsen In het luchtruim boven Harfsen in de Achterhoek zijn zaterdagmorgen gelijktijdig twaalf parachu tisten uit de korf van een luchtballon gesprongen. Daarmee is het acht jaar oude wereldrecord verbeterd. Dat stond op een sprong door tien parachutisten door de Britse Royal Marines. Uit de korf van het Achterhoekse ballonvaartbedrijf A3 Ballon sprongen gelijk daarna nog eens acht para's. Volgens A. Spierenburg van het ballonvaartbedrijf heeft zijn bedrijf met de Cameron A-415 PH-AGT met de recordpoging bovendien de grootste luchtballon ter wereld in gebruik genomen. De ballon heeft de hoogte van een flat met vijftien ver diepingen en een inhoud van 12.000 kubieke meter. Dat is vier keer zoveel als een normale luchtballon. foto anp koen suyk gers uitwijken naar Sevilla, twee en een half uur rijden van Faro. Martinair zette bussen in, zodat de meesten alsnog naar huis konden. Iedereen had daardoor uren vertraging, oplopend tot acht uur. Tweehonderd men sen moesten overnachten. Twee vrouwen die zondag dood in Groningen werden aange troffen, waren Chinese asiel- zoeksters. Uit sectie is gebleken dat een van de twee door mes steken om het leven is geko men. Die werden toegebracht door de ander die vervolgens van vier hoog naar beneden is gesprongen en overleed. osaka anp Staatssecretaris De Vries (Ver keer en Waterstaat) laat onder zoeken of een Japans systeem voor opslag van overtollig re genwater ook in Nederland kan worden toegepast. Dat heeft De Vries zondag ge zegd in de Japanse stad Osaka. Japan heeft ondergrondse ruimtes die een stortvloed van regenwater in dichtbevolkte ge bieden kunnen opvangen. De ruimtes zouden wellicht ook in Nederland kunnen voorkomen dat riolen en boezemwateren overstromen, zoals bij de extre me regenval in 1998 in het Westland en het Noorden. Toen kwamen kassen, woningen en akkers onder water te staan. Bij het onderzoek naar de on dergrondse overstort moet vol gens De Vries vooral worden bekeken of de Nederlandse veengrond geschikt is voor zul ke ruimtes. Japan heeft veelal harde berggrond. De beide slachtoffers zouden 16 jaar oud zijn, maar de politie twijfelt daaraan en vermoedt dat ze meerderjarig waren. Een van de vrouwen woonde al enkele jaren in de flat, de an der was recent bij haar inge trokken. Zij woonden er met drie kindgren, in de leeftijd van een maand, zes maanden en achttien maanden. 'Maxima moet afstand nemen van daden vader' hilversum anp Maxima Zorreguieta moet publiekelijk afstand nemen van de politieke daden en het verleden van haar va der, voordat ze met kroon prins Willem-Alexander kan trouwen. Dat vindt de helft van de Nederlandse bevolking. Bijna veertig procent vindt zo'n gebaar niet nodig. Dit blijkt uit een enquête van Interview.NSS in op dracht van RTL Nieuws. Ruim de helft van de on dervraagden (59 procent) vindt het niet nodig dat er voor een eventueel huwe lijk een onderzoek wordt gehouden naar de rol van Maxima's vader tijdens het bloedige bewind van de militaire junta in Argentinië in de jaren zeventig. Jorge Zorreguieta was toen staatssecretaris van land bouw. Driekwart van de bevol king vindt het goed dat de vader van Maxima aanwe zig is bij het huwelijk tus sen zijn dochter en de kroonprins. Van de mees ten van hen (80 procent) mag hij dan naast koningin Beatrix zitten. Zeventien procent van de ondervraag den vindt dat hij zich niet moet laten zien bij een hu welijk. Een grote meerder heid van het volk (83 pro cent) heeft er ondanks het verleden van haar v'tder geen bezwaar tegen als Wil- leni'Alexander met Maxi ma trouwt. Elf procent vindt van niet. amsterdam du lan van vlimmeren gpd Het is een naam die tot de verbeelding spreekt Een naam die bijna niemand hardop durft uit te spreken, maar waar iedereen het wel over eens is. Sinds kort doen de Amsterdamse dak- en thuislozen de zogeheten kutklusjes in de stad: verve lend werk waar niemand anders zin in heeft. Uitzendbureau PUK (Project Uit zendbureau Kutklusjes) bemiddelt. Amsterdammer Roel Krikke, zelf ooit thuis loos, is het brein achter PUK. „Is het geen briljante vondst? Van de naam kutklusjes word je toch vrolijk? De daklozen vinden het ook schitterend. Denigrerend? Welnee. Laatst belde eeri vrouw uit Zaandam. Ze probeerde bij de PTT het telefoonnummer van het uitzendbureau Kutklusjes op te vragen. Maar daar dachten ze dat ze voor de gek werden gehouden. Na lang speuren kwam ze toch bij ons terecht. Meteen daar na zette ze zo'n zwoele, doorrookte stem op: 'Doen jullie het ook in Zaandam?' Ik lag in een deuk." PUK is een project van de Stichting Voila, ontstaan uit een project waarbij daklozen geld konden verdienen met de verkoop van duivenvoer op de Dam. Vorig jaar verbood de gemeente het project omdat de vogels een gevaar zouden vormen voor de volks gezondheid. Als alternatief begon Voila in november met 'Kutklusjes'. Bedrijven en particulieren kunnen zich bij PUK aanmel den als zij klusjes te doen hebben. Geen zin om het aquarium schoon te maken, de badkamer te witten of het slot te verwisse len? Voor 15 gulden per uur doen Amster damse daklozen het. PUK heeft nu perma nent uitzendwerk voor veertien zwervers. Zestien anderen doen af en toe een klusje. In tegenstelling tot in het 'normale' ar beidsleven worden aan Pukkers geen hoge eisen gesteld, vertelt projectleider Peter. Een dag niet geschoren is geen probleem. Schone klerep hoeft niet per se. En over het begintijdstip wordt ook niet moeilijk ge daan. Sommigen slapen op straat en wor den niet om klokslag acht uur wakker. PUK pikt echter niet alles. Tijdens het werk mo gen geen alcohol en drugs worden ge bruikt. En wanneer iemand niet komt op dagen, wordt een hartig woordje met hem gesproken. „En dat gaat bepaald niet zachtzinnig. Dat gebeurt in daklozentaal", zegt Roel Krikke. „PUK kan zich geen slech te naam veroorloven." Drie weken is de 31-jarige Peter in de weer met puinruimen in een te verbouwen pand in Oud-West. De Stichting Smart Pro ject wil er een expositieruimte vestigen. Pe ter bevalt zo goed dat hij van Smart een vaste baan heeft gekregen als beheerder. Tweeënhalf jaar geleden zwierf hij door de Amsterdamse straten. Als je eenmaal dak loos bent, is het heel moeilijk eruit te ko men. Je hebt een stempel opgedrukt gekre gen." Hij verloor zijn baan als kok/kelner. Zijn riante leventje zegde hij echter niet vaarwel, en al gauw had hij torenhoge schulden. Na jaren bedelen heeft hij zijn le ventje nu weer aardig op orde. Peter is de tweede Pukker die in korte tijd aan een vas te baan is geholpen. De daklozen blijken bovendien harde werkers, vertelt Krikke. „We gingen er van uit dat vier uur per dag meer dan genoeg zou zijn, maar tot onze verbazing werken de meesten gretig door." De klussers krij gen 35 gulden per dagdeel uitbetaald, dus zeventig gulden voor een hele dag. Daarvan kunnen ze volgens Krikke zelfs sparen, want een dakloze heeft per dag maar zo'n dertig gulden nodig voor onderdak, eten en een pakje shag. KIDS INLINE SKATE Schalen schoen met 2 bucklesluiting, stopper, 6o8Z kogellagers en pu-wielen. Maten 30-39. QUIT WHEELS IN MOTION Schalenschoen met 3 bucklesluiting, stopper, pu-wielen en 608Z kogellagers. Maten 36-45. ROME Twee kleurige schalenschoen met veter en bucklesiuiting, superlicht frame, f-u high rebound wielen, cbec-i lasers en stopper. Maten 40-45. Folder niet ontvangen? Bel: 0592 340042. www.scapino.nl Kijk voor adressen in de Gouden Gids. Geldig t/m 30-4-2000

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3