|LS' m Grootmachten Afrika manen Mugabe Buitenland Braziliaans indianenberaad 'Communistenvreters' woedend op Wahid Maschadov: Tsjetsjenen moeten de strijd staken 'Nationalistische Kroaten willen president doden' Mbeki's alternatieve aidsvisie verbijstert WHO )AG 21 APRIL 2000 nerikaan schiet twee bejaarden dood In een wooncomplex voor ouderen in de Amerikaanse (Arizona heeft een voormalige bewoner gisteren twee men- doodgeschoten. Vier bejaarden raakten gewond. De 61-jari- x-bewoner kwam het complex bij de stad Phoenix binnen, ipende zonder iets te zeggen het vuur. Hij kon na enige tijd den overmeesterd omdat zijn wapen weigerde. De dader vorig jaar uit zijn appartement gezet, omdat hij de huur tijdig betaalde. Daarvoor lag hij voortdurend overhoop met eiding van het complex. Dinsdag schoot een man in een be- denhuis in Detroit twee mensen dood nadat medebewoners den geklaagd over zijn grove taalgebruik. hüssel verwerpt oproep Haider [N2 De Oostenrijkse kanselier Schüssel verwerpt de oproep de extreem-rechtse leider Haider dat zijn land moet over- en de Europese Unie te verlaten. Hij toonde evenwel begrip rde onderliggende frustratie. De veertien EU-partners van tenrijk bevroren de bilaterale contacten met het land na de iringsdeelname van de extreem-rechtse FPÖ van Haider, 'ens Schüssel beseft de Oostenrijkse bevolking echter heel d dat het EU-lidmaatschap in hun belang en in het belang het land is. „Emotionele reacties brengen ons geen stap Ier." Overigens noemt ook Schüssel de maatregelen van de ongerechtvaardigd en overdreven'. „Ze schenden immers irincipes van de dialoog, de samenhorigheid en de rechts- ickerbie-proces mag niet op BBC burgh De BBC mag het proces tegen de twee Libiërs die den verdacht van het opblazen van een Pan Am-toestel bo- het Schotse Lockerbie definitief niet uitzenden. Het Schotse ^gerechtshof verwierp gisteren het beroep van de omroep n het eerdere verbod van een lagere rechter. Die besliste dat recht van de verdachten op een onpartijdig proces zwaarder gt dan het recht van de media om over de zaak te berichten. Pan Am-toestel explodeerde 21 december 1988 boven Loc- iie. Alle 259 passagiers en bemanningsleden en elf mensen Ie grond kwamen om het leven. De Libiërs worden vanaf 3 berecht door een Schotse rechtbank op neutraal terrein: de malige Amerikaanse basis van Kamp Zeist. irre'Blanche maatjes met zwarten HNNESburg Eugene Terre'Blanche, de extremistische gewe- voorman van de racistische Afrikaner Weerstandsbeweging, het in de gevangenis uitstekend te kunnen vinden met zijn irte landgenoten. Dat opmerkelijke gegeven staat in een rap- van de Zuid-Afrikaanse mensenrechtencommissie SAHRC. iO-jarige neonazi zit in de Rooigrondgevangenis in Mafikeng straf van een jaar uit voor het mishandelen van een zwarte ipbediende. Toen de SAHRC hem een verrassingsbezoek :ht, bleek hij opperbest om te gaan met zijn zwarte medege- jenen en met zijn zwarte celgenoot. Deze zei dat e'Blanche goed was geïntegreerd in de gevangenis. rsenvliesontsteking na bedevaart ve De Wereldgezondheidsorganisatie van de VN zegt 250 allen van hersenvliesontsteking te hebben geregistreerd die erband kunnen worden gebracht met de recente pioslimbe- aart naar Mekka. Dit jaar is een recordaantal van 1,3 miljoen evaartgangers naar de bedevaartplaats gereisd. Saudi-Arabië angen dat bedevaartgangers bij aankomst bewijs overleggen zij tegen gevaarlijke en besmettelijke ziektes als meningitis ingeënt, maar de traditionele vaccins werken niet tegen de ant die in Mekka heeft toegeslagen. Hersenvliesontsteking dt veroorzaakt door bacteriën die relatief makkelijk kunnen den overgedragen wanneer veel mensen dicht bij elkaar in luurt zijn. In Nederland zijn twee gevallen vastgesteld. Eén hen is overleden. Hij was zelf niet naar Mekka geweest, ir werd door een familielid besmet. >sen vuren op Japanse vissers W [0i Een Russich marinevaartuig heeft vanmorgen op Japan- P issers geschoten. Niemand is gewond geraakt, maar de Rus- zouden het vissersschip en de bemanning van twintig man ben aangehouden. Het is het eerste ernstige voorval in de ^^treden wateren tussen Japan en Rusland in drie jaar tijd. incident gebeurt een week voor het bezoek van de Japanse mier Yoshiro Mori aan de Russische president Vladimir Poe- De Sovjetunie heeft op het laatste moment in de Tweede reldoorlog de oorlog verklaard aan Japan. Daarbij bezette en exeerden de Russen een groep Japanse eilanden die Mos- de Zuidelijke Koerillen noemt en Japan de Noordelijke Ter- ia. Japan wil de eilanden terug, en dat heeft verhinderd dat t yo een vredesverdrag met Moskou heeft gesloten. bo itionalisten winnen in Bosnië iiEvo Nationalistische partijen hebben bij de raadsverkie- ;en in Bosnië de meeste zetels gehaald, ondanks de winst Ewerd geboekt door een gematigde oppositiepartij. Dat blijkt le definitieve uitslagen van de op 8 april gehouden verkie- ;en. De Servische Democratische Partij, die streeft naar ver- ling tussen Kroaten, Serviërs en moslims, won in vijftien ge- inten. Met name in steden waar moslims de meerderheid men, zoals Sarajevo, Tuzla en Gorazde, boekte de partij it. In het Servische deel van Bosnië bleef de Servische De- cratische Partij de grootste. Deze partij, die vroeger werd ge- door Radovan Karadzic, won in 49 gemeenten. Twee ande- ationalistische partijen, de Kroatische Democratische Unie le door moslims geleide Partij voor Democratische Actie, men in respectievelijk 25 en 23 gemeenten. laien blijven nog onbeschermd oei» Haaien blijven voorlopig onbeschermd. De conferentie de Verenigde Naties over bedreigde diersoorten (Cites) ft gisteren geen overeenstemming bereikt over hun bescher- ig. Grote witte haaien en reuzenhaaien zijn nogal gewild we- s hun kaken en vinnen. De kaken zijn waardevol: Amerika- betalen er tot 15.000 dollar voor. De vinnen verdwijnen in oep. Voor andere bedreigde diersoorten was de conferentie succesvol. De ruim 150 landen verlengen het handelsver- l op ivoor, afkomstig van olifantenslagtanden. Afrikaanse Jen mogen voorlopig geen ivoor uitvoeren. Ze hadden hier vankelijk wel om gevraagd. Walvissen blijven ook be- ermd. Tijgers, beren, Tibetaanse antilopen, steuren en mus herten krijgen eveneens betere bescherming. w* nstige droogte in westen India r _delhi Honderdduizenden dorpelingen in het westen van ia kampen met acute tekorten aan voedsel, water en vee- uw r. Dat is het gevolg van de ergste droogte in een eeuw. Door gebrek aan drinkwater beginnen bewoners van de noord- telijke deelstaat Rajasthan weg te trekken. Meer dan de helft de dorpen in de aangrenzende deelstaat Gujarat kampen neens met een ernstig watertekort. Gevreesd wordt dat een te hoeveelheid vee zal sterven. Tankwagens van de overheid bezig water te leveren aan honderden dorpen in Gujarat, tzijn er tonnen veevoer gedistribueerd. Volgens de krant Indian Express is de situatie in vier districten kritiek. Het re- seizoen begint pas eind juni. een amnestie 'karavaan des doods' 3ago« Het hof van beroep in de Chileense hoofdstad Santia- leeft gisteren unaniem besloten dat de amnestiewetgeving tvan toepassing is op 56 politieke moorden op tegenstan- s van het regime van dictator Pinochet in 1973. Het oordeel ft betrekking op het militaire commando dat bekend staat de 'karavaan des doods', dat verantwoordelijk wordt gehou- !V p voor de moorden. Pinochet zelf vaardigde in 1978 een ver- nde amnestie uit voor de misdaden die de militairen tijdens dictatuur pleegden. Die amnestie heeft er in veel gevallen toe iï? 'id dat onderzoeken naar verdwijningen en andere misda- i werden gestaakt. De beruchte 'karavaan des doods' maakte Je bloedige staatsgreep in 1973 door het hele land jacht op ici van het militaire regime. De Afrikaanse grootmachten Zuid-Afrika en Nigeria hebben president Mugabe van Zimbabwe gisteren te kennen gegeven een vreedzame oplossing van de landkwestie te willen. Dit omdat zij vrezen voor de stabiliteit op het hele continent. Het geweld van de bezetters van blanke landerijen in Zimbabwe ging gisteren door, ondanks de 'wa penstilstand" die hun leider Hunzvi woensdag had afgekondigd. johannesburg-lagos-harare Hunzvi sprak gisteren met boe ren in de streek Marondera, waar zaterdag de boer David Meciar als 'zware jongen' gearresteerd boedapest hans gertsen correspondent De vroegere Slowaakse premier Vladimir Meciar is gisteren ge arresteerd op een wijze die nor maal gesproken slechts aan zware criminelen is voorbehou den. Speciale commando-een heden van de Slowaakse politie bestormden de woning van Meciar in het plaatsje Tren- cianske Teplice. Met bijlen en explosieven verschaften ze zich toegang tot zijn huis. De Slowaakse oud-premier werd enkele uren later, na te zijn verhoord, vrijgelaten. Vol gens een woordvoerder van de Slowaakse politie zou Meciar zijn aangehouden in verband met illegale betalingen aan mi nisters tijdens zijn bewind. Tus sen 1993 en 1998 zouden leden het kabinet in totaal zo'n 750.000 gulden aan zwarte bo nussen hebben ontvangen. De politie zou het huis bestormd hebben omdat de oud-premier de bel negeerde en evenmin ge hoor gaf aan verschillende me gafoon-oproepen. De Slowaakse politie werd gisteren van verschillende kan ten verweten onevenredig veel geweld gebruikt te hebben. Vol gens president Rudolf Schuster waren de beschuldigingen aan Meciars adres niet ernstig ge noeg voor een dergelijk optre den. De Tsjechische oud-pre mier Vaclav Klaus, een vriend van Meciar, zei dat dit optreden tegen de ex-premier van een democratisch land niet thuis hoort in Centraal-Europa. Centrum-links Italië stelt Amato voor als premier rome afp-dpa-ap De centrum-linkse meerder heid in Italië zal minister van begroting Amato aan president Ciampi voordragen als opvolger van de woensdag opgestapte premier D'Alema. Amato zou de 58ste regering van Italië sinds de Tweede Wereldoorlog moeten gaan vormen. Ciampi ging vandaag verder met zijn consultaties voor een nieuwe regering. De ex-com- munist D'Alema stapte woens dag op, na de voor de regering teleurstellend verlopen regio nale verkiezingen van zondag. Amato is een partijloze mi nister. Hij was eerder premier in '92-'93. Centrum-links zegt in het parlement nog te kunnen rekenen op de sfeun van 320 van de 630 afgevaardigden. Rechtse partijen bestrijden dit. Centrum-links heeft de oppo sitie ervan beschuldigd te pro beren in het parlement stem men te kopen van linkse afge vaardigden, zodat de centrum linkse coalitie niet meer op een meerderheid kan rekenen. De oppositiepartijen, onder leiding van oud-premier en me diamagnaat Berlusconi zijn fel tegen de aanwijzing van een nieuwe premier voor het cen trum-linkse kabinet. Stevens en een voorman wer den gedood. Intussen stonden twee boerderijen in brand, en waren tal van blanke gezinnen op de vlucht naar grotere plaat sen en steden. Nigeria praatte gisteren in Harare in op Mugabe via minis ter van buitenlandse zaken Sule Lamido, die een gesprek had met Mugabe. Die kreeg van daag president Mbeki van Zuid- Afrika op bezoek, alsmede pre sident Chissano van Mozambi que en Namibische leider Sam Nujoma. De bespreking zou oorspronkelijk over de oorlog in Congo gaan, maar komt nu in het teken te staan van de land kwestie. Zuid-Afrika, waar Zimbabwe economisch gezien van afhan kelijk is, heeft zich tot dusverre in stilzwijgen gehuld. Mbeki zou wel achter de schermen stappen hebben genomen, porto seguroMorgen viert Brazilië officieel dat het land vijfhonderd jaar geleden werd ontdekt door de Portugezen. Vooruitlopend op die viering hebben afgevaardigden van de oorspronkelijke Indiaanse bewo ners van de Zuid-Amerikaanse reuzenstaat, zoals deze Maxacali, de afgelopen dagen vergaderd over hun toekomst. Het aantal indianen in Brazilië neemt weliswaar toe, maar toch worden ze in hun voortbestaan bedreigd door de oprukkende 'beschaving'. foto ap eraldo peres Wie echt op z'n telefoonrekening wil besparen, kiest voor het allerlaagste tarief in het gebied waarbinnen u het meeste belt. Met VoordeelNummers belt u name lijk binnen de eigen regio gedurende het hele weekend en iedere nacht van 24.00 tot 8.00 uur voor slechts 1,8 ct/min. Bel de ZelfServiceLijn voor het instellen van uw eigen VoordeelNummers: 0800-0429. Tarieven gebaseerd op VoordeelNummers binnci VoordeelNummers f 10,-). Iedere nacht van 24.00 to ct/min. Doordeweeks van 8.00 tot 20.00 uur 5 ct/mir 24.00 uur 2,7 ct/min. Starttarief met VoordeelNummt eigen regio (eenmalige 8.00 uur en gedurende hi 's Avonds van 20.00 tot rs: 9 cent per gesprek. jakarta theo haerkens correspondent President Abdurrahman Wahid van Indo nesië heeft voorgesteld het verbod van de communistische partij op te heffen. Zijn opponenten vinden dat Wahid zich in au gustus voor het Raadgevend Volkscongres, het hoogste staatsorgaan, moet verant woorden voor zoveel lichtzinnigheid. Som migen wülen de bijeenkomst zelfs vervroe gen om Wahid af te zetten. De president vfndt het verbod van de Partai Komunis Indonesia (PK3) achterhaald en zelfs in strijd met de grondwet, die immers vrijheid van meningsuiting voorstaat. Maar veel Indonesiërs denken daar heel anders over. Ze weten niet beter of het communis me staat voor al wat vuil en voos is. Dat heeft (ex-president) Soeharto hen immers drie decennia lang voorgehouden. Soeharto kwam aan de macht na een aan de communisten toegeschreven couppo ging. De machtsgreep, op 30 september 1965, werd gevolgd door een bloedbad dat ruim een half miljoen mensen het leven kostte. In korte tijd wist Soeharto de eerste president van Indonesië, Soekarno, buiten spel te manoeuvreren en de macht over te nemen. De communistische partij, die in dertijd na die van de Sovjet-Unie en China de grootste was in de wereld, werd verbo den. Tweeëndertig jaar lang schreven Soeharto en zijn müitairen sociale problemen in het land gemakshalve toe aan 'bepaalde groe pen' die samenzwoeren tegen de staat en de godvrezende burger. Uiteraard werden daarmee de godloochenaars van de verbo den communistische partij bedoeld. Vol gens de grondwet wordt iedere Indonesi sche burger geacht een van de vier grote wereldgodsdiensten aan te hangen. Het felst reageerden de afgelopen weken de kleinere moslimpartijen op het voornemen van president Wahid, die tot zijn verkiezing zelf leiding gaf aan Nadhlatul Ulama, met ruim dertig miljoen aanhangers de grootste moslimorganisatie ter wereld. De kans dat deze partijen de president weten te verdrij ven lijkt overigens gering. Gus Dur, zoals Wahid doorgaans wordt ge noemd, keerde deze week terug van zijn zoveelste buitenlandse reis. Hij verbleef onder meer in Cuba, samen met Noord- Korea het laatste communistische bolwerk in de wereld. De Indonesische president sprak uitgebreid met Fidel Castro. Wahid, die geldt als een liberaal denker, is niet de eerste die een mildere toon aanslaat tegenover het communisme. Zijn voorgan ger, Habibie, hief in april vorig jaar het ver bod op om aan universiteiten de ideologie van Marx en Lcnin te bestuderen. Maar, zo voegde hij er aan toe, het is niet de bedoe ling hun gedachtengoed buiten de campus uit te dragen. In de academische wereld, die de commu nistische ideologie al lang in het studiepro gramma had opgenomen, leidde Habibie's maatregel tot de nodige vrolijkheid. „Zelfs de domste student weet dat het commu nisme als systeem heeft gefaald. Er is nie mand die nog eens zoiets wil proberen", grinnikte een docent. maar Mugïibe leek gisteren nog onbeweeglijk. Hij had woens dag in een gesprek met gezan ten van blanke boeren geen hoop gegeven op een oplossing van de crisis. Hij beperkte zich tot vaagheden over vreedzaam overleg, maar bleek duidelijk niet van plan iets te doen aan de door de rechterlijke macht illegaal verklaarde bezettingen van boerderijen. De blanke Zimbabwaanse boer Martin Olds, die afgelopen dinsdag op zijn boerderij werd neergekuppeld en doodgescho ten, was in 1989 nog door de president gehuldigd om zijn moed bij het redden van een vriend uit de kaken van een krokodil. „Tien jaar geleden was hij een nationale held, om armd door Mugabe. Een decen nium later wordt hij op brute wijze vermoord en Mugabe houdt zijn mondje dicht", zei een verwant van Olds in het Zuid-Afrikaanse blad The Star. moskou Rtr-ANP-AFP zij in contact staan met Ma schadov. Moskou heeft gezegd dat overleg met de Tsjetsjeense president mogelijk is, als hij de wapens neerlegt, en zich dis tantieert van onverzoenlijke re bellenleiders als Basajev en Chattab. Uit Tsjetsjenië kwamen on danks de beloftes van Mascha dov toch berichten van gevech ten. Een woordvoerder van de rebellen zei echter dat zij zich wel aan de oproep van Mascha dov houden om de gevechten te staken. „We verdedigen ons alleen tegen aanvallen van de Russen. Wijzelf zijn al enkele dagen geleden gestopt met of fensieven tegen het Russische leger", zei hij. De Tsjetsjeense leider Mascha dov heeft Tsjetsjeense rebellen- commandanten opdracht gege ven de gevechten tegen het Russische leger te staken. Ma schadov zegt dat vandaag in een interview met de Russische krant Kommersant. De maatregel zou deel uitma ken van een vredesregeling die hij aan Moskou heeft voorge legd. Daarnaast zou de Tsje tsjeense president ook hebben bevolen Russische krijgsgevan genen vrij te laten. In het inter view benadrukt Maschadov dat hij nog steeds invloed heeft op verscheidene rebellenleiders. De Russische autoriteiten hebben maandag bevestigd dat Wegens medewerking aan tribunaal zagreb anp De Kroatische president Stipe Mesic wordt sinds zondag scherp bewaakt. Ook de woning van de bekendste mensenrech tenactivist in Kroatië, Ivan Zvo- nimir Cicak, staat onder perma nente bewaking. Dat heeft het Kroatische weekblad Nacional gisteren gemeld. Volgens het blad heeft de Duitse inlichtingendienst BND de Kroaten gemeld over serieu ze aanwijzingen te beschikken dat er aanslagen tegen het le ven van de twee worden voor bereid. Het zou gaan om een samenzwering van radicale Kroaten, die gekant zijn tegen de samenwerking van de nieu we autoriteiten met het Joego- slavië-tribunaal in Den Haag. Zowel Mesic als Cicak wordt door nationalistische Kroaten als landverraders beschouwd. Die nationalisten moeten vol gens Nacional vooral worden gezocht in kringen van de HDZ, de partij van de eind vorig jaar overleden president Tudjman. Vooraanstaande HDZ-politi- ci, ministers, legeraanvoerders, aanklagers en rechters wisten van Tudjmans streven om door middel van etnische zuiverin gen het percentage Serviërs in Kroatië terug te brengen van bijna 20 naar 5 procent. Als ze daaraan al niet actief hebben deelgenomen, dan hebben ze er in elk geval van geweten, en niemand heeft er iets tegen on dernomen, aldus het blad. Belangrijke steen des aan stoots vormt het onderzoek dat medewerkers van het tribunaal momenteel uitvoeren naar massagraven bij de stad Gospic. In het najaar van 1991 werden daar in één nacht ruim hon derd vooraanstaande Serviërs door het Kroatische leger uit hun huizen gehaald en ver moord. Een van de vermoede lijke verantwoordelijken, Mirko Norac, is nu generaal in dat le ger. Een ander, Tomislav Mer- cep, is burgemeester van Osijek en vice-voorzitter van de IIDZ. correspondent De Wereldgezondheidsorgani satie (WHO) reageert verbijs terd op de suggestie van de Zuid-Afrikaanse president Thabo Mbeki dat de 'westerse aanpak' van de wereldwijde aids-epidemie plaats moet maken voor alternatieve ge neeswijzen. Afrika dient daar bij volgens Mbeki 'zijn eigen weg' te gaan. De Zuid-Afrikaanse leider is in de ban gekomen van een dis sidente Amerikaanse bioche micus uit San Francisco, Dr Peter Duesberg. Die beweert dat besmetting met het aids- virus hiv niet tot aids leidt, en dat seropositiviteit dus geen aanwijzing is voor aids in een later stadium. Mbeki zou de theorieën van Duesberg van het internet hebben gehaald. Zij worden door praktisch alle medische specialisten, ook in Zuid-Afrika, verworpen. Maar de Zuid-Afrikaanse'lei- der heeft zijn alternatieve aan pak in persoonlijke brieven aan de Amerikaanse president Clinton, VN-baas Kofi Annan en andere regeringsleiders vu rig bepleit. Gezien het prestige van Mbeki in Afrika hebben zijn uitlatingen in de medi sche wereld nogal wat op schudding veroorzaakt. Dr. Awa Coll-Seck van het Unaids programma van de WHO denkt dat Mbeki's alter natieve bevlogenheid is gebo ren uit de wanhoop over de ravage die aids op het zwarte continent aanricht. In Zuid- Afrika alleen al zijn 4,2 mil joen mensen seropositief. Da gelijks worden daar 1.700 nieuwe slachtoffers met hiv besmet. De WHO vreest dat de zwaarst getroffen Afrikaan se landen, Zuid-Afrika inbe grepen, de komende tien jaar een kwart van hun bevolking door aids zullen verliezen. „Het probleem in Zuid-Afrika is dat de ziekte pas na de af schaffing van het apartheids regime de kop opstak, en men dus weinig ervilring heeft met prevenüe", aldus Dr. Coll- Seck. De Senegalese epidemi- ologe bracht kortgeleden nog een bezoek aan Pretoria. „We moeten president Mbeki er van overtuigen dat Duesberg als aids-expert volledig is ge diskwalificeerd." Maar zij vreest dat Mbeki, 'zoals iedere leek', onder de indruk is geko men van de zeer technische uiteenzettingen van Duesberg en zijn volgelingen. Overigens geeft men ook bij de WHO toe dat de enige doeltreffende therapie, een cocktail van drie anti-retrovi- rus medicamenten die het sterftecijfer in westerse landen drastisch heeft teruggedron gen, voor het straatarme Afri ka geen haalbare oplossing is. De behandeling kost 10.000 dollar per jaar, en vergt van de patiënt bovendien een grote persoonlijke discipline. „We nemen het leiders als Mbeki niet kwalijk dat hij naar ande re oplossingen grijpt", aldus de Unaids-specialiste. „Maar preventie is voorlopig het eni ge wapen waarover we be schikken, en dat is de mensen in Afrika soms moeilijk in te prenten." Binnenkort wordt in Zuid- Afrika een conferentie gehou den over de voortwoedende aids-epidemie, maar het zal niet meevallen Mbeki van zijn ongelijk te overtuigen. In zijn noodkreten aan Clinton en Annan verwierp hij bij voor baat alle kritiek op zijn alter natieve aanpak als 'intellectu ele intimidatie, die vergelijk baar is met de tirannie van de apartheid'.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7