Maxima' s afgoderij valt slecht in Katwijk Vrolijke Zeesterren in Huis 't Waerle Gek op Oranje Vmateurfilmers draaien n Leiden vanaf balkons K. Pieter-Christiaan, de extraverte prins van Oranje Komt ze nou wel of komt ze nou niet? INSDAG 25 APRIL 2000 taller Snijders van Snijders Textiel uit Leiden, 42 jar. Een vooruitblik op de viering van Koninginnedag 2000 in Katwijk en Leiden, op zaterdag 29 april. iet alleen de professionals van de NOS zijn 29 april ik in de weer. Ook zo'n 25 le- van de Leidse Video en alfilm Liga, de LVSL, zijn op ninginnedag in Leiden op aat te vinden om video-op men te maken van de feest- Deze beelden worden ge- loten op verzoek van de Ko- ginnedag Vereniging Leiden met medewerking van de ge- ente. :h moet de LVSL op een aan punten improviseren omdat ;een persfaciliteiten krijgt. I succes is een beroep ge- n op mensen die langs de ir- of wandelroute wonen, balkons of achter de ramen woningen en gebouwen js deze route zullen 29 april ateurfilmers te zien zijn, die hun videocamera in de slag, wachten op het mo- nt dat de Oranje-stoet pas- rt. is de bedoeling om van het ale feest op Koninginnedag verslag te maken. Daarom m filmers op de Breestraat, de kinderkennis op de Bees tenmarkt, de kindervrijmarkt en muziekconcours Het Gouden Petje op het Rapenburg, de Ga- renmarkt, de antiekmarkt op de Steenschuur, bij de kinologen- club in het Van der Werfpark en uiteraard bij activiteiten tijdens diverse wijk- en buurtfeesten. Er zijn inmiddels al opnamen gemaakt van de voorbereidin gen van het feest. Zo zijn er beelden van vergaderingen van de Koninginnedag Vereniging Leiden met de gemeente en vertegenwoordigers van wijk en buurtverenigingen. Daar naast is er ook al een interview op band vastgelegd met de bur gemeester van Leiden en de voorzitter van de 'Oranjevereni ging'. Tevens is het 'aankleden' van molen De Valk en de Stad huistoren in beeld gebracht. De video wordt na montage aangeboden aan de gemeente, de Koninginnedag Vereniging Leiden en het Gemeentearchief. Leden van de LVSL gaan de film ook vertonén in diverse bejaar denhuizen. ERIC-JAN BERENDSEN ""*1 Leiden en Katwijk zijn geen onbekenden voor het koninklijk huis. Sommige Oranjes woonden er een tijdje. En met regelmaat brachten de leden van het koninklijk huis een officieel bezoek aan de twee gemeenten. In 'Koninklijke sporen' duiken we weer even in de geschiedenis. Vandaag prinses Juliana die in haar studietijd enige jaren in Katwijk woonde. Opeens stond koningin Wil- helmina voor de deur van de Katwijkse reder Dirk Taat, ergens in 1927. Ze zocht een mooi onderkomen voor haar dochter, prinses Juliana. Want ja, die had zich als studente in geschreven bij de Leidse uni versiteit, dus kon ze best een fraai onderkomen gebruiken. En Huis 't Waerle aan de Kat wijkse boulevard, met de naastgelegen villa Hoogcate, zag er piekfijn uit. Als om door een ringetje te halen. Kortom, vorstelijk dus. Of meneer Taat misschien zijn biezen kon pak ken en voor een paar jaar in een ander huis wilde gaan wo nen? Naar het schijnt scharrel de de reder inderdaad zijn spulletjes bijelkaar en vertrok. Zonder ook maar één moment tegengesputterd te hebben. 'De gemoedelijke heer Taat week toen maar uit naar zijn ouder lijke woning in de Voorstraat', schrijft het genootschap Oud- Katwijk in een uitgave van Kat wijkse Knip-sels. Juliana trok vervolgens met haar koninklijke spulletjes in 't Waerle. Samen met de meisjes Michelin, Rooseboom en jonk- vrouwe De Brauw. De vier vriendinnen noemde zich al snel de Vrolijke Zeesterren. Vanuit villa Hoogcate hield ba ron Baud een oogje in het zeil. 'De jonge studente kon tot haar genoegen ongestoord door het dorp wandelen, al liep er vaak een lakei achter haar aan', meldt Katwijkse Knip-sels. 'Het grootste plezier had Juliana als ze de chauffeur van de hofauto kon beetnemen. Ze nam dan stiekem de tram naar Leiden, zodat de bestuurder van de grote, zwarte auto haar tever geefs zocht'. Prinses Juliana beleefde in elk geval een paar gemoedelijke ja ren in Katwijk. En na het beha len van haar eredoctoraat der letteren en wijsbegeerte, luidde het dorp haar feestelijk uit. Prinses Juliana (links) met twee huisgenoten bij Huis 't Waerle aan de Katwijkse Boulevard. foto pr 'Nooit heeft een dorp zulk een pakkend, zoo'n recht uit het menschenhart opgeweld be wijs van toegewijde aanhanke lijkheid voor deze koninklijke collega meegemaakt. Zal ooit eenig feest van onze Prinses weer zulk een bijzonder stem pel dragen? Het werd een zin gen en juichen, een uitbundig heid zonder weerga. De hoera's werden gebisseerd tot in het oneindige'. HERMAN JOUSTRA 'Een rooms-katholieke vorstin zou hier moeilijk te verteren zijn Volgens de orthodox-protestantse catechismus is de 'Paapsche Mis' een 'vervloekte afgoderij'. Nederland maakt voor het eerst sinds de refor matie kans op een rooms-katholieke koningin. Kunnen de Katwijkers nog wel elke zondag bidden voor het Oranjehuis? Katwijk aan Zee is een calvinistisch bolwerk. Op de lange lijst van kerk genootschappen die zijn vertegen woordigd in de plaats ontbreekt het rooms-katholieke zelfs geheel. (In Katwijk aan den Rijn is wel een paro chie.) Met ruim 20.000 leden is de hervormde gemeente de grootste, waarbinnen dan weer de gelovigen die zich rekenen tot de rechterflank van de Nederlandse Hervormde Kerk de meerderheid vormen. Zij zien hun kerk, onstaan tijdens de refor matie, als een 'planting Gods', die bewaard moet blijven voor de heillo ze fusieplannen van 'Samen op Weg'. 'Wat de mens heeft geschei den, mag alleen op basis van Gods Woord worden samengevoegd', klinkt het op de Katwijkse kansels. Niet minder traditioneel denken die zelfde Katwijkers over het Neder landse koningshuis. Als verre fami lieleden van Willem de Zwijger kun nen de Oranjes al eeuwen rekenen op de eerbied van alle orthodoxe protestanten. Stond de Vjader des Va derlands niet vooraan in de strijd te gen de Spaanse tiran en - vooral - de machtsdronken antichrist, de paus? ,,Zo er een hel is, dan is Rome daar op gebouwd", zou Luther ooit heb ben gezegd, en ook de Katwijkers hebben nog steeds de nodige beden kingen tegen het Vaticaan. 'Maar in het onverbrekelijk drievou dig snoer God, Nederland en Oranje onstaan haarscheurtjes nu het ka tholicisme zich in de koninklijke fa milie verbreidt. Prinses Irene ging al lang geleden over en liet haar kinde ren dopen in de rooms-katholieke kerk, evenals haar jongere zuster Christina. Recent speelde zich de hu welijksvoltrekking af tussen prins Maurits en de katholieke Marilène van den Broek, waarbij verschillende Oranjes, onder wie zelfs de oude ko ningin Juliana, ter communie gin gen. En nu hangt dan een huwelijk van de kroonprins met de katholieke Maxima Zorreguieta in de lucht. De hervormde predikant A. Vlietstra noemt het 'voorbarig' om er vanuit te-gaan dat Maxima voor Willem- Alexander de ware is. ,,Ik doe er lie ver het zwijgen toe totdat de verhou ding serieus is aangemeld. Ik volsta met te zeggen dat ik van harte de be nadering van de SGP volg." De Staat kundig Gereformeerde Partij zal, net zoals ze eerder deed bij het huwelijks van Maurits en Marilene, een huwe lijk tussen de twee ongetwijfeld af keuren als Maxima niet overgaat tot de hervormde kerk. Al is het dan met pijn in het hart. Vlietstra's collega P.Stam is explicieter. ,,Een rooms- katholieke vorstin zou hier moeilijk te verteren zijn. Ik stel me voor dat onze kerkenraad in dat geval een brief zou schrijven aan het hof, of aan de regering, om onze bezwaren kenbaar te maken." Toch zal de voorbede voor de over heid op zondag nooit worden ge schrapt, al zou het gehele koninklijk huis bestaan uit rooms-katholieken. Vlietstra: „De Heere vraagt ons voor onze overheden te bidden, opdat de koningin ons mag voorgaan in de vreze des Heeren en ons land mag wijzen op de heilzame geboden des Heeren." Uiteindelijk is de vorstin een mens als alle anderen, maakt hij duidelijk. „Wat wij nodig hebben, heeft de koningin nodig, en wat de koningin nodig heeft, hebben wij ook nodig." Hoofdredacteur dr. C. Janse van het in Katwijk veelgelezen Reformato risch Dagblad ziet de voorbede even min verdwijnen. „De oproep in het Nieuwe Testament tot voorbede is gedaan in de tijd dat de keizers hei denen waren. De godsdienst van het staatshoofd is er niet aan gekop peld." Ook professor J.Douma, voor malig hoogleraar christelijke ethiek te Kampen, herinnert er aan dat de Romeinse keizer Nero nou ook niet zo christelijk was. „De sympathie voor de Oranjes zit orthodox-protes tanten ingebakken, omdat het ze herinnert aan het glorierijke verleden toen de gereformeerde religie nog een zeer grote plaats innam. Maar als het koningshuis Rooms wordt, is veel van de glans toch verdwenen." In de snel seculariserende Neder landse samenleving wordt de kloof tussen katholiek en protestant lang zaam gedempt, merkt dominee Stam op. „Ach, als ze nog maar gelóven, hoor ik steeds meer mensen in onze kring zeggen." Wordt het dan niet eens tijd om de oude catechismus boekjes terzijde te schuiven? Stam: „Dan zou ik eerder de paus vragen om de - nog steeds officiële - stelling van het concilie van Trente te schrappen dat Luther en al zijn vol gelingen zullen branden in de hel." KEES VAN DER LINDEN Zijne hoogheid Pieter- Christiaan Michiel prins van Oranje, Nassau, van Vol lenhoven (25) is de derde zoon van prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven. Hij is - zo weten ingewijden - heel extravert. In zijn vrije tijd draait hij op de woens dagavond house en dance in discotheek Skala in Utrecht. Prins Pieter-Christiaan werd op 22 maart 1972 in Nijme gen geboren. Het basis- en middelbaai' onderwijs volgde hij in Apeldoorn. In 1990 trok hij voor het laatst en met di ploma op zak de deur van het Stedelijk Gymnasium achter zich dicht. Hij vervulde zijn dienstplicht bij het Wapen der Koninklij ke Marechaussee, waar hij op dit moment reservekapitein is. Na een opleiding van no vember 1990 tot april 1991 bij het oplei- dingscen- trum ko ninklijke marechaus see diende Pieter- Christiaan in de rang van kornet als pelo tonscom mandant bij het 104 Ma rechaussee Eskadron. Op zijn ei gen verzoek diende de prins ruim zeven maanden langer dan de ge bruikelijke diensttijd. Pieter-Christiaan houdt van schilderen en tekenen, speelt saxofoon en is spor tief. Hoc key, zwem men, dui ken en hardlopen zijn enkele van zijn sportieve bezighe den. In de zomer van 1994 deed de prins aan de Vierdaagse van Nijme gen mee. Sinds 1967 was het niet meer voorgekomen dat een lid van het koninklijk huis dat deed. Begin 1999 behaalde de prins zijn doctoraal examen in Utrecht. Zijn scriptie ging over het aansprakelijkheids- recht in het loodswezen, met speciale aandacht voor marktwerking, deregulering en wetgevingskwaliteit in de ze sector. De prins woont in Utrecht en volgt sinds januari 1999 een stageprogramma bij de ABN- Amro Bank in Amsterdam. Alleen bij wijze van uitzonde ring - bijvoorbeeld Koningin nedag - neemt prins Pieter- Christiaan in zijn hoedanig heid van lid van het konink lijk huis deel aan publieke evenementen. Dit is een bewuste keuze van de jongere generatie die het deze leden van het koninklijk huis mogelijk maakt hun le ven en loopbaan naar eigen inzicht in te richten. FOTO CAPITAL PHOTOS Aan de vooravond van de Ko ninginnedagviering maakt de NOS een korte live-uitzen ding vanuit het Leidse café Bar- rera aan het Rapenburg. In het programma Leiden en de Oran jes, (vrijdag 28 april, 22.00 - 23.07 uur, TV2) gaat presentra- trice Pia Dijkstra met een aantal gasten in op de historische Tv-programma vanuit Barrera op avond voor Koninginnedag band die de koninklijke familie Beatrix en Willem-Alexander. met de stad heeft. In Leiden Katwijk komt na Leiden aan hebben vele leden van het ko- bod. In deze documentaire, De ninklijk huis gestudeerd, zoals Koningin komt eraan, worden Katwijkers gevolgd, die vanaf januari druk in de weer zijn om Beatrix en haar gevolg een on vergetelijke ochtend te bezor gen. Voorafgaand aan deze pro gramma's zendt de NOS een in terview met de koningin uit. Die uitzending begint om 21.00 Leiden gaat op slot omdat Maxima komt! De geruchten blijven maar s aanhouden. Erger nog, ze worden steeds sterker en de bronnen steeds betrouwbaar der. Tot in de top van de vei ligheidsdienst aan toe wordt niet meer ontkend dat Méxima Zorreguieta aanstaande zater dag naar Leiden komt. Het scenario zit geraffineerd in elkaar. Donderdag 27 april, op de verjaardag van kroonprins Willem Alexander, wordt diens verloving met Méxima officieel door de Rijksvoorlichtings dienst bekend gemaakt. Ver volgens treedt het aanstaande bruidspaar twee dagen later voor het eerst in de publiciteit. Leiden heeft een wereldpri meur. De gevolgen voor de stad zijn enorm. Half Nederland spoedt zich naar de Sleutelstad om maar een glimp van de tortel duifjes te kunnen opvangen. Het wordt een gedrang van je welste. De verjaardag van Bea trix is bijzaak geworden, ieder een praat over het voorgeno men koninklijk huwelijk. Het betekent ook het gelijk van burgemeester Jan Postma. De nuchtere Groninger wist via de hofhouding natuurlijk allang van de Oranje-trouwplannen. Daarom de extreme veilig heidsmaatregelen. Daarom wordt de Pieterswijk afgeslo ten. Niet voor het welzijn van de koningin, bejaarden of kleuters en niet uit angst voor acties van een paar linkse rak kers met hanenkammen. Neen, Leiden gaat op slot om dat Méxima komt! ERIC-JAN BERENDSEN ewoonlijk ga ik op Koninginnedag even de stad in. Die stal- J letjes langs en in de Pieterswijk kijken, daar hebben ze nog iel eens kinderspelen. Maar dit jaar... Nu ik lees dat alles wordt fgezet, zou ik wel door die afzetting willen dringen. Het is zo'n auwekul. Ik ga in ieder geval de Breestraat aflopen met al die raampjes. En als het mooi weer is, pik ik een terrasje. Ik wil ge- zoon de sfeer proeven. Ze komt maar eens in je leven in de stad zaar je geboren bent." Toen ik hoorde dat ze kwam, dacht ik meteen: er moet iets ge- ieuren. Elk jaar met Koninginnedag doe ik een oranje drape- ing rond de luifel. Nu heb ik die al anderhalve week van tevo- en opgehangen. Voor de ramen hang ik knaloranje gordijnen. )ok heb ik wat foto's van de koningin uitvergroot. Die zet ik in Ie etalage. Het wordt één oranje gevel. Binnen op de toonbank et ik oranjebitter. Of sinaasappelsap, voor de klanten die geen lcohol drinken. Ik heb oranje Holland-sjaaltjes met een leeuw rop. Die laat ik het per- oneel omdoen." Het mooiste moment p deze Koninginnedag als de koningin bij mij de winkel zou komen, laar droom ik van. Mijn rouw zei al 'dream on'. laar je weet maar nooit, moet het positief zien. lisschien wordt het on- erwacht wel een heel ijzondere Koninginne- ag. Toch ga ik kijken, lisschien dat ik nog een limp kan opvangen. Zo jeciaal vind ik het wel. laar ik word er niet ly- sch van, dat niet. Daar en ik te nuchter voor."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 17