Vmbo-school mag zelf niveau verlagen Binnenland Laatste loodjes Straf voor verspreiden pamfletten in zedenzaak Waarschuwing voor hartmiddel Plavix cht jaar geëist voor moordpoging in trein (B Protestactie tegen Chinese legbatterijen AC 21 APRIL 2000 jaar cel voor supermarkt-schutter «cht» De rechtbank in Dordrecht heeft gisteren vijf jaar raf en tbs met dwangverpleging opgelegd aan een 59-jarige idrechter. De rechtbank achtte poging tot doodslag bewe- pe man loste vorig jaar augustus zes schoten in de Super oer supermarkt in Zwijndrecht en verwondde daarbij vier "jen, van wie twee ernstig. De verdachte was die dag betrapt ■n winkeldiefstal. Toen de bedrijfsleider van de supermarkt jn assistent de Zwijndrechter bij zijn schouder pakten, idie ineens naar zijn pistool en begon te schieten. jvier springt in auto en bijt kind SP jEjlï Een tweejarig jongetje is gistermiddag in Nijmegen in ks ezicht gebeten door een bouvier, die zomaar in de auto moeder van het kind sprong. De moeder zette de peuter autostoeltje. Plotseling sprong de hond in de auto en tff direct. De moeder zag kans het dier uit de auto te jagen. In iljjkg aniek stuurde ze ook de eigenaar van de hond, die te hulp r 0|Jj 5 schieten, weg. Het gezicht is blijvend beschadigd, f te i chter verbiedt beledigende website gPAMEen Rotterdams echtpaar moet op last van de rech- elen van een website met beledigende teksten verwijderen. ieeft de rechter gisteren bepaald nadat het Academisch Zie- ws| iuis Rotterdam (AZR) protest had aangetekend tegen uitla- m op de pagina op internet. Op de site maakte het paar het nhuis bittere verwijten. Chirurgen zouden volgens het paar nq c '8 hebben gehandeld bij de behandeling van de ziekte van ouw. Uit woede schreven de twee op hun pagina: ,,Het is era st onprofessioneel en daarmee onzorgvuldig, onrechtmatig imineel dat dr. W. er niet voor gezorgd heeft dat ik binnen 82, |e dagen geopereerd kon worden." D» rpleegkundige dood door legionella 3 PA *arj De verpleegkundige van het Medisch Centrum Alk- (MCA) die eerder deze maand besmet raakte met de le- ïllabacterie, is gisteren overleden aan de veteranenziekte. eeft het Medisch Centrum Alkmaar bekendgemaakt. De v werkte op de kraamafdeling van het ziekenhuis, waar de ;treffende bacterie overigens niet is gevonden. Het is (nog) lekend waar zij besmet is geraakt. Het MCA sloeg 12 april i, toen bleek dat de verpleegkundige was besmet met de irlijke legionellabacterie en inmiddels de veteranenziekte jekregen. Direct werden de douches op de kraamafdeling iten, terwijl ex-patiënten, artsen en verloskundigen werden schuwd extra alert te zijn op symptomen van longont- ng- unbetuiging Urk voor koningin Koningin Beatrix kan per telegram een openlijke steunbe- g aan het koningshuis vanuit Urk tegemoet zien. De door 'oorman De Graaf op gang gebrachte discussie over posi- macht van de koningin is in het koningsgezinde vissers- helemaal verkeerd gevallen. Burgemeester en wethouders nen gisteravond met het voorstel voor een steunbetuiging iet koningshuis. Burgemeester Schutte had het plan nog jelanceerd of H. Post van de Urker Volkspartij, het oudste ilid van Nederland, riep uit volle borst 'Leve de koningin'. p6|1 ehele gemeenteraad staat achter het initiatief. bi riDirekt ook naar Rotterdam ichting in Rotterdam. Rotterdam wordt daarmee na Am- am en Utrecht de derde stad waar het bedrijf actief is. Vol- het bedrijf is er een kerngroep geformeerd van taxionder- ers met veel ervaring in Rotterdam en omstreken. In Am- ma lam leidde de komst van TaxiDirekt tot een taxioorlog die iltijd niet beslecht is. TCA weigerde het alleenrecht op de standplaatsen en telefoonpalen op te geven. Wethouder hier van verkeer van Amsterdam kondigde gisteren aan dat mei met een plan komt dat het conflict moet beëindigen. itelieden niet meer aansprakelijk mg» Echtelieden zijn in de toekomst niet meer aansprake- r eikaars schulden. Staatssecretaris Cohen van justitie aar via een vereenvoudiging van de wetgeving vanaf. Nu en geldschieters voor schulden aangegaan door bijvoor- leen echtgenote nog verhaal halen op haar eega. Deze ïlijke regeling, die nog dateert uit de tijd dat de man des cs per definitie kostwinner was en de vrouw des huizes binnenbracht, geldt^ook voor mensen met een geregi- rd partnerschap. Cohen vindt deze regeling niet meer van tijd. De Tweede Kamer moet er nog mee instemmen. en straf voor verkoop Mein Kampf i «dam Een marktkoopman heeft gisteren van het ge shof in Amsterdam geen straf gekregen voor het te koop bi leden van Hitiers Mein Kampf. Wel wordt het boek ver- d verklaard. Het arrest is in overeenstemming met de eis Ie advocaat-generaal en de eerdere uitspraak van de recht- De marktkoopman bood Mein Kampf in 1997 aan in zijn ig I landelstand op het Waterlooplein. Hij wordt schuldig ver- d aan het verspreiden van een boek dat aanzet tot joden- maar krijgt daarvoor geen straf. De man zei geen kwade lelingen te hebben, maar vond dat mensen het boek moes- iunnen kopen om er lering uit te trekken voor de toekomst. roep tot gezamenlijke herdenking aaki Het zou een goede zaak zijn als wij ook in Nederland nenlijk met de Japanners in staat zouden zijn de doden Ie Tweede Wereldoorlog te herdenken. Dat zei Dolf Wink- oorzitter van de vereniging van Ex-Krijgsgevangenen en «taanden Japan (EKNJ) vanochtend in het Japanse Mizu- In Mizumald staat, mede op initiatief van Winkler, een ument voor de mensen die tijdens de oorlog zijn gestorven is dwangarbeid. Winkler sprak tijdens een kranslegging bij ïonument door minister Van Aartsen van buitenlandse za- De bewindsman is in Japan vanwege de herdenking van de arige betrekkingen tussen Nederland en Japan. H ANP Algemeen Nederlands Persbure, Staatssecretaris Adelmund stelt Tweede Kamer gerust Scholen voor vmbo (de samengevoegde vbo en mavo) mogen de normering van examens aanpassen als blijkt dat de stof voor te veel leerlingen te hoog is gegrepen. Met deze belofte stelde staatssecreta ris Adelmund gisteren de Tweede Kamer gerust. den haag anpleerlingen in staat zijn om in vier jaar een vmbo-diploma te halen. In 2003 doen de eerste vmbo-leerlin- Adelmund reageerde op de zorgen gen examen. Adelmund wil voorko- die de Kamer heeft over de zwakkere men dat leerlingen de dupe worden leerlingen in het samengevoegde vbo van de nieuwe eisen. Volgens haar en mavo. Vooral veel allochtone scho- moeten uiteindelijk acht van de tien lieren in het beroepsonderwijs dreigen in dit nieuwe schooltype buiten de boot te vallen. In de grote steden gaat het volgens een onderzoek om duizen den leerlingen. Alleen het Kamerlid Lambrechts (D66) nam geen genoegen met Adel- munds aankondiging 'werkendeweg' problemen op te lossen. Volgens haar dreigt een herhaling van het drama rond het studiehuis van eind vorig jaar, als niet veel sneller wordt inge grepen. Vorig jaar werd de Kamer gedwon gen de programma's voor havo en vwo al luttele maanden na invoering ingrij pend aan te passen. „We lopen nu weer regelrecht het moeras in", aldus Lambrechts. Cornielje (WD) ziet ech ter genoeg ruimte voor een 'beheerste invoering'. Adelmunds voorstel om echte schoolhaters vanaf veertien jaar deels te laten werken stuitte op weinig weer stand in de Kamer. Nu moet een leer- pichtambtenaar hier nog speciale toe stemming voor geven. Adelmund ver wacht dat slechts een klein groepje leerlingen kiest voor het 'werkend le ren'. „En het zal zelden een 14-jarige zijn." Leerplichtambtenaren en verschil lende schooldirecteuren denken hier echter anders over. Volgens sommigen zal de kleine vluchtroute uit het vmbo zich vooral in de grote steden zelfs spoedig ontpoppen tot een 'snelweg'. biddinghuizen Een schilder legt nog snel de laatste hand aan de attracties van het nieuwe Amerikaanse themapark SixFlags. Morgen gaat het park, dat zich op het terrein van het voormalige Walibi-Flevo bevindt, open. foto anp koen suyk Specialisten Leids ziekenhuis overwegen intensievere controle boston anp almelo gpd Twee broers uit Enschede zijn gistermiddag als eersten in Ne derland veroordeeld wegens ei gen rechter spelen in een ver meende zedenzaak. Ze ver spreidden vorig jaar honderden pamfletten in Enschede waarop ze een stadgenoot met naam, adres en foto van verkrachting beschuldigden. De politierechter E.C.M. Rammeloo-August de Meijer wond er bij het uitspreken van haar vonnis geen doekjes om: „Het gaat hier om smaad, zijn naam is opzettelijk aangetast. En dat kan niet." De broers (38 en 47) kregen twee weken voor waardelijke celstraf en beiden 1.000 gulden boete. Verder moeten ze het slachtoffer 7.000 gulden smartengeld betalen. De broers verspreidden de pamfletten, omdat een dochter van de jongste door de afge beelde man verkracht zou zijn. De man zat na haar aangifte enkele dagen vast, maar werd wegens gebrek aan bewijs weer op vrije voeten gesteld. De va der kon dat emotioneel niet verwerken. „Hij had het gevoel alle kinderen van de wereld te gen die man te moeten be schermen. Daarom heeft hij de affiches verspreid, niet om hem aan de schandpaal te nagelen", zei advocate M. Kieft. De vader ondervindt volgens haar nog dagelijks de gevolgen van de (vermeende) verkrach ting. Hij zit al bijna een jaar ziek thuis, zag zijn dochter psy chisch veranderen en is zijn emoties nog altijd niet de baas. Maar, het slachtoffer lijdt ook. Advocaat H. Reinalda zei dat z'n cliënt geen 'normaal le ven' meer heeft. Hij wordt er nog regelmatig over aangespro ken en op straat met een scheef oog aangekeken. De broers tekenen hoger be roep aan tegen de boetes, voor waardelijke celstraffen en het smartengeld. Het onder meer in het Leidse academische zie kenhuis LUMC gebruikte middel clopidogrel ter voorkoming van borstpijn en beroertes kan bin nen twee weken een levensgevaarlijke verande ring in het bloed veroorzaken. Dat heeft een team Amerikaanse artsen gisteren bekendge maakt. Hun onderzoeksrapport was bedoeld voor het juninummer van de New Engeland Journal of Medicine, maar de redactie besloot eerder te pu bliceren omdat het voor artsen van belang is di rect te weten dat het middel gevaar inhoudt. De onderzoekers hebben bij elf patiënten ge constateerd dat het middel als neveneffect trom- bocytopenie veroorzaakt, waarbij het aantal bloedplaatjes in het bloed daalt. Bij trombocy- topenie bestaat er een verhoogde bloedingsnei ging. Clopidogrel is ontwikkeld om de klontering van de bloedplaatjes tegen te gaan. Dat is van vi- Voor nog snellere beslissers... nigheid om tientje kost conducteur bijna het leven •jos verlegh M gheid om een tientje kostte - NS- conducteur Henk Koster (46) bijna SJ nen. Tien minuten lang volgde een ge jongen de conducteur door de al die tijd hield hij een opengeklapt ahter de hand. Hij wachtte een stil in de trein af en sloeg toen toe. De I r van justitie eiste gisteren acht jaar al genisstraf tegen de verdachte wegens L tot moord. r het eerst sinds de steekpartij, 3 ja- op het traject Den Haag-Utrecht, ziet de verdachte terug in de rechtszaal. de zitting houdt hij zich kranig tot 'ment dat de voorzitter van de recht- formeert naar de gezondheidstoe- 'an de man. Overmand door emoties conducteur weten dat het fysiek lat, maar dat de psychische wond zit. Hij durft nauwelijks de trein in steeds ziek thuis. slag op de conducteur leidde tot verontwaardiging onder het perso on de Nederlandse Spoorwegen. Een J voor de steekpartij brak nog een wilde staking van machinisten en conduc teurs uit, juist omdat ze de toenemende agressie in de trein en op de perrons beu waren. De problemen in de trein begonnen toen de verdachte in de trein bij Koster een ver voersbewijs moest kopen, omdat hij op het station geen kaartje had gekocht. Op de heenreis vanuit Drente naar Den Haag had de jongen 42 gulden betaald, nu moest hij een tientje meer neerleggen. De verdachte was pas drie maanden in het land en sprak geen woord Nederlands, laat staan dat hij wist dat het duurder is om in de trein een kaartje te kopen. Hij voelde zich in zijn eer aangetast en zon op wraak. Hij kreeg een waas voor ogen en was vast van plan Koster te doden. Tien maal stak hij in op de NS-er, eerst in de benen om diens verzet te breken en ver volgens in de borst. Een passagier trok aan de handrem, de verdachte wist in de chaos te ontkomen. De politie zette onder meer een helikopter in en trof de man aan in de bosjes op een industrieterrein in Harmeien. De verdachte verklaarde in paniek te zijn geraakt nadat de conducteur het woord po litie had laten vallen. Hij was bang het land te worden uitgezet. De man op het mo ment van de steekpartij net 18 jaar. Des kundigen omschrijven hem als een zwak begaafde, emotioneel kinderlijke man, die tijdens de gesprekken geen spijt betuigde. Gisteren tijdens de zitting deed hij dat trou wens wel. Officier van justitie J. van Zijl wilde met zijn eis van acht jaar een waarschuwing af geven aan 'andere elementen in de maat schappij' die agressief optreden tegen treinpersoneel. Er was volgens hem sprake van poging tot moord omdat de verdachte rustig heeft nagedacht en het plan opvatte om de conducteur van het leven te bero ven. Zwaar telt ook het feit dat de steekpar tij in een rijdende trein plaatsvond. Het slachtoffer kan niet vluchten. R. van der Velde, advocaat van de ver dachte, vroeg de rechtbank om in de straf maat aansluiting te zoeken bij het jeugd recht. De verdachte was niet alleen pas twee dagen 18 jaar, hij is ook nog een kin derlijk primitieve jongen, aldus de raads man. De rechtbank doet uitspraak op 4 De Honda Accord is een van de veiligste in z'n klasse (4 ster ren Euro NCAP) en ook nog eens de meest sportieve! Tenminste, als u nu bij aanschaf van uw nieuwe Accord deze door uw Honda- dealer laat voorzien v$ extra mistlampen, chromen speciale lichtmetalen velgen, en (voor nog meer comfort) de luxe extra armsteun. U moet wel snel zijn, want Honda geeft u nu op dit hele pakket maar liefst 2500,- voordeel! Bel 0800 - 023 73 23 voor uw dichtst bijzijnde Honda-dealer instapset, Type-R-gri11e, HONDA of go noor www.hondo.nl Wijzigingen voorbehouden. Zo lang de voorraad strekt. taal belang om bloedstolsels te voorkomen, die bij mensen met vernauwde aderen fataal kunnen zijn. Veel hartpatiënten hebben vernauwde of dichtgeslibde aderen. Het middel wordt onder de merknaam Plavix verkocht door Sanofi Pharmaceuticals en Britsol- Myers Squibb. Een woordvoerster van de laatste firma wilde niet reageren op het bericht, maar wees er op dat in de hele wereld drie miljoen mensen met Plavix zijn behandeld. In de testfase is het middel beproefd op 11.000 mensen, van wie 7.000 het middel langer dan een jaar inna men. Bij geen van de proefpersonen trad volgens haar de nu geconstateerde trombotische trom- bocytopenie purpura op. Hartspecialisten van het LUMC overwegen de controle van bloed van geopereerde patiënten te intensiveren. „Het risico is bijzonder klein. Pati ënten moeten niet stoppen met het gebruik van dit medicijn, want dan zijn de gevolgen zeker ernstiger", aldus een woordvoerder. amsterdam anp De dierenrechtenorganisatie Wakker Dier ontketent rond de paasdagen een protestactie te gen de promotie van legbatte rijen in China door de Neder landse overheid. Deze stichting heeft hiertoe een eerste aanzet gegeven door gisteren een pro testbrief te sturen naar minister Brinkhorst van landbouw. Volgens Wakker Dier pro moot de Nederlandse overheid 'met enkele miljoenen guldens belastinggeld de dieronvriende lijke batterijsystemen in China'. Dit gebeurt terwijl in Europa de legbatterijen onlangs zijn afge schaft. Die zijn vanaf 2012 hele maal verboden. „Het is eigen lijk een soort export van dieren leed. Kippen in Europa krijgen het iets ruimer, maar tegelijker tijd wil je de kippen aan de an dere kant van de wereld in klei nere hokken stoppen", meent een woordvoerder. De promotie van de batter ijsystemen gebeurt volgens Wakker Dier door het onder zoekscentrum Sidac in Peking, dat deels door de Nederlandse overheid wordt gefinancierd. Wakker Dier roept het pu bliek op om minister Brinkhorst tijdens de paasdagen 'met hon derden e-mails te bestoken'. Dierenartsen vrezen epidemie den haag gpd Dierenartsen zijn bang dat op termijn een uitbraak van ziek ten onder dieren niet snel ge noeg onderkend wordt. Dat komt volgens hen door de ri goureuze inkrimping van de Gezondheidsdienst voor Dieren (GD). De drie vestigingen die nu over zijn van de oorspronke lijke elf gaan samen tot één dienst in Deventer. De GD doet als enige onderzoek naar dier ziekten. De Koninklijke Nederlandse Maatschappij voor Diergenees kunde (KNMVD) meent dat er extra geld dient te komen van uit het ministerie van landbouw voor de GD's. De vestigingen worden nu bekostigd door de boerenorganisatie LTO, maar die zegt niet genoeg geld te hebben om alles in stand te houden. LTO legt haar leden een heffing op om de dienst te bekostigen. „Ik ben bang dat er straks geen pathologen meer zijn als er varkenspest uitbreektaldus KNMVD-voorzitter A. de Ruiter gisteren in een gesprek met de landbouwspecialisten van de Tweede Kamer. Bij zo'n be smettelijke ziekte moeten im mers de dieren van elke ver dachte boerderij onderzocht worden voor die geruimd wordt. De capaciteit, zowel aan sectiezalen als aan mankracht, ontbreekt daarvoor na de in krimping, aldus De Ruiter. Eén op zeven mensen krijgt hulp na ongeluk den haag anp Ieder jaar raken door een onge val 2,4 miljoen mensen zodanig gewond dat zij medische be handeling nodig hebben. Dat is één op de zeven Nederlanders. De kosten voor medische be handeling bedragen jaarlijks 2,2 miljard gulden, dat is 3.4 pro cent van het totale zorgbudget. De meeste van die ongeluk ken gebeuren in de privé-sfeer (47 procent), zo blijkt uit het onderzoek Ongevallen in Ne derland 1997/1998, dat gisteren op het ministerie van volksge zondheid is gepresenteerd. Sport staat met 29 procent op de tweede plaats. Verkeers- en arbeidsongevallen hebben bei de een aandeel van iets meer dan tien procent. Voor het onderzoek, verricht door Stichting Wetenschappe lijk Onderzoek Verkeersveilig heid (SWOV), Consument en Veiligheid, het Centraal Bureau voor de Statistiek en de Univer siteit Utrecht, zijn 60.000 men sen geënquêteerd.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5