a K— De schaduwzijde van de heg Een pretkolos aan de Rijn ZATERDAG 22 APRII De nu 79-jarige ex-postbode Phil Bodenham was de duisternis in zijn huis vijf jaar geleden zo zat - ook overdag moest de lamp aan - dat hij een ladder pakte en de 16 meter hoge, door buurman Barnard geplante Leylandii-heg ei genhandig kortwiekte. Maar Barnard pikte dat niet, sleepte Bodenham voor de rechter en won. Afgelopen november werd Boden ham veroordeeld tot een kleine boete en be taling van de 50.000 gulden aan proceskos ten wegens vernieling van andermans eigen dom. Bodenham is bankroet en moet ver huizen. Hetzelfde geldt voor de 81-jarige oorlogs held Dudley Burnside in Windsor. Hij ver loor in oktober eenzelfde op het scherp van de snede uitgevochten rechtszaak over de hemeltergende heg van zijn buurman, de rockster Jimmy Page, zanger van Led Zeppe lin. Bodenham en Burnside zijn slechts twee van de vele slachtoffers van de wetgeving in Engeland en Wales, waarin niets is geregeld over overlast en hoogtes van heggen. Stil, maar groot is het leed dat schuilgaat achter menig hoge heg. Lang bleef dit maatschappelijke probleem voor de buitenwereld verborgen, totdat Mi chael Jones, een 73-jarige oud-onderwijzer uit Birmingham, aan de bel trok. Jones, tien tallen jaren slachtoffer van een naar eigen zeggen kwaadaardige buurman, zag zijn uit zicht moedwillig verduisterd door een 15 meter hoge Leylandii-heg. Hij richtte twee jaar geleden de actiegroep Hedgeline op en verrijkte de Engelse taal met uitdrukkingen als 'heggenterreur', de 'heg als aanvalswa pen', 'monsterheggen' en 'heggenslachtof- fers". Hedgeline heeft al 2800 leden en voert met succes politieke actie. Jones heeft geluk gehad. Hij woont in het lommerrijke Selly Oak (Birmingham), toeval lig een beschermd stadsgezicht, waar - zo is in een jarenlange juridische strijd uitgevo geld - een beschermend engeltje in de regel geving verborgen bleek. Ook Jones had ten einde raad de schaar in buurmans 15 meter hoge Leylandii-heg ge zet, ook Jones weid aangeklaagd, maar hij won en buurman Stanton moest de proces kosten, die waren opgelopen tot meer dan 300.000 gulden, betalen. En wat meer is: in het huis van Jones schijnt op het ogenblik, na vele duistere jaren sinds vorig jaar weer de zon. Jones wijst de heg aan die inmiddels is gekortwiekt tot de ongevaarlijke hoogte van ongeveer 2.5 meter. Het is volgens Jones geen gewone heg. De ze heeft de Engelse jurisprudentie verrijkt met de definitie van een heg, die voordien niet bestond. Dankzij deze heg is een heg nu officieel „een aantal houtachtige planten, die al dan niet tot bomen kunnen uitgroeien, die geplant zijn met de klaarblijkelijke intentie een rij te vormen, en die als zij volwassen zijn geworden tot een geheel zijn verenigd, Britse actiegroep op de bres voor 'groot maatschappelijk probleem' De oprichtingsvergadering van Hedgeline. foto cpd peter coddard Wie in Engeland een meer dan twee meter hoge erfafscheiding wil, heeft een vergunning nodig. Een uitzondering is gemaakt voor de heg. Die mag desnoods tot in de hemel doorgroeien. De laatste jaren wordt duidelijk welk leed er aan de schaduwzijde van menig groene erfafscheiding heerst. Grote boosdoener is de Cupressocyparis Leylandii, een conifeer die meer dan een meter per jaar groeit en moeiteloos de 20 meter kan halen. Torenhoge heggen blijken niet alleen oorzaak van burenruzies, maar worden ook geplant met het doel het leven van de buren te vergallen. De regering erkent het probleem en heeft de Beleidsnotitie Hoge Heggen het licht doen zien. Waarin een groot land klein kan zijn. zodat zij een scherm of barrière vormen." Heggenterreur De heg heeft ervoor gezorgd dat de actie groep Hedgeline is opgericht, dat de politiek zich bewust is van het probleem en dat Jo nes' echtgenote zowel geestelijk als lichame lijk ernstig te lijden heeft gehad onder buur mans heggenterreur. Verder is niet onbe langrijk dat hijzelf, die uit sterker hout is ge sneden dan zijn vrouw, nu bekend is van ra dio en tv. En niet alleen dat. Bescheiden als hij is wijst Jones er slechts in bijzinnen op dat hij gekend en gerespecteerd wordt tot in de hoogste kringen. Ruim een maand geleden nog heeft in het Hogerhuis Lord Graham of Edmonton hem bewierookt als „de held die het onderwerp op ditniveau heeft ge bracht." Kijk, zegt Michael Jones, dan besef je dat die jarenlange strijd ook veel positiefs heeft opgeleverd. Daar zag het in 1971 nog niet naar uit. Uit de contrasterende getuigenissen van Jones en buurman Stanton valt op te maken dat toen de kiem is gelegd voor wat uitgegoeid is tot een bizar conflict. In dat jaar plantte Stanton, nog net op eigen erf, een aantal Leylandii-stekjes op een rij. Volgens Stanton met de beste bedoelingen, om te voorkomen dat de familie Jones last had van de licht- schitteringen van hun broeikasje. Dat ze de heg in een paar jaar tijd tot 12 meter hoogte lieten uitgroeien was, aldus meneer Stanton, omdat meneer Jones altijd Michael Jones in zijn tuin. Op de achtergrond de gekortwiekte heg en een hoge allenstaande Leylandii. naar zijn vrouw stond te loeren. Onzin, aldus Jones, alleen mijn vrouw keek eens met een verrekijker in hun richting. Maar dat was omdat ze in hun tuin een apart wit vogeltje, waarschijnlijk een albino-spreeuw, had ge zien. Jones houdt het erop dat de klassebe- wuste Stanton gewoon niet kon hebben dat achter zijn huis nieuwbouw was gepleegd voor mensen als Jones, van lagere komaf. Hoe het ook zij, vanaf 1979 kwamen er ad vocaten en officiële brieven aan te pas. Vol gens Stanton knipte Jones de heg zonder zijn toestemming bij, en deed hij dat bovendien stiekem, midden in de nacht. Niets daarvan, aldus Jones, ik stond gewoon vroeg op. Het conflict over de heg verhardde begin jaren tachtig, toen Jones, door de lichtdichte heg heen dreigend zou hebben ^geroepen: „Jij en je zonen kunnen je 's nachts beter niet meer buiten vertonen." Volgens de Stantons schrok mevrouw Stanton hiervan zo, dat zij pardoes een fles frisdrank liet val len, die pijnlijk terecht kwam op haar voet en daar een embolie veroorzaakte, waaraan zij vervolgens stierf. Wachttoren Ook het vermelden waard is het 15 meter ho ge bouwwerk dat Stanton op een kwade dag pal achter de heg optrok. Een sinister ogende wachttoren, aldus Jones, van waaraf Stanton hem met een krachtige tuinslang poogde nat te spuiten. Nietwaar, aldus Stanton. Die to ren was om na te kunnen gaan welke schade Jones aan de heg had toegebracht. Humor? Nee, bittere ernst. Uiteindelijk sprak de rechter zich in 1996 uit ten faveure van Jones en de Leylandii-heg werd tot aanvaardbare hoogte gekortwiekt. Eind goed al goed? Helaas, de snode Stanton bleek een halve meter achter de oorspronkelijke heg een nieuwe rij Leylandii's te hebben geplant, waarin de uitspraak van de rechter niet had voorzien. Zij groeiden als kool en rezen al snel boven de oude heg uit, waardoor de ge schiedenis zich leek te gaan herhalen. Jones schakelde deze keer echter de media in. Wat hij lange tijd beschouwd had als een privéprobleem, bleek alom in het land te le ven. Jones kreeg reacties van honderden me deslachtoffers van heggenterreur. En hij be sloot de actiegroep Hedgeline te stichten die nu zo'n 2800 leden telt. Allemaal zielige slachtoffers? „Ik geef toe", zegt Jones, „dat ik wel eens verhalen hoor van leden en dan denk: als ik jouw buurman was zou ik ook een Leylandii-heg hebben geplant." Hedgeline is uitgegroeid tot een politieke lobby-organisatie waarmee rekening wordt gehouden. Vorig jaar nog werden bij het La gerhuis in Londen en bij de partijcongressen van Labour, de Conservatieve Partij en de Li beraal-Democraten demonstraties gehou den. Tientallen Hedgeline-leden riepen er in koor: „Weg met heggenmisbruik - wetgeving nu!!!" en droegen spandoeken met dezelfde tekst. Dat maakte indruk. Zozeer zelfs dat de politiek het probleem heeft opgepakt. Twee parlementsleden heb ben het initiatief genomen tot het indienen van een simpel amendement op afdeling 79 van de milieubeschermingswet 1990, dat aanpak van heggenterreur mogelijk maakt. In het Hogerhuis, waar afgelopen maand meer dan een uur over het probleem is gede batteerd, heeft het initiatief de warme steun van onder anderen de baronessen Gardner of Parkes en Thomas of Walliswood alsmede van Lord Graham of Edmonton, die boven dien nog even het probleem van caravans standplaatsen in relatie tot hoge heggen ter sprake bracht. Complexiteit Of wetgeving snel tot stand komt, is overi- HARM HARKEMA foto gpd lee besford gens de vraag. De regering-Blair heeft name lijk de Beleidsnotitie Hoge Heggen het licht doen zien en daaruit blijkt dat zij het parle mentaire initiatief wat al te simpel vindt. Staatssecretaris Alan Meale zei het vorig jaar in een gesprek met Michael Jones en andere Hedgeline-vertegenwoordigers al: „Het pro bleem voor de regering is de complexiteit van de materie. We moeten voorkomen dat we met een schijnbaar eenvoudige oplossing hetzelfde fiasco krijgen als met de Wet op de Gevaarlijke Honden." De Beleidsnotitie Hoge Heggen komt dan ook niet veel verder dan het beschrijven van een aantal opties en de conclusie dat maat werk geboden is. Het wachten is nu dan ook op de Vervolgnotitie Hoge Heggen. Wetge ving, weet Michael Jones inmiddels, is een boeiend, maar traag proces. En hoe gaat het ondertussen met de twee de heg van buurman Stanton? Waarschijnlijk omdat Stanton duidelijk werd, dat hij meer dan drie ton proceskosten wegens heg num mer een moest betalen, heeft hij vorig jaar op eigen initiatief heg nummer twee tot aan vaardbare hoogte teruggebracht. Vooralsnog beschouwde Jones dat als een eenmalige goede daad van buurman. Hij had begin januari dit jaar de aanmaning om heg twee ook dit jaar kort te houden dan ook al klaar liggen, toen hem het bericht bereikte dat buurman Stanton, op 91-jarige leeftijd en na een kortstondig lijden, de geest had gege ven. „Uit piëteit heb ik mijn aanmaning een weekje later verstuurd", zegt Jones. Een reactie is er nog niet op gekomen. Frisgroene Leylandii-takjes in heg twee groeiden vorige week nog als kool. Dit, zegt Michael Jones, is misschien een strijd die nog jaren duurt. Zoon Terry Stanton is net zo erg als zijn vader. Van kerncentrale tot Kernwasser Wunderland Vanuit Arnhem is het nog geen half uurtje rijden. Vlak over de Duitse grens, nabij het Middeleeuwse stadje Kalkar, ligt 'Kernwasser Wunderland'. De kolos aan de Rijn, waaraan gebouwd werd van 1973 tot 1985, is van beoogd energieleverancier veranderd in een pretpark. Een kerncentrale is het door de stijgende kosten en de protesten van milieugroepen namelijk nooit geworden, een congrescentrum/familiepark is het bijna. 'Maar voordat het helemaal af is, zijn we wel vijf jaren verder'. het vrijetijds- en vakantiepark Kern wasser Wunderland voor de massa aantrekkelijk te maken. In dit hoogstandje van de Overijsselse uitgaanstycoon Hennie van der Most (die de centrale voor het symbolische bedrag van één miljoen gulden kocht) kan men abseilen, kar- ten, stappen, eten, vaartochten maken, in de acht baan, bowlen, kegelen, overnachten, noem maar op. En. binnenkort ook diepzeeduiken of spartelen in een subtropisch zwemparadijs. Later - wanneer is nog niet helemaal duidelijk - komt er waar schijnlijk een indoor-skibaan bij. „Hennie van der Most heeft altijd héél veel plan nen", zegt Wunderland-woordvoerder Melanie Ro- meijn, die de grauwe kolos langzamerhand ziet veranderen in een kleurig complex. „Hij wilde op de schoorsteen een restaurant laten bouwen, net zoals 'De Koperen Hoogte' bij Nieuwleusen. Maar dat is hem afgeraden door architecten. Dat zou nooit goed gaan." Wat wel lukte is een trein ónder het 55 hectare gro te park. .Anders moeten de mensen zoveel lopen. In de tunnels waar nu nog allemaal kabels liggen, komt een spoortje met vijf stations." Op kortere termijn is een bovengronds treintje te verwachten, die de bezoekers vanaf de parkeerplaatsen overal in Kernwasser kunnen afzetten. Om alle grootse plannen werkelijkheid te laten worden, werken da gelijks honderden mensen aan het park. Schnelle Bruter, zoals het gevaarte eerder heette, is enorm en de verbouwing derhalve ook. Ter illustratie: van de totale bouwkosten kunnen twintigduizend hui zen ter waarde van 400.000 DM gebouwd worden: in het hele complex liggen zoveel kabels dat deze de aardbol twee keer kunnen omvatten en er is even zoveel beton gebruikt als er voor een snelweg van Amsterdam naar Maastricht nodig is. Melanie Romeijn: „Dat houdt in dat voor de verbouwing Het binnenste van de betonnen kolos omgetoverd tot een aangename ruimte. veel tijd, geld en materiaal nodig is. We zijn onge veer vier jaar bezig en nu pas is de eerste bouwfase afgerond. Maar het duurt nog jaren voordat alles eruit ziet zoals we willen." In het hoofdgebouw, of eigenlijk onder het hoofd gebouw, is inmiddels het horecadeel verrezen. Een westemsaloon (veel hout. enkele spelletjes en een sterke bierlucht), wijnkelder, amusementshal, bowling- en kegelbaan en een Portugees kiprestau rant (Piri Piri) liggen enkele meters onder de grond. Verderop is een Hollandse bar te vinden. Ze zijn met elkaar verbonden door een doolhof aan gangen en vertakkingen. Om het hoofdgebouw liggen tal van bijpanden; veel restaurants (drie in totaal) en hotels (vijf stuks met honderden kamers). Daarnaast zijn er tennis banen. een kart-track, voetbalveld, attracties zoals een draaimolen en achtbaan, een sporthal en.... een landingsplaats voor de helikopter van Hennie van der Most. De oude koeltoren waarop bergen en blauwe lucht werden geschilderd, is dé blikvanger van het complex. Melanie Romeijn: „Het plan was om daarin diepzeeduiken onder te brengen, maar dat leverde teveel problemen op vanwege de construc tie van de toren. Toen is besloten dat je er moet kunnen klimmen - aan de buitenkant - en absei len, en dat de kinderen in de toren een speelhal moeten krijgen. Dat is nu zo goed als af. Het diep zeeduiken hebben we verplaatst naar de oude re actorruimte in het hoofdgebouw." Rijen compu ters, talloze kabels en takels, de reactorhuls zelf: een spookachtig decor, waarin bezoekers straks kunnen pootjebaden of afdalen tot dertig meter diepte. De begroting van Kernwasser is afgestemd op 400.000 tot 500.000 bezoekers. Behalve het spek ken van de Wunderland-kas zorgen die ook voor een enorme impuls aan het eerder zielloze gebied. Maar wat kan je er nu doen, behalve uitkijken over de Rijn? Romeijn: „De omgeving biedt veel moge lijkheden. Zo ligt er een archeologisch park in buurstad Xanten, is er een bedevaartsoord, vind je hier veel musea, fiets- en wandeltochten, een pla netarium en het oude slot Moyland." Kernwasser Wunderland hanteert een all-inprijs. Wie een arrangement van 100 DM boekt, hoeft zich geen zorgen meer te maken over de hotelka mer, eten, drinken en de spel- en sportactiviteiten. Die zijn bij de prijs inbegrepen. „Zo'n strategie is nieuw in Duitsland", zegt Melanie Romeijn. „Res taurants en de andere horeca in de buurt beginnen er nu ook mee. Dat is niet erg, want we presente ren ons op beurzen ook altijd gezamenlijk. Iemand die Kernwasser bezoekt, blijft toch niet de hele tijd op het terrein. Daarom is de omgeving even be langrijk." HAROLD DE HAAN

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 54