Paus roept op t< vrede en dialoo;! God op het Web Él JH A -A Geloof Samenleving 'Imam betekent dominee' I ZORGELOZE VAKANTIE?! DINSDAG 25 APRIL 2000 VANDAAG ap Vandaag 478 jaar geleden, op 25 april 1522, trouwde de eerste Zwitserse pastoor (Willem APRIL Röubli). Eén en ander was het gevolg van het ontluikende protestantisme van die dagen. Lu ther was in Duitsland actief en tegelijkertijd Huldrych Zwingli in Zwitserland. In de stad Bern werd in dezelfde maand april van 1522 een verbod uitgevaardigd op het preken 'anders dan volgens de bijbel'. Zwingli geeft zijn theses uit, waarin hij zijn gedachten omtrent kerk en ge loof al omschrijft. Een vriend van Zwingli, Leo Judae, treedt in het huwelijk. Later trouwt ook Zwingli zelf, met Anna Reinhart. 25 april is de dag waarop de katholieken en oosters-ortho- doxen de evangelist Marcus herdenken. Hij heette eigen lijk Johannes. Marcus was zijn bijnaam. Het bekendst is hij als auteur van het tweede evangelie. Armeens monument ingezegend assen/almelo In Almelo is op tweede paasdag een omstreden Armeens monument ingezegend. De gedenksteen herinnert aan de anderhalf miljoen Armeniërs die in de periode 1910- 1920 door de Turken zouden zijn omgebracht. Het monument zou eigenlijk geplaatst worden bij begraafplaats 'De Boskamp' in Assen, maar dat gaat voorlopig niet-door. De kwestie ligt erg gevoelig bij de Turkse gemeenschap in de Drentse stad, die de afgelopen weken op allerlei manieren heeft geprobeerd de plaatsing van het monument te weren. Op de dag van de her denking van de genocide, 24 april, is de bijna twee meter hoge tufsteen met daarop een kruis ingezegend in de Armeense kerk in Almelo. Falun Gong herdenkt demonstratie peking Enkele tientallen leden van de Chinese religieuse bewe ging Falun Gong zijn gisteren opgepakt toen zij demonstreer den op het Plein van de Hemelse Vrede in Peking. Honderden politieagenten, velen van hen in burger, waren ingezet om de kleine betoging in de gaten te houden. Ooggetuigen zagen hoe mensen in politiebusjes werden geduwd, die vervolgens wegre den. Dit gebeurde nadat de Falun Gong-leden kleine spandoe ken uitvouwden met de naam van hun beweging. De Falun Gong-leden herdachten dat precies een jaar geleden 10.000 ge loofsgenoten voor het regeringscentrum betoogden voor het recht hun religie vrij te kunnen belijden. Die demonstratie was aanleiding voor een massale vervolging van de beweging. Jubelen in de ochtendkou r I lisse De sjaal moest om bij de paasjubel, die zondag werd ge houden op het terrein van tuincentrum Overvecht in Lisse. Voor de vijftiende keer werd daar op eerste paasdag 's morgens in alle vroegte de Heer bezongen. Nog voor de klok van zeven. En dan is het nog kil. Het was er niet minder druk om. FOTO ERIC TAAL Kerkelijk pleidooi voor meer zorg utrecht Twee progressieve kerkelijke organisaties willen dat 'de handen aan het bed' tot het hart van de zorg worden ge maakt. Laat de personeelsbezetting niet de sluitpost van de be groting zijn, schrijven de Basisbeweging van kritische groepen en gemeenten en de Acht Mei Beweging aan de politieke partij en en de Tweede-Kamercommissie voor Volksgezondheid. Er j zijn volgens de brief grote vraagtekens te plaatsen bij keuzes die politiek en zorginstellingen maken. leiden afke van der toolen Boodschappen doen bij de Al bert Heijn en daarna eventjes binnenstappen bij de moskee: net als alle andere Turkse mos keeën hield de Mimar Sinan Moskee in de Kooi, pal naast de AH, zaterdagmiddag open huis. Ter ere van de geboortedag van de islamitische profeet Mo hammed. Een paar vrouwen lopen met volle boodschappentassen naar de ingang van het voormalige kerkgebouw, dat in 1993 werd omgebouwd tot mosljee. De schoenen gaan volgens voor schrift uit, maar de boodschap pentassen gaan mee naar bin nen. Daar wacht voorzitter Hasan Güney van de Islamiti sche Stichting Nederland de gasten op. Op kousenvoeten gaat het vervolgens de gebeds ruimte in. „Lekker zacht", vindt een be zoekster, terwijl ze genoeglijk met haar tenen in het lichtgroe ne tapijt met rode ormamenten woelt. „Brandwerend en honderd procent wol", vertelt Güney trots. Het is midden op de mid dag, en er zijn al zo'n zeventig mensen wezen kijken, zegt hij. „Wat leuk is: sommigen had den dit gebouw nog als kerk meegemaakt. Die zeiden: daar stond toen het orgel, en daar zong het koor. Er was ook ie mand die vertelde dat haar vriendin hier nog was ge trouwd." De imam komt er ook even bij. „Imam betekent dominee", verduidelijkt Güney. Imam Ibrahim Getekaya is een kleine man in donkerblauw pak. 'Ja' en 'nee', veel meer van de Ne derlandse taal is hij niet mach tig: hij is hier nog maar een half jaar. Vanuit Turkije worden de imams voor periodes van vier jaar naar Nederland gestuurd. Hoe de imam het hier in het hoge noorden vindt? „Goed, prima." Iemand wil weten of die kris tallen kroonluchters aan het plafond ook iets typisch islami tisch zijn. De voorzitter lacht. Nee hoor. die hoorden bij het oude kerkgebouw. Ze moesten blijven hangen. Alleen de preekstoel, het altaar en de kan sel zijn onmisbare religieuze at tributen in een moskee. De bezoekers doen hun schoenen weer aan, mogen een koekje of een stukje Turks fruit, en krijgen allemaal een roos mee naar huis. En de imam vindt een ander nuttig karwei tje: het vastnieten van visite kaartjes aan de overige rozen. Voor de gasten die nog komen gaan. VATICAANSTAD RTR/AFP/DPA Paus Johannes Paulus II heeft in zijn paasboodschap alle vol ken en naties opgeroepen tot vrede en dialoog. Alle gevoelens van racisme en vreemdelingen haat moeten worden afgewe zen, zei de paus zondag op het Sint Pietersplein in Rome. Ongeveer 100.000 mensen woonden de ceremonie in de open lucht bij. Het 79-jarige hoofd van de Rooms-Katholie- ke Kerk bad tot God voor een goede uitkomst van de vredes besprekingen die een eind moeten maken aan conflicten in Afrika, Latijns-Amerika, het Midden-Oosten, Azië en delen van Europa. „Help de landen de oude en nieuwe tegenstellin gen te overwinnen door gevoe lens van racisme en vreemde lingenhaat te verwerpen", zei de paus. Hij wenste de mensheid in het derde millennium vrede toe en riep iedereen op de mensen rechten te verdedigen. Na zijn paasboodschap sprak de kerk leider in 61 talen, waaronder het Nederlands, de traditionele zegen Urbi et Orbi (voor de stad en de wereld) uit. „Zalig Pa sen", zei hij vanaf het altaar voor de Sint Pietersbasiliek. Ook bedankte hij in het Neder lands voor de bloemen, die oök dit jaar weer de viering op het plein opluisterden. De Nederlandse bloemisten hadden 150.000 trokken om het Sint plein te versieren met tulpen, rozen, hyacinti narcissen. De paus ontvii [S< gisteren in privé-audiën hen persoonlijk te bed *7 De paasmis en de pauseli !ve gen werden rechtstreeks :ei levisie uitgezonden in ruinc tig landen. De paus maakte een vers de indruk. Volgens de kardinaal Jean-Marie LitSl aartsbisschop van Pariji hij aan een toenemenc- lamming. Daardoor wo3K paus volgens hem steedi16. een gevangene in zijn ei13f chaam. „Maar zijn gee vermogens blijven onb digd", zei Lustiger in eei view met de krant Joui Dimanche. Hij wees speculaties van de hand hannes Paulus II voortijl stapt. De gelovigen die in p of via de media aanwezig es bij de pauselijke zegen I to Orbi, ontvingen een volle ike voor het Heilig Jaar. Eei is een kwijtschelding vai 071 lijke straffen die na de ving van zonden nog worden uitgeboet. Om bij te komen vii— drukte rond Pasen, tilul paus zich de komende t\ gen terug in zijn zomer Castelgandolfo, dertig ter ten zuidoosten van Ri i;e jig I Wat te denken als een kind van vijf begint over de angst en de hectiek van het slag veld? Voor Carol Bowman staat vast dat een dergelijke beschrijving van haar jongste zoon Chase een getuigenis moet zijn van een vorig leven. Ze verzamelde een aantal op merkelijke uitspraken van andere kinderen, en voerde ze in haar boek Children's Past Li ves op als harde bewijzen voor het bestaan van reïncarnatie. Fragmenten en commen taren zijn te lezen op haar website. De 5-jarige Chase beschrijft hoe hij zich met een lang. geweer met een 'soort zwaard aan het eind verbergt achter een steen. Het pan demonium van rook, explosies, geschreeuw en karabijnvuur jaagt hem angst aan. Zelf schiet hij in blinde paniek op alles wat be weegt. Een geweerschot doorboort zijn rech terpols. Hij verblijft in een ziekenhuistent, ziet een kanon op een wagen en sneuvelt uiteindelijk door een schot in de rug. Van dit alles levert hij gedetailleerde schetsen en plattegronden. Chase's moeder houdt vol dat zij haar zoon alleen naaf Sesamstraat laat kijken en dat er geen oorlogsspeelgoed het huis in komt. Voor haar reden om aan te nemen dat de be schrijvingen van haar zoon een authentieke ooggetuige- verklaring moet zijn uit de Amerikaanse burgeroorlog. Ze ging op zoek naar andere kinderen die nog flarden uit een vorig bestaan met zich meedragen en ont- j moette Liia. Volgens haar moeder had Liia op 2-jarige leeftijd de plaats van haar overlij- I den aangewezen toen ze met de auto over een brug reden. Liia wist te melden op deze I plaats met de auto over de rand te zijn gevlo- gen. Ze reed toen zelf, want 'ze kon bij de j pedalen'.. Omdat ze geen gordel droeg vloog i ze uit het voertuig en sloeg onder water te- gen de rotsen. Een stroom van luchtbellen 1 steeg op naar het oppervlak waar doorheen J". I ze de zon en de brug kon zien. De moeder 'God' is een van de meest voorkomende woorden op het internet. Het zoekprogramma Altavista geeft zes en een half miljoen verwijzingen naar pagina's waar je je licht kan opsteken over religieuze zaken. Zowel kerkelijke or ganisaties ais obscure religieuze groeperingen hebben pagina's waar ze zich presenteren. Van de Evangelische beweging tot de Taliban, van voodoo tot vaticaan. Deze aflevering: wat kinderen weten van vorige levens. http://www.childpastlives.org |A/ la ttn 2 CAM i t-h >nd ét tocK T 1*1 Kb Nbfr-f a'Zt do i t 4? */-,■&/y y bod Ijr 8 j s- x ho W AW r-c(/ van Liia acht het onwaarschijnlijk dat een 2-jarige weet dat een auto met pedalen be diend wordt en dat een mens onderwater opstijgende luchtbellen uitblaast. Ook zij sluit uit dat deze beelden via de televisie in de gedachtenwereld van haar dochter kun nen zijn doorgesijpeld. Bowman kijkt niet alleen naar verklaringen van de kinderen, maar laat op haar site ook dr. Ian Stevenson aan het woord. Deze reïn carnatie-onderzoeker meent dat niet alleen de geest van een kind de sporen draagt van een vorig leven, maar ook het lichaam. St venson beweert in een groot aantal geval een overeenkomst te hebben gevonden t sen moedervlekken en de schot- en hak wonden die aan het vorige leven een ein< maakten. De indiase jongen die beweerd 'er vroeger een zekere Maha Ram geweest te He zijn droeg een patroon van pigmentloze vlekjes op zijn borst. Inderdaad achterha Stevenson een Maha Ram die gestorven aan een hagelschot, en wel op dezelfde plaats in de borst. De herinnering aan een eerder bestaan is kinderen nog vers, veronderstelt Bowmaiide Vier kenmerken zijn volgens Bowman ee I- aanwijzing dat ouders te maken hebben 1. v een authentieke herinnering van hun kin It aan een vorig leven. Een serieuze toon, ci sistentie over langere tijd, kennis die niet normale wijze verkregen kan zijn, en ged dat overeenstemt met de veronderstelde varing. Op haar website wordt echter dui lijk dat Bowman niet al te streng is. Wie maal is overtuigd van het bestaan van rei carnatie, is bereid in elke opmerking onn dellijk een bewijs te zien voor een vorig ven. Dat maakt dit soort getuigenissen so een beetje lachwekkend. In new-; lijkt het wel of iederéén priester in het ou 2 Egypte is geweest. Jomanda bijvoorbeeld ge die beweerde in het jaar 1420 als hogepri q( teres Neftee een kindje van farao Ramse: hebben gedragen. Bij nadere beschouwii bleek in dat jaar echter geen farao van di rw naam aan het bewind te zijn geweest. BoH< vendien verwees een egyptoloog de vero ja derstelde naam Neftee naar het rijk der f tasie. Wie kan zeggen hoe het geheugen bedriegt? Wat is een echte verldaring en is een verzinsel? We gaan gebukt onder ïn bombardement aan beelden, indrukken geluiden. SILVAN SCHOONHOVEN WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met woensdag. Noorwegen: Tamelijk veel wolkenvelden en vooral aan de kusten regenachtig. In het noorden ook kans op sneeuw. Landinwaarts ook af en toe zon. Maxima van 3 graden in het noorden tot ongeveer 13 graden in het zuiden. Zweden: Veel wolken en in het noorden en midden perioden met regen, mogelijk ook sneeuw, Naar het zuiden toe droger en kans op zon. Middagtemperatuur van 2 graden in het noorden tot ongeveer 16 graden in het zuiden. bewolking en af toe h^t noordén tot iets boven de-20 graden in het zuidoosten, woensdag minder warm. Denemarken: Waarschijnlijk droog en geregeld zon. Woensdag in het westen meer wolken en kan^op wat regen. Maxima stijgend naar ongeveer 17 graden. Engeland, Schotland, Wales, Ierland: Veranderlijk bewolkt en behoorlijk buiig. Soms erg veel wind. Middagtemperatuur van 8 graden in het noorden van Schot land tot 15 graden in de omgeving van Londen. België en Luxemburg: Zonnige perioden en droog. In het westen wat meer wolken en kans op lichte regen. Maxima stijgend naar ongeveer 23 gra den, in het westen lager. Noord- en Midden-Frankrijk: In de westelijke helft bewolking en regen. In het oosten zonnige perioden en droog. Maxima van 12 graden in 8retagne tot 23 graden in het oosten. Zuid-Frankrijk: In het westen bewolkt en regenachtig. El ders flink wat zon en droog. Warm met maxima ongeveer 23 graden, aan de voet van de Pyreneen nog wat warmer. Van het westen uit bewolking en buien. Langs de Costa's eerst nog droog en zon nig. Maxima in het noordwesten ongeveer 16 graden, elders ongeveer 23 graden, woensdag minder warm. Portugal: Tamelijk wisselvallig met wolken en en kele regen- of onweersbuien. Woensdag droger en wat meer zon. Maxima veelal van 15 tot 20 graden. Mallorca, Ibiza, Menorca: Zonnig en droog. Woensdag meer wolken en later kans op een bui. Middagtempe ratuur ongeveer 23 graden. Marokko: Westkust: eerst zonnig. Woensdag meer wolken en kans op een bui. Maxima on geveer 25 graden. Tunesië: Zonnig en warm. Middagtemperaiuur ruim boven de 30 graden. Madeira: Perioden met zon en waarschijnlijk droog. Maxima iets boven de 20 graden. Canarische Eilanden: Flinke zonnige perioden en droog. Maxi ma 22 tot 26 graden. Duitsland: Perioden met zon en droog Dinsdag in het oosten nog wel kans op wolken en een bui. Middagtemperatuur woensdag stijgend naar ongeveer 22 graden Oostenrijk: Dinsdag in het oosten eerst nog buiig. Verder flinke zonnige perioden en war mer. Maxima woensdag ongeveer 24 gra- Zwitserland: Droog en steeds meer zon. Maxima gaan naar ongeveer 24 graden. Polen: Dinsdag wolken en een enkele pittige re- gen- of onweersbui. Woensdag van het westen uit perioden met zon en droog. Maxima eerst rond 19 graden, woensdag rond 21 graden. Tsjechië en Slowakije: Dinsdag nog enkele wolkenvelden en kans op een stevige regen- of onweersbui. Woensdag zonnige perioden en droog. Middagtemperatuur eerst ongeveer 19 graden, woensdag enkele graden hoger. Hongarije: Dinsdag nog kans op een (onweers)bui. Woensdag van het westen uit perioden met zon. Maxima ongeveer 24 graden. Italië: Flink wat zon en droog. Dinsdag in het zuidoosten nog kans op een (onweers) bui. Maxima 18 tot 24 graden, woensdag Corsica en Sardinië: Perioden met zon en droog. Maxima oplo pend naar ongeveer 25 graden. Griekenland en Kreta: Op de meeste stranden zonnig en droog. Landinwaarts, voornamelijk in het noor den kans op een onweersbui. Middag temperatuur 20 tot 25 graden. Malta: Meest zonnig en droog. Maxima rond 26 graden. Turkije en Cyprus: Landinwaarts kans op een bui. woensdag ook aan de kust. Maar verder zonnige pe rioden. Maxima ongeveer 23 graden. WOENSDAG 26 APRIL 2000 Zon- en maanstanden Zon op 06.20 Zon onder 20.55 Maan op 03.17 Maan onder 11.46 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 09.14 21.55 08.47 21.28 Laag 04.55 17.25 04.36 17.06 Weerrapporten 250408 u Eindhoven Oen Helder Rotterdam Twente Vlissingen Maastricht Aberdeen Athene Barcelona Boedapest Bordeaux Brussel Cyprus ver. 1 14 7 0.0 MÊBÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊimmm^ L O F O LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/ vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12 00 uur 071-512 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE A. Maandag, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn-en Veenstreek D C. van der Plas, chef eindredactie regio J Rijsdam, chef redactie kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden lie TELEFAX Advertenties: 071- 5323 508 Familieberichten: 023— 53 1 7 33f)p 023- 5320 216 Redactie: 071-5321 921 Hoofdredactie: 071- 5315 921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTENTIE!^ Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 071- 5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per halfjaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging verpin het automatisch afschrijven v; abonnements- geld, ontvangen 1,- betaling. VERZENDING PER POST ar abonnementen die per post (bin worden verzonden geldt een toeslag - in portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSE Voor mensen die moeilijk lezen, sl hebben of blind zijn leeshandicap hebben), i< van het regionale nieuws uit het Dagblad op geluidscassette besef informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur, ±C K N H U I Z tolkt w.s.O 24 7 0.0 nw3 21 10 1.0 Wenen 21.4 Zurich 0.0 Bangkok 0.0 Buenos Aires 0.0 Casablanca - 26 10.0 27 18 0.0 20 11 0.0 22 13 0.0 20 12 0.0 29 18 00 19 8 0.9 24 13 0.0 ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonden feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111. m "I p< Regel nü de unieke Internationale Reis- en Kredietbrief PLUS. Als 'uw auto afhaakt, rijdt gewoon verder in een vervaïigende auto. Uw garantie voor een zorgeloze vakantie. Kom langs, bel gratis 0800 - 0503 of kijk op www.anwb.nl ANWB

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 14