Kunstenaars houden veiling voor borgsom 'let oog van Brasaï: een zeldzaam talent Kopergirls halen twee wereldtitels weg in Birmingham Van der Ploeg wil de Tweede Kamer als museum Cultuur Kunst Het klikt niet bij het duo Galama Van Merwijk New-Yorkers wijzen nieuw Guggenheim Museum af Tom Jones in bloei van derdejeugd SDAG 25 APRIL 2000 etaald muziek ophalen via internet mkfurt Bertelsmann Online (BOL), de virtuele boek- en mu- fcwinkel van de Duitse uitgever Bertelsmann, wil in de loop i dit jaar muziek aanbieden die je kunt 'downloaden', ofwel halen via internet. Het wil samenwerken met Getmusic, een - «enwerkingsverband tussen Bertelsmann en de filmstudio muziekuitgever Universal. Voor het downloaden moet wel ivoon worden betaald, aldus een woordvoerder. Cultuur Actie: muziek en twirl 1EN De Anjer Cultuur Actie begint dit jaar op 19 mei met een [reden van de drie orkesten van K&G in de Pieterskerk. Op erdag 20 mei is er vanaf 13.30 uur een twirl-demonstratie op Beestenmarkt. Die middag zijn er ook demonstraties en rkshops onder de deskundige leiding van de Andora's, Gol- i Green Stars, de Kopergirls en Twirlstars Ons Buiten. Een J ek later spelen muziekgroep De Sleutels en muziekvereniging iuw Leven op de Beestenmarkt. De Anjer Cultuur Actie wordt 9 juni afgesloten met een taptoe op de Garenmarkt. Tijdens evenement zijn onder meer de Pom-pomgroep Heavy Metol de junioren en senioren van K&G te zien. Bijna alle optre- u is zijn gratis te bezoeken, alleen voor de concerten in de Pie- ikerk moet worden betaald. De kaarten daarvoor kosten tien den per stuk en zijn ondermeer verkrijgbaar bij VW Leiden imotie, sigarenmagazijn Van der Nat en sigarenmagazijn lemon. uti kandidaat voor Orkest New York ^iyork De Italiaan Riccardo Muti is de belangrijkste kandi- H it voor de functie van chef-dirigent van het Filharmonisch est van New York. Dat schrijft The New York Times op basis [igoedgeïnformeerde kringen in de muziekwereld. De functie gJhet New Yorkse orkest is vanaf 2002 vacant. De 58-jarige Mu- jljnu chef-dirigent van de Opera van Milaan. Zijn salariseisen ■liden nog een probleem zijn. Hij wil een hoger honorarium ide ongeveer 2,9 miljoen gulden die de huidige chef-diri- i it, de Duitser Kurt Masur, ontvangt. Het chef-dirigentschap T ihet New Yorkse orkest wordt gerekend tot de belangrijkste cties in de klassieke muziek. Élène Nolthenius overleden vuk» Schrijfster Hélène Wagenaar-Nolthenius is zaterdag na i kortstondige ziekte in haar woonplaats overleden. Ze werd jaar. Hélène Nolthenius studeerde muziekwetenschappen in echt en promoveerde in 1948 op 'De oudste melodiek van -j-ië', een studie over de invloed van de franciscaanse bewe id i op de muziek van Italië. Veel opgang maakte haar studie r de muziek en maatschappij in Italië in de dertiende eeuw, l~. ecento' (1951). Behalve muziek en en cultuurhistorische schreef zij romans en verhalen die zich meestal in Italië In 1958 werd zij buitgewoon en in 1966 gewoon r igleraar in Utrecht in de muziekgeschiedenis van de oudheid I ie middeleeuwen. Ze bekleedde deze leerstoel tot 1976. In 8 werd haar studie over Franciscus van Assisi, 'Een man uit dal van Spoleto', genomineerd voor de AKO-literatuurprijs. 2-2J ig jaar kreeg Nolthenius de Anna Bijns Prijs, een tweejaar - 2-2; ie prijs voor de vrouwelijk stem in de letteren. JGlLïtvrijdngsf'estival in Rotterdam rERDAMHet Bevrijdingsfestival Zuid-Holland wordt vrijdag ei gehouden in de Laurenskerk en op het plein tegenover de Rotterdam. Het thema van het festival is dit jaar „'Vrijheid [je door'. Op het plein begint om 13.15 uur een poppro- nma met onder anderen Kane, City to City, Project 2000 en Tiësto. In de kerk is een speciaal themaprogramma met on- meer kinderactiviteiten, een internet-expositie, straatthea- rappers, schrijvers en nog veel meer. Het festival is gratis jankelijk. tgeverij SUN overgenomen ig en Uitgeverij SUN in Nijmegen is overgenomen door Ko- klijke Boom Pers uit Meppel. De uitgeverij blijft als zelfstan- i werkmaatschappij in Nijmegen gevestigd. SUN is in de ja- zeventig als Socialistiese Uitgeverij Nijmegen opgericht een groep studenten. De uitgeverij gaf de eerste jaren tal marxistisch-leninistisch getinte pamfletten en boeken Toen het fonds zich uitbreidde, veranderde de directie de m in Uitgeverij SUN dat zich heeft ontwikkeld tot een toon gevende uitgever op het gebied van filosofie, kunst, sociale inschappen, geschiedenis en architectuur.' leiden/birmingham* onno havermans Ouders, zussen een vriendjes krijgen er geen genoeg van. Telkens weer kla tert het applaus, waarna de meiden van de Kopergirls nog maar een keer hun schorre kelen schrapen voor het eigen Leidse kampioenslied. 'O wat zijn we goed, o wat zijn we goed. Dat heb je in jaren niet gezien, zo goed, .zo goed!' En daar is geen woord verkeerd bij, want de Kopergirls haalden tijdens de Paasdagen twee wereldtitels op het wereldkampioenschap twirling in Bir mingham, Engeland. Moe maar voldaan sloten ze gister avond bij het Leidse buurthuis 't Spoortje hun familie in de armen. Zo wel het 36 leden tellende pompon team als het large twirlingteam, dat zestien dames groot is, mogen zich vier jaar lang de beste van de wereld noemen. „Dit is echt subliem", stelt trainer/choreograaf Dion Hoppen brouwer simpel vast. Zijn zus en mede-trainster Jenny legt uit dat de hoofdprijzen op een vierjaarlijks WK gewoonlijk voor de Amerikanen zijn. Zij zijn tenslotte de uitvinders van de sport. „En dan komt er zo'n klein landje en dat haalt zo maar even twee wereldtitels weg. Dit hadden we echt nooit verwacht." Re den voor Dion Hoppenbrouwer om onderweg van de Kanaaltunnel naar Leiden even mobiel contact te zoeken De Leidse Kopergirls vieren feest. Ze haalden tw< Idtitels op het wereldkampioenschap twirling. foto henk bouwman met de regiopolitie Hollands Midden, stadsgrens gereed houdt om de bus intocht in Leiden-Noord te geven, die een wagen met zwaailicht aan de met wereldkampioenen een gepaste Behalve de teams, hebben ook de solisten van de Kopergirls hun beste beentje voorgezet in Birmingham. Het is niet alles goud wat er blinkt, maar de bronzen medailles van Wendy Marks, het duo van Wendy met Kim van Oosten en het small pomponteam van acht junioren mogen er natuurlijk ook wezen. Daarnaast sommen Dion en Jenny Hoppenbrouwer nog diverse individu ele prestaties van hun pupillen op. De Kopergirls behoren niet langer tot de Nederlandse, maar tot de wereldtop, dat moge duidelijk zijn. „En dat in een paar jaar tijd", verzucht voorzitter Rie Coelen. „Vier jaar geleden hadden we een duo op het wereldkampioen schap, nu gingen we met vier teams en een reeks solisten." Het betekent een topjaar in het twintigjarige bestaan van de vereniging. Bij twirling gaat het om de techniek met de batons, legt Dion uit. Batons zijn stokjes die veel weg hebben van de attributen van marjorettes. Maar met de dames die voor de fanfare uit marcheren hebben de twirlsters wei nig van doen. Twirling doet denken aan ritmische gymnastiek met een zweem ballet en een beetje kunst schaatsen. Pompon is een variant die doet denken aan het enthousiasme waarmee cheerleaders in Amerika wedstrijden American football en bas ketball opluisteren. „Het gaat erom in een paar minuten zoveel mogelijk spe cial effects te laten zieen", aldus Dion. Schilder Peter Klashorst nog steeds vast in Senegal amsterdam De Nederlandse schilder Peter Klashorst is zaterdag ge arresteerd in Dakar in Senegal, omdat hij naakte model len liet poseren voor zijn schilderijen. Vandaag beslist de rechter-commissaris of de schilder, die nog steeds vast zit, voor de rechter moet verschijnen. schilderijen van te maken. In het streng islamistische Senegal zou het verboden zijn naakte vrouwen als model te gebrui ken. Klashorst meldde zijn arres tatie via een fax aan de Amster damse Gallery Donkersloot. De schilder zegt dat in totaal acht mensen zijn opgepakt, onder wie de vrouwen die model voor hem stonden. Ook zij konden zondag huiswaarts keren. Per soneel van de Nederlandse am bassade is volgens een woord voerder van Buitenlandse Za ken de hele dag met de zaak be zig geweest. Klashorst schilderde al lange tijd in Senegal tot hij kort gele den naar Nederland terugkwam met de helft van het werk dat Het ministerie van buitenland se zaken in Den Haag bevestigt de aanhouding van Klashorst, die wordt verdacht van twee strafbare feiten. Hij zou de 'sek suele moraal' in het land heb ben overtreden en kunstwerken hebben gemaakt die hij naar het buitenland bracht. Ook een vriend van de schilder werd aangehouden, maar hij is een dag later vrijgelaten. Er wordt geprobeerd om Klashorst op borgtocht vrij te krijgen. De politie hield de Nederlan der aan nadat ze op zijn logeer adres foto's en negatieven had gevonden waarop naakte vrou wen waren afgebeeld. Klashorst gebruikte de beelden om er hij daar had gemaakt. Dit week einde ging hij terug om de rest van zijn doeken op te halen, maar werd door de politie op gepakt. Klashorst maakte naam in het schilderscollectief 'After Natu re' dat in 1989 werd opgericht en in 1993 ter ziele ging. In het collectief, dat bekend werd met naturalistische oliewerken op linnen, zaten onder anderen Bart Domburg en Jurriaan van Hall. Collega's van Klashorst hou den morgenavond in Amster dam een kunstveiling met eigen werk. Met de opbrengst ervan hopen ze een deel van de borg som te bekostigen. Aanvanke lijk zou de veiling maandag plaatsvinden. Maar omdat de opkomst tegenviel, werd de vei ling uitgesteld. Onder anderen Herman Brood en Jan Cremer hebben belangeloos werk ter beschikking gesteld. De organi satoren streven naar een op brengst van 25.000 gulden. Jeroen van Merwijk en Bavo Galama. foto lex van rossen theater recensie tuum eerbetoon aan schilder/schrijver/beeldhouwer/fihner/fotograafin Centre Pompidou in Parijs ad\ cees vanzweeden schreef, beeldhouwde, lerde en filmde, maar Bra- ng vooral de geschiedenis een begenadigd fotograaf, het eerst is een groot deel ijn oeuvre voor een expo- bijeen gebracht. In het e Pompidou in Parijs, asso begreep niets van „Je hebt de beschikking een goudmijn, maar je een zoutmijn te ex- zei de schilder in tegen hem. De goudmijn Picasso op doelde, was de lerkunst. Vanaf de dag ip Brasaï zijn atelier bin- ep, wist Picasso dat deze Hongaar een begena- Pr\< ichilder kon worden. Maar TT lats van goud koos Brasaï de fotografie, zou lang duren voordat van zijn werk kon leven, bij zijn dood was hij een geworden. Hij had de en gefotografeerd die Pi- in zijn Parijse periode emaakt. Hij had tal van fo- ken gepubliceerd. Hij had het befaamde tijdschrift ir's Bazaar de halve we- tfgebeuld. En hij was on- _ze heiden met de eerste v01 Prix voor de fotografie, jisbipvel het Museum of Mo- Art in New York hem in 1968 met een beschei- 'le xpositie bewierookte, zou pas postuum recht wor- iedaan. Op de zesde ver- ig van het pas gerestau- De foto 'Verliefd paar' van Brasai hangt in het Centre Pompidou in Parijs. foto cpd reerde Centre Pompidou zijn positie bestaat uit foto's, maar de film waarmee Brasaï in 1956 nu 530 werken bijeen gebracht, Brasaï was meer dan een foto- een gouden palm oogstte op die een volledig beeld geven graaf. Hij tekende, beeldhouw- het festival van Cannes (Tant van de kunstenaar. de, schreef, filmde. Tot de geëx- qu'il y aura des bêtes). Het grootste deel van de ex- poseerde werken behoort ook Brasaï werd in 1899 als Gyula Halasz geboren in Brasso, een plaatsje in Transylvanië, dat nu tot Roemenië behoort maar toen Hongaars was. Als 5-jarig jongetje zette hij voor het eerst voet in Parijs, in het kielzog van zijn vader, een leraar Frans. In 1930 maakte hij een reportage over nachtelijk Parijs, die twee jaar later in boekvorm gepubli ceerd werd onder de titel 'Paris de nuit'. Het was in datzelfde jaar dat Gyula Halasz het pseu doniem Brasaï' aannam. De oorlog bracht leed en ver driet. Hij verloor zijn jongste broer, die zijn leven liet op de verschroeide aarde van Rus land. En hij kon niet publice ren, omdat hij weigerde aan de Duitse bezetters toestemming te vragen te fotograferen. Maar in 1943 vroeg Picasso hem de beelden in zijn Parijse atelier te fotograferen, een opdracht die Brasaï ruim drie jaar bezig zou houden. Na de oorlog kwam zijn loop baan als fotograaf in een stroomversnelling. Hij begon voor Harper's Bazaar fotorepor tages te maken in de verste uit hoeken van de wereld. Maar zijn geprefereerde jachtterrein bleef de Franse hoofdstad. In 1960 baarde hij opzien met een expositie van foto's van de le- proze muren van Parijs, opge smukt met graffiti. Brasaï stierf op 7 juli 1984 in Beaulieu-sur-Mer. De expositie in het Centre Pompidou, dat op dinsdagen is gesloten, duurt tot 26 juni. wunand zeilstra 'De omgekeerde wereld', cabaretpro gramma van en door Jeroen van Merwijk en Bavo Galama. Gezien: 22/4, schouw burg Leiden. Omdat heel veel cabaretiers op de solotoer zijn, heeft een duo al gauw een streepje voor. Des noods een gelegenheidsduo, zoals dat bijvoorbeeld dit sei zoen door Bavo Galama en Je roen van Merwijk wordt ge vormd. Maar helaas, dit krediet verdienen de beide heren niet: hun samenwerking is een moeizaam geheel dat maar ma tig kan boeien. Van Van Merwijk weten we dat hij per definitie chagrijnig en tegendraads kan zijn. Het is zijn handelsmerk. Toch keert zich dat in zijn nadeel, wanneer het gaat lijken alsof hij er hele maal geen zin meer in heeft. Dan slaat lamlendigheid toe, en dit programma zit daar gevaar lijk dicht bij. Voor Bavo Galama resteert nog de ondankbare en enigs zins merkwaardige taak om een soort bemiddelaar te zijn tus sen onwillige artiest en lauw reagerend publiek. Dat hij in een nummer na de pauze be kent ook niet alles van zijn col lega te begrijpen, is in dit ver band veelzeggend. Het is net alsof beiden zelf ook aanvoelen dat hun samenwerking niet echt klikt. Dus maken ze er maar een grap van - onder het motto: de aanval is de beste verdediging. Afgezien van deze bezwaren zijn er gelukkig toch nog enkele nummers bij die het program ma voor een echte afgang be hoeden. Soms is het sarcasme van Van Merwijk namelijk wel leuk, zoals de uitspraak: 'twee vijftigers bij een concert van Rob de Nijs die roepen 'we want more' - dat is pas erg hoor'. De omgekeerde 'Zuider- zeeballade' is ook een voor beeld van een aardig program- ma-onderdeel. Door het broei kaseffect stijgt de zeespiegel waardoor Emmeloord weer on der water komt te liggen. En de parodie op Freek de Jonge mag er ook zijn. Ter afsluiting is er zelfs een meezinger. 'De mooiste plek op aarde/ dat ben jijje gezicht een gedicht/ je linkerdij een schilderij/ De mooiste plek op aarde/ dat ben jij'. Maar deze snel in elkaar geflanste truc om het toch nog gezellig te maken, is natuurlijk te doorzichtig. New York als het Operagebouw voor de Australische stad Syd ney. Gehry, die ook het Gug genheim Museum in de Baski- sche stad Bilbao heeft ontwor pen, omschrijft zijn gebouw als een 'zilveren wolk, een wolken krabber van gebroken glas om zwachteld door uitgestrekte ronddraaiende linten van ti taan'. Het huidige Guggenheim Museum is gevestigd in een ge bouw van Frank Lloyd Wright op Fifth Avenue. Het is de be doeling dat hier kunstwerken die vóór 1945 zijn gemaakt te zien blijven. In het nieuwe ge bouw wordt de nieuwste kunst getoond. Veel inwoners van New York keren zich tegen de bouw van een nieuw Guggenheim Muse um aan de oevers van de Hud son. Zij menen dat het gebouw van 45 verdiepingen dat de Ca nadese architect Frank Gehry heeft ontworpen het gezicht op de stad ernstige schade toe brengt. Voorstanders van het ont werp erkennen dat het uiterlijk van New York zal veranderen. Maar het gebouw, dat moet verrijzen in de schaduw van Brooklyn Bridge, zal de stad volgens hen ten goede komen en even bepalend zijn voor chillende sectoren uit de enleving, bijvoorbeeld be- sgroepen of senioren, I pi ten de gelegenheid krijgen "'exposities samen te stellen in het Tweede-Kamerge- iv. Ze kiezen de kunstwer- dan in samenspraak met speciale conservator. Dit is van de voorstellen die issecretaris Van der Ploeg den 3 9 (Cultuur) doet in zijn nota 'Ver mogen om te kiezen'. Die nota gaat binnenkort naar de Twee de Kamer. De bewindsman wil zoals be kend kunst uit de depots halen en aan een zo breed mogelijk publiek laten zien. De Tweede Kamer is als 'huis van de de mocratie' bij uitstek geschikt voor zogenoemde collectiemo biliteit, aldus Van der Ploeg. De bewindsman lichtte maandag in Tokio alvast een tipje van de sluier op. Hij was in Japan in het kader van de herdenking van de 400-jarige betrekkingen met dat land. Hij ontdekte dat de Japanners ook al op eigen wijze aan 'collectie mobiliteit' doen, door bijvoor beeld exposities in warenhui zen te houden. Dat gebeurt dan vaak door kranten, die er dan zelf meteen aandacht aan geven, aldus een enthousiaste Van der Ploeg. In zijn nieuwe nota stelt hij verder voor selecties uit de na tionale kunstverzameling, of wel 'Collectie Nederland', te presenteren op Schiphol. Ook de toekomstige Floriade in de Haarlemmermeer biedt per spectief voor collectiemobili teit. Daar moet een tentoon stelling van stukken uit het Zui derzeemuseum komen. Van der Ploeg wil ook een gedrags code die de onderlinge ruil van bruiklenen, door musea onder ling vergemakkelijkt. Bovendien wil hij de hele 'Collectie Nederland' op inter net zien te krijgen. Een gebrui ker moet straks alleen nog maai- de naam van een kunste naar hoeven aan te klikken om te weten te komen waar hij kunstwerken van deze artiest kan zien en verdere informatie over hem of haar kan verwer ven. Het precieze prijskaartje van de plannen wordt op Prinsjes dag gepresenteerd, maar Van der Ploeg denkt zeker 8 miljoen gulden nodig te hebben. muziek» recensie louis du moulin Tom Jones in Ahoy' in kader van 'World Wide Tour'. Met elfkoppige begeleidings groep. Gehoord: 22/4. Terwijl binnen Tom Jones al is begonnen, verwisselt voor de poorten van Ahoy' nog menig toegangsbewijs voor een woe- kerbedrag van eigenaar. Maar wie op dat 'zwarte marktplein' al gauw 250 piek voor een kaartje moet neertellen, zal toch geen spijt krijgen van die dure noodgreep. Want wat de zingende sex bomb uit Zuid- Wales op deze zaterdagavond voor Ahoy' in petto heeft, is ab solute topklasse: een vooral vo caal imponerende krachttoer, waarmee hij eigenlijk voortdu rend de spot drijft met de 59 ja ren die z'n paspoort vermeldt. Tom Jones is dankzij de mu zikale verjongingskuur, waar z'n jongste (duetten) album 'Reload' voor staat, weer net zo 'hot' als tijdens z'n eerste glo riedagen halverwege de jaren zestig. Verschil met toen is al leen dat hij nu een nog betere performer is. Z'n lichaamstaal is er minder uitbundig op geworden, maar de accenten die hij plaatst - in middels een stuk molliger maar nog wel 'in shape' - zijn wel trefzekerder. Daarbij laat Tiger Tom zich niet meer meeslepen door de publieke hysterie die kleeft aan het imago dat hij dik drie decennia cultiveerde, maar waarvan hij zo langzamerhand afscheid wil nemen: dat van de superbronstige knuffelbeer die zich op het podium maar wat graag laat bekogelen met aller hande lingerie van 'overhitte' vrouwelijke fans en daarmee ook geregeld z'n zweetdruppels afveegt. Vandaar dat het afgela den Ahoy' hem geen enkele keer meer ziet buldten om een pikant stuk ondergoed op te ra pen, maar wel door de knieën kan zien gaan voor de in veel mindere mate toegeworpen bloemen. In de bloei van z'n derde jeugd (na de tweede, in 1988 in gezet met de Prince-troef 'Kiss') wil Tom Jones in de eerste plaats op zijn stem leunen. Dat bijzondere instrument, waar mee hij op elk lied zijn eigen stempel kan drukken, heeft wonderwel aan kracht nog geen spatje ingeboet en wordt bo vendien thans bewuster dan ooit gebruikt. Oud of nieuw, het maakt hem in de roes van de huidige suc- cesgolf niets uit. Voor klassie kers als 'I'll never fall in love again' en 'Green green grass of home', door hem reeds duizen den malen vertolkt, gaat hij ge woon net zo diep als voor on langs geadopteerde songs als 'Burning down the house' en 'Mama told me not to come'. Op deze wereldtournee moet hij het voor wat betreft het (hip pere) repertoire van 'Reload' wel stellen zonder de specifieke 'tegenstemmen' die op de plaat voor extra glans zorgen (zoals Stereophonies, The Cardigans, Robbie Williams). Dat gemis wordt toch niet helemaal ge compenseerd door de drie koorzangeressen die in dit ver band als z'n sparringspartners fungeren. Ook een beetje goed koop: de reprise van actuele single 'Sex bomb' als derde toe gift. Maar goed, na zo'n weer galoos optreden zij hem dat schoonheidsfoutje natuurlijk snel vergeven.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 21