Afscheid van een onopvallende overlever ZATERDAG 22 APRIL 2000 VNU heeft bestuursvoorzitter drs. Joep Brentjens nooit echt leren kennen Joep Brentjens tijdens de aandeelhoudersvergadering van afgelopen dinsdag. foto united photos de boer marisa beretta Opvallend in zijn onopvallendheid. 'Low profile' gedurende de vijftien jaar dat drs. J(oep) L. Brentjens het voorzitterschap bekleedde van de Raad van Bestuur van VNU, waar niemand hem echt leerde kennen. Ondertussen liftte de geboren Limburger een kneuterig rooms bladenbolwerk wel naar een beursgenoteerde onderneming van internationale allure, waar informatieve en commerciële technologie de onderneming gidsen naar de status van 'global player' „Dat is absoluut niet de prestatie van één persoon. Ik heb het voorrecht gehad door de jaren heen met sterke teams te mogen werken. Kort grijs geborsteld haar boven een zontomaatrood hoofd. Lees bril op het puntje van de neus. Op de revers van zijn traditioneel bij coutu rier Leon Salet in Maastricht gekochte maat kostuum de inmiddels onafscheidelijke rid derorde. Voor het laatst middelpunt aan een tafel, waarachter veel driedelig - en natuur lijk grijs. Locatie: het Okura-hotel in Amster dam. Aan de orde op deze gedenkwaardige dinsdagmiddag: de laatste aandeelhouders vergadering en tegelijk het officiële afscheid van Joep Brentjens. Aan hem viel absoluut niet af te zien dat hij als prille zestiger toe was aan het ultieme optreden als VNU's be stuursvoorzitter. Het requiem van een over lever, die op 1 januari 1985 aantrad. De ogen spiedden als altijd fijngeknepen langs alle aanwezigen. De geroutineerde blik zal hem geleerd hebben dat alleen het seniorencon vent van de aandeelhouders van VNU was opgekomen om hem uit te luiden. „Als topman van VNU verschool hij zich nooit achter, een geheim telefoonnummer. Daarentegen heeft deze Brentjens als opper ste verkoper van communicatie zichzelf nooit verkocht. Low profile lag in zijn mond bestorven", zegt Peter M. Middeldorp, de voormalige voorzitter van de VNU-tijdschrif- tengroep. Volgens hem had Brentjens al lang een be kende Nederlander kunnen zijn op het mo ment dat neef Bart zich die status bijna vier jaar geleden in Aüanta verwierf met het be halen van de olympische titel op het onder deel mountainbike. „Brentjens heeft zich naar buiten altijd heel bescheiden opgesteld. Hij liet zich zelden interviewen. En als hij zich eens liet ondervragen, kwam er veel en tegelijk weinig uit zijn mond", vertelt Mid deldorp. Die maakt zich tot woordvoerder van vele anderen, als hij Brentjens neerzet als een zeer aimabel mens. „Met zijn bindende kwa liteiten verstQnd hij de kunst een goeie sfeer te scheppen en mensen tot hun recht te la ten komen. De laatste jaren heb ik hem van afstand bewonderd vanwege de ruimte die hij zijn staf heeft gegeven voor het doen van acquisities in Amerika en ook om de inter netmarkt op te gaan." John Drieskens, van 1974 tot 1988 journa list bij Panorama, kan zich in grote lijnen vinden in het beeld. „Maar hoe vriendelijk Brentjens ook is, ik denk wel dat er een sta len vuist in zijn fluwelen handschoen zat." Boerenslim Woorden van respect ook uit de mond van Ben Rogmans, hoofdredacteur van BN De Stem, één van de VNU-kranten die.in maart aan Wegener werd verkocht. „Als ik com mentaar had gehad op het besluit de dagbla den af te stoten, had ik dat wel in zijn gezicht gedaan en niet via de krant. Voor de onder neming is het een goede zet geweest. Zoals hij veel goede zetten heeft gedaan. Een bui tengewoon intelligente en vriendelijke man, dat is hij. Handig, boerenslim in positieve zin. Een beetje een kralenrijger. Voor mijn gevoel heeft hij zich nooit met zesentachtig dingen tegelijk beziggehouden, maar ging al les stapje voor stapje", legt Rogmans uit. Brentjens zegt bewust de pers op afstand te hebben gehouden. In het openbaar een toelichting geven op de jaarcijfers was hem meestal genoeg. Een low pro file-opstelling achtte hij profijtelijk voor de company, die gen belang uitging. „De onjuistheid van die visie is mij nooit gebleken." De cijfers geven hem geen ongelijk. De grensoverschrijdende expansiedrift die bij tijd en wijle de vraatzucht aannam die vroe ger het dilcke studentje Billie Turf a&n de dag legde, heeft z'n uitwerking niet gemist. Ter vergelijking: de netto-omzet van VNU be droeg in 1994 2,7 miljard gulden, vorig jaar 2,8 miljard euro's, ofwel meer dan een ver dubbeling. En zo steeg de nettowinst van 260 miljoen gulden in zes jaar tijd gestaag naar 244 miljoen euro. Brentjens: „Het is voor mij niet zo moeilijk geweest om het vijftien jaar vol te houden als voorzitter van de raad van bestuur. De VNU is mij altijd zo aan het hart gegaan, dat ik er een grote gedrevenheid voor heb kunnen opbrengen. Natuurlijk ontkwam ik er niet aan werk mee naar huis te nemen. Vanwege het tijdsverschil zat ik toch dikwijls 's avonds met Amerika te bellen. Veertig procent van de omzet komt voor rekening van Amerika, dertig procent vanuit Nederland en dertig procent rest Europa. Er zijn zo veel aardige momenten geweest. Ik heb het altijd mooi gevonden de portefeuille met activiteiten uit te breiden. En het is godzijdank zelden fout gegaan. In de jaren tachtig een keer met een Amerikaanse acquisitie." De miskleun betrof de overname van Hay- den, een uitgever van computervakbladen. „Daar hebben we flink geld op moeten toe leggen, maar gelukkig niet zo veel dat de boekhouding van VNU daardoor uit balans is geraakt." Een gewiekste onderhandelaar. En een be stuurder die volgens oud-VNU'er Joke War- tenberg, tegenwoordig directeur van filmdis tributeur RCW 2001, de kunst verstond uit een vergadering precies dat te halen wat in zijn hoofd zat. „Ik heb Brentjens negentien jaar op afstand meegemaakt bij VNU. En daarna als programmadirecteur van RTL5. Het goeie aan hem is dat hij op een heel rus tige manier overwicht heeft op anderen. Hij zal nooit mensen schofferen of shockeren. Een teamman, die volstrekt correct is in wat hij doet. En je zag hem altijd denken." O, Wartenberg heeft Brentjens wel eens kwaad gezien. Maar dan wel achter de scher men. „Achter de vergadertafel wist hij het hoofd in elk geval zo koel te houden, dat de Op zijn laatste aandeelhoudersvergadering lichtte drs. J.L. Brentjens nog maar eens de strategie toe die hem al die jaren voor ogen heeft gestaan. „We hebben consequent ge werkt aan uitbreiding van de portefeuille." Inconsequentie Wat ooit beleid heette en nu in het kader van de internationalisering pleegt te worden aan geduid als policy, was voor lang niet alle VNU-watchers te volgen. Soms viel in dat verband het woord inconsequentie. Joke Wartenberg neemt het voor haar vroegere baas op: „Brentjens dacht in de regel een paar stappen verder dan een heleboel men sen." Voor Brentjens zelf was de strategie die bij VNU gedurende zijn jaren is gevolgd zo lo gisch dat er in wezen weinig aan viel te snap pen. Het besluit een minderheidsbelang te nemen in de commerciële zenders RTL en VTM was in de jaren tachtig bedoeld om greep te houden op grote adverteerders, die van de bladenmarkt naar de televisie dreig den over te stappen. De onderneming ver kocht na verloop van tijd de televisieaande len, omdat Brentjens en consorten inzagen dat de portefeuille te dun was om werkelijk invloed op het beleid uit te oefenen. En zo besloot hij in maart ook de vijf regionale kranten, die Brentjes drie jaar na zijn aantre den als bestuursvoorzitter op 1 januari 1985 had binnengehaald met de overname van uitgeverij Audet, voor 1,8 miljard gulden over te doen aan Wegener. De opbrengst ervan werd mede gebruikt om het kapitaal van 5,3 miljard vol te storten voor de aankoop van de Amerikaanse kijk- en luisterdienst Nielsen Media Research. Brentjens: „Je ontkomt er soms nie^ aan te stoppen met interessante activiteiten om andere, nog interessantere te kunnen ontplooien. Van die lijn is de afgelo pen vijftien jaar nooit afgeweken." In de beslotenheid van het Nederlands Ge nootschap van Hoofdredacteuren foeterde onlangs een niet nader te noemen lid op de VNU-president. De strekking: ooit had Brentjens bijna het opinieblad verkocht waaraan hij als journalist was verbonden. En nu werd godbetert zijn krant in de verkoop gedaan door iemand die zich de laatste cou rantier in Nederland noemde. Brentjens: „Ik heb mezelf nooit zo ge- VNU-kranten deden het op zich prima, maar om hartstikke strategische redenen was het verstandig ze af te stoten. Een Amerikaanse acquisitie, het bedrijf Nielsen Media Re search, deed het namelijk nog beter. Je kunt niet op alle terreinen in de eredivisie spe len." Ben Rogmans, hoofdredacteur van BN/De Stem en inmiddels niet meer behorend tot de VNU-familie, vindt dat er met Nielsen een fantastische slag is geslagen. „In één woord briljant. Twintig jaar geleden was het een Nederlandse uitgever van tijdschriften en dagbladen. En nu een concern dat zich in ternationaal manifesteert op internet', op het gebied van de adressen- en businessinfor- matie. Voor VNU is het afstoten van de dag bladen een goeie zaak geweest. En dat geldt ook voor de dagbladen, die nu bij een echte krantenuitgever zitten." Bij VNU hebben ze Brentjens nooit echt leren kennen. Middeldorp levert na zijn pen sionering als voorzitter van de tijdschriften- groep nog geregeld 'op ondermaats niveau' slag met zijp vroegere baas op het schaak bord. Maar helemaal tot de kern van Brentjens ziel vermocht ook Middeldorp niet door te dringen. Het blijft bij een vermoe den: „Ik denk dat achter die bonhomie een serieuzere levensbeschouwing schuil gaat." John Drieskens: „Ik ben acht jaar hoofdre dacteur van Panorama geweest. Hij kent mij, ik hem en niet meer dan dat. Het is echt niet zo dat hij met de hoofdredacteuren jaarlijks van gedachten wisselde over de voortgang van de bladen." Een vroegere stafdirecteur tekent het pro fiel van een meneer die nooit tot grote ver trouwelijkheden komt. „Ook niet tegenover degenen die zich jaren tot zijn vertrouwelin gen rekenden. Het blijft bij zakelijke vriende lijkheid. Ik denk dat Brentjens bewust die af stand heeft gecreëerd. Zodra je te dik bent met iemand, valt het ook moeilijk iemand opzij te schuiven." Als ze de talenten van de striptekenaars had, zou Loes Spijker als redactiesecretares se bij Donald Duck Brentjens kunnen uitte kenen. Ze zegt hem al vele jaren te kennen. ,,A1 is dat natuurlijk een groot woord, want hij zat in die ivoren toren in Schalkwijk en ik hier in Hoofddorp. Een jaar of twintig gele den zaten we tegenover elkaar in de onder- nommnmoH Uooi "^r-jdisch komen we el kaar nog tegen en dan groet hij mij." Ze is er ook achter gekomen dat drs. J.L. Brentjens als fervent lezer niet alleen maar interesse heeft voor diepgravende lectuur. Spijker weet te vertellen dat hij meer dan eens een wegens verblijf buitenslands gemist exemplaar van het Vrolijk Weekblad heeft la ten nasturen. Paladijnen In de lift en tijdens personeelsfeestjes ver kocht Brentjens grappen, waaraan geen mens aanstoot kon nemen. Dan klonk de gulle VNU-lach, al hoefde dat niet per se te betekenen dat de omstanders de grappende Brentjens ook leuk vonden. Het woord pala dijnen valt. Een vroegere stafredacteur, die zich te zeer als een strategisch denkende analyticus beschouwt om rancuneus af te geven op zijn ex-baas zegt er het volgende over. „Ik ben niet zo goed met deze man. Hij is geen echte knopendoorhakker, zijn opvol ger Rob van den Bergh daarentegen wel. Ik heb het gevoel dat Brentjens die mensen er uit pikte, van wie hij het op dat moment moest hebben. En als die medewerkers dan niet aan de verwachting voldeden, of door anderen werden tegengewerkt, ontdeed hij zich van hen. Brentjens kent naar mijn me ning geen trouw en loyaliteit aan mensen. Dat komt niet door een gebrek aan fatsoen, hij had dat nodig om te overleven." Wartenberg: „Hij heeft er de hand in ge had om de juiste mensen om zich heen te verzamelen voor het uitzetten van een nieu we koers. Vroeger was het een traditioneel geleid bedrijf. Brentjens moet toch worden nagegeven dat hij het softe, tamelijk confes sionele compromisdenken binnen VNU heeft verzakelijkt. Onderschat trouwens daarbij niet de invloed van zijn opvolger Rob van den Bergh, die al lang deel uitmaakt van de Raad van Bestuur." VNU is meer dan eens nagewezen als de onderneming, waar de interne telefoonboek jes geregeld verversing behoefden. Het per soneelsbeleid kenmerkte zich door een hele snelle opgang van mensen die op bepaalde projecten scoorden. Maar wie faalde werd zeker in het verleden naar de zijkamer met hoogpolig tapijt genood om daar een gou den muilkorf aangemeten te krijgen. Een fraaie financiële afvloeiingsregeling op voor waarde dat er nooit en te nimmer in de VNU-ruif wordt gespuwd. Een vroegere staJfdirecteur, die is afgere kend op vermeend falen, houdt zich aan die erecode en perst op even bitse als bittere toon de lippen op elkaar: „Brentjens? O! Zoek maar andere bronnen. Ik heb geen be hoefte over die man te praten." Rogmans: „Als iemand niet voldoet, is het logisch dat-ie eruit moet. Bij VNU gebeurde dat altijd met zachte hand en dat is fantas tisch. Vandaar ook dat er nooit conflicten breed uitgemeten op straat zijn komen te lig gen." Leeftijdrecord Hoe de jongste uit een gezin van elf kinde ren, voor wie in huize-Brentjens in het nabij Roermond gesitueerde Haelen slechts een krap bemeten slaapplaats op zolder voor handen was, miljonair werd. Op zijn twaalf de verliet de naar eigen zeggen geestelijk niet verwende Joep het ouderlijk huis met de in tentie aan het seminarie in Kerkrade priester te worden. Maar er rustte geen zegen op de studie. Hij slaagde wel als student Neder lands aan de katholieke universiteit van Nij megen. En na de enige sollicitatiebrief die hij ooit schreef al helemaal bij Drukkerij Spaar- nestad, één van de moederbedrijven van de Verenigde Nederlandse Uitgeverijbedrijven. Temidden van de vele dromers die volgens eeh oud-directielid destijds in het manage ment van VNU zaten, manifesteerde Brentjens zich vanaf zijn intrede in 1966 als een doener. Op z'n 36ste trad hij toe tot de Raad van Bestuur; in ondernemersland nog altijd een leeftijdrecord. Vast staat dat Brentjens verre van onbe middeld de herfst van zijn leven in gaat. Af gaande op de jaarstukken van 1999 streek hij een salaris van 378.325 euro en een bonus van 239.051 euro op, omgerekend in guldens 1,3 miljoen. Bovendien verzilverde hij drie weken geleden 10.000 opties, verworven in de jaren dat VNU nog niet zo veramerikani seerd was. De koerswinst leverde hem een douceurtje van 1,2 miljoen gulden op. In zijn portefeuille wachten nog 35.000 van 1998 daterende opties, 35.000 opties van de serie 1999, alsmede 4380 aandelen op het mo ment van te gelde making Een route terug naar de roots zit er niet in. Liever de Kennemerduinen dan de Limburg se heuvels. „Ik blijf gewoon in Bloemendaal wonen. Al wat ik naast mijn grote hobby le zen leuk vind, kan hier worden gedaan. Ten nissen, golfen, het afleggen van bezoekjes en fietsen in de duinen. Daarnaast heb ik nog genoeg tijd te vullen met andere bezighe den." Brentjens, woensdagmiddag door Haar lems burgemeester Pop onderscheiden met de penning van verdienste, doelt daarbij on getwijfeld op de commissariaten bij Heij- mans NV, Arboned, Roto Smeets De Boer, Van Leer Group Foundation, bij P. Bakker Hillegom BV en sinds deze week bij VNU. „Het gaat de onderneming goed, dus is het een mooi moment om plaats te maken voor een goede opvolger." GERARD VAN PUTTEN

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 57