Veel multicultureler dan Londen wordt het niet Frankrijk absorbeert al eeuwen immigranten Buitenland Duitsland nog lang niet 'multi-kulti' •vr; a iRDAG 22 APRIL 2000 de multiculturele sa- Jeving, die vooral in de ie steden ontstaat, uit- ipen op een drama? Of ven autochtonen en euvvkomers tamelijk edzaam met elkaar sa il? En hebben de laat- ook iets in de melk te kelen? Het zijn vragen en Nederlands debat. ;e ontwikkeling maakt iiulticulturele samenle- ng bij de buren door? ■N HARM HARKEMA jvvel alle toeristengidsjes t Londen geroemd als een opolitische, vibrerende, ior rr culturele smeltkroes. Lon- taat met New York te boek meest internationale stad ireld. Er worden hier meer talen gesproken, 33 na- iteiten zijn vertegenwoor- let meer dan 10.000 men- daarnaast nog eens 12 teer dan 5.000. rijk als Brixton staat be- |als Caribisch, in Tower its wonen veel Bengalen, Neasden staat de grootste letempel buiten India. In 'enkele wijk overigens teen bepaalde groep dan de helft van de bevol- hand lit en elke goudkust heeft ange lammer: ook in het Kensington staan gemeen- je in Londen ook bent, I word je met het interna- le karakter van de stad ge- inteerd. Neem het keurige 7qp 'inchley. Het postkantoor met vaardige hand ge il door een Indiaas echt- De groenteboer is Tony Inental. Hij is een van de HUI 'eer 50.000 Grieks-Cyprio- e9s Londen, heeft een zoon 3 die plat-Londens spreekt 8 oc n grote fan is van zowel tthene als Arsenal. Het as- ïent van Tony is interna- al, en dat geldt ook voor lantenkring. I komt bij Chorak van- een sjieke bakkerij die gedreven door een Irani- verschillende Oost-Euro- rinkelmeisjes in dienst ~'e bedrijfsleider van de 'estiging van pizzaketen een Kosovaar die bij :ur landgenoten werft. :1 het complete perso- estand bestaat uit Koso- vluchtelingen. Geen zie- in, maar snelle, zelfbe- en professionele twinti- peland mogen asielzoe- jen halfjaar na aankomst let werk. Een hunner, lis nu zeven jaar in Lon- Yorgos Kyriakou Panyiotou, beter bekend als George Michael, wordt vastgelegd door een horde fotografen en cameraploegen. De zanger, vooral beroemd geworden als helft van het duo Wham!, is de succesvolle zoon van Grieks-Cypriotische immigranten in Londen. foto epa cerrypenny den en heeft inmiddels een per manente verblijfsvergunning. In zijn vrije studeert hij Engels en toeristisch management. Toen laatst.mijn computer het begaf, stuurde de reparateur een Zuid-Afrikaanse whizzkid langs die een floppy een skijffie noemde. Hij is een van de hon derdduizenden jongeren onder de 27 jaar die hier twee jaar mogen werken, omdat ze uit een land van het Britse Geme nebest komen. De babysit is een Hongaarse, de zolder is verbouwd door een Jamaicaan- se aannemer, die was aanbevo len door de Iraanse kastelein van de Charleston-pub om de hoek, en de buren zijn Canade zen, Pakistanen, joden en Ja panners. In East-Finchley en aanpalende wijken wonen relatief veel jood se mensen, en dus is er ook koosjere middenstand. Het top punt van kruisbestuiving zijn de koosjere winkels die worden gedreven door Indiërs. En er is Kaifeng, een koosjer Chinees restaurant. Dit beeld moet ook premier Tony Blair voor ogen hebben gehad, toen hij een half jaar geleden zei: „De grootste, maar meest miskende kracht van Londen is haar vruchtbare mix van nationaliteiten en cul turen, haar creativiteit en haar kosmopolitische aard." Er kan natuurlijk ook een veel minder rooskleurig verhaal worden verteld. De gemiddelde Londense taxichauffeur is daar goed in: „Er zijn natuurlijk ook wel goeie Paki's, maar over het algemeen..." En natuurlijk zijn alle asielzoekers 'profiteurs en gelukzoekers'. In dat laatste worden zij bevestigd door de populaire tabloids, die alle asielzoekers in een kwaad dag licht stellen. Ook de Conservatieve Partij doet daar niet moeilijk over. Die rept bij voorkeur van be dreigende 'stromen nep-asiel- zoekers', en is voor dat stigma tiserende taalgebruik kortgele den nog op de vingers getikt door de Verenigde Naties. Een slechte naam heeft ook de Lon dense politie. Een onderzoeks commissie oordeelde vorig jaar dat de politie 'institutioneel ra cistisch' is. De politietop ont kende het niet, en beloofde be terschap. Maar niet alleen de politie maakt zich schuldig aan racis me. Zo zijn de afgelopen maan den verschillende blanke man nen die een zwarte partner hebben door racisten bedreigd, en bij Oxford is een jeugdige Pakistaan door blanke jongens overgoten met benzine onder het motto dat hij een stinkende Paki was. Maakt dat Groot-Brit- tannië dan tot een land van vreemdelingenhaters? Wie de twee jaar oude, als stan daardwerk beschouwde studie 'Etnische minderheden in Groot-Brittannië' doorneemt, komt tot de conclusie dat dat wel meevalt. De Britse - en dus ook de Londense - samenleving lijkt althans geen slechter figuur te slaan dan het gemiddelde West-Europese land, en komt in een aantal opzichten (taai- voordeel?) zelfs beter uit de bus. Niet goed gaat het in zijn alge meenheid met de Pakistani en Bengalen. Ze wonen in de slechtste buurten, zijn het slechtst opgeleid, spreken het slechtst Engels en kampen dus ook met hoge werkloosheid. Een stuk minder slecht gaat het met de Indiërs en de (zwarte) West-Indiërs. Zij halen in me nig opzicht hun achterstand op blanken snel in, al baart met name het ontbreken van de va der in menig Caribisch gezin zorgen. Ronduit uitstekend gaat het met de Chinezen en de Afri kaanse Indiërs (uit onder meer Uganda). Deze bevolkingsgroe pen doen het gemiddeld zelfs beter dan blanke Engelsen. Hoopgevend is ook dat raciale vooroordelen blijken af te ne men (onder ouderen zijn die het grootst), dat het aantal ge mengde huwelijkheden toe neemt, en dat minderheden in toenemende mate de weg haar de universiteit weten te vinden, ook Pakistaanse jongeren. Voor beleidsmakers is het rap port echter een ramp. Na 359 pagina's onderzoeksresultaten is een van de belangrijkste con clusies: „Hoewel de omstandig heden van minderheden enkele gemeenschappelijke bronnen voor ongelijkheid aangeven, la ten die zich niet begrenzen door de eigen cultuur. De di versiteit is extreem groot." Want niet alleen voor Engelsen, maar ook voor leden van min derheden geldt: je hebt ze in al le soorten en maten. 'CEES VAN ZWEEDEN fell rijk is voor sommigen het j an Vichy en Le Pen. Maar rijk is ook het land dat de Revolutie van 1789 inen Belgen, Italianen, aarden en Polen heeft ngehaald, en met succes ;eïntegreerd. Kan dat suc- )rden geprolongeerd met tische immigranten uit 1-Aftika? el-Alami was 's avonds :t haar moeder en drie op weg naar huis, toen (stoppen werd gedwongen le politie. De jeugdige kaanse had wel haar rij- bij zich, maar niet de kaart van haar auto. Een agenten ontstak in woe- impte haar op de borsten nmeerde haar mee te ko- die vier maanden zwan- is, werd op het bureau :n Parijse voorstad in een gooid waar ze pas twaalf ter met lege maag weer im. Een voorval van der- it een dozijn in een rijk dat steeds racistischer Misschien niet, want het il is nog niet uit. il Hayat werd aangevallen le politieman, keek Julien, jarige Fransman, toe zijn balkon. Of liever, Ju- :ek toe door de lens van deocamera. Hij was ver over de agressie van de tegen de vijf buitenland- uwen, en besloot die op ast te leggen. Hij liep naar len en overhandigde de te aan de inmiddels ge- ïerde vader van Hayat, is gearriveerd met de grij- rt. iler speelde de band door pers, en luttele dagen la- i heel Frankrijk via de etuige van het voorval, verlegenheid gebrachte omschreef het optreden agent als 'onverdedig- en justitie begon een ge lijk onderzoek tegen de man. Politioneel racisme is volgens veel experts in Frankrijk een groter probleem dan elders op het Oude Continent. Een van de redenen is dat in 1962, toen Algerije na een bloedige oorlog zijn onafhankelijkheid her kreeg, tienduizenden kolonis ten pieds noirs) de politiekorp sen binnenstroomden. Van daaruit zetten zij veelal hun oorlog tegen de Algerijnen voort op Franse bodem. Maar Emile Temine, een hoog leraar in Marseille, gelooft niet dat Fransen racistischer zijn dan vroeger of racistischer dan andere volkeren. „Racisme heeft altijd bestaan, omdat het inherent is aan de menselijke natuur", zegt hij. „Vroeger wa ren joodse en Italiaanse immi granten het doelwit, nu de Al gerijnen en Marokkanen." Blijkens een opiniepeiling van half maart groeit de afkeer van immigranten, Emile Temime hecht weinig waarde aan die peiling, maar zegt: „Vroeger vielen oplevingen van racisme samen met crises in de econo mie. Ik denk dat de xenophobie van de laatste decennia eerder te verklaren is uit het verlies van de koloniën. Dat hebben veel mensen nog niet ver werkt." Frankrijk verloor Indo- China in 1954 en Algerije in 1962, beide na een bittere oor- Emile Temime schreef eind vo rig jaar een boek over immigra tie (France, terre d'immigration) dat de opwinding over de laat ste immigratiegolf relativeert. Die golf begon in 1954 met de komst van honderdduizenden Algerijnen, die vanaf f968 ge zelschap kregen van Marokka nen. Blijkens de volkstelling van 1990 was het aantal Algerijnen in het land gegroeid tot 614.000 en het aantal Marokkanen tot 573.000. Anders dan bijvoorbeeld in Duitsland is immigratie in Frankrijk een oud fenomeen, dat terug gaat naar de revolutie van 1789. Frankrijk opende Jonge Fransen van Iraans-joodse komaf demonstre ren in de straten van Parijs voor het lot van hun geloofsgenoten in het land van her komst foto ap» jac ques brinon vanaf dat jaar zijn grenzen voor politieke vluchtelingen uit het buitenland, wier kinderen auto matisch de Franse nationaliteit kregen als ze in Frankrijk gebo ren waren. Bij die politieke im migranten voegden zich later de economische immigranten: vooral Belgen, Italianen, Span jaarden en Polen. In 1921 telde Frankrijk ruim anderhalf mil joen buitenlanders, naar ver houding bijna evenveel als nu. Wat is er van de afstammelin gen van al die immigranten ge worden? Een klein aantal is te ruggekeerd naar het land van hun (voor)ouders, zegt Temi me, maar de meesten zijn ge woon Frans geworden. „Het proces van assimilatie vergt ge middeld drie generaties", zegt de hoogleraar. „De eerste gene ratie blijft altijd achterom kij ken, naar het land van her komst. De tweede generatie spreekt al heel goed Frans en is vaak nog nationalistischer dan de Fransen. De derde is com pleet geassimileerd." Uit een recente studie van het Insee, het Franse CBS, bleek dat zelfs de eerste generatie al rede lijk integreert. Van de Poolse mannen van 35 tot 59 jaar was in 1990 ruim 61 procent Frans geworden en had 38 procent een niet-Poolse vrouw. Van de Italiaanse mannen van dezelfde leeftijd had 43,5 procent een Frans paspoort en 62,8 procent een niet-ltaliaanse vrouw. Het verhaal dat islamitische Al gerijnen en Marokkanen moei lijker integreren, wuift Emile Temime weg. „Dat werd aan het begin van de eeuw ook van de joden gezegd", zegt hij. „Godsdienst is geen factor. Het katholicisme van bijvoorbeeld de Polen was destijds heel an ders dan dat van de Fransen. De Polen importeerden zelfs hun eigen priesters. En trou wens, de meeste kinderen van Algerijnse en Marokkaanse im migranten zijn helemaal niet religieus." Noord-Afrikanen hebben meer de neiging hun nationaliteit te behouden, bleek uit de Insee- studie, maar ze integreren ge makkelijker dan bijvoorbeeld Portugezen. Van de Algerijnse mannen tussen 35 en 59 jaar had 26 procent een niet-Alge- rijnse vrouw, waarmee ze twee keer zo hoog scoorden als 'ka tholieke' Portugese mannen. Over de kinderen van immi granten zijn weinig betrouwba re cijfers bekend, maar een on derzoek wees enkele jaren gele den uit dat 80 procent van de dochters van Algerijnse immi granten een Franse vriend had. Dat is een cijfer waar voorstan ders van raciale integratie in Amerika alleen maar van kun nen dromen. Duitsers van Turkse origine brengen bij de verkiezingen van sep tember vorig jaar hun stem uit in een Berlijns verkiezingsbureau. foto dp a peer grimm BERLIJN PETER VAN NUUSENBURG CORRESPONDENT Cem öczemir is afgevaardige van de Groenen in de Bonds dag. Hij is Duitser, en heeft Turkse ouders. Dat heeft hem tot de waarschijnlijk meest geciteerde politicus inzake 'multi-kulti' gemaakt. Daar mee is hij bij veel medebur gers bekend geworden, maar niet populair. De postbode bezorgt hem na elk publiek optreden een zak vol 'hate- mail', waarvan de vriendelijk ste bijdrage de 'jodenturk' dringend aanraadt naar zijn 'eigen land' terug te keren, öczemir rijdt in een gepant serde Mercedes en wordt vaak vergezeld door lijfwach ten. Hij geldt niettemin als hét voorbeeld van de geïnte greerde allochtoon. De Bondsrepubliek telt vol gens de meest recente, uit 1998 daterende cijfers ruim 7,3 miljoen buitenlanders, bijna 9 procent van de totale bevolking van rond de 80 mil joen. Een kwart 1,85 miljoen) komt uit andere landen van de Europese Unie, en bij 15 procent (1,1 miljoen) gaat het om (politieke) vluchtelingen. De ruim 2 miljoen Turken vormen de grootste groep. Berlijn bijvoorbeeld was ja renlang na Istanbul de groot ste Turkse stad in Europa. De integratie van de meeste buitenlanders verloopt moei zaam en is politiek een heet hangijzer. Vooroordelen vin den nog steeds bij veel Duit sers veel gehoor, en worden niet alleen door extreem rechts maar ook door partijen als de conservatieve CDU en haar Beierse zuster CSU soms schaamteloos geëxploiteerd. De 'multiculturele samenle ving' wordt afgewezen met de slogan dat 'Duitsland geen immigratieland' is. Voor ver kiezingen wordt die campag ne vaak aangescherpt. Vorig jaar won de CDU in de deel staat Hessen de verkiezingen met een actie tegen de dub bele nationaliteit, die de rood-groene regering onder tamelijk strikte voorwaarden wilde invoeren. In Noordrijn-Westfalen hoopt de CDU-lijsttrekker bij de deelstaatverkiezingen van volgende maand met de leus Kinder statt Inder (Kinderen in plaats van Indiërs) premier te worden. De regering in Berlijn wil 20.000 Indiërs, in formatie-technici, een tijdelij ke verblijfsvergunning verle nen om het bedrijfsleven uit de IT-nood te helpen. De CDU zegt de computer toe gankelijker te willen maken voor kinderen, en niet tegen de Indiërs te ageren. Dat ge looft niemand. Duitsland is natuurlijk allang een 'immigratieland'. De Poolse mijnwerkers die in de negentiende eeuw naar het Ruhrgebied zijn gehaald, vormden de voorhoede. Ze zijn gebleven, net als de Itali aanse gastabeiders die na de Tweede wereldoorlog hielpen het Wirtschaftswunder van de grond te tillen. Er zijn wijken in Berlijn waar Turks de voertaal lijkt te zijn. In die wijken staan scholen waar minstens de helft van de leerlingen niet Heinz of Hei di, maar Hassan en Yasmin heten. In een restaurant of op een terras wordt de gast zel den bediend door personeel waarvan de moedertaal Duits is. De Turkse middenstander is in vrijwel elke volksbuurt een doorgaans geaccepteerde verschijning. Toch waren er de afgelopen jaren regelmatig rellen als Turkiyemspor of BSV Hürriy- et in de Berlijnse onderafde ling tegen een 'zuiver' Duitse club voetbalde en - meestal - won. En een zwarte kan 's avonds laat beter niet bepaal de U- ofS-Bahn-lijnen ne men. De criminaliteit onder de buitenlanders is lager dan onder de Duitsers, maar door de activiteiten van de Russi sche en Albanese mafia, Poolse autodieven en Ghane- se drugsdealers denken som mige Duitsers het tegendeel. De grote politieke partijen, de CDU/CSU en SPD, weten ei genlijk niet goed raad met de buitenlanders in hun mid den. Aan de ene kant leeft het besef dat immigranten nodig zijn, alleen al wegens de ver grijzing. Zonder 'vers bloed' worden de nu al onder druk staande AOW en andere soci ale voorzieningen onbetaal baar. Aan de andere kant weet men dat de bevolking de meestal vermeende bevoor deling van asielzoekers, bij voorbeeld bij de toewijzing van woningen, slechts mor rend pikt. De tolerantiedrem pel is de afgelopen jaren een stuk hoger komen te liggen. De dicussie draait momen teel om de wenselijkheid van een immigratiewet, die moet regelen wie wel en wie niet welkom is. De CSU heeft daarvoor het volgende selec tiecriterium bedacht: van wie profiteren wij en wie wil van ons profiteren. De laatste hoeft zich niet bij het loket te melden. In samenhang met zo n immigratiewet wilde CSU het asielrecht beperken. Daar voelt de CDU veel en de SPD-minister van binnen landse zaken Schily wel iets voor, al wil Schily de asiel kwestie vooral binnen EU- verband regelen. Die discussie zal vermoede lijk nog een aantal jaren du ren. Minstens net zo lang zal Cem öczemir na elk pleidooi voor de multiculturele sa menleving van haat walmen de post uit zijn brievenbus moeten halen. Zoek jij werk in een commerciële, administratieve of secretariële functie? De Start Kantoorbanendag op 27 april is dé gelegenheid om je goed te oriënteren op diverse banen in de omgeving. Bovendien kun je een opleidingscheque ter waarde van f 500,- verdienen als je je op deze dag bij ons inschrijft. Kijk voor de voorwaarden en de vestiging bij jou in de buurt op www.start.nl. Of bel gratis 0800-1201. Start 4 Uitzendbureau

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7