Regio Nieuwe koers 3 October- Vereeniging Complete volksoploop rond de kinderwagen Leidse delegatie tevreden over Japanse missie Molen in drie kleuren NSDAG 25 APRIL 2000 if moet een voortdurende bron van vreugde én leed zijn: al de litenlanders die hun best doen de Japanse etiquette te imiteren. 3g 23 üfc op dit punt hebben de Hollandse delegaties in Japan weer het en j idige aangericht. Waarbij ik zelf trouwens - om daar maar eens 1 ie te beginnen - ook niet helemaal vrijuit ga. tt is in Japan gebruik om gasten of genodigden met een ferme bui- —\>s te begroeten. Die gewoonte kunnen Hollanders echter nietzon- risico overnemen, zoals onze tolk Kiyoshi Kuzuno ondervond, Verheugd dat we de man op het laatste mo ment nog hadden kunnen strikken, maakte ik een stevige buiging voor hem toen hij aan kwam draven. Op hetzelfde moment echter ging ook hij door de heupen. En omdat hij voor een Japanner aanzienlijke lengte had, gaven we elkaar een kopstoot van het soort waar John de Wolf vroeger patent op had. Kiyoshi meldde overigens vriendelijk lachend dat het allemaal geen probleem was. Ze blijven hoffelijk, die Ja panners. Ook pogingen om Japans te spreken kunnen tot ferme rampen leiden. Een staatssecretaris, die we even maar verder niet bij naam zullen noemen, schijnt in Japan nogal wat tumult te hebben veroorzaakt toen ze haar publiek na speech in het Japans wilde bedanken voor de aandacht. Een of dere grappenmaker had haar echter wijsgemaakt dat ze dat nest doen met een ferm uitgesproken 'kampai'. Toen ze dat na ar toespraakje zei, brak er - zo gaat het verhaal tenminste - een loorstelbare verwarring uit in de zaal. Mensen uit het publiek vpnnen verwoed te zwaaien met hun lege glazen, terwijl het be nend personeel als gekken rondrende om aan alle vraag naar ank te voldoen. Het tumult was zelfs zo groot dat de organisatie 'e daarop volgende speeches ernstig heeft moeten inkorten. Na af- ip is de staatssecretaris duidelijk geworden dat 'kampai' proost tekent. dersom wisten de Japanse vertalers weer geen raad met de naam dito ld. In Japans is het de gewoonte om bij elke ontmoeting visi- aartjes uit te wisselen. Wethouder Alexander Pechtold had hier- or van de gemeente Leiden én van het Sieboldhuis kaartjes mee- regen. Toen hij de Japanse teksten vergeleek, merkte hij op dat karakters waarmee zijn naam was geschreven op beide kaartjes rschilden. De Japanners maakten hem tenslotte duidelijk dat hij Igens het ene kaartje 'Peclitovski' heette, en volgens het andere iets 'Pech to loei'. is maar dat de stadhuis-telefonistes het weten, mocht er bin- nkort iemand uit Japan bellen voor die Russisch/Italiaanse im- igrantenzoon, die het helemaal tot wethouder heeft geschopt. st wim wegman tyuieteto uit (/rzfian Oktoberfeesten voortaan gesponsord De 3 October-Vereeniging laat zich voortaan sponsoren. De bijdrages van bedrijven en instellingen gelden als waarborg voor de toekomst. Maar de commercie zal geen inbreuk maken op het traditonele karakter van de viering van Leidens Ontzet. Die blijft, zo verzekert woordvoerder L. Kallenberg van de vereniging, gehand haafd. „Omstreden? Ik zou dat woord absoluut niet willen gebrui ken", zegt Kallenberg. „Spon soring is vorig jaar voorgelegd aan de ledenvergadering. Het is unaniem aanvaard. Je kunt spreken van een nieuwe koers." Nooit eerder 'ging' de vereni ging 'commer cieel'. In het leden blad van de ver eniging Jop- pensz-tijding zegt bestuurslid A. de Jong over de sponsoring: „Heel lang konden we alles be- een rol op de achtergrond. Vol- talen uit de opbrengst van de gens De Jong is dat trouwens kermis. Als je een leuk plan ook de wens van de ondeme- had, mocht je dat uitvoeren. Zo mers zelf. gemakkelijk ging het. Maar de Er komen twee categorieën laatste jaren is die vrijheid er sponsors. De grote sponsors, Waarborg voor toekomst ging geld toestoppen worden genoemd in het jaarlijkse pro grammaboekje en op de websi te. Tevens krijgen ze een jaar lijkse eigen bijeenkomst plus een plaquette waaruit hun be trokkenheid bij het 3 oktober feest blijkt. Daarom mag niet iedereen sponsor worden van de 3 October-Vereeniging. Kal lenberg: „Ze moeten sympa thiek staan te genover de Ver- eeniging en een echt Leids be drijf zijn." Ze moeten genoe gen nemen met niet meer. We moeten het bud get scherp in de gaten houden, we kunnen ons geen overschrij dingen meer permitteren." De sponsors krijgen nauwe lijks invloed op de feesten van de vereniging. Hun bijdrages worden niet in de exploitatie van de jaarlijkse festiviteiten opgenomen. Zo is reclame in de optocht bijvoorbeeld uit den boze. Een bord met het op schrift 'Deze haring wordt u aangeboden door...' krijgen de Leidenaars evenmin te zien. Het geld gaat naar het onder houd van de gouden koets van de vereniging, naar 'extraatjes' of is bedoeld om tegenvallers op te vangen. „Er zijn af en toe wat bijzonderheden die van groot belang zijn om te realise ren", zegt de woordvoerder. De bedrijven die de vereni- tien tot vijftien in totaal, inves teren vijf jaar in de vereniging. Deze selecte club heeft de naam 'De Geuzen van Boisot' gekregen. De kleine sponsors zijn verenigd in het '3 October Gilde'. De eerste namen van de grote sponsors maakt de ver eniging op 12 mei tijdens de al gemene ledenvergadering be kend. Kallenberg zegt dat het be sluit van het bestuur om spon sors toe te laten 'een welover wogen keuze' is geweest. „We zijn zeker niet over een nacht ijs gegaan. Je begeeft je in een commercieel traject. Dat is an ders dan wat de Vereeniging al tijd heeft gedaan. Je volgt een nieuwe koers. Dan wil je niet voor verrassingen komen te staan." leiden Molen de Valk, hier gezien vanaf de Beestenmarkt, is net als voorgaande jaren voorzien van een indrukwekkend grote Nederlandse driekleur. Niemand kan de vlag over het hoofd zien. Voetgangers, fiet sers, automobilisten, maar ook watersportliefhebbers kunnen dit jaarlijks terugkerend fenomeen van alle kanten bewonderen. foto hielco kuipers Autopyromaan slaat weer toe Opnieuw is in de Merenwijk een auto in vlammen opge gaan, met brandstichting als oorzaak. In tijdsbestek van een half jaar is al een aantal auto's op die manier op de sloop be land. Rond half twee vanoch tend hoorde een bewoner in de Havikshorst een auto stoppen en weer wegrijden. Even later rook hij een penetrante brand lucht. De bewoner waarschuw de daarop de brandweer die het vuur vrij snel onder controle Bromfietser van telefoon beroofd Een 24-jarige man uit Leiden is zaterdagavond van zijn mobiele telefoon beroofd, nadat hij met zijn bromfiets onderuit was ge gaan op de Vismarkt. Het slachtoffer bleef na het ongeluk gewond liggen. Twee meisjes van ongeveer zeventien jaar haalden vervolgens het tele foontje uit de jaszak van de man en liepen daarna weg. Op de Willem de Zwijgerlaan is zondagavond eveneens een 17- jarige fietser uit Leiderdorp be roofd van zijn telefoontje. Debat over het kabinet-Den Uyl Het kabinet-Den Uyl (1973- 1977) is nog altijd onderwerp van gesprek voor politici en po liticologen. Willem Aantjes, Ed van Thijn en Bram Stemerdink, drie hoofdrolspelers van toen, komen morgen naar Leiden voor een discussie over de 'ver beelding' in de politiek. De toenmalige fractieleiders van ARP en PvdA en oud-staatsse cretaris (en later minister) van Defensie zijn uitgenodigd door de Studievereniging voor Politi cologen in Leiden. Het trio krijgt gezelschap van Trouw- journalist Willem Breedveld, co-auteur van het onlangs ver schenen boek de Verbeelding aan de macht en destijds poli tiek adviseur van premier Joop den Uyl. Het debat begint om 19.30 uur in het Klein Auditori um van het Academiegebouw aan Rapenburg 73. /andelen van de Koningstraat aar de stad was voor moeder an der Steen in die dagen bij- ans een onmogelijkheid. Ze as de Maresingel nog niet op- edraaid of rond de kinderwa- n had zich een complete alksoploop voltrokken. „Dan loest de politie er aan te pas amen om haar door het ge- rang heen weer heelhuids aar huis te manoeuvreren", fijnst Cees als hij praat over tijd van toen. „Nu kijkt nie- land er meer van op, maar 'aar geleden was een rieling nog een regelrecht onder. Dat kwam niet of nau- elijks voor. Daar hield het ;rkeer voor stil." elf staan Wil (50), Leny (50) en lees (50) op 27 april stil bij 3 x 150 jaar Van der Steen, en gelegenheid die ze te baat emen om familie, vrienden en :nnissen bijeen te halen voor in hernieuwde kennismaking iet het fenomeen drieling, 'oorgaans vieren ze hun ver jaardagen apart. Maar voor die halve eeuw maken ze uiteraard een uitzondering. „En voor 75 jaar", grapt Wil, „heb ik op de voorhand vast Robijnzicht af gehuurd. De volhouders in on ze omgeving kunnen dat bij deze in hun agenda noteren. Dat we tegen die tijd met z'n drietjes daar receptie houden." Goed dat te weten voor straks. Maar eerst nog even terug in de tijd. Naar 1950 toen die won derbaarlijke vermenigvuldiging gestalte kreeg. Want miracu leus was het zeker. Niemand, maar dan ook echt niemand, had in de gaten dat zich zoiets in huize Van der Steen aan het voltrekken was. Eerst kwam Le ny. Ruim vijf pond, schoon aan de haak. Maar tot ieders verras sing diende zich daarnaast ook Wil aan, eveneens vijf pond plus. En tot ieders verbazing kwam er nog eentje, Cees. Ook vijf pond en nog wat. „We wa ren de eerste drieling ter we reld die niet in een couveuse hoefde", zegt Leny, „zó zwaar waren wij. Toch verwachtte niemand, ook de dokter niet, een drieling. Een donderslag bij heldere hemel." Een klap die in het gezin Van der Steen, dat op dat moment reeds vijf kinderen telde, nog lang zou nadreunen. „Moeders haar", vertelt Leny, „kleurde van de ene op de andere dag van gitzwart naar zilvergrijs. En pa viel zomaar 20 pond af. En dan te bedenken dat er eigen lijk nog een vierde was. Een zusje. Helaas doodgeboren. Al met al waren we plotseling met z'n elven. Daar hadden ze to taal niet op gerekend." Het inkomen van pa, ketting smid bij de voormalige Grof smederij, was er in elk geval niet op berekend. Spontane in zamelingen op zijn werk boden voor even soelaas, maar het was in die tijd toch vooral de eindjes aan elkaar knopen. „Nou gold dat voor iedereen, hoor, in de Mors waarheen we inmiddels waren verhuisd", zegt Cees. „Niemand had het breed in die tijd. Niet dat we echt arm waren. We hadden te eten en we zagen er netjes uit. Maar er kon nooit iets extra's vanaf. Altijd stonden we daar met z'n drieën onze handjes op te houden. Meestal tevergeefs. Ze hadden het gewoon niet. Punt uit." Gezelligheid dan maar als re delijk alternatief. „Want gezel lig was het thuis", zegt Wil. „We waren al met veel, maar gek genoeg trok dat blijkbaar andere kinderen alleen maar aan. Ons huis in de Leeman straat was een verzamelpunt. We hadden dezelfde vriendjes. We zaten natuurlijk ook bij el kaar in de klas. Dat dreigde even ruw verstoord te worden toen Cees en ik in de vierde bleven zitten. Leny, de slimste van het stel, was gewoon over. Om de boel bijelkaar te hou den, lieten ze haar toen ook maar zitten. Tja, het heeft ook zo zijn nadelen om bij een Doorgaans vieren ze hun verjaardagen apart. Maar voor het halve eeuwfeest maakt de drieling Cees, Leny en Wil van der Steen graag een uitzondering. foto hielco kuipers drieling te horen." Wat haar, naast het biologische aspect, nog meer apart zette, was het feit dat de jongens bin nen het geheel van de drieling een eeneiige tweeling vorm den. Leny: „Na de lagere school ging ik naar de Mulo en zij samen naar de Ambachts school. Ze gingen voetballen bij LDWS, nog mede opgericht door pa. Ze werkten aanvanke lijk ook voor dezelfde baas. Lo gisch dat zij meer met elkaar optrokken, meer met elkaar ge meen hadden." 4 Omdat ze nog altijd - op de snor na - sprekend op elkaar lijken, legde het tweetal er door de jaren heen veel eer in om met 'wisseltrucs' de boel vrolijk in de maling te nemen. „Dat was al bij het voetballen zo", zegt Cees, „maar laatst hadden we het ook nog op werk. Wil werkt vast bij Huis ter Duin en ik heb daar ook wel eens een klus. Ben ik bezig aan een fon teintje, komt een manager naar me toe die zegt: 'jij hebt ook overal verstand van, ik zag je zojuist nog bezig met de bedra ding'. Ik onderken dat en zeg: 'uiteraard'. Enfin, hij loopt de gang uit, slaat de hoek om en ziet Wil net onder de vloer kruipen. Zegt: 'doe je dat ook al?' Wil doorziet op zijn beurt de zaak onmiddellijk en zegt: 'Tuurlijk, ik doe toch alles hier'. Daar is geen woord aan gelo gen, alleen die arme man be greep er niks van hoe ik zo snel en op verschillende plaatsen tegelijk allerlei verschillende werkzaamheden kon verrich ten. Hij krabt zich nu nog ach ter de oren." Hoewel ze eigen karakters heb ben en eigen levens leiden, is de band tussen de drieling on veranderd hecht. „Wal het pre cies is", zegt Wil, „is moeilijk onder woorden te brengen. Nee, het zijn niet die stereotie pe dingen die aan meerlingen worden toegedicht als op het zelfde moment dezelfde pijn voelen of onafhankelijk van el kaar dezelfde trui kopen, hoe wel dat laatste wel eens is voor gekomen. Ik weet het niet, die band bestaat gewoon. Al vijftig jaar." ad van kaam De wethouders Pechtold en Schultz zijn uitermate tevreden over hun bezoek aan Nagasaki en Osaka. Ze vinden dat Leiden en de regio zich op een goede manier in Japan hebben gepre senteerd. „De intentieverkla ring over een culturele samen werking tussen Leiden en Na gasaki is al één succes. Econo misch zijn er weliswaar nog geen concrete resultaten, maar zo snel gaan de dingen ook niet in Japan", meent wethouder Pechtold. „Toch denk ik dat de ze reis al alleszins de moeite waard is geweest als er later één Japans bedrijf zich in Leiden, vestigt." En Schultz: „Er zijn verscheidene contacten gelegd die in de toekomst heel waarde vol kunnen blijken. We zijn met elkaar een flinke stap verder ge komen." De beide wethouders bena drukken dat de reis ook voor hezelf nuttig is geweest. Schultz: „Je krijgt een beter in zicht hoe de dingen daar gaan: wat de gevoeligheden zijn, wat mensen belangrijk vinden en hoe je daarmee moet omgaan. Dat kan alleen maar een voor deel zijn als je later met Japan ners spreekt." De wethouder economische zaken is bewust niet op de voorgrond getreden tijdens de economische presentatie van Rijnland in Japan. Ze heeft dat overgelaten aan voorzitter Jac ques Blommers van de Kamer van Koophandel en de Alphen- se burgemeester Nico Schoof. „Japanners zijn niet gewend aan leidinggevende vrouwen. Dus leek het ons beter dat Jac ques en Nico de presentatie de den." Achteraf heeft ze gemerkt dat Japanners er helemaal geen moeite mee hebben als een westerse vrouw zich manifes teert. „De presentatie is prima gegaan. Geen enkel woord van kritiek daarover. Maar achteraf denk ik dat ik toch iets meer in het voetlicht had moeten staan." De samenwerking met de Ka mer van Koophandel en Alphen is haar uitstekend bevallen. Vol gens haar is een gezamenlijk optreden zeker voor herhaling vatbaar. „Al sluit ik niet uit dat we bij andere gelegenheden ook samen met andere plaatsen aan de slag gaan. Leiden en Al phen richten zich toch op to taal andere takken van bedrij vigheid. Zij zoeken vooral logis tiek en transport, terwijl wij vooral op zoek zijn naar bio sci ence bedrijven." De samenwer king economie en cultuur is haar eveneens uitstekend be vallen. „Zo'n samenwerking tussen bedrijfsleven, musea en gemeenten is prima. En als de volgende keer ook nog een ver tegenwoordiging van de univer siteit erbij zou kunnen zitten, is het helemaal mooi." Pechtold en Schultz verwach ten niet dat er op korte termijn veel meer buitenlandse missies komen. „We gaan al een keer per jaar naar de grote biotech- nologiebeurs in Amerika. Dat is de plaats waar we moeten zijn. Deze reis naar Japan is een hele nuttige geweest, maar we moe ten ook weer niet overdrijven", aldus Schultz. Pechtold heeft in Japan in elk geval één belangrijke les ge leerd. „We praten in Nederland vaak over meer vrijheid op het gebied van ruimtelijke orde ning. Maar als ik zie waar het ontbreken van regels toe kan leiden, zoals hier in Japan, dan schrik ik toch wel. Alles is hier door elkaar gekwakt en veel van waarde is verdwenen. Dat hoeft voor mij niet." delegatie, met onder andere Volkenkunde-directeur S. En- oud-burgemeester Goekoop en zijn vrouw en - geheel rechts Leidse wethouder, die in Japan de namen 'Pechtovski' en 'Pecht- draagt.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13