l Werklozen doen vrij willigers werk n. 'Ik kan niet bij mijn ouders wonen, omdat ik te druk ben Regio te 'Veel klanten rijden Winkelhof voorbij' Voorschoten komt bezwaarmakers tegemoet NOW HOW iERKOPEN AAN HET Uiten land, heb je AAR OOK EEN KPORTVERGUNNING OOR NODIG? )AG 25 APRIL 2000 Ci I Laan van Arenstein vernieuwd geest De Laan van Arenstein, Laan van Alkemade (num- 46 tot en met 64) en de Poelgeesterweg in Oegstgeest krij- >n nieuwe riolering. Om buurtbewoners te informeren Ie duur en aard van de werkzaamheden houdt de gemeen- gende week dinsdag een bijeenkomst in het gemeente- Oegstgeestenaren met vragen over het nieuwe uiterlijk van aten kunnen die daar vanaf 19.30 uur stellen. tser rijdt door rood en botst bed: naar Op de kruising van de Lange Kerkdam met de Rijks- eg in Wassenaar is zaterdagavond een fietser aangere- len 19-jarige man reed met een vrouw achterop door rood richting van de Lange Kerkdam. Ondanks hevig remmen en 50-jarige automobilist de fiets niet meer ontwijken. De rs zijn met nekklachten opgenomen in het ziekenhuis. iitsers schrikt van steigerend paard jaar Een 57-jarige fietser uit Wassenaar heeft gistermid- nkele kneuzingen opgelopen toen hij van schrik van zijn iel. De man reed met zijn vrouw op het fietspad op de Pa- iaan in Wassenaar toen twee paarden met ruiters passeer- n het voorbijgaan steigerde een van de paarden, waardoor in van schrik zijn evenwicht verloor. pluizen zoeken vrijwilligers jeestVerpleeghuis Wijckerslooth en zorgcentrum Rus- irgh in Oegstgeest zijn op zoek naar vrijwilligers voor enke- n per week. De centra zoeken begeleiders voor de activi- ochtenden (van 09.30 tot 12.00 uur) en middagen (van tot 16.30 uur). Er wordt ook uitgekeken naar gastheren en :s voor de dinsdag-, woensdag- of zondagmiddag van tot 17.00 uur. Ook zijn er mensen nodig die koffie en thee iken in de huiskamer en op de kamers. Meer informatie is jgbaar bij mevrouw Hageman, coördinator vrijwilligers- 071-5171234. i;émon-ruilbeurs in Ter Weer vi jaar Kinderen die hun verzameling Pokémonkaarten tr i uitbreiden kunnen zondag 7 mei terecht in Boerderij Ter aan de Deijlerweg in Wassenaar, nabij het Adelbert colle- ruilbeurs begint om 14.00 uur en duurt tot 16.30 uur. De jng is gratis. ndelen in De Horsten n R( choten De IVN houdt zondag 30 april een excursie in oed De Horsten dat deels in Wassenaar, deels in Voor in ligt. De wandeling begint om 14.00 uur bij de ingang Papeweg in Voorschoten. Een toegangskaartje voor het Ded kost 2,25 gulden. Voorschoten wil extraatje bieden Voorschoten wil mensen met een uitkering meer betrek ken bij het vrijwilligerswerk. „Ze krijgen honderd gulden per maand extra als ze dit werk doen. Wat mij betreft mag dat bedrag hoger, maar ik weet niet of dat mogelijk is. Dat moeten we nog uitzoeken. In elk geval wil ik het inzetten van uitkeringsgerechtigden veel meer gaan sti muleren", aldus wethouder Carabain van welzijn en so ciale zaken. FOTO HENK BOUWMAN John Filippo: „Regionaal gezien zit de Winkelhof in de lift. En terecht." Nieuwe voorzitter wil blikx'angers leiderdorp eric went DUIVENBERICHTEN ■en vlogen dit weekeinde Henen over een afstand km. puwkras eer 1, 8; P. Landesber- I, 4, 5, 6, 10; P. de Mooy aifderdorp Koolmoes 1; M. Reijer- van Oosten 3; Comb. J. It 4; W. Tolboom en zn. 5; eeiJ li D. van Seggelen 6, 7, 9; T. Schoenmaker 8, 10. P.V. Het Oosten W. Kop 1, 2; P. Kop 3; N-. de Groot zn. 4, 5, 6, 7, 8, 9; P. Mooten 10. P.V. De Vriendenclub Ch. v.d. Voorn 1; Th. Habraken 2; F. v.d. Nieuwendijk en zn. 3, 5, 6, 7, 8; P. Rotteveel 4; Rozier- /Dongelmans 9; Comb. Diers- man/Kramer 10. Een hele hoge drempel midden op de Engelendaal is de oplos sing niet. Toch vindt John Filip po (58), de nieuwe voorzitter van de Stichting Winkelhof, dat er snel iets moet gebeuren aan de omgeving van het Leider- dorpse koopcentrum: ,,De bui tenkant heeft dringend blikvan gers nodig. Want nu rijden veel klanten de Winkelhof voorbij." De Winkelhof is van binnen klaar voor de consument uit de regio. Met 3000 vierkante meter extra vloeroppervlakte, een He- ma en vijf nieuwe speciaalza ken, kan het winkelcentrum de slag om de consument met ver trouwen tegemoet zien. Filippo, eigenaar van een foto- en vi deozaak, is de nieuwe bestuurs voorzitter die het centrum het beslissende duwtje moet geven. Hij heeft er vertrouwen in dat dat gaat lukken: „Laatst hadden we een prijsvraag, waarvoor mensen bonnen konden inleve ren. Honderden waren er van klanten uit de omgeving van Leiderdorp. Dat betekent dat we regionaal gezien in de lift zitten. En terecht. Het is hier schoon, veilig, het aanbod is compleet en je kan ook nog gratis parkeren. Waar kom je dat tegenwoordig nog tegen?" Van buiten moet er nog wel wat veranderen, vindt hij. Grootste punt van zorg is de aanrijroute naar het winkelcen trum. Filippo: „De bewegwijze ring is in orde, maar vanaf de Engelendaal blijft het centrum te veel aan het zicht onttrokken. Je moet erg goed opletten, an ders rijd je er zo voorbij. Er staat wel levensgroot 'Staten- daalder' op het dak, maar men sen zoeken de winkels." Een pasklare oplossing heeft de nieuwe voorzitter niet. „De kant van de Engelendaal moet meer uitstraling krijgen, dat is duidelijk. Daarom laijgt de re clamemast bij de ingang een opknapbeurt. Maar daarmee zijn we er nog niet. In het verle den zijn er heel wat tekeningen en plannetjes voor het vooraan zicht gemaakt. Daar moeten we in de toekomst maar eens ver der over praten." Veel hangt ook af van de in vulling van de centrumplan nen, en dan speciaal van de as Winkelhof-Santhorst. De ge meente wil daar een levendige boulevard maken, met vier woontorens als blikvanger. Fi lippo: „Laat ze maar komen, die plannen. Wij volgen ze op de voet, kritisch maar ook con structief. Want we hebben als winkelcentrum iets te verdedi gen." Hoe de winkeliers die as het liefst ingericht zien, is nog on duidelijk. Filippo weet wel wat hij niet wil: „Een lange winkel straat erbij, dat lijkt me geen haalbare kaart. Daar zitten wij niet op te wachten. Maar als winkelcentrum kunnen we wel meeliften met de nieuwe uit straling van dat gebied." De nieuwe voorzitter denkt niet dat hij in navolging van zijn voorganger Piet van Leeu wen zestien jaar aan het roer van de winkeliersvereniging zal blijven: „De Winkelhof groeit. En dat betekent dat we ook als bestuur meegroeien. Daarom hebben we een bestuursmede- werker in dienst genomen. Pro fessionaliseren, heet dat. Dan kunnen we de taken verdelen. Want het moet wel leuk blijven: we hebben allemaal ook nog een zaak te runnen." voorschoten jan preenen Carabain reageert daarmee op noodkreten van onder meer de Unie van Vrijwilligers (UW) en de Stichting Ouderenbus Voor schoten. Zij zitten erg verlegen om vrijwilligers. „We moeten nu al te vaak 'nee' verkopen aan cliënten. Wanneer een der de bus volledig gaat rijden, neemt de vraag nog toe met vijftien a twintig vrijwilligers", zo liet de stichting onlangs de gemeente weten. Voorzitter R. Utermark van de UW juicht het initiatief van de wethouder toe: „Ik vind het heel zinvol en positief. Deze mensen zijn uitermate welkom. We moeten kijken hoe we hen kunnen inpassen." Met zijn idee gaat Carabain verder dan het plan van aanpak dat in de kortgeleden versche nen Ouderennota staat. Daarin kondigt de gemeente onder meer een vergoeding voor de verzekeringspremie, een soepe le benadering van de legeskos- ten en vergunningen, het orga niseren van bijeenkomsten voor vrijwilligers, een vrijwilli- gersprijs en uitbreiding van de mogelijkheden van opleiding en vorming aan. Carabain: „Voor mensen die werkloos zijn, is vrijwilligerswerk een pri ma vorm van sociale active ring." Hij denkt daarbij vooral aan langdurig werklozen. „Mensen die nog maar net werkloos zijn, komen over het algemeen weer snel aan de slag. Langdurig werklozen hebben vaak geen uitzicht meer op werk. Ze moe ten nog wel steeds solliciteren, maar dat leidt meestal tot niets. In die gevallen is het nuttiger om hen cursussen te laten vol gen en hen op te leiden voor het werk als vrijwilliger." Carabain hoopt zo snel mo gelijk met een nota over vrijwil ligerswerk te komen en de dis cussie over het vrijwilligersbe- leid te voeren. voorschoten De kans is groot dat de over stort van het bergbezinkbassin in de Voorschotense Nassau- wijk niet aan de Nassaukade, maar aan de Juliana van Stol berglaan komt. Wethouder Draijer laat die mogelijkheid onderzoeken. Hij komt daar mee tegemoet aan bezwaarma kers, die bang zijn voor vervui ling van het slootje bij hun hui zen aan de Nassaukade. Een van die bewoners is S. Schaap. Hij is blij met de toe zegging van de wethouder: „Zo'n overstort hoort niet in de bebouwde kom. Het Hoog heemraadschap van Rijnland geeft volgens mij trouwens ook geen toestemming." Hij trekt zijn bezwaar overigens nog niet in en wacht tot de gemeente in derdaad elders een overstort aanlegt. Veel bewoners van de Nas- sauwijk zijn bang dat het aan leggen van een tweede bergbe zinkbassin (het eerste werd vijf jaar geleden gemaakt in de Dobbewijk) leidt tot stank, ver vuiling en klachten over de ge zondheid. De gemeente is juist van mening dat een bergbe zinkbassin al die probleem voorkomt. Een bassin fungeert als een soort buffer. Als na de regen het peil in de rioleringen zakt, worden rioolwater en slib teruggepompt in de riolering en vervolgens afgevoerd naar de zuiveringsinstallatie aan de Voorschoterweg. Op dit mo ment wordt al het overtollige ri oolwater geloosd op de sloten. Vier mille voor Doe Een Wens Leiderdorper Robin van Gessel heeft ruim vierduizend gulden bij elkaar gelopen voor de Doe Een Wens Stichting. Dat bedrag wordt binnenkort aan de stichting overhandigd. Van Gessel had zich ten doel gesteld de 20-ste editie van de marathon van Rot terdam in minder dan 3 uur en 30 minuten te lopen. Daarvoor had hij een aantal sponsors gevonden. Door het parcours aan merkelijk sneller af te leggen (3 uur, 18 minuten en 5 seconden), wist hij zich van hun bijdragen te verzekeren. Verstandelijk gehandicapten wonen met begeleiding 'zelfstandig' in Zoeterwoude :pnde wi: rijk wil verstandelijk gehandicapten niet langer zetten in centra met hoge hekken en intensieve ;eleiding. Ze moeten op zichzelf gaan wonen, woon- en leefgemeenschappen worden zoveel ogelijk afgebouwd. Zo ook Swetterhage in rwoude, onderdeel van de stichting Gemiva SVG. Het aantal bewoners op dit complex aan de lankaartweg moet geleidelijk terug van ruim iehonderd nu naar maximaal 200 in 2012. De pen jaren is al een aantal mensen vertrokken. Zij 'zelfstandig'. Met begeleiding. Bijvoorbeeld in e rijtjeshuizen in de Willem-Alexanderstraat in rwoude-Rijndijk. Verslaggever Jan Preenen ging een middag op bezoek. 'oude jan preenen mbordjes op de deuren groter dan normaal en veel over één bewoner. Ilem-Alexanderstraat 42 Nelly Faneyte, Danny id en Michel Pronk. Er- ip 44, Arnoud Scheffers, van de Kooy, Maartje in en de heer A. Laar- Eengezinswonen hoeft niet automatisch te be- dat je in alle opzichten and bent. Arnold wil dat em op z'n tijd gewoon ;neer aanspreekt, ook al niet de oudste. Dat is met haar 27 jaar. Maar- 20-jarige de jongste, hoe ze ook heten, op iinsdagmiddag zijn ze aanvankelijk alleen in naam thuis. In tegenstelling tot bege leidster Marjan Bal en Greet van Gils, locatiehoofd van een aantal woningen, waaronder die in de Willem-Alexander- straat. „Vroeger werd altijd ge zegd dat uitsluitend de hoog- niveaubewoners voor dit soort woningen in aanmerking kwa men. Dus mensen die wat meer mogelijkheden in zich hadden. Maar die grens wordt steeds meer verlegd. In het verleden werd alles centraal geregeld, maar dat maakte mensen be paald niet zelfstandig. Nu laten we hen zoveel mogelijk doen. Ook hier. We hebben te maken met mensen die anderhalf jaar geleden van Swetterhage zijn gekomen, of uit andere wonin gen, of van thuis. Ze kunnen best het een en ander, maar ze hebben wel hulp nodig. Som migen kunnen niet lezen of dingen onthouden. Maar je moet niet kijken naar hun be perkingen, maar naar hun mo gelijkheden", legt Greet uit. Om half vier komt Michel als eerste terug van de dagbeste ding. Twee dagen per week werkt hij op de boerderij van Swetterhage. „Ah, daar is Mi chel, hoe was het vandaag?", vraagt Marjan Bal belangstel lend. Die vraag interesseert Mi chel niet, zoals hij zich ook niet wil verdiepen in de Vreemde' bezoeker. „Ik hoef niet in de krant en ik wil ook niet dat u in mijn kamer komt. Het is een troep daar." Tegen het vermel den van zijn naam heeft hij geen bezwaar. „Dat is goed hoor meneer." Nou, dat moet toch genoeg zijn, zie je hem denken. „Ik ben bovén. Dag". En weg is hij. „Ze gaan meer hun eigen gang", laat Greet ten overvloe de weten. Het komt over als een verontschuldiging voor het ge drag van Michel. Haar opmer- Idng slaat echter op het leven van de bewoners in het alge meen. „We controleren hen niet elke minuut. Ze weten zelf het beste wat ze moeten doen. Vroeger moest je alles weten en volgde je hen overal. Dat hoeft echt niet. We laten hen veel Bewoners van Willem-Alexanderstraat 42 en 44 bijeen. Van links i Scheffers, Maartje Stijnman, de heer A. Laarman en Michel Pronk. VOOR U IS DIE VRAAG MISSCHIEN NIEUW. VOOR ONS NIET. i Wot u ook onderneemt, u kunt j putten uit meer dan honderd jaar i kennis van zaken. I Bedrijfsinformatie, starten van een I onderneming, internationale handel i of bedrijfsoverdracht. Bij de kamer van koophandel krijgt u een to-the-point antwoord op uw zake lijke vragen. Meer weten? I Kom eens langs. j Of beter nog: surf naar www.kyk.nl J j of bel 071 - 525 05 00. EERST EVEN LANGS JE KAMER VAN KOOPHANDEL. meer vrij. Ze hebben immers I ook recht op hun privé?" Hopelijk zijn andere bewo ners minder in zichzelf gekeerd dan Michel. Het is leuk om een middag met hen op te trekken, maar dan moeten ze wel meer zeggen en niet volstaan met de opmerking dat ze zich terug trekken in hun kamer. De vraag I aan Van Gils en Bal of het bege- I leiden van verstandelijk gehan- I dicapten zwaar is, valt ook al slecht. Zeker bij Bal: „Niks zwaar. Daar word ik altijd zo kwaad om. Zwaar is het als je als secretaresse tot je 65-ste van I negen tot vijf moet werken. Je I doet het werk waar je goed in bent." I Greet van Gils is het daar I echter niet mee eens: „Het is I wél zwaar. Je bent kookster, I wasser, begeleider. Noem maar I op. Ik doe het met veel plezier I hoor, maar het is wel zwaar." I De lucht klaart daardoor wat I op. Zowel binnen als buiten, I waar inmiddels een busje met I Danny, Nelly en Arnoud arri- I veert. Ook voor hen zit het werk erop. Hun komst leidt tegen vieren tot de rentree van een heel andere Michel. Nieuwsgie rig komt hij naar beneden. Plot seling is hij wel spraakzaam. „Vandaag moet ik koken en ta feldekken. Kijk maar, hier hangt een schema aan de muur. Met foto's van iedereen. Morgen moet ik afdrogen en donderdag afwassen." Uit eigen beweging vertelt hij ook, dat hij om de veertien da gen in de weekends naar huis gaat. Naar zijn vader en moeder in Den Haag. Hij ziet zelf ook wel in dat hij niet constant bij hen kan wonen. Nog los van het feit dat hij al 21 is. „Ik ben te druk. Mijn moeder is hartpa tiënt. Zelf kan ik er wel goed te gen. Ik heb pillen. En hier is het fijn. Hier heb ik een eigen ka mer met tv en video en kan ik leuke dingen doen. En in de weekends gaan we naar de kroeg. Leuk. Elke week krijg ik vijftien gulden zakgeld. Drie vijfjes. Soms wat meer. Maar nu ben ik uitgepraat. Praat u maar met die anderen." Met Nelly bijvoorbeeld. Zij heeft vandaag in het dagcen trum in Voorschoten gewerkt. „Ik zit in een borduurgroep en in het. theater. Rollenspelen. Ik was een prinses. Moeilijk? Valt wel mee. Ik word een beetje ge holpen." Ze is moe. Ze vindt het eigenlijk ook niet zo fijn in de Willem-Alexanderstraat. „Ik kan niet tegen de klokken van de kerk. 't Is zo'n herrie in mijn hoofd. Liever ben ik thuis. In Leiden. Daar ga ik in de week ends naar toe. Verder niet. Dat is te druk voor m'n moeder." Ook Danny wil 'soms steeds' bij haar ouders wonen. In Dintel- oord. Brabant. „Maar daar heb ik geen vriendinnen. Hier wel." Greet van Gils informeert om tien over vier wie meewil om boodschappen te doen. Arnoud en de inmiddels ook gearriveer de Maartje melden zich. Greet heeft de boodschappenlijst met alle ingrediënten die voor nasi nodig zijn. „Arnoud, haal jij even dubbele kipfilet", klinkt het in de winkel aan de Nassau - laan. Hij voert de opdracht met grote zorg en toewijding uit. Ar noud: „Ik wil kipfilet. Zo, dat heb ik gezegd. Dat is alles." In tussen weegt Maartje de prei. Uien zijn niet nodig. Die zijn er nog genoeg. Wel rijst, eieren en satésaus. Als alles is ingeslagen, stelt Greet tevreden vast dat ze blij is met de assistentie van Maartje en Arnoud: „Ik kom hier niet zo vaak. Als locatie hoofd heb ik meer een kantoor baan." Arnoud hoort het en haakt er gretig op in: „Geeft niet hoor Greet, wij zijn er bij. Hoef je niet zoveel te doen." Terug in de Willem-Alexan derstraat helpen Arnoud en Maartje op nummer 44 ook met het eten. „Ze kunnen hier wat meer dan op 42. Ze pakken din gen wat sneller op, doen zelf de was in de machine. Niet dat ze alleen kunnen zijn. Er moet al tijd één begeleider aanwezig zijn. Dag en nacht", heeft Mar jan Bal al eerder uitgelegd. Met name Arnoud lijkt te willen be wijzen dat hij over meer kwali teiten beschikt. Hij kan immers ook chili con came maken. Heeft hij geleerd op de kook cursus. Bij het maken van de nasi geeft hij groenten en krui den aan en mag hij af en toe in de pan roeren. Soms duikt Michel van num mer 42 op. Hij dolt wat met Ar noud en Maartje en schreeuwt zo nu en dan iets in de tuin, De omwonenden van 38 en 46 ma ken daar geen punt van. „Ach, dat geeft niet. Die mensen zijn altijd beleefd en nooit brutaal. Goed, ze zetten de muziek wel eens hard, maar dat komt over al voor. Het zijn hele fijne men sen. Ze hebben nog plezier in het leven", zeggen de buren desgevraagd. En ze zijn attent en gastvrij. Dat blijkt als ze gezamenlijk aan tafel zitten. „Wilt u nog wat? Neemt u maar hoor." Alleen de heer A. Laarman valt na het eten even uit zijn rol als hij moet afwassen. „Jij bent aan de beurt", zeggen anderen tegen meneer Arnold. En ze wijzen op het schema aan de muur. Me neer Arnold Laarman ontsteekt in woede alsof de nasi achteraf gezien nóg heter is dan die is opgediend: „Wie heeft aan het schema gezeten? Nou? Ik was niet af, ik ben niet aan de beurt." Greet en Marjan wer pen zich op als vredestichters: „Dit is iets voor de bewoners vergadering." Dat is een groepsgesprek dat regelmatig plaatsheeft. Daarin komen alle problemen van de twee huizen aan de orde. Voor 'grotere za ken' is er de cliëntenraad. Daar in zitten ook bewoners van an dere huizen. Om de afwas niet in het water te laten vallen, werpt Yolande zich maar op als afdroogster. Ze moet eigenlijk met Danny en Marjan naar de hobbyclub, waar ze van alles maken. Van appel- tot zuurkooltaarten en van tafelkleden tot boekensteu- nen. Maar goed, ze wil Greet niet in de steek laten en dus pakt ze maar een theedoek. „Wel snel hoor. Ik heb maar even." Als ze om negen uur terug komt, heeft Yolande nog een overladen programma: „TV kij ken en nog wat aanrommelen. Wat schrijven en afspraken in m'n agenda zetten. Tusssen half tien en tien uur ga ik naar bed. Een mooie tijd. 's Avonds ben ik altijd moe. Hartstikke moe." Dat geldt ook voor Michel. Toch zwaait hij als enige de 'meneer van de krant' uit. „Dó- ééég. Tot ziens."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 15