5PORT Ajax wacht met smart op Adriaanse Jiemand geloofde in Katwijk, ook Katwijk piet arcelona wel op het dd maar niet in actie Volendam hoopt op 'steun' Ajax Indiana opent play-offs met zege Spelers en KNVB bijna rond over EK-premies SDAG 25 APRIL 2000 iesblessure Cocu sterdam De eerste training van het Nederlands elftal voor de feninterland tegen Schotland ging grotendeels aan Phillip Co- voorbij. De allrounder moest al snel afhaken met een lies- essure. Bondscoach Frank Rijkaard verwacht niet dat Cocu oet afzeggen voor de wedstrijd in het uitverkochte Gelredro- e in Arnhem. Naast Cocu is ook Mare Overmars licht gebles- erd, maar hij trainde wel volop mee. Jaap Stam voegt zich pas ndaag bij Oranje. Hij vierde gisteren met Manchester United t kampioenschap. De kans is groot dat Jerrel Hasselbaink met trick Kluivert in de spits speelt. Rijkaard wil de spits van Atle- o Madrid vanaf het beginsignaal in actie zien. Rijkaard maakt ndaag de opstelling bekend. iket in evenwicht tegen Tkachiev nnes In het Franse Cannes is de schaaktweekamp tussen idislav Tkachiev en de Leiderdorper Jeroen Piket nog in even- cht (2,5-2,5). Piket nam de afgelopen week een 2-1 voor rong tegen de import-Fransman, maar kon die niet behou- n. In november won Tkachiev nog van Leidenaar John van rWiel met 7-3. nited keurt Van Nistelrooij nchester Ruud van Nistelrooij wordt vandaag door Man ester United medisch gekeurd. De bedoeling is dat de aanval- van PSV dan ook aan het Engelse publiek wordt gepresen- ird. Van Nistelrooij kwam donderdagavond een vijijarige ver- ïtenis met de kampioen van Engeland overeen. PSV ging ak- ord met een afkoopsom van zo'n 65 miljoen gulden. De spits n PSV bezocht gisteren de door Manchester United met 3-2 ivonnen wedstrijd tegen Chelsea. rie doden in Liberia iNRQviABij de interland Liberia - Tsjaad in de kwalificatie dt het WK voetbal zijn zondag drie doden gevallen. Twee pporters werden doodgedrukt, de derde sprong van een af- liting in een poging aan de massa te ontsnappen. In het stadi- bevonden zich tussen de 50.000 en 60.000 mensen. De capa- eit bedraagt 33.000. Het duel eindigde in 0-0. Liberia bereikte ardoor de tweede ronde. In Zürich maakte de FIFA onmid- Ilijk bekend een onderzoek naar de gang van zaken in te stel- i. ,,We wachten nog op de officiële papieren. Daarna worden fcntuele maatregelen getroffen", zei een woordvoerder. er Leede vanavond tegen Noordwijk |ien Ter Leede speelt vanavond tegen Noordwijk om de IjON-cup. De wedstrijd begint om 19.00 uur. Noordwijk heeft lerigens nooit bericht gehad van de KNVB over deze wedstrijd. Je hebben deze informatie van de internet-site van Ter lede", aldus wedstrijdsecretaris Spaanderman. WSB speelt ijiis tegen KRV (19.00) uur. Meerburg ontvangt Katwijk (19.00 ARC en FC Lisse ontmoeten elkaar om 20.00 uur. vv - 7$ Feyenoord-spits Cruz breekt door, de Ajacieden Witschge (rechts) en Mokoena kunnen hem niet afstoppen. elona rtr/anp/afp elona heeft gisteren voor lalve finale in de Spaanse ir tegen Atletico Madrid Ier te spelen eventjes op veld gestaan. De ploeg van ler Van Gaal kwam met elf ers naar het stadion, negen spelers en twee keepers, n niet het verwijt van de inse bond te krijgen dat elona niet kwam opdagen, rde Van Gaal zijn ploeg het veld. De spelers bleven t het veld staan, maar voet en niet. Aanvoerder Guar- stelde de arbiter op de ;te van de weigering, rga had de Spaanse bond verzocht het duel te verplaatsen naar een andere datum, aange zien twaalf spelers afwezig zijn door interlandverplichtingen. De Spaanse bond verschoof het duel één dag, maar dat loste de problemen niet op. De interna tionals waren ook vandaag al weg. Daarop besloot Barcelona de return niet te spelen. De eerste confrontatie was geëindigd in een nederlaag (3- 0). De Spaanse bond legt Barce lona vermoedelijk sancties op. Reglementair betekent de te rugtrekking van Barcelona dat de club uit het toernooi vliegt. Mogelijk komen daar nog een boete en een uitsluiting voor een jaar bij. Ajax haalde soms weer de vreemdste capriolen uit en Feyenoord kon strijdlust niet aan slagvaardigheid kop pelen. Zondag werd in De Kuip een erbarmelijke, onbe sliste (1-1) uitvoering van de klassieker toegevoegd aan het schrale nationale voetbalseizoen. mers de weg naar de Cham pions League moeten wijzen. Dat is dan bepaald niet het eni ge terrein waarop Adriaanse Ajax zal moeten gidsen. Het zal zeer interessant zijn om te zien of en hoe de rechtlijnige trainer een nieuwe revisie gaat door voeren in de onevenwichtige spelersgroep, waarin vorig jaar grondige doch vruchteloze wij zigingen werden aangebracht. Om te beginnen dient Ajax van leiderschap en mentale weerbaarheid te worden voor zien. Vooral door een schrome lijk tekort daaraan is Ajax dit seizoen een onpeilbare ploeg waarop trainers geen greep konden krijgen. De tijdelijke trainer Hans Westerhof ver zuchtte vorige week dat soms alles hem door de vingers glijdt. Zo heeft, weet hij, zijn ontsla gen voorganger Jan Wouters het ook vaak ervaren. Wie dit seizoen vóór een wedstrijd de zekerheden voor de trainers rotterdam henk houtink Na het gelijkspel in Rotterdam staat Heerenveen steviger op de tweede plaats, die straks recht streeks toegang biedt tot de Champions League. Er zijn mensen die dat niet goed vin den voor het Nederlandse voet bal, een provincieclub tussen de Europese elite. Maar wie Feyenoord en Ajax zondag on machtig tegen elkaar zag leu nen, kan er vrede mee hebben. Heerenveen is dicht bij de ultie me beloning voor een consis tent beleid. Ajax en (in iets min dere mate) Feyenoord verkeren, beide aan de hand van een in terimtrainer, na een turbulent seizoen in een hulpbehoevende staat. Voor Ajax lijkt de derde plaats in de eindrangschikking het maximaal haalbare. Als die wordt bereikt, zal. de nieuwe trainer Co Adriaanse in de kwa lificatieronden de Amsterdam van Ajax poogde aan te strepen, was snel uitgeturfd. Zo kan het gebeuren dat het toppunt van potsierlijkheid dat Ajax al een paar maal bereikt leek te hebben, toch steeds weer overtroffen blijkt te kun nen worden. Het kan altijd nog gekker. Het kan, zo bleek zon dag, nog vreemder en lachwek kender dan vorige week in Den Bosch, waar Ajax een 1-1 gelijk spel als een winstpunt moest beschouwen. Zo bizar als in de eerste tien minuten in De Kuip kan het in de honderdjarige Ajax-historie nooit eerder vertoond zijn. Zo als de verdedigers Aaron Mo koena en Frank Verlaat trilden, struikelden, hands en overtre dingen maakten. Zoals onbe grip woekerde in de scheuren de rijen der Ajacieden. En zoals, niet te vergeten, Feyenoord van al het geschutter niet profiteer de. Slechts twee spelers van het huidige Ajax kunnen op het oog zonder bedenkingen worden overgeheveld naar de nieuwe ploeg van Adriaanse: de talent volle Roemeense verdediger Cristian Chivu en de snelle Deense vleugelaanvaller Jesper Grönkjaer. Tegen Feyenoord was ook Brian Laudrup op dreef. Grönkjaers oudere land genoot op de rechterkant ver zorgde leep de vroege ope ningstreffer (0-1) - ook alweer bizar na zo'n beginfase. Vooral dankzij de dreigende inbreng van zijn Scandinavische vleu gelspitsen kon Ajax zondag gaandeweg iets in de wedstrijd tot stand brengen dat op een evenwicht leek. Maar ongetwijfeld zal de strenge Adriaanse van Laudrup verlangen dat hij meer laat zien en vooral constanter optreedt dan in dit seizoen. Hetzelfde zal gelden voor de routiniers Aron Winter en Jan van Halst. In hun geval mag worden aangenomen dat ze zich kunnen herstellen onder de hoede van Adriaanse. Onzeker lijkt in dat licht be zien de toekomst van Richard Witschge, zeker op het midden veld. Witschge komt als links half inhoud te kort. Het werd zondag weer eens ondubbel zinnig aangetoond in zijn duels met neo-international Paul Bosvelt, niet de vaardigste, wel de nuttigste speler op het veld. Met een staaltje van doorzet tingsvermogen en alertheid bracht Bosvelt zijn ploeg vroeg in de tweede helft koppend naast Ajax (1-1). Die daadkracht mist Witschge. Niet voor niets heeft Adriaanse belangstelling getoond voor Bart Goor, de dy namische linkermiddenvelder van Anderlecht en het Belgi sche team. In een ander opzicht heeft Westerhof voor zijn opvolger al de eerste stappen gezet. Wes terhof, in Amsterdam ook nog even directeur opleidingen, liet vorige week in Den Bosch de A- junioren Rafael van der Vaart en Abubakari Yakubu debute ren. Zondag viel de Ghanees Yakubu verdienstelijk in. Adri aanse, vóór Westerhof de door Johan Cruijff bekritiseerde di recteur opleidingen bij Ajax, zal ook en vooral op dat met argus ogen bekeken traject de rich ting willen aangeven. Het ver dwaalde Ajax wacht met smart op zijn nieuwe gids. Feyenoord: Dndek; Van Gobbel, Kon terman, De Haan en Rzasa; Bosvelt, Tomasson, Paauwe en De Visser; Ka- lou (67. Van Vossen) en Cruz. Ajax: Grim; Mokoena (46. Yakubu), Verlaat, Van Halst en Chivu; Winter, Knopper en Witschge; Laudrup, Ar- veladze (76. Wamberto) en Grontcjaer volendam gpd Volendam hoopt binnenkort overeenstemming te bereiken met Ajax over samenwerking tussen beide clubs. Het bestuur van de eerstedivisieclub heeft al enkele keren gesproken met al gemeen directeur Frank Kales en penningmeester Arie van Os. Volgende week donderdag is er opnieuw overleg en moet dui delijk worden of de twee clubs met elkaar verder gaan. Een be langrijk onderdeel van de sa menwerking zou zijn dat Ajax spelers stalt bij Volendam, om ze op die manier te laten 'rij pen'. Hetzelfde doet Feyenoord sinds enkele jaren bij 'buur man' Excelsior. Voor Volendam zou zo'n sa menwerkingsverband welkom zijn. De club moet fors bezuini gen en is dan ook niet in staat om versterkingen te halen. ,,Het zou niet verkeerd zijn als er en kele spelers van Ajax zouden komen", zegt Volendam-voor- zitter Henk Kras. Hij benadrukt dat het zover nog niet is. „We zijn met elkaar in gesprek en doen nu ons huiswerk voor het overleg van volgende week. Er is nog niets concreet. Er zijn ook nog geen toezeggingen gedaan, niet door ons en niet door Ajax." Kras wil niet te vroeg 'jui chen'. „Natuurlijk worden de gesprekken intensiever naar mate je vaker met elkaar praat. Details zijn nog niet aan de or de, maar misschien volgende week donderdag wél." Mochten de clubs tot een akkoord ko men, dat zou de samenwerking al per 1 juli in moeten gaan. indianapolis ap De Indiana Pacers hebben de play-offs geopend met een overwinning. In Indianapolis werden de Milwaukee Bucks met 88-85 verslagen. Rik Smits kwam 20 minuten in actie voor Indiana en was goed voor 12 punten en 5 rebounds. De Pacers verspeelden in het derde kwart de voorsprong van 45-34. Tien minuten voor het einde leidden de Bucks met 62-67. Door toedoen van Jalen Rose, topscorer met 26 punten, bo gen de Pacers de achterstand om. Reggie Miller scoorde 21 punten, Davis plukte 17 re bounds. ordwijk zou dit seizoen z'n tel prolongeren. Quick was dit jaar kandidaat, of chien wel FC Lisse. Rijns- rsfe Boys kon voort met vrij- jilezelfde selectie als een laarvoor en Scheveningen altijd een gooi naar een ositie. w Katwijk, dat vorig len nog een trainer had ingen om uit de degrada- irgen te komen en het voor lerste jaar zonder super- Hans Zwaan moest doen, in de prognoses slechts sporadisch als kampioen nand geloofde in Katwijk, Katwijk niet. Toen trainer van Zwam na zes wedstrij- tijdens een bespreking aan ipelers vroeg wie van hen t dat Katwijk kampioen worden, staken alleen mid- felder Vincent Bon en kee- lugo van Duijn hun vinger n die fase van de competi- ond ARC bovenaan. Het :hil tussen de koploper en imer tien op de ranglijst d oeg maar zes punten. Van had toen al gezien, dat 'el eens een heel wonder- lar kon worden in de dl dklasse A. Geen van de 0e gen stak er kwalitatief bo- i| /sk?i rdwijk beschikte over indi- ;el het sterkste elftal, maar oeg kon slechts zelden de igenheid aan de dag leggen odig is om voor de eerste :s te strijden. Rijnsburgse leek op papier ook meer lis te hebben dan Katwijk ijnsburgers waren de eer- ompetitiehelft bang om als )ioenskandidaat bestem- te worden. Als de ploeg rainer Henk Wisman zich fde eerste wedstrijd met tstraling van een potentië- v| iiniir lingi n Marco de Ridder heeft de openingstreffer gemaakt voor Katwijk en viert dat met de supporters van katwijk. Ie kampioen had gepresen teerd, was er misschien iets moois gebeurd op sportpark Middelmors. Als geen ploeg kwalitatief boven de rest uitsteekt, komt het aan op teamspirit, vechtlust en mentaliteit. Op die gebieden heeft Katwijk zich vooral de laatste twee maanden de sterk ste getoond. Bovendien be schikte Katwijk over een brede selectie, die de ploeg door moeilijke fases heen loodste, bijvoorbeeld toen spits Barry Dubbeldeman weken aan de kant moest blijven wegens een blessure. Bovendien kon de we kenlange absentie van Peter van Duyn goed worden opge vangen. Katwijk profiteerde daarbij van de doorbraak van Danny Guyt en Ronald Pronk - aan het begin van dit seizoen de nummers vijftien en iestien van de selectie -, die in de twee de helft van het voetbaljaar ba sisspelers waren geworden. De club had ook het geluk dat Barry Dubbeldeman zijn voor ganger Hans Zwaan heel snel deed vergeten. Voor het seizoen was ook linkerspits Marco de FOTO KEES VAN HOOGDALEM Ridder kandidaat voor de posi tie centraal voorin, maar Dub beldeman maakte heel snel duidelijk dat hij alleen voor die plaats in aanmerking kwam. De Leidenaar die ooit in Feyenoord 1 speelde, maakte tot nu toe 13 doelpunten en nam zo revan che op FC Lisse, waar hij na een jaar zijn biezen mocht pakken. Ook in de andere linies straalde Katwijk degelijkheid uit. Het middenveld was met Marco van der Plas, Vincent Bon, Dan ny Guyt en Ronald Pronk een gelukkige mix van routine, klas se, jeugd en wilskracht. In de defensie (het minst gepasseerd in de hoofdklasse) gaf John van der Meer gedegen leiding aan mandekkers Edwin Robbers en Patrick Heijmans. Tekenend voor de breedte van de Katwijk selectie was dat Eric Bouw meester, de vervanger van de geschorste Heijmans, zaterdag de beste man van het veld was. 'Wie kampioen wil worden, heeft een beetje geluk nodig', stond er vorig seizoen boven een verhaal over het kampioen schap van Noordwijk. Dat gold dit jaar even goed voor Katwijk. Zo vertelde trainer Wim van Zwam dat zijn ploeg pas echt ging geloven in de titel na de wedstrijd tegen Scheveningen van 1 april. Katwijk pakte op een gelukkige manier drie pun ten door met 1-0 te winnen. De enige goal kwam uit een penal ty na een uiterst domme en on nodige handsbal van een van de verdedigers van Schevenin gen. Ondanks de titel is de toekomst van w Katwijk onzeker. De club heeft een selectie waar meer perspectief in zit, maar er is nog geen nieuwe trainer. De huidige oefenmeester Wim van Zwam vertrekt naar Top Oss. En de trainer die de club het liefst als zijn opvolger ziet, heeft al een club. Maar ook al is de naam van de nieuwe man nog niet bekend, vast staat wel dat w Katwijk bij de prognoses voor volgend seizoen vaker als num mer één wordt genoemd. leiden willem spierdijk Zie verder pagina 28 Davids niet in 'Team Holland amsterdam anp De impasse tussen de KNVB en de oranjeraad over de pre mies voor het EK lijkt door broken. De oranjeraad, een afvaardiging van het Neder lands elftal, praat vanavond in Amsterdam met de advi seurs Paul Foortse en Haral Knijff over het voorstel van de voetbalbond. „De kans is heel groot dat we eruit ko men", aldus Knijff. De discussie over de pre mies sleept zich al geruime tijd voort. Tussen het eerste bod van de KNVB en de eis van de spelers zat een groot gat, waarop de oranjeraad een tweede voorstel lanceer de. Het tegenbod van de KNVB was wederom onac ceptabel. Het streven was voor de interland België - Ne derland een akkoord te berei ken over een premiestelsel, maar dat lukte niet. Arie van Eijden is nu hoop vol gestemd. „De komende dagen hopen we rond te ko men", zegt de directeur van de KNVB en van Team Hol land, het bureau waarin alle commerciële activiteiten van de internationals zijn onder gebracht. „Dat het allemaal zo lang duurt, komt ook doordat de meeste interna tionals in het buitenland zit ten. Dat maakt de communi catie er niet makkelijker op." De KNVB, aldus Van Eij den, heeft de oranjeraad aan gegeven wat er mogelijk is. „Ze weten nu heel goed wat er wel kan en wat er niet kan. De bal ligt bij de spelers en hun adviseurs. Maar we ko men eruit, bovendien moe ten ze hoe dan ook het EK spelen." Knijff zegt het eens te zijn met Van Eijden. „Het laatste voorstel van de KNVB maakt wel een goede kans. Daarom heb ik er wel vertrouwen in dat we tot overeenstemming zullen komen. Met dit voor stel kan denk ik iedereen wel leven. Hoewel alle spelers er mee akkoord moeten gaan." Naast de moeizame onder handelingen over de pre mies, is er nog een probleem. Edgar Davids weigert als eni ge international de overeen komst met Team Holland te ondertekenen. De midden velder wil zijn zaken in eigen hand houden, vooral uit principiële overwegingen. „Dat is zijn goed recht", zegt Van Eijden. „Als hij niet mee wil doen, is dat prima en maken wij daar geen grote zaak van. Hij moet zelf weten wat hij wil en wat hij niet wil. We gaan hem niet dwingen en ook geen poging doen hem op andere gedachten te brengen. Wel is het zo dat hij als international geen com merciële zaken op eigen houtje mag ondernemen." Davids is bovendien ver bolgen dat zijn beeltenis werd gebruikt voor de mun- tenactie van Shell. Hij had geen toestemming gegeven en kan bij Shell een schade claim indienen. Van Eijden hoopt het conflict binnen kort met Davids zelf op te lossen.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 23