1 Een echt feest bij een neplustrum U IT Sport DINSDAG 25 APRIL 2000 'Vijfenzestig jaar Roomburg', staat op het programma boekje. Het hele seizoen zijn er activiteiten voor heel de middelgrote hockeyvereniging. Recepties, toernooien, spelletjesmiddagen, feesten, borrels, het kan niet op. De Lustrumcommissie pakt uit. Maar gevierd wordt eigen lijk niet 65 jaar Roomburg, maar de oprichting van hoc keyvereniging Zuidwijck. Feest is het niettemin. CLUBvan deWEEK Hockeyclub Roomburg TEAJUIvan deWEEK Jongens BI Op het Leidse sportpark Roomburg is het een drukte van belang. Ter gelegenheid van het jubileum houdt de ge lijknamige hockeyvereniging een groot toernooi voor A- en B-jeugd. Clubs uit de omgeving zijn uitgenodigd, Nederlands- elftalspeler Taeke Taekema - die zelf zijn 'roots' heeft liggen bij Leiden, de hockeyclub in Oegstgeest - komt een sleep- pushstrafcornerclinic geven aan een stuk of vijftien uitver korenen en na de Grote Wed strijd, een combinatie-van-de- dag tegen de Boekaniers, is het tijd voor het Grote Feest. De zon schijnt (meestal), het bier vloeit, de cola ook, en iedereen heeft het reuze naar zijn zin. Met zijn 900 leden is Roomburg |een van de grootste sportver- jenigingen van Leiden. Met zijn ;65 jaar een van de oudste. Maar wie in de archieven zoekt, komt in de map 1935 nergens de naam 'Roomburg' tegen. „Wij vieren het 65-jarig be staan, ja", glimlacht voorzitter Luuk Rietveld. ,,Of eigenlijk, 65 [jaar hockey in clubverband op deze locatie." In 1971 fuseerde Zuidwijck, de protestantse ver- leniging, met Siseo, de katholie- Ike hockeyers. De verenigingen 'deelden al een terrein, Neder land ontzuilde en het was han diger om samen verder te gaan. |De nieuwe club werd vernoemd jnaar de plaats waar zij speelde. K CLUB VAN iEWEEI krijgt sportmateriaal aangeboden aoor: ,,Er liep geloof ik ook een hand balclub rond", zegt Rietveld. „Maar hoe het daarmee is afge lopen..." Rietveld wordt onderbroken door een stem die uit de luid sprekers over het terrein schalt. Marvin van Ginkel, wedstrijd leidster, verzoekt degene die een rode O'Neül-portemonnee heeft gevonden om die naar haar toe te brengen. Naast haar staat een bedrukt kijkende blondine met een staart en een stick. „Kleine dingetjes", glim lacht Van Ginkel. „Verder een vlekkeloze dag." Precies zoals Roomburg het graag ziet: plezier staat boven aan, de sociale functie is be langrijker dan de prestatie. „Wij zijn ook geen club met een groot prestatieverleden", weet Rietveld. „Hoger dan eerste klasse hebben we volgens mij nooit gespeeld." Nu speelt het hoogste herenteam in de twee de klasse. Dat is toch wat laag voor een vereniging van deze omvang, beseft ook de voorzit ter. „Zo langzamerhand moe ten we een stabiele eersteklas ser worden", vindt hij. „Dat gaat ook wel lukken: de jeugd opleiding is goed verzorgd, daar hebben we ook flink ons best voor gedaan. En dan stroomt het talent vanzelf door naar het eerste." Rietveld wordt weer onderbro ken door de stem uit de luid sprekers. Iemand is een groene O'Neill-portemonnee kwijt. En een Ralph Lauren-shirt. „Die komen wel weer terug", denkt Van Ginkel. „Het gaat er hier gemoedelijk aan toe, zonder echte problemen." „Behalve twee blessuregevallen", vertelt Bart, een jongen met een enor me pleister over zijn wenk brauw. Hij is geraakt door een stick, is even zes hechtingen gaan halen en weer terug om de rest van de toernooidag mee te maken. „Maar die andere goser, die zonder helm ging keepen, heb ik nog niet ge zien", zegt hij. Vier verbrijzelde Het Lustrumtoernooi in de jongens B-klasse wordt gewonnen door de BI van de organiserende vereni ging. Het is niet de eerste prijs die de ploeg dit jaar bin nensleept. Met overmacht zijn de mannen kampioen geworden van de Toppoule van Zuid-Holland, een bij zondere prestatie. Coach Jasper Staal is dan ook trots op zijn team. Deze jongens zijn al een jaar of tien bij elkaar", vertelt hij. „Daarvan plukken wij nu de vruchten." Ooit eerder werd min of meer dezelfde groep spelers kampioen. Langgeleden: in de mini's. Deze titel zegt hen veel meer. „Elf punten voorsprong op de nummer twee, met nog een wedstrijd te gaan zegt topscorer Ar thur Kievit. Dat is toch wel erg ruim.Kievit heeft er al dertig inliggen dit seizoen, vooral doorzijn sterke sleeppush. Hij is dan ook een van de uitverkorenen, die zometeen aan de clinic van Taekema mogen meedoen. Veel van zijn ploeggenoten zijn al even naar huis ge weest om te eten en te douchen. Jongens BI, de kampi oen, is er helemaal klaar voor. Vana vond wordt er ge feest. Naam: LHC Roomburg. Oprichtingsdatum: 25 juli 1935, of 1 au gustus 1971, naar keuze. Ledenaantal: Ruim 900, van wie de helft jeugd. Contributie: Benjamins 165 gulden per jaar, verder oplopend van 240 gulden voor de jongste junioren tot 360 gulden voor se nioren. Ledenaanmelding: W. Spierenburg, secretaris, tel: 071-5125075. Hoogtepunt: Al 25 jaar lang het Pim's-toernooi, een mixed- toernooi van ^rie dagen. Dieptepunt: Het feest dat vorig jaar uit de hand liep, waar zelfs politie aan te pas moest komen. tanden hecht je ook niet even. Kleine dingetjes, verder een vlekkeloze dag. Rietveld probeert uit te drukken wat Roomburg onderscheidt van andere clubs. Overal vin den ze 'het sociale aspect' be langrijk, iedere vereniging vindt zichzelf gezellig. „Ons complex is toch speciaal", begint de voorzitter. „Drie mooie kunst grasvelden, die heel intensief gebruikt worden. Overdag spor ten scholen hier, 's avonds wordt erop getraind en in de weekeinden zijn ze van 's mor gens vroeg tot 's avonds bezet met wedstrijden. En de wijk- functie die we hebben is ook belangrijk", gaat hij verder. „Hier fiets je zo naartoe, veel mensen die in de buurt wonen, spelen ook bij ons." Die wijkfunctie wordt mis schien nog uitgebreid. Het clubhuis van Roomburg is aan vernieuwing toe, dat staat er al twintig jaar en voldoet niet meer aan de huidige eisen. „Het zijn prille ideeën, maai' misschien kan het een soort buurthuis worden", zegt Riet veld. „Dan krijgen we eventueel een kleine bijdrage van de ge meente. Maar verder zoeken we manieren om de renovatie zelf te financieren, dit zijn echt 'brainwaves' die nog uitgewerkt moeten worden." Weer wordt hij onderbroken. Nu door een jongetje van zes. Zijn zoon. „Hee Luuk, weet je wat ik zag", komt hij naar zijn vader rennen. „Die jongen hield een bal hoog met zijn stick en sloeg 'm toen zó weg!" Zoonlief is via de schoolsport met hockey begonnen, vanaf volgend jaar kan hij lid worden. Kinderen van zeven krijgen de Benjamintrainingen. „Bij alle sporten proberen ze kinderen op steeds jongere leeftijd bin nen te krijgen", zegt Rietveld. „Daarin moet hockey ook wel mee." Zijn zoon, gewapend met een stickje dat nog net iets te groot is, rent er weer van door. Papa kijkt hem vertederd na. Vanavond is het grote A- en B- feest, met disco. De club doet er alles aan om te zorgen dat het ook een feest wordt. Vorig jaar eindigde een dergelijke dis co in een grote vechtpartij, waarbij de politie met flink wat mankracht moest uitrukken om de boel te sussen. „Een diepte punt", zegt Rietveld. „Het is nooit goed om negatief de pers te halen, dat past ook helemaal niet bij deze club. Het is absurd en ook vreselijk vervelend, maar we moeten ons steeds meer bezighouden met bewa king als we iets dergelijks willen organiseren. Daar gaat een hoop geld inzitten dat we liever anders zouden gebruiken. He laas is het nodig, om ons feest niet te laten versjteren door een stel vandalen van buitenaf." Hij schudt het hoofd, nog steeds boos om wat toen gebeurde. Taeke Taekema staat klaar met een bak vol ballen om te begin nen met zijn clinic. Uitgebreid legt hij uit hoe de bal hoog op de stick begint, afrolt en vervol gens krachtig wordt wegge- zwiept. Hij doet het een keer voor, met zijn hoofd naar het vijftienkoppige groepje 'teilen- ten', rustig doorpratend - en scoort. Hij doet het nog een keer voor, maar nu stopt de keeper zijn inzet. Luid applaus van het publiek. Eén portemonnee is inmiddels terecht. Het heeft even gemot regend, maar nu breekt het zonnetje weer door. Bart-met- de-pleister neemt een biertje en verheugt zich met zijn teamge noten al op het feest. De jongen zonder voortanden is nog niet gesignaleerd. TEKST ANTON DIEDRICH FOTO ERIC TAAL Hopvallend AANWEZIG T aam: Gerard Désar I Leeftijd: 55 iBeroep: Conrector Stedelijk 'Gymnasium Leiden Woonplaats: Leiden |Gerard Désar, trainer van het aterdagteam van Voorscho len '97, volgde de wedstrijd jvan zijn team tegen NSW niet luit de dug-out, maar van uit de bestuurskamer. De Lei- jdenaar, die in het derde van VS speelt, liep een week gele- den tijdens het voetbal een j heupfractuur op. Hoe liep u die blessure op? ,Ik had net de bal afgespeeld en Sgj ten tegenstander liep tegen mij op. Toen ik viel, schoot mijn been uit de kom. Het was een ongeluk van niets, maar wel erg pijnlijk. Gelukkig kreeg ik bin nen een kwartier valium toege- liend. En toen naar het ziekenhuis? Ja, daar heb ik tot donderdag xelegen. Mijn been is teruggezet en het herstel kon toen begin nen. Ik ben pas vanmorgen uit mijn bed opgestaan. Voor coachen is het nog te vroeg? Ja, in de eerste plaats ben ik er de hele week niet bijgeweest en is mijn zoon Jeroen een uitste kende vervanger. Verder zou ik het vanwege de zeurende pijn op de bank niet uithouden. Was de wedstrijd goed te vol den? Hee, ik vond het niets. Achter iet glas van de bestuurskamer beleef je voetbal zoals mensen in ie business-seats. Dat is dus 'liets voor mij. Bij voetbal moet 'e het gras ruiken." En hoe zit het met uw eigen voetbalcarrière? Die is waarschijnlijk voorbij. \k had nooit last van een blessu re. Dit was een goede waarschu wing." Ingang UDWS. Boshuizerkade, april 2000. FOTO STEFANIE UIT DEN BOOGAARD GESPROKEN PSV-doelman Ro- nald Waterreus in Voetbal Inter- national: „Een mooie bal pak je vaak alleen als je verkeerd staat opgesteld. Een keeper die goed staat, krijgt geen moeilijke ballen." Idem: „Ik wil best worden gezien als de gelijke van Edwin van der Sar. Maar ja, je moet de reali teit niet uit het oog verliezen. Idem: „Ik heb mijn vakantie maar vast gepland, 31 mei ben ik weg. Er is er maar één die mij uit het vliegtuig kan halen, en dat is Frank Rijkaard. Cambuur-spits Robin Nelisse in VI: „Toch merk ik wel dat ik Anti l- liaans bloed heb. Met afspra ken maken bijvoorbeeld. Daar ben ik vrij makkelijk in: één uur wordt al gauw half twee. De Noordwijkse Sparta-spits Bram Marbus in VI op de vraag of alle voetballers dom zijn: „Dat is net zo uit de lucht ge grepen als de uitspraak dat alle soap-acteurs niet kunneti acte ren. Idem op de vraag of hij finan cieel onafhankelijk is: „Ik heb bij Excelsior, Cambuur Leeuwarden en Go Ahead Eag les gespeeld. Wat denk je zelf?" Patrick Kluivert in Humo over zijn auto-ongeval: Dat is iets wat ik wel mee sleur. Ik besef dat iemand daar het leven liet. Mensen hebben mij toen kwalijk genomen dat ik weer zo snel ben gaan voet ballen. Maar ik moest wel. Al leen op het veld kon ik dat ge voel kwijtraken. Wat kon ik anders cloen?" Idem over zijn zoon: „Let maar op, Quincy wordt een hele grote. Hij is drie en kan nu al niets anders dan een bal zien. En hij is helemaal gek van Barcelona. Hij hoeft maar een sok van me te zien en hij roept: Barga! Barbal. Dat is zó mooi. Hooligan-expert Paul van Ga geldonk over Euro 2000 in Sportweek: „Je moet je voorstellen dat er straks tienduizend Engelsen gaan stappen in de grote uit gaanscentra van Nederland en België. Daar komen ze Turken tegen die een grote mate van trots hebben. Dan laat het zich niet zo moeilijk raden wat er gebeurt als er één van hen met een vlaggetje van Galatasaray gaat zwaaien. idem: „De hooligans van Den Haag staan bekend als de gekste, lij ken ook het meest op de Engelse hooligans. Het is dat Den Haag in de eerste divisie speelt, maal ais de club ooit mocht promo veren, denk ik dat er in no-time een leger van duizend gevaar lijke hooligans opstaat. Het is een sleeping giant. Stella longmans in Sport In ternational: „Ik ken een paar mensen van cle landelijke pers en als ik wat te melden heb, zijn ze er altijd. Maar ik heb mij wel moe ten verdedigen. Smeets en Van Gelder hadden het over weinig prestaties, veel publiciteit. Het klopt nog ook, maar kan ik het helpen dat ik het voor elkaar krijg? Kan ik het helpen dat ik er goed uitzie? Natuurlijk speelt het uiterlijk mee. Zwemmer Pieter van den Hoogenband in SI: „Ik zag mezelf al door de plaat selijke sportzaak lopen. 'Heeft u voor mij een haaienpak?' En doe er gelijk een olifantenhuid bij, voor het geval ik de nodige kritiek te verduren krijg als ik in Sydney onverhoopt geen me daille haal. En heeft u mis schien ook nog een berenvel voor na de avondwedstrijden. Idem: „Ik moest in eerste instantie niets hebben van dat haaien pak. Mijn voorkeur gaat er zelfs naar uit om helemaal naakt te zwemmen. Maar dan zou ik Speedo op mijn kont moeten laten tatoeëren. En hoewel ik best veel voor m 'n sponsors te rug wil doen, gaat me dat nou net iets te ver. Heerenveen-verdediger Tie- me Klompe in VI: Vrijwel alles is geoorloofd om een spits uit te schakelen. Als het maar met voetbal te maken heeft. Aan spuwen heb ik een hekel, maar verder mag het van mij alle- maal wel mooi ste- vigzijn."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 29