'Texaco wil Tango uit benzinemarkt drukken' Bij Triodos gaat het niet alleen om platte winst iljoen gulden aan opties op ank topman ABN Amro tallast Nedam tekent kkoord haven Gaza Economie Nederland concurreert steeds sterker De Hond 'niet ontevreden' over beursgang Grensarbeider dupe nieuwe belastingwet IJDAG 21 APRIL 2000 i'inst Northwest ondanks hoge kosten 3TIE Paul De Amerikaanse luchtvaartmaatschappij Northwest rlines heeft ondanks de fors opgelopen kerosinekosten in het >rste kwartaal winst geboekt. De nettowinst bedroeg 3 miljoen lUar (7,1 miljoen gulden). Vooral het afstoten van enkele be- igen hield de samenwerkingspartner van KLM uit de rode cij- rs. Het resultaat overtrof desondanks de verwachtingen. Ana- iten hadden op een verlies gerekend. NV-onderhandelaar bij NS stopt nnik Onderhandelaar L. Vlek van FNV Bondgenoten voelt ;h door zijn achterban bij de Nederlandse Spoorwegen in de eek gelaten. De leden keurden deze maand het NS-reorgani- tieplan 'Bestemming Klant' af, waarover Vlek vorig jaar een rincipe-akkoord had bereikt met de NS. Dat is voor hem reden n zijn functie beschikbaar te stellen. Vlek heeft zich de afgelo- •n jaren als een realistisch bestuurder ontpopt. De NS-werk- •mers hebben daarentegen moeite om hun rebelse houding genover de top van de Spoorwegen op te geven. Vlek heeft om >n ander pakket binnen Bondgenoten gevraagd. brse stijging internet-aankopen VS «HiNGTONIn de Verenigde Staten is vorig jaar voor 33,1 mil- rd dollar (77,1 miljard gulden) aan producten gekocht op het lernet. Dat is een stijging van 120 procent ten opzichte van zo blijkt uit onderzoek van The Boston Consulting Group, it jaar zal de markt naar verwachting met 85 procent groeien. ior een aantal categorieën (computers, boeken en muziek/vi- io) voorspelt The Boston Consulting Group dat eind dit jaar in procent van de totale verkoop via internet plaatsvindt. Ifteling behaalt recordwinst in '99 [atsheuvel Attractiepark de Efteling in Kaatsheuvel heeft vorig ar een recordwinst behaald van 10,3 miljoen gulden. Direc- ur drs. R. van der Zijl maakte dat gisteren bekend bij de ope- ng van het nieuwe seizoen. Het aantal bezoekers kwam, mede ankzij de openstelling in de winter, uit op ruim drie miljoen, et park behaalde daarmee een omzet van 152,5 miljoen gul- :n, een stijging van 20 miljoen ten opzichte van het jaar daar- lor. Dat was met 2,7 miljoen bezoekers maar matig, aldus Van Zijl. Hij verwacht in 2000 toenemende concurrentie van het voetbal, de Olympische Spelen, de Wereldtentoonstelling en lil Amsterdam. astaway: Endemol stal Big Brother itsTERDAMEndemol heeft het idee voor het tv-programma E other gestolen van het Britse televisiebedrijf Castaway, eigen- m van de Britse zanger Bob Geldof en diens zakenpartner ïarlie Parsons. In een civiele procedure moest Endemol zich steren bij de Amsterdamse rechtbank verdedigen. De Britse ■makers stellen dat Big Brother erg veel gelijkenis vertoont et het Britse programma Survive! van Charlie Parsons. Casta- ay wil dat de rechtbank dit erkent, zodat hij later schadever- leding kan eisen. Endemol ontkent. Big Brother speelt zich af een portocabin in Almere, Survive! op een tropisch eiland, al- is de advocaat. Ook de opzet zou anders zijn. De rechtbank iet uitspraak op 7 juni. oetin verwacht 4,5 procent groei iskou De Russische economie zal dit jaar naar verwachting I procent groeien, een spectaculaire verbetering, zo heeft pre- dent Poetin gisteren gezegd. De president, die zich beriep op n rapport van het ministerie van economische zaken waarin lor 2001 en 2002 respectievelijk vijf en zes procent groei wordt lorspeld, sprak van 'geen gewone, maar een ongelofelijke oei, gemeten naar Russische maatstaven'. litgever eist sluiting Wegener-site iSTERDAMDigitale uitgever DMCG wil dat uitgeversconcern egener stopt met zijn vorige week op internet gestarte website itotrack.nl. Zoniet, dan stapt het Amsterdamse bedrijf naar de chter. DMCG vindt onder meer dat Wegener inbreuk heeft ge- aakt op haar auteursrechten. De site lijkt volgens DMCG als /ee druppels water op die van DMCG (autototaal.nl), aldus di- cteur M. Goudsmit. Beide sites bevatten informatie over twee hands- en nieuwe auto's. Wegener ontkent het plegen van agiaat maar is bereid de klacht zorgvuldig te bestuderen. ijna 3.000 ton apparatuur gerecycled )erden In Nederland is vorig jaar bijna 3.000 ton computers, inters, faxen en andere kantoormachines ingezameld en gere- ded. In totaal gaat het om ongeveer 400.000 apparaten. Sinds mari vorig jaar zijn bedrijven verplicht om afgedankte appa- ten te recyclen. ICT Nederland zette daarom een inzamelsys- im op, waarbij nu zo'n 125 bedrijven zijn aangesloten. ecordwinst voor pakjesgigant UPS iw york UPS, 's werelds grootste pakjesbezorger, heeft in het rste kwartaal van 2000 een recordwinst geboekt van 674 mil- ;n dollar (1,58 miljard gulden) exclusief bijzondere baten en •ten. Dit is een stijging van 35 procent ten opzichte van de- periode in het voorgaande jaar. De omzet steeg met veer- !n procent tot 7,2 miljard dollar (16,9 miljard gulden). haag gpd nieuwe topman van ABN o, Rijkman Groenink, heeft iets meer dan een miljoen len aan opties op de plank ;n. Dat blijkt uit het giste- verschenen jaarverslag van erlands grootste bank. ;nink volgt op 11 mei be- iisvoorzitter Jan Kalff op. jn opties zijn bij de huidige rskoers van ABN Amro iets dan 1,2 miljoen gulden rd. Beide bestuurders staan daarmee in de schaduw van hun collega Van Tets, wiens opties een waarde van 3,7 mil joen gulden vertegenwoordi gen. De optierechten van indivi duele bestuurders bij ABN Am ro waren tot dusverre geheim Opties zijn een lucratieve ma nier om het salaris aan te vul len. Zij geven bestuurders het recht aandelen te kopen tegen een vooraf vastgestelde prijs. Stijgt de koers, dan worden de opties steeds meer waard. Bij h Palestijnse Autoriteit en Bal- eka( Nedam hebben gisteren het Side 'H'tieve akkoord over de h leg van een haven aan de astrook ondertekend. Aan overeenkomst is sinds het inselakkoord meer dan vijf onderhandelen voorafge- allast Nedam neemt de op- cht an 150 miljoen gulden samen met de Franse bran- beu|genoot Spie Batignolles. De 'eg betreft de constructie een golfbreker, kademuren bescherming van de oevers, der moet de waterweg ook den uitgebaggerd, aldus de 345 nemer. Later op de avond sluiten ook de bij de bouw betrokken over heden een definitieve overeen komst. De Nederlandse Cre- dietverzekeringsmaatschappij (NCM) en de Staat spelen een belangrijke rol in de financie ring van de bouw. Den Haag schenkt via de Nederlandse In vesteringsbank voor Ontwikke lingslanden (NIO) een bedrag van 58,7 miljoen gulden. Ook Parijs en de Europese In vesteringsbank (EIB) verstrek ken kapitaal voor de haven in de Middellandse Zee. Naar ver wachting kunnen de bouwers van het Nederlands-Franse consortium volgende maand aan de slag. In de zomer van 2002.moet de haven klaar zijn. Superaandelen voor oprichters krant Metro amsterdam anp De oprichters van de gratis krant Metro krijgen alsnog tien procent van de aandelen voor een eerder afgesproken prijs van 4.000 gulden. De aandelen zijn nu ruim vier ton waard. Dat beweren althans T. Jurgens, F. Madeja en B. Lubbers giste ren. Zij daagden eigenaar Metro International (onderdeel van Modem Times Groep) voor de rechter. Volgens de oprichters was in het begin afgesproken dat zij tien procent van de aan delen in de gratis krant Metro zouden kunnen kopen als belo ning voor hun inspanningen. Metro ontkende dat een derge lijke afspraak bestond. Vorig jaar diende er al een rechtszaak die het trio verloor. Gisteren heeft het gerechtshof in Amsterdam de eis alsnog toegewezen. Benzine-oorlogje in Nijmegen zorgt voor veel lagere prijzen Niéuwkomer op de benzinemarkt Tango dient een klacht in tegen Texaco. De Nederlandse Mededingings autoriteit (NMa) moet uitmaken of de benzinegigant op een aanvaardbare wijze concurreert. Volgens Tango pro beert Texaco de nieuwe kaper op de kust. in Nijmegen met prijsverlagingen uit de markt te werken. Het veel grotere Texaco rea geerde daarop met een prijs verlaging van dertig cent per li ter en komt nu toevallig genoeg op dezelfde prijs uit. De nieuwe prijs van Texaco wordt niet alleen gehanteerd bij het station vlakbij Tango, maar bij vier filialen in Nijme gen. „Dit is absurd", stelt Tan- rotterdam anp Tango opende onlangs in Nij megen het eerste onbemande tankstation van Nederland. Door de lagere kosten kan Tan go benzine zeventien cent per liter goedkoper aanbieden en kost nu 2,17 per liter euro lood vrij. go-directeur M. Schroder ver ontwaardigd. „Het is duidelijk dat een nieuwkomer het licht in de ogen niet wordt gegund." Schroder vindt een reactie op de lagere prijzen van Tango normaal. De prijsverlaging van Texaco is volgens hem 'buiten alle proporties'. Overigens gaat Texaco niet alleen op het vlak van de benzi ne de strijd aan. Het concern heeft ook de prijs van diesel aanmerkelijk verlaagd. Daar mee wordt de prijs van Tango van 1,58 in de schaduw gesteld. Texaco rekent namelijk 1,48. Texaco is niet erg onder de indruk van de klacht van Tan go. „De prijsverlaging van de vier benzinestations in Nijme gen is een promotie-actie we gens de heropening van een van die stations na een verbou wing." Volgens het benzine concern is de actie tijdelijk. Ook zou de actie niets met de stunt van Tango te maken heb ben. Schroder vindt het argument van Texaco zwak. „Een prijs- stuntje bij het opnieuw ge opende station kan ik me nog voorstellen. Maar bij vier sta tions tegelijk? Nee, dat gaat er bij mij niet in." utrecht Zo'n duizend secretaresses woonden gisteren op de landelijke 'Secretaresse dag' in Utrecht het Groot Randstad Secretaresse Dictee bij. Een ruime meerderheid van de secretaressen zat door woorden als 'uitentreuren', 'faliekante omissies' en 'gefaket' ver boven de vijftig fouten. Uitzendorganisatie Randstad organiseerde het dictee, met slechts 22 fouten gewonnen door Stefanie Ederveen uit Goes, om 'JobLife Secretarieel' te promoten. Via dit programma biedt het bedrijf flexwerkers contracten aan, zodat ze net als mensen met een vaste baan recht hebben op zaken als loopbaanbegeleiding en' een pakket secundaire arbeidsvoorwaarden. foto anp cor mulder ruswuk anp De concurrentiekracht van Ne derland is verbeterd. Nederland stijgt van de vijfde naar de vier de plaats op de ranglijst die het concurrentievermogen van 47 landen met elkaar vergelijkt. De door het International Institute for Management Development gemaakte lijst werd gisteren ge publiceerd. Onbetwiste aanvoerder van de lijst zijn opnieuw de VS; met een score van 100 punten. De concurrentiekracht van de VS is volgens onderzoeksleider S. Ga- relli versterkt door voortvarend de 'nieuwe economie' te omar men. De top-3 bleef ongewij zigd. Na de VS volgen Singapo re (75,2 punten) en Finland (74 punten). Nederland scoorde 72,1 punten. Onder de sterke stijgers bevinden zich landen als Ierland (van 11 naar 7), Zweden (van 14 naar 9) en Ijs- land (van 17 naar 10). Volgens Garelli laten deze 'kleine' lan den zien wat het positieve effect kan zijn op de concurrentie kracht door het exploiteren van de nieuwe economie. amsterdam anp Het debuut van internetinves teerder Newconomy op de Am sterdamse effectenbeurs is vol gens oprichter Maurice de Hond 'niet onbevredigend ver lopen'. Het aandeel sloot tegen het einde van de handel op 10,60 euro, tien eurocenten bo ven de introductiekoers van 10,50 euro. Lang zag het er naar uit dat het aandeel van de nieuwkomer lager zou eindi gen. Het fonds schommelde na een eerste notering rond het middaguur voortdurend heen en weer tussen de 10 en 10,50 euro. De laagste stand van 10,00 euro werd genoteerd rond de klok van vier uur. Vol gens een beursanalist sloot het aandeel iets boven de introduc tieprijs door steunaankopen van de begeleidende bank ABN Amro Rothschild vlak voor het sluiten van de beurs om half vijf. ABN Amro wilde in een reac tie niet diepgaand op de eerste handelsdag ingaan. „Na een paar uur handelen kun je er niet echt iets over zeggen. Daarvoor is minimaal een pe riode van een paar weken no- Onder grote belangstelling van de pers ging Newconomy van internet goeroe Maurice de Hond (tweede van links) gistermiddag naar de beurs. foto gpd cees zorn dig", meende een woordvoer- zijn niet gericht op beleggers der. Of de bank de koers heeft die vanaf de eerste dag winst gesteund, wil hij niet zeggen, willen pakken. Het gaat ons om „Op dat soort speculatie gaan de lange termijn." we niet in." De Hond is in elk Newconomy heeft 6,2 mil- geval niet teleurgesteld. „Wij joen nieuwe aandelen geplaatst met daarbij nog de optie voor de zogenaamde greenshoe. Dat zijn vijftien procent extra aan delen die bij grote belangstel ling worden uitgegeven. Met deze beursgang is ongeveer 145 miljoen opgehaald. De overige 20 miljoen aandelen zijn nog in handen van de oprichters en de financiers. Op basis van deze eerste slotkoers is het bedrijf ruim 600 miljoen waard. Met opzet is gekozen voor de relatief lage uitgifteprijs van 10,50 euro. Redenen daarvoor waren het debacle met World Online, waarvan ABN Amro eveneens de beursgang bege leidde, en het beursklimaat dat vooral voor vertegenwoordigers van de 'nieuwe economie' breekbaar bleek. Twee weken geleden was het sentiment in de Verenigde Staten en Europa rond de technologiefondsen nog aanleiding voor Newcono my om de beursgang uit te stel len. Newconomy investeert in in ternetbedrijven. Zo heeft het een groot aandeel in internet- zoekmachine Ilse, internetaan bieder Wish, het beursgeno teerde softwarebedrijf TIE en ruim twintig andere interneton dernemingen. Reynolds maakt reclame voor 'gezonde' sigaret washington afp-dpa De Amerikaanse tabaksfabri kant R.J. Reynolds, met merken als Camel en Winston, is een omstreden campagne begon nen waarin zij reclame maakt voor een 'gezondere' sigaret. Het Amerikaanse ministerie van Volksgezondheid spreekt van een gewaagde bewering. Volgens Amerikaanse media is het de eerste keer dat een ta baksfabrikant durft te reppen van gezondheidsvoordelen in combinatie met roken. De siga ret, de 'Eclipse', zou gezonder zijn omdat die veel minder ni cotine en teer bevat. Daardoor vermindert het risico op allerlei vormen van kanker en long ziekten, zoals chronische bron chitis, aldus R.J. Reynolds in de reclamecampagne. De sigaret is al getest in de staten Nebraska en Georgia. Het bijzondere aan de nieu we sigaret is dat die nauwelijks tabak verbrandt. Alleen bij het aansteken van een exemplaar vindt verbranding plaats. Het rookproces begint bij het aan steken van een beetje houtskool en tabak. Dat zorgt voor de smaak bij de eerste 'trekjes'. De hittebron houdt die in stand door smaakafstoot van glyceri ne, dat verdampt, en een klein rolletje tabak, dat niet ver brandt, tot aan het eind van de filter. R.J. Reynolds is mogelijk met de sigaret op de markt geko men als antwoord op de vele rechtszaken die lopen tegen ta baksfabrikanten. Zieke rokers en de anti-rooklobby hebben al vele miljarden aan schadever goeding kunnen lospeuteren. Concurrent Philip Morris zegt mee te werken aan het opzetten van nieuwe regels voor de ont wikkeling van 'minder giftige' sigaretten. De Amerikaanse minister van volksgezondheid heeft grote bedenkingen bij de weten schappelijke onderbouwing van de beweringen. „Het is dui delijk dat sigaretten en andere tabaksproducten niet veilig en schadelijk zijn en pijn, lijden en dood veroorzaken", aldus de bewindsvrouw in een verkla ring. maastricht anp De alleenverdieners onder de grensarbeiders gaan er in het nieuwe belastingstelsel volgend jaar niet op vooruit. Ze gaan er juist op achteruit. Het verschil met de andere belastingbetalers in dezelfde tariefgroep 3 kan oplopen tot tegen de 300 gul den per maand. De vakcentrale FNV heeft dat samen met de Belgische colle ga's in de ABW en ACV door belastingadviseurs laten onder zoeken. „Terwijl de Nederland se collega's er in die tariefgroep ongeveer 140 gulden op voor uitgaan, moeten degenen die in België of Duitsland wonen en in Nederland werken zeker 120 méér aan belasting betalen", zegt FNV'er G. Essers. De vakbonden maken de ver dere resultaten volgende week bekend. Essers nóemt het ver schil daarin dat kan oplopen tot 300 gulden 'merkwaardig' om dat de schepper van het herzie ne belastingstelsel, voormalig staatssecretaris Vermeend, juist hierop gelet zegt te hebben. „Hij heeft zelfs een nieuw be lastingverdrag met België gete kend", zegt hij. Desondanks geldt de achter uitgang niet alleen de in Duits land wonenden, maar ook hen die in België wonen. Over het algemeen gaan grensarbeiders er volgens Essers minder op vooruit in het nieuwe stelsel dan de Nederlanders. De vakbondsman wijst op het toenemend aantal grensarbei ders. Er zijn ongeveer 16.000 mensen die in België wonen en in Nederland werken. Vanuit Duitsland groeit het aantal werknemers in Nederlandse dienst stormenderhand. Essers schat dat aantal op duizenden. Uitzendbureaus werven vol gens hem 'agressief aan de an dere kant van de grens. amsterdam erik van der struus Als mediashow stelt het niet veel voor. Televisie camera's en fotografen ontbreken. Er is geen ge likte presentatie en de mannen achter de tafel zitten niet strak in het pak en zijn niet zonne bank-bruin. Gemoedelijk is het wel bij de pers conferentie van de Triodos Bank in het Amster damse politiek-cultureel centrum De Balie. De voorlichter verzorgt verse espresso en na afloop is er voor iedereen een enorme homp taart. De presentatie is anders dan van World Online of Newconomy. Maar de wens is hetzelfde. Ook de Triodos Bank zoekt geld. Voor 1 juli wil de bank twintig miljoen euro, een dikke 44 miljoen gul den, bij beleggers ophalen. Eén certificaat kost 64 euro (141,04 grilden). De vijfde en grootste emissie in de geschiedenis van de bank moet de bodem leggen voor verdere groei. Volgend jaar wil de Triodos Bank zijn dien sten ook via internet aanbieden. En er zijn Euro pese aspiraties. Met de Gemeinschaftsbank in Duitsland wordt gesproken over samenwerking. En ook Ierland staat op het verlanglijstje van de instelling, die al actief is in België en Engeland. Triodos Bank is van oudsher de financier van biologische landbouw, duurzame energie en kin derdagverblijven. Dat is - zeker in financiële krin gen - iets voor alternatievelingen. Een misvatting, zegt directeur P. Blom. „Vernieuwing is niet voorbehouden aan de informatie- en communi catietechnologie. Zeker op het gebied van milieu en biotechnologie is minstens zoveel groei moge lijk." Puur voor het geld hoeven de beleggers geen Triodos te kopen. Het gemiddelde rende ment over de afgelopen twintig jaar bedroeg 5,4 procent. Zelfs minister Zalm van financiën be taalt meer rente op de leningen van de staat. Blom werpt echter tegen, dat de waarde van het aandeel nog nooit is gedaald. „We bieden een re delijk rendement met een miniem risico." Bang dat de emissie zal mislukken, is Blom niet. „Wij zijn geen bedrijf uit de Nieuwe Economie, dat alleen op basis van verwachtingen om geld komt vragen. Wij bestaan al twintig jaar." Hij heeft bovendien de zekerheid dat de helft van de emissie al binnen is. Een zevental grote beleggers in Triodos, waaronder de Rabobank, Achmea en SNS Reaal, zal de helft van de nieuwe aandelen opkopen. Blom: „Er bestaat een herenafspraak dat zij hun belang op peil houden".

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 9