Cultuur Kunst 'Voor de pauze lijkt het wel film' 'Toetanchamon komt tot leven' Vlatthaus Passion imponerend monumentaal ►CHONE ICHIJN VOC-goud ZO uitgestorven als de dodo Uit correspondentie blijkt niet dat Greta Garbo lesbisch was DEKpLR RDAG 22 APRIL 2000 reus Herman Renz in Leiden Een enorme tent en een compleet dorp van wel 52 wa- op het parkeerterrein van de Leidse Groenoordhallen. Van en met 7 mei is Circus Renz weer in de stad. De voorstel- 'Een reis door de tijd met Carambar' zit vol speciale licht- p/ eluidseffecten. Tijdens de show is roofdierleraar Martin La te zien. Hij kreeg in januari uit handen van Prins Rainier van Sld ïaco de Zilveren Clown, de hoogste onderscheiding in de mationale circuswereld. De matineevoorstellingen begin- om 15.00 uur. Behalve op 7 mei, dan begint de voorstelling m 14.00 uur. Op 7 mei is er net als op 4 mei geen avond- J rstelling. op alle andere dagen begint de show om 19.30 uur. Sm rten zijn verkrijgbaar bij VW Leiden Promotie, de kassa van circus is vanaf 11.00 uur open. I met liedjes songfestival ersum Platenmaatschappij BMG brengt dit jaar een cd op narkt met daarop de liedjes van het Eurovisie Songfestival dat op 13 mei in Stockholm wordt gehouden. Het album chijnt twee dagen na het festival. Het is de eerste keer dat in Ierland een dergelijk verzamel-album met songfestival-re- oire verschijnt. Probleem is meestal dat niet alle betrokken enmaatschappijen aan zo'n album willen meewerken. „Zo- let er nu uitziet, hebben we de rechten van alle liedjes op na", zegt een woordvoerster van BMG. pans Cultureel Festival Ni Een sushi-bar, Japanse boeken, demonstraties theecere- üe, lapans boogschieten, aikido en andere vormen van Ja- ;e kunst. Met een Japans Cultureel Festival kunnen inwo- van Leiden en regio vertrouwd raken met allerlei aspecten de Japanse cultuur. Het festival is een initiatief van de Leid- ereniging van Studenten in de Japanologie en Koreanistiek, uki. Het festival wordt gehouden op zaterdag 6 mei van 0-16.00 uur, in het 'Arsenaal', Arsenaalstraat 1 in Leiden. usselmans bij De Kier !i Herman Brusselmans leest op dinsdagavond 25 april uit zijn nieuwe roman 'Vergeef mij de liefde' bij de Leidse t'an khandel De Kier aan de Breestraat 161. De Vlaamse auteur dt geïnterviewd door Ed van Eeden. Zijn nieuwe roman gaat 'een mysterieuze vent van 41 a 42 jaar oud, die wat aan- Idert in de prozakunst'. Diens vorige roman 'Uitgeverij Gug- wa ïeimer' was omstreden en werd in België uit de winkels ge- ighc d op last van de rechter die een beledigde landgenote het k stelde. Reserveren voor 'een avond met Herman Brussel- is' (van 20.00-22.00 uur) is noodzakelijk: tel. 071-5120885. itary haalt ruim 23 mille op Ni De Boeken-en Platenmarkt die de Rotaryclubs Voor- iten-Leidschendam en Duivenvoorde hebben gehouden in in- en Zorgcentrum Mariënpark in Leidschendam heeft 00 gulden opgeleverd. Veel boeken en platen wisselden die van eigenaar. Er zijn naar schatting 12.000 boeken en 3000 en en cd's verkocht. De opbrengst gaat naar goede.doelen: ivesting voor dakloze bejaarden op Sri Lanka en naar een lerhuis in Paramaribo. Frans Weisz' muzikale toneelthriller 'Python' in Leidse Schouwburg Eigenlijk had filmmaker Frans Weisz weinig zin om ooit nog een theaterstuk te regisseren. Toch is op 10 mei in zijn regie de voorstelling 'Python' te zien in de Leidse Schouwburg. Een muzikaal toneelstuk, een thriller. Ger- rie van der Klei (vanaf deze week weer op de planken na dat zij twee maanden terug drie ribben brak bij een au to-ongeval), Janke Dekker en Frits Lambrechts spelen daarin een generatieconflict, gelardeerd met tal van be roemde songs op teksten van de grote Johnny Mercer. Een nieuw toneelregie-avontuur waarvan Weisz met vol le teugen geniet. LEIDEN HANS VISSER Frans Weisz, regisseur van suc cesfilms als 'Rooie Sien' en 'Ha- vinck' en televisiedrama's waar onder 'Bij nader inzien' en 'Het jaar van de opvolging', beschikt over een rijke toneelacteererva- ring die hij opdeed bij 'Hauser Orkater' en het 'Werkteater'. Toch mag het bijna een wonder heten dat hij aan dit nieuwe avontuur is begonnen. „Tien jaar lang ben ik met een grote boog om het toneel heen gelo pen. Mijn laatste regie was 'Hartzeer'. Maar ik ben toen in de kritieken zodanig afgemaakt dat ik er nadien geen enkele be hoefte aan had om ooit nog een theaterstuk te regisseren. Ik had natuurlijk ook niet tegelijkertijd een film moeten maken. Tegen de acteurs heb ik wel eens ge zegd dat ik even naar mijn auto moest, terwijl ik in werkelijk heid even een bespreking over die film had. Fout dus." „Nu heb ik me helemaal ge concentreerd op deze voorstel ling. Ik heb me heel anders voorbereid. Toen dacht ik nog anders te moeten werken dan bij de film, dat ik met de spelers moest gaan psychologiseren. Dat iedereen zijn rol moest gaan zoeken. Ook al helemaal fout. In plaats daarvan zijn we nu meteen begonnen met repe teren. Iedereen kreeg meteen te horen wat de bedoeling is. Bo vendien stond er meteen een decor. En wat een heerlijk de cor, net een soort slakkenhuis, met allerlei verschillende hoe ken." Daar speelt Python zich af, een muzikaal toneelstuk, een thriller. Een verhaal waarin Gerrie van der Klei als de gewe zen theaterdiva, haar dochter denkt te kunnen klaarstomen voor de positie die zij zelf moest opgeven toen ze zwanger werd. Dat lijkt te lukken, totdat die dochter, gespeeld door Janke Dekker, als gevolg van die am bitie in een rolstoel belandt. Ze zijn veroordeeld tot elkaar. En dan duikt daar in de persoon van Frits Lambrechts ook nog eens een oude tekstschrijver op, die hen tegen elkaar uit speelt in de hoop dat een van de twee bereid is tot een come back, natuurlijk met zijn tek sten. Met zijn drieën zitten ze gevangen in een relatie die hen omklemt als was het een wurg slang, een python. „Het script is van Dick van den Heuvel. Prachtig. Vooral voor de pauze lijkt het wel film, het zit vol met flashbacks. Het script laat zich dan ook lezen als een filmscenario van Gerard Soeteman. Die schrijft opeens: 'En hierna volgt een wilde ach- MUZIEK RECENSIE LI DY VAN DER SPEK Passion door Bachkoor Holland iel Reuss, met het Haags Matro- ;n het Concertgebouw Kamer ni.m.v Caroline Stam, sopraan, tt, h imeth, alt, Peter Bartels, tenor elist), James Doing, tenor, Harry ir Kamp, bariton (Christuspartij), Aatthias Friedrich, bas. Gehoord 21/4, Pieterskerk, Leiden. mooiere afsluiting van Passietij'd anno 2000 is ilijks denkbaar. Onder lei- i Daniel Reuss zong r Holland op Goede imponerend monu- zijn tweede Matthaus En elk jaar weer wordt oering van dit menselijk vernieuwd door een an dere, verhelderende belichting. Dit jaar lijkt Reuss te focusen op een organische, hechte een heid van orkest en solisten, al of niet met koor. Dat valt vooral op in de aria's. Onder zijn sug gestieve directie wiegen solist en orkest elkaar in evenwicht. Jammer dat de bas Wolf Mat thias Friedrich te krampachtig z'n best doet om te overtuigen. Zijn intenties zijn goed, maar de uitvoering is te geladen. Zijn stem houdt hij door overarticu- latie bij zich zelf. En zingen is nu eenmaal loslaten, weggeven. Judit Nmeth heeft een heel na tuurlijke sympathieke alt die dit jaar veel mooier mengt met de sopraan van Caroline Stam. Haar stem heeft bepaald meer volume gekregen. Het kleine klagende orkest bij het duet 'So ist mein Jesus nun gefangen' in het koor 'Lasst ihn, haltet, bindet nicht', wordt een intrigerend samenspel dat uit loopt op het gewenste natuur geweld 'Sind Blitzen und Don- ner'. Het flitsende samengaan van strijkers en stemmen over weldigt. Orkest I is als van ouds schitterend met de intens spe lende concertmeester Johan Kracht, en z'n fluwelen blazers. Daar steekt orkest II helaas bleekjes bij af. Jezus (Harry van der Kamp) is in deze Matthaus een vreselijk robuuste, bijna harde man, die slechts een heel enkele keer in stille verwondering zijn on schuld toont: 'Mein Freund, warum bist du kommen?' Hier loud is weg. We zijn ont- [en bedroefd, samen met ingkabinetdirecteur Mar- :harloo en de haren. Maar, I heel eerlijk zijn moeten Jegeven dat we ook een ■beetje opgewonden en af lig zijn. Want wij hebben een goudstaaf in onze en gehad. Laat staan er gestolen. Wij zijn nooit r gekomen dan wat krui- erk in de moeilijke perio- an ons bestaan. Wat igoed in de puberale fase n fietswrak in de studen- d. Verder niets, dat zweren n we zijn het met alle wei inde mensen eens dat n wat jou niet toebehoort enswaardig is tenzij het levenskansen, kleine bor- )es of echte liefde betreft, een streng besef van dijn, zijn, hullie en zullie r de jaren des onder- erin geramd moet wor- onze sympathie gaat uit museummedewerkers verwijld het kruiswoord- Iboek (vier sterren) van de lieten glijden om den den kraag te vatten. Mo- deel van de zwaar ver- Toblerone, evenredig aan Idenmoed, u in uw leven en. toch, perspectieven ver en als goud in zicht Verhalen over geboefte ud (of gruwelijk veel geld) komt vanzelf in de mythe Staatssecretaris Van der Ploeg (cultuur) kwam de 230 jaar oude goud staaf vorige maand zelf bij het Koninklijk Penningkabinet afleveren. Di recteur Scharloo en staatssecretaris Bos (financiën) kijken toe. FOTO ANP van de misdaad (sprookje, strip of film) terecht in plaats van in de platgeslagen wereld van de alternatieve straffen en officie ren van justitie. Ik noem de veertig rovers, de Daltons, Bon ny and Clyde. En het feit dat de goudroof uit het penningkabinet was gere gisseerd door de smakelijke cli chés van de versleten traditie maakt het er alleen onwerkelij ker op. Man met pruik en snor. (De panty was misschien beter geweest. In elk rovershol hangt het portret van de schutspa troon Lord Alfons de Pantée die in zijn nimmer aflatenden speurtocht naar een verbeterde v-snaar toevallig het dameson dergoed uitvond). Er was een achtervolging, de auto was ge- tervolging die zijn weerga in de filmgeschiedenis niet kent'. Maar nu staat er dan na een scène: 'Hier komt een prachtig liefdeslied'." Producent Cor Franck vertelt dat Janke Dekker en kostuum ontwerper Jan Aarntzen het idee voor 'Python' zelf hebben ontwikkeld. „Maar er is sinds dien van alles aan veranderd. Bijvoorbeeld de tekstschrijver. Aanvankelijk was dat een rod deljournalist, die - op zoek naar een superprimeur - van die vrouwen wilde profiteren. Maar dat vonden we bij nader inzien niet sterk. We kozen toen voor een vergeten tekstdichter. Zijn tragiek vind je ook in die vrou wen. Hij is een medeslachtoffer. En zo hebben we een thriller rond drie mensen met een ge zamenlijk verleden." De sopgs in 'Python' zijn af komstig uit het grote Ameri kaanse repertoire. Een specia lisme van Cor Franck, die op die manier eerder 'You're the top' en 'Larry' produceerde. Het kostte hem weinig moeite de juiste liedjes te vinden. „En toen bijna alle gekozen liedjes van teksten van Johnny Mercer bleken te zijn voorzien, beslo ten we alleen maar werk van hem te gebruiken." De songs zijn niet vertaald. Niet nodig, vindt de producent, zoals dat ook in eerdere pro ducties niet gebeurde. Het zou de muzikaliteit van de tekst schaden, terwijl die toch al zo bekend is. „En voorzover de mensen de tekst toch niet mochten kennen, zeggen de ti tel en de sfeer van de muziek al zoveel. Titels als 'The days of wine and roses' en 'Moonriver', wat valt daar nog aan toe te voegen?" „Niets", vindt Weisz „Deze voorstelling drijft op muziek. Als Gerrie begint met 'I'll re member you' en Frits komt daar dan met zijn tweede stem bij. Dat geeft een gevoel... Dat kan zelfs een Shakespeare niet evenaren. Muziek kan zoveel meer losmaken dan woorden." 'Python' is te zien in de Leid se Schouwburg op woensdag 10 mei. is Van der Kamp imponerend. Daniel Reuss maakt positief ge bruik van zijn veelkoppige 'extended family'. De ophitsen de, spottende, evocatieve tur- bae krijgen van Reuss een ont zagwekkende kracht mee zon der grofheid. Zoals de korte he vige explosie in de woorden 'Was gehet uns das an?' Alsof het Hof eerst achter de hand de 'juiste' woorden zoekt om zich vervolgens en masse honend van Judas te distantiëren. Nieuw en betrokken zingen de vier solisten staande voor het koor mee in de grootse, gelaten afscheidsgroet. Allen, ook het publiek in de overigens stille, bomvolle Pieterskerk 'rufen Je sus im Grabe zu: Ruhe sanfte, sanfte Ruh'. stolen en wij waren verbaasd. Het allesomvattende en uiterst precies getroffen slotakkoord van Scharloo kan wedijveren met het 'I have a dream' of 'Ich bin ein Berliner'. 'Om vier uur heeft een buitengewone brutale overval plaatsgevonden.' De ge schiedenis is mythe geworden. Dit was de allerlaatste VOC goudhaar. Zo uitgestorven als de dodo. Er zullen nooit meer goudroven in Nederland plaats vinden. En ook daarom zijn we ontsteld en bedroefd. We weten niet waar de staaf zich ophoudt en uiteraard hopen we dat hij gauw teruggevonden wordt, maar alsjeblieft nog heel even niet. Want dan kan een afleve ring van Opsporing Verzocht nog even het gevoel van de op winding ophalen, de schuldige jaloezie, de fascinatie voor de verboden vrucht en de video beelden die associaties oproe pen met 'Wanted' plakkaten. Herkent u deze man? En we ho pen vurig dat het de buurman is die we, als goede burgers, on- middelijk zullen aangeven als hij de buit (ah het juiste woord) niet met ons wil delen. O ja het is slecht, het is zondig om die vijf kilo edelmetaal te begeren. Maar als het lijstje te lefoonnummers aan het eind van de uitzending in beeld ver schijnt blijkt dat Nelleke van der Krogt stiekem haar eigen 06-nummer ertussen heeft ge wurmd. Vlak voordat de camera wegzwenkt knipoogt ze. Ja, we zijn ontsteld en be- droefd. En ook een heel klein beetje jaloers omdat iemand anders er met de buit vandoor is en wij nooit vijf pakken melk aan goud hebben mogen vast houden. We hopen dat hij gauw gepakt wordt. PABLO CABENDA Garderobe farao naar Leidse Pieterskerk LEIDEN CAROLINE VAN OVERBEEKE Welke handschoenen droeg fa rao Toetanchamon als hij ging rijden met zijn strijdkar? Wat had hij aan bij belangrijke cere monies? Welke sandalen droeg Toet bij zijn ganzentuniek? Hoe zag het bijzondere luipaardvel eruit dat hij tijdens zijn kroning droeg, als 8-jarig kind? Op die vragen over de oudst bekende koninklijke garderobe ter we reld krijgen we antwoord op de tentoonstelling 'De kleren van Toetanchamon' die vanaf 1 juli in de Leidse Pieterskerk te zien is. Textiel- en kledingarcheologe dr. Gillian Vogelsang uit Leider dorp onderzoekt sinds 1994 de kleren van de farao die in het Egyptisch Museum in Cairo lig gen opgeslagen. Tunieken, mantels, lendedoeken, hoofd deksels, sjaals, luidpaardvellen, ceintuurs, handschoenen en sokken: het is teveel om op te noemen. Veel kleren zijn in slechte staat. Ze zijn verkleurd, aan elkaar geplakt of tot stof uiteengevallen. De originele stukken mogen het museum ook niet verlaten. Vogelsang was sinds de opening van de graftombe in 1922 de eerste on derzoekster die de kleding na al die jaren mocht zien. Het Egyptisch Museum liet lange tijd niemand toe bij de collectie die in de vergetelheid was geraakt sinds de opening van de tombe in de Vallei der Koningen door de Britse arche oloog Howard Carter. Vogel sang mocht ze een paar keer bekijken, maar het museum heeft geen geld om de kleding te herstellen. De Leiderdorpse onderzoekster is daarom al ge- Vitrines met replica's van de kleren van de Egyptische farao Toetanchamon. ruime tijd bezig met het nauw gezet namaken van de stukken. Vogelsang wil op die manier aandacht vragen voor het (kunst)historisch belang van de kleren van de farao en hoopt geld bijeen te kunnen sprokke len voor conservering ervan. De 25 replica's van de garderobe van de Egyptische jongen die rond 1333 voor Christus tot fa rao werd gekroond, zijn straks in de Pieterskerk te zien. Een team van specialisten van het Textile Research Institu te van Vogelsang is vier jaar be zig geweest met het naaien en borduren van de vaak rijk ver sierde kleren. Ook op de School voor Handweefkunst in het Zweedse Boras is intensief ge werkt aan de reconstructie van Toets garderobe. De naaisters en weefsters zijn erin geslaagd de oorspronkelijke ontwerpen inclusief de kleuren, rijke ver sieringen, kralen en borduurpa tronen te achterhalen. Ook de achtergronden van het hofleven in het oude Egypte komen op de tentoonstelling aan het licht. „Toetanchamon komt tot le ven", aldus Vogelsang. De rei zende tentoonstelling was afge- FOTO PR/LEO HELMS lopen najaar in Zweden te zien waar ze tienduizenden bezoe kers trok en staat nu in het Poolse Lodz. Van 1 juli tot en met 27 augustus hangen Toets kleren in vitrines in de koorom gang van de Leidse Pieterskerk. Openingstijden: dagelijks van 13.00-16.00 uur. NEW YORK DRA/ANP Uit de correspondentie tussen Greta Garbo en de Spaanse schrijfster Mercedes de Acosta blijkt niet dat de Zweedse filmdiva lesbisch was. Een achternicht van De Acosta heeft de correspon dentie onderzocht. Na het lezen van 55 brieven, zeventien kaarten en vijftien telegrammen blijkt niets van vrouwenliefde tussen de twee, terwijl De Acosta dat wel had beweerd. Het duo bleek vooral over alledaagse zaken als reizen, gezond heid en voeding te hebben gebabbeld. „Abso luut niks verrassends", zei de achternicht Ho- ran op een persconferentie in New York. Volgens Horan interesseerde haar in 1968 overleden oudtante zich alleen voor mannen. De Acosta zou met haar beweringen aandacht hebben willen trekken en geld hebben willen verdienen. Tussen 1931 en 1960 zouden de twee een onregelmatige liefdesrelatie hebben gehad. In 1960 verbrak Garbo het contact, omdat De Acosta in haar memoires hun vriendschap tot een liefde zou hebben opgeblazen. Garbo, die nooit trouwde, verwierf faam met haar vertol kingen van onder meer 'Mata Hari', 'Anna Karenina' en 'Ninotchka'. In 1941 trok zij zich op het hoogtepunt van haar roem terug uit de filmwereld, omdat een film mislukte. Volgens sommigen was niet de flop de reden, maar haar angst als lesbienne 'ontmaskerd' te worden. Een avond met HERMAN BRUSSELMANS Interview, Performance officiële Presentatie van zijn nieuwste roman "Vergeef mij de Liefde" dinsdag 25 april 20.00 uur toegang 5,- (reserveren noodzakelijk) ...uw complete boekhandel

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 25