Acties bij Philips voor nieuwe CAO Economie Beroep van conducteur erg populair Lading zuivere soja mwSL Klacht tegen World Online bijna rond P&O Nedlloyd doet mee in Chinese sloopwerf Distributiepunt Boeing op Schiphol in gebruik Er is meer dan welvaart fERDAG 22 APRIL 2000 j statement adviseert over huisvesting kterdam Makelaar DTZ Zadelhoff en Boer Croon Strategy id Management Group in Amsterdam hebben samen een uwe dochteronderneming opgericht. Estatement, zoals de iw**"" ^eet' grote en het liefst ook buitenlandse bedrijven I Iviseren over huisvesting. Boer Croon ziet kansen bij huis- itingsvraagstukken die kunnen voortvloeien uit reorganisa- s en fusies. «s Iroucho-Club in Londen te koop iden De Groucho-Club in Londen, hét trefpunt voor schrij- [s en uitgevers, komt binnenkort in andere handen. De 30-ja- ;e hotelhouder Benjamin Fry wil de club overnemen van de m iö vooraanstaande eigenaars. Fry biedt de aandeelhouders, «als de schrijvers Salman Rushdie en Ruth Rendell en acteurs sSteve Martin en Julie Christie, 2,95 gulden meer dan de hui- jv:; waarde van 5,55 gulden per aandeel. De club in Soho ont- ond in 1994 als tegenhanger van de besloten herenclub. De ib werd genoemd naar de komiek Groucho Marx, de anima- van de Marx Brothers, wegens zijn uitspraak dat hij nooit lid i een club zou worden die hem als lid wilde. ||iiim drie procent voor houtbranche irden De vijfduizend werknemers in de houtverwerkende ïustrie (onder meer pallets, klompen en bezems) krijgen van- 1 mei in fasen 3,25 procent meer loon. Daarbovenop keren ivverkgevers in oktober een eenmalige uitkering van een i-art van het jaarsalaris uit. Dat hebben de bonden en werkge- rs gisteren afgesproken in een nieuwe eenjarige CAO. Verder irdt het ziekteverzuim anders aangepakt. Vanaf de tweede 'kmelding in een kalenderjaar wordt het loon de eerste drie gen gekort met 15 procent. Nu krijgen de werknemers vanaf teerste ziekteverzuim gemiddeld een korting van 30 procent. 'C slachtoffer computerdiefstal ihoven De vestiging van kabelbedrijf UPC in Eindhoven is --7de nacht van donderdag op vrijdag bezocht door inbrekers, r even hebben tachtig computers gestolen. Door de diefstal j; dden medewerkers van de intemet-helpdesk gisteren geen j egang meer tot de centrale computer met alle klantgegevens. ©r internetklanten in Amsterdam, Purmerend, Zaanstad en sn I iversum heeft UPC een tweede helpdesk in haar kantoor in uze nsterdam. Zij hebben dus geen last van de inbraak. tost bij PCM valt erg tegen 'eukt teer! sterdam De nettowinst van PCM is vorig jaar met vier pro- 5143 ut gestegen tot 75 miljoen gulden. De uitgever van de Volks - 5325 int, Algemeen Dagblad en NRC Handelsblad had een groei H ntien procent verwacht. De omzet over 1999 steeg met 7,9 I ocent tot ruim anderhalf miljard. Het eerste half jaar steeg de ttowinst nog met 34 procent, maar daarna zakte het resultaat De lancering van drie dure kleurenmagazines bij de landelij- jag paradepaardjes van PCM vormden een flinke kostenpost. De tributie leverde PCM een extra kostenpost op aan hogere lo- n. Daarnaast zullen investeringen in ICT en internet de winst er 2000 onder druk zetten, voorspelt topman C. Smaling. J Inden geven De Biesbosch niet op 1 - rdrecht De vakbonden eisen dat de directie van scheeps- rf De Biesbosch in Dordrecht opnieuw gaat onderhandelen it IHC Holland. Ze noemen het onacceptabel als dat niet ge- urt en weigeren voorlopig over een ander scenario te spre es i. Eind vorige week werd bekend dat IHC afziet van overna- r van de noodlijdende De Biesbosch, omdat de werf vorig jaar 1 en de verwachting in een miljoenenverlies heeft geleden. rdoor staat de werkgelegenheid van 150 van de 170 werkne- f rs op het spel. De verwachting is dat uiterlijk volgende week dag de beslissing over De Biesbosch wordt genomen. 'N breidt Hongaarse belangen uit ihaag KPN heeft zijn belang in de Hongaarse telecomope- >r PanTel uitgebreid. Voor 310 miljoen gulden heeft KPN er 'procent bijgekocht en houdt nu 75,2 procent van het be- l Naast KPN hebben de Hongaarse spoorwegen Mav Rt een ang van 10,1 procent en het automatiseringsbedrijf KFKI Rt procent. I" lotorola neemt fabriek Hyundai over iburgh Motorola, na Nokia de grootste producent van mo le telefoons ter wereld, neemt een halfgeleiderfabriek in het lotse Dunfermline over van het Zuid-Koreaanse Hyundai. I torola zegt ongeveer 4,8 miljard gulden kwijt te zijn om de ntil riek gebruiksklaar te maken. Met de nieuwe productiefacili- hoopt Motorola beter aan de sterke huidige en toekomstige 2| ag te kunnen voldoen. In 1998 schortte Hyundai wegens de ë-crisis de bouw van de fabriek op. In totaal hebben de Zuid- eanen er ruim 920 miljoen gulden in geïnvesteerd. lit~ in slaan steeds meer aan HIC) eleggen, maar dat wil niet en dat ze volledig ver- vd zijn met de financiële ld. Twee op de drie beleg- tveten niet wat de Nasdaq ^Amerikaanse schermen- 5 die grossiert in IT-fond- nt Le Soir pakte gisteren iet de resultaten van een lete, die vorige week is ge- Jen. Een op de vijf Belgen ■rocent) spendeert een deel ijn spaargeld aan beurs- tcten. Vlamingen (25 pro zijn actiever dan Fransta- (18 procent), en beleggen oral een mannelijke aange- eeste Belgische beleggers iten niet wat de Nasdaq is utrecht anp Ondanks de negatieve berich ten over agressie in de treinen, blijkt het beroep conducteur zeer populair te zijn. Sinds de Nederlandse Spoorwegen nog geen twee weken geleden een wervingsactie begon, hebben ruim 2.000 mensen gereageerd. „Dit overtreft al onze verwach tingen", zegt een woordvoer ster glunderend. Afgelopen woensdag hadden al zo'n 2.100 geïnteresseerden een informatiepakket met een sollicitatieformulier aange vraagd. Inmiddels komen de in gevulde formulieren langzaam binnen, aldus de zegsvrouwe. De NS hebben enkele hon derden conducteurs nodig. Het bedrijf heeft daarom een groot publiciteitsoffensief ingezet, met spotjes op tv en adverten ties in verschillende bladen. Om de druk enigszins van de ketel te halen, leiden de spoor wegen ook intern mensen op tot conducteur. Bonden accepteren houding concerndirectie niet De vakbonden gaan vanaf dinsdag actie voeren bij vesti gingen van Philips. De vakorganisaties willen de leden tijdens poortacties informeren over de gang van zaken bij het CAO-overleg. FNV-bestuurder J. Cuperus heeft dit meegedeeld. Waar de eerste actie plaatsvindt, wil hij nog niet zeggen. eindhoven anp Het overleg over een nieuwe CAO voor ongeveer 38.000 werknemers van het elektroni caconcern is eenzijdig door Philips beëindigd. Het bedrijf is van plan het beloningssysteem drastisch te veranderen. Het concern wil toe naar een vorm van prestatiebeloning, gekop peld aan een bonusregeling die kan oplopen tot ruim acht pro cent. Daarbij is op termijn geen ruimte meer voor een collectie ve loonsverhoging die voor alle werknemers gelijk is. Vooral tegen dat laatste heb ben de FNV, CNV en VHPP ern stige bezwaren. Bovendien hebben ze grote moeite met de manier waarop Philips de werk nemers wil laten beoordelen. Toen vorige week bleek dat het overleg in een patstelling was terecht gekomen, besloot Philips eenzijdig er een punt achter te zetten. Het bedrijf zegde de werknemers op 1 juli een loonsverhoging toe van 3,25 procent. Bovendien blijven de afspraken uit de oude CAO van kracht. Die arbeidsovereen komst is formeel op 1 april af gelopen. Aan de poortacties doen vol gende week naast FNV Bondge noten ook CNV Bedrijvenbond en de Vereniging van Hoger Philips personeel mee. Vak bond De Unie heeft eerder te kennen gegeven niet veel zin te hebben in acties. Of dat in houdt dat deze bond zich dis tantieert van de poortacties, is niet duidelijk. Bestuurder An- driessen was gisteren niet be reikbaar voor commentaar. De drie andere bonden willen in de eerste week van mei hun leden raadplegen. Die moeten het licht op groen zetten om echte acties te gaan voeren bij Philips. legenheid: een op de vier man nen tegenover een op de vijf vrouwen. Maar de onwetend heid met de beurswereld is groot. Dat twintig procent van de ondervraagden weet wat de Nasdaq is, is nog wel te begrij pen. Verontrustender is dat on der de beleggers zelf slechts 36 procent het goede antwoord gaf. Sommigen dachten dat het om een wetenschappelijke term voor het meten van atmosferi sche druk ging. Veertien procent van de onder vraagden kon verder niet de sa menstelling van zijn aandelen- portefeuille beschrijven. Der tien procent wist niet wat de 'nationaliteit' van zijn stukken was. M' C' saint-nazaire In de Franse haven Montoir wordt een begin gemaakt met het lossen van een scheepslading soja uit Brazilië. Het betreft een kleine 20.000 ton zuivere soja, die niet genetisch gemanipuleerd is. De Franse supermarktketen Carrefour is bezig een netwerk op te zetten dat alleen met zuivere, dus niet genetisch gemanipuleerde voedingsstoffen werkt. foto afp frank perry Wie echt op z'n telefoonrekening wil besparen, kiest voor het allerlaagste tarief in het gebied waarbinnen u het meeste belt. Met VoordeelNummers belt u name lijk binnen de eigen regio gedurende het hele weekend en iedere nacht van 24.00 tot 8.00 uur voor slechts 1,8 ct/min. Bel de ZelfServiceLijn voor het instellen van uw eigen VoordeelNummers: 0800-0429. Tarieven gebaseerd op VoordeelNummers binnen VoordeelNummers f 10,-). Iedere nacht van 24.00 tot ct/min. Doordeweeks van 8.00 tot 20.00 uur 5 ct/min 24.00 uur 2,7 ct/min, Starttarief met VoordeelNumme :igen regio malige administratiekosten gedurende het gehele weekend 1,8 in 20.00 t gesprek. Advocatenduo vertegenwoordigt tienduizend mensen den haag gpd De Amsterdamse advocaten G. Spong en O. Hammerstein verwachten begin mei het dossier World Online rond te hebben. Zij zullen dan een aanklacht indienen bij het openbaar ministerie. De advocaten vertegen woordigen naar eigen zeggen circa tiendui zend mensen die geld hebben verloren aan de mislukte beursgang van World Online (WOL). De advocaten houden niet alleen de on derneming daarvoor aansprakelijk, maar ook oprichter Nina Brink en de banken die het bedrijf naar de beurs hebben gebracht; ABN Amro en Goldman Sachs. Spong is bereid sa men te werken met de Vereniging van Effec tenbezitters (VEB), die ook een juridische procedure is begonnen. „Daarover is vorige week al kort contact geweest, maar dat heeft helaas niets opgeleverd." De VEB noemt een alliantie met de twee advocaten voorbarig. „Spong en Hammer stein willen de emissie ongedaan maken. Wij eisen een schadevergoeding. Dat laat zich moeilijk verenigen", aldus een woordvoer der. De vereniging zegt de laatste dagen veel telefoontjes en e-mails te krijgen van beleg gers, die zich willen aansluiten bij de claims tegen World Online en de banken. „We heb ben extra uitzendkrachten moeten inhuren om alle vragen te beantwoorden." World Online ging 17 maart voor 43 euro naar de beurs. Daarna begon het aandeel aan een onstuitbare daling. Het vertrouwen van beleggers kreeg een knauw toen bleek dat oprichter Nina Brink eind vorig jaar een groot deel van haar aandelen had verkocht voor zes euro per stuk. Volgens deskundigen hebben Brink en de banken dat niet duidelijk genoeg gemeld in het prospectus. rotterdam èpd derschrijft de rederij met deze samenwerking het belang dat schepen op de juiste wijze wor den gesloopt. „Op dit moment zijn er nergens in de wereld plaatsen waar schepen op een voor het milieu acceptabele wijze kunnen worden ge sloopt", zegt Van Slobbe. Oude, afgeschreven schepen worden op dit moment ge sloopt in landen als China, In dia en Bangladesh. De schepen worden daar aan het strand ge zet, waarna vele honderden ar beiders zonder modern materi eel en zonder beschermde kle ding en maatregelen de sche pen uit elkaar halen. In de meeste van de nu ver ouderde schepen is veel asbest als isolatiemateriaal verwerkt. Soms bevinden zich in (lading) tanks nog resten gevaarlijke stoffen. P&O Nedlloyd heeft de afgelopen twee jaar regelmatig bezoek gehad van onder meer de milieuorganisatie Green peace, die zich verzet tegen de huidige manier van het slopen van schepen. De Brits/Nederlandse rederij P&O Nedlloyd helpt een Chine se scheepssloperij bij het veilig ontmantelen van oude sche pen. De rederij heeft een vijfja rig contract gesloten met de Jiang Yin-sloperij en de Chinese organisatie voor scheepsslopers voor het verbeteren van veilig heidsnormen en procedures. P&O Nedlloyd wil met beide partijen een werf ontwikkelen waar op veilig en milieuvrien delijke wijze schepen kunnen worden gesloopt. De Chinese werf ligt 130 kilometer ten noorden van Shanghai in de delta van de Yangtze-rivier. De Brits/Nederlandse rederij zal zorgen voor modem en vei lig materieel om eventueel aan wezige schadelijke stoffen uit schepen te verwijderen. Tevens wordt het personeel getraind en wordt informatie verstrekt over gevaarlijke stoffen die bij de bouw van schepen worden ge bruikt. Volgens vlootdirecteur R. van Slobbe van P&O Nedlloyd on- schiphol-ruk pieter van hove Op Schiphol-Rijk is deze week een distributiecentrum voor re serve-onderdelen van Boeing in gebruik genomen. Naast Schip hol-Rijk heeft de vliegtuigbou wer wereldwijd zeven andere vestigingen met voorraden. In het onderkomen op de luchthaven bevindt zich nu een voorraad van ongeveer 50.000 verschillende onderdelen, die bestemd zijn voor alle types vliegtuigen van Boeing. Het complex, dat wordt gehuurd, bestaat verder uit verschillende kantoorruimtes. Bij het ontwerp is rekening gehouden met een eventuele uitbreiding. Het personeel is op contractbasis uitgeleend door KLM Cargo. Klanten kunnen hun bestellingen ook plaatsen via de website van Boeing. De materialen worden vervolgens via de luchthaven overgevlo gen. ECONOMIE WIJZER Wat gaat het toch goed met de Nederlandse economie. Het laatste kwartaal groeide de BV Nederland weer eens met een riante 4,1 percent. De werkloos heid blijft dalen, de inflatie blijft bescheiden en de koopkracht gaat gestaag omhoog. Het lijkt niet op te kunnen. Nimmer hebben we het zo goed met elkaar gehad. Zelfs het Centraal Planbureau, dat normaal uitblinkt in nuchter heid en bedaardheid, kon zijn enthousiasme nauwelijks ver hullen in haar laatste plan. Het gaat zo goed dat het bijna eng is. Want hoe lang kan dit voortduren? En maken we wel genoeg gebruik van onze rijk dom? Hoe goed het gaat, vertellen de cijfers. Het CPB verwacht dat de werkloosheid in 2001 verder zal dalen tot 2,75 percent en dat is ongekend laag. Mijn studen ten kunnen hun geluk niet op. Dit is hun markt. Het wordt steeds moeilijker hen vast te houden, want links en rechts wor den ze verleid met lucratieve aanbie dingen. En dat is een teken van een sterke economie. Gezien de over spannen economie zouden wij econo men een stijging van de prijzen ver wachten. Dit keer komt deze theorie niet uit. De inflatie (oftewel de groei van het alge mene prijsniveau) blijft opmer kelijk laag en dat ondanks een verdubbeling van de olieprij zen. Het CPB verwaght een inflatie dit jaar van 2,25 percent en dat is niet iets om ons druk over te maken. U zult het nauwelijks in de winkel kunnen waarnemen. Groei met lage inflatie; het kan niet op. De overheid spint garen bij de ze ontwikkelingen. Ze verdient flink aan de explosie van de huizenprijzen dankzij de over drachtbelasting die een percen tage is van elke huizentransac tie. En met al die bestedingen gaan de opbrengsten van de BTW omhoog en de extra op brengsten van de inkomstenbe lastingen zijn ook niet te ver smaden. Dit jaar houdt de regering reke ning met een totaal aan mee vallers van 15 miljard gulden. Dat is veel geld, genoeg om de kosten van de Betuwelijn te dekken! Het Centraal Planbureau zou het CPB niet zijn als het geen waarschuwingen voor ons heeft. In zijn verklaring voor de gunstige ontwikkeling van de afgelopen jaren, spelen de be scheiden loonstijgingen een grote rol. Dankzij de relatief la ge lonen hier kan het Neder landse bedrijfsleven de concur rentie in Duitsland en andere landen goed aan en blijven Ne- ARJO KLAMER hoogleraar economie Erasmus Universiteit derlandse producten in het bui tenland relatief goedkoop. De cijfers voor de uitvoer laten dit zien. Vorig jaar was de groei van de export vijf percent en dit jaar verwacht het CPB een groei van negen percent. Om dit voordeel vast te houden hoopt het CPB dat de vakbonden zich inhouden met hun looneisen. Ze houdt rekening met een stij ging van 3,25 percent maar daar moet het wat haar betreft bij blijven. Ook adviseert het CPB de over heid zich niet rijk te rekenen. Zuinig als de rekenmeesters van nature zijn, zien ze de mee vallers graag aangewend voor een aflossing van de schuld. Verder verwacht het CPB niet dat de Nieuwe Economie met zijn internet eeuwige voor spoed gaat brengen, zoals som mige van haar profeten ons voorhouden. Ondanks al die in vesteringen in de digitale tech nologie blijven de winsten in de ar beidsproductiviteit bescheiden,zeker in vergelijking met de VS. Het CPB wil wel een vernieu wing zien in de eco nomie, maar geen nieuw, tijdperk. Zo'n instelling als die van het CPB kan ik wel waarderen. Deze opstelling past de typisch Neder landse nuchterheid en bescheidenheid. De hype rond World Online past hier niet en ik vermoed dat zoveel mensen zo kwaad zijn op Nina Brink en haar banken, omdat ze zich schamen dat ze zich zo hebben laten gaan. Laten we gewoon doen, dan doen we al gek ge noeg. Niet dan? Daarom is het belangrijk om niet al te gek te doen met de voorspoed die ons getroffen heeft. Voorzichtigheid met de loonontwikkeling is geboden, maar dat geldt ook ten aanzien van de exorbitante salarissen die topmanagers zichzelf beta len. Het toenemende inko mensverschil is een bom onder ons bestel. Als de bazen zich verrijken, willen wij straks ook wel wat meer. Waarom zouden wij ons beheersen als zij dat niet doen? Verder moet de overheid op passen niet al te voorzichtig te zijn als het om het onderwijs en de zorg gaat. Juist nu het goed gaat, moeten we ervoor zorgen dat die basisvoorzieningen goed zijn. Nu moeten we ons kleinere, kwalitatief hoogstaan de scholen en universiteiten veroorloven om onszelf meer kansen te gunnen in de kennis economie van de toekomst. En tenslotte, het kan toch niet dat juist nu het zo goed gaat, men sen wanhopig zitten te wachten op thuiszorg, omdat daar geen geld voor is. We dienen wel in de gaten te houden wat belang rijk is in het leven.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 9