'Ze kan het nooit goed doen' ZATERDAG 22 APRIL 2000 Beatrix twintig jaar op de troon in Beatrix, met man en zonen bij een 'informele' fotosessie. en hebben de weg vrijgemaakt voor een seri eus debat over de toekomst van de monar chie. Historicus Van Osta: „In Groot-Britta- nië is begin jaren negentig ook gepraat over de invulling van het koningschap. De discus sie ging daar over een koninklijke familie die zich in de soapbusiness had begeven. Het volk werd alle artikelen over de royals in de populaire bladen spuugzat. Mensen van ko ninklijken huize dienen zich in de ogen van hun onderdanen te gedragen, en anders kunnen ze ophoepelen." De Britse toestanden zijn een schrikbeeld voor de perfectionistische Beatrix, maar de huidige kritiek op haar is lang niet zo heftig. „Het gaat hier om een herendebat op acade misch niveau", zegt Van Osta. „Ik vrees dat het volk er niets van moet hebben." Bijna elke tv-uitzending en elk krantenartikel begint tegenwoordig met een opsomming van Beatrix' wandaden, zegt Anne van der Meiden, oud-hoogleraar communicatiewe tenschappen. „Elke keer denk ik: nu kan er nog maar één artikel volgen: dat waarin wordt geëist dat zij onmiddellijk aftreedt, en de hele familie met haar." Volgens Van der Meiden zit Beatrix in een 'besmettingspiraal' - en velen roepen dat al leen nog het topje van de ijsberg zichtbaar is. Als de grote lijnen vervagen, gaan we achter de details aanjagen. Juist die grimmigheid valt op, want zo ernstig is het allemaal niet wat zij zou hebben gedaan." Iedereen kan vrijuit schieten op de konin gin, zij kan zich immers niet verdedigen. „En ze doet het nooit goed", zegt Van der Mei den. Als ze niet naar Oostenrijk was gegaan, had de ene helft van de natie opgelucht adem gehaald, maar was de andere zich gaan roeren. Thuisblijven zou dan zijn uitge legd als een politiek statement, en daar dient zij zich verre van te houden." De negatieve beeldvorming rond Beatrix zal niet snel overwaaien, zegt Bart Maussen van het bureau Leads PR, die zich imagobe waker noemt en naast topindustriëlen en be kende mensen zelfs een vorstendom en een sultanaat tot zijn klantenkring mag rekenen „Ik kan mij niet voorstellen dat de professio nele Beatrix de ernst van de situatie niet in ziet." Zij probeert nog altijd angstvallig haar pri- vé-leven te scheiden van haar functie. „Het argument dat zij daarmee de mystiek rond het koningschap in stand houdt, is niet meer van deze tijd", vindt Maussen. „Waarom gunt ze ons niet eens een kijkje in haar keu ken? Iedereén weet dat zij werk- en staatsbe zoeken aflegt, de regering adviseert, de troonrede voorleest, een enorme dossierken nis heeft en wetten ondertekent. Maar wat ze de rest van de tijd doet, weet niemand." Maussen vindt dat Beatrix te ver is doorge schoten in haar zakelijkheid en steeds meer een eigen koers is gaan varen. „Ze laat zich nog amper adviseren, omdat ze vindt dat zij na twintig jaar de wijsheid in pacht heeft. Beatrix is ook heel zuinig in het geven van interviews: zowel Willem-Alexander als prins Bernhard zijn de afgelopen jaren vaker aan het woord geweest dan de vorstin." Menselijke kant Beatrix zou wat vaker haar menselijke kant moeten tonen en heeft daarbij zo nu en dan een impuls nodig, gepland of ongepland. Overbekend is de 'spontane' zoen, die haar enkele jaren geleden op Koninginnedag in de Jordaan ten deel viel. Het bezoek aan de Antillen in november werd daarentegen een ongeregisseerde pr-stunt. Toen Beatrix de winderige kust van Curasao aandeed, legde een opspattende golf in een klap haar immer onberispelijke kapsel plat. De foto's van de 'verzopen' vorstin haalde alle voorpagina's. Het jubileum-interview met Maartje van Weegen, dat volgende week door de NOS wordt uitgezonden, is volgens Maussen een slimme zet. „Ze moet wat meer van zichzelf laten zien. Zij moet voorkomen dat er - zoals in Engeland na de dood van Diana tegen de kille Elizabeth - een hysterisch verzet tegen het koningshuis de kop opsteekt. Beatrix is niet alleen koningin, maar ook moeder, echt genote, paardenliefhebster en dol op haar hondjes. Haar niet aflatende werklust is na twee decennia nu wel uitgekauwd." De informele kant van 'de functie' gaat Beatrix inderdaad een stuk minder makkelijk af. Met haar bezielende inzet voor het staats belang wil zij wellicht haar gebrek aan cha risma compenseren. „Er springt minder een vonk over tussen Beatrix en het volk dan bij Juliana het geval was", constateert Van Osta. Het sprookjesachtig decorum is onder Beatrix duidelijk ondergesneeuwd geraakt. Voor officiële en volkse plichtplegingen doet zij dan ook een ruimhartig beroep op haar zuster Margriet en haar familie. „De Apel- doornse kant heeft duidelijk meer zin in het doorknippen van linten", zegt Van Osta. De onthulling, enkele jaren geleden, dat Beatrix, Claus en hun zonen het land zouden hebben aan het volksvermaak op Koningin nedag, werd krachtig ontkend. „Maar het is overduidelijk dat ze er niets aan vinden. Ko ninginnedag heeft een plichtmatig karakter: één dag koekhappen en dan weer snel seri eus aan het werk." Koudwatervrees Beatrix heeft altijd koudwatervrees gehad in haar omgang met het volk en de media, (oningin Beatrix kampt aan vooravond van haar vierde lustrum als vorstin met een serieus imagoprobleem. De irritatie over haar politieke nenging, de uiterst zakelijke litoefening van haarjïinctie en haar eigenzinnigheid hebben de monarchie in een vormcrisis gestort. Meer openheid ten paleize is de nedie, meent de een. Terwijl ideren juist de loslippigheid ond het hof juist laken. Of is ie ultieme oplossing een spoedige verloving? „De lonarchie floreert op de diep wnselijke momenten dat zij de kenmerken van een soap aanneemt. De afgelopen tijd moet niet ge makkelijk zijn geweest voor koningin Beatrix. Op 30 april, als zij twintig jaar vorstin is, zal zij het zonder de loftuitingen moeten stellen die enkele ja ren geleden nog zo veel klonken. Beatrix wordt nu gezien als een bemoeial, en tussen vorstin en volk is een gapende kloof ont staan. „Het volk is op Beatrix uitgekeken en ik kan mij niet aan de indruk onttrekken dat dat omgekeerd ook geldt", zegt historicus Jaap van Osta, schrijver van het boek Het Theater van de Staat, waarin hij verschillen de identiteitscrises in de geschiedenis van de Britse en Nederlandse vorstenhuizen be schrijft. Osta denkt dat Beatrix' verminderde populariteit gevolg is van „onbehagen dat zich jarenlang opgehoopt heeft. Na de 'lieflijke chaos' onder 'moeder des volks' Juliana, trad in 1980 de vakvrouw Bea trix aan. Van Osta: „Juliana was het moeder type dat op handen werd gedragen. Zij was helemaal niet zo geïnteresseerd in politiek, was zelfs een beetje lui. Slechts af en toe kreeg ze een oprisping van koppigheid. Over het algemeen verafschuwden politici de rit naar Soestdijk voor het overleg met Juliana." Beatrix heeft daarvan geleerd, zij wilde voor alles serieus genomen worden door haar Haagse gesprekspartners. Van Osta: „Zij stel de zich tot doel gelijke van de ministers te worden." Ze verhuisde mede daarom van Drakensteyn naar Den Haag en reorgani seerde de hofhouding in hoog tempo tot een strak geleid bedrijf. Zij ging voortvarend van start: het ver trouwde 'mevrouw' werd 'majesteit'. De nieuwe koningin riep de verjaardag van haar moeder, 30 april, uit tot Koninginnedag en dat vond het volk een prachtig eerbetoon aan de geliefde voormalige vorstin. Beatrix' eerste wapenfeit zette echter meteen kwaad blöed bij de toenmalige premier Van Agt. Zij had haar besluit niet eerst met hem bespro ken. Eigenzinnig Juliana stond de troon af aan een eigenzinni ge kroonprinses, die vond dat het na haar ja renlange, intensieve voorbereiding hoog tijd was. Beatrix ontvouwde in 1980, vlak voor zij de troon besteeg, al een heldere kijk op 'de functie' die haar te wachten stond. In tegen stelling tot Wilhelmina en Juliana repte zij niet meer over 'een roeping'. „Dit ambt is niet verworven. Het is een functie waar geen mens om vragen zou. Waarvan wel zichtbaar is de uiterlijke glans, maar veelal niet de last en de zelfbeperking zonder onderbreken. Ik ken mijn opdracht: te handelen buiten ei gen voorkeur en te staan boven partij- en groepsbelangen." Bij dat laatste is Beatrix volgens de onop houdelijke reeks publicaties juist meerdere malen buiten haar boekje gegaan, hetgeen de commotie de afgelopen tijd heeft aange wakkerd. D66-fractieleider Thom de. Graaf doorbrak onlangs het laatste Haagse taboe door te pleiten voor een drastische inperking van de koninklijke bevoegdheden. De konin gin zou niet langer deel moeten uitmaken van de regering. Even daarvoor publiceerde NRC-journalist Harry van Wijnen zijn boek De macht van de kroon, waarin hij talloze voorbeelden .schetst van de vérgaande poli tieke invloed van de vorstin. Daags erna kwam zij opnieuw in opspraak: Beatrix zou verantwoordelijk zijn voor de politieke val van Elco Brinkman, schreven twee redacteu ren van het Algemeen Dagblad. Het waren niet de enige incidenten die haar de afgelopen tijd veelvuldig in het nieuws brachten. De koningin ging vrolijk skiën in Oostenrijk, terwijl daar net de recht se regering van Jörg Haider was aangetreden. En eind vorig jaar maakte zij zich ook al niet geliefd door op een bijeenkomst met journa listen de pers ongezouten te kritiseren met haar uitspraak dat 'de leugen regeert'. Eerder in Beatrix' regeerperiode ontstond al beroering rond het uitnodigingsbeleid van Noordeinde (dat alleen getrouwde partners toestond het glas te heffen met de vorstin), de vestiging van een ambassade in Jordanië (waar Beatrix 'warm voorstander van zou zijn), en de overplaatsing op haar verzoek van de ambassadeur in Zuid-Afrika, Roëll. En dankzij Tweede-Kamerleden die na een bezoek aan Noordeinde uit de school klap ten, weten wij nu dat Beatrix voorstander is van het gebruik van pepperspray door de politie en dat haar zonen liever gaan stappen in Londen of Brussel omdat zij Amsterdam te onveilig vinden. Serieus debat Deze 'schandalen' zijn zich gaan opstapelen 'Vakvrouw' Beatrix volgde in 1980 de 'moeder des volks' Juliana op. buitenlandse zaken was tijdens Lubbers. „Beatrix was altijd hoogst geïnteresseerd in Europa. Nederland was in 1986 voorzitter van de Europese Unie. Ik zei: 'Goh majesteit, het zou leuk zijn als u eens ging kijken in Brussel en Straatsburg Dat bezoek viel uit eindelijk op de dag dat Willem-Alexander de Elfstedentocht schaatste. „Onderweg wilde ze steeds even bellen om te horen hoever hij was. Het ging iets minder snel dan ze ge dacht had, liet ze zich ontvallen! Maar haast te zich vervolgens naar I^euwarden om haar zoon aan de finish trots in de armen te slui ten." Ook Hedy d' Ancona, minister van WVC in Lubbers III, toog nooit 'sidderend' richting Noordeinde. „Je ging tenslotte niet naar een hele enge beul. Ik zag het gesprek met de ko ningin gewoon als een onderdeel van mijn portefeuille en heb het nooit als vervelend ervaren. Ze heeft me ook nooit overrompeld. Die dossierkennis, ach, ze heeft een enorm secretariaat achter zich. Het is echt niet zo dat ze 's avonds laat nog nerveus alle ins en outs moet doornemen." Mecenas Beatrix zou een sterke persoon kunnen zijn in een ceremoniële monarchie, denkt Van Osta. „Zij vervult die rol van mecenas nu al een beetje door Koninginnedagconcerten te organiseren en jaarlijks in het Paleis op de Dam schilderkunstprijzen uit te reiken. Alles draait om de persoon die het moet doen. Een vrouw op de troon heeft pluspunten, maar zij moet zich niet als man gedragen en met haar vuist op tafel slaan. Juist het moe derlijke type is uitermate geknipt voor staats hoofd." De oplossing voor de koninklijke identi teitscrisis is een spoedige verloving, zo klinkt het veelvuldig. Zodra Beatrix de verbintenis tussen Willem-Alexander en Maxima offici eel maakt, zal niemand meer kritiek uitoefe nen op de vorstin en zal het debat over haar taakvervulling terstond verstommen. Van Osta: „Het beste voor het koning schap is elke vijf jaar een bruiloft, een baby of een overlijden. De monarchie floreert op de diep menselijke momenten dat zij de ken merken van een soap aanneemt." BERRIT DE LANGE meent Van Osta. „Zij regeert in een tijd dat alles over tafel vliegt en het nieuws uit alle hoeken wordt gesleept. De belangrijkste oor zaak van haar dalende populariteit is de los lippigheid van geïrriteerde politici." Van Os ta is met Thom de Graaf voorstander van een ceremoniële monarchie, waarin de koning niet langer deel uitmaakt van de regering, vooral omdat dat een hoop rompslomp zou voorkomen. Zij mag adviseren, informeren en waar schuwen, maar die begrippen zijn eindeloos oprekbaar. „De discussie over de grenzen van de invloed van het staatshoofd, daar kom je nooit uit. We kunnen eindeloos blij ven fantaseren en haar invloed tot macht op rekken, maar we zullen nooit weten of het klopt. Juist zo ontstaat het beeld van een au toritaire persoon die het liefst zoveel moge lijk macht uitoefent." Uit de stroom van publicaties van de afge lopen weken begrijpen we dat menig minis ter met knikkende knieën richting Noordein de wankelt voor het periodieke onderhoud met de koningin. Zij zou niet openstaan voor discussie, wil altijd haar mening doordruk ken en imponeert met haar enorme dossier kennis. Iedere minister die onder Beatrix 'gediend' heeft, haast zich echter desgevraagd om haar stimulerende en zakelijke rol te roemen. „De koningin is iemand om trots op te zijn", zegt Wim van Eekelen, die vooral met haar te ma ken heeft gehad toen hij staatssecretaris van Beatrix zou wat vaker haar menselijke kant moeten tonen. FOTO ARCHIEF FOTOPERSBUREAU DIJKSTRA

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 53