Kabinet in actie tegen armoedeval PAASRACES 'Task force' voor lessen Nederlands 299,298,297,... Binnenland Vader martelt zoon met stroomstoten en riemen Rel in ooievaarsnest li intra Geen polonaise voor politie bij Euro 2000 Gijzelnemers: De Vries praatte ons boerderij uit Puttenaren nog niet vrij 0 21 APRIL 2000 LI stingambtenaren frauderen meer De belastingdienst onderzoekt waarom het aantal leuze handelingen van haar medewerkers vorig jaar zo Ijn is. Het aantal meldingen van fraude en diefstal liep in btot 30. Een jaar eerder was dat 13. Of sprake is van een letwijfelt een woordvoerder overigens, want in 1997 wa- ■24 meldingen. In 26 gevallen ging het om strafbare zaken ■stal, verduistering, het vervalsen van aangiftes en het ■jen van de geheimhoudingsplicht. Tegen elf medewer- fproces-verbaal opgemaakt, tegen zeven ambtenaren zijn ■maatregelen genomen. |oenenbrand bij snelkraak :ht Bij een afleidingsmanoeuvre van snelkrakers die jen nacht de geldautomaat van een bank in Zwijndrecht jen, is een winkelcentrum in Hendrik-Ido-Ambacht voor cita iotste deel in de as gelegd. Vlak nadat de brand in het lach! centrum uitbrak, kreeg de politie een melding binnen ïdoni kraak in het nabijgelegen Zwijndrecht. Al snel bleek dat 'eedi de plaatsen dezelfde auto was gezien. Om de geldcassette e Sn automaat in Zwijndrecht te pakken te krijgen, ramden ers met een bestelbus de gevel van het bankkantoor. De werd vernield. Voor zover de politie weet, gingen de er zonder buit vandoor. i ere belasting voor VW Lupo De aankoopbelasting op auto's die slechts drie liter tof per 100 kilometer verbruiken, gaat per 1 mei met 800 omhoog. Voor alle overige auto's is dat 2.000 gulden. De Volkswagen Lupo is de eerste en tot nu toe enige auto de nieuwe regeling profiteert. Om de superzuinige Lupo ge|." noten gaf minister Pronk van milieu al ruim 2.000 gulden n ie aan ieder van de eerste 250 kopers. Omdat de auto re- =e^c luur is, schrikken toch nog veel automobilisten terug voor rsöu ip van de vierwieler. Het milieu speelt bij de aankoopbe- entt ;nauwelijks een rol, terwijl Pronk met zijn subsidies wil len of de consument warm loopt voor een milieu-auto. stal krijgt eigen tulp cras WD-ffactieleider Dijkstal wordt tulp. Hij gaat een toekomst tegemoet in het bollenveld. Vanaf vrijdag 28 Ina' ïl Nederland namelijk een nieuwe tulpensoort rijker zijn: ïje-rode 'Hans-Dijkstaltulp'. De tulp is gekweekt door Iskwekerij Koedijk en zal na een korte ceremonie officieel am krijgen. Overigens krijgt ook voormalig Ajax-voetbal- ïny Blind zijn eigen tulp: een witte greiggi met rode blos. m vc tballer zal de nieuwe variant maandag 1 mei dopen in aartensvlotbrug; daarna wordt een partij 'Blindjes' ver en bate van de Nederlandse Kankerbestrijding. 'I dezingen toch niet op één dag dzi Gol! iCï De komende verkiezingen voor gemeenteraad en ciale staten zullen toch niet op dezelfde dag vallen. Het t ziet voorlopig af van het plan voor zo'n combinatie. Het jaarvan het kabinet eerder nog uitgesproken voorstander lat de ijskast in. De commissie-Elzinga, die onlangs advi- jover onder andere het boeiender maken van de lokale ziet er namelijk weinig in. De combinatie van de ver- jen zou volgens de ministerraad de doorgaans matige op- 'oor de provinciale verkiezingen kunnen opkrikken. De le verkiezingen voor de gemeenteraad zijn voorzien op 6 !0O2. Die voor de provinciale staten vinden op 11 maart laats. Als het kabinet Kok-2 de rit helemaal uitzit, zijn de de Kamerverkiezingen in mei 2002. iipagne huursubsidie succes ;ti iÉLi Publiciteitscampagnes en andere maatregelen om j0[ n gebruik te laten maken van huursubsidie hebben tot i fesultaten geleid. Het kabinet wil het zogeheten 'niet-ge- jbg, echter nog verder terugdringen. Onder de huurders van j wa [corporaties maakt 14 procent van de mensen die er Tp hebben geen gebruik van huursubsidie, bij particuliere dat 29 procent. Meer mensen profiteren van de regeling ate het bedrag waarop men recht heeft hoger is. In ge in met minder dan 50.000 inwoners is het percentage 16, e grootste gemeenten 30. i9! ijdingsdag geen vrije dag iCi De dodenherdenking op 4 mei en de viering van be- gsdag op 5 mei blijven ongewijzigd. Volgens het kabinet de meidagen meer dan een halve eeuw na de Tweede loorlog nog steeds een sterk maatschappelijk draagvlak, en{. iet wil niet van 5 mei een vrije dag voor iedereen maken, ichts een kwart van de bevolking van Nederland heeft de e Wereldoorlog helemaal of gedeeltelijk meegemaakt, itionaal Comité heeft voorgesteld de nationale feestdag or alle werknemers doorbetaalde vrije dag te laten zijn. He rijksambtenaren en de meeste provinciale en gemeen- ambtenaren is dit al het geval. De regering vindt echter rkgevers en werknemers hierover afspraken moeten ma-* zaak Geijbrechts leveren niks op De vijftien tips die in februari bij de Belgische justitie moord op Nathalie Geijsbregts zijn binnengekomen, i niks opgeleverd. De tips volgden op een uitzending van [ische televisie, waarin een portret van de mogelijke da- 11 rd getoond. Justitie zegt zich nu te concentreren op nat ijk. Geijbregts verdween in 1991. Het meisje was destijds pi oud. Justitie heeft alle hoop dat ze nog leeft opgegeven. lgische ministerie gaat er van uit dat een vrachtwagen- 1 sur, die nu in Scheveningen een gevangenisstraf van nna jaar uitzit voor de moord op drie andere kinderen, haar leven heeft gebracht. CULflIR PROGRAMMA: 13.45 - 14.30 RACE 2 LIBERTEL DTCC 10.15 WARM UP LIBERTEL DTCC 14.35 - 14.50 LE MANS DEMO 11.15 FORMULE ARC0BALEN0 JAN LAMMERS 12.00 RACE 1 LIBERTEL DTCC 14.50 - 15.35 RENAULT MÉGANE TROPHY 12.50 RADIO 538 CITROEN SAX0 CUP 15.40 - 16.25 FORMULA FORD 15.40 PEARLE ALFA 156 CHALLENGE 16.30 - 17.00 DONKERVOORT CUP SIEMENS oi ILIJN: 023 - 5740 750 4T |ez( NAAN DE KASSA EN IN DE VOORVERKOOP V.a.jZü,- VV HMarlboro o Shell Renault cnpa CJ erde Pers Diensten den bosch anp Stroomstoten tegen de voetzolen, vastbin den, afranselen met kabels en riemen, met een mes bedreigen: de 41-jarige Vughte- naar deed werkelijk alles om zijn 20-jarige oudste zoon weer in het gareel te krijgen. En ook gisteren voor de Bossche rechtbank zag hij niet in wat daar fout aan was ge weest. U moet zich niet bemoeien met ge zinsproblemen, hield hij de rechter voor. Voor de officier was de mishandeling reden genoeg om twee jaar plus tbs tegen de man te eisen. De 20-jarige zoon gebruikte, zeer tegen de zin van zijn vader, drank en drugs, en hij vergokte zijn geld. In augustus besloot de man zijn zoon een lesje te leren en mishan delde hem 4,5 uur lang. Officier van justitie Van Thiel verweet de man gisteren vrij heidsberoving en poging tot het toebren gen van zwaar lichamelijk letsel. Een po ging, omdat de bloeduitstortingen, schaaf wonden, kneuzingen en de brandwonden onder de voeten van het slachtoffer juri disch gesproken geen zwaar lichamelijk let sel vormen. „Dit had de dood van uw zoon kunnen worden", hield Van Thiel de man voor. Deskundigen noemen de man vermin derd toerekeningsvatbaar. Hij is uiterst au toritair in zijn gezin en de psychiaters vre zen voor herhaling als hij geen behandeling ondergaat. Een gedwongen behandeling, want de man ziet zelf absoluut niet waar hij uit de bocht is gevlogen. Advocaat Win- nubst relativeerde het herhalingsgevaar. De zoon is het huis uit en hij is de enige van <^e kinderen die tot dusverre in opstand kwam tegen vader. De raadsman meende ook dat zijn cliënt niet de opzet heeft gehad zijn zoon zwaar letsel toe te brengen. De officier stelde daar tegenover dat de man, toen de stroom uitviel, rustig een stop heeft vervangen om de martelingen voort te zetten. Met een draad van de geluidsin stallatie van zijn zoon. De rechtbank doet uitspraak op 4 mei. gennep» Een heuse rel in het Big Brotherhuis in Gennep. Een jaloerse mannetjesooievaar kwam gisteren dreigend op het ooievaarskoppel af dat sinds enige tijd broedt op het gemeentehuis van Gennep. Het koppel broedt daar momenteel op vier eieren, waaruit over drie weken vier nieuwe ooievaartjes moeten komen. Opmerkelijk detail is de videocamera op het dak van het carillon, die de eigenaar van de plaatselijke elek tronicazaak heeft neergezet. De camera is verbonden met een breedbeeldtelevisie in de etalage waarop de vele belangstellenden 'live' het doen en laten van de ooievaars in de gaten kunnen houden. foto anp bas rutten Bijstand hoger, minimaregelingen minder Gemeenten moeten flink gaan snoeien in hun minima- regelingen, vindt minister Vermeend van sociale zaken. Hij kreeg gisteren van het kabinet het groene licht om verder te gaan sleutelen aan het nieuwe belastingstelsel. Vermeend, die als staatssecretaris van financiën het nieuwe stelsel kort geleden door de Tweede Kamer loodste, wil het vooral via belastingmaatregelen aantrek kelijker maken voor mensen met een uitkering om (weer) aan de slag te gaan. den haag anp LITTLE TULIP. TIJDLOOS IN DESIGN. Hel ware design is tijdloos. Overleeft alle trends. Zonder rimpels. Stoort zich niet aan wal toevallig in de mode is. Dat bewijzen de meubels van Artiforl. Bekijk de fauteuils, ontworpen door Pierre Paulin in de jaren zestig. Ze gaven de woonruimte allure. Zetten een stijl neer. Ze zijn nog altijd even actueel als toen woonkunst Kooimeerlaan 17. Alkn laar-Zuid. Telefoon: 072 5155256 Q Langs d. e ringweg richting Heiloo. Donderdag koopavond Vakantiedrukte begint al vroeg In een nota schetst Vermeend dat het nu voor mensen met een gezin en een uitkering op of rond bijstandsniveau nauwe lijks aantrekkelijk is om te (gaan) werken. Pas wanneer ze duizend gulden boven het mi- nimimumloon (2400 gulden bruto per maand) komen, zien ze er echt wat van terug in hun portemonnee. De eerste dui zend gulden extra gaat volgens Vermeend goeddeels 'op' aan lagere subsidies. Het gaat voor al om de huursubsidie, maar daarnaast verdwijnen bij een iets hoger inkomen ook allerlei gemeentelijke regelingen, zoals de kwijtschelding van gemeen telijke belastingen. Vérder moe ten mensen vaak werkkleding kopen en worden reiskosten lang niet altijd vergoed door de werkgever. Deze financiële ont moediging om aan de slag te gaan staat bekend als de ar moedeval. Vermeends voorganger, De Vries, stelde al voor om alle uit keringen netto te verhogen om zo de invloed van minimarege lingen en de huursubsidie te verkleinen. Dat kost veel geld. Het kabinet heeft de komende jaren echter vele miljarden gul dens meer te besteden door de hoge economische groei, en Vermeend kreeg gisteren toe stemming om aan de slag te gaan. In augustus neemt het kabinet vervolgens besluiten. Vermeend maakte gisteren al duidelijk dat de keerzijde van het extra geld voor de minima is dat gemeenten flink moeten snoeien in hun minimaregelin gen. Aanvankelijk hadden ge meenten alleen de bijzondere bijstand als potje voor de mini ma, maar in de afgelopen vijf tien jaar hebben veel gemeen ten 'algemene' regelingen inge voerd, zoals kwijtschelding van gemeentelijke belastingen en kortingen op contributies en toegangskaartjes. Vermeend wil dat de gemeenten weer terug gaan naar hun oorspronkelijke taak: via de bijzondere bijstand een vangnet bieden voor men sen die ondanks de rijksregelin gen en buiten hun schuld in de problemen komen. Als ze dat niet doen, hebben de miljarden die het kabinet in hogera^iitke- ringen wil stoppen, veel rtfinder zin. Om het voor bijstandsmoe ders aantrekkelijker maken om, te gaan werken, stopt het kabi net de komende jaren veel extra geld in de kinderopvang. Verder wil het de huidige ouderbijdra ge voor kinderopvang verlagen door de aftrek daarvan voor de belasting te verhogen. amsterdam anp De verkeersdrukte vanwege Pasen is op de Nederlandse snelwegen vroeg begonnen. Al vanaf het begin van de ochtend stonden op de Al2 tussen Oberhausen en Arn hem her en der files. Volgens de verkeerspolitie ging het vooral om Duitsers die het paasweekeinde willen door brengen aan de Nederlandse kust. Luchthaven Schiphol ver wacht vandaag door de paas- drukte 37.000 vertrekkende vakantiegangers. Dat is vijf duizend meer dan op een nor male dag. In totaal vertrekken er 54 charters vanaf Schiphol. Op een rustige dag zijn dat er rond de dertig. den haag gpd Politieagenten mogen tijdens Euro 2000 niet mee feesten met de voetbalsupporters. „De poli tie is er om de orde te handha ven en niet om voorop te lopen in de polonaise", vindt de Rot terdamse politiecommissaris Van Zunderd. Hij zit tijdelijk op het ministerie van binnenland se zaken om Euro 2000 te coör dineren. Volgens hem moet voor de voetbalfans te allen tij de duidelijk zijn dat de politie de baas is. „Dat is een belang rijke les die we hebben geleerd van de uit de hand gelopen hul diging van landskampioen Feyenoord", zegt Van Zunderd. Deze huldiging vorig jaar april ontaardde in een ware veldslag tussen hooligans en de politie op de Rotterdamse Cool- singel. Volgens Van Zunderd liep het onder andere zo uit de hand door het gedrag van de politie. Doordat de politie deel nam aan de feestvreugde om de goede sfeer te bewaren, werd te veel toegestaan en kon niet meer tijdig worden ingegrepen. Minister belooft beterschap met wachtlijsten roermond anp den haag gpd Een speciale task force dient te zorgen dat de huidige wachtlijs ten voor taallessen voor alloch tonen zo snel mogelijk worden weggewerkt. De werkgroep moet zorgen dat de lessen beter en gevarieerder worden. Dat heeft minister Van Boxtel van grote stedenbeleid en integratie de Tweede Kamer gisteren toe gezegd. Die maakt zich grote zorgen. Of hij erin slaagt de wachtlijs ten binnen een jaar weg te wer ken zoals de Kamer wil, betwij felt de minister. „De steden hebben grote reserves (52 mil joen gulden) voor taallessen, maar niet altijd voldoende ca paciteit. Daar moet u oog voor hebben. Ook voor het feit dat over de inburgering met veel partijen gepraat moet worden." Dat er ondanks voldoende geld nu toch ruim 10.000 men sen moeten wachten op lessen Nederlands, komt grotendeels door de bureaucratie. Zo wor den er onvoldoende cursussen op poten gezet. De Kamer vindt dat onaanvaardbaar en wil een snelle en krachtige aanpak. PvdA-leider Melkert vond Van Boxtels voornemens tot nu toe weinig overtuigend. „U zult echt uit een ander vaatje moe ten tappen, wilt u geloofwaar dig overkomen." Van Boxtel, die zei net zo geïrriteerd te zijn als de Kamer over de bureau cratische hobbels en wachtlijs ten, wil samen met de Stichting van de Arbeid zoeken naar een regeling waardoor allochtonen met een baan ook nog Neder landse les kunnen volgen. Veel buitenlanders laten de cursus zitten zodra ze een baan vin den. Kamer en minister vinden dat onacceptabel. Brede steun van zowel de fracties als het kabinet was er verder voor de PvdA-motie om 46 speciale werkprojecten voor allochtonen ook na 2001, als de projecten officieel aflopen, te blijven financieren. Ter voorko ming en bestrijding van achter standen en schooluitval wil de Kamer ook dat er extra geld komt voor voorschoolse opvang en dat op alle scholen iets ge daan wordt aan leerlingbegelei- ding. Misdaadverslaggever Peter R. de Vries heeft er wel degelijk mede voor gezorgd dat de gijzeling in het Limburgse Helden vorige maand goed is afgelopen. „De Vries heeft ertoe bijgedragen dat wij onze plan nen alsnog hebben opgegeven", hebben de twee gijzelnemers verldaard tegenover de politie. De verklaringen, die gisteren uitlekten, staan haaks op de bewering van de politie dat De Vries bij de gijzeling op 17 maart alleen maar in de weg liep. De gijzeling begon nadat de twee man nen een boerderij invluchtten. Iets eerder hadden ze een automobilist beschoten van wie ze dachten dat hij een agent was. In de boerderij waren op dat moment zes mensen, van wie er vier wisten te ontsnap pen. Twee jonge vrouwen werden in gijze ling genomen, van wie er een korte tijd la ter werd vrijgelaten. De politie sloeg groot alarm en sloot de boerderij hermetisch af. Een van de gijzelnemers belde daarop De Vries, die hij kent uit de tijd dat hij wegens de gevangenis zat, met de vraag om te komen bemiddelen. Volgens de politie was het er De Vries uitsluitend om te doen een tv-programma te maken. Niet De Vries, maar de politie zelf heeft de gijzelnemers naar buiten we ten te praten, aldus de politie. De beide gijzelnemers beweren het tegendeel. „Na dat ik een aantal familieleden aan de tele foon had gesproken en bijna iedereen aan het huilen was, en ik ook nog met De Vries had gesproken, besloot ik uiteindelijk om mij toch over te geven", stelt een van hen. Dat was kort voor middernacht, bijna achttien uur na het begin van de gijzeling. Ook de bewering van de Venlose politie chef Burg van Baarle dat de gijzelnemers van plan waren om De Vries als extra gij zelaar vast te houden, is volgens de ver dachten onjuist. Uit de verhoren blijkt dat de twee gijzelnemers het niet op De Vries hadden voorzien. „U vraagt mij of mijn maat momenten heeft gehad dat hij meer gijzelaars in de woning wilde hebben", zegt de tweede gijzelnemer in zijn verkla ring. „U zegt dat hij gezegd heeft dat hij van plan was Peter R. de Vries te gijzelen zodra deze binnen was. Dat is niet het ge val." Volgens hem is de verslaggever een be kende van zijn kompaan. „Hij heeft De Vries alleen maar uitgenodigd voor zijn ei gen veiligheid, zodat De Vries verslag kon doen dat wij ons wilden overgeven en dat er een cameraploeg bij was zodat de politie ons niet later van het dak af zou schieten", zegt de verdachte. In een eerste reactie zegt de verslaggever zelf dat de verhoren zijn gelijk bevestigen. „Ik heb altijd al gezegd dat mijn inbreng een matigende en positieve invloed op het verloop van de gijzeling had." Direct na de kritiek stelde De Vries al dat bij zijn telefo nische contacten met de gijzelnemers een politievoorlichter steeds binnen gehooraf stand stond. Die heeft volgens hem op geen enkel moment iets tegen hem gezegd. De Roermondse hoofdofficier van justitie Zeijl wil niet op de uitgelekte processen- verbaal reageren. den haag anp Minister Korthals van justitie wil zich niet actief inzetten om de veroordeelden in de Puttense moordzaak vrij te krijgen. Ook wil hij het openbaar ministerie (OM) nu geen opdracht geven om de zaak te heropenen, zo heeft hij gisteren aan advocaat Doedens laten weten. Die had om onmiddellijke vrijlating gevraagd nadat DNA- onderzoek had uitgewezen dat een paar haren en druppels sperma op het lichaam van de vermoorde stewardess Christel Ambrosius van dezelfde persoon afkomstig zijn, wellicht de verkrachter en moordenaar van de vrouw. Doedens vindt dat Justitie een 'ethisch-morele verplichting' heeft om het tweetal vrij te laten. De Colt Xpression. Slechts 300 exemplaren. De Colt Xpression heeft alles wat de Colt zo uniek maakt. Dus een hoog uit rustingsniveau. lage kosten en natuurlijk Het Xpression-pakket 695.- U" lichtmetalen wielen, chroom uit- laatsierstuk. sior-beschermingslijst, grille met chroom accenten Uw voordeel bijna 2.000.- een fantastische wegligging. Alleen, de Xpression ziet er nóg dynamischer en sportiever uit. En met slechts 300 exemplaren geldt: op i op! Dus ga snel langs bij de Mitsubishi dealer voor een proefrit.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3