VIJF KEER DE ZWAARTEKRACHT Dierenparken duiken in oceanen Zweven en draaien in HollandRama Toerisme Attractieparken van mild tot heel wild KONIJN Tigste Disney-attractie Parijs nu nóg enger het Kinderspoor zijn in ere her steld en rijden nu door een oer- Hollands landschap. In Het Land van Ooit in Dru nen kunnen grotere kinderen zich uitleven in het nieuwe Sjiek de Friek Trimpaleis: een 'cakewalk!, met een op- en neergaand parcours. Voor de kleintjes is er een nieuw Tuin- theatertje bij het Roze kasteel, waar Sap de Aardwortel onder- de-grond verhaaltjes vertelt. De Linnaeushof in Bennebroek - met ruim 350 attracties Euro pa's grootste speeltuin - groeit ook door. Nieuw is het Pio niersdorp: een uitkijktoren met glijbanen, bruggen en huisjes die de sfeer ademen van het Amerika van vroeger. Ook is een nieuw trampoline- en springkussencentrum ge bouwd. De Julianatoren in Apeldoorn "is weliswaar een van de oudste attractieparken van Nederland, maar blijft verjongen. Nieuw dit seizoen zijn onder andere de Nautic Jet (vliegende bootjes, die van een hoogte het water in duiken), de Luna Loop (rond draaiende bollen waarin de in zittenden over de kop gaan), een uitkijktoren in het doolhof en een simulator, waarin ze ventien bezoekers tegelijk een opwindende reis maken in 'vir tual reality'. Nep-echt dus. Een nieuwe troef vol virtuele technieken en hightech is Mira cle Planet naast het Arke Stadi on in Enschede. Het grootste indoor-entertainmentcomplex van Europa biedt amusement, theater, bioscoop, restaurants en vele vormen van (inter)actief vermaak die inspelen op de be hoefte aan actie, spanning en competitie. Voorbeelden: een survivaltocht door een vijandi ge jungle, een rit met een For mule 1 door het stratencircuit van Monaco, een gevecht in de verwoeste stad Meteor City, een race over de maan en een duik naar de koraalriffen in de Cari bische Zee in een tien meter diepe duiktoren. Het eerste ge deelte van Mircale Planet gaat 26 mei officieel open. AAD STRUIJS In het Nederlands Openluchtmuseum in Arnhem is gisteren, 21 april, HollandRama in gebruik genomen. Het eivormige gebouw zweeft, rijdt en draait om zijn as, biedt plaats aan 170 personen en kan het best worden omschreven als een tijdcapsulé. Met die capsule wordt een reis gemaakt door zowel Nederland als de tijd. Het unieke van de 38 miiljoen gulden kostende en door Francine Houben ontworpen attractie is de combinatie van effecten, die bestaat uit een 21e-eeuws panorama, museale objecten, in terieurs en landschappen. Volgens museumvoorlichter Erwin ten Boe kei is tien jaar aan het ontwerp gewerkt en zijn nergens anders ter wereld zoveel ver schillende technieken samengebald in één attractie: mechanica, hydraulica, computer technieken, licht- en geluidseffecten en geu ren. „De bezoeker reist naar tal van plekken die te maken hebben met de alledaagse ge schiedenis. Hij ontdekt er gebruiksvoorwer pen, interieurs en landschappen die hij kent uit zijn eigen herinnering, of uit verhalen van zijn ouders en grootouders. HollandRa ma biedt een nieuwe kijk op gisteren en vroeger." fERDAG 22 APRIL 2000 Vlootdagen Zowel in Kampen als in Harlingen wordt dit weekeinde het nieuwe vaarseizoen geopend. Kampen doet dat vandaag, 15 april, met een zich op en rondom de IJsselkade afspelende Hanzevlootdag (van 12.00 tot 17.00 uur); Harlingen met de reeds gisteren begonnen en zondag eindigende Friese Vlootda gen (van 09.00 tot 17.00 uur). Houdt men het in de Overijs selse stad vooral op rondvaarten, optredens van een Shan- tykoor en kinderspelen; in de Friese havenstad meert voor het eerst in de geschiedenis een fregat van de Koninklijke Marine af. De Hr. Ms Van Galen neemt in haar kielzog een mijnenja- ger en een hydrografisch schip mee. Verder maken zeventig schepen van de 'bruine vloot', zich op voor de komende zomer en geeft de amfibische marine demonstraties. Informatie over Kampen: telefoon (038).331.57.77 en over Harlin gen telefoon (0517) .49.22.22. Wijnmuseum 'Bourgondische geneugten en Bourgondische vreugde'. Dat is de titel van een tentoonstelling in het Nederlands Wijnmuse um aan de Velperweg 23 in Arnhem. De expositie bestaat uit tachtig schilderijen van Jean Francois. Deze Franse kunste naar en tekenleraar, die in 1980 op 74-jarige leeftijd over leed, maakte een reeks studies over de wijngaard en de wijn. De tentoonstelling belicht ook andere facetten van de Bour-' gondische wijnwereld. De expositie is tot 30 augustus te zien. Informatie: telefoon 026-442.40.42. Michelinternet De fameuze Rode Michelingids over Frankrijk is nu ook te raadplegen op de internet-site http://www.michelin-travel- .com. Tot 30 juni is het mogelijk alle in het boek opgenomen gegevens (in het Frans of het Engels) gratis te raadplegen. Be langstellenden dienen daarvoor een via internet zonder verde re verplichtingen een formulier in te vullen Nieuwe elementen op de site zijn onder meer een on-line magazine (te ontvangen via e-mail) en historische wetenswaardigheden. Hoge Veluwe Buslijn 12 maakt ook dit jaar weer bijna elke dag een rondje door het Nationaal Park De Hoge Veluwe. Tijdens de rit treedt de chauffeur als reisleider op. De dienst heeft geen vaste hal ten. Wie wil instappen hoeft alleen de hand op te steken. Ook uitstappen is overal mogelijk: bij het Kröller-Müller Museum bijvoorbeeld, maar ook zomaar ergens midden in de natuur. Lijn 12 vertrekt dagelijks (behalve op maandag, maar wel op 2e paas- en pinksterdag) vanaf perron G van het busstation in Arnhem om 10.10, 12.10, 14.10 en 15.40 uur. In het hoog seizoen (1 juli t/m 3 september) wordt het aantal ritten ver dubbeld. Kaartjes zijn te koop bij de chauffeur. Folders over lijn 12 en informatie over het Nationaal Park de Hoge Veluwe zijn verkrijgbaar bij de VW kantoren en de Infopost van con- neXXion op het busstation in Arnhem. 1 Redu In Redu, in de Belgische Ardennen, wordt op 22, 23 en 24 april het jaarlijkse 'Feest van het Boek' gehouden. In de straatjes van het kleine dorpje, een dertigtal kilometers voorbij Dinant aan de A4, wemelt het normaal al van de boekhandel- tjes en antiquariaten, maar daar komt deze dagen nog eens de handel van duizenden bibliofielen uit heel Europa bij. Het 'Feest van het Boek' wordt beschouwd als een uitgelezen mo gelijkheid de privé-bibliotheek via koop, verkoop en ruilen nóg exclusiever te maken.Informatie: telefoon (0032) .61.65.65.16. IJsselmeer-veer Tot en met eind september vaart er weer een veerboot tussen Enkhuizen en Stavoren. Voorlopig wordt er twee keer per dag gevaren, maar vanaf 1 mei gebeurt dat drie keer. Vanuit Noord-Holland om 08.45 uur, 12.45 uur en 16.45 uur en vanuit Friesland om 10.15 uur, 14.15 uur en 18.15 uur. De rederij (NACO) biedt verschillende arrangementen aan waarbij de boottocht kan worden gecombineerd met bijvoorbeeld een bezoek aan het Schaatsmuseum in Hindeloopen of aan het Zuiderzeemuseum in Enkhuizen. Informatie: VW Enkhui zen, telefoon (0228).313.164 of VW Stavoren telefoon (0514).181.616. COLUMN Naar aanleiding van m'n column over stelende ho telgasten, stuurde directeur Siem Jonker van het Haagse Promenade-hotel mij een artikel uit het blad van de Duitse Automobielclub. Dat is andere koek De grootste investering ooit. Om Koning Klant het hof te maken, legden de Nederlandse attractieparken dit jaar een bedrag van een half miljard gulden op tafal. Koploper is Six Flags Holland, dat 150 miljoen in het voormalige Walibi Flevo pompte. Het park moet uitgroeien tot de Achtbaanhoofdstad van Europa. Maar ook voor liefhebbers van milder vermaak is ervolop nieuws. Big spenders in die sector zijn onder meer Burgers Ocean, Mirakel Planet, HollandRama, Tiki Tower en het Oceanium van Blijdorp. De attractieparken gaan per traditie rond Pasen open. Een vooruitblik. •diana Jones-baan in Disneyland Parijs neemt nu achteruit de vervaarlijke (en en loopings. Hoger, sneller, spannender, sensationeler. Waar ligt de grens? Als de sky the limit is, dan bereikt Six Flags Holland het plafond met de nieuwste mega-achtbaan Superman Ride. De passagiers worden in 2,8 seconden van 0 naar 90 ki lometer per uur gelanceerd en ondergaan in scherpe bochten een kracht van vijf keer de zwaartekracht. Volgens een deskundige van bouwer Veco- ma uit Vlodrop de uiterste grens: „Méér kan de gemiddel de bezoeker niet verdragen." Sinds het park is overgenomen door de Amerikaanse pretgi- gant Premier Group accelereert Six Flags Holland met duize lingwekkende snelheid naar de Europese top. Dit jaar is rond 150 miljoen gulden geïnves teerd in onder meer een klas sieke houten achtbaan, een boomerang-achtbaan met loopings voor: en achterwaarts en een familieachtbaan. Met de Superman Ride zorgt Six Flags Holland voor een Europese pri meur. De karretjes worden voortgeduwd door magnetische velden. Attractiepark Slagharen steekt na twee jaar voorbereiding van wal met het Wild West Adven ture van wal. In een bootje rei zen de bezoekers naar de prai rie, cowboys, outlaws en een indianendorp. Brandend water op een onontdekte rivier en ijs- koude watervallen zorgen voor een spectaculair decor. Het is de grootste investering uit de geschiedenis van het park. Nieuw is ook de familieattractie Westernvillage, een uitbreiding van Kids Country, het overdek te speelparadijs voor kinderen. In het Tikibad van Duinrell in Wassenaar is de oude toren met vier waterglijbanen vervangen door een nóg spectaculairdere met zes glijbanen. In twee er van zijn lichteffecten, donkere watervallen en filmprojectie in gebouwd. Nieuw is tevens het Rembrandt Theater: een laser show, die geheimen en feiten over de 'Nachtwacht' onthult. Duinrell bestaat dit jaar 65 jaar en blikt daarom terug met de show 'Terug door de tijd'. Be zoekers die kunnen aantonen dat zij tussen 15 april en 31 ok tober 2000 65 jaar oud zijn, krij gen gratis toegang tot het at tractiepark. Familiepark Drievliet in Rijks- wijk, dat vorig jaar- de magische grens van een half miljoen be zoekers doorbrak, breidt uit met de Hari Kiri, de Aqua Snake en de Free Fall. In deze vijftien meter hoge waterglijbanen kan in een boot naar beneden wor den geroetsjt. Speelpark Aqua rium in Delfzijl is geheel nieuw. Het ging op 12 april open en biedt een combinatie van leuk (achttien speelattracties) met leerzaam (museum gewijd aan archeologie, geologie, maritiem en schelpen, alsmede een aquarium met alle vissoorten uit de Noordzee). Voor bezoekers van De Efteling wordt de loper uitgelegd met de Pardoes Promenade. Deze 21 meter brede en 270 meter lange groene wandelboulevard voert de bezoekers naar de nieuwe Efteling Brink. Bomen, planten, bloemen, waterpartijen en veel Eftelingdetails omzomen de 'ontvangkamer' en geven een voorproefje van wat er verderop in het grootste attractiepark van Nederland te beleven valt. Straattheater en ander enter tainment worden drastisch uit gebreid. De traptreintjes van ^buitenlandse attractiepar- •alt onder meer de veran- •g op bij Indiana Jones and em pie of Peril, nu onge- ild de meest huiveringwek- i attractie van Disneyland De mijnkarretjes op de •aan razen sinds deze id niet langer voor-, maar iruit. Het treinstel begint beklimming van een meter hoge helling als bereiding op een vrije val tover van zo'n zestien me- !et ergste moet dan nog r, in. Luid ratelend vervolgen ijnkarretjes hun weg, drei- ïvolgd door granieten ien die de passanten het direct zien vertrekken. '|l probleem. Onverwacht t de trein een achter- tse salto waarbij de hori- h i luttele seconden onder- -L iven draait en weer terug. van de attractie was niet eenvoudig. Want be halve rijden in de tegenoverge stelde richting, moeten de wa gons nu ook meer personen vervoeren. Het aantal zitplaat sen van de wagons, is uitge breid van acht naar twaalf. De capaciteit van de attractie is daardoor flink verhoogd, wat te oordelen naar de lange rijen bij de ingang niet overbodig was. Ook bleek het noodzakelijk de versnellingen op sommige pun ten van het traject te verminde ren. Al die extra zorg kan niet voor komen, dat de tocht je toch een paar pijnlijke bovenbenen op levert. Onwillekeurig zetten passagiers zich zo schrap in de karretjes, dat ze de volgende dag met een flinke spierpijn zit ten opgezadeld. KEES VAN DER LINDEN Ook de de dierenparken ontsnappen niet aan de ijzeren wet die voorschrijft dat er re gelmatig een nieuwe topattractie moet wor den gelanceerd om de loop erin te houden. Zo stunt Burgers Bush in Arnhem met de nieuwe Ocean, die een logische aansluiting vormt op de Bush en de Desert. Burgers' Ocean is een koraalzee van acht miljoen li ter met haaien, roggen, giftige koraalduivels en angstaanjagende murenen. De koraalrif fen worden bewoond door anemonen, sponzen, kokerwormen, zee-egels en zee sterren. Via een glazen tunnel kunnen be zoekers over de zeebodem wandelen. Ook de Rotterdamse Diergaarde Blijdorp duikt in de oceaan. Het nieuwe Oceanium is een verzameling natuurgetrouwe kusüand- schappen, met de biotopen, flora en fauna die daar bij horen. Eind juni, begin juli gaat de eerste fase open en kunnen de bezoekers een ontdekkingsreis door en langs de we reldzeeën maken. Blijdorp investeert onge veer zeventig miljoen gulden in de nieuwe troef. Het Noorder Dierenpark in Emmen bouwt aan een Oerzee. Vanaf dit najaar zijn er vis sen en andere zeebewoners te zien, die mil joenen jaren geleden leefden. In het diepe gedeelte van de Oerzee krijgen de citroen- haaien hun nieuwe domein. Als logisch ver volg op het 'Rattenriool' opent het dieren park in Emmen in april 'Ongenode Gasten': een oude boerenschuur, barstensvol enge beesten zoals bunzings, pissebedden, hooi wagens, spinnen, muizen en andere wrie melende nachtmerries op harige pootjes. De Apenheul in Apeldoorn bouwt aan een nieuwe speeljungle. Dat is geen attractie voor de vaste bewoners, maar een grote speeltuin waar mensenkinderen zich als apen kunnen gedragen. De jungle gaat rond juni open. Ouwehands Dierenpark in Rhenen lanceert drie noviteiten. De orang-oetans kunnen zich uitleven in een leefgebied met acht le vensgrote, door dikke lianen met elkaar ver bonden bomen. Vanaf Pasen wordt het res taurant 'Ouwehands Jungle' in gebruik ge nomen en medio juni gaat een nieuw ijsbe- rengebied open. In een decor van ijzige rot sen kunnen de witte roofdieren zich naar hartelust uitleven. In Dierenpark Amersfoort nadert de 'Stad der Oudheid' z'n voltooiing. In dit gebied, waarin de relatie tussen mens en dier in ou de beschavingen centraal staan, gaat begin juni de laatste fase open: de Tempel van Luxor (met onder meer krokodillen) en een Arabische wijk met uitzicht op een eiland vol bavianen, algazellen en manenschapen. Later dit jaar krijgen de beren een nieuw, natuurlijk onderkomen In Nederlands grootste vogelpark, Avifauna in Alphen a/d Rijn tenslotte, wordt een groep honingpapegaaien getraind voor de nieuwe attractie Lorri Landing. Zoals de naam al aangeeft, landen de veelkleurige vogels op de schouder van de bezoeker. dan een simpele 'Don't disturb-kaart' of een paar zeepjes. Uit de kamers van het Nobelhotel in Frankfurt bij voorbeeld verdwenen de laatste jaren zoveel rollen toiletpapier, dat ae directie een onafhankelijk on derzoek gelaste. Resultaat: vooral gasten uit het Ver re Oosten propten-er hun koffers mee vol. Waarom? Tsja, waarom verdwijnen er douche-sproeikopen uit hotel Niko uit Dusseldorf en zout- en peperstrooiers uit hotel Bristol in Bonn? Ik zou het niet weten. En waarom moet de huishouddienst van hotel Kron- prinz per week zo'n vier tot zeven nieuwe afstandbe dieners voor de televisie kopen? Alles vastspijkeren, is het ad vies van de redactie van het blad. Goeie raad. Alleen wat zielig voor het konijn dat door de di rectie van het eerdergenoemde Niko ter opluistering van het Paasfeest in de lounge was ge zet. Dat werd namelijk ook ge-

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 31