Doema stemt in met verbod kernproeven rJbr* I Geen abortus voor verkrachte Paulina Arrestatie Meciar lijkt onderdeel van grimmige klucht >4 Buitenland Bomvol Benidorm ''A llKekenland verkeert ban van eigen 'Elian' Midden-Europa telt nog altijd veel ongelovigen Amato benoemd tot formateur in Italië NAAR ATTRACTIE- OF DIERENPARK? EERST NAAR DE ANWB Zuid-Korea executeerde duizenden in Korea-oorlog RDAG 22 APRIL 2000 nault koopt Samsung Motors De Franse autofabrikant Renault neemt de noodlijdende Koreaanse concurrent Samsung Motors over. Maandag |t de definitieve overeenkomst getekend en dan worden t details bekendgemaakt, zo zei gisteren een woordvoerder rl'j( lenault. Het concern bood donderdag 540 miljoen dollar de noodlijdende autofabikant. De schuldeisers hielden ;r vast aan een bedrag van 900 miljoen. Ondanks het grote :hil werden de gesprekken hervat. nslag op Duitse synagoge -E D Onbekenden hebben in de nacht van donderdag op geprobeerd een synagoge in de Duitse stad Erfurt in d te steken. Ze wierpen een molotovcocktail in de richting ie achterzijde van het gebouw. Toegesnelde buurtbewo- doofden het vuur voordat schade kon ontstaan. Aanvanke- RL rerden de daders gezocht in rechts-extremistische kringen, r de politie sluit niet uit dat extreem-links voor de aanslag ap itwoordelijk is. Linkse actievoerders zouden mogelijk een :em-rechtse aanslag hebben willen voorwenden om daar- de aandacht te vestigen op het gevaar van rechts. •ol steeds populairder ruck» Tirol is in trek bij toeristen. Vooral Nederlanders ien het Oostenrijkse skigebied in maart weten te vinden, in wil van de roep om een boycot van het land, waar extreem- ts deel uitmaakt van de coalitieregering. Persbureau APA dat gisteren bericht. Het aantal overnachtingen in Tirol in maart met 19,3 procent ten opzichte van dezelfde b€ id in 1999. In vergelijking met verleden jaar maart kwamen 11 Ifs twee keer zoveel Nederlanders: 357.000 overnachtingen. irnietiging C-wapens duurt eeuw' n ou^ De vernietiging van alle chemische wapens die in Tind zijn opgeslagen, kan zo'n honderd jaar in beslag ne- De belangrijkste reden is het gebrek aan geld. Dat zei Zin- ak, hoofd van het staatsbureau voor munitie, gisteren te- larlementariërs in Moskou. Volgens Pak is vorig jaar 590 en roebel (ongeveer 47 miljoen gulden) aan vernietiging :hemische wapens besteed. imier Bulgarije wil blijven De Bulgaarse premier, Ivan Kostov, heeft gisteren een ep van de oppositie om af te treden naast zich neergelegd. Ricialisten vinden Kostovs positie onhoudbaar omdat hij apport over corruptie in de regering binnenskamers heeft uden. Het schandaal kwam eerder deze week aan het licht uitlatingen van ex-minister van binnenlandse zaken Bogo- onev, die Kostov ervan beschuldigde niets te hebben ge- toen eind vorig jaar door de inlichtingendienst werd ge- dat twee staatssecretarissen zich hadden laten omkopen. aël en Palestijnen praten verder u.emIsraël en de Palestijnen hervatten op 30 april het vre- rerleg. Dat heeft de Palestijnse onderhandelaar Yasser Rabbo gisteren gezegd. De delegaties zullen elkaar ont- en in de Israëlische havenplaats Eilat aan fle Rode Zee. Het eg, dat een week duurt, zal ook worden bijgewoond door erikaanse gezant Dennis Ross. De partijen staan onder om nog dit jaar een verdrag te sluiten waarin alle open- ïde kwesties, waaronder de status van Jeruzalem, worden -ield. logische koning verlaat ziekenhuis [Lï De Belgische koning Albert heeft gistermiddag het zie- uis in Aalst verlaten. De vorst heeft daar vorige week don- ag een viervoudige bypassoperatie ondergaan. Ongeveer nensen wachtten de koning voor het ziekenhuis op. Albert •kt volgende week met koningin Paola voor enige tijd naar •Frankrijk. Hij wordt niet begeleid door een arts, maar wel een diëtiste. odstraf geëist tegen broer Öcalan iakir Het openbaar ministerie in de Turkse stad Diyarba- eft gisteren de doodstraf geëist tegen Osman öcalan, de van de Koerdische leider Abdullah öcalan. Osman öca- fiens verblijfplaats onbekencf is, wordt beticht van hoog- ad. Hij wordt beschuldigd van separatisme en medeplich- id aan de dood van duizenden mensen die sinds 1984 zijn komen in de strijd tussen de Koerdische PKK en het Turk- Ml J ;uter van 21 maanden die ijn grootvader in Egypte vastgehouden, houdt de n in de ban. De islamiti- gyptenaar erkent het hu- van zijn dochter Cirhan van oorsprong christe- iriek Yannis Diamantis let kind wordt al de ie Elian' genoemd, naar ubaanse jongetje dat in door familieleden wordt houden. week hebben de ouders baby de Grieken via de ie opgeroepen hen te hei kind terug te krijgen. :n het jochie acht maan- Jeden bij de grootvader Die wil het houden, om- het huwelijk van zijn niet kan accepteren, [is zijn schoonzoon tot de keerd. AFP Agence France Presse ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Press DPA Deutsche Presse Agentur CPD Geassocieerde Pers Diensten RTR Reuters oekhandel is nog onbekend Het concern Bruna/Boekelier onderhandelt nog over details Als de De Griekse minister van bui tenlandse zaken, Papandreou, die de ouders inmiddels heeft gesproken, zei donderdag dat hij er alles aan zal doen om het kind langs diplomatieke weg naar Griekenland terug te krij gen. „Als regering volgen we de formele procedure, maar we moeten ook gevoelig zijn voor het menselijke aspect. We wil len niet dat de zaak op een poli tiek conflict uitloopt", zei de minister. De Egyptische autori teiten hebben hun medewer king toegezegd om de baby bij zijn ouders terug te krijgen. De media in Griekenland hebben hun twijfels over de houding van de regering. Hoe kan een Griekse burger als 'gij zelaar' in het buitenland wor den vastgehouden zonder dat de regering de Egyptische auto riteiten onder druk zet om hem vrij te krijgen, vragen ze zich af. Poetin verwerpt vredesoverleg Tsjetsjenië Het Russische parlement heeft gisteren ingestemd met een totaal verbod op kemproeven. De Doema ratificeer de het Kemstopverdrag op initiatief van president Poe tin, die nucleaire ontwapening zegt na te streven. Enkele uren eerder tekende Poetin een nieuwe defensiedoctri ne. Die voorziet erin dat Rusland, als het niet anders kan, als eerste kernwapens inzet. moskou frank hendrickx correspondent Na Groot-Brittannië en Frank rijk is Rusland nu het derde land dat het Kemstopverdrag (CTBT ofwel Comprehensive Test Ban Treaty) heeft geratifi ceerd. De Verenigde Staten hebben dat nog niet gedaan. De Amerikaanse Senaat bracht president Clinton vorig jaar een politieke nederlaag toe door met een kleine meerderheid te gen het verdrag te stemmen. Ook China moet het verdrag nog ratificeren, terwijl de kern machten India en Pakistan zelfs iedere medewerking weigeren. Hierdoor heeft het verdrag vooral een symbolisch karakter. Volgens de Russische minister van buitenlandse zaken Ivanov is de ratificatie een illustratie voor de actieve ontwapenings- politiek die Rusland wil voeren. Vorige week ratificeerde het Russische parlement na jaren lange tegenwerking al Start-2. In dit verdrag verplichten de VS en Rusland zich hun nucleaire arsenaal te halveren. Ook dat gebeurde op initiatief van Poe tin, die daarmee aantoonde dat hij, meer dan zijn voorganger Jeltsin, het Russische parlement onder controle heeft. Volgens Poetin zijn de ver dragen in het belang van Rus land. De bezuinigingen op het kernwapenarsenaal moeten worden gebruikt om het leger te moderniseren en klaar te ma ken voor 'lokale conflicten', zo als in Tsjetsjenië. Eveneens gisteren onderte kende de president een nieuwe defensiedoctrine. Hierin is de omstreden passage opgenomen dat Rusland als eerste kernwa pens mag gebruiken als alle an dere middelen om een conflict te beëindigen zijn uitgeput. De doctrine wekte na eerste publi catie beroering in het Westen, omdat deze zou wijzen op een agressieve houding. Rusland wees er op dat het concept in De strijd in Tsjetsjenië gaat onverminderd voort. Militairen van een Russische elite-eenheid onderwierpen gisteren een Tsjetsjeen aan een nauwkeurig onderzoek omdat hij geen identiteitspapieren kon tonen. foto epa grote lijnen overeenkomt met de doctrine van de NAVO. Jegens Tsjetsjenië blijft Poetin vooralsnog ook een keihard standpunt innemen. In een in terview had de Tsjetjeense lei- :.v.v. v benidorm Het is nog vroeg in het jaar, maar het goede weer trekt al weer vele duizenden badgasten naar de Spaanse stranden. Aan de kust bij Benidorm was het gisteren bijna ondoendlijk nog een vrij plekje te vinden. foto epa olivares navarro mexico-stad katrien gottlieb correspondent Paulina had zich haar vijftiende verjaardag anders voorgesteld. Ze droomde van het grote feest waarmee Mexicaanse meisjes op die leeftijd de overgang naar volwassenheid vieren. Maar ne gen maanden geleden werd die droom wreed verstoord. Pauli na Ramirez Jacinta was alleen thuis toen een dronken,inbre ker haar vastbond en verkracht te. Wat Paulina overkwam, gebeurt talloze meisjes. In Mexico is abortus, een paar uitzonderin gen daargelaten, verboden van wege de religieuze (katholieke) moraal. Jaarlijks grijpt daarom een half miljoen Mexicaanse vrouwen naar een clandestiene beëindiging van de zwanger schap. Anderen staan onge wenste baby's af voor adoptie, maar Paulina en haar moeder Maria Elena waren vastbesloten de legale weg te bewandelen. Een Mexicaanse vrouw heeft immers het recht haar zwan gerschap af te breken als die het gevolg is van verkrachting. Paulina en haar moeder waren vastbesloten het op een abortus te laten aankomen. „We weten niet eens hoe die verkrachter heet", zei moeder Maria Elena tegen verslaggevers. „Ik was zo bang dat ik die baby zou gaan haten en ik wilde mijn dochter voor geen goud in zo'n situatie zien. Ze is nog maar een klein meisje." Geen enkele autoriteit in Mexi- cali, de woonplaats van de fa milie Jacinta, weigerde abortus. Maar overal waar de familie aanklopte, probeerde men hen 'om te praten'. Het begon al in het ziekenhuis. Daar kreeg Pau lina bezoek van twee dames die zich voordeden als sociale hulpverleners. Ze lieten haar vi deo's zien met titels als 'De stil le schreeuw'. Ze praatten zo op Paulina in dat het meisje doodsbang werd. Toch zette ze door en diende bij het provinciaal bestuur een verzoek tot abortus in. De pro vincie Baja California is echter al elf jaar in handen van de Par tij voor Nationale Actie (PAN), een conservatieve groepering met sterke katholieke wortels die een uitgesproken afschuw heeft van abortus. Paulina kreeg uiteindelijk toch toestemming om een abortus te laten uitvoeren in het Hospital General, een ziekenhuis voor armen. Het hoofd van de afde ling gynaecologie, Garza, wei gerde de ingreep echter uit te voeren. Toen zijn baas hem op droeg de lokale autoriteiten te gehoorzamen, nam Garza ont slag. Intussen lag Paulina al weer een week in het zieken huis. Moeder Maria Elena stapte ver volgens naar de procureur-ge neraal. Deze hoorde het verhaal aan en zou hebben gezegd: „Hoe kan je dat doen. Het is je eigen bloed?" Hij sleepte Pauli na en haar moeder mee naar een kerk en liet hen daar achter bij een priester. Maar de twee vonden nog steeds niet dat ze iets verkeerd in de zin hadden. Dus vroegen ze de procureur opnieuw om toestemming voor abortus in het Hospital General. Formeel kon hij dat niet weigeren, dus kreeg ziekenhuisdirecteur Avila opdracht Paulina's zwanger schap te beëindigen. Een gynaecoloog 'van buiten' zou de abortus uitvoeren. De datum was vastgesteld: 9 okto ber. Voordat Paulina de opera tiekamer in zou worden gere den, moest haar moeder nog wat papieren tekenen. In haar afwezigheid begon Avila tegen Paulina over de risico's van de ingreep. Paulina kon een bloe ding krijgen of onvruchtbaar worden, zei hij. Toen hield alles op. Maria Ele na geloofde niet niet dat er een medisch risico zou zijn, maar ze was toch niet gerust op de goede afloop van een abortus als die zou worden uitgevoerd door een onwillige medicus. Een ongeluk, vreesde ze. kon in een klein hoekje zitten. Vorige week werd Paulina's zoon geboren. :st hans gertsen n Sa el werd de Slowaakse oud-premier Vladi- eciar donderdag met grof geschut opge- m te worden verhoord over illegale dona- ministers tijdens zijn regeerperiode zou- 'bben ontvangen. In Bratislava werd echter jaren overhoop lag, in diskrediet te brengen. Kovac junior werd door de Duitse politie ver dacht van betrokkenheid bij een grootschalige zwendel met textiel. Meciar en Lexa rekenden er op dat Oostenrijk de zoon van de president aan Duitsland zou uitleveren waar hem een spraak makend - en een voor zijn vader waarschijnlijk politiek vernietigend - proces zou wachten. Dat opzetje mislukte, omdat de Oostenrijkse autoriteiten zich niet wilden laten gebruiken door de Slowaakse geheime dienst. Kovac junior werd teruggestuurd naar Slowakije. De Duitse autoriteiten trokken een internationaal opspo ringsbevel tegen Kovac junior later in vanwege gebrek aan bewijs voor zijn betrokkenheid bij de zwendel. De haast kluchtige affaire kreeg in 1996 een zeer grimmig karakter, toen een oud-medewer ker van de Slowaakse geheime dienst die naar ei gen zeggen bij de ontvoering betrokken was, bij een zeer verdacht auto-ongeluk omkwam. Kort daarvoor had hij informatie doorgespeeld aan een journalist. Premier Meciar persoonlijk torpe deerde in 1998 een onderzoek. Meciar, die toen tevens waarnemend president was, verleende nog voordat het onderzoek was afgerond gratie aan vriend Lexa, het 'hoofd van de geheime dienst. Meciar zelf is tot dusverre formeel geen ver dachte in de ontvoeringsaffaire, maar wenst ook niet als getuige te worden gehoord. Dagvaardin gen weigert hij in ontvangst te nemen. De spec taculaire actie van de Slowaakse politie lijkt dan ook vooral verband te houden met de ontvoering van Kovac junior. Politieke commentatoren in Slowakije vroegen zich gisteren af of de Slowaakse politie er ver standig aan gedaan heeft Meciar met zoveel machtsvertoon te arresteren. De leider van de grootste oppositiepartij schildert zich graag af als een slachtoffer van politieke vervolging, en de ar restatie zou hem alleen maar in de kaart spelen. Meciar werd tijdens zijn bewind voortdurend door de Europese Unie en de Verenigde Staten bekritiseerd vanwege minachting voor de demo cratische spelregels. Daardoor miste Slowakije het NAVO-lidmaatschap, en werd het land ver volgens ook uit de eerste groep kandidaat-leden van de EU verwijderd. Onder de huidige, cen trum-rechtse regering zijn de Slowaakse relaties met de EU en de VS drastisch verbeterd, maar de regering van premier Mikulas Dzurinda verliest in eigen land snel aan populariteit vanwege een serie drastische bezuinigingen en de stijgende werkloosheid. der Maschadov zich vrijdag be- alles, maar hij doet nooit iets." reid getoond tot vredesbespre- De Russische leider liet wel kingen. Poetin reageerde daar doorschemeren dat Maschadov meteen op door Maschadov wellicht op amnestie kan reke- een crimineel te noemen. „Hij nen als hij overloopt naar het is over het algemeen bereid tot Russische kamp. 57 procent gelovig te zijn. Religie is populair in Polen (89 procent), Kroatië (83 pro cent), Litouwen (67), Slovenië (62) en Hongarije (42). In bijna alle gevallen gaat het daar om katholieken. In Transsylvanië zei 70 procent orthodox te zijn. Hoge percentages atheïsme trof de onderzoeker aan in de voormalige DDR (72 procent). Tsjechië (73) en Oekraïne (68). boedapest ap Tien jaar na de val van het communisme en het verdwij nen van het atheïsme als offici ële Teer' is nog ongeveer de helft van de mensen in Mid den-Europa ongelovig. De Hongaarse godsdienstso cioloog Miklós Tomka onder zocht vanaf 1997 in tien landen de houding ten aanzien van re ligie. Van de ondervraagden zei rome* hans geleunse Oppositie blijft hopen op stembusgang Silvio Berlusconi, leider van de rechtse Polo-alliantie. Hij ver klaarde dat Amato 'zich laat ge bruiken als nuttige idioot'. Berlusconi en de zijnen reke nen erop dat de nieuwe rege ring een vertrouwensstemming in het parlement niet zal overle ven. Maar de betrokken leiders van de coalitiepartijen hebben president Ciampi verzekerd dat Amato aan het werk kan met een (bescheiden) meerderheid in het 630 zetels tellende parle ment. Hardnekkige geruchten wil len echter dat de oppositie overlopers uit het regerings kamp zou hebben losgeweekt. Vorig jaar brachten deserteurs D'Alema's kabinet bijna ten val en beschuldigden regeringspar tijen de oppositie van het ko pen van stemmen. Vermoede lijk zal het parlement zich vol gende week over de nieuwe re gering uitspreken. correspondent De Italiaanse president Ciampi heeft gisteren minister van fi nanciën Amato opgedragen een nieuwe centrum-linkse regering te vormen. Een fiks verlies bij regionale verkiezingen stortte het land afgelopen zondag in een regeringscrisis, die tot het vertrek van premier D'Alema leidde. Omdat centrum-links bij ver kiezingen in 1996 aan de macht kwam, kan de 62-jarige Amato in theorie premier blijven tot de reguliere parlementsverkiezin gen van volgend voorjaar. De rechtse oppositie blijft echter streven naar een vervroegde stembusgang. De oppositie vindt het onde mocratisch dat de president een formateur heeft aangewe zen. „Kiezers horen te beslissen over een nieuwe regering", zei Niet meer in de rij én u krijgt een extraatje of een leuke korting! Entreebewijzen verkrijgbaar Bel 070-3145550 of kom langs! De Efteling Six Flags Holland Warner Bros. Movieworld Noorder Dierenpark en vele andere! ANWB Generaal MacArthur was op de hoogte onder Amerikaans leiderschap een legermacht gevormd onder de vlag van de Verenigde Na ties. Ook Nederland leverde daaraan een bijdrage. De bloe dige oorlog, die aan vier mil joen Koreanen het leven kostte, eindigde in 1953 met een wa penstilstand. De nieuwe informatie over de executies komt overeen met wat historici al lang geloofden, namelijk dat grote aantallen linkse activisten en anderen door het conservatieve Zuid- Koreaanse bewind van presi dent Syngman Rhee werden ge dood toen het zuidelijke leger zich terugtrok voor de opruk kende noordelijke troepen. Naar verluidt was het regime bang dat zij zouden collabore ren met het noorden. Tijdens de korte bezetting van het zuiden schoten Noord- Koreaanse militairen duizen den mensen dood. Die execu ties kregen zeer veel aandacht in de westerse pers. Informatie over de zuidelijke executies werd lange tijd geheim gehou den. Zuid-Koreaanse militairen en politiemensen hebben kort na het begin van de Korea-oorlog zonder proces meer dan twee duizend politieke gevangenen geëxecuteerd. Dat hebben ge tuigen gemeld. Hun uitspraken worden bevestigd door recent openbaar gemaakte documen ten. Een deel van de executies werd bijgewoond door Ameri kaanse militairen. De Ameri kaanse commandant, generaal Douglas MacArthur, was van de executies op de hoogte. De Koreaanse oorlog begon 25 juni 1950 met de plotselinge inval van eenheden uit het communistische Noord-Korea in Zuid-Korea, dat steun genoot van het Westen. Korea, dat tus sen 1910 en 1945 door Japan was bezet, was na afloop van de Tweede Wereldoorlog gedeeld. Het noorden, dat bezet was ge weest door de Russen, genoot de steun van de toenmalige Sovjet-Unie en China. Na de noordelijke inval werd

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5