«!po port Floor buffelt niet meer Randje BUITENSPEL jlPAG 22 APRIL 2000 Ter Leede zwaait Katwijkse Valkenburger uit Floris van Duyn (19 juli 1965) speelde dertien seizoenen in de loofdmacht van Quick Boys. Hij werd twee keer afdelingskampioen, een keer algeheel landskampioen en kreeg van de supportersvereniging vijf r ceer de kroon van speler van het jaar. Vier jaar geleden stapte hij na een conflict met trainer Henk Wisman over naar Ter Leede. Met de assenheimse club vierde hij twee kampioenschappen en degradeerde hij ia en keer uit de hoofdklasse. In het seizoen '97/'98 was Van Duyn de beste amateurvoetballer uit deze regio. Vanmiddag speelt hij zijn laatste edstrijd, uitgerekend tegen Quick Boys. Hem wacht een groots afscheid. Vooraf: tien stellingen voor een van de markantste amateurvoetballers die ooit op de velden in deze regio rondliep. door GERTJAN VAN GEEN Floor van Duyn neemt vanmiddag afscheid van Ter Leede, uitgerekend tegen Quick Boys. „Als de kans zich voordoet, lepel ik hem er toch in. Ik ken de zwakke hoek van Tom van der Niet" foto kees van hoocdalem |Elke trainer wil 'een type Floor van Duyn' in n ploeg. !'oetbal is een teamsport. Met alleen elf goede tballers red je het niet. In de meeste elftallen een buffelaar. De laatste tijd buffel ik wat min- want de kracht neemt een beetje af, maar ik het altijd van mijn werklust moeten hebben. Aa techniek lopen er wel betere spelers rond. f/ergelijk me maar met Paul Bosvelt bij Feyen- 1 of vroeger Jan Wouters. Die stralen wat uit i Floor van Duyn straalt ook wat uit. k heb altijd een goede relatie met mijn trainers ïad. Ik ben jaren aanvoerder geweest van Quick s en de opstelling en de speelwijze werden wel it mij doorgenomen. k ben een dienende speler en geen problemen- !cer. Maar ik ben geen meeloper. Ik zeg echt dingen als ik het ergens mee oneens ben. e had gemakkelijk het profvoetbal kunnen k heb de ambitie nooit gehad, dus weet ik niet X het gered had. Het is natuurlijk wel zo dat je, Ije meer traint, ook veel beter wordt. Dat geldt ter voor mij. Ik heb nooit alle hoogste jeugdelf- Jen doorlopen bij Quick Boys, maar kwam wel Jijk uit de jeugd als basisspeler in het eerste. Pas Jde senioren werd er echt functioneel getraind. Ik heb in mijn tweede of derde jaar bij de senio- I met Co Adriaanse rond de tafel gezeten. Die Ibij FC Den Haag, dat toen nog in de eredivisie lelde. Maar ik ging trouwen en we hadden net p oud huis gekocht, dat we gingen opknappen, n huis uit is het ook nooit gestimuleerd. Ik heb 4 principe meegekregen dat ik niet op zondag Atbal. Mijn vader heeft het ook niet gedaan. k heb het in ieder geval niet gemist en ben blij het zo gegaan is. Ik weet ook niet of ik me wel ttig had gevoeld in de profwereld. Het gaat er y h wat harder aan toe. let vertrek bij Quick Boys heeft je meer pijn laan dan je wilt toegeven. Jaar ben ik het mee eens. Ik heb het naar de buitenwacht nooit zo laten merken, maar ik voel de me in mijn eer aangetast. Mijn hele familie is Quick Boys en niets dan Quick Boys, ook al is mijn broer Piet trainer bij Katwijk en zit mijn broer Kees bij KRV. Ik was dertig jaar en had twaalf jaar lang alles meegemaakt. Ik was bijna nooit gebles seerd en had alles gespeeld. We waren vijf keer tweede geworden en twee keer kampioen. Ik ben vijf keer speler van het jaar geweest bij Quick Boys en heb de trofeeën en medailles nog liggen. Henk Wisman vond dat ik te oud was en wilde verjongen, maar wat wist hij er nou van. Hij zat er net een jaar. Quick Boys heeft niets gedaan om me te behouden. De spelers konden moeilijk be grijpen dat ik te oud was. Ze probeerden me over te halen, maar toen Arie Lagendijk me belde, heb ik gelijk toegehapt. Bekijk het maar, ik ga', dacht ik. Ik wilde het ongelijk van Wisman bewijzen. Op zich is het overigens een goede levenserva ring geweest. Ik heb toch wat geleerd van die te genslag en ik heb nu vier mooie jaren bij Ter Leede gehad. 4. Je speelt volgend jaar in Quick Boys 5 met je oude voetbalmaten. Dat klopt en daar kijk ik naar uit. Vroeger was er een elftal met oudgedienden, maar dat is gestopt. Het was een idee van Hans van der Plas om het weer op te pakken. Het wordt een elftal met onder anderen Jaap van Duyn, Fred Kanbier en Hans, Mart, Leen en Teun van der Plas. Mijn broer Kees twijfelt nog. Edwin Otte zou er ook bij komen maar die gaat nog een jaar door bij SJC. Ik weet niet of Quick Boys er echt blij mee is. Jaap van Duyn stopt als elftalbegeleider van het eerste èn Fred Kanbier en Leen van der Plas hou den er mee op als jeugdtrainer. Het wordt tijd voor ontspanning, al zal ik wel om moeten schakelen. De laatste zeventien jaar was het hele weekeinde afgestemd op 's zaterdags voetballen. De wedstrijdspanning valt nu weg. We gaan op donderdagavond trainen, maar dat zal wel vaak partijtje worden. Het niveau, reserve eer ste klasse, is trouwens best hoog. De zaterdag blijft zo wel in het teken staan van voetbal, 's Morgens ga ik naar mijn zoon Erik kij ken. Die speelt bij Valken '68 in de F-jeugd. Daar na zelf voetballen en dan 's middags nog een wed strijdje van het eerste kijken. Dan ben ik nog de hele dag weg, maar mijn vrouw wil me toch niet thuis hebben. 5. Je bent blij dat je laatste voetbaljaar niet bij Quick Boys was. Daar ben ik inderdaad blij mee want het laatste jaar blijft je toch het meeste bij. Het is niet leuk wat er allemaal bij Quick Boys gebeurt. De situatie is omgedraaid. Ter Leede was de gedoodverfde degradatiekandidaat, maar wij hebben een perio- detitel en een tijd lang bovenin meegedaan. Als je kijkt naar de selectie van Quick Boys, is het onge lofelijk dat het zo slecht gaat. Ik kan de oorzaken niet noemen, want daarvoor moet ik er middenin zitten, maar ik volg het wel. Ik ben altijd lid van de supportersvereniging gebleven. Mijn vader gaal om de week kijken. We komen op zondag altijd bij elkaar en dan wordt het besproken. Ook op ver jaardagen hoor ik dingen, dat ik denk: 'Hoe is het mogelijk dat dat bij zo'n club gebeurt'. Ze hebben na de twee kampioenschappen denk ik te lang met het hoofd in de wolken gelopen. Er is te weinig nagedacht over het vervolg. Spelers komen en gaan en nu hangt het als los zand aan elkaar. Quick Boys is dit jaar nooit een echt team geweest. 6. Als je vanmiddag tegen Quick Boys het win nende doelpunt op je schoen hebt, maak je hem niet. Ik speel voor Ter Leede dus ben ik het oneens met deze stelling. Als de kans zich voordoet lepel ik hem er toch in. Ik ken de zwakke hoek van Tom van der Niet. Natuurlijk zie ik liever dat FC Lisse of een lui- zenploeg als ARC eruit gaat, maar tijdens de wed strijd denk ik er niet aan, dat door een doelpunt van mij Quick Boys eventueel kan degraderen. Ik kan het ook niet maken tegenover mijn eigen jon MOOIER dan GOUD Mijn vriendin is een grote steun voor mij geweest, ook toen het niet zo goed met mij ging. Vorig jaar heb ik een moeilijke periode gehad vanwege een ssure. Ik speelde niet, ik zat alleen maar op de tribune TTgtfl icht dat het over was met het voetballen. Zij zei steeds: wel goed, maak je niet druk. Bij haar kon ik altijd rhaal kwijt, zij is een van de weinige mensen met wie praten. nu voor het vijfde jaar met elkaar om. Toen ik nog mHÊ voetbalde kende ik haar al. Ik heb haar leren kennen vriendin van haar. In een discotheek in Noordwijk zag voor het eerst. Ik viel eigenlijk op haar uiterlijk, ik val beetje op blond. Ze komt een beetje verlegen over bij die ze niet kent, maar bij anderen is. het wel een spon- tid. Ze is heel aardig en heel zorgzaam, dat heb ik wel Zij let erop dat ik dingen niet vergeet. Ik ben heel erg elijk, zij is erg stipt. Sandra, ze komt ook uit Leiden en vandaag wordt zij jaar. Ze is heel lief. Ik heb het hartstikke naar mijn zin tr. Ze is mijn eerste liefde en mijn grootste 'eis de eerste met wie ik echt verkering ze zal ook wel de laatste zijn denk ik. Houssin (Hoessie) Bezzai verwierf dit seizoen een splaats in Sparta 1Onlangs verlengde de rechtsback i contract met de eredivisieclub met nog een jaar. De Leidenaar kwam bij de Rotterdamse club terecht via lenburg, Lugdunum en UVS. Houssin Bezzai werd 21 jaar geleden geboren in Leiden. gens om expres te missen. Maar ja, het besef zal pas achteraf komen en be rouw komt altijd na de zonde. Als Katwijker zal het me persoonlijk aangerekend worden wanneer Quick Boys degradeert door een doelpunt van mij. 7. Er is sinds jouw debuut in Quick Boys 1 veel ten slechte veranderd in het amateurvoetbal. Het voetbal is er door de professionalisering en sponsoring niet beter op geworden. De kwaliteit van de wedstrijden wordt minder en de belang stelling neemt af. Er treedt een soort verzadiging op. Vroeger - moet je mij horen - speelde iedereen aanvallender. En er was meer beleving. In het begin kregen we een paar voetbalschoe nen en dan mochten we nog onze handjes dicht knijpen. Nu krijgen we puntengeld, maar hoe veel de een krijgt en hoe veel de ander weet je niet. Wat me opvalt, is dat je nu al leest wie volgend jaar waar speelt. Dat herenakkoord tussen de Bollenstreekclubs moeten ze trouwens afschaffen. Je kan de spelers beter bij elkaar weghalen dan dat je weer een do zijn vreemden aantrekt. Dan blijft het nog een beetje herkenbaar. Het is een carrousel en als je de bedragen hoort, dan vind ik dat een hoop geld. Maar ja, het is de markt. Ons ging het niet om het geld. Dat kampi oenschap met Quick Boys was fantastisch en niet in geld uit de drukken. 8. Katwijk wordt dit jaar de terechte kampioen. (Lange pauze). Het is de meest constante ploeg, maar Rijnsburgse Boys is de best voetballende ploeg. Op mentaliteit leggen ze het af tegen Kat wijk. Wij waren thuis beter dan Katwijk, maar ver loren wel. Uit kwamen we van 2-0 achter nog te rug tot 2-2. Tegen Quick Boys hebben we het 't moeilijkst gehad. Katwijk heeft ook een brede selectie. Ze hebben de blessure van Peter van Duyn goed kunnen op vangen. Pieter Slootweg zit regelmatig op de bank, terwijl ik hem een heel goede voetballer vind. En als je ziet hoe Ronald Pronk zich heeft ontwikkeld tot een volwaardige hoofdklassespeler, dan kan deze stelling wel eens kloppen. 9. Het Nederlands amateurelftal is leuk voor de geselecteerde spelers, maar verder stelt het niets voor. Het is niet zo dat de beste amateurs in het elftal spelen, maar dat is ook lastig te bepalen. Je moet een beetje geluk hebben en een kruiwagen. Hans van der Zee, onze trainer destijds, had wel goede contacten in Zeist. Tussen 1985 en '89 heb ik twaalf interlands ge speeld. Ik ben in China geweest, in Engeland en op de Antillen. Daar kwamen we om het voetbal te promoten, maar er zaten maar vijftig man op de tribune. In China speelden we voor 40.000 man. Dan ben je weer even heel klein. We zijn ook echt het land in geweest. Zaten we in een klein baggervliegtuig op een binnenlandse vlucht van tweeënhalf uur. Prachtig om mee te maken en goed voor mijn ontwikkeling als mens ook. 10. Het is leuk wonen in Valkenburg, maar er gaat niets boven Katwijk. Ik woon hier sinds mijn huwelijk, ruim tien jaar dus. In Katwijk is het moeilijk om een betaalbare en geschikte woning te vinden. Er zijn ook plek ken in Katwijk waar ik niet wil wonen. Maar de zee blijft trekken en de boulevard heeft iets unieks. De rust die er vanaf straalt is apart. Mijn vrouw is Valkenburgse. Dat wil zeggen, ze is in Katwijk geboren, maar woont sinds haar der de op Valkenburg. Het is een hechte, kleine ge meenschap, maar niet zo strak als Katwijk. Daar wordt meer op je gelet. Er zijn hier geen winkels en er is hier geen toe risme, maar we hebben sinds kort wel een pin-au- tomaat. En Valkenburg heeft de oudste paarden markt in Nederland. De school is dichtbij en de kerk ook. Nee, het is hier goed wonen. Ik wil niet zo snel terug naar Katwijk. Maar Nieuw Zuid blijft het mooiste veld van Nederland. Of ik mijn PSV-gevoel op schrift wilde stellen, in een verhaal van vijfentwintighonderd woor den. Ik was er stil van toen de Utrechtse uitgever Jan Scheffers mij belde met dit onmogelijke ver zoek. Vijf en tiui n tighonderd woorden, dat is ruim drie keer deze column, over een voetbalclub die mij vol komen koud laat. Maar tegen Jan Scheffers zeg je niet één, twee, drie nee. Zeker niet sinds deze vriende lijke verkoper van het geschreven woord op zijn huid wordt gezeten door de aan zelfoverschatting lij dende oorwurm Jean-Paul van Gastei Dat zit zo. In het Rotterdamse jubeljaar 1999 bracht Uitgeverij Scheffers een verhalenbundel op de markt getiteld 'Het Feyenoord- -gevoel'. Op de omslag van dit boekje torst aanvoerder Van Gastel de kampioensschaal. Jan Scheffers, onbekend met de verdorven zeden in de wereld van het nieuwe voet bal, had die foto gekocht van KN- VB-voorlichter en amateur-foto graaf Ger Stolk. Wist Scheffers veel dat zo'n prentje niet zomaar in een boek mag worden afgedrukt. Opgehitst door zijn advocaat Eric Vilé (inderdaad de oud-voorzitter van het sectiebestuur betaald voet bal) trachtte JP de naïeve uitgever het vel over de oren te trekken: vijftigduizend gulden en geen cent minder eiste het geldwolfje voor deze grove schending van zijn por tretrecht. Scheffers was bijna genoodzaakt zijn winkel te sluiten. Maar in plaats van zich kokhalzend van het voetbal af te wenden waagde de uitgever een tweede poging: 'Honderd jaar Ajax-gevoel'. Aan beide bundels heb ik opgewekt een bijdrage geleverd. Vooral vanwege Scheffers én omdat ik het geen on aangename bezigheid vind om ge voelens over Feyenoord en Ajax onder woorden te brengen. Als ik er voor ga zitten, kan ik het in mijn hoofd hevig laten gon zen van Ajax. Feyenoord en van Ajax-Feyenoord en Feyenoord- Ajax. Mijnverhalen 'De Kromme' en 'Real uit, een hoge graad van Van PSV is mijn hart nooit sneller gaan kloppen perfectie' voor de bundels van Scheffers. schreven zich als het wa re zelf. Maar PSV is een heel ander ver haal. Omdat mijn vader ooit een paar jaar bij de autofabrieken van Van Doorne werkte, ben ik in Eindhoven ter wereld gekomen. Maar toen het voetbal zich aan mij openbaarde, waren we geluk kig allang en breed deze kant op verhuisd. Van PSV is mijn hart nooit sneller gaan kloppen en van de Europa Cup-reizen die ik als verslaggever in het spoor van de Philips Sport Vereniging maakte, staat mij weinig opzienbarends bij. Eigenlijk alleen het gedonder in Athene waar trainer Hans Wester hof (de man die momenteel wan hopig probeert om Ajax tot een eindsprintje in de competitie te be wegen) het presteerde om sterspe ler Romario buiten het elftal te houden. Dat gebeurde in oktober 1992, in de voorronde van de Champions League tegen AEK. PSV verloor met 1-0 waarna de be ledigde virtuoos uit Rio in de re turn zijn gram haalde: 3-0, drie maal Romario. Maar om dat voet nootje uit de vaderlandse voetbal geschiedenis nu nog eens met vijf entwintighonderd woorden te on derstrepen, leek me wat overdre ven. Vandaar dat ik om bedenktijd vroeg toen Jan Scheffers mij ver zocht ook mee te werken aan een boek over de gevoelens die de nieu we kampioen van Nederland los maakt. Uiteindelijk heb ik het ver zoek doorgespeeld aan collega Rob van der Zanden (net als ik oud-re dacteur van het Leidsch Dagblad). Want als er één sportverslaggever in Nederland is die voor PSV in vuur en vlam heeft gestaan, is hij het wel. In zijn jongensjaren was Van der Zanden een liartstochelijk aanhanger van PSV. Hij kan daar prachtig over verhalen. Uitgeverij Scheffers heeft hem dan ook on middellijk een contract opge stuurd. Jan blij, Rob blij en ik op gelucht. De enige PSVer met wie ik ooit iets memorabels heb meegemaakt, was Guus Hiddink. Maar de grap waarmee de latere bondscoacli en ik een Turkse roddelkrant op het verkeerde been zetten, dateert van 1990, enkele maanden nadat Hid dink PSV had verlaten en bij Fe- nerbahce in dienst was getreden. Ik was een week in Istanbul voor een reportage over de soap-opera waarin Guus zich waande. Omdat ik werd verrast door de koude wind die in Instanbul plotseling de kop opstak, leende Hiddink mij een warme jas met het logo van Fenerbahce. Toen ik daarmee in het gezelschap van de trainer op de club verscheen, vermoedden Turkse verslaggevers in mij een nieuwe aankoop van Fenerbahce. Hiddink deelde via zijn tolk mee dat zijn lange blonde gast een kopsterke Deense libero was. Ik speelde het spel mee en zag mijzelf de volgende dag terug in een krant die volgens Hiddink en zijn tolk een twijfelachtige reputatie ge noot. En onder mijn foto stond de naam die ik de fotograaf op zijn mouw had gespeld: Malle Fratsen. JAAP VISSER

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 37