Koninginnedag I*\otlinklijke Sporen 'Je weet nooit wat er gaat gebeuren' 'Eenige oogenblikken onderhield de Koning zich met den burgemeester' 3 (jek op Oranje or Smit verguld met zijn tel als co-commentator Johan Friso, de prins die liever op de achtergrond blijft 11 Een vooruitblik op de viering van Koninginnedag 2000 in Katwijk en Leiden, op zaterdag 29 april. g< as Romeyn (56 jaar), projectontwikkelaar te Lisse de brieven van de (ex)vorstinnen Emma, Wilhel- ina en Juliana bundelde. her k heb niet méér met het koningshuis dan ieder ander. Ik heb de brieven die zijn gebundeld in het boek 'Drie vorstinnen' :hte kocht als verzameling en niet met de bedoeling ze te bunde- ech i. Van Beatrix heb ik niks. Ik heb wel jeugdbrieven van Wil- Haa n-Alexander. Hele interessante. En van prins Bemhard. orv «chiedenis is nog steeds een grote hobby van mij en ik weet naa ij veel van het koningshuis af. Feit is dat de Gouden Eeuw gro- ïdeels viel in de tijd dat Nederland een republiek was. Ik ben en Oranjefanaat, maar bij gebrek aan grote genieën als Van h denbarnevelt en Johan de Witt is het goed dat we een monar- v ie hebben." let Koninginnedag ga ik sowieso de Oranjemarkten af in Lis- Dan koop ik elpees. Die liggen hier elk jaar in dikke stapels te age op. Ik ken wel aardig de smaak van de mensen hier. James hen st, Abba, Mantovani. Thuis hangen we de vlag uit. Ik ga niet i w ar Leiden of Katwijk. Om een glimp van haar wipneusje te in? Nee... Trouwens, wat moet ik tussen al die duizenden? tarb n vriend in Amsterdam nodigt mij elk jaar uit, maar dat doe :et z niet. Die krankzinnige drukte daar... Soms ben ik blij dat ik ove jn schoenen nog aan heb, vanwege al die zakkenrollers." n vi ls er nog wat prinsen gaan zaklopen, wil ik wel tv kijken, adei lar dan hooguit een kwartiertje. Ik vind het schitterend om vrouwelijke burgemeesters te zien met al die krankzinnige isse eden en flodderjurken, iter n moet ik aan het fre- Hetschip Johanna Maria m< nken. Potsierlijk is het. iar dan amuseer ik me L" gist Is u me had gevraagd: t heeft u met het ko- ct ïgshuis? Dan had ik ge jd: het is eeuwenoud, lar het staat nog goed poten. Wel is er wat hterstallig onderhoud, heb veel met het ko- ïgshuis, ik ga het nog tani knappen. Het moet ïg z g flink worden gereno- ?rd. Maar dan bedoel ik zw enlijk 't Koningshuys helSassenheim. Grapje..." kin dacl ST CONNIE VAN UFFELEN :t J( O DICK HOGEWONING Smit doet in de Koningin edag-uitzending van de volgende week zaterdag Leiden promotie. De 45-ja- beleidsmedewerker Dienst f~\ ju en Beheer zit als co-pre- ator naast presentatrice an Moolenaar. Smit is door ïgsf OS geselecteerd als de gro- [olla :nner van Leiden. In Kat- vervult Ardi van Beelen die I ils rechterhand van Henny 1. wil is historicus en heeft zich goe ecialiseerd in de geschie- en actualiteit van zijn nplaats. Smit is helemaal van zijn stad: „Leiden heeft ïtzettend veel te bieden." wel hij zegt 'bijna alles' van is if en te weten, verdiept hij de laatste dagen in de ge- re idenis van zijn stad. „Ik naiiop zoek naar aardige anec- aar s over bijvoorbeeld de Ster- cht, de Hortus of de Pie- ïodi erk." Als Beatrix daar pas- seert, zal presentatrice Marjan Moolenaar Smit om achter grondinformatie vragen. Smit zit dan paraat om zijn kennis te spuien. Moolenaar is overigens ook niet onbekend met Leiden, want zij komt uit Oegstgeest. Vier weken geleden kwam Smit 'rond' met de NOS. Hij was niet de enige kandidaat. „Dat ik het ben geworden vind ik erg leuk." Moolenaar en Smit verrichten de presentatie uit een kamer in het stadhuis van Leiden. Stoel en Van Beelen hebben een mo biele studio aan de Boulevard in Katwijk. In tegenstelling tot Van Beelen, die bij de plaatselijke omroep VLOK een tv-programma heeft, heeft Smit geen televisie-erva ring. „Ik heb ooit meegewerkt aan een documentaire van de NOT over Leiden. En ik ben ooit geïnterviewd door Radio West. Of ik nerveus ben? Op dit moment nog niet." Leiden en Katwijk zijn geen onbekenden voor het koninklijk huis. Sommige Oranjes woonden er een tijdje. En met regelmaat brachten de leden van het koninklijk huis een officieel bezoek aan de twee gemeenten. In 'Koninklijke sporen' duiken we weer even in de geschiedenis. Vandaag: koning Willem III en koningin Emma die in 1874 een bezoek brachten aan Leiden. Ook dit bericht over een offi cieel bezoek van het ko ninklijk huis werd met veel bombarie gebracht, in het Leidsch Dagblad van 2 oktober 1874: 'Mede-ingezetenen van Leiden! Zoo zal weldra de blij de gedenking van het 3de eeuwfeest van Leidens ontzet aanbreken. Opgeluisterd door de tegenwoordigheid van Z.M. den Koning, H.M. de Koningin en de Koninklijke Prinsen zul len uwe straten en grachten weergalmen van dankbare vreugdetonen'. Om even het geheugen op te frissen, het betrof hier een be zoekje van koning Willem III, koningin Emma en de prinsen Alexander en Hendrik. En ook dit was een bliksembe zoek, een bezoek van hooguit een uur of drie, vier. Met een ontvangst, iets na elven, bij de voormalige Wittepoort. Uit de krant van 3 oktober: 'De ko ninklijke familie was in geslo ten rijtuigen gezeten en begaf zich onmiddellijk naar de Pie terskerk'. En wat deed Willem III daar? 'Eenige oogenblikken onder hield de Koning zich met.den burgemeester, wien hij harte lijk en bij herhaling de hand drukte: daarna gaf hij toestem ming dat de plechtige feeste lijkheid zou aanvangen.' Die feestelijkheid bestond uit koorzang en een lange rede van hoogleraar C.P. Thiele over Leidens Ontzet. Hierna trok de stoet naar het stadhuis 'waar den vorstelijken personen ver- verschingen werden aangebo den'. Tegen het decor van een 'optocht, een eerewacht der Leidsche scherpschutters, be neevens eene compagnie schutterij.' En dat was het dan. 'Z.M."de Koning en H.M. de Koningin verlieten te halfdrie met een extra-trein de stad, Z.M. om zich naar het Loo, H.M. om zich naar het Huis ten Bosch te begeven. Eene eerewacht van het 4de regiment infanterie met het muziekcorps bevond zich aan het station, waar bur gemeester en wethouders de vorstelijke personen uitgeleide deden. Overal waar de konink lijke familie passeerde, werd ze op de luidruchtigst en harte lijkste wijze begroet en zeker is 't dat onze stadgenooten haar langer in hun midden hadden willen zien'. HERMAN JOUSTRA» Uitzending Koninginnedag voor NOS-regisseurs Chester te Nuijl en Rudolf Spoor grote inspanning Als de koningin in Katwijk volgende week zaterdag voet aan de wal zet, begint voor de NOS een Formule I-race. Ches ter te Nuijl (49) en Rudolf Spoor (61) zijn in de reportagewagens in Katwijk en Leiden tot het ui terste gespannen en zitten op het puntje van hun stoel om maar niets te missen van de ko ninklijke stoet. Er drukt een grote last op de re gisseurs, want twee miljoen Ne derlanders kijken zaterdag over hun schouder mee. De uitzen ding van Koninginnedag wordt bij de NOS beschouwd als een van de grootste inspanningen van het jaar. Zal Prins Claus wederom op de fiets klimmen, net zoals hij vo rig jaar deed in Houten? Gaan de prinsen in Katwijk schaatsen op de ijsbaan? Te Nuijl en Spoor hopen op koninklijke ontspannenheid en frivolitei ten. 'Een klontje goud' noemt Spoor liefkozend een prachtig, emotioneel shot van de stoet, die zich beweegt in de grote menigte. Het is 'draaien' met een hoge moeilijkheidsgraad. Spoor: „Omdat je niet weet wat er gaat gebeuren. Bij voetbal weet je wat je kunt verwachten, maar live-uitzendingen bevat ten veel onverwachte elemen ten." De voorbereidingen zijn al maanden aan de gang. Te Nuijl en Spoor hebben al ellenlange wandelingen in de uitverkoren plaatsen achter de rug en ge sprekken met de gemeenten. Alles is in kaart gebracht. Met alles wordt rekening gehouden. Ook met het negatieve. Routi nier Spoor, hij regisseert Konin ginnedag al voor de 19de keer (Te Nuijl, geleend van de NPS, begint aan zijn negende keer), hoopt op een uitzending met prachtige televisie, maar zal niet schromen beelden te schieten van eventuele inciden ten. Spoor zou het verschrikkelijk vinden als het zover komt. „Denk maar eens aan die beel den van de trouwerij van Claus en Beatrix in Amsterdam. Vre selijk. Koninginnedag betekent blijheid. De manier waarop dat hier wordt gevierd, is uniek in de wereld en daar moeten we zuinig op zijn." Spoor is al veertig jaar in vaste dienst van de NOS. Hij begon De grote vraag is bij de NOS: zorgt Claus weer voor capriolen, zoals hij vorig jaar deed in Houten? Bij de omroep houden ze er in elk geval reke ning mee. foto gpd als cameraman. Nu regisseert hij evenementen als de intocht van sinterklaas - 'al twintig jaar' - programma's die met het ko ninklijk huis te maken hebben en Prinsjesdag. Het zijn uitzen dingen die met Koninginnedag behoren in de A-categorie. Hij verwacht veel van de repor tage in Leiden. „Omdat die stad van zichzelf al verschrikkelijk mooi is." Om niets te missen van het koninklijk bezoek, zet de NOS in Leiden een helikop ter in. Daarvoor heeft de om roep speciale toestemming ge kregen, want het luchtruim is tijdens het bezoek van Beatrix hermetisch afgesloten. De heli kopter wordt alleen gebruikt om een signaal van de grond door te geven en vliegt hoog boven Leiden. Spoor: „Als Bea trix door Leiden vaart, zijn dat de mooiste plaatjes. We hebben gevraagd om met een camera aan boord te mogen. Om de te levisiekijker te laten meebele ven, wat de koningin ziet. De kijker zit als het ware achterop. Dat worden hele mooie beel den." Leiden wordt voor Spoor een van de moeilijkste operaties. „Dat komt door de vaarroute. Normaal gesproken is de route de helft korter. Dat betekent een grote inspanning om alles goed in beeld te krijgen." De NOS zet in Leiden tien camera's in, die op negentien locaties moeten 'draaien.' „Als Beatrix bij de Witte Singel een camera positie is voorbij gevaren, pak ken we de boel als de wiede weerga in en rijden, onder poli tiebegeleiding, naar een nieuwe plek. En dan moet je maar ho pen dat alles goed gaat. Het zal een gekrioel worden van ren nende cameramensen en ge luidstechnici." Ten behoeve van de televisie beelden laat de gemeente Lei den op verzoek van Spoor ver keersborden weghalen en wordt de straatverlichting bij de Vliet aangestoken. Op die plek laat Spoor een hoogwerker aan rukken om de mooiste plaatjes te kunnen schieten. „Het moe ten vooral schone beelden wor den." In Katwijk ligt de zaak volgens Chester te Nuijl aanmerkelijk minder gecompliceerd. De re gisseur ondervond wat hobbels in het feestprogramma, maar heeft die, na gesprekken met de organisatie, kunnen wegne men. Te Nuijl: „Vandaar wij het belangrijk vinden alles te we ten, wat er speelt. Daar hebben organisaties het soms moeilijk mee. In Katwijk bleek dat zich twee onderdelen van het pro gramma in een tent afspeelden. Dat kunnen we dan niet filmen, want dan is het te donker. De tenten worden nu wegge haald." Te Nuijl vond in de ontbijtzaal van Hotel Noordzee aan de Boulevard een schitterende stu dio voor presentatrice Henny Stoel, maar de eigenaar moest tot zijn teleurstelling nee verko pen omdat het hotel bomvol zit met Oranje-aanhangers. Er wordt nu op het parkeerterrein aan de overkant een mobiele studio gebouwd. In Leiden zit presentatrice Marjan Moole naar (met copresentator Cor Smit) in het stadhuis. De NOS heeft onder bepaalde voorwaarden vrij spel. Een van de spelregels is dat gesprekken van de koningin niet te beluis teren zijn voor de televisiekij ker. Hengelniicrofoons zijn uit den boze. Spoor: „Het is al heel wat beter dan vroeger. Er is een tijd geweest dat alles mocht en later weer niets. Over alles is overleg. Tijdens de voorberei dingen zijn de hofdame en de adjudant van de koningin bij de gesprekken betrokken. Dan wordt zo'n kwestie als het in zetten van een meevarende ca mera en een helikopter bespro ken. Dan moet je als regisseur met een overtuigend praatje komen. Dat we bijvoorbeeld zonder die helikopter hele mooie plaatjes zouden missen. Meestal horen we bij een vol gende bespreking dat het ak koord is." De voorbereidingen voor de uitzending zitten er bijna op. De regisseurs schatten dat de uitzending van zaterdag 'enkele tonnen' gaat kosten. Leiden is vanwege het inzetten van een helikopter en hoogwerkers duurder dan gebruikelijk. De producers Mike van Breemen en Jan Dijk (de 'kwartierma kers', volgens de regisseurs) hebben de zaken in Leiden en Katwijk zoveel mogelijk gere geld. Donderdag verplaatst de televisiekaravaan zich naar Kat wijk en Leiden. Vrijdagmiddag om 14.00 uur is de grote gene rale repetitie. „En dan is het ho pen dat alles het doet." Een dag later flitst het licht van de Formule I-race op groen. ROB ONDERWATER Zijne koninklijke hoogheid prins Jo han Friso Bemhard Christiaan Da vid, prins der Nederlanden, prins van Oranje Nassau, jonkheer van Ams- berg (31), is de tweede zoon van ko ningin Beatrix en prins Claus. Hij houdt er niet van om op de voor grond te treden, maar waar hij voor gaande edities van Koninginnedag om die reden nogal eens aan zich voorbij liet gaan, is hij er deze keer in Katwijk en Leiden bij. Johan Friso werd op 25 september 1968 in Utrecht geboren en woonde zijn eerste levensjaren op kasteel Drakesteyn in Lage Vuursche. Hij volgde basisonderwijs aan de Nieuwe Baarnse School en bezocht daarna het Baams Lyceum. Maar omdat zijn moeder in 1980 de troon besteeg èn het gezin naar Paleis Huis ten Bosch in Den Haag verhuisde, maakte hij zijn middelbare schoolopleiding af aan het Eerste Vrij zinnig Christelijk Ly ceum in de residen tiestad. Nadat hij zijn vwo- diploma had be haald, verhuisde de prins in 1986 naar Berkely in de Ver enigde Staten waar hij aan de University of California mecha nical engineering studeerde. In twee jaar tijd rondde Jo han Friso deze stu die af. Johan Friso blijkt, behalve een liefheb ber van de golfsport en van duiken, een enthousiast student. Na het uit stapje naar Ameri ka deed hij tot en met 1994 lucht- en ruimtevaartech niek aan de Tech nische Universiteit Delft. Een belang rijk deel van die tijd deed hij er nog een studie be drijfseconomie aan de Erasmus UniversiteiJ naast. Met een doctoraal en een ingenieurs diploma op zak trad de prins in 1995 als fellow in dienst van de fir ma McKinsey Company. Hij bleef er ruim en jaar en deed daarna nog maar weer eens een studie be drijfseconomie aan het European In stitute of Business Administration in Fontainebleau in Frankrijk. Naar verluidt moet Johan Friso er niet aan denken ooit de troon te be stijgen. Toch volgde hij in het verle den lessen Nederlands recht en par lementaire geschiedenis om enigs zins voorbereid te zijn. Maar zolang de kroonprins Willem-Alexander niets overkomt, kan diens jongere broer zich aan zijn carrière blijven wijden. Johan Friso werkt sinds 1 augustus 1998 bij de investeringsbank Gold- nian, Sachs Co. in Londen. Zo op het oog heeft hij dus gespreksstof ge noeg tijdens ontmoetingen met de vriendin van zijn oudere broer, die - zoals heel Nederland inmiddels weet - ook in het bankwezen zit. FOTO CAPITAL PHOTOS Chester te Nuijl (links) en Rinus Spoor in de regiekamer: „De manier waarop dat hier wordt gevierd, is uniek in de wereld en daar moeten we zuinig op zijn." foto ton kastermans

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 19