Opnieuw 'erelijst' van boomkwekei Melken is leuk, maar die koeienlucht haat Ondergronds bouwen, ik ben me daar Japans pleidooi voor poldermo Veel boeren in Zuid-Holland hebben oog voor de natuur Schoof tevreden over m z ZATERDAG 22 APRIL 2000 Gevaarlijke medicijnen gestolen bodegraven Door een diefstal in een winkel in Bodegraven zijn gevaarlijke medicijnen in omloop gekomen. Een 67-jarige vrouw uit Scheveningen raakte donderdagochtend in een win kel aan het raadhuisplein niet alleen haar portemonnee, maar ook een etui met hart- en zenuwtabletten kwijt. De tabletten zijn vooral gevaarlijk voor kinderen. De politie roept de vinder van de medicijnen in te leveren. Toneel over heksen voor kinderen hazerswoude-runduk De toneelgroep Michael speelt op woens dagmiddag 17 mei het kinderstuk Viezeriken van Wim Burkuuk in Het Anker in Hazerswoude-Rijndijk. Dit stuk is geschikt voor kinderen van vijf tot tien jaar. Het stuk duurt ongeveer een uur. De toegang bedraagt 3,50 gulden. Na afloop is er voor de kinde ren een heksendrankje en een heksensnoepje. Eerste paal Van Lent kaag Bij scheepswerf van Lent op Kaag gaat donderdag de eerste paal van de nieuwe loods de grond in. Om 15.45 uur klimt burgemeester Meerburg van Alkemade daarvoor in de heimachine. Na afloop is er een borrel voor personeel en geno digden. Op de plek waar de vierde loods moet komen, wordt sinds eind vorig jaar gewerkt. Inmiddels staat de damwand in de grond en is het profiel te zien. In de loods komt een dok waarop schepen van minstens zestig meter lang kunnen wor den gebouwd. Als alles volgens plan verloopt, is de loods in april 2001 klaar. Platform Sierteeltregio Boskoop negeert kritiek gemeente Rijnwoude Het Platform Sierteeltregio Boskoop publiceert volgende week opnieuw een lijst met namen van boomkwekers die willen meebetalen aan de infrastructuur rond Bos koop. Hierop komen 424 namen. Het platform negeert daarmee de kritiek van de gemeenteraad van Rijnwoude op deze publicatie. gemeente Rijnwoude zich druk om maakt", reageert platform- voorzitter J. Booij. „Dit is im mers een actie van het bedrijfs leven." De lijst die volgende week in het huis-aan-huisblad ver- boskoop/runwoude marieta kroft De raad vindt dat de kwekers die niet bereid zijn mee te beta len zo onder druk worden ge zet. „Ik snap niet goed waar de schijnt, is de tweede. De eerste verscheen anderhalve maand geleden. Toen prijkten nog 300 namen op de zogenoemde ere lijst. De derde en laatste moet de definitieve lijst worden. Wanneer die er komt, is nog onzeker. „In elk geval voor de zomer", zegt Booij stellig. Aanvankelijk was het de be doeling dat eind maart bekend moest zijn of ten minste 75 pro cent van de kwekers bereid is mee te betalen aan de wegen, zoals is vereist. Het platform heeft echter nog niet alle boomkwekers in Boskoop, Rijn woude, Waddinxveen en Reeu- wijk kunnen opzoeken, omdat er geen complete lijst van alle bedrijven bestaat. „Sommigen staan onder een fantasienaam of een familienaam en anderen op een postbusnummer", zo verklaart Booij de vertraging. „Het is moeilijk om iedereen te vinden. Bovendien is het mo menteel druk in de boomkwe kerij. Wij kunnen de vijftig boomkwekers die hun collega's opzoeken om te vragen of ze willen meebetalen niet dwingen om er vaart achter te zetten." De platformvoorzitter vindt het niet erg dat de uitslag een paar maanden later komt. „Het was onze ambitie om snel dui delijkheid te verkrijgen. We le veren liever goed goed werk af dan rommelwerk." Voor een goede ontsluiting van het Boskoopse wegennet is het belangrijk dat minimaal 75 procent van de boomkwekers zich bereid toont om in de beurs te tasten. Alleei het Productschap voor bouw bij iedereen een fing innen. Deze hefi in vijftien jaar tijd tier gulden opleveren. Alk kwekers hun deel be de overheden bereid rende twintig miljoei op tafel te leggen. Booij wil niet voorui de einduitslag. „Laat gen, als we geen heil deze actie, zouden we zijn gestopt." marieta kroft Ruim 84 procent van de boeren in Zuid-Holland-Oost houden in hun bedrijfsvoering rekening met de natuur en het landschap zonder dat teria. Wij vroegen ze bijvoor beeld hoe vaak ze sloten uit baggeren. Als ze dat minder dan één keer per jaar doen, tel len ze op dat onderdeel niet mee." Raedts heeft er vertrouwen in dat de 260 daar een ver goeding te genover staat. Dat blijkt uit een enquête die eind 1999 is uitgevoerd in opdracht van de provincie Zuid-Hol land: De pro vincie is blij met het resultaat, maar streeft met de WLTO, de Zuid-Hollandse milieufedera tie, en Landschapsbeheer Zuid- Holland naar een percentage van 90 procent over vijf jaar. Rekening houden met de na tuur en het landschap kan door sloten regelmatig uit te bagge ren, stukjes grond braak te la ten liggen om de vlinderpopu latie te laten toenemen en door aandacht te schenken aan erf- beplanting, weidevogels en slootkanten. Voor de bescher ming van weidevogels en sloot kanten krijgen de boeren sinds enkele jaren een vergoeding. Als deze ook bij de onderzoeks resultaten worden opgeteld, stijgt het percentage natuur- minnende boeren van 84 naar 94 procent. Volgens P. Raedts van de WL TO willen de cijfers niet zeggen dat de resterende zes procent onverschillig staat tegenover de natuur. „Waarschijnlijk vol doen ze dan net njet aan de cri- 'We houden het zonder vergoeding niet vol' boeren die de enquête in vulden, eer lijke ant woorden ga ven. „De vra genlijst werd niet anoniem ingevuld. Bo vendien zijn veel boeren aangesloten bij een plaatselijke natuurver- eniging die toeziet op de be scherming van slootkanten en weidevogels. De sociale contro le binnen zo'n vereniging is groot." Voorzitter K. van der Heden van de natuurvereniging Vana- de (Alkemade en Jacobswoude) denkt dat boeren nog meer aan natuur- en landschapsbeheer gaan doen, als daar een vergoe ding tegenover staat. „Ik denk dat als er een vergoeding komt voor bijvoorbeeld het onder houd van de sloten, de natuur ontwikkeling verder toeneemt. Zonder vergoeding houden we het niet vol om er extra tijd in te steken." Raedts meent echter dat boe ren er ook zonder geldelijke be loning belang bij hebben dat ze extra inspanningen plegen om de natuur op hun bedrijf te be vorderen. „Als boeren niet vrij willig maatregelen nemen, dwingt de overheid die met strenge regels af." Japanner Yamazoe een week te gast op boerderij in Oud Ade oud ade casper wichers Gehuld in een blauwe overal schept een kleine Japanner hooi op zijn vork om de koeien te voeren. Het niet alledaagse tafereeltje was de afgelopen week te aanschouwen op de boerderij van de familie Van der Heden in Oud Ade. „Hij vindt het leuk om af en toe een handje te helpen", zegt Anna- belle van der Heden lachend. Haar vier kinderen staan erbij alsof het de gewoonste zaak van de wereld is. Atsushi, want zo luidt zijn roepnaam, is na een week al een volwaardig lid van het gezin. „Hij is ons vijfde kind", grapt de vrouw des hui zes. Zijn volledige naam is Atsushi Yamazoe. Hij is 26 jaar en woont in Tokyo. Met negen pas afgestudeerde Japanners is hij uitverkoren om in het kader van een uitwisselingsprogram ma zeven maanden stage te lo pen bij een bedrijf of instelling in Nederland. De Canon Foun dation in Europa organiseert deze uitwisseling en is tegen hanger van het Japan Prijswin naars Programma van het Ne derlandse ministerie, waarbij jonge Nederlanders naar Japan worden gezonden. Voordat het begin van hun stage verblijven de Japanners bij een gastgezin. Zo kunnen zij alvast kennis ma ken met de Nederlandse taal en cultuur. Zijn geboorteplaats Tsu ligt in de provincie Mie. Het is een landelijk gebied met bergen. Hij bezocht er de lagere en middel bare school. Daarna verliet hij zeven jaar geleden zijn ouder lijk huis om te studeren aan de universiteit van Tokyo. Inmid dels is hij afgestudeerd micro bioloog, gespecialiseerd in het milieu. In het kader van zijn promotieonderzoek gaat hij aan de Vrije Universiteit in Amster dam onderzoeken hoe vervuil de grond door middel van bio logische methodes kan worden Werkstra mishande van echtge DEN HAAG/ALPHEN AAN PERSBUREAU CERBERUS ed Atsushi Yamazoe draait in Oud Ade volop mee In een Hollands boerenbedrijf. schoongemaakt. Iedere dag gaat hij naar school. Hij volgt een spoedcursus Nederlands, maar het meest leert hij van de kinderen. „Jij bent gek", roept hij naar ze, maar als ze dan het zelfde terugroepen is hij ver baasd. Van Nederland wist hij eigen lijk niets. Behalve dan dat er veel tulpen groeien, dat het plat is en klein. Het meest is hij on der de indruk van 'die reusach tig grote Nederlanders'. Verder probeert hij mee te doen met het gezin. Dat heeft te maken met het grote respect dat hij heeft voor de familie Van der Heden. „Ze werken ontzettend hard, voor relatief weinig geld", zegt Yamazoe. Hij eet kaas, al hoewel hij het vies vindt. „Het is typisch Nederlands, daarom doe ik het." Ook heeft hij al koeien gemolken. Dat vond hij bijzonder. „Maar die koeien- lucht haat ik." Soms kun je hem rondom de boerderij in de bodem zien gra ven. Dat heeft te maken met zijn fascinatie voor grond. „Hier In Nederland is een grote diversiteit aan grondsoorten. Zand, klei, ga zo maar door. En overal lijkt er wel gras te zijn. In Japan bepalen de vele vulkanen en rijstvelden het landschap." Er is nog een ander belangrijk verschil met zijn geboorteland. Hij benadrukt verschillende malen dat Nederland op het ge bied van milieuvriendelijke sa nering van vervuilde grond een stuk verder is dan Japan. „Ja panners hebben oogkleppen op. Zodra zij een stuk verontrei nigde grond aantreffen, ont staat er grote commotie, maar er gebeurt niets. Wat niet weet, wat niet deert." Maar Yamazoe wijst ook op de grote invloed van machtige bedrijven. „Zij zijn er verantwoordelijk voor dat er nog steeds geen goede foto dici6hogzwoning wetgeving is op dif gebied". Hij hoojjt nóg twee jaar aan de ze ven maanden in Nederland toe te voegen. De hier opgedane kennis probeert hij vervolgens over te dragen op zijn Japanse Gisterochtend heeft de fami lie Van der Heden afscheid ge nomen van Yamazoe. „Maar niet voorgoed", zegt 'gastouder' Kurt van der Heden. „In Oud Ade zijn we gelukkig nog niet van Atsushi af. Amsterdam is niet ver. Hij heeft al aangekon digd dat wij hem binnenkort weer op onze stoep kunnen verwachten." Een 36-jarige Alphen een werkstraf van h( voor mishandeling vrouw. Als stok achte ko koppelde politierech i.i ker Koster in Den Haa n-, gisteren een voorw ;sc celstraf van twee maa gen de Alphenaar, vrouw de afgelopen beurs had geslagen, h van justitie Kramer v den cel geëist. „Ik heb mijn agres verkeerde a" probeerde de Alphen ren uit te le zijn vrouw had geslam? maal raakte ze daarb wusteloos. Hij weet sie aan frustratie ove jn slaag dat hij en zijn vi den gehad. „De dadei tar steeds niet gepakt." Volgens de reclassei er echter meer achter van de Alphenaar. He tsi ligt in scheiding, phenaar zou zijn e lar dolgraag weer terug vertelde hij ook gist danks een rechterli th heeft hij nog steeds c( zijn vrouw, die erns geweest. De reclasse [ar van een 'symbiotiscl Volgens de reclasseri ite vrouw eigenlijk van genoot af, maar kangs niet goed op afstani Wel is de scheiding z rond. De rechter tilde zw|en mishandeling stiefzoontje, een kin vrouw van de verdacl phenaar had het j( o hem als zijn echte schouwde, hard op benen gemept. De n de indruk dat de Alpl recht berouw toon waarschuwde hij de leg expres een lang^ waardelijke celstraf achter de deur." Vertrokken voorzitter Stoop kan VOA-werk moeilijk loslaten Handelsdelegatie prijst Groene Hart aan in Osaka alphen aan den run saskia buitelaar Het achtervolgt hem zijn hele leven al: hij vindt veel te veel dingen leuk. Jan Stoop (51) is nu bijna een week voorzitter-af van de Alphense ondernemers club VOA. Maar nog steeds praat hij over niets anders. Zijn frustatie over de slechte bereikbaarheid van Alphen, zijn ideeën over bedrijvigheid in het Groene Hart, hij kan het niet loslaten. Niet verwonderlijk, vindt hij. Want de drift om zijn blik te verruimen zat hem al in het bloed voordat hij begon aan acht jaar bestuurswerk voor de Vereniging van Ondernemin gen in Alphen aan den Rijn. Het is dezelfde drift waarmee hij zich nu stort op zijn werk als directeur van Duijvelaar Pom pen. „Daar zijn ook zat nieuwe dingen om aan te pakken." Dingen die Stoop heeft moeten laten versloffen vanwege de VOA. „Het voorzitterschap kostte me een dag per week. Maar het voelt alsof ik het afge lopen jaar structureel twee da gen tekort kwam." In mei gunt hij zichzelf een weekje rust. Dan huurt hij met vrienden een zeilboot om de Wadden te verkennen. Nog zo iets waar hij niet aan toe is ge komen: zeilen, zijn passie. Weg dromend bij een foto van een enorme schoener in zijn kan toor zegt hij: „Hoe zou dat voe len, een schip met zulke grote zeilen, het lijkt me fascinerend om daar aan het roer te staan." Toen hij zijn eigen zeilboot vorig jaar verkocht, nam hij zich stellig voor snel een andere te kopen. „Maar ik weet niet wat ik wil, nu ik er zo veel heb gehad. Oude, nieuwe, kleine, grote boten." „Dat is een structureel pro bleem van mij, ik vind te veel dingen leuk. Ik houd van zeilen, maar heb ook een mooi oud huis in Aarlanderveen met een tuin waar ik graag in werk. Ik heb een racefiets, ik tennis en zou ook zó mijn rugzak pakken om te gaan wandelen. Dat ach tervolgt me al mijn hele leven. Het risico bestaat dat ik daar door alles oppervlakkig doe, te weinig toekom aan verdie ping." Hij hapte daarom gretig toe toen de VOA hem acht jaar ge leden in het bestuur vroeg. „Er ging een wereld voor me open. Als ondernemer ben je alleen bezig met je eigen toko. In zo'n vereniging zie je dat er veel meer is. Je ontmoet de gemeen te, de provincie, de Kamer van Koophandel, allemaal met hun eigen cultuur." Om de discussie met deze overlegparners aan te gaan, ver diepte Stoop zich in de matene. Ieder berichtje dat hij tegen kwam over het Groene Hart („en ik lees drie kranten per dag") pluisde hij tot op de komma uit. „Want het euvel van belangengroepen is dat ze in discussie gaan met organisa ties die veertig uur per week be zig zijn met die onderwerpen. Als zij dan doorvragen en je weet de harde feiten niet, word je afgemaakt. Eigenlijk is dat niet eerlijk." Daar staat tegenover dat zo'n belangengroep ook ongezouten kritiek kan leveren, geeft Stoop toe. „In tegenstelling tot een gemeentebestuurder. Die leeft in een sfeer van consensus en kan geen grote mond opzet ten." Toch weet Stoop dat die on genuanceerde uitspraken uit eindelijk worden bijgeschaafd grenzen vacuüm worden ge trokken en er minder ruimte komt voor bedrijven. Dan kun nen we beter zorgen dat we constructief meedenken en er de beste resultaten uitslepen." Zo ijverde hij als voorzitter volop voor rijkweg 11. Het droeg ertoe bij dat de pylonen op de weg tussen Alphen en Zoeterwoude snel waren ver dwenen en dat het gedeelte naar Bodegraven vóór 2003 wordt aangelegd. Voor zijn op volger, Wim van der Ziel, ziet hij maar liefst drie 'topics' klaarliggen: een snelle komst van de Rijn Gouwe Lijn, ver dubbeling van de rijstroken op de N207 en de Groene-Hartdis- cussie. Honderduit praat hij erover. Wild gebarend naar de Mars diepflats van twaalf verdiepin gen waar zijn kantoor op uit kijkt. Want waarom mogen daar wél gebouwen van tiental len meters hoog staan, terwijl bedrijven niet de hoogte in mo gen vanwege horizonvervuiling, vraagt Stoop zich af. „Ondergronds bouwen is het motto. Ik ben daar gek, dat kost twee keer zoveel. Dan kan ik mijn bedrijf beter naar Polen verplaatsen. Op die manier ver schraalt de economische diver- sifeit in dit gebied. En wie heeft er nou last van een extra verdie ping op mijn bedrijf. Als we daarmee voorkomen dat bedrij ven de polder in moeten." Hij moet zich inhouden, weet Stoop, om zich er niet mee te blijven bemoeien. Als hij wil kan hij zó in de discussie stap pen die de Kamer van Koop- Jan Stoop: „Ik vind veel te veel dingen leuk." foto dickhogewoning handel hierover voert. Maar hij gaat het overdragen aan zijn en ook de VOA naar overeen- Groene Hartbeleid komt er hoe opvolger, hoe na het hem ook stemming zoekt. „Dat moet ook dan ook. Wij kunnen niet te- aan zijn hart ligt. „Ik moet het wel, want zo iets als een streng genhouden dat de gemeente- een keer loslaten." AD VAN KAAM en WIM WEGMAN Je opponent op zijn terrein met zijn eigen wapens bestrijden. Het was een slimme zet van de Kamer van Koophandel en de gemeenten Leiden en Alphen aan den Rijn om Kazuo Okubo in de delegatie op te nemen die in Osaka gisteren op de Fair- wind-exhibitie de belangen van de regio Rijnland behartigde. Het poldermodel in Japan laten verkopen door een Japanner: je moet er maar opkomen. De directeur van Sakura, een bedrijf in medische instrumen ten dat sinds vijf jaar is geves tigd in Zoeterwoude, kweet zich voortreffelijk van zijn taak. Voor een gehoor van zo'n zestig on dernemers uit de miljoenenstad Osaka prees hij het wonen en werken in het Groene Hart aan, alsof dat zo ongeveer gelijk stond met zakendoen vanuit het paradijs. Omdat dat in de eigen taal gebeurde en omdat Okubo als geen ander de ge woonten en handelwijze van zijn landgenoten kent, kwam zijn gepassioneerde voordracht over het Hollandse onderne mersklimaat in het sjieke Hyatt Regency hotel geloofwaardig over. Een betere handelsattaché kon Rijnland zich niet wensen. Op zijn best was Okubo toen hij zijn gehoor informeerde over de huurprijzen per vier kante meter van bedrijfsterrei nen in de regio Leiden: 9000 yen. „Dat is een bedrag per jaar, hoor. Niet per maand, zo als hier." Hij herhaalde dat voor de zekerheid nog een keer, want geloven konden zijn colle ga-ondernemers het in eerste instantie niet. Peperduur als de (grond)prijzen in Japan nu een maal zijn. De presentatie van Rijnland paste in het kader van de vie ring van 400 jaar betrekkingen tussen beide landen en was in gebed tussen een toespraak van minister vein economische za ken, Jorritsma en een receptie aan boord van het marineschip Amsterdam. Met de fregatten De Ruyter en Witte de With lag het bevoorradingsschip afge meerd in de haven van Osaka, schuin tegenover de imposante gebouwen van het Asian Trade Center en het World Trade Center. Het is het kloppend hart van de Japanse economie. De delegatie van Rijnland staat onder leiding van de Al phense burgemeester Nico Schoof die vergezeld ging van André Berkhout en Jacques Blommers, respectievelijk di recteur en voorzitter van de Ka mer van Koophandel. Beide voerden het woord en benutten de gelegenheid om de regio bij dg Japanners aan te prijzen als npl de ideale vestigingsplOS hun bedrijf. „Hollainn wel eens de poort genoemd. Welnu, E ils op zijn beurt de pooi land. Wie handel wil bij ons aan het sprak Blommers met In hoeverre zijn naast de inspanning Leids/Alphense dele itzi vruchten afwerpen, afwachten. „Dit is if lange adem", benadi de hout. „Japanners reide eenmaal niet primaiiop hebben, dacht ik, aai s o waarden voldaan. De chi dernemers uitgenodi erk schillende presentat taan in het Japans 1 len en ik meen toe goed doorwrocht vf teld." En, oh ja. Ze had Okubo meegenomei nog de slimste zet vai OSAKA WIM WEGMAN Burgemeester Nico Schoof van Alphen aan den Rijn is bijzonder tevreden over het verloop van de missie in Ja pan. Schoof, die hoofd is van de economische delegatie uit Rijnland, denkt dat Leiden, Al phen en de Kamer van Koop handel zeker de interesse van Japanse ondernemers hebben gewekt. „Wat dat direct ople vert is nooit goed te zeggen. Zoals zo "vaak is benadrulrt: in Japan is zakendoen een kwes tie van lange adem." De opkomst tijdens de pre sentatie van Rijnland noemt hij 'uitstekend'. „D bedrijven die we he genodigd, zijn ook g De samenwerkende ten en de Kamer v handel hebben ziel hele variëteit aan mingen gericht. „Lei bij dergelijke pr vooral op biosciei ven. Alphën zoekt h< andere categoriën. goed, want zo vul je aan. De samenwerka Leiden, Alphen en van Koophandel is bevallen. „Wat mij bi heden we dit in de zeker." llil

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 18